Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Uppsala möte, natt

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Uppsala möte, natt
Arrangörsorganisationer: Rasbo IK / Upsala IF
Datum: fredag 22 april 2016

D21

7 170 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefin BengtssonLånghundra IF1:07:179:23
2Maria Von SchmalenséeAttunda OK1:09:37+2:209:42
3Annika BillstamOK Linné1:10:43+3:269:51
4Rebecka LindbergOK Roslagen1:13:06+5:4910:11
5Julia DavidssonÄrla IF1:15:08+7:5110:28
6Frida EmanuelssonOK Pan-Kristianstad1:19:06+11:4911:01
7Maria BengtssonLånghundra IF1:38:41+31:2413:45

H21

10 090 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josef NordlundOK Linné1:10:046:56
2Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna1:10:17+0:136:57
3Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna1:12:19+2:157:10
4Martin JanssonOK Rodhen1:12:45+2:417:12
5Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad1:13:25+3:217:16
6Erik ÅhlinLånghundra IF1:13:27+3:237:16
7Andreas HolmbergIFK Mora OK1:17:51+7:477:42
8Tommy LindbergOK Roslagen1:19:16+9:127:51
9Joel SjölanderIFK Umeå1:20:36+10:327:59
10Janne NäätänenSundsvalls OK1:21:27+11:238:04
11Erik DahlqvistStorviks IF1:22:41+12:378:11
12Viktor LundénAvesta OK1:25:40+15:368:29
13Joel LännevallOK Roslagen1:28:30+18:268:46
14Henrik RoosOK Linné1:30:31+20:278:58
15Tomas AlbinssonOK Österåker1:33:00+22:569:13
16Simon AnderssonOK Rodhen1:33:51+23:479:18
17Lars OlssonVäsby OK1:45:52+35:4810:29
18Magnus BjörkOK Rodhen1:46:47+36:4310:34
19Pontus BergströmOK Österåker1:56:54+46:5011:35
20Kalle PerssonOK Österåker2:00:04+50:0011:53
21Robin ErikssonOK Roslagen2:06:44+56:4012:33
Johan HameliusOK Linnéej godkänd
Börje PaulerSkogslöparnaej godkänd
Erik LindOK Linnéej godkänd
Viktor LindbergOK Roslagenej godkänd
Otto LundmanOK Roslagenej start
Simon AnderssonForsa OKej start
Sixten WalheimOK Rodhenej start
Andrew QuinIFK Lidingö SOKej start
Jerk RönnolsCentrum OKej start
Lukas OlssonVäsby OKej start

H21 Kort

7 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias OlofssonOK Enen58:518:12
2Erik AlmséusIFK Hedemora OK1:03:46+4:558:53
3Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL1:04:36+5:459:00
4Benjamin SellingHärnösands OK1:06:46+7:559:18
5Cristian LarssonKöping-Kolsva OK1:07:35+8:449:25
6Thomas EkKöping-Kolsva OK1:09:02+10:119:37
7Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL1:09:51+11:009:44
8Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL1:12:37+13:4610:07
9Edwin CarlsonIFK Hedemora OK1:32:33+33:4212:54
10Rasmus SteenOK Enen1:36:37+37:4613:28
11Johan BlixtAvesta OK2:15:57+1:17:0618:57
Robin OffermoValbo AIFej godkänd
Magnus SternerSträngnäs-Malmby OLej godkänd

D20

5 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Carolina NealisOK Roslagenej godkänd

H20

7 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bobby BrahmLånghundra IF1:07:099:21
2Lars OlovssonRehns BK1:16:48+9:3910:42
3Filip OlssonVäsby OK1:45:10+38:0114:40

D18

4 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen BromanOK Roslagen57:1112:27
2Emma WibergSkogslöparna1:27:43+30:3219:06

H18

6 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:02:5910:12
2Emanuel NäslundSkogslöparna1:17:21+14:2212:32
Truls LindholmSundsvalls OKej godkänd

D16

4 540 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva SteenOK Enen50:0611:02
2Frida VikströmSundsvalls OK59:18+9:1213:03
3Agnes BromanOK Roslagen1:03:56+13:5014:04
4Lovisa WigertzLånghundra IF1:11:06+21:0015:39
5Emma BernerssonOK Enen2:05:02+1:14:5627:32
Alva JonssonLånghundra IFej godkänd
Alice PalmgrenSundsvalls OKej godkänd
Klara MöllerOK Linnéej godkänd
Maja MörthLeksands OKej godkänd
Julia WannerAvesta OKej godkänd
Kari LöeOK Linnéej start
Anna NordströmSigtuna OKej start

H16

5 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil JonsellIF Thor57:3910:46
2Andreas JohnsonSigtuna OK59:28+1:4911:06
3Matviy KhotyaintsevIF Thor1:13:29+15:5013:44
4Karl BrahmLånghundra IF1:16:55+19:1614:22
5Ville FontellOK Enen1:59:33+1:01:5422:20
Rasmus TäckOK Hammarenej godkänd
Albin KårénSundsvalls OKej godkänd
Måns HolmgrenOK Hammarenej godkänd
Benjamin NäslundSkogslöparnaej godkänd
Erik HannrupIF Thorej start
Arvid RoosOK Linnéej start

D14

3 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa HambäckLånghundra IF47:2912:23
2Amelie JosefssonSkogslöparna51:27+3:5813:26
3Cornelia KrafftLänna IF51:40+4:1113:29
4Hanna JonsellIF Thor1:04:21+16:5216:48
Agnes MalmgrenOckelbo OKej godkänd

H14

3 830 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik PetrisiVästerbergslagens OL34:439:03
2Eric HallnerOckelbo OK35:11+0:289:11
3Karl GrywenzOK Linné38:39+3:5610:05
4Hannes LindahlSundsvalls OK38:54+4:1110:09
5Oskar SundblomRånäs OK44:24+9:4111:35
6Oskar VikströmSundsvalls OK49:31+14:4812:55
7Albin BlombergSegersta OK51:37+16:5413:28
8Lukas JohanssonSundsvalls OK52:08+17:2513:36
9Eskil FläckGrycksbo IF OK1:08:18+33:3517:49
Tore PalmgrenSundsvalls OKej godkänd
Elliot AngelsiööOK Linnéej godkänd
Linus TäckOK Hammarenej godkänd

D12

2 760 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna RoosOK Linné19:146:58
2Klara HartOK Linné25:18+6:049:10

H12

2 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lucas SöderbergGävle OK28:1310:13
2Hugo PerssonOK Denseln30:10+1:5710:55
3Jacob HenrikssonRånäs OK30:42+2:2911:07
Jakob NordströmSigtuna OKej start

D35

5 500 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Sara JohanssonOK Linnéej start

H35

7 620 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan SjölundSkogslöparna1:01:148:02
2Jonas ByströmSkogslöparna1:09:42+8:289:08
3Rickard BomanIF Thor1:40:17+39:0313:09
Patrik SteenOK Enenej godkänd
Anders LindgrenLånghundra IFej godkänd

D40

4 590 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ane LaugenOK Linnéej start

H40

7 170 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn LjunggrenOK Hammaren54:247:35
2Jonas EklundOK Rodhen58:53+4:298:12
3Jonas ErikssonLänna IF1:01:28+7:048:34
4Tomas HenrikssonAttunda OK1:04:31+10:078:59
5Niklas HenrikssonAttunda OK1:05:29+11:059:07
6Roger PalmgrenSundsvalls OK1:11:02+16:389:54
7Mats ÅbergOK Linné1:11:13+16:499:55
8Pål JanssonOK Roslagen1:17:30+23:0610:48
9Peter WoxlinSkogslöparna1:20:54+26:3011:16
10Jonas SellingLänna IF1:24:45+30:2111:49
11Jonas HälldalSkogslöparna1:27:20+32:5612:10
12Mikael PerssonGävle OK1:30:02+35:3812:33
13Mats WarvelinLånghundra IF1:33:54+39:3013:05
Mika NumminenOK Linnéej godkänd
Henrik EhrinIFK Hedemora OKej godkänd
Stellan TäckOK Hammarenej godkänd
Andreas KrafftLänna IFej godkänd
Thomas RexSundsvalls OKej start
Oskar ForsbergSkogslöparnaej start

H45

6 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov VikströmSundsvalls OK57:269:18
2Mattias LindahlSundsvalls OK57:39+0:139:20
3Mattias BomanTumba-Mälarhöjden OK59:24+1:589:37
4Juha LoenbergSkarpnäcks OL59:38+2:129:39
5Jan EhnbergSala OK1:06:49+9:2310:49
6Anders SahlénVästerås SOK1:11:06+13:4011:31
7Christer ArksandVallentuna-Össeby OL1:11:30+14:0411:35
8Håkan StoltSundsvalls OK1:13:32+16:0611:55
9Daniel UnnerudLånghundra IF1:14:48+17:2212:07
10Thomas PerssonOK Denseln1:14:56+17:3012:08
11Jan MobergGävle OK1:17:47+20:2112:36
Johan SällforsIFK Lidingö SOKej godkänd
Johan EngvallSala OKej godkänd
Joakim SkantzeSundbybergs IKej start

D50

3 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta JungåkerKorsnäs IF OK45:2112:09
2Maria HartOK Linné50:34+5:1313:33
3Camilla AdlertegOK Enen57:40+12:1915:27
4Mia GustafssonOK Kåre1:04:04+18:4317:10
5Ylva GrapeDalaportens OL1:11:05+25:4419:03
Lena NilssonOK Linnéej godkänd

H50

6 170 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GidingVallentuna-Össeby OL53:028:35
2Gunnar ForsgrenForsa OK1:01:53+8:5110:01
3Ulf K. RaskSigtuna OK1:06:02+13:0010:42
4Johan MöllerOK Linné1:10:13+17:1111:22
5Rolf LarssonOK Linné1:14:07+21:0512:00
6Stefan NordströmSigtuna OK1:17:43+24:4112:35
7Karl-Erik EngblomValbo AIF1:18:43+25:4112:45
8Per AndénHässleholms OK1:27:16+34:1414:08
9Thomas RoosIF Thor1:27:59+34:5714:15
10Lars DuvanderKvarnsvedens GOIF OK1:28:44+35:4214:22
11Sven WigertzLånghundra IF1:40:38+47:3616:18
Jonas HolmgrenOK Hammarenej godkänd
Klas LindgrenVästerås SOKej godkänd
Lars AlmquistOK Triangelnej godkänd
Tommy LindgrenSigtuna OKej start
Hans OlsénSundbybergs IKej start
Mats CarlssonSundbybergs IKej start

D55

3 730 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin BromanLänna IF1:51:1129:48

H55

5 500 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen BatzSkarpnäcks OL57:3510:28
2Björn SöderbäckOK Linné59:57+2:2210:54
3Mats JönssonKorsnäs IF OK1:00:31+2:5611:00
4Jan-Olov BergmanVästerås SOK1:02:17+4:4211:19
5Tryggve RönnqvistOK Linné1:02:53+5:1811:26
6Björn RegerSöders-Tyresö1:07:17+9:4212:14
7Svante LindgrenKorsnäs IF OK1:08:28+10:5312:26
8Magnus ThorOK Bävern1:10:24+12:4912:48
9Göran HedmanValbo AIF1:17:48+20:1314:08
10Björn SalomonssonSnättringe SK1:18:28+20:5314:16
11Johan KarlssonNorbergs OK1:23:03+25:2815:06
12Per-Åke BladForsa OK1:34:01+36:2617:05
Peter LundbergJärfälla OKej godkänd
Olof FraenellSundsvalls OKej godkänd
Mats LundmanOK Roslagenej godkänd
Lars HagrotTäby OKej start
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej start

H60

4 590 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas EricsonAlfta-Ösa OK44:079:36
2Göran HanssonTäby OK47:28+3:2110:20
3Roland WareniusAvesta OK48:09+4:0210:29
4Kjell BomanSöderhamns OK54:31+10:2411:52
5Lars LandströmLånghundra IF56:50+12:4312:22
6Lars JanlövIF Åland58:12+14:0512:40
7Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK1:01:39+17:3213:25
8Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL1:02:35+18:2813:38
9Sten-Åke HolmbergSala OK1:05:46+21:3914:19
10Tor-Olof BlomsterIF Åland1:17:10+33:0316:48
11Børje SvenssonMarnadal IL1:25:21+41:1418:35

D65

2 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta BillstamJärfälla OK45:1115:18
2Margareta HagstedtVäsby OK50:28+5:1717:06
3Ulla GummesonVäsby OK1:00:49+15:3820:36
4Solvej CarlsonIFK Hedemora OK1:10:56+25:4524:02
Marianne SellgrenSigtuna OKej start

H65

4 320 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars Erik HermanssonOK Linné59:3313:47
2Per-Erik WåhlbergOK Linné1:03:53+4:2014:47
3Lars EklundForsa OK1:09:19+9:4616:02
4Östen BomanSöderhamns OK1:21:32+21:5918:52

D70

2 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kari Timenes LaugenIL Imås47:0715:58
2Gun-Inger SahlbergLånghundra IF49:00+1:5316:36
3Elke WilkeTierps SOK1:21:27+34:2027:36
Elvy PeterssonSundsvalls OKej godkänd

H70

3 730 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben56:4415:12
2Torbjörn TirénHellas Orientering1:00:00+3:1616:05
3Jan Petter LaugenIL Imås1:01:30+4:4616:29
4Börje RåbergOK Tyr1:02:03+5:1916:38
5Ingvar SvenssonBjursås OK1:03:10+6:2616:56
6Sverre JonssonOK Ravinen1:03:52+7:0817:07
7Sören JohanssonSala OK1:03:57+7:1317:08
8Per-Åke CarlenstamVäsby OK1:06:26+9:4217:48
9Thord RådbergOK Roslagen1:08:00+11:1618:13
10Ulf SkogtjärnOK Linné1:08:46+12:0218:26
11John ÖstlundSundbybergs IK1:08:57+12:1318:29
12Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK1:12:37+15:5319:28
13Sören ErikssonLänna IF1:17:58+21:1420:54
14Henrik BergmanOK Linné1:19:01+22:1721:11
15Rune VikmanVästerås SOK1:34:34+37:5025:21
16Mats TörngrenOK Linné1:37:35+40:5126:09
Jan BojlingSolna OKej godkänd
Ove PeterssonSundsvalls OKej godkänd
Leif ErikssonHeby AIFej godkänd
Leif NordlundLänna IFej start

H75

2 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Olof MalmSigtuna OK48:3916:29
2Bertil KarlssonOK Linné54:05+5:2618:20
3Sivert SöderbärgOK Roslagen1:02:27+13:4821:10
4Arne YngströmHagaby GoIF Örebro1:03:17+14:3821:27
5Sören JanssonSundsvalls OK1:04:06+15:2721:43
John VallinOK Hedströmmenej godkänd
Erik NordströmBjörklinge SOKej start

H80

2 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil LjungemyrIFK Lidingö SOK58:0519:41

U2

2 190 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nadine HussOK Linné22:0010:02
2Rasmus SöderbergGävle OK26:48+4:4812:14
3Maximilian HertzRasbo IK39:00+17:0017:48

Öppen motion 3

2 760 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja DahlqvistStorviks IF20:547:34
2Jesper HenrikssonRånäs OK24:30+3:368:52
3Linn RistoOK Linné28:40+7:4610:23
4Daniel CarlgrenSala OK28:50+7:5610:26
5Marcus NilssonSkogslöparna30:37+9:4311:05
6Albin WarvelinLånghundra IF32:21+11:2711:43
7Maria AhlbergNorbergs OK36:32+15:3813:14
8Martin NilssonSkogslöparna40:22+19:2814:37
9Mikael NilssonSkogslöparna40:32+19:3814:41
10Liam HälldalSkogslöparna41:28+20:3415:01
11Jonatan HälldalSkogslöparna41:32+20:3815:02
12Marlene HälldalSkogslöparna41:38+20:4415:05
13Leif  HagstedtVäsby OK44:00+23:0615:56
14Heidi BjerkhaugOK Ravinen45:58+25:0416:39

Öppen motion 5

3 830 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl WennertorpOK Linné36:289:31
2Tommy StenviOK Linné45:36+9:0811:54
3Emelie WibergSkogslöparna47:50+11:2212:29
4Torgny NäslundSkogslöparna47:59+11:3112:31
5Ulf AngelsiööOK Linné49:48+13:2013:00
6Petter ErlandssonSundsvalls OK50:50+14:2213:16
6Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL50:50+14:2213:16
8Linnea PetrisiVästerbergslagens OL50:51+14:2313:16
9Annika BerntssonVäsby OK54:09+17:4114:08
10Mari FläckGrycksbo IF OK1:05:07+28:3917:00
11Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:12:27+35:5918:54
12Elisabet Lindblom LarssonOK Enen1:14:40+38:1219:29
13Elsa BrahmLånghundra IF1:16:16+39:4819:54
Anders ErlandssonSundsvalls OKej godkänd
Elias LarssonOK Enenej godkänd
Johan BengtssonOK Linnéej godkänd
Oskar BengtssonOK Linnéej godkänd

Öppen motion 7

2 950 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas BlombergSegersta OK39:5713:32
2Gudrun ElvhageIF Thor42:25+2:2814:22
3Elin NeckénOK Älme43:10+3:1314:37
4Johan SchagerlindOK Bävern43:11+3:1414:38
5Sören AndressonCentrum OK44:33+4:3615:06
6Staffan BromanOK Roslagen47:47+7:5016:11 Ladda ner rutt i gpx-format
7Johan WannerAvesta OK51:00+11:0317:17
8Lars LundénAvesta OK51:01+11:0417:17
9Annika StaafForsa OK56:16+16:1919:04
10Arvid BergOK Klemmingen57:04+17:0719:20
11Annelie BrahmLånghundra IF58:16+18:1919:45
12Per BrahmLånghundra IF58:27+18:3019:48
13Erik BengtssonSala OK59:03+19:0620:01
14Joachim LandströmOK Linné1:07:29+27:3222:52
Tomas JonssonForsa OKej godkänd

Öppen motion 8

4 590 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik StalandOK Linné52:4411:29
2Bengt HameliusSäterbygdens OK53:59+1:1511:45
3Oliver AngelsiööOK Linné55:43+2:5912:08
4Ruhdi KarlssonVästerås SOK55:51+3:0712:10
5Anders TollOK Linné1:05:35+12:5114:17
6Benjamin TerentForsa OK1:08:02+15:1814:49
7Lasse NygrenOK Linné1:18:50+26:0617:10
8Erik JonssonLånghundra IF1:22:24+29:4017:57
9Christer RognellVallentuna-Össeby OL1:25:45+33:0118:40
10Kjell RistoOK Linné1:28:00+35:1619:10
11Jonatan SöderbergGävle OK1:29:41+36:5719:32
12Per WesterlundSkogsluffarnas OK1:58:39+1:05:5525:50

Öppen motion 9

7 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan TroengOK Linné47:456:39
2Simon EklövOK Linné1:07:35+19:509:25
3Fredrik LindgrenIK Hakarpspojkarna1:08:15+20:309:31
4Niklas WansölinOK Ravinen1:13:57+26:1210:18
5Anders LindkvistBromma-Vällingby SOK1:22:56+35:1111:34
6Per EdenhamnLänna IF1:24:09+36:2411:44
7Bo SegermanIF Thor1:25:07+37:2211:52
8Göran KampegårdIFK Hedemora OK1:26:09+38:2412:00
Arvid StrandbergSkogslöparnaej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser