Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprintcupen i Gammelstad, #2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprintcupen i Gammelstad, #2
Arrangörsorganisation: Gammelstads IF
Datum: onsdag 4 maj 2016

D21

3 250 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinVittjärvs Idrottsklubb19:496:05
2Linnea GustafssonUddevalla Orienteringsklubb21:20+1:316:33
3Rebecca FahlgrenVittjärvs Idrottsklubb24:43+4:547:36
4Elin BergströmOrienteringsklubben Vargen25:49+6:007:56
5Maria SvanbergBergnäsets Allmänna IK25:51+6:027:57
6Josefine AnderssonOrienteringsklubben Renen26:30+6:418:09
7Sofia BlomqvistOrienteringsklubben Renen26:34+6:458:10
8Agneta LindbäckOrienteringsklubben Renen30:41+10:529:26
9Eva CederlundBodens Bandyklubb34:09+14:2010:30
10Anna TibbelinOrienteringsklubben Renen37:28+17:3911:31
Linda LundbergOrienteringsklubben Renendiskvalificerad
Karin KarlssonÄlvsby IF Orienteringsklubbej godkänd

H21

3 440 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albert AskengrenBergnäsets Allmänna IK17:435:09
2Simon ErikssonUmeå Orienteringsklubb17:57+0:145:13
3Oscar SundbaumVittjärvs Idrottsklubb19:06+1:235:33
4Mattias VainionpääI 19 Idrottsförening19:19+1:365:36
5Martin HolmbergBergnäsets Allmänna IK19:34+1:515:41
6Niklas PermanI 19 Idrottsförening19:50+2:075:45
7Daniel GranlundLångvikens Orienteringsklubb19:55+2:125:47
7Erik OskarssonI 19 Idrottsförening19:55+2:125:47
9Edvin LindmarkSkarpnäcks Orienteringslöpare20:01+2:185:49
10Melker PetterssonOrienteringsklubben Renen20:08+2:255:51
11Anders LidmanOrienteringsklubben Renen20:11+2:285:52
12Oscar WestinVittjärvs Idrottsklubb20:43+3:006:01
13Mats AnderssonOrienteringsklubben Renen20:58+3:156:05
14Henrik LundOrienteringsklubben Renen21:15+3:326:10
15Jesper PetterssonÄlvsby IF Orienteringsklubb21:22+3:396:12
16Björn YlipääBergnäsets Allmänna IK22:12+4:296:27
17Ludvig DanforsMullsjö Skid O OK22:19+4:366:29
18Peter LundbergOrienteringsklubben Renen23:20+5:376:46
19Anders BrännströmOrienteringsklubben Renen26:31+8:487:42
20Johan TibbelinOrienteringsklubben Renen27:05+9:227:52
21Daniel JohanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb27:15+9:327:55
22Mattias LundgrenVittjärvs Idrottsklubb31:07+13:249:02
Harald LarssonBergnäsets Allmänna IKdiskvalificerad

D16

2 840 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa ChristofferssonOrienteringsklubben Renen17:486:16
2Emma HedlundOrienteringsklubben Renen19:16+1:286:47
3Agnes KarlssonÄlvsby IF Orienteringsklubb20:35+2:477:14
4Anna ViklundGammelstads Idrottsförening20:38+2:507:15
5Hanna SvanbergOrienteringsklubben Renen20:59+3:117:23

H16

3 250 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens ErikssonPiteå Idrottsförening20:516:24
2Albin NorénPiteå Idrottsförening21:38+0:476:39
3Oskar LundgrenVittjärvs Idrottsklubb22:34+1:436:56
4Gustav ManligVittjärvs Idrottsklubb28:53+8:028:53
Kalle TuuriOrienteringsklubben Renenej godkänd

D14

2 320 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tina YlipääBergnäsets Allmänna IK16:227:03
2Emmie LindbäckOrienteringsklubben Renen19:17+2:558:18
3Moa EngströmOrienteringsklubben Renen19:25+3:038:22
4Frida JohanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb19:46+3:248:31

H14

2 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor BerglundVittjärvs Idrottsklubb18:046:45
2Simon MarkströmOrienteringsklubben Renen18:33+0:296:56

D12

1 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOrienteringsklubben Renen11:566:09
2Tova LindbäckOrienteringsklubben Renen13:09+1:136:46
3Lisa LarssonÄlvsby IF Orienteringsklubb16:57+5:018:44
4Klara KivijärviOrienteringsklubben Renen17:23+5:278:57
5Alice SamuelssonOrienteringsklubben Renen20:29+8:3310:33

H12

1 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Theo YlipääBergnäsets Allmänna IK12:136:10
2Tim LundbergOrienteringsklubben Renen12:37+0:246:22
3Oskar IngvarssonOrienteringsklubben Renen14:36+2:237:22
4Edvin LundOrienteringsklubben Renen15:25+3:127:47
5Linus NordinOrienteringsklubben Renen17:33+5:208:51
6Jim BlomqvistOrienteringsklubben Renen17:56+5:439:03
7Max PetterssonOrienteringsklubben Renen20:11+7:5810:11

D10

1 660 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Minna TuressonOrienteringsklubben Renen12:307:31
2My PetterssonOrienteringsklubben Renen19:38+7:0811:49
3Sofia MarkströmOrienteringsklubben Renen20:21+7:5112:15
4Astrid LundOrienteringsklubben Renen20:48+8:1812:31
5Tova HolmbergBergnäsets Allmänna IK22:58+10:2813:50

H10

1 660 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid IngvarssonOrienteringsklubben Renen12:207:25

D50

2 840 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agneta BergelinBergnäsets Allmänna IK25:258:56
2Kristina KivijärviOrienteringsklubben Renen26:13+0:489:13
3Maria BergströmOrienteringsklubben Vargen29:05+3:4010:14
4Ulla PerhultOrienteringsklubben Vargen30:41+5:1610:48
5Sylvia BrännströmOrienteringsklubben Renen36:07+10:4212:43
6Ann JanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb37:28+12:0313:11

H50

3 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven ÖrnerlingOrienteringsklubben Renen20:036:10
2Per ÖgrenBergnäsets Allmänna IK20:06+0:036:11
3Sture NorénÄlvsby IF Orienteringsklubb22:22+2:196:52
4Lars GrenJokkmokks Skidklubb23:02+2:597:05
5Mikael KivijärviOrienteringsklubben Renen24:41+4:387:35
6Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF Orienteringsklubb26:11+6:088:03
7Krister RosendahlOrienteringsklubben Renen26:57+6:548:17
8Mats JohanssonVittjärvs Idrottsklubb28:17+8:148:42
9Roland JanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb28:38+8:358:48
10Eje AnderssonBodens Bandyklubb28:48+8:458:51
11Björn SamuelssonOrienteringsklubben Renen29:07+9:048:57

H70

2 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar LindströmOrienteringsklubben Renen25:379:35
2Sven-Ivan GrönlundOrienteringsklubben Renen27:43+2:0610:22
3Henken ErikssonI 19 Idrottsförening29:02+3:2510:52
Folke ErikssonI 19 Idrottsföreningej godkänd
Ove JohanssonIdrottsklubben Örnenej godkänd

Öppen motion 1

1 550 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilgot KuokkanenOrienteringsklubben Renen16:1910:31
2My BlomqvistOrienteringsklubben Renen18:24+2:0511:52
3Moa WikmanOrienteringsklubben Renen19:05+2:4612:18
4Emil EngströmOrienteringsklubben Renen19:07+2:4812:20
5Axel EngströmOrienteringsklubben Renen19:44+3:2512:43
6Thea BerglundVittjärvs Idrottsklubb20:06+3:4712:58
7Alva EngströmOrienteringsklubben Renen21:23+5:0413:47
8Alva LindbäckGammelstads Idrottsförening21:36+5:1713:56
9Selma SundqvistVittjärvs Idrottsklubb22:28+6:0914:29
10Tilde KoivumaaVittjärvs Idrottsklubb31:56+15:3720:36
11Alice KoivumaaVittjärvs Idrottsklubb32:07+15:4820:43
12Milo VidehallBergnäsets Allmänna IK44:30+28:1128:42
13Tor KronholmOrienteringsklubben Renen46:28+30:0929:58
14Alva VidehallBergnäsets Allmänna IK47:02+30:4330:20
Knut HolmbergBergnäsets Allmänna IKej godkänd
Ivar KronholmOrienteringsklubben Renenej godkänd

Öppen motion 4

2 320 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena Ylip„„Bergnäsets Allmänna IK17:567:43
2Oskar ErikssonOrienteringsklubben Renen19:20+1:248:20
3Stefan SundqvistVittjärvs Idrottsklubb19:22+1:268:20
4Ulrika LarssonOrienteringsklubben Renen22:53+4:579:51
5Linda JonssonOrienteringsklubben Renen27:38+9:4211:54
6Sofia JohanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb29:05+11:0912:32
7Sebastian FranssonOrienteringsklubben Renen33:02+15:0614:14
8Camilla FranssonOrienteringsklubben Renen33:37+15:4114:29
9Emilia HöglundÄlvsby IF Orienteringsklubb39:22+21:2616:58
10Monica JohanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb39:40+21:4417:05
Jenny BerglundVittjärvs Idrottsklubbej godkänd

Öppen motion 8

3 440 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter WestinVittjärvs Idrottsklubb18:295:22
2Johan AhlströmVittjärvs Idrottsklubb19:15+0:465:35
3Sören IsakssonGammelstads Idrottsförening20:48+2:196:02
4Catrin IngvarssonOrienteringsklubben Renen22:03+3:346:24
5Hakan KarlssonÄlvsby IF Orienteringsklubb22:36+4:076:34
6Tommy EdeskärOrienteringsklubben Renen23:09+4:406:43
7Jonas HedlundOrienteringsklubben Renen23:12+4:436:44
8Anna EngströmOrienteringsklubben Renen28:50+10:218:22
9Kjell SandströmBodens Bandyklubb30:13+11:448:47
10Anders JOhanssonOrienteringsklubben Renen32:01+13:329:18

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser