Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprintcupen i Gammelstad, #3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprintcupen i Gammelstad, #3
Arrangörsorganisation: Gammelstads IF
Datum: tisdag 10 maj 2016

D21

2 780 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena TuressonOrienteringsklubben Renen16:115:49
2Sofia WestinVittjärvs Idrottsklubb16:22+0:115:53
3Andrea WickbomVittjärvs Idrottsklubb18:16+2:056:34
4Sigrid HolmgrenOrienteringsklubben Renen18:40+2:296:42
5Josefine AnderssonOrienteringsklubben Renen19:52+3:417:08
6Elin LundgrenVittjärvs Idrottsklubb19:59+3:487:11
7Ida NorénÄlvsby IF Orienteringsklubb20:23+4:127:19
8Elina MikaelssonOK Nolaskogsarna20:33+4:227:23
9Maria SvanbergBergnäsets Allmänna IK21:20+5:097:40
10Linnéa DanielsAttunda Orienteringsklubb21:58+5:477:54
11Rebecca FahlgrenVittjärvs Idrottsklubb21:59+5:487:54
12Agneta LindbäckOrienteringsklubben Renen25:34+9:239:11
13Eva CederlundBodens Bandyklubb25:49+9:389:17
14Anna EngströmOrienteringsklubben Renen26:16+10:059:26
15Sofia BlomqvistOrienteringsklubben Renen28:24+12:1310:12
16Anna TibbelinOrienteringsklubben Renen31:47+15:3611:25
17Linda LundbergOrienteringsklubben Renen34:19+18:0812:20

H21

3 250 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robin SalénBergnäsets Allmänna IK15:274:45
2Kasper WestmanVästerås SOK16:26+0:595:03
3Mattias JohanssonIFK Mora Orienteringsklubb16:58+1:315:13
4Thomas JohanssonOrienteringsklubben Renen17:40+2:135:26
5Ludvig DanforsMullsjö Skid O OK18:32+3:055:42
6Simon ErikssonUmeå Orienteringsklubb18:35+3:085:43
7Johan LindbergOrienteringsklubben Renen18:38+3:115:44
8Albert AskengrenBergnäsets Allmänna IK18:47+3:205:46
9Martin HolmbergBergnäsets Allmänna IK19:12+3:455:54
10Mats AnderssonOrienteringsklubben Renen20:18+4:516:14
11Harald LarssonBergnäsets Allmänna IK20:21+4:546:15
12Magnus SäverosNilivaara Idrottssällskap21:16+5:496:32
13Jesper PetterssonÄlvsby IF Orienteringsklubb21:19+5:526:33
14Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OL23:16+7:497:09
15Magnus BerglundVittjärvs Idrottsklubb23:21+7:547:11
16Henrik LundOrienteringsklubben Renen23:36+8:097:15
17Björn YlipääBergnäsets Allmänna IK23:58+8:317:22
18Johan TibbelinOrienteringsklubben Renen27:01+11:348:18
19Daniel JohanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb27:36+12:098:29
20Anton DanielsAttunda Orienteringsklubb31:35+16:089:43

D16

2 610 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma HedlundOrienteringsklubben Renen17:496:49
2Anna ViklundGammelstads Idrottsförening19:32+1:437:29
3Agnes KarlssonÄlvsby IF Orienteringsklubb21:02+3:138:03
4Hanna SvanbergOrienteringsklubben Renen25:03+7:149:35

H16

2 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar LundgrenVittjärvs Idrottsklubb16:285:55
2Jens ErikssonPiteå Idrottsförening17:18+0:506:13
3Gabriel LarssonGammelstads Idrottsförening17:29+1:016:17
4Kalle TuuriOrienteringsklubben Renen18:30+2:026:39
5Albin NorénPiteå Idrottsförening19:17+2:496:56

D14

1 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LundbergOrienteringsklubben Renen11:055:37
2Frida JohanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb17:54+6:499:05
3Moa EngströmOrienteringsklubben Renen19:58+8:5310:08
4Elin DjurbergBergnäsets Allmänna IK30:19+19:1415:23

H14

2 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias SnellOrienteringsklubben Renen11:545:23
2Victor BerglundVittjärvs Idrottsklubb14:10+2:166:24
3Jakob FredbyOrienteringsklubben Renen16:28+4:347:27
4Simon MarkströmOrienteringsklubben Renen17:07+5:137:44

D12

1 690 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOrienteringsklubben Renen9:515:49
2Lisa LarssonÄlvsby IF Orienteringsklubb11:51+2:007:00
3Klara KivijärviOrienteringsklubben Renen12:00+2:097:06
4Tova LindbäckOrienteringsklubben Renen12:15+2:247:14
5Emilia LundholmOrienteringsklubben Renen14:41+4:508:41
6Emma HasselströmOK Renen15:04+5:138:54

H12

1 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOrienteringsklubben Renen10:266:01
2Oskar IngvarssonOrienteringsklubben Renen12:17+1:517:06
3Aron BlomqvistVittjärvs Idrottsklubb12:31+2:057:14
4Edvin LundOrienteringsklubben Renen13:44+3:187:56
5Martin LundholmOrienteringsklubben Renen14:22+3:568:18
6Linus NordinOrienteringsklubben Renen14:29+4:038:22

D10

1 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Minna TuressonOrienteringsklubben Renen9:595:42
2Tova HolmbergBergnäsets Allmänna IK14:46+4:478:26
3Astrid LundOrienteringsklubben Renen15:03+5:048:36
4Sofia MarkströmOrienteringsklubben Renen23:03+13:0413:10

H10

1 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid IngvarssonOrienteringsklubben Renen9:315:26
2Eric HasselströmOK Renen10:41+1:106:06
3Ove LindbergBergnäsets Allmänna IK17:53+8:2210:13
4Anton Lu HanssonBergnäsets Allmänna IK32:13+22:4218:24

D50

2 610 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina KivijärviOrienteringsklubben Renen27:1210:25
2Irene DanielssonPiteå Idrottsförening27:13+0:0110:25
3Mona JohanssonBergnäsets Allmänna IK28:46+1:3411:01
4Maria BergströmOrienteringsklubben Vargen29:21+2:0911:14
5Ulla PerhultOrienteringsklubben Vargen31:14+4:0211:58
6Ann JanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb46:36+19:2417:51

H50

2 610 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven ÖrnerlingOrienteringsklubben Renen16:416:23
2Per ÖgrenBergnäsets Allmänna IK16:43+0:026:24
3Lars GrenJokkmokks SK19:10+2:297:20
4Magnus GranbergPiteå Idrottsförening20:20+3:397:47
5Torbjörn LundbergPiteå Idrottsförening20:51+4:107:59
6Bo JohanssonIdrottsklubben Örnen21:17+4:368:09
7Krister RosendahlOrienteringsklubben Renen21:42+5:018:18
8Mikael KivijärviOrienteringsklubben Renen22:37+5:568:39
9Roland JanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb23:23+6:428:57
10Eje AnderssonBodens Bandyklubb26:52+10:1110:17
Sture NorénÄlvsby IF Orienteringsklubbej godkänd

H70

2 210 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henken ErikssonI 19 Idrottsförening23:5110:47
2Sven-Ivan GrönlundOrienteringsklubben Renen24:21+0:3011:01
3Gunnar LindströmOrienteringsklubben Renen26:20+2:2911:54
4Runar MarktinVidsels Idrottsklubb26:29+2:3811:59
5Folke ErikssonI 19 Idrottsförening28:25+4:3412:51

Öppen motion 1

1 750 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tekla VasaraOK Renen11:096:22
2Vilgot KuokkanenOrienteringsklubben Renen12:19+1:107:02
3Alva EngströmOrienteringsklubben Renen14:43+3:348:24
4Emilia WickbomVittjärvs Idrottsklubb15:09+4:008:39
5Thea BerglundVittjärvs Idrottsklubb16:02+4:539:09
6Emilia HöglundÄlvsby IF Orienteringsklubb16:16+5:079:17
7My BlomqvistOrienteringsklubben Renen16:37+5:289:29
8Oliver BergströmVittjärvs Idrottsklubb16:47+5:389:35
9Irma IngvarssonOK Renen17:42+6:3310:06
10Tilde KoivumaaVittjärvs Idrottsklubb19:56+8:4711:23
11Selma SundqvistVittjärvs IK20:58+9:4911:58
12Alice KoivumaaVittjärvs Idrottsklubb22:06+10:5712:37
13Petter SöderholmSeskarö IF26:20+15:1115:02
14Alfred SöderholmSeskarö IF26:26+15:1715:06
15Ivar KronholmOK Renen26:47+15:3815:18
16Tor KronholmOK Renen27:11+16:0215:32
17Emil EngströmOrienteringsklubben Renen27:17+16:0815:35
18Nova ÖstlingGammelstads IF38:13+27:0421:50
Knut HolmbergBergnäsets Allmänna IKej godkänd
Axel EngströmOrienteringsklubben Renenej godkänd

Öppen motion 4

1 970 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jon LarssonOK Skogshjortarna11:125:41
2Emma GustafssonVittjärvs Idrottsklubb17:09+5:578:42
3Oskar ErikssonOK Renen17:21+6:098:48
4Ulrika LarssonOK Renen18:21+7:099:18
5Jenny BerglundVittjärvs Idrottsklubb19:19+8:079:48
6Fanny AnderssonOK Renen20:06+8:5410:12
7Helena LindströmVittjärvs IK20:11+8:5910:14
8Sofia JohanssonÄlvsby IF Orienteringsklubb26:46+15:3413:35
9Maria ÖqvistBergnäsets Allmänna IK43:01+31:4921:50
Stefan SunqvistVittjärvs IKej godkänd

Öppen motion 8

3 250 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BennitzOK Renen17:075:16
2Niklas HenrikssonGammelstads IF17:46+0:395:28
3Jon LarssonOK Skogshjortarna19:03+1:565:51
4Patrik ErikssonOK Renen19:39+2:326:02
5Johan AhlströmVittjärvs Idrottsklubb20:51+3:446:24
6Catrin IngvarssonOK Renen21:20+4:136:33
7Petter NorenÄlvsby IF Orienteringsklubb23:40+6:337:16
8Jonas HedlundOrienteringsklubben Renen26:10+9:038:03
9Viktor NordströmGammelstads Idrottsförening26:39+9:328:12
10Kjell SandströmBodens Bandyklubb29:29+12:229:04
11Åke BergströmVittjärvs Idrottsklubb31:34+14:279:42
12Sebastian FranssonOK Renen59:20+42:1318:15
13Camilla FranssonOK Renen1:00:10+43:0318:30

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser