Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Avesta Propagandan

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Avesta Propagandan
Arrangörsorganisation: Avesta OK
Datum: söndag 14 augusti 2016

D21 Elit

4 790 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika ÖstmanDomnarvets GOIF40:428:29
2Maria NilssonDomnarvets GOIF40:49+0:078:31
3Sara HelanderDomnarvets GOIF41:30+0:488:39
4Karolina HøjsgaardDomnarvets GOIF41:57+1:158:45
5Eva ElfvingDomnarvets GOIF44:11+3:299:13
6Elin DahlinDomnarvets GOIF46:10+5:289:38
7Karin ElfvingDomnarvets GOIF46:27+5:459:41
8Linn GrällsOK Kåre48:02+7:2010:01
9Ronja BjörklundOK Kåre48:05+7:2310:02
10Johanna LarssonKöping-Kolsva OK48:42+8:0010:10
11Maria AnderssonVästerbergslagens OL48:57+8:1510:13
12Kristin BomanGävle OK52:12+11:3010:53
Elisabeth HanssonIFK Lidingö SOKej start

H21 Elit

5 140 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik MartinssonLinköpings OK31:126:04
2Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna31:27+0:156:07
3Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna32:14+1:026:16
4Staffan ErikssonStora Tuna OK32:38+1:266:20
5Linus LarssonOK Kåre34:19+3:076:40
6Mattias MårtsStora Tuna OK34:21+3:096:40
7Lasse JanssonGävle OK35:02+3:506:48
8Nils AlexanderssonStora Tuna OK35:11+3:596:50
9Rikard ClaessonStora Tuna OK35:12+4:006:50
10Jimmy LarssonMalungs OK Skogsmårdarna35:21+4:096:52
11Niklas LöwegrenStora Tuna OK36:57+5:457:11
12Kevin StåhlOK Hammaren37:14+6:027:14
13U Tomas LöfgrenStora Tuna OK38:17+7:057:26
14Björn BeckiusVästerås SOK39:23+8:117:39
15Håkan PetterssonOK Djerf39:24+8:127:39
16Isak JakobssonOK Kåre41:26+10:148:03
17Hampus MöllerOK Hällen43:15+12:038:24
18Martin OldaeusVästerås SOK45:58+14:468:56
19Johan RydingSödertälje-Nykvarn OF48:25+17:139:25
20Johan AhlströmVästerås SOK1:09:44+38:3213:34
Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Erik DahlqvistStorviks IFej start
Erik AlmséusIFK Hedemora OKej start

D18 Elit

3 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF33:089:07
2Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF39:06+5:5810:46
3Mirjam DalénSala OK45:00+11:5212:23
4Cecilia DjerfVästerbergslagens OL50:07+16:5913:48
5Vilma BergerDomnarvets GOIF52:59+19:5114:35

H18 Elit

4 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henning SjökvistStora Tuna OK27:356:42
2Gustav ÖhgrenOK Kåre36:02+8:278:46
3Viktor BarkegrenStora Tuna OK39:49+12:149:41
Håkan RambergHallstahammars OKej start

D21

3 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Terese WängdahlOK Hällen41:4211:25
2Pernilla ErikssonGävle OK52:58+11:1614:30

D16

3 750 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva RingiOK Kåre32:328:40
2Tindra JernströmAvesta OK33:51+1:199:01
3Moa HjorthDomnarvets GOIF39:40+7:0810:34
4Julia WannerAvesta OK40:36+8:0410:49
5Cecilia LindgrenOK Kåre42:37+10:0511:21
6Alva RyttherVästerbergslagens OL50:49+18:1713:33
7Lisa VogtVästerbergslagens OL52:16+19:4413:56
8Karolina DjerfVästerbergslagens OL57:41+25:0915:22
Tilda ÖstbergStora Tuna OKej godkänd

H16

3 750 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SvenskStora Tuna OK23:506:21
2Johannes ÖhgrenOK Kåre26:26+2:367:02
3Zeb PalmHJS-Vansbro OK28:31+4:417:36
4Rasmus TäckOK Hammaren28:59+5:097:43
5Viktor WallinOK Kåre32:00+8:108:32
6Albin BergerDomnarvets GOIF36:31+12:419:44
7Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF39:31+15:4110:32
8Lucas GranbergOK Kåre49:41+25:5113:14

D16 Kort

3 340 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna ErikssonNorbergs OK43:4113:04

H16 Kort

3 340 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel DanielsHofors OK41:3112:25

D14

3 340 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove RingiOK Kåre28:258:30
2Elsa NilssonDomnarvets GOIF29:33+1:088:50
3Karin Ingeborg WedmanVästerbergslagens OL30:32+2:079:08
4Maja BergqvistKorsnäs IF OK30:41+2:169:11
5Vendela SöderqvistOK Kåre30:43+2:189:11
6Tilda GolsäterKorsnäs IF OK31:07+2:429:18
7Elin KjellmanLinköpings OK31:19+2:549:22
8Disa SvenssonVästerås SOK32:26+4:019:42
9Klara AnderssonDomnarvets GOIF32:59+4:349:52
10Sofia DjerfVästerbergslagens OL33:04+4:399:54
11Emilia BrangefältVästerås SOK33:30+5:0510:01
12Alma WallmanVästerbergslagens OL34:51+6:2610:26
13Elsa GörasLeksands OK38:43+10:1811:35
14Alma SandVästerbergslagens OL45:59+17:3413:46
15Linnea FridolfssonStora Tuna OK57:13+28:4817:07
16Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL59:04+30:3917:41
17My BlixtAvesta OK1:00:52+32:2718:13
18Tilda BorgströmAvesta OK1:00:56+32:3118:14
19Filippa JiréniusVästerbergslagens OL1:06:50+38:2520:00
Jennifer SvenssonVästerås SOKej godkänd
Emma EliassonDomnarvets GOIFej start
Lilian PalmHJS-Vansbro OKej start

H14

3 340 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK19:495:55
2Jonas CarlssonStora Tuna OK23:22+3:336:59
3Christoffer LindgrenOK Kåre23:48+3:597:07
4Henrik PetrisiVästerbergslagens OL25:06+5:177:30
5Henry SvensVästerbergslagens OL25:17+5:287:34
6Emil AhlströmVästerås SOK26:45+6:568:00
7Markus MelénOK Kåre30:42+10:539:11
8Lucas AhlströmVästerås SOK30:50+11:019:13
9Linus TäckOK Hammaren31:12+11:239:20
10Rasmus LindbergAvesta OK32:08+12:199:37
11Kalle VogtVästerbergslagens OL32:32+12:439:44
12Klockar-Eskil NääsLeksands OK32:43+12:549:47
13Elmer ÖgrenKarlsbyhedens IK38:21+18:3211:28
14Ludvig BylundFagersta OK40:28+20:3912:06
Alfred NykvistDalaportens OLej godkänd
Erik BrandtDomnarvets GOIFej start
Ludwig EnglundLeksands OKej start
Teodor ÄlvegranVästerås SOKej start

H14 Kort

2 660 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig RydingStora Sundby GoIF32:4512:18
2Thobias BrodinIFK Mora OK42:59+10:1416:09
3Ossian KihlströmDalaportens OL44:42+11:5716:48

D12

2 660 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja AhlströmVästerås SOK22:398:30
2Moa BergqvistKorsnäs IF OK22:42+0:038:32
3Elsa KaipeOK Kåre22:52+0:138:35
4Elsa BrandtDomnarvets GOIF23:31+0:528:50
5Anja NilssonDomnarvets GOIF23:33+0:548:51
6Karolina AnderssonDalaportens OL24:40+2:019:16
7Liv NorbergAvesta OK24:56+2:179:22
8Saga MattssonDalaportens OL25:48+3:099:41
9Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF29:01+6:2210:54
10Agnes WallinKorsnäs IF OK29:09+6:3010:57
11Hanna ÖstbergStora Tuna OK29:45+7:0611:11
12Enni LundbergOK Kåre30:28+7:4911:27
13Emma EhrinIFK Hedemora OK32:14+9:3512:07
14Hedda BorgströmAvesta OK33:53+11:1412:44
15Julia Hagelberg NordahlOK Kåre34:47+12:0813:04
16Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OK38:28+15:4914:27
17Anja MickelsonAvesta OK39:54+17:1515:00
18Tilde BlixtAvesta OK41:51+19:1215:43
19Sara WallinKorsnäs IF OK47:52+25:1317:59
20Anja BergerDomnarvets GOIF52:48+30:0919:50
21Alice NykvistAvesta OK54:18+31:3920:24
Ella FridolfssonStora Tuna OKej godkänd
Lovisa DjerfVästerbergslagens OLej godkänd
Angelina ÄlvegranVästerås SOKej start
Elise EdlerOK Hammarenej start

H12

2 660 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle RingiOK Kåre18:006:46
2Joel GolsäterKorsnäs IF OK19:48+1:487:26
3Wille SöderqvistOK Kåre20:41+2:417:46
4Lucas WannerAvesta OK23:47+5:478:56
5Olle DalinOK Kåre24:02+6:029:02
6Simon SvenssonVästerås SOK24:58+6:589:23
7Elias SchaferOLC Omström-Sense25:31+7:319:35
8Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL29:48+11:4811:12
9Leo AlvolinOK Kåre31:35+13:3511:52
10Axel ErikssonStora Tuna OK31:42+13:4211:55
11Sixten SlagbrandVästerås SOK32:46+14:4612:19
12Arvid ErikssonNorbergs OK35:24+17:2413:18
13August GörasLeksands OK35:29+17:2913:20
14Daniel LindDalaportens OL35:37+17:3713:23
15Linus FolkjernDalaportens OL37:34+19:3414:07
16Karl ForsgrenVästerbergslagens OL41:15+23:1515:30
17Edvin BerggrenFagersta OK41:39+23:3915:39
18Helmer JöhnemarkStora Tuna OK48:23+30:2318:11

D12 Kort

2 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena PerssonTullinge SK35:3614:53

H12 Kort

2 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna34:5914:38

D10

2 390 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pauline HaglundIFK Hedemora OK18:377:47
2Hilma DalinOK Kåre21:29+2:528:59
3Julia GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna22:38+4:019:28
4Lovisa BylundFagersta OK23:28+4:519:49
5Emilia LindDalaportens OL23:45+5:089:56
6Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna24:33+5:5610:16
7Nora NordlundOK Kåre24:46+6:0910:21
8Elsa GolsäterKorsnäs IF OK26:57+8:2011:16
9Signe FolkjernDalaportens OL28:37+10:0011:58
10Lovisa ThybeckLindebygdens OK31:11+12:3413:02
11Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL50:10+31:3320:59
12Ella SandVästerbergslagens OL54:17+35:4022:42
13Meja KihlströmDalaportens OL1:04:55+46:1827:09
Maja EliassonDomnarvets GOIFej start
Stella ÄlvegranVästerås SOKej start

H10

2 390 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle WallmanVästerbergslagens OL18:497:52
2Axel ThybeckLindebygdens OK19:59+1:108:21
3Oskar KaipeOK Kåre23:16+4:279:44
4Walter SöderqvistOK Kåre24:33+5:4410:16
5Malte SöderlundKarlsbyhedens IK25:54+7:0510:50
6Leo WikströmOK Hammaren27:09+8:2011:21
7Viggo LindgrenOK Kåre28:06+9:1711:45
8Oscar KjellmanLinköpings OK29:50+11:0112:28
9Jonatan HaglundIFK Hedemora OK46:11+27:2219:19

D35

3 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK33:519:16
2Emma ÖstbergStora Tuna OK39:10+5:1910:43
3Helena WallmanVästerbergslagens OL46:08+12:1712:38
4Maria WikströmOK Hammaren1:06:06+32:1518:06
Marika HagelbergOK Kåreej godkänd

H35

4 630 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen SigfridsMalungs OK Skogsmårdarna46:3610:03

D40

3 630 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela ErikssonGävle OK37:3310:20
2Karin JohnssonOK Kåre39:04+1:3110:45
3Anna NygårdVästerås SOK40:34+3:0111:10
4Marie-Louise KaipeOK Kåre42:15+4:4211:38
5Jenny JohanssonValbo AIF45:36+8:0312:33
6Jenny SigurdssonVästerås SOK48:13+10:4013:16
7Kristin RamsellLeksands OK49:43+12:1013:41
8Ann-Sofie TäckOK Hammaren50:43+13:1013:58
9Malena AhlströmVästerås SOK51:30+13:5714:11
10Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK58:29+20:5616:06
11Marie BerggrenFagersta OK1:11:05+33:3219:34

H40

4 090 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik SöderqvistOK Kåre29:027:05
2Patrik JohnssonOK Kåre32:33+3:317:57
3Jonas LindegrenVästerås SOK35:07+6:058:35
4Magnus GörasLeksands OK35:37+6:358:42
5Fredrik ÖstbergStora Tuna OK36:36+7:348:56
6Per BrandtDomnarvets GOIF37:51+8:499:15
7Johan LundbergOK Kåre41:19+12:1710:06
8Tony BjörlingDomnarvets GOIF42:31+13:2910:23
9Henrik EhrinIFK Hedemora OK42:37+13:3510:25
10Lars NordvallDomnarvets GOIF45:55+16:5311:13
11Jakob WedmanVästerbergslagens OL49:35+20:3312:07
12Krister GolsäterKorsnäs IF OK50:38+21:3612:22
13Klockar Mattias NääsLeksands OK51:52+22:5012:40
14Stellan TäckOK Hammaren52:28+23:2612:49
Daniel KaipeOK Kåreej start

D45

3 460 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tina JunegardTullinge SK32:269:22
2Kersti RingiOK Kåre34:28+2:029:57
3Maria BylundFagersta OK34:32+2:069:58
4Lena PetrisiVästerbergslagens OL35:43+3:1710:19
5Inger GunnarssonVästerås SOK37:00+4:3410:41
6Therese ForsKvarnsvedens GOIF OK41:36+9:1012:01
7Charlotta WallinKorsnäs IF OK1:13:14+40:4821:09
Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IKej godkänd
Camilla ÄlvegranVästerås SOKej start

H45

4 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas NormanLeksands OK32:548:01
2Lars ÖgrenKarlsbyhedens IK33:12+0:188:05
3Magnus HjorthDomnarvets GOIF37:06+4:129:02
4Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL38:56+6:029:29
5Martin PerssonOK Kåre39:29+6:359:37
6Anders LöwgrenOK Milan40:20+7:269:50
7Tomas JonssonVandrarringen40:38+7:449:54
8Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK41:37+8:4310:09
9Per NordahlDomnarvets GOIF42:41+9:4710:24
10Joakim AhlströmVästerås SOK43:07+10:1310:30
11Mikael RingiOK Kåre44:02+11:0810:44
12Per CarlssonStora Tuna OK46:34+13:4011:21
13Thomas AnderssonDalaportens OL47:47+14:5311:39
14Mats GavleforsOK Hammaren57:52+24:5814:06
Per LovangVästerbergslagens OLej start

D50

3 210 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK28:358:54
2Elisabet EnmarkGävle OK31:03+2:289:40
3Anna-Maria BackrydLindebygdens OK31:47+3:129:54
4Eva WadmanVästerås SOK33:53+5:1810:33
5Anna Von KrusenstiernaOK Kåre35:01+6:2610:54
6Ragnhild SvensVästerbergslagens OL37:00+8:2511:31
7Monica BomanGävle OK37:34+8:5911:42
8Gunilla BomanVästerås SOK40:21+11:4612:34
8Karin SvenskStora Tuna OK40:21+11:4612:34
10Dorothe SpillmannIF Thor41:57+13:2213:04
11Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK42:16+13:4113:10
12Ulrika BacklundDalaportens OL42:25+13:5013:12
13Elisabet ElmertoftNorbergs OK42:40+14:0513:17
14Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL49:38+21:0315:27
15Mia GustafssonOK Kåre53:30+24:5516:40
16Anki GustafssonSäterbygdens OK53:36+25:0116:41
Lotta JungåkerKorsnäs IF OKej start

H50

4 150 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars NordinTullinge SK32:287:49
2Kennet AnderssonGrycksbo IF OK35:22+2:548:31
3Patrik ThybeckLindebygdens OK37:46+5:189:06
4Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK41:45+9:1710:03
5Tommy FröjdSundsvalls OK43:28+11:0010:28
6Björn AlbinssonIFK Mora OK47:17+14:4911:23
7Mikael BacklundDalaportens OL49:24+16:5611:54
8Johan AnderssonValbo AIF50:22+17:5412:08
9Erik StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK51:47+19:1912:28
10Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL53:23+20:5512:51
11Tomas SundqvistOK Kåre53:43+21:1512:56
12Jörgen DalénSala OK56:29+24:0113:36
13Per WadmanVästerås SOK56:34+24:0613:37
14Ola AnderssonDomnarvets GOIF1:04:16+31:4815:29
Thomas KarlssonValbo AIFej godkänd
Anders ÄlvegranVästerås SOKej start

D55

3 210 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika BrodinLindebygdens OK30:539:37
2Karin GunnarssonStora Tuna OK35:44+4:5111:07
3Gunilla RylanderStora Tuna OK37:58+7:0511:49
4Marianne AxelssonTjällmo-Godegårds OK41:53+11:0013:02
5Monika LarssonSkarpnäcks OL42:54+12:0113:21
6Karin MoodhOK Tyr44:06+13:1313:44
7Marie LarssonKöping-Kolsva OK50:12+19:1915:38

H55

3 630 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per MelénOK Kåre28:047:43
2Lars MattssonOK Kåre29:22+1:188:05
3Peo SvenskStora Tuna OK30:18+2:148:20
4Anders EnmarkGävle OK30:26+2:228:23
5Tryggve OttossonVästerbergslagens OL30:41+2:378:27
6Lars SjökvistStora Tuna OK30:50+2:468:29
7Anders LundJärfälla OK31:24+3:208:39
8Mats JönssonKorsnäs IF OK33:00+4:569:05
9Jan-Olov BergmanVästerås SOK33:06+5:029:07
10Torbjörn SöderlundLeksands OK33:40+5:369:16
11Roger ÅsbergOK Hedströmmen35:19+7:159:43
12Sten-Olof MatssonLeksands OK35:20+7:169:44
13Erik WadmanIFK Mora OK35:22+7:189:44
14Anders DanielssonIFK Mora OK35:39+7:359:49
15Björn JakobssonTäby OK36:36+8:3210:04
16Jörgen BatzSkarpnäcks OL37:36+9:3210:21
17Leonard SchaferOLC Omström-Sense38:17+10:1310:32
18Leif GustafssonSäterbygdens OK38:21+10:1710:33
19Svante LindgrenKorsnäs IF OK39:26+11:2210:51
20Hans LemoineGävle OK40:11+12:0711:04
21Bo BörjessonStorviks IF41:19+13:1511:22

D60

2 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1IngMarie ÅsenlundGävle OK34:5011:58
2Tanja-Birgit SöderströmSala OK47:15+12:2516:14
3Gudrun PerssonHallstahammars OK48:58+14:0816:49
Yvonne Näsvall HelanderOrnäs IKej godkänd

H60

3 790 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne BackOK Södertörn31:348:19
2Jan-Olof BjörklundBjursås OK32:55+1:218:41
3Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK33:39+2:058:52
4Peter LidholmIFK Hedemora OK34:02+2:288:58
5Kjell LidholmIFK Hedemora OK35:05+3:319:15
6Arne HolmerIFK Mora OK35:58+4:249:29
7Anders Stefan VestlundOK Kåre39:43+8:0910:28
8Dan WesterbergOK Kåre40:59+9:2510:48
9Hans-Erik LangVästerbergslagens OL41:50+10:1611:02
10Gunde HjalmarssonStora Tuna OK42:10+10:3611:07
11Lars-Ove SkoghÖsterfärnebo IF42:26+10:5211:11
Kenneth PerssonIFK Hedemora OKej godkänd

D65

2 910 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena HedmanHallstahammars OK45:4615:43
2Annika NorströmHallstahammars OK50:28+4:4217:20
3Solvej CarlsonIFK Hedemora OK1:01:45+15:5921:13

H65

3 460 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan KällmanNorbergs OK35:5310:22
2Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK36:59+1:0610:41
3Per ElfströmÅrsunda IF39:23+3:3011:22
4Lars Erik OrvendalHeby AIF41:35+5:4212:01
5Mats MårtenssonStora Tuna OK43:39+7:4612:36
6Inge PerssonOckelbo OK44:56+9:0312:59
7Olle GranathSurahammars SOK45:48+9:5513:14
8Ulric CarlssonIFK Lidingö SOK47:32+11:3913:44
9Bo SundbergIFK Hedemora OK48:40+12:4714:03
10Torbjörn HellquistTullinge SK48:53+13:0014:07
11Leif ÅkerblomStora Tuna OK49:55+14:0214:25
12Alf HelanderOrnäs IK52:02+16:0915:02
13Johan ErikssonGrangärde OK57:52+21:5916:43
Ulf PerssonVästerbergslagens OLej godkänd
Ove ÅbergStorviks IFej start

D70

2 790 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva KjellmanVandrarringen40:2614:29
2Inger LöfgrenStora Tuna OK42:48+2:2215:20
3Agneta ÖsterbergHofors OK1:09:56+29:3025:03
Inger BorgOckelbo OKej godkänd

H70

3 210 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif ErikssonHeby AIF37:2511:39
2Ulf LöfgrenStora Tuna OK38:21+0:5611:56
3Bertil HöökVästerbergslagens OL39:28+2:0312:17
4Olle JohanssonIFK Hedemora OK39:50+2:2512:24
5Hans JohanssonIFK Mora OK42:12+4:4713:08
6Jan JohanssonIFK Hedemora OK43:02+5:3713:24
7Sven NilssonMalungs OK Skogsmårdarna43:35+6:1013:34
8Sören JohanssonSala OK45:59+8:3414:19
9Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK48:19+10:5415:03
10Ingemar NygrenÅrsunda IF49:18+11:5315:21
11Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna50:15+12:5015:39
12Bo DanmoDomnarvets GOIF59:15+21:5018:27
13Jan Olof HedbergGagnefs OK1:04:20+26:5520:02
14Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:13:32+36:0722:54
Christer NordqvistAlfta-Ösa OKej start
Elis ÅbergStorviks IFej start

D75

2 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger OlssonSala OK55:1221:28
2Gurli BackFagersta OK1:02:54+7:4224:28
3Birgit HaglundOK Hedströmmen1:36:45+41:3337:38

H75

3 300 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK34:1310:22
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen36:58+2:4511:12
3Kjell MjöbergHallstahammars OK42:27+8:1412:51
4Svante NyströmVästerbergslagens OL43:05+8:5213:03
5Hjalmar NordquistOK Järnbärarna44:11+9:5813:23
6Lennart MagnussonIFK Hedemora OK44:34+10:2113:30
7Folke NyströmVästerbergslagens OL45:43+11:3013:51
8Åke PerssonOckelbo OK46:38+12:2514:07
9Enar PerssonOckelbo OK47:12+12:5914:18
10Tryggve OttossonKorsnäs IF OK52:52+18:3916:01
11Lars KjellmanVandrarringen1:01:57+27:4418:46
12Magnus MejyrGävle OK1:06:12+31:5920:03

H80

2 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo SandbergIK Jarl Rättvik54:3321:13
2Arne GustafssonSäterbygdens OK59:59+5:2623:20
3Elof BackFagersta OK1:08:23+13:5026:36

Inskolning

2 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Vilgot EngströmKlubblösfullföljt
Arvid ErikssonVästerås SOKfullföljt
Oscar ErikssonVästerås SOKfullföljt
Nils ForsgrenSmedjebackens OKfullföljt
Teo KihlströmDalaportens OLfullföljt
Ida KjellmanLinköpings OKfullföljt
Assar MagnussonNorbergs OKfullföljt
Erik NordahlDomnarvets GOIFfullföljt
Linnea PerssonOK Kårefullföljt
Signe WinqvistNorbergs OKfullföljt

U1

2 400 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo ClaessonStora Tuna OK18:127:35
2Max WärdenKlubblös20:30+2:188:32
3Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre24:52+6:4010:21
4Amanda LindDalaportens OL26:04+7:5210:51
5Isak StinessenDalaportens OL26:06+7:5410:52
6Wilma Hedberg-LarssonSala OK27:06+8:5411:17
7Frida HerbstVästerås SOK27:17+9:0511:22
8Olle OldaeusVästerås SOK27:50+9:3811:35
9Malva EnlundSala OK28:14+10:0211:45
10Daria LesivDalaportens OL28:55+10:4312:02
11Irma WärdenKlubblös29:28+11:1612:16
12Elvin LundbergOK Kåre29:37+11:2512:20
13Lova HolmströmKlubblös30:00+11:4812:30
14Märta ErikssonStora Tuna OK30:12+12:0012:35
15Joel SvenssonVästerås SOK30:23+12:1112:39
16Svea BorgströmAvesta OK31:04+12:5212:56
17Linus DanielssonKlubblös40:45+22:3316:58
18Gustav FernvikStora Tuna OK44:33+26:2118:33
19Alexander FolkegårdSala OK46:19+28:0719:17
20Noel GalinSurahammars SOK48:46+30:3420:19

U2

2 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF26:5311:14
2Ella NykvistAvesta OK31:36+4:4313:13
3Hennie LöfgrenStora Tuna OK33:37+6:4414:03
4André BergkvistLudvika OK35:27+8:3414:49
5Felix SlagbrandVästerås SOK37:32+10:3915:42
6Iris WikströmOK Hammaren49:14+22:2120:35
7Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL51:48+24:5521:40
Clara VogtVästerbergslagens OLej start
Viktor ÖstbergStora Tuna OKej start

Öppen motion 1

2 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Åke PerssonGrangärde OK55:1823:08

Öppen motion 3

2 660 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Iris SchaferOLC Omström-Sense24:239:10
2Therese GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna24:39+0:169:16
3Pia JohanssonNorbergs OK24:49+0:269:19
4Nils UllbergAvesta OK25:20+0:579:31
5Christian WikénKlubblös26:40+2:1710:01
6Hanne Marie AnderssonVästerbergslagens OL27:52+3:2910:28
6Filippa FolkjernDalaportens OL27:52+3:2910:28
8Tove WinqvistNorbergs OK28:23+4:0010:40
9Linus JernströmAvesta OK28:25+4:0210:40
10Oscar HöjsgaardDomnarvets GOIF29:35+5:1211:07
11Cecilia ErikssonNorbergs OK30:45+6:2211:33
12Lotta WedmanVästerbergslagens OL31:30+7:0711:50
13Candice StåhlJärbo OK32:15+7:5212:07
14Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo33:15+8:5212:30
15Andreas J. WikströmOK Hammaren33:36+9:1312:37
16Karin BeckiusVästerås SOK33:44+9:2112:40
17Jonna SiljebäckVandrarringen35:30+11:0713:20
18Klara SöderlundAvesta OK37:55+13:3214:15
19Marie AnderssonNorbergs OK40:52+16:2915:21
20Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo41:47+17:2415:42
21Wilmer KärrebyVästerås SOK44:13+19:5016:37
22Linda KärrebyVästerås SOK44:16+19:5316:38
23Frida AnderssonNorbergs OK45:49+21:2617:13
24Rebecca StålnäbbDomnarvets GOIF46:48+22:2517:35
25Siv BrodinIFK Mora OK49:15+24:5218:30
26Johanna DalinOK Kåre50:55+26:3219:08
Alma BirklinOK Kåreej godkänd

Öppen motion 5

3 430 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan B NordahlDomnarvets GOIF27:217:58
2Michael AnderssonDalaportens OL37:35+10:1410:57
3Kjell HolmDalaportens OL38:23+11:0211:11
4Martina LundhFrösö IF38:25+11:0411:12
5Axel OlssonHallstahammars OK44:32+17:1112:59
6Anna GruvrisIK Jarl Rättvik45:49+18:2813:21
7Cornelia LundénAvesta OK46:30+19:0913:33
8Lars MattssonDalaportens OL48:48+21:2714:13
9Sara GörasLeksands OK50:21+23:0014:40
10Anders StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK50:32+23:1114:43
11Monica KjellmanLinköpings OK51:59+24:3815:09
12Charlotta MellegårdLudvika OK52:36+25:1515:20
13Maria HjorthDomnarvets GOIF53:02+25:4115:27
14Bo WallinKorsnäs IF OK53:12+25:5115:30
15Berit EklöfMatteus SI53:14+25:5315:31
16Marianne DahlinDomnarvets GOIF53:19+25:5815:32
17Kristina GolsäterKorsnäs IF OK55:48+28:2716:16
18Jessica ErikssonDomnarvets GOIF58:34+31:1317:04
19Marie LindhNorbergs OK58:45+31:2417:07
20Anders KihlströmDalaportens OL1:01:23+34:0217:53
21Helena DalénSala OK1:02:27+35:0618:12
22Lennart ErikssonNorbergs OK1:06:52+39:3119:29
23Christina EnglöfFagersta OK1:07:06+39:4519:33
24Lars-Åke BylundFagersta OK1:07:14+39:5319:36
25Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:09:16+41:5520:11
26Elma WikströmOK Hammaren1:10:24+43:0320:31
27Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:15:52+48:3122:07
28Ingmar NykvistRembo IK1:16:15+48:5422:13
29Conny ErikssonIFK Mora OK1:19:46+52:2523:15
Per StinessenDalaportens OLej godkänd

Öppen motion 7

3 290 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan IsraelssonStora Tuna OK26:137:58
2Karin StålAvesta OK32:19+6:069:49
3Mikael AnderssonVästerbergslagens OL34:17+8:0410:25
4Mats WallmanVästerbergslagens OL36:00+9:4710:56
5Magnus VedinTrollhättans SOK36:45+10:3211:10
6Madelene RystedtStora Tuna OK38:20+12:0711:39
7Peter BergkvistVästerbergslagens OL38:57+12:4411:50
7Per KärrebyVästerås SOK38:57+12:4411:50
9Johan HerbstVästerås SOK39:35+13:2212:01
10Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK39:45+13:3212:04
11Alf LarssonHJS-Vansbro OK39:56+13:4312:08
12Niklas WidmarkIFK Mora OK42:01+15:4812:46
13Evelina RuthIK Jarl Rättvik42:19+16:0612:51
14Viveka LassingFrosta OK47:02+20:4914:17
15Therese RappIFK Mora OK47:04+20:5114:18
16Göran LassingFrosta OK47:32+21:1914:26
17Kersti GrundbergDalaportens OL50:53+24:4015:27
18Tommy BomanVästerås SOK51:27+25:1415:38
19Nina AnderssonKöping-Kolsva OK51:28+25:1515:38
20Ann-Sofie HoflingDalaportens OL52:41+26:2816:00
20Emma SvahnDalaportens OL52:41+26:2816:00
22Barbro StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK54:23+28:1016:31
23Charlotte GranbergOK Kåre55:34+29:2116:53
24Klara PetrisiLudvika OK56:24+30:1117:08
25Karin ProforsKöping-Kolsva OK56:31+30:1817:10
26Lars GustafssonOK Kåre58:37+32:2417:48
27Jörgen FernvikStora Tuna OK58:59+32:4617:55
28Anna SöderlundKarlsbyhedens IK1:03:01+36:4819:09
29Carina FolkegårdSala OK1:03:50+37:3719:24
30Ninni CarlssonStora Tuna OK1:08:55+42:4220:56
31Karin JohanssonGagnefs OK1:14:16+48:0322:34
32Maria Johansson LissGagnefs OK1:14:53+48:4022:45
Birgit ÅkerblomStora Tuna OKej godkänd

Öppen motion 8

4 870 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik LärfarsStora Tuna OK37:537:46
2Jerker BomanGävle OK39:13+1:208:03
3Andreas ErikssonVästerås SOK39:55+2:028:11
4Jimmy BirklinMalungs OK Skogsmårdarna40:36+2:438:20
5Johan HöökIK Jarl Rättvik41:31+3:388:31
6Håkan NilssonDomnarvets GOIF44:16+6:239:05
7Håkan LibergOK Milan45:57+8:049:26
8Anders PrästingsDomnarvets GOIF45:59+8:069:26
9Emil AlexanderssonStora Tuna OK46:02+8:099:27
10Hans LibergOK Milan46:03+8:109:27
11Sara JohanssonDomnarvets GOIF47:16+9:239:42
12Emma JohanssonDomnarvets GOIF47:29+9:369:45
13Elin ErikssonVästerås SOK49:18+11:2510:07
14Peter JanssonIK Jarl Rättvik49:44+11:5110:12
15Lars DanielsonMatteus SI50:37+12:4410:23
16Lena NordlundDomnarvets GOIF51:08+13:1510:29
17Marcus MattsonIFK Hedemora OK51:54+14:0110:39
18Hans NykvistStora Tuna OK51:59+14:0610:40
19Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK53:36+15:4311:00
20Ann-Sofi KarlssonGävle OK54:58+17:0511:17
21Christer BlomqvistRembo IK58:04+20:1111:55
22Thomas AnderssonVästerås SOK59:46+21:5312:16
23Elisabeth WestmanVästerås SOK1:04:35+26:4213:15
24Tobias LindgrenOK Kåre1:11:51+33:5814:45
25Mikael SöderlundKarlsbyhedens IK1:12:10+34:1714:49
26Sonja PalmHJS-Vansbro OK1:15:08+37:1515:25
27Hans WestmanVästerås SOK1:16:11+38:1815:38
28Christer RognellVallentuna-Össeby OL1:17:39+39:4615:56
29Patrik GustafssonVästerbergslagens OL1:17:54+40:0115:59
30Agnes JonssonDomnarvets GOIF1:18:43+40:5016:09
31Stefan JonssonDomnarvets GOIF1:18:47+40:5416:10
32Gunnar JonssonHallstahammars OK1:20:27+42:3416:31
33Henrik OlssonHallstahammars OK1:22:11+44:1816:52
34Magnus BergerDomnarvets GOIF1:35:59+58:0619:42
Simon ÅsfjällKlubblösej godkänd
Sören LindgrenVandrarringenej godkänd

Öppen motion 17

3 290 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan ÖstbergStora Tuna OK26:358:04
2Staffan LundhFrösö IF33:37+7:0210:13
3David ShearerVästerbergslagens OL33:52+7:1710:17
4Niclas AhlströmVästerås SOK36:19+9:4411:02
5Johnny NyhlenOK Kåre37:00+10:2511:14
6Sven-Arne StridÖsterfärnebo IF39:45+13:1012:04
7Kenneth LarssonOK Enen43:16+16:4113:09
8Jörgen SkoogVästerbergslagens OL43:33+16:5813:14
9Karl-Olof BorgOckelbo OK45:10+18:3513:43
10Jan AnderssonNorbergs OK49:35+23:0015:04
11Ia GranatSurahammars SOK50:06+23:3115:13
12Nils-Erik HjelmerVandrarringen50:38+24:0315:23
13Maj-Lis BergströmHofors OK50:47+24:1215:26
14Hans BergströmNorbergs OK52:17+25:4215:53
15Gunlis LarssonOK Enen52:18+25:4315:53
16Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OK52:58+26:2316:05
17HenrikLeif NybergBylundKarbenning GOIF53:48+27:1316:21
18Gunilla BlomqvistRembo IK53:59+27:2416:24
19Jan ÅhsNorbergs OK58:27+31:5217:45
20Annica  Lindell LangVästerbergslagens OL59:04+32:2917:57
21Kurt ZanderVästerås SOK1:05:51+39:1620:00
22Annica BergerDomnarvets GOIF1:07:14+40:3920:26
23Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:20:30+53:5524:28
Izabell BirklinOK Kåreej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser