Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Medeltidskampen, etapp 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 6 augusti 2016 - söndag 7 augusti 2016

Etapp 1, medelEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

2 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK19:578:10
2Sanna BatzSkarpnäcks OL22:24+2:279:10
3Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF22:33+2:369:14
4Sanna JanssonHaninge SOK38:03+18:0615:35
Maria Von SchmalenséeAttunda OKej godkänd

H21

2 950 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max SuderbysIF Hagen16:455:40
2Andreas LiljegrenGotlands Bro OK17:15+0:305:50
3Mattias KarlssonVäxjö OK17:21+0:365:52
4Lars Håkan SandvikAttunda OK17:46+1:016:01
5Johan OlaussonOK Orion19:31+2:466:36
6Olof PerssonSvaide Roma SOK21:14+4:297:11
7Tommy BatzSkarpnäcks OL23:18+6:337:53
8Fredrik WessmarkHaninge SOK24:14+7:298:12
9Leon HanssonVisborgs OK25:39+8:548:41
10John GunnarssonSurahammars SOK25:55+9:108:47
11Frej HeggSvaide Roma SOK28:06+11:219:31
12Jerker DrottenmyrVisborgs OK28:51+12:069:46

H18

2 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton KällströmSala OK15:416:25
2David LevinSvaide Roma SOK20:07+4:268:14
3Felix PerssonHaninge SOK23:31+7:509:38
4Ludvig WaktelSvaide Roma SOK27:29+11:4811:15
5Calle NilssonJärfälla OK36:55+21:1415:07

D16

2 280 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin ModinBromma-Vällingby SOK19:178:27
2Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna20:34+1:179:01
3Nina PerssonHaninge SOK28:58+9:4112:42
4Elin DahlVisborgs OK30:53+11:3613:32
5Matilda DrottenmyrVisborgs OK32:39+13:2214:19
Tuva NikolaussonSvaide Roma SOKej start

H16

2 240 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias LevinSvaide Roma SOK17:047:37
2Albin LindgrenVisborgs OK17:55+0:517:59
3Olle SvangrenGotlands Bro OK20:26+3:229:07
4Rasmus VirginGotlands Bro OK21:31+4:279:36
5Edvin NilssonGotlands Bro OK22:16+5:129:56
6Jakob Gadefors NauHaninge SOK22:39+5:3510:06
Axel ModinBromma-Vällingby SOKej start

D14

1 750 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja SandvikAttunda OK11:526:46

H14

1 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felix BäckstädeVisborgs OK9:175:18
2Folke SvangrenGotlands Bro OK11:03+1:466:18
3Filip StorellHaninge SOK11:25+2:086:31
4Erik NilssonGotlands Bro OK19:14+9:5710:59
5Oskar NilssonJärfälla OK26:18+17:0115:01
Oscar AnelandOK Ravinenej godkänd

D14 Kort

1 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa RybergMölndal Outdoor IF19:0712:10

D12

1 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara BäckstädeVisborgs OK9:596:21
2Natalie GardelinGotlands Bro OK11:30+1:317:19
3Märta SandvikAttunda OK12:03+2:047:40
4Maren HenriksenHalden SK12:34+2:358:00

H12

1 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fabian KahlbomVisborgs OK11:267:16
2Edwin KahlbomVisborgs OK11:51+0:257:32

H12 Kort

1 410 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Eric GrahnSödertälje-Nykvarn OFej start

D10

1 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen AnelandOK Ravinen8:326:03

H10

1 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante SandvikAttunda OK7:475:31
2Neo CederqvistVisborgs OK9:31+1:446:44
3Olof LevinSvaide Roma SOK11:30+3:438:09
4Gustav StorellHaninge SOK13:24+5:379:30

D35

2 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria MickelåkerAndrarums IF17:268:11
2Malin SuderbysIF Hagen19:56+2:309:21
3Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK20:56+3:309:49
4Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK29:30+12:0413:50

H35

2 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders EklundSvaide Roma SOK20:597:06
2Stefan WahlgrenVisborgs OK21:01+0:027:07
3Johan MickelåkerAndrarums IF23:01+2:027:48
4Erik KjellgrenNAIS Orienteringsklubb23:37+2:388:00
5Laust SörensenGöteborg-Majorna OK23:44+2:458:02
6Mikael NilssonLunds OK29:42+8:4310:04

D40

2 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina AnelandOK Ravinen18:318:41
2Jenny AnderssonGotlands Bro OK19:03+0:328:56
3Anna BäckstädeVisborgs OK30:42+12:1114:24
Sofie EkdahlEmmaboda Verda OKej start

H40

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders JanssonGrycksbo IF OK23:019:25
2Anders HellminVisborgs OK39:43+16:4216:16

D45

2 280 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva SvangrenGotlands Bro OK24:2510:42
2Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK25:21+0:5611:07
3Anna LevinSvaide Roma SOK31:40+7:1513:53
4Sonia PerssonHaninge SOK47:15+22:5020:43

H45

2 440 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per NilssonJärfälla OK18:317:35
2Pontus GustafssonSvaide Roma SOK18:51+0:207:43
3Joakim PerssonHaninge SOK20:13+1:428:17
4Göran KimellGotlands Bro OK20:36+2:058:26
5Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK20:52+2:218:33
6Per Olav AndersenHalden SK21:22+2:518:45
7Trond BjergeTistedalen Friluftslag22:13+3:429:06
8Johan JacobssonOK Orion26:04+7:3310:40
9Anders RybergMölndal Outdoor IF26:15+7:4410:45

D50

1 810 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marita AxelssonOK Ravinen12:216:49
2Helena LindmanNässjö OK15:06+2:458:20
3Katarina RingelsOK Klemmingen15:59+3:388:49
4Karin GreilertHaninge SOK16:34+4:139:09
5Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF16:44+4:239:14
6Carin KihlströmTäby OK20:38+8:1711:23
7Anki HallströmSvaide Roma SOK21:13+8:5211:43

H50

2 240 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF13:145:54
2Staffan KjellmanOK Ravinen14:44+1:306:34
3Magnus IhreskogGotlands Bro OK15:06+1:526:44
4Mårten KällströmSala OK16:14+3:007:14
5Ulf NilssonGotlands Bro OK16:35+3:217:24
6Hans ThorOK Linné17:47+4:337:56
7Johan PalmgrenTäby OK17:58+4:448:01
8Mats KällTumba-Mälarhöjden OK18:40+5:268:20
9Anders LevinSvaide Roma SOK18:53+5:398:25
10Lars GreilertHaninge SOK19:21+6:078:38
11Stefan WångbergOK Ravinen19:38+6:248:45
12Göran ModinBromma-Vällingby SOK22:14+9:009:55
Mats SigalitGotlands Bro OKej start
Peter EkdahlEmmaboda Verda OKej start

D55

1 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla AxelssonSävedalens AIK17:089:27
2Mia HillerhagIFK Lidingö SOK19:26+2:1810:44
3Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK21:52+4:4412:04

H55

2 240 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tryggve OttossonVästerbergslagens OL16:557:33
2Torgny JeppssonKatrineholms OK19:20+2:258:37
3Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK23:06+6:1110:18
Peter AxelssonOK Ravinenej start

D60

1 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunlis LarssonOK Enen18:039:58
2Eva KarlssonUddevalla OK18:18+0:1510:06
3Lena NyströmVisborgs OK19:04+1:0110:32

H60

2 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders GunnarssonSurahammars SOK28:0713:12
2Anders LavforsCentrum OK29:13+1:0613:43

D65

1 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg20:5212:29
2Karin MårtenssonGotlands Bro OK24:58+4:0614:57
3Brita AugustssonVisborgs OK27:47+6:5516:38

H65

2 280 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg24:0110:32
2Kenneth LarssonOK Enen25:01+1:0010:58
3Johnny KarlssonUddevalla OK26:01+2:0011:24
4Olle BlomgrenOK Södertörn26:18+2:1711:32
Anders StenbackBromma-Vällingby SOKej godkänd
Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburgej start

D70

1 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK21:5413:06
2Edith BergvallVisby IF Gute SOK33:06+11:1219:49

H70

2 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders NilssonGotlands Bro OK24:5610:56
2Anders AxelssonSävedalens AIK26:03+1:0711:25
3Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOK26:46+1:5011:44
Kent EkdahlEmmaboda Verda OKej start

H75

1 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland JohanssonVisborgs OK32:1119:16
2Folke LindgrenVisborgs OK40:50+8:3924:27
Nils HallgrenVisborgs OKej godkänd

Inskolning

1 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elsa BergGarda OKfullföljt
Edvin CarlsteinIFK Lidingö SOKfullföljt
Loke EkenstålGarda OKfullföljt
Esla WahlgrenVisborgs OKfullföljt
Gustav WahlgrenVisborgs OKej godkänd

U1

1 520 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emmy EllbringFK Finn12:148:02
2Greta SandvikAttunda OK13:23+1:098:48
3Emma EnckellSödertälje-Nykvarn OF15:00+2:469:52
4Elin StorellHaninge SOK17:30+5:1611:30
5Astrid RollJärfälla OK17:46+5:3211:41
6Axel GräfningsGrycksbo IF OK23:00+10:4615:07
7Erik GräfningsGrycksbo IF OK23:08+10:5415:13
8Olle DanielssonSundsvalls OK23:09+10:5515:13

U2

1 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mari Hove BjergeTistedalen Friluftslag11:288:07
2Felice GardelinGotlands Bro OK13:29+2:019:33
3Helene Hove BjergeTistedalen Friluftslag16:03+4:3511:22
4Moa RollJärfälla OK17:11+5:4312:11
5Axel DanielssonSundsvalls OK19:07+7:3913:33
6Wilmer CarlsteinIFK Lidingö SOK19:26+7:5813:46

Öppen motion 1

1 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Freja EkenstålGarda OK13:519:49
2Samuel EklundGotlands Bro OK19:48+5:5714:02
3Alva NilssonGotlands Bro OK20:51+7:0014:47
4Hanna EklundGotlands Bro OK20:59+7:0814:52

Öppen motion 3

1 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel KjellmanOK Ravinen11:247:15
2Britt Torunn HoveTistedalen Friluftslag15:09+3:459:38
3Ylva GribornGotlands Bro OK20:03+8:3912:46

Öppen motion 5

1 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kahlbom NiclasVisborgs OK13:307:42
2Anders NauHaninge SOK16:08+2:389:13
3Lena KovaleffOK Linné18:03+4:3310:18
4Ida PerssonAlvesta SOK26:23+12:5315:04
Filip HanssonGotlands Bro OKej start

Öppen motion 6

2 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans RutlinLondon OK20:339:36
2Emil EnckellSödertälje-Nykvarn OF20:44+0:119:41
3Niklas WaktelSvaide Roma SOK26:08+5:3512:12
4Linda BergGarda OK26:52+6:1912:33
5Jenny BergGarda OK26:53+6:2012:33
Tina RöösGotlands Bro OKej godkänd

Öppen motion 7

1 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny AnderssonJärfälla OK15:379:21
2Frida AnsinSvaide Roma SOK17:11+1:3410:17
3Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OK17:57+2:2010:44
4Stefan MolinSvaide Roma SOK21:57+6:2013:08
5Helena RollJärfälla OK27:21+11:4416:22

Öppen motion 9

2 950 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David DahlVisborgs OK24:278:17
2Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF25:20+0:538:35
3Tobias RöösGotlands Bro OK25:45+1:188:43
4Atakilte BeyeneNässjö OK28:36+4:099:41
5Magnus ThomssonGotlands Bro OK30:58+6:3110:29
6Stig DahlVisborgs OK31:40+7:1310:44
7Ann-Charlotte DahlVisborgs OK33:42+9:1511:25
8Alice OlssonVisborgs OK35:48+11:2112:08
9Ulrik PerssonAlvesta SOK42:53+18:2614:32
10Malin KollbergOK Eken45:30+21:0315:25

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser