Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Medeltidskampen, etapp 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 6 augusti 2016 - söndag 7 augusti 2016

Etapp 1, medelEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

3 790 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF32:408:37
2Sanna BatzSkarpnäcks OL34:37+1:579:08
3Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK36:35+3:559:39
Sanna JanssonHaninge SOKej godkänd
Maria Von SchmalenséeAttunda OKej godkänd

H21

4 450 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max SuderbysIF Hagen25:535:48
2Lars Håkan SandvikAttunda OK28:46+2:536:27
3Andreas LiljegrenGotlands Bro OK30:17+4:246:48
4Mattias KarlssonVäxjö OK30:42+4:496:53
5Olof PerssonSvaide Roma SOK32:36+6:437:19
6Johan OlaussonOK Orion34:38+8:457:46
7John GunnarssonSurahammars SOK40:37+14:449:07
8Fredrik WessmarkHaninge SOK45:13+19:2010:09
9Tommy BatzSkarpnäcks OL45:30+19:3710:13
10Frej HeggSvaide Roma SOK50:56+25:0311:26
11Jerker DrottenmyrVisborgs OK55:00+29:0712:21
12Leon HanssonVisborgs OK58:46+32:5313:12

H18

3 790 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton KällströmSala OK29:437:50
2David LevinSvaide Roma SOK37:17+7:349:50
3Ludvig WaktelSvaide Roma SOK41:01+11:1810:49
4Felix PerssonHaninge SOK47:23+17:4012:30
5Calle NilssonJärfälla OK52:56+23:1313:57

D16

3 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna28:478:51
2Karin ModinBromma-Vällingby SOK33:49+5:0210:24
3Nina PerssonHaninge SOK45:26+16:3913:58
4Matilda DrottenmyrVisborgs OK1:12:46+43:5922:23
Elin DahlVisborgs OKej start
Tuva NikolaussonSvaide Roma SOKej start

H16

3 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias LevinSvaide Roma SOK28:508:24
2Olle SvangrenGotlands Bro OK30:43+1:538:57
3Edvin NilssonGotlands Bro OK35:05+6:1510:13
4Albin LindgrenVisborgs OK36:05+7:1510:31
5Jakob Gadefors NauHaninge SOK38:25+9:3511:12
6Rasmus VirginGotlands Bro OK48:28+19:3814:07
Axel ModinBromma-Vällingby SOKej start

D14

3 080 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja SandvikAttunda OK30:309:54

H14

3 080 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix BäckstädeVisborgs OK20:416:42
2Oscar AnelandOK Ravinen24:31+3:507:57
3Folke SvangrenGotlands Bro OK28:54+8:139:22
4Oskar NilssonJärfälla OK29:57+9:169:43
5Erik NilssonGotlands Bro OK30:29+9:489:53
6Filip StorellHaninge SOK37:58+17:1712:19

D14 Kort

2 630 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa RybergMölndal Outdoor IF37:4614:21

D12

2 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Natalie GardelinGotlands Bro OK25:109:34
2Klara BäckstädeVisborgs OK28:53+3:4310:58
3Maren HenriksenHalden SK30:59+5:4911:46
4Märta SandvikAttunda OK37:35+12:2514:17

H12

2 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edwin KahlbomVisborgs OK24:419:23
2Fabian KahlbomVisborgs OK31:24+6:4311:56

H12 Kort

1 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric GrahnSödertälje-Nykvarn OF15:478:08

D10

1 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen AnelandOK Ravinen13:256:54

H10

1 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante SandvikAttunda OK11:235:52
2Gustav StorellHaninge SOK15:31+4:087:59
3Olof LevinSvaide Roma SOK19:05+7:429:50
4Neo CederqvistVisborgs OK22:42+11:1911:42

D35

3 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin SuderbysIF Hagen39:0711:24
2Maria MickelåkerAndrarums IF40:27+1:2011:47
3Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK42:21+3:1412:20
4Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK1:00:47+21:4017:43

H35

4 450 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan WahlgrenVisborgs OK37:218:23
2Anders EklundSvaide Roma SOK37:53+0:328:30
3Erik KjellgrenNAIS Orienteringsklubb41:13+3:529:15
4Laust SörensenGöteborg-Majorna OK45:44+8:2310:16
5Johan MickelåkerAndrarums IF58:27+21:0613:08
Mikael NilssonLunds OKej godkänd

D40

3 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina AnelandOK Ravinen33:249:44
2Jenny AnderssonGotlands Bro OK40:14+6:5011:43
3Anna BäckstädeVisborgs OK1:21:38+48:1423:47
Sofie EkdahlEmmaboda Verda OKej start

H40

3 790 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders JanssonGrycksbo IF OK43:1111:23
Anders HellminVisborgs OKej godkänd

D45

3 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK32:5410:07
2Ylva SvangrenGotlands Bro OK36:13+3:1911:08 Ladda ner rutt i gpx-format
3Anna LevinSvaide Roma SOK49:56+17:0215:21
4Sonia PerssonHaninge SOK1:01:29+28:3518:55

H45

3 790 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per NilssonJärfälla OK29:097:41
2Göran KimellGotlands Bro OK31:57+2:488:25
3Joakim PerssonHaninge SOK32:52+3:438:40
4Trond BjergeTistedalen Friluftslag33:01+3:528:42
5Per Olav AndersenHalden SK33:15+4:068:46
6Johan JacobssonOK Orion35:01+5:529:14
7Pontus GustafssonSvaide Roma SOK35:07+5:589:15
8Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK37:06+7:579:47
9Anders RybergMölndal Outdoor IF37:38+8:299:55

D50

3 080 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marita AxelssonOK Ravinen27:499:01
2Helena LindmanNässjö OK35:26+7:3711:30
3Carin KihlströmTäby OK40:19+12:3013:05
4Katarina RingelsOK Klemmingen42:59+15:1013:57
5Anki HallströmSvaide Roma SOK45:23+17:3414:44
6Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF46:44+18:5515:10
7Karin GreilertHaninge SOK51:48+23:5916:49

H50

3 430 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF23:186:47
2Staffan KjellmanOK Ravinen24:31+1:137:08
3Magnus IhreskogGotlands Bro OK25:55+2:377:33
4Ulf NilssonGotlands Bro OK26:30+3:127:43
5Johan PalmgrenTäby OK27:40+4:228:03
6Mats KällTumba-Mälarhöjden OK30:20+7:028:50
7Anders LevinSvaide Roma SOK32:05+8:479:21
8Lars GreilertHaninge SOK32:10+8:529:22
9Hans ThorOK Linné32:11+8:539:22
10Mårten KällströmSala OK33:15+9:579:41
11Göran ModinBromma-Vällingby SOK39:47+16:2911:35
Stefan WångbergOK Ravinenej godkänd
Peter EkdahlEmmaboda Verda OKej start
Mats SigalitGotlands Bro OKej start

D55

3 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK37:2212:07
2Mia HillerhagIFK Lidingö SOK48:25+11:0315:43
3Gunilla AxelssonSävedalens AIK50:14+12:5216:18

H55

3 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tryggve OttossonVästerbergslagens OL29:218:33
2Torgny JeppssonKatrineholms OK35:36+6:1510:22
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Peter AxelssonOK Ravinenej start

D60

3 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena NyströmVisborgs OK39:3612:51
2Gunlis LarssonOK Enen41:33+1:5713:29
3Eva KarlssonUddevalla OK52:32+12:5617:03

H60

3 430 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders LavforsCentrum OK38:3711:15
2Anders GunnarssonSurahammars SOK47:30+8:5313:50

D65

2 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg32:0813:00
2Brita AugustssonVisborgs OK35:06+2:5814:12
3Karin MårtenssonGotlands Bro OK36:48+4:4014:53

H65

3 250 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle BlomgrenOK Södertörn29:379:06
2Kenneth LarssonOK Enen35:36+5:5910:57
3Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg38:08+8:3111:44
4Johnny KarlssonUddevalla OK38:35+8:5811:52
5Anders StenbackBromma-Vällingby SOK42:37+13:0013:06
Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburgej start

D70

2 470 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK30:1912:16
2Edith BergvallVisby IF Gute SOK46:27+16:0818:48

H70

3 250 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders NilssonGotlands Bro OK39:0512:01
2Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOK45:37+6:3214:02
3Anders AxelssonSävedalens AIK51:23+12:1815:48
Kent EkdahlEmmaboda Verda OKej start

H75

2 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils HallgrenVisborgs OK33:2513:31
2Folke LindgrenVisborgs OK42:46+9:2117:18
Roland JohanssonVisborgs OKej godkänd

Inskolning

1 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alvar KnutasSvaide Roma SOKfullföljt
Ebba SamuelsonGotlands Bro OKfullföljt
Marit SchollerVisborgs OKfullföljt
Vincent SchollerVisborgs OKfullföljt
Esla WahlgrenVisborgs OKfullföljt
Gustav WahlgrenVisborgs OKfullföljt
Elsa BergGarda OKej godkänd

U1

1 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emmy EllbringFK Finn11:588:11
2Greta SandvikAttunda OK14:27+2:299:53
3Elin StorellHaninge SOK16:35+4:3711:21
4Isak RingelsOK Södertörn17:36+5:3812:03
5Astrid RollJärfälla OK20:32+8:3414:03
6Axel GräfningsGrycksbo IF OK24:58+13:0017:06
7Erik GräfningsGrycksbo IF OK24:59+13:0117:06
Emma EnckellSödertälje-Nykvarn OFej start

U2

1 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mari Hove BjergeTistedalen Friluftslag13:346:59
2Felice GardelinGotlands Bro OK20:21+6:4710:29
3Moa RollJärfälla OK24:27+10:5312:36
4Helene Hove BjergeTistedalen Friluftslag25:30+11:5613:08
5Elvira LedinSlätta SK36:58+23:2419:03

Öppen motion 1

1 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda BergGarda OK27:0213:56

Öppen motion 3

2 630 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel KjellmanOK Ravinen21:017:59
2Alva KjellmanOK Ravinen24:36+3:359:21
3Marcus GrahnSödertälje-Nykvarn OF28:40+7:3910:53
4Hillevi KnutasSvaide Roma SOK48:52+27:5118:34
5Britt Torunn HoveTistedalen Friluftslag54:44+33:4320:48
6Ylva GribornGotlands Bro OK59:22+38:2122:34

Öppen motion 5

3 080 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niclas KahlbomVisborgs OK31:0910:06
2Elisabeth StålhammarTullinge SK32:41+1:3210:36
3Thomas HellströmKlubblös52:42+21:3317:06
4Annita ArneforsKlubblös53:10+22:0117:15
5Jenny BergGarda OK55:40+24:3118:04
6Anders NauHaninge SOK1:00:19+29:1019:35
7Karolina ErikssonKlubblös1:09:11+38:0222:27
Filip HanssonGotlands Bro OKej start

Öppen motion 6

3 120 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig ThörnvikCentrum OK24:487:56
2Hans RutlinLondon OK25:01+0:138:01
3Emil EnckellSödertälje-Nykvarn OF40:45+15:5713:03
Niklas WaktelSvaide Roma SOKej start

Öppen motion 7

2 470 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kari EnckellSödertälje-Nykvarn OF17:437:10
2Simon StålhammarTullinge SK21:33+3:508:43
3Stefan HellströmVisborgs OK26:58+9:1510:55
4Malin KollbergOK Enen27:35+9:5211:10
5Stefan MolinSvaide Roma SOK28:33+10:5011:33
6Per StålhammarTullinge SK29:03+11:2011:45
7Conny AnderssonJärfälla OK29:09+11:2611:48
8Camilla JoverKlubblös29:42+11:5912:01
9Frida AnsinSvaide Roma SOK30:09+12:2612:12
10Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OK32:38+14:5513:12
11Helena RollJärfälla OK45:35+27:5218:27
12Marie ThörnvikCentrum OK48:07+30:2419:28
13Marie-Louise KarlkvistSvaide Roma SOK56:21+38:3822:48
Roland ErikssonKlubblösej godkänd

Öppen motion 9

4 450 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sune LevinGarda OK34:037:39
2Anton PerssonOK Pan-Kristianstad37:39+3:368:27
3Christin SöderqvistOK Ravinen43:50+9:479:51
4Moa SvenssonIK Hakarpspojkarna44:07+10:049:54
5Atakilte BeyeneNässjö OK47:41+13:3810:42
6Christian TörnmarckAskersunds OK54:35+20:3212:15
7Sofia SchollerVisborgs OK1:05:31+31:2814:43
David DahlVisborgs OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser