Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Adventstöpet 2015

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Adventstöpet 2015
Arrangörsorganisation: Selånger SOK
Datum: lördag 28 november 2015

Långa

4 170 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per NordanlindSundsvalls OK32:207:45
2Hans-Erik JanssonVK Uvarna32:25+0:057:46
3Johnny NylanderSelånger SOK35:24+3:048:29
4Tomas KristoferssonSundsvalls OK35:41+3:218:33
5Gunnar NordströmSelånger SOK35:56+3:368:37
6Jenny NääsSundsvalls OK35:59+3:398:37
7Fredrik PonténSelånger SOK36:23+4:038:43
8Jan OlofssonVK Uvarna37:51+5:319:04
9Sven Erik SundinSelånger SOK38:27+6:079:13
10Sebastian NordströmSelånger SOK38:46+6:269:17
11Jonas WibergVK Uvarna39:32+7:129:28
12Anders SvenssonSelånger SOK40:26+8:069:41
13Tomas VirtanenSelånger SOK40:38+8:189:44
14Ida SellstedtSelånger SOK44:05+11:4510:34
15Lars-Peter JohnssonSelånger SOK44:32+12:1210:40
16Sofia LindénSelånger SOK46:52+14:3211:14
17Björn AbelssonSundsvalls OK49:17+16:5711:49
18Tomas SellstedtSelånger SOK51:29+19:0912:20

Mellan

3 580 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara NilssonVK Uvarna37:5010:34
2Thomas EngbergVK Uvarna39:20+1:3010:59
3Jon FlordalLjusdals OK42:27+4:3711:51
4Sten Åke VedinSelånger SOK43:03+5:1312:01
5Winn BjörklundSundsvalls OK43:29+5:3912:08
6Inge HultmanKovlands IF49:43+11:5313:53
7Anna LampinenSelånger SOK50:44+12:5414:10
8Elin NilssonVK Uvarna1:07:47+29:5718:56
9Ann-Christine LampinenSelånger SOK1:07:48+29:5818:56
10Jan WallgrenSelånger SOK1:07:51+30:0118:57
11Elias ÅsbergVK Uvarna1:07:57+30:0718:58
Ingmar SöderströmSundsvalls OKej godkänd
Mårten LampinenSelånger SOKej start
Anna-Karin ÖstlundKovlands IFej start
Viggo ÖstlundKovlands IFej start

Korta

2 810 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irené LarssonSundsvalls OK29:4710:35
2Annika KardellSundsvalls OK33:46+3:5912:00
3Christina FlordalLjusdals OK34:37+4:5012:19
4Lina PonténSelånger SOK36:02+6:1512:49
5Yvonne SellstedtSelånger SOK36:05+6:1812:50
6Kristina NilssonVK Uvarna37:46+7:5913:26
7Ulla HellmanSundsvalls OK37:57+8:1013:30
8Erik KardellNjurunda OK38:07+8:2013:33
9Kajsa LindqvistSelånger SOK38:30+8:4313:42
10Laila NäslundSelånger SOK39:30+9:4314:03
11Heléne CardellTimrå SOK40:21+10:3414:21
12Maja-Lisa BergströmSelånger SOK44:49+15:0215:56
13Gunnar HellmanSundsvalls OK55:19+25:3219:41
14Olle NäslundSelånger SOK1:10:11+40:2424:58
Elsa LampinenSelånger SOKej start
Sofia LindbergSundsvalls OKej start

Nybörjare

2 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias LarssonSundsvalls OK16:018:00
Alice LindqvistSelånger SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser