Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Poängtävling 13

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Poängtävling 13
Arrangörsorganisation: OK Milan
Datum: tisdag 9 augusti 2016

Klass 1

7 070 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip JacobssonOK Tisaren48:166:49
2Per EklöfOK Milan48:47+0:316:54
3Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro49:08+0:526:56
4Oskar ArleboKFUM Örebro OK49:09+0:536:57
5Johan AronssonOK Tisaren55:24+7:087:50
6Martin LarboIFK Lidingö SOK56:00+7:447:55
7Mathias JanssonHagaby GoIF Örebro59:14+10:588:22
8Calle OlssonKFUM Örebro OK1:00:09+11:538:30
9Klas LarssonOK Milan1:02:31+14:158:50
10Erik GöthlinKFUM Örebro OK1:04:27+16:119:06
11Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK1:06:10+17:549:21
12Harald LarssonHagaby GoIF Örebro1:06:12+17:569:21
13Oskar JacobsonOK Milan1:07:08+18:529:29
14Daniel GustafssonKFUM Örebro OK1:07:25+19:099:32
15Anette CarlssonKFUM Örebro OK1:08:32+20:169:41
16Elsa EkelinKFUM Örebro OK1:09:48+21:329:52
17Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK1:10:07+21:519:55
18Anders HaglundOK Milan1:11:25+23:0910:06
19Anders KallinKFUM Örebro OK1:11:35+23:1910:07
20Martin PerssonKFUM Örebro OK1:14:02+25:4610:28
21Lisa WesterbergOK Milan1:15:17+27:0110:38
22Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro1:16:42+28:2610:50
23Jonas KarlssonOK Tylöskog1:19:23+31:0711:13
24Anders LarssonOK Milan1:24:37+36:2111:58
25Henrik GustafssonKFUM Örebro OK1:44:38+56:2214:47
Stina NilssonUmeå OKej godkänd
Christer AlmHagaby GoIF Örebroej godkänd

Klass 2

4 870 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marion AebiOK Tisaren44:049:02
2Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan44:18+0:149:05
3Olof OlofssonHagaby GoIF Örebro44:42+0:389:10
4Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro45:53+1:499:25
5Roger EngmanHagaby GoIF Örebro46:07+2:039:28
6Ulf LarssonGarphyttans IF46:09+2:059:28
7Per HåstlundAlmby IK46:14+2:109:29
8Jan-Åke IsraelssonOK Milan46:19+2:159:30
9Mats CarlsvärdAlmby IK49:11+5:0710:05
10Anna-Maria BackrydLindebygdens OK49:33+5:2910:10
11Elin VinbladHagaby GoIF Örebro49:36+5:3210:11
12Lars-Erik LarssonOK Milan49:51+5:4710:14
13Nils AronssonOK Tisaren50:43+6:3910:24
14Anders ErikssonOK Milan51:10+7:0610:30
15Niklas DoeringGarphyttans IF51:37+7:3310:35
16Petter WikströmÖrebro AIK51:43+7:3910:37
17Mikael GöranssonAlmby IK52:49+8:4510:50
18Johan KarbingOK Milan53:44+9:4011:02
19Filip ÖrnKFUM Örebro OK53:51+9:4711:03
20Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro54:18+10:1411:08
21Jesper MelinGarphyttans IF54:22+10:1811:09
22Emil LöthgrenOK Milan54:23+10:1911:10
23Maria GustafssonHagaby GoIF Örebro54:56+10:5211:16
24Therese KorkeakoskiOK Milan55:07+11:0311:19
25Hans LibergOK Milan55:16+11:1211:20
26Karin E GustafssonHagaby GoIF Örebro55:41+11:3711:26
27Joakim DahlbergAlmby IK55:50+11:4611:27
28Thomas DanielssonKöping-Kolsva OK57:16+13:1211:45
29Klas ThybeckLindebygdens OK58:22+14:1811:59
30Michael WennblomHagaby GoIF Örebro58:25+14:2111:59
31Sven-Olov WiklundArboga OK58:33+14:2912:01
31Håkan LibergOK Milan58:33+14:2912:01
33Lars PerssonHagaby GoIF Örebro59:49+15:4512:16
34Kristin JacobsonKFUM Örebro OK1:00:05+16:0112:20
35Elisabet HalvarssonKFUM Örebro OK1:01:12+17:0812:34
36Sigfrid WeiseOK Tisaren1:01:13+17:0912:34
37Sofia HolmgrenHagaby GoIF Örebro1:02:04+18:0012:44
38Evelina EricssonSöders-Tyresö1:04:51+20:4713:18
39Annika BrodinLindebygdens OK1:06:00+21:5613:33
40Renny RantakokkoIF Start1:09:18+25:1414:13
41Mattias GustafssonIF Start1:10:16+26:1214:25
42Lars ÖstlinOK Milan1:10:18+26:1414:26
43Mats HastadFellingsbro GOIF1:10:22+26:1814:26
44Malin WiklundAlmby IK1:17:20+33:1615:52
45Tomas VidfeltLindebygdens OK1:17:32+33:2815:55
46Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK1:18:05+34:0116:02
47Daniel DjuvfeltKFUM Örebro OK1:25:08+41:0417:28
Torbjörn KarlssonHagaby GoIF Örebroej godkänd

Klass 3

3 430 m, 101 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BogrenHagaby GoIF Örebro34:4710:08
2Anders Gunnar DahlgrenHagaby GoIF Örebro35:22+0:3510:18
3Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK35:58+1:1110:29
4Hugo ÖrnKFUM Örebro OK37:16+2:2910:51
5Karl-Göran WahlströmAlmby IK37:40+2:5310:58
6Nils-Olof BodinAlmby IK37:51+3:0411:02
7Anne BodinAlmby IK38:21+3:3411:10
8Karin JohanssonKFUM Örebro OK38:52+4:0511:19
9Anders RobertssonAlmby IK39:23+4:3611:28
10Weine FredrikssonKFUM Örebro OK39:24+4:3711:29
11Tommy AnderssonKFUM Örebro OK39:28+4:4111:30
12Johan LindhagenIFK Brattfors40:54+6:0711:55
13Susanne ErikssonOK Milan41:21+6:3412:03
14Tony HolmbergOK Tylöskog41:32+6:4512:06
15Morgan SvenssonOK Tisaren41:40+6:5312:08
16Håkan FührOrica42:16+7:2912:19
17Niclas RisbergGarphyttans IF42:34+7:4712:24
18Åke StridAlmby IK43:14+8:2712:36
19Ann-Britt GöranssonAlmby IK43:18+8:3112:37
20Åsa GustafssonOK Milan43:29+8:4212:40
21Gabriella ÖstlundGarphyttans IF43:53+9:0612:47
22Robert LarssonHagaby GoIF Örebro44:14+9:2712:53
23Charlotte WahlströmAlmby IK44:19+9:3212:55
23Åke MossbergOK Milan44:19+9:3212:55
25Barbro IsakssonOK Tisaren44:47+10:0013:03
26Kristina PetterssonHagaby GoIF Örebro45:02+10:1513:07
27Helena ErikssonKlubblös45:05+10:1813:08
28Leif JohanssonOK Milan45:29+10:4213:15
29Joakim WestergrenGarphyttans IF46:00+11:1313:24
30Magnus BernGarphyttans IF46:03+11:1613:25
31Bo EngborgHällefors OK46:50+12:0313:39
32Carolina ErikssonOK Milan46:55+12:0813:40
33Kenneth IsraelssonOK Milan47:00+12:1313:42
34Per-Åke HullAlmby IK47:13+12:2613:45
35Per HöglundOK Milan47:40+12:5313:53
36Lage JonssonLindebygdens OK47:43+12:5613:54
37Morgan JohanssonOK Milan48:03+13:1614:00
38Peter ÖstlundOK Milan49:21+14:3414:23
39Lars KarlssonAlmby IK49:24+14:3714:24
40Christer TapperOK Milan49:51+15:0414:32
41Bo MagnussonKFUM Örebro OK50:49+16:0214:48
42Joakim LundgrenKlubblös51:07+16:2014:54
43Stina JohanssonKFUM Örebro OK51:24+16:3714:59
44Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro52:25+17:3815:16
45Eddie IsraelssonLindebygdens OK55:39+20:5216:13
46Eva GustafssonHagaby GoIF Örebro56:17+21:3016:24
47Håkan SvenssonAlmby IK56:44+21:5716:32
48Stig AnderssonAlmby IK56:45+21:5816:32
49Rolf HelmerssonLindebygdens OK56:56+22:0916:35
50Annica MagnussonKFUM Örebro OK57:27+22:4016:44
51Johnny BrandtHällefors OK58:10+23:2316:57
52Bengt KammerlandOK Milan58:43+23:5617:07
53Fredrik NilssonKFUM Örebro OK59:14+24:2717:16
54Per SundbergGävle OK59:16+24:2917:16
55Ingrid PerssonHagaby GoIF Örebro59:27+24:4017:19
56Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK59:28+24:4117:20
57Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro59:58+25:1117:28
58Britt-Marie EklöfOK Milan1:00:07+25:2017:31
59Viktor Rönnbacka-NybäckOK Milan1:00:27+25:4017:37
60Mats RönnbackaOK Milan1:00:32+25:4517:38
61Lars VennerströmHällefors OK1:00:46+25:5917:42
62Gunilla SandströmAlmby IK1:00:56+26:0917:45
63Bo KällströmOK Milan1:01:03+26:1617:47
64Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro1:01:11+26:2417:50
65Lars-Inge WixnerHagaby GoIF Örebro1:01:13+26:2617:50
66Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GoIF Örebro1:02:03+27:1618:05
67Tony CarlssonKFUM Örebro OK1:02:10+27:2318:07
68Helene NilssonIF Start1:02:26+27:3918:12
69Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro1:02:54+28:0718:20
70Anders HolmbergLindebygdens OK1:04:23+29:3618:46
71Ingemar WidénKFUM Örebro OK1:04:55+30:0818:55
72Lars TörnblomHällefors OK1:05:20+30:3319:02
73Jonas ÖrnKFUM Örebro OK1:05:21+30:3419:03
74Nils MogrenHällefors OK1:06:04+31:1719:15
75Thord ErikssonHagaby GoIF Örebro1:06:12+31:2519:18
75Nicklas GrythOK Milan1:06:12+31:2519:18
77Lennart ErikssonOK Milan1:07:18+32:3119:37
78Fredrik GöranssonAlmby IK1:08:04+33:1719:50
79Ingela PetterssonOK Milan1:11:50+37:0320:56
80Lars ArleboKFUM Örebro OK1:11:54+37:0720:57
81Leif HjulströmOK Milan1:12:04+37:1721:00
82Gunnar HaglundOK Milan1:12:16+37:2921:04
83Niklas EriksenAlmby IK1:12:34+37:4721:09
84Kjell LarssonOK Alferna1:13:13+38:2621:20
85Kjell GustafssonOK Järnbärarna1:14:17+39:3021:39
86Bengt VisénLindebygdens OK1:16:02+41:1522:10
87Kerstin LarssonOK Milan1:17:14+42:2722:31
88Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren1:17:19+42:3222:32
89Kurt JonssonOK Letstigen1:17:27+42:4022:34
90Hjalmar NordquistOK Järnbärarna1:21:20+46:3323:42
91Lennart GustavssonOK Milan1:22:08+47:2123:56
92Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:26:44+51:5725:17
93Per AnemarKlubblös2:07:49+1:33:0237:15
Lennart LindgrenOK Järnbärarnaej godkänd
Albert GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Ove JohanssonOK Järnbärarnaej godkänd
Bengt RobertssonAlmby IKej godkänd
Jonatan KraftAlmby IKej godkänd
Stefn FriskKlubblösutgått
Lars Ivan CarlssonLindebygdens OKutgått
Eva OskarssonHagaby GoIF Örebroutgått

Klass 4

2 620 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika PetterssonHagaby GoIF Örebro30:0011:27
2Viggo HolmbergOK Tylöskog33:36+3:3612:49
3Mona HullAlmby IK35:15+5:1513:27
4Lena OlofssonHagaby GoIF Örebro36:32+6:3213:56
5Jessica KorkeakoskiOK Milan36:42+6:4214:00
6Östen EklöfOK Milan37:04+7:0414:08
7Jesper KarlssonOK Tylöskog38:51+8:5114:49
8Anna-Lena LundellGävle OK39:33+9:3315:05
9Larsåke LarssonAlmby IK40:32+10:3215:28
10Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro41:22+11:2215:47
11Bo EklundOK Tylöskog41:30+11:3015:50
12Roland RohdeFellingsbro GOIF41:42+11:4215:54
13Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK43:00+13:0016:24
14Emanuel ErikssonOK Milan43:45+13:4516:41
15Rasmus DoeringGarphyttans IF43:55+13:5516:45
16Ylva DoeringGarphyttans IF43:57+13:5716:46
17Gabriel ÖrtstamFellingsbro GOIF43:58+13:5816:46
17Johnny ErixonFellingsbro GOIF43:58+13:5816:46
19Emma LöthgrenKlubblös45:23+15:2317:19
20Andreas NilzonOK Milan45:30+15:3017:21
21Catrine StoltOK Milan45:45+15:4517:27
22Ulf T. HallbergAlmby IK46:01+16:0117:33
23Elisabeth ErikssonOK Milan46:50+16:5017:52
24Sigurd HallorOK Milan47:30+17:3018:07
25Eva KorkeakoskiOK Milan47:53+17:5318:16
26Karin ÖstlinOK Milan48:05+18:0518:21
26anna NilzonOK Milan48:05+18:0518:21
28Älva MagnussonOK Milan48:06+18:0618:21
29Olivia MagnussonOK Milan48:08+18:0818:22
30Pia MagnussonOK Milan48:49+18:4918:37
31Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro48:58+18:5818:41
32Torsten BergstenGarphyttans IF49:01+19:0118:42
33Lena LindgrenOK Järnbärarna49:29+19:2918:53
34Gary DybeckOK Milan51:18+21:1819:34
35Camilla PetterssonOK Milan51:28+21:2819:38
36Per-Erik ErikssonOK Milan51:49+21:4919:46
37Samuel ErikssonOK Letstigen53:14+23:1420:19
38Rasmus LarssonGarphyttans IF53:18+23:1820:20
39Evy EkströmOK Alferna53:27+23:2720:24
40Catharina ModOK Milan53:40+23:4020:29
41Lennart SilvénHällefors OK55:01+25:0120:59
42Lars LindegrenOK Tylöskog56:07+26:0721:25
43Johanna HenrikssonOK Tisaren56:26+26:2621:32
44Lars AlbertssonOK Tylöskog56:28+26:2821:33
45Marie-Helen HaglundLindebygdens OK57:33+27:3321:57
46Marianne DahlbergOK Alferna1:03:00+33:0024:02
47Daniel KraftAlmby IK1:03:10+33:1024:06
48Marie GustafssonOK Milan1:04:09+34:0924:29
Erika HolmbergOK Tylöskogutgått
Björn LarssonOK Letstigenutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser