Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tiomila Open Individual, Friday

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila Open Individual, Friday
Arrangörsorganisation: Kvarnsvedens GOIF OK
Datum: fredag 13 maj 2016

Öppen motion 1

2 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tova LindbäckOK Renen29:0611:58
2Isabella DanbergÖdeshögs SK30:45+1:3912:39
3Ylva HanssonOK Kåre37:06+8:0015:16
4Klara BerglundKarlsbyhedens IK44:16+15:1018:13
Gunhild BredesenVerdal OKej godkänd
Rolf KarlssonOK Fjällstigenej godkänd

Öppen motion 3

3 250 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elina EspoKouvolan Suunnistajat27:028:19
2Jon HanssonOK Kåre28:51+1:498:52
3Boel NybergOK Kåre34:05+7:0310:29
4Jörgen FernvikStora Tuna OK34:54+7:5210:44
5Agneta LindbäckOK Renen36:21+9:1911:11
6Jesper LundinBul-Tromsø IL37:36+10:3411:34
7Netta TammisalaKangasala SK45:57+18:5514:08
8Simon BerglundKarlsbyhedens IK46:54+19:5214:25

Öppen motion 5

3 940 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Aaro OjalaKouvolan Suunnistajat29:597:36
2Jakob HjelsethOL Tønsberg og Omegn32:25+2:268:13
3Stefan JonssonOK Hedströmmen36:58+6:599:22
4Sara JonassonCentrum OK42:30+12:3110:47
5Hans UrsetBul-Tromsø IL43:07+13:0810:56
6Kjell ÖstbergKarlsbyhedens IK43:23+13:2411:00
7Andreas EklundGöteborg-Majorna OK47:09+17:1011:58
8Josef Källgårdenklubblös47:39+17:4012:05
9Ane-Marte HanssenBul-Tromsø IL49:19+19:2012:31
10Jan-Hugo HanssenBul-Tromsø IL49:27+19:2812:33
11Lennart MagnussonIFK Hedemora OK49:29+19:3012:33
12Sten-Olov HellbergSundsvalls OK51:42+21:4313:07
13Erik HanssonOK Kåre57:56+27:5714:42
14Maria Robertssonklubblös1:08:55+38:5617:29
15Evelin MagnussonOK Kåre1:14:47+44:4818:58
16Linnea SjögrenKarlsbyhedens IK1:39:13+1:09:1425:10
17Evelina ÖstbergKarlsbyhedens IK1:39:14+1:09:1525:11

Öppen motion 6

5 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jukka LehtonenTurun NMKY52:019:00
2Daniel AsplundFalu Energi och Vatten58:16+6:1510:05

Öppen motion 7

3 230 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustaf Gothklubblös24:207:32
2Arvid RunvikKvarnsvedens GOIF OK28:35+4:158:50
3Anders KärrströmTullinge SK30:33+6:139:27
3Rukka PeltonenKouvolan Suunnistajat30:33+6:139:27
5Karin WollbrandOK Renen32:22+8:0210:01
6Izabell BirklinOK Kåre36:21+12:0111:15
7Ylva LarssonLänna IF36:40+12:2011:21
8Hannu PeniKouvolan Suunnistajat37:58+13:3811:45
9Bengt ErlandssonSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb40:23+16:0312:30
10Gunilla RylanderStora Tuna OK41:18+16:5812:47
11Camilla MatanovicVästerviks OK42:00+17:4013:00
12Royne LenngrenIK Jarl Rättvik42:41+18:2113:12
13Niklas Erikssonklubblös42:57+18:3713:17
14Åke SundbergFagersta OK46:28+22:0814:23
15Joso SyväluomaTurun Suunnistajat49:39+25:1915:22
16Stig LarssonLänna IF55:34+31:1417:12
17Bo SandbergIK Jarl Rättvik1:01:56+37:3619:10
18Bo DanmoDomnarvets GOIF1:16:31+52:1123:41
linn carina dalandKristiansand OKej godkänd

Öppen motion 8

4 520 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOK27:466:08
2thomas natvig-årstadHalden SK29:02+1:166:25
3vegard blomsethNTNUI29:59+2:136:38
4andreas ruedlingerHalden SK30:10+2:246:40
5Jacob LindstamOK Ravinen30:45+2:596:48
6Tapio HaarlaaHelsingin Suunnistajat30:59+3:136:51
7Jonas Klausen EspedalNTNUI31:22+3:366:56
8håkon raadalHalden SK31:24+3:386:56
9Stale GjelstenKristiansand OK32:04+4:187:05
10Kjell  1Fredriksstads Skiklubb32:09+4:237:06
11Clemens FumeyTullinge SK32:17+4:317:08
12Ville KeskisaariIFK Lidingö SOK32:30+4:447:11
13Mikkel SørensenNTNUI32:54+5:087:16
14Hans Petter MattisenFredriksstads Skiklubb33:07+5:217:19
15Torben WendlerFredrikstad SKiklubb33:32+5:467:25
16Dag BlandkjennKristiansand OK33:52+6:067:29
17Per ÖgrenBergnäsets AIK34:09+6:237:33
18Rasmus Rörholt TheisenNTNUI35:30+7:447:51
19Niclas ArkåsenOK Kåre35:50+8:047:55
20Hallvard FossSandefjord OK36:29+8:438:04
21Oystein FrusethOL Tønsberg og Omegn37:18+9:328:15
22Sebastian dalandKristiansand OK37:37+9:518:19
23Vif BravemyKristiansand OK38:22+10:368:29
24Moa KjellstrandCentrum OK38:34+10:488:31
25Bruno NagarioKristiansand OK39:43+11:578:47
26Marius PyttenKristiansand OK39:50+12:048:48
27Mattias GlörsenOL Tønsberg og Omegn40:22+12:368:55
28Audun HeimdalKonnerud IL40:37+12:518:59
29Anders JuveliKonnerud IL40:58+13:129:03
30Martin KarlssonCentrum OK41:32+13:469:11
31Tobias KristensenLarvik OK43:11+15:259:33
32Carl-Johan ThorellOK Ravinen43:21+15:359:35
33Amtraut GötschBul-Tromsø IL46:03+18:1710:11
34Harald StorrönningByåsen IL48:13+20:2710:40
35Allan ReicheOK Vendelboerne51:07+23:2111:18
36Jan HasekJunior O-sport52:01+24:1511:30
37Vit  MaresJunior O-sport52:15+24:2911:33
38Jan GottfridssonNorbergs OK53:21+25:3511:48
39Richard HolmgrenBergnäsets AIK53:28+25:4211:49
40Lars HedströmGagnefs OK1:02:57+35:1113:55
Lucas richtrJunior O-sportej godkänd
Mathilde SkaareBul-Tromsø ILej godkänd
Christian BoenKristiansand OKej godkänd
Matias HanischKristiansand OKej godkänd
sabine hauswirthHalden SKej godkänd

Öppen motion 9

7 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristo heinmannKangasala SK49:216:45
2Joël MorgenthalerTullinge SK52:10+2:497:08
3jaakko istolahtiKangasala SK55:03+5:427:32
4Stian GrannFossum IF1:05:42+16:219:00
5Rickard Zeiner-GundersenFossum IF1:09:54+20:339:34
6Roman Hancikklubblös1:55:57+1:06:3615:53
Anders NordahlOK Kåreej godkänd
Milos NykodyrnKristiansand OKej godkänd

Öppen motion 10

4 650 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julian DentIFK Lidingö SOK30:396:35
2Pavel KosarekTumba-Mälarhöjden OK33:22+2:437:10
3Steinar LågRälingen OK37:54+7:158:09
4Andreas ConradssonÖdeshögs SK38:53+8:148:21
5Matleena BoströmIFK Lidingö SOK38:56+8:178:22
6Iva KosarkovaTumba-Mälarhöjden OK40:23+9:448:41
7Ulrika UotilaKove 40:52+10:138:47
8Adela IndrakovaIFK Lidingö SOK41:27+10:488:54
9Pasi RantalaTurun Suunnistajat42:09+11:309:03
10Fredrik ÅslundKatrineholms OK48:03+17:2410:20
11Leif GustafssonSäterbygdens OK54:53+24:1411:48
12Ville PaananenTurun Suunnistajat57:40+27:0112:24
Felicity BrownIFK Lidingö SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser