Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för ROC, publiktävling på VM, dag 3, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: ROC, publiktävling på VM
Arrangörsorganisationer: Bohuslän-Dals Orienteringsförbund / Svenska Orienteringsförbundet
Datum: lördag 20 augusti 2016 - söndag 28 augusti 2016

dag 1, sprintdag 2, medeldag 2, medel (totalt)dag 3, medeldag 3, medel (totalt)dag 4, medeldag 4, medel (totalt)dag 5, långdag 5, lång (totalt)dag 6, långdag 6, lång (totalt)

D21 Elit

4 690 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna EngströmOK Hällen40:198:35
2Johanna ÖbergOK Linné40:23+0:048:36
3Alva OlssonLinköpings OK42:06+1:478:58
4Kine Hallan SteiwerHalden SK42:16+1:579:00
5Simone NiggliOK Tisaren42:33+2:149:04
6Marion AebiOK Tisaren42:54+2:359:08
7Karolin OhlssonJärla Orientering43:06+2:479:11
8Rahel FriedrichKlubblös43:53+3:349:21
9Malin LeanderssonOK Tyr44:16+3:579:26
10Elena RoosKlubblös44:22+4:039:27
11Ina WesterlundOK7745:14+4:559:38
12Anina BrunnerFanclub Hubmann45:18+4:599:39
13Heather MonroHalden SK45:49+5:309:46
14Ane Sofie BjørgulHalden SK46:36+6:179:56
15Martina SeiterleFanclub Hubmann46:38+6:199:56
16Annika BjörkOK Linné46:41+6:229:57
17Andrea RoggoHalden SK46:52+6:339:59
18Anna Nilsson SimkovicsWOC Team Austria46:53+6:349:59
19Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad47:42+7:2310:10
20Sara JonssonOK Orion48:27+8:0810:19
21Sara JohanssonDomnarvets GOIF49:00+8:4110:26
22Elin DahlinDomnarvets GOIF49:22+9:0310:31
23Laura PortinMS Parma49:30+9:1110:33
24Maria NilssonDomnarvets GOIF50:08+9:4910:41
25Emma BergmanGöteborg-Majorna OK50:16+9:5710:43
26Elin ClassonOK Orinto50:46+10:2710:49
27Alice LeakeSouthern Navigators53:41+13:2211:26
28Patricia NiekeUSV TU Dresden56:40+16:2112:04
29Angelica EngströmSkåneslättens OL58:21+18:0212:26
30Tereza TicháSOS Jindřichův Hradec58:34+18:1512:29
31Niamh CorbettCorkO1:00:02+19:4312:48
32Martina WalchOLC Graz1:00:09+19:5012:49
33Lena ImhofFanclub Hubmann1:04:05+23:4613:39
34Charlotte WardHumberside and Lincolnshire Orienteers1:18:21+38:0216:42
Rebecka HeinrupTullinge SKej godkänd
Liliana OliveiraGD4Cej godkänd
Emma BjessmoIFK Lidingö SOKej start
Matilda AnderssonOK Kåreej start
Gry GranstedtNTNUIej start
Hanna Haugen NordbrødenHalden SKej start
Ingrid GulbrandsenNTNUIej start

H21 Elit

5 430 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rassmus AnderssonOK Linné35:496:35
2Thomas Natvig ÅrstadHalden SK37:18+1:296:52
3Martin RegbornHagaby GoIF Örebro38:17+2:287:03
4Martin HubmanFanclub Hubmann38:54+3:057:09
5Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna39:04+3:157:11
6Kalle BergmanOK Ravinen39:20+3:317:14
7Niklas AldénOK Linné40:59+5:107:32
8Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna41:47+5:587:41
9Mathias HallménOK Denseln41:54+6:057:42
10Fredrik EliassonHalden SK42:05+6:167:45
11Boris NavratilCzech junior team42:08+6:197:45
12Erik Nilsson SimkovicsUlricehamns OK42:17+6:287:47
13Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna42:34+6:457:50
14Kristian JonesLillomarka OL43:05+7:167:56
15Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna43:07+7:187:56
16Jonas EngströmOK Hällen43:42+7:538:02
17Matthias ReinerWOC Team Austria43:45+7:568:03
18Georgiy MavchunSt.Petersburg44:06+8:178:07
19Martin LarssonHestra IF44:15+8:268:08
20Philipp von ArxFanclub Hubmann44:38+8:498:13
21Krzysztof WolowczykOK Denseln44:56+9:078:16
22Henrik SulzASVÖ Österrike46:18+10:298:31
23Fredrik AhnlénOK Hammaren46:48+10:598:37
24Matěj KamenickýOK Kåre47:09+11:208:40
25Henrik TostebergLinköpings OK48:31+12:428:56
26Victor FlingmarkOK Kåre49:01+13:129:01
27Jostein AndersenNydalens SK49:10+13:219:03
28Yann LocatelliCO Cœur de Savoie49:25+13:369:06
29Simon ArbterLillomarka OL49:55+14:069:11
30Mathieu Kern-GillardASUL SPORTS NATURE50:05+14:169:13
31Juho-Matti TaivainenPellon Ponsi51:42+15:539:31
32Federico VenezianOrienteering Tarzo a.s.d.51:56+16:079:33
33Gregory Éamon AhlswedeEscondite Nature Sport- Madrid52:28+16:399:39
33Marius SiaudACA Aix en Provence52:28+16:399:39
35Jeronym KamenickySK OS Nové Město na Moravě53:50+18:019:54
36Håvard BergetFredrikstad SK53:55+18:069:55
37Baptiste PetinTalant SO56:08+20:1910:20
38Enrico De NoniOrienteering Tarzo a.s.d.56:57+21:0810:29
39Cillin CorbettCorkO58:54+23:0510:50
40Daniel JanischowskyOLG Regensburg1:00:05+24:1611:03
41Tobias KamenickySK OS Nové Město na Moravě1:00:14+24:2511:05
42Simon JakobLeksands OK1:02:19+26:3011:28
43Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:03:55+28:0611:46
44Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK1:08:32+32:4312:37
45Filipe DiasGD4C1:18:19+42:3014:25
46Alessandro De NoniOrienteering Tarzo a.s.d.1:20:13+44:2414:46
47Matthias PoellASVÖ Österrike1:26:21+50:3215:54
48Jeremy ColganHudson Valley Orienteering1:35:04+59:1517:30
Peter HodkinsonEast Midland Juniorsej godkänd
Espen FiskumHalden SKej godkänd
KyongSa RiNydalens SKej godkänd
Rasmus SteenOK Enenej start
Matthias GroellWOC Team Austriaej start
Mikael EliassonGöteborg-Majorna OKej start
Mattias OlofssonOK Enenej start
Johan TörnrothHestra IFej start
Jacob LindstamOK Ravinenej start
Johan HellmanVänersborgs SKej start
Erik EngstrandIFK Göteborgej start
Øyvind HelgerudHalden SKej start

D20 Elit

3 960 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emmi JokelaSuunta-Sepot36:589:20
2Pim HedbergOK Pan-Kristianstad37:53+0:559:33
3Linnéa GolsäterEksjö SOK38:21+1:239:41
4Klára NovotnáCzech junior team38:56+1:589:49
5Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF39:42+2:4410:01
6Gabriela HirsovaCzech junior team40:27+3:2910:12
7Tereza OdehnalovaCzech junior team41:48+4:5010:33
8Roisin LongUCDO42:27+5:2910:43
9Astrid MaagSøllerød OK42:31+5:3310:44
10Aoife McCavanaGEN43:31+6:3310:59
11Jana TesarovaCzech junior team43:34+6:3611:00
12Tereza NovakovaCzech junior team44:10+7:1211:09
13Matilda ErikssonVästerbergslagens OL44:36+7:3811:15
14Arianna TauferNydalens SK45:32+8:3411:29
15Karolína ŠikováSK OS Nové Město na Moravě46:41+9:4311:47
16Iva KavankovaCzech junior team47:56+10:5812:06
17Zuzana ChovancovaCzech junior team59:05+22:0714:55
18Martina ŠádkováCzech junior team1:02:59+26:0115:54
Cecilia SpångbergLunds OKej godkänd
Katerina ArgalasovaCzech junior teamej start
Gina GranstedtHalden SKej start
Caoimhe OBoyleCNOCej start

H20 Elit

4 400 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vojtech KettnerCzech junior team32:007:16
2Filip WolfCzech junior team32:20+0:207:20
3Martin ŠmelíkHellas Orientering32:33+0:337:23
4Johan WennermarkOK Orion33:25+1:257:35
5Lucas SundbladEksjö SOK34:25+2:257:49
6Jonathan RayOK7734:54+2:547:55
7Filip WadstenOK Landehof35:17+3:178:01
8Niklas SundqvistTullinge SK35:31+3:318:04
8Simon NavratilCzech junior team35:31+3:318:04
10Markus LarssonHestra IF35:58+3:588:10
11Nils AlexanderssonStora Tuna OK36:32+4:328:18
12Vojtech NetukaCzech junior team36:38+4:388:19
13Jakub GlonekCzech junior team36:56+4:568:23
14Korbinian LehnerOLG Regensburg37:28+5:288:30
15Ladislav SemradCzech junior team37:46+5:468:35
16Will RiggEUOC38:06+6:068:39
17Jan BorilCzech junior team38:51+6:518:49
18Marian BassetASUL SPORTS NATURE38:55+6:558:50
19Jan CechCzech junior team40:05+8:059:06
20Erik ZeilonSkåneslättens OL41:03+9:039:19
21Tim MorganEUOC41:10+9:109:21
22Rasmus ArfwedsonFrölunda OL41:14+9:149:22
23Matej MasataCzech junior team42:02+10:029:33
24Lukas JanischowskyOLG Regensburg42:51+10:519:44
25Mikkel Kaae-NielsenSøllerød OK44:12+12:1210:02
26Michael AdamsEUOC44:30+12:3010:06
27Go InamoriKOLC45:50+13:5010:24
28Fabien BonnaveiraASUL SPORTS NATURE46:13+14:1310:30
29Anton GumaeliusWaxholms OK48:26+16:2611:00
30Michal WolowczykOK Denseln51:13+19:1311:38
31Nick GebertOLK Wiggertal51:41+19:4111:44
32Josef PodmolikCzech junior team57:35+25:3513:05
Amadeus HanssonGotlands Bro OKej start

D18 Elit

3 030 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbora VyhnálkováCzech junior team27:359:06
2Myrra CarlssonOK Orion29:24+1:499:42
3Jenny WegebroUmeå OK29:29+1:549:43
4Tereza CechovaCzech junior team30:16+2:419:59
5Janina DonnerOK7731:03+3:2810:14
6Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK31:33+3:5810:24 Ladda ner rutt i gpx-format
7Emma WilsonJROS31:41+4:0610:27
8Emma HållströmGävle OK31:50+4:1510:30
9Saga SanderOK Milan31:53+4:1810:31
10Anna KopeckáCzech junior team32:20+4:4510:40
11Barbora ChaloupskáCzech junior team32:33+4:5810:44
11Hanna HänströmTäby OK32:33+4:5810:44
13Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad32:45+5:1010:48
14Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre32:53+5:1810:51
15Rebecca WaldenfjordJärfälla OK33:41+6:0611:06
16Eliska SieglovaCzech junior team34:11+6:3611:16
17Marketa FiresovaCzech junior team34:22+6:4711:20
18Maria ErikssonEds SK34:25+6:5011:21
19Elin Ransjö ZanderOK Tyr34:30+6:5511:23
20Vilma PerssonOK Skogsfalken34:32+6:5711:23
21Fiona BunnJROS34:37+7:0211:25
22Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad35:46+8:1111:48
23Roanne LilleyJROS36:14+8:3911:57
23Laura KingJROS36:14+8:3911:57
25Clare StansfieldJROS36:27+8:5212:01
26Martina WankovaCzech junior team36:31+8:5612:03
27Moa WestbladOK Ravinen37:10+9:3512:15
28Tova HermodssonLunds OK37:33+9:5812:23
29Lucy HainesJROS38:18+10:4312:38
30Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK39:06+11:3112:54
31Lindsay RobertsonJROS39:23+11:4812:59
32Marei LehnerOLG Regensburg39:43+12:0813:06
33Linda IndolaOLG Regensburg40:02+12:2713:12
34Eadaoin McCavanaGEN42:24+14:4913:59
35Klara OdehnalovaCzech junior team42:53+15:1814:09
36Ronja JungåkerOK Kåre43:18+15:4314:17
37Agnes ScheiklSwiss O Tours43:25+15:5014:19
38Tara SchwarzeJROS45:18+17:4314:57
39Emma BlixtOK Hammaren49:51+22:1616:27
40Lena KohlbacherASKÖ Austria51:15+23:4016:54
41Anna HerbertTäby OK52:41+25:0617:23
42Elin WihlborgOK Gynge55:28+27:5318:18
Agnes LundqvistJärfälla OKej start
Chantelle HesselbergOK Hällenej start
Jonna JungåkerSundsvalls OKej start
Tereza JanosikovaCzech junior teamej start

H18 Elit

3 210 m, 67 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre22:166:56
2Simon ImarkTullinge SK22:41+0:257:03
3Victor ImarkTullinge SK24:25+2:097:36
4Erik HerneOK Ravinen24:37+2:217:40
5Rickard DjerfTibro OK24:48+2:327:43
6Daniel VandasCzech junior team25:23+3:077:54
7Olle GrywenzOK Linné25:25+3:097:55
8Olle JosarpFK Friskus-Varberg25:33+3:177:57
9Tomas KrivdaCzech junior team25:54+3:388:04
10Jesper SvenskStora Tuna OK25:56+3:408:04
11Vojtech SykoraCzech junior team26:13+3:578:10
12Johan OlsonIK Uven26:36+4:208:17
13Jan BendákCzech junior team26:38+4:228:17
14Fryderyk PryjmaRehns BK26:43+4:278:19
15Jonas FenclCzech junior team26:55+4:398:23
16Carl CarlssonNyköpings OK27:21+5:058:31
17Maxime RocheOrientalp27:40+5:248:37
18Andreas JonssonOK Orion27:46+5:308:39
19Otakar HirsCzech junior team27:53+5:378:41
20Fredrik JohanssonOK Nackhe27:55+5:398:41
21Tom LinesJROS28:07+5:518:45
22Eddeie NarbettJROS28:33+6:178:53
23Andreas UllerKils OK28:40+6:248:55
24Finnlay ToddJROS28:47+6:318:58
25Emil KarlssonHestra IF28:48+6:328:58
26Alistair MassonEUOC28:52+6:368:59
27Jonas MullerCzech junior team29:02+6:469:02
28Simon HausenblasCzech junior team29:27+7:119:10
29Benjamin SturekSOK Viljan29:43+7:279:15
30Laurence JohnsonNorth West Junior Squad30:03+7:479:21
31Vit KostejnCzech junior team30:10+7:549:23
32Jake ChapmanJROS30:49+8:339:36
33Erik VinbladLunds OK30:50+8:349:36
34Tim OlssonBrattås CK30:52+8:369:36
35Matthew FellbaumNorth West Junior Squad30:53+8:379:37
36Nils EyerUBOL30:56+8:409:38
37Simon DahlbergOK Nolaskogsarna31:11+8:559:42
38Jan VoparilCzech junior team31:20+9:049:45
39Martin MörsellOK Kåre31:21+9:059:45
40Simon ChvatilCzech junior team31:50+9:349:55
41Olle SörqvistMarkbygdens OK32:00+9:449:58
42Nicola MüllerIFK Mora OK32:17+10:0110:03
43Alasdair PedleyJROS32:20+10:0410:04
44Freddie CarcasJROS32:37+10:2110:09
45Edvin NordströmTäby OK32:38+10:2210:09
46Oreste GarbaniCO Ticino33:22+11:0610:23
47Adam SegerslättSkåneslättens OL33:30+11:1410:26
48Quirin LehnerOLG Regensburg34:15+11:5910:40
49Jachym KavalirCzech junior team34:33+12:1710:45
50Nicolas MüllerOLG Thun34:46+12:3010:49
51Robin BeglingerOLG Murten34:55+12:3910:52
52Axel HalvarssonKarlskrona SOK35:30+13:1411:03
53Zac HuddJROS35:58+13:4211:12
54Albin ClaessonSävedalens AIK37:04+14:4811:32
55Walter LagerhällRehns BK37:12+14:5611:35
56Lachlan ChavasseNorth West Junior Squad37:53+15:3711:48
57Vit HorcickaCzech junior team38:45+16:2912:04
58Finn LydonJROS39:10+16:5412:12
59Nils Hammaräng GripKalmar OK40:53+18:3712:44
60Vaclav LaznickaCzech junior team41:58+19:4213:04
61Carl EkbringKexholms SK43:36+21:2013:34
62Camille Malerbe DeramACA Aix en Provence46:22+24:0614:26
63Ondrej JilekCzech junior team51:49+29:3316:08
Ondrej StaryCzech junior teamej godkänd
Emil PetterssonKarlskrona SOKej godkänd
Ondrej HlavacCzech junior teamej godkänd
Jakob HöstOK Skogsfalkenej godkänd
Filip TrofastBredaryds SOKej start
Sandro SchmidOK Linnéej start
Erlend BrendstuenHalden SKej start

H18 Elit 2

3 210 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noah HowlettNorth West Junior Squad38:3512:01

D21

3 760 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecca RookeNorth West Junior Squad35:199:23
2Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebro36:52+1:339:48
3Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK37:41+2:2210:01
4Hannah CulbergUSA Orienteering39:58+4:3910:37
5Elin HamreforsSävedalens AIK41:02+5:4310:54
6Sanna GustavssonLinköpings OK42:57+7:3811:25
7Helen HanstockÖstersunds OK44:43+9:2411:53
8Evelina EricssonSöders-Tyresö45:10+9:5112:00
9Nicoline Friberg KlysnerFIF Hillerød45:40+10:2112:08
10Elin SundqvistTullinge SK45:49+10:3012:11
11Farina FreigangBielefelder TG46:10+10:5112:16
12Sára NozkováSöders-Tyresö47:03+11:4412:30
13Camille RauturierGuyancourt Orientation 7848:44+13:2512:57
14Beatrice KöhlerSäterbygdens OK48:46+13:2712:58
15Martina JohanssonBredareds IF49:08+13:4913:04
16Corinna NiekeUSV TU Dresden50:28+15:0913:25
17Elin TörnrothHjobygdens OK50:32+15:1313:26
18Ursina CaluoriOLC Winterthur51:20+16:0113:39
19Gudrun EnglmaierASVÖ Österrike51:59+16:4013:49
20Rozy ShepherdINVOC52:39+17:2014:00
21Meg ParsonNew England Orienteering Club52:42+17:2314:00
22Miharu NaganawaIrumashi OLC53:34+18:1514:14
23Anna HåkanssonLinköpings OK54:49+19:3014:34
24Anna BirkestålKöping-Kolsva OK57:01+21:4215:09
25Mathilde Gresset-BourgeoisTOAC Orientation57:11+21:5215:12
26Katharina WilkeOLG Regensburg57:40+22:2115:20
27Alixia DemichelisValbonne SAO1:02:50+27:3116:42
28Monika BischofOLC Winterthur1:03:05+27:4616:46
29Marion MonjauzeCS Pertuis1:03:08+27:4916:47
30Emily UngermannOLG Regensburg1:06:29+31:1017:40
31Jenny RayOK771:07:18+31:5917:53
32Katja SchwindOLG Ortenau Spätzleteam1:22:29+47:1021:56
Karin FägerlindCentrum OKej start
Marina RoggoOLG Kakowaej start
Charlotte IhrforsOK Linnéej start

H21

4 400 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joey HadornOL Norska33:037:30
2Tom FellbaumOK Ravinen33:40+0:377:39
3Patrick ZbindenLeksands OK33:50+0:477:41
4Mikael AnderssonLinköpings OK34:11+1:087:46 Ladda ner rutt i gpx-format
5Duncan ArcherOK Ravinen36:12+3:098:13
6Lukas FreiArgovias Finest37:23+4:208:29
7Simon DubachOL Norska37:47+4:448:35
8Pontus JanssonKungälvs OK38:01+4:588:38
9Raul FerraSK Uusi38:27+5:248:44
10Sören RiechersBielefelder TG39:14+6:118:55
11Arvid VågIFK Göteborg39:30+6:278:58
12Niklas WraneSöders-Tyresö39:39+6:369:00
13Álvaro Prieto del CampoMalarruta39:44+6:419:01
14Rikard PentonenIFK Göteborg39:47+6:449:02
15Pirmin SchneiderFanclub Hubmann40:11+7:089:07
16Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad40:14+7:119:08 Ladda ner rutt i gpx-format
17Adam GeorgssonKarlskrona SOK40:39+7:369:14
18Denis SeimbilleToutes Orientations Meaux40:54+7:519:17 Ladda ner rutt i gpx-format
19Sverker LenasCentrum OK41:18+8:159:23
20Oliver LienhardArgovias Finest42:06+9:039:34
21Erik HanssonBredareds IF42:29+9:269:39
22Josef NeumannUSV TU Dresden42:55+9:529:45
23Marek CahelCzech junior team43:05+10:029:47
24Christoph RohrmeierOLG Regensburg43:51+10:489:57
25Fredrik BerntssonSkåneslättens OL43:56+10:539:59
26Fredrik WennermarkOK Skogsfalken44:15+11:1210:03
27Arnaud DumasIFK Lidingö SOK44:17+11:1410:03
28Valtteri KolehmainenOLG Regensburg45:18+12:1510:17
29Pavel KosarekCzech junior team45:20+12:1710:18
30Anton FilipssonOK Skogsfalken45:47+12:4410:24
31Martin FagerlundSol Tranås46:17+13:1410:31
32Jon MarsdenOK Ravinen46:51+13:4810:38
33Loris DErricoOrienteering Tarzo a.s.d.47:14+14:1110:44
34Adam HajekSK Kamenice49:03+16:0011:08 Ladda ner rutt i gpx-format
35Mads Kruse JuhlVestjysk Orienteringsklub49:56+16:5311:20
36Jakob SchachSV Wannweil51:40+18:3711:44
37Philipp DombertBielefelder TG52:02+18:5911:49
38Grégory BlotPOP52:21+19:1811:53
39Pierre ScioraCS Pertuis52:31+19:2811:56 Ladda ner rutt i gpx-format
40Adrian LaisArgovias Finest52:35+19:3211:57
41Kostiantyn MajasowWKS Śląsk52:37+19:3411:57
42Matthew RookeNorth West Junior Squad53:05+20:0212:03
43Beat HubmannFanclub Hubmann53:12+20:0912:05
44Matias KankkunenOK7753:13+20:1012:05
45Steffen HartmannTGV Horn55:49+22:4612:41 Ladda ner rutt i gpx-format
46Anton BacklundSäterbygdens OK56:34+23:3112:51
47Jonathan SerrandTOAC Orientation1:02:47+29:4414:16
48Thomas GittmaierHSV-Ried1:06:56+33:5315:12
49Mathieu ChalopinCS Pertuis1:14:38+41:3516:57
50Maurizio MelOrienteering Tarzo a.s.d.1:15:33+42:3017:10
51Adrien RichaudValbonne SAO1:19:21+46:1818:02
52Jakob HütterCO Ticino1:21:40+48:3718:33
53Diego BarattiCO Ticino1:28:53+55:5020:12
Oscar IvarssonHestra IFej start
Lukas GustavssonLinköpings OKej start
Thomas SigleTGV Hornej start
Nick BarrableOK Ravinenej start

D21 Kort

3 760 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria LaineTampereen Pyrintö36:439:45
2Maria NakonechnayaSt.Petersburg40:11+3:2810:41
3Iva KosarkovaCzech junior team47:22+10:3912:35
4Monica Meum JohansenOK Moss49:50+13:0713:15
5Agata MajasowWKS Śląsk52:15+15:3213:53
6Sabeth KoschOLV Steinberg52:52+16:0914:03
7Melinda YmsénOK Pan-Kristianstad59:30+22:4715:49
8Asami ShiinaTokiwasourinkai1:01:26+24:4316:20
9Sayaka OnozawaIrumashi OLC1:02:07+25:2416:31
10Barbara HauserASVÖ Österrike1:03:42+26:5916:56
11Stephanie FischerOLG Regensburg1:05:35+28:5217:26
12Maria MagnussonKFUM Örebro OK1:12:46+36:0319:21
13Perrine ParavanoTOAC Orientation1:46:06+1:09:2328:13
14Sandrine AstoulASUL SPORTS NATURE1:56:37+1:19:5431:00
Emilia KolehmainenOC-DK Muenchenej start
Magdalena EnglASVÖ Österrikeej start

H21 Kort

3 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sebastian PalmeOrienteering Klosterneuburg50:2213:28
2Thomas RothauerASKÖ Austria53:08+2:4614:12
3Fabian JanischowskyOLG Regensburg56:39+6:1715:08
4Bruno BernadeASUL SPORTS NATURE59:22+9:0015:52
5Thomas GloorOLV Baselland1:00:37+10:1516:12
6Stuart HanstockBOK1:02:05+11:4316:35

D20

3 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Loreline FolTOAC Orientation56:5715:08
2Elena BernardiOrienteering Tarzo a.s.d.1:14:45+17:4819:52
3Anastasiia KaminskaiaSt.Petersburg1:24:34+27:3722:29

H20

4 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elmar MonteroGODIH Albacete44:4310:09
2Sebastian VetterOLG Regensburg1:06:31+21:4815:07
3Julian NürnbergerOLG Regensburg1:23:26+38:4318:57
4Andreas MayerASVÖ Österrike1:50:57+1:06:1425:12

D18

3 760 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna45:2312:04
2Laura HindleNorth West Junior Squad51:03+5:4013:34
3María Prieto del CampoMalarruta51:36+6:1313:43
4Katie LowlesNorth West Junior Squad55:51+10:2814:51
5Annie OckendenNorth West Junior Squad56:40+11:1715:04
6Hanna BoquistIK Uven56:59+11:3615:09
7Law Hoi YiHKOC1:26:22+40:5922:58
Daisy Fletcher-CooneyNorth West Junior Squadej godkänd
Frida AnderssonTolered-Utby Ol-klubbej start
Tove LindOK Lindénaej start

H18

3 740 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Philipp SchwarckOLG Regensburg35:259:28
2Tobias SpangenbergOLG Regensburg41:16+5:5111:02
3Gaspard AstradeECHO7342:19+6:5411:18
4Samuel MarkelASKÖ Austria43:14+7:4911:33
5Douglas Fransson LeeOK Alehof43:36+8:1111:39
6Carl BörnstedtKungälvs OK44:22+8:5711:51
7Sam YatesNorth West Junior Squad46:12+10:4712:21
8Felix WartnerOLG Regensburg47:23+11:5812:40
9Noel FolTOAC Orientation47:28+12:0312:41
10Wojciech MossakowskiUNTS Warszawa47:45+12:2012:46
11Alessandro De BiasiOrienteering Tarzo a.s.d.48:22+12:5712:55
12Luca RizziCO Ticino48:25+13:0012:56
13Stewart AllisonNorth West Junior Squad49:48+14:2313:18
14Fedor RusanovSt.Petersburg51:17+15:5213:42
15Lorenz BrandlOLG Regensburg54:12+18:4714:29
16Hugo ThunbergOK Alehof59:03+23:3815:47
17Smith ConnorNorth West Junior Squad59:06+23:4115:48
Vincent EichenseherOLG Regensburgej start

D17-20 Kort

2 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina BroingerASVÖ Österrike53:4922:14

H17-20 Kort

3 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Beni PalmeOrienteering Klosterneuburg58:0017:31

D16

3 310 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella OlssonGrycksbo IF OK30:089:06
2Jana PeterovaCzech junior team33:11+3:0310:01
3Frida VikströmSundsvalls OK33:27+3:1910:06
4Sarka RuckerovaCzech junior team34:59+4:5110:34
5Elvira WildheimFK Friskus-Varberg35:48+5:4010:48
6Ronja HuggForsa OK35:52+5:4410:50
7Ellen WahlbomOK Orion36:34+6:2611:02
8Andreya DyaksovaNSA-SIVEN, Sofia37:38+7:3011:22
9Kajsa RaskKungälvs OK38:01+7:5311:29
10Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK38:31+8:2311:38
11Hannah HateleyNorth West Junior Squad40:38+10:3012:16
12Frida AnderssonGöteborg-Majorna OK41:47+11:3912:37
13Alina PalcauASQuétigny42:00+11:5212:41
14Ebba JensenSkåneslättens OL42:37+12:2912:52
15Natalja NiggliO Jura43:47+13:3913:13
16Heather WimberleyRACO44:33+14:2513:27
17Elin SchagerströmGarphyttans IF44:40+14:3213:29
18Lisa BörnstedtKungälvs OK44:41+14:3313:29
19Sarah DuckworthDVO45:01+14:5313:36
20Xènia LedesmaXinoxano Orientació45:02+14:5413:36
21Maja MörthLeksands OK45:25+15:1713:43
22Alzbeta NesporovaCzech junior team45:30+15:2213:44
23Emelie BrudinIFK Mora OK46:29+16:2114:02
24Ines SchikoraOLG Regensburg46:58+16:5014:11
25Megan BartlettNorth West Junior Squad47:43+17:3514:24
26Irmalinn NilssonHärlövs IF47:53+17:4514:27
27Anna ListerNorth West Junior Squad50:33+20:2515:16
28Sophie KrausOLG Regensburg50:39+20:3115:18
29Sarah PedleyWest Yorkshire Orienteers51:34+21:2615:34
30Emily GrübelOLG Regensburg55:56+25:4816:53
31Leonie AmannOLG Regensburg56:01+25:5316:55
32Naimh HunterNorth West Junior Squad57:25+27:1717:20
33Vera ChiusoleSportclub Meran58:30+28:2217:40
34Amelie NürnbergerOLG Regensburg58:56+28:4817:48
35Antonia KerscherOLG Regensburg59:26+29:1817:57
36Laura FischerOLG Regensburg1:00:05+29:5718:09
37Fiona NewbyNorth West Junior Squad1:40:33+1:10:2530:22
38Gabriella HartungOLG Regensburg1:41:14+1:11:0630:35
Gintarė MikolavičiūtėOK Ąžuolasej godkänd
Linnea DagsbergOK Orionej godkänd
Maria KølbækAarhus 1900 orienteringej godkänd
Ida-Synnøve KristiansenFredrikstad SKej start
Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OFej start

H16

3 310 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan LangerakJärfälla OK25:527:48
2Alastair ThomasNorth West Junior Squad26:58+1:068:08
3Algot NajvikOK Pan-Kristianstad28:20+2:288:33
4Ruben BryngelssonTullinge SK28:39+2:478:39
5Erik HannrupIF Thor28:46+2:548:41
6Kylian WymerBALISE 25 BESANCON28:53+3:018:43
7Fredrik HamreforsVästerås SOK29:15+3:238:50
8Martin LammFrölunda OL29:17+3:258:50
9Petr CechCzech junior team29:28+3:368:54
10Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb29:36+3:448:56
11Mikulas JirkaCzech junior team30:08+4:169:06
12Michal BoranekCzech junior team30:30+4:389:12
13Matej MatousekCzech junior team30:50+4:589:18
14Oscar ModigOK Pan-Kristianstad31:10+5:189:24
15Ondrej VolakCzech junior team31:52+6:009:37
16Noel WaldenfjordJärfälla OK32:24+6:329:47
17Simon BjörklundLindebygdens OK32:40+6:489:52
18Riccardo CasanovaOLG Regensburg33:32+7:4010:07
19Daniel SpencerNorth West Junior Squad33:38+7:4610:09
20Filip BengtssonOK Lindéna34:02+8:1010:16
21Anton GlivesonRonneby OK34:04+8:1210:17
22Axel BlomFrölunda OL34:29+8:3710:25
23Timon LorenzOLG Regensburg34:30+8:3810:25
24Fricis SpektorsIK Auseklis35:48+9:5610:48
25Harry ScottNorth West Junior Squad36:02+10:1010:53
26Martin RoudnyCzech junior team36:07+10:1510:54
27Emils ZernisSaldus OK36:52+11:0011:08
28Love CarlssonOK Orion37:37+11:4511:21
29Tim JohanssonFK Friskus-Varberg37:44+11:5211:23
30Johan GrahnIK Uven38:02+12:1011:29
31Oskar CarlssonKvillebyns SK39:24+13:3211:54
32Lukas KatvalaOK Älgen40:03+14:1112:05
33Alex ODonovanNorth West Junior Squad42:24+16:3212:48
34Ben BreezeNorth West Junior Squad45:52+20:0013:51
35Benedikt LehnerOLG Regensburg46:42+20:5014:06
36Francis Smith-WardNorth West Junior Squad48:04+22:1214:31
37Louis MorrisNorth West Junior Squad51:00+25:0815:24
38Joe GoodwinNorth West Junior Squad52:55+27:0315:59
39Ben GoodwinNorth West Junior Squad56:09+30:1716:57
40James McCannNorth West Junior Squad56:55+31:0317:11
Matyas SieglCzech junior teamej godkänd
Marco TonettoOrienteering Tarzo a.s.d.ej godkänd
Alfred PetterssonFalköpings AIK OKej start
Jonathan LindOK Lindénaej start
Emil AuseliusBredaryds SOKej start
Samuel ErikssonEds SKej start
Jan RusinCzech junior teamej start
Vegar SkinneIndre Østfold OKej start

D16 Kort

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laura WiedemayerASKÖ Austria32:0113:13
2Kerstin MödlhammerASKÖ Austria36:58+4:5715:16
3Julia BeglingerOLG Murten53:50+21:4922:14

H16 Kort

2 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josef WilhelmASKÖ Austria30:0112:24
2Jonas KönigstorferASKÖ Austria39:55+9:5416:29

D14

2 420 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alina NiggliO Jura20:228:24
2Evangelina DyaksovaNSA-SIVEN, Sofia22:14+1:529:11
3Lilla ZempléniHegyvidék-KFKI Optimista Sportklub23:13+2:519:35
4Rachel DuckworthDVO23:33+3:119:43
5Elsa NilssonDomnarvets GOIF23:44+3:229:48
6Katrin HertelOLG Regensburg25:10+4:4810:23
7Rosie SpencerNorth West Junior Squad26:17+5:5510:51
8Sarah WimberleyRACO27:02+6:4011:10
9Jasmin HertelOLG Regensburg28:48+8:2611:54
9Karin SannaU.S. SAN GIORGIO A.D.S.28:48+8:2611:54
11Tina SpektoreIK Auseklis28:53+8:3111:56
12Anna HarrisDeeside OC30:56+10:3412:46
13Holly StodgellWalton Chasers32:14+11:5213:19
14Nilla BogenspergerASKÖ Austria38:14+17:5215:47
Ebba LindOK Skärmenej start
Vera PetterssonFalköpings AIK OKej start

H14

2 420 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam ConwayGuildford Orienteers20:248:25
2Alexander MitchellHOC21:39+1:158:56
3Alexander IvanovBEGUN21:58+1:349:04
4Tobias SjöstedtOK Måsen22:07+1:439:08
5Ben DempseyNorth West Junior Squad22:42+2:189:22
6Filip HåkanssonOK Orion23:30+3:069:42
7Leon EbsterASKÖ Austria23:47+3:239:49
8Finlay JohnsonNorth West Junior Squad24:06+3:429:57
9Augusts VeldeOK Ąžuolas24:55+4:3110:17
10Peter EbsterASKÖ Austria26:23+5:5910:54
11Konstantin KrausOLG Regensburg30:03+9:3912:25
12Julius FischerOLG Regensburg31:25+11:0112:58
13Zebastian ArfwedsonFrölunda OL37:38+17:1415:33
14Christian WoodPendle Forest Orienteers43:01+22:3717:46
15Dominik SailerASKÖ Austria46:44+26:2019:18
Jonas DeubelNF Wienej start
Anton KastrupFK Herkulesej start
Lukas LarssonOK Skogshjortarnaej start

H14 Kort

2 460 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin KastnerASKÖ Austria1:12:3729:31

D12

2 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alyssia WymerBALISE 25 BESANCON27:5511:20
2Lisa SwartzOK Orion29:24+1:2911:57
3Lovisa DufvaSundsvalls OK31:27+3:3212:47
4Ella TuressonOK Renen37:55+10:0015:24
5Anja BreckleTuS Rüppurr48:31+20:3619:43
6Filippa GlueOK Skärmen55:24+27:2922:31
7Elsa DrottzOK Skärmen58:26+30:3123:45

H12

2 460 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker LarssonOK Orion27:2411:08
2Bernat LedesmaXinoxano Orientació28:28+1:0411:34
3Ethan MasseTOAC Orientation29:53+2:2912:08
4Oliver HåkanssonOK Orion30:44+3:2012:29
5Nils SwartzOK Orion33:25+6:0113:35
6Yannick LieblichOLG Regensburg34:54+7:3014:11
7Severin LehnerOLG Regensburg47:06+19:4219:08
8Sebastian MitchellHOC1:23:57+56:3334:07
Alfred KjellénHelsingborgs SOKej start
Adrian SjödinIK Hakarpspojkarnaej start

D12 Kort

2 180 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katharina KrausOLG Regensburg38:5517:51

H12 Kort

2 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moritz HekelerOLG Regensburg30:0413:47
2Ilija LyatoshinskyASVÖ Österrike34:12+4:0815:41

D10

2 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elli TainiJämsän Retki-Veikot28:0112:51
2Minna TuressonOK Renen31:04+3:0314:15
3Sonia RampadoA.S.D. Terlaner Orientierungsläufer34:01+6:0015:36
4Sonia KurashovaFK Åsen1:20:13+52:1236:47
5Tereza Ester KamenickaSK OS Nové Město na Moravě1:22:14+54:1337:43
Wakana SugimotoWanderersej start

H10

2 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Herman Øen PaulsrudIL Koll19:108:47
2Kai BreckleTuS Rüppurr31:32+12:2214:27
3Alfred DrottzOK Skärmen38:10+19:0017:30
4Marin MasseTOAC Orientation40:00+20:5018:20
Arthur MitchellHOCej godkänd

D35

3 760 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia TainiJämsän Retki-Veikot34:419:13
2Arisha TrofimchikSt.Petersburg44:12+9:3111:45
3Marie DesrumauxValmo46:39+11:5812:24
4Reda VeldeOK Ąžuolas51:32+16:5113:42
5Eija SchulzeGundelfinger Turnerschaft51:45+17:0413:45
6Daria NiggliO Jura51:47+17:0613:46
7Heike HorstGundelfinger Turnerschaft54:38+19:5714:31
8Andrea MüllerFanclub Hubmann54:43+20:0214:33
9Anna ÅgrenCentrum OK55:41+21:0014:48
10Vilma BalciunaiteOK Telsiai56:28+21:4715:01
11Yiching HuangTaipei Orienteering Club59:54+25:1315:55
12Virginia Guell roviraUE Vic1:20:24+45:4321:22
13Monica ValiñasClub Orientació Berguedà1:44:22+1:09:4127:45
14Elodie JehlASUL SPORTS NATURE2:11:28+1:36:4734:57
15Audrey SchmittASUL SPORTS NATURE2:26:38+1:51:5738:59
Camilla EngstrandSävedalens AIKej start

H35

4 400 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jarkko LaineTampereen Pyrintö38:118:40
2Simon HodelULUS REISEWELT41:27+3:169:25
3Martin SchagerlindTrollhättans SOK43:15+5:049:49
4Ingemar NeuhauserSportclub Meran47:28+9:1710:47
5Kalle BjörkmanIFK Mora OK49:46+11:3511:18
6Andreas Litzell IvarssonOK Skogshjortarna50:08+11:5711:23
7Erik Jakobsen|OK Moss50:13+12:0211:24
8Simon SteinerBussola OK50:41+12:3011:31
9Markus KönigASKÖ Austria50:47+12:3611:32
10Stefan SchwarzenbergerULUS REISEWELT51:54+13:4311:47
11Anders FrickTrollhättans SK52:54+14:4312:01
12Ramon Aubets RafartClub Orientació Berguedà1:01:47+23:3614:02
13Amadou SyllaTOAC Orientation1:02:36+24:2514:13
14Joel PerarnauClub Orientació Berguedà1:16:34+38:2317:24
Chris ScottLagan Valley Orienteersej start
Jonathan RhysHarlequins Orienteering Clubej start

D40

3 760 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen33:508:59
2Sarah RollinsSouthern Navigators35:57+2:079:33
3Jitka SvobodovaUSK Praha47:49+13:5912:43
4Jenny HåkanssonOK Orion49:05+15:1513:03
5Cath WilliamsWalton Chasers1:01:26+27:3616:20
6Dorthe MunktvedCopenhagenO1:03:31+29:4116:53
7Stina BorängSnättringe SK1:07:28+33:3817:56
8Federica RagonaA.S.D. Terlaner Orientierungsläufer1:11:11+37:2118:55
9Lyatoshinskaya PolinaASVÖ Österrike1:20:03+46:1321:17
10Anna EideforsSundbybergs IK1:38:51+1:05:0126:17
11Helene EdiarCOPS911:46:43+1:12:5328:22
12Csilla HajasHegyvidék-KFKI Optimista Sportklub1:49:50+1:16:0029:12
13Karina BirierTOAC Orientation1:53:12+1:19:2230:06

H40

4 400 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matthias NiggliOK Tisaren35:087:59
2Anders AxenborgGöteborg-Majorna OK35:23+0:158:02
3Fredrik LöwegrenIFK Göteborg35:56+0:488:10
4Per Øyvind SteneNydalens SK37:12+2:048:27
5Martin LarboIFK Lidingö SOK37:28+2:208:30
6Claes TuressonOK Renen37:55+2:478:37
7Fabrice VannierCSLG Melun38:13+3:058:41 Ladda ner rutt i gpx-format
8Patrik SöderqvistOK Kåre38:24+3:168:43
9Christian FrøydSogndal IL38:45+3:378:48
10Nils MalmIFK Lidingö SOK40:20+5:129:10
11Oliver GrimmHexagon-Runners41:52+6:449:30
12Erik PaulsrudIL Koll45:05+9:5710:14
13Jesper SvedbergIFK Lidingö SOK45:38+10:3010:22
14Magnus SundmarkIK Gandvik46:36+11:2810:35
15Bruno PlumeyASUL SPORTS NATURE49:47+14:3911:18
16Stefan AronssonKFUM Örebro OK50:27+15:1911:27
17Pascal VieserHexagon-Runners51:45+16:3711:45
18Tarmo KlaarOK Ilves52:59+17:5112:02
19Vladimir GusiatnikovOrienteering Cincinnati55:14+20:0612:33
20Endre StoksethNydalens SK55:28+20:2012:36
21Mikael SjölundGöteborg-Majorna OK56:18+21:1012:47
22Mark StodgellWalton Chasers56:32+21:2412:50
23Giuliano RampadoA.S.D. Terlaner Orientierungsläufer57:46+22:3813:07 Ladda ner rutt i gpx-format
24Abel LedesmaXinoxano Orientació1:00:27+25:1913:44
25Guillaume BarthelASUL SPORTS NATURE1:03:24+28:1614:24
26Beat RykartTV Gebenstorf1:08:41+33:3315:36
27Pierrick MasseTOAC Orientation1:10:49+35:4116:05
28Killian BrennanCNOC1:12:28+37:2016:28
29Julien JehlASUL SPORTS NATURE1:13:20+38:1216:40
30Jordi Arumi CasadevallUE Vic1:16:54+41:4617:28
31Johan SwartzOK Orion1:21:45+46:3718:34
32Mindaugas PaukštėOK Ąžuolas1:24:27+49:1919:11
33Henrik HellborgCentrum OK1:26:26+51:1819:38
34Martin SchwarzTGV Horn1:28:49+53:4120:11
Vitaly KantsevitchOMEGA MOSCOWej start
Øyvind StoksethHalden SKej start
Antonio HernandezALCONej start
Dirk DeubelNF Wienej start
Erik PaulsrudIL Kollej start

D45

3 200 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina NilssonOK Tranan42:0113:07
2Maira ZerneSaldus OK43:12+1:1113:30
3Isabelle WymerBALISE 25 BESANCON46:52+4:5114:38
4Lenka KamenickaSK OS Nové Město na Moravě48:01+6:0015:00
5Guni PalmeOrienteering Klosterneuburg49:05+7:0415:20
6Milena GrifoniOLG Regensburg52:54+10:5316:31
7Marie AnebreidTidaholm SOK Sisu57:06+15:0517:50
8Carina RegbornHagaby GoIF Örebro57:43+15:4218:02
9Helene Fol-RibetTOAC Orientation59:16+17:1518:31
10Alexandra CoelhoGD4C59:27+17:2618:34
11Helene SerrandTOAC Orientation59:50+17:4918:41
12Tania WimberleyRACO1:01:51+19:5019:19
13Montse BuscartXinoxano Orientació1:02:03+20:0219:23
13Lynne ThomasNorth West Junior Squad1:02:03+20:0219:23
15Stephanie BeldjilaliATLAS1:03:26+21:2519:49
16Anke BreckleTuS Rüppurr1:25:28+43:2726:42
17Katharina HinterhoferASKÖ Austria1:30:54+48:5328:24
18Nuria Calvo SegoviaALCON1:42:54+1:00:5332:09
Pernilla LindOK Lindénaej start
Pernilla LindOK Lindénaej start

H45

3 760 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ilya GusevSt.Petersburg29:057:44
2Oskars ZernisSaldus OK33:12+4:078:49
3Anders HåkanssonOK Orion33:18+4:138:51
4Gunnar ElveljungIFK Göteborg33:20+4:158:51
5Eddie WymerBALISE 25 BESANCON33:51+4:469:00
6Ivaylo IvanovBEGUN34:53+5:489:16
7Tomas NormanLeksands OK35:14+6:099:22
8Kestutis JokubauskisOK Telsiai35:34+6:299:27
9Lars-Ola LarssonOK Orion35:48+6:439:31
10Martin GygaxSwiss Orienteering Olten36:01+6:569:34
11Jurg NiggliO Jura36:30+7:259:42
12Anders ArfwedsonFrölunda OL36:58+7:539:49
13Petr BoranekUSK Praha37:29+8:249:58
14Torgeir SnilsbergOK Moss38:01+8:5610:06
15Kell SønnichsenOK Pan Århus40:29+11:2410:46 Ladda ner rutt i gpx-format
15Laurent AstradeECHO7340:29+11:2410:46
17Valentin PalcauASQuétigny40:46+11:4110:50
18Michael SumserFanclub Hubmann41:39+12:3411:04
19Mika IlomäkiKoovee42:42+13:3711:21
20Patrik SteenOK Enen44:57+15:5211:57
21Ueli GrafFanclub Hubmann46:47+17:4212:26
22Hans BreckleBielefelder TG47:53+18:4812:44
23Lars BaklidKonnerud IL48:50+19:4512:59
24Simon HunterNorth West Junior Squad49:57+20:5213:17
25Paul WimberleyRACO50:49+21:4413:30
26Greff NicolasCO Ambérieu51:37+22:3213:43
26Andrey RazmetovVesta51:37+22:3213:43
28Nic GormanOrienteering Waikato52:28+23:2313:57
29Jan GrahnIK Uven52:47+23:4214:02
30Klaus SchwindOLG Ortenau Spätzleteam53:03+23:5814:06
31Alain SerrandTOAC Orientation53:09+24:0414:08
32Roger BaumannThe Woodchucks54:47+25:4214:34
33Alexandr DobritskiySt.Petersburg57:57+28:5215:24
34Stefan RöhlLOK Berlin58:31+29:2615:33
35Arnaud MalerbeACA Aix en Provence1:01:27+32:2216:20
36Steve BreezeNorth West Junior Squad1:01:34+32:2916:22
37Peter EbsterASKÖ Austria1:04:20+35:1517:06
38Xiaoping TanLearnjoy1:06:33+37:2817:41
39Roberto SannaU.S. SAN GIORGIO A.D.S.1:08:14+39:0918:08
40Janis SpektorsIK Auseklis1:11:45+42:4019:04
41Jan KølbækAarhus 1900 orientering1:12:55+43:5019:23
42Michel EdiarCOPS911:14:29+45:2419:48
Magnus GrafströmCentrum OKej godkänd
Roland ReisenbergerOrienteering Klosterneuburgej godkänd
Fredrik ÅslundKatrineholms OKej godkänd
Johan OtterströmLinköpings OKej start
Christer LindOK Lindénaej start
Henrik PetterssonFalköpings AIK OKej start

D50

3 200 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva PetterssonKarlskrona SOK35:5011:11
2Anneli ÖstbergStora Tuna OK36:08+0:1811:17
3Vera ArbterNaturfreunde Wien36:24+0:3411:22
4Kajsa HolmqvistHagaby GoIF Örebro38:59+3:0912:10
5Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK40:08+4:1812:32
6Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL40:12+4:2212:33
7Silvia SchneiderULUS REISEWELT40:15+4:2512:34
8Lena SwartzOK Orion41:00+5:1012:48
9Marsela McLeodINVOC41:07+5:1712:50
10Kjersti HovFossum IF42:35+6:4513:18
11Jolanda WehrliSwiss O Tours46:31+10:4114:32
12Lena ArnoldssonTidaholm SOK Sisu46:38+10:4814:34
13Johanna PurrerULUS REISEWELT46:43+10:5314:35
14Kristina SpångbergLunds OK46:51+11:0114:38
15Suzy LarssonOK Skogshjortarna47:31+11:4114:50
16Jaana EronenPihkaniskat49:56+14:0615:36
17Ingela AnderssonLunds OK50:10+14:2015:40
18Marita FilipssonMarkaryds FK51:02+15:1215:56
19Susanne ThomsenTisvilde Hegn OK51:56+16:0616:13
20Camilla AdlertegOK Enen52:50+17:0016:30
21Chieko MiyamotoKeiyoOLClub52:53+17:0316:31
22Iben MaagSøllerød OK53:38+17:4816:45
23Heda PernerASKÖ Austria54:23+18:3316:59
24Birgit SpangenbergOLG Regensburg55:09+19:1917:14
25Charlotte JohanssonSkattkärrs SOK55:12+19:2217:15
26Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK55:35+19:4517:22
27Lotte FribergFIF Hillerød56:35+20:4517:40
28Ann-Marie DuckworthDVO58:03+22:1318:08
29Annakatharina WalserOLG Murten58:28+22:3818:16
30Doris GittmaierHSV-Ried59:34+23:4418:36
31Karin WalchOLC Graz59:58+24:0818:44
32Kerstin MitchellHOC1:03:17+27:2719:46
33Jana TicháSOS Jindřichův Hradec1:08:26+32:3621:23
34Korchak LenaC O B F1:09:04+33:1421:35
34Petra WeberOLG Regensburg1:09:04+33:1421:35
36Claudia HacklASKÖ Austria1:10:17+34:2721:57
37Judith WoodPendle Forest Orienteers1:18:15+42:2524:27
38Lotta KastenssonValbonne SAO1:19:36+43:4624:52
39Kirsten MøllerSøllerød OK1:23:27+47:3726:04
40Helen PedleyWest Yorkshire Orienteers1:23:43+47:5326:09
41Helle NikkelViborg Orienteringsklub1:32:22+56:3228:51
42Sylvie BassetASUL SPORTS NATURE1:35:48+59:5829:56
Petra JanischowskyOLG Regensburgej godkänd
Solveig SikkelandIL Tyrvingej start
Vibeke Ekhard EdsenAarhus 1900 orienteringej start

H50

3 740 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim IngelssonOK Hammaren28:167:33
2Johan HallgrenBjursås OK31:35+3:198:26
3Colin Mc IntyreOK Tyr33:52+5:369:03
4Jan Tore HenriksenNydalens SK33:53+5:379:03
5Tim Falck WeberTisvilde Hegn OK35:05+6:499:22
6Per SanderGöteborg-Majorna OK36:05+7:499:38
7Sten LeanderssonOK Tyr36:16+8:009:41
8Klaus KrischanSwiss O Tours36:56+8:409:52
9Roland ArbterNaturfreunde Wien37:21+9:059:59
10Jörg HubmannFanclub Hubmann38:43+10:2710:21
11Bo HallbergFalköpings AIK OK39:07+10:5110:27
12Matti HuttunenPihkaniskat39:41+11:2510:36
13Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL40:21+12:0510:47
14Peter Lillen NilssonOK Tranan40:56+12:4010:56
15Magnus BacklundSäterbygdens OK42:09+13:5311:16
16Tommy BäckOK Kullingshof42:13+13:5711:17
17Roland KohlbacherASKÖ Austria43:20+15:0411:35
18Valerio CasanovaOLG Regensburg43:29+15:1311:37
19Trygve LeivestadSarpsborg OL43:44+15:2811:41
20Kjell EinarssonOK Skogshjortarna43:57+15:4111:45
21Libor SlezakCzech junior team44:20+16:0411:51
22André WätliSwiss O Tours44:31+16:1511:54
23Daniel LeibundgutOLV Hindelbank45:09+16:5312:04
24Antonin ProchazkaKOB Dobřichovice45:29+17:1312:09
25Martin TichýSOS Jindřichův Hradec45:48+17:3212:14 Ladda ner rutt i gpx-format
26Martin LejsekASKÖ Austria45:53+17:3712:16
27Ulf DanielssonÅmåls OK46:47+18:3112:30
28Klaes AxelssonMullsjö SOK47:04+18:4812:35
29Stefan OlofssonOK Gisle47:21+19:0512:39
30Martin OkleOLK Piz Hasi48:19+20:0312:55
31Klemens JanischowskyOLG Regensburg48:35+20:1912:59
32Duncan HarrisDeeside OC48:36+20:2012:59
33Jan Arild JohnsenFossum IF48:44+20:2813:01
34Phil ConwayGuildford Orienteers49:43+21:2713:17
35Christoph FurerOLG Bern49:46+21:3013:18
36Marc StreitOLG Herzogenbuchsee51:26+23:1013:45
37Gerhard RyhinerSwiss O Tours54:09+25:5314:28
38Gottfried ScheiklSwiss O Tours54:57+26:4114:41
39Ari KolehmainenOC-DK Muenchen56:17+28:0115:02
40Iain ShepherdINVOC57:16+29:0015:18
41Olivier BassetASUL SPORTS NATURE58:45+30:2915:42
42Andy HemstedHOC58:53+30:3715:44
43Christian BeglingerOLG Murten59:01+30:4515:46
44Kjell JohanssonSkattkärrs SOK1:00:29+32:1316:10
45Anders EdsenAarhus 1900 orientering1:04:19+36:0317:11
46Håkan ErikssonOK Räven1:07:25+39:0918:01
47Anders SjöbergOK Reftele1:08:59+40:4318:26
48Jan LindströmIK Wilske1:09:15+40:5918:30
49Niclas LidströmFrösö IF1:13:01+44:4519:31
50Mike LongAJAX1:14:37+46:2119:57
51Thierry FolTOAC Orientation1:16:16+48:0020:23
52Philippe ChaveeASUL SPORTS NATURE1:29:12+1:00:5623:51
53Law Kwok KuenHKOXCC1:39:47+1:11:3126:40
Erich NürnbergerOLG Regensburgej godkänd
Stefan HornebrantTrollhättans SOKej start
John DuckworthDVOej start
Tormod JensenSarpsborg OLej start
Christer SvenssonRonneby OKej start
Conny GunnarssonOK Älgenej start

D55

3 200 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anneli BerggrenOK Denseln32:0310:00
2Dorthe HansenSilkeborg OK36:21+4:1811:21
3Anne Elisabeth RamtvedtSarpsborg OL36:59+4:5611:33
4Anna-Karin SundqvistTullinge SK37:08+5:0511:36
5Liv Inger PrangerødTistedalen Friluftslag37:57+5:5411:51
6Iva KnapovaOK Lokomotiva Pardubice38:01+5:5811:52
7Ingrid KensbyOK Tyr38:47+6:4412:07
8Christina SegerslättSkåneslättens OL39:09+7:0612:14
9Brigitte HowaldOLG Herzogenbuchsee39:25+7:2212:19
10Marianne HanssonBredareds IF41:04+9:0112:50
11Susanne LüscherStora Tuna OK41:38+9:3513:00
12Annika LeanderssonOK Tyr41:46+9:4313:03
13Birgitta AnderssonFrämmestads IK41:52+9:4913:05
14Priska GautschiSwiss O Tours43:27+11:2413:34
15Bozhko TetyanaO-klub44:03+12:0013:45
16Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK44:37+12:3413:56
17Margrit WidmerOLG Oberwil44:51+12:4814:00
18Elisabeth OppligerOLV Hindelbank46:15+14:1214:27
19Barbara LuescherSwiss O Tours47:03+15:0014:42
20Anne Julsrud HaugenHalden SK47:51+15:4814:57
21Christina OlssonSkåneslättens OL48:15+16:1215:04
22Lotta StigsdotterIF Hagen48:45+16:4215:14
23Anna-Karin OhlssonTullinge SK49:34+17:3115:29
24Ann NyströmIF Hagen49:37+17:3415:30
25Jane HallidayMoravian50:43+18:4015:50
26Silvia FreyThe Woodchucks59:30+27:2718:35
27Deborah GoodwinNorth West Junior Squad1:02:18+30:1519:28
28Tina HagårdRävetofta OK1:02:41+30:3819:35
29Marianne BandixenOLG Pfaeffikon1:02:52+30:4919:38
30Heidy CorrodiOLG Dachsen1:05:44+33:4120:32
31Elizabeth DeaneCorkO1:07:21+35:1821:02
32Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK1:07:24+35:2121:03
33Marianne ThorssonIK Trenne Ullared1:11:28+39:2522:20
34Katarina ÖstlingOK Skogshjortarna1:12:10+40:0722:33
Bente LineIndre Østfold OKej start
Rachel AshtonNorth West Junior Squadej start
Bernie O BoyleCNOCej start

H55

3 740 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten GustafssonEds SK37:059:54
2Erik BobachSilkeborg OK38:28+1:2310:17
3Bengt HaglundLeksands OK38:53+1:4810:23
4Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb39:34+2:2910:34
5Ingar HalsSogndal IL39:47+2:4210:38
6Bengt JohanssonOK Tyr40:03+2:5810:42
7Brian CorbettCorkO40:12+3:0710:44
8Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OK41:46+4:4111:10
9Guido RhynOLG Herzogenbuchsee41:48+4:4311:10
10Sönke BandixenOLG Pfaeffikon42:04+4:5911:14
11Jim RussellBendigo Orienteers Incorporated42:11+5:0611:16
12Anders AxelssonTrollhättans SOK42:43+5:3811:25
13Olivier MinottiSwiss O Tours43:25+6:2011:36
14Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK45:54+8:4912:16
15Anders BjörklundSävedalens AIK46:05+9:0012:19
16Mats JönssonKorsnäs IF OK46:30+9:2512:25
17Roland NotstamArboga OK46:31+9:2612:26
18Jens KastenssonValbonne SAO46:59+9:5412:33
19Ulu AeschlimannULUS REISEWELT47:03+9:5812:34
20Torgeir StrandFana IL48:29+11:2412:57
21Pascal LégèreValmo49:06+12:0113:07
22Frédéric GibiatCS Pertuis49:56+12:5113:21
23Steve SmirthwaiteMoravian50:14+13:0913:25
24Mike PedleyWest Yorkshire Orienteers50:52+13:4713:36
25Tim ParsonNew England Orienteering Club50:54+13:4913:36
26Richard TileyNorth West Junior Squad50:57+13:5213:37
27Vitalii PetrovO-klub51:22+14:1713:44
28Jürg HellmüllerSwiss Orienteering Olten51:35+14:3013:47
29Mats KensbyOK Tyr51:36+14:3113:47
30Mick LuckingNOC53:04+15:5914:11
31Bo KonringSøllerød OK56:49+19:4415:11
32Radan KamenickySK OS Nové Město na Moravě57:18+20:1315:19
33Mikael SundqvistTullinge SK57:20+20:1515:19
34Matthias LerfSwiss O Tours58:28+21:2315:37
35Sten SegerslättSkåneslättens OL58:46+21:4115:42
36Göran HedmanValbo AIF1:00:49+23:4416:15
37Kjeld ArildsenOK Vendelboerne1:03:38+26:3317:00
38Toni SerrallongaGO-XTREM1:07:29+30:2418:02
39Ragnar OlssonTibro OK1:08:37+31:3218:20
40Christian GarrecCSA CNSD de Fontainebleau 1:08:55+31:5018:25
41Pat McCavanaGEN1:09:02+31:5718:27
42Niels AabyeBallerup OK1:14:44+37:3919:58
43Herman BakkeLøten o-lag1:17:16+40:1120:39
44Paul CorrodiOLG Dachsen1:17:50+40:4520:48
45András ZempléniHegyvidék-KFKI Optimista Sportklub1:20:42+43:3721:34
46Svend Erik SkovsgaardViborg Orienteringsklub1:29:16+52:1123:52
Jan LångOK Raseborgej godkänd
Werner KöhlerTullinge SKej godkänd
Jan GranstedtHalden SKej start
Christopher SchiveOK Mossej start
Nik WalterSwiss O Toursej start
Jens Erik MjølnerødHalden SKej start
Jörgen IvarssonHestra IFej start

D60

1 950 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny BourneEureka Orienteering Club24:5912:48
2Ing-Marie Brander StrandGöteborg-Majorna OK26:22+1:2313:31
3Eva TykessonRävetofta OK26:46+1:4713:43
4Erén Lång AlbinssonBredaryds SOK27:59+3:0014:21
5Tuire NiemiTampereen Pyrintö31:41+6:4216:14
6Margrith HoferOLG Breitsee32:39+7:4016:44
7Miluse ProchazkovaKOB Dobřichovice37:20+12:2119:08
8Miriam AsvarischViking Orientering37:49+12:5019:23
9Lisbeth RiberthIK Trenne Ullared37:50+12:5119:24
10Catherine DawsonGafanhori38:40+13:4119:49
11Helena BachmanTäby OK40:12+15:1320:36
12Evamarie LundahlIF Hagen40:49+15:5020:55
13Annette RagvaldVingåkers OK40:56+15:5720:59
14Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu41:37+16:3821:20
15Mona-Lisa JanssonKungälvs OK43:50+18:5122:28
16Helga SøbyHerning O-Klub46:22+21:2323:46
17Britt LarssonLänna IF46:27+21:2823:49
18Sue RoomeNorth West Junior Squad47:01+22:0224:06
19Danielle GibiatCS Pertuis47:28+22:2924:20
20Fiona HanstockBOK47:59+23:0024:36
21Nermin FenmenODTÜ51:57+26:5826:38
22Gunnel NilssonASVÖ Österrike51:58+26:5926:38
23Margareta HallménAttunda OK56:11+31:1228:48
24Elizabeth UrquhartOctavian Droobers1:26:34+1:01:3544:23
25Denise DechavanneASUL SPORTS NATURE1:32:36+1:07:3747:29
Siv LarssonVäxjö AISej godkänd

H60

3 740 m, 65 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Øystein RuudFredrikstad SK37:2610:00
2Thomas LundgrenTrollhättans SOK37:59+0:3310:09
3Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna39:27+2:0110:32
4Börje VartiainenKalevan Rasti39:43+2:1710:37
5Pierre KarlssonOK Alehof40:34+3:0810:50
6Alain JuanSwiss O Tours40:48+3:2210:54
7Lennart HålsjöOK Skogshjortarna40:49+3:2310:54
8Geoff LawfordEureka Orienteering Club41:29+4:0311:05
9Svein S JacobsenIL Tyrving41:34+4:0811:06
10Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK41:51+4:2511:11
11Thomas AlbinssonBredaryds SOK41:59+4:3311:13
12Henrik UndelandIFK Göteborg42:16+4:5011:18
13Christian BilandULUS REISEWELT42:25+4:5911:20
14Lars JanlövIF Åland43:16+5:5011:34
15Per NilssonStigmännen Karlshamns OK44:06+6:4011:47
16Olov ÖströmOK Tyr44:11+6:4511:48
17Kari VirtanenPellon Ponsi44:21+6:5511:51
18Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK44:22+6:5611:51
19Mikael BodénMarkbygdens OK44:25+6:5911:52
20Peter HainesAire44:30+7:0411:53
21Christer KlintVänersborgs SK45:18+7:5212:06
22Eirik NordbrødenHalden SK45:20+7:5412:07
23Per StensethFredrikstad SK45:58+8:3212:17
24Leif ThingsrudØstmarka OK46:36+9:1012:27
25Bo HåkanssonIFK Göteborg46:40+9:1412:28
26Göran OhlssonTullinge SK48:01+10:3512:50
27Thore JanssonKungälvs OK48:17+10:5112:54
28Stig BarrettViborg Orienteringsklub49:31+12:0513:14
29Anders ErikssonIF Hagen50:54+13:2813:36
30Tomas KarlssonOK Skogshjortarna51:08+13:4213:40
31Alan HallidayMoravian51:18+13:5213:42
32Anders HallménAttunda OK52:15+14:4913:58
33Georg GittmaierHSV-Ried52:33+15:0714:03
34Stefan CarlssonSOK Viljan53:16+15:5014:14
35Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby53:35+16:0914:19
36Bjørn ÅstorpSarpsborg OL53:38+16:1214:20
37Ludwig SchneiderFanclub Hubmann54:39+17:1314:36
38Thomas KarlssonFrämmestads IK57:12+19:4615:17
39Otti BisangULUS REISEWELT57:35+20:0915:23
40Göran Folke AnderssonAttunda OK57:36+20:1015:24
41David RosenSouth Ribble OC59:09+21:4315:48 Ladda ner rutt i gpx-format
42Leif WadmanKöping-Kolsva OK59:20+21:5415:51
43Martyn RoomeNorth West Junior Squad1:00:35+23:0916:11
44Tommy WesterbergIF Hagen1:00:38+23:1216:12
45Kalle LindqvistVäxjö OK1:00:52+23:2616:16
46Matthias ScherrerSwiss O Tours1:01:27+24:0116:25
47Bengt AnderssonFrämmestads IK1:01:28+24:0216:26
48Olivier BenevelloValbonne SAO1:02:34+25:0816:43
49Ove ErikssonNyköpings OK1:05:30+28:0417:30
50Sven-Åke AnderssonIF Rigor1:06:02+28:3617:39
51Hans-Åge MortensenViking Orientering1:06:15+28:4917:42
52Dean SturtevantNew England Orienteering Club1:06:28+29:0217:46
53Max PrangFredensborg OK1:06:50+29:2417:52
54Stefanini Jean-PhilippeGrenoble Université Club -CO1:06:53+29:2717:52
55Hans RagvaldVingåkers OK1:10:02+32:3618:43
56Ole Bek AndersenHerning O-Klub1:12:12+34:4619:18
57Knut H. RamtvedtSarpsborg OL1:13:29+36:0319:38
58Fabio WürmliFanclub Hubmann1:14:02+36:3619:47
59Karl HacklASKÖ Austria1:15:43+38:1720:14
60David HanstockBOK1:23:20+45:5422:16
61Eric HullyAltair1:28:56+51:3023:46
62Wolfgang SchützASKÖ Austria1:31:44+54:1824:31
63Hans WidmerOLG Oberwil1:44:48+1:07:2228:01
64Andrew WoodPendle Forest Orienteers2:13:17+1:35:5135:38
Graham UrquhartOctavian Droobersej godkänd
Lars ErikssonKalmar OKej start
Sture LarssonLänna IFej start
Sennen O BoyleCNOCej start
Stig Hultgreen KarlsenOppsal Orienteringej start
Terje GrannFossum IFej start
Stellan MartinssonOK Tyringeej start

D65

1 950 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JansonArboga OK27:1213:56
2Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK28:19+1:0714:31
3Maria LuderOLV Hindelbank32:19+5:0716:34
4Maj-Britt ByströmRävetofta OK34:16+7:0417:34
5Miriam RosenSouth Ribble OC35:30+8:1818:12 Ladda ner rutt i gpx-format
6Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK37:33+10:2119:15
7Stina ElfvingByåsen IL38:19+11:0719:38
8Lena JakobssonVästerås SOK38:35+11:2319:47
9Margareta Huitfeldt AhlqvistSundbybergs IK38:53+11:4119:56
10Gunnel TurpeinenKvillebyns SK39:16+12:0420:08
11Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK40:34+13:2220:48
12Rita WyderULUS REISEWELT40:50+13:3820:56
13Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL41:07+13:5521:05
14Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF41:20+14:0821:11
15Marie-Louise KarlssonNybro OK43:01+15:4922:03
16Catherine ChalopinCS Pertuis43:56+16:4422:31
17Judith KarpinskiUSA Orienteering44:16+17:0422:42
18Margareta SjöbergLunds OK45:38+18:2623:24
19Kristin LindbergLunds OK50:26+23:1425:51
20Inger LorentzsonSundsvalls OK50:46+23:3426:02
21Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK53:05+25:5327:13
22Lone ChristensenAarhus 1900 orientering56:53+29:4129:10
23Renate WaserSwiss O Tours1:01:41+34:2931:37
24Cheryl BluettBennelong Northside2:13:47+1:46:351:08:36
Monica BerggrenBodafors OKej godkänd
Anne Marit FærdenKolbotn & Skimt OLej start
Lena GranefeltOK Tyrej start
Maria NordvallOK Kolmårdenej start
Eva AlsinIK Ymerej start

H65

3 210 m, 67 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto35:0210:54
2Ulf RadlerJärfälla OK35:15+0:1310:58
3Lars JakobssonVästerås SOK37:50+2:4811:47
4Lars KlyveOppsal Orientering39:28+4:2612:17
5Willy GrønstadGimle IF39:32+4:3012:18
6Göran LarssonSala OK40:05+5:0312:29
7Anders RobertssonAlmby IK40:09+5:0712:30
8Johnny KitterödGimle IF40:16+5:1412:32
9Per IvarssonTrollhättans SOK40:19+5:1712:33
10Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL40:30+5:2812:37
11Bjørn BergerByåsen IL40:50+5:4812:43
12Hans Roar BakkenEiker OL41:01+5:5912:46
13Inge LöwegrenKatrineholms OK42:07+7:0513:07
14Jeffrey SaegerUSA Orienteering42:25+7:2313:12
15Ingemar GardSöders-Tyresö42:54+7:5213:21
16Agne BengtssonOK Kompassen43:01+7:5913:24
17Jean-François DechavanneASUL SPORTS NATURE43:26+8:2413:31
18Karl-Göran WahlströmAlmby IK44:03+9:0113:43
19Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK44:21+9:1913:48
20Kenth SundgrenSkåneslättens OL44:54+9:5213:59
21Henri CucheSwiss O Tours44:59+9:5714:00
22Franz WaserSwiss O Tours45:01+9:5914:01
23Peter ÖstlundOK Milan46:11+11:0914:23
24Jan KnapOK Lokomotiva Pardubice46:48+11:4614:34
25Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK47:13+12:1114:42
26Ulric CarlssonIFK Lidingö SOK48:07+13:0514:59
27Claes NidebornStora Tuna OK48:26+13:2415:05
28Peter LorentzsonSundsvalls OK49:23+14:2115:23
29Jørgen JørgensenSilkeborg OK49:32+14:3015:25
30Roy DawsonGafanhori49:59+14:5715:34
31Per Reidulf HolmOK Moss50:47+15:4515:49
32Ulf KjellinOK Hedströmmen50:58+15:5615:52
33Rune LarssonOK Skogshjortarna51:28+16:2616:01
34Robert DredgeWalton Chasers51:38+16:3616:05
35Juergen ZiescheLOK Berlin51:56+16:5416:10
36Mykola BozhkoO-klub52:09+17:0716:14
37Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK52:23+17:2116:19
38Gregor WyderULUS REISEWELT52:27+17:2516:20
39Ueli HauswirthULUS REISEWELT52:47+17:4516:26
40Sven-Olof LarssonVäxjö AIS54:53+19:5117:05
41Robert SvartholmGammelstads IF55:36+20:3417:19
42Sven LarssonSärna SK55:49+20:4717:23
43Arvid GalborgenEds SK56:08+21:0617:29
44Tommy LundqvistBjursås OK56:33+21:3117:37
45Hans ThomannFanclub Hubmann56:36+21:3417:37
46Jörgen AhlqvistSundbybergs IK56:47+21:4517:41
47Res LuderOLV Hindelbank57:55+22:5318:02
48Philip GristwoodMVOC57:57+22:5518:03
49Ludwig GenderjahnLOK Berlin58:16+23:1418:09
50Bernt LöfkvistBjursås OK58:25+23:2318:11
51Håkan NilssonMalmö OK58:30+23:2818:13
52Thomas SchollULUS REISEWELT58:33+23:3118:14
53Eduard BöhmASKÖ Austria1:00:02+25:0018:42
54Beat OeschOLG Bern1:01:24+26:2219:07
55Lars-Evan PetterssonKolbotn & Skimt OL1:01:45+26:4319:14
56Cato MoltheStavanger OK1:01:57+26:5519:17
57Jan WingstedtBodafors OK1:03:27+28:2519:45
58Leif ÅkerblomStora Tuna OK1:03:59+28:5719:55
59Kjell DolvaSkien OK1:04:26+29:2420:04
60Anders WidénOLG Säuliamt1:05:14+30:1220:19
61Mauri JunnolaJämsän Retki-Veikot1:06:49+31:4720:48
62Terry BluettBennelong Northside1:10:21+35:1921:54
63Georg KapperudOppsal Orientering1:26:28+51:2626:56
Olaf ChristensenAarhus 1900 orienteringej godkänd
Lars MårsellSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Göran JohanssonIK Gandvikej godkänd
Anders KäckMariestads FKej godkänd
Gert OlssonSkåneslättens OLej start
Ove ThorssonIK Trenne Ullaredej start
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej start
Ole JohanssonPorsgrunn OLej start
Kay JørgensenPorsgrunn OLej start

D70

1 950 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL29:1114:57
2Torid KvaalFreidig31:51+2:4016:20
3Margareta LarssonOK Njudung34:02+4:5117:27
4Eva IsakssonOK Skogshjortarna38:42+9:3119:50
5Berith IvehagFrämmestads IK41:56+12:4521:30
6Gullevi SvenssonRonneby OK44:40+15:2922:54
7Karin Creutzer BlomgrenOK Tyr44:54+15:4323:01
8Kerstin GunnarssonNässjö OK45:55+16:4423:32
9Lotta GranholmLinköpings OK46:49+17:3824:00
10Gunilla Hvatz-LarssonHagaby GoIF Örebro47:40+18:2924:26
11Paula KyyrönenKouvolan Suunnistajat48:38+19:2724:56
12Monica LarssonOK Tranan48:43+19:3224:58
13Barbro AnderssonOK Skogshjortarna48:55+19:4425:05
14Karin BengtssonOK Kompassen50:18+21:0725:47
15Margareta LöfkvistBjursås OK52:10+22:5926:45
16Kristina SkoglundHellas Orientering56:04+26:5328:45
17Karin AlmströmSödertälje-Nykvarn OF59:06+29:5530:18
18Inger BorgOckelbo OK1:00:31+31:2031:02
19Ellen ThomsenOK Vendelboerne1:18:00+48:4940:00
20Siv EkelöfVärend GN OL1:25:42+56:3143:56
Gillian Rowan-WildeNorth West Junior Squadej godkänd
Ingrid Lome-HagmanKolbotn & Skimt OLej start
Thorunn Aamodt OvesenLardal OLej start
Anita CarlssonBjursås OKej start

H70

3 210 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars GranefeltOK Tyr41:0612:48
2Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK42:18+1:1213:10
3Heikki KyyrönenKouvolan Suunnistajat44:11+3:0513:45
4Per-Olof FernbergIS Skanne44:52+3:4613:58
5Dag LorénOK Frisene45:05+3:5914:02
6Rolf SkoglundHellas Orientering45:41+4:3514:13
7Jakob KløverødPorsgrunn OL48:23+7:1715:04
8Fred LaederachULUS REISEWELT51:21+10:1515:59
9Ingvar SvenssonBjursås OK51:32+10:2616:03
10Karl-Olof BorgOckelbo OK52:24+11:1816:19
11Kenneth IvehagFrämmestads IK52:56+11:5016:29
12Stefan G LarssonOK Njudung53:17+12:1116:35 Ladda ner rutt i gpx-format
13Jon FærdenKolbotn & Skimt OL53:24+12:1816:38
14Ronny AnderssonOK Skogshjortarna54:30+13:2416:58
15Achim BaderOLF Mainz55:35+14:2917:18
16Erling EkelöfVärend GN OL58:17+17:1118:09
17Ingemar WidénKFUM Örebro OK58:47+17:4118:18
18Hans CarlssonBjursås OK1:01:12+20:0619:03
19Thor PalmgrenHalden SK1:02:09+21:0319:21
20Errol PittetOLG Breitsee1:02:49+21:4319:34
21Jan-Ulf KarlssonMålilla OK1:03:37+22:3119:49
22Arne AlmströmSödertälje-Nykvarn OF1:04:58+23:5220:14
23Mårten SvenssonOK Gipen1:05:57+24:5120:32 Ladda ner rutt i gpx-format
24Kay SvenssonOK P41:06:19+25:1320:39
25Ole Kristoffer ThrondsenKongsberg OL1:06:33+25:2720:43
26Ronny RagnarssonMarkbygdens OK1:07:21+26:1520:58
27Ingvar PerssonFK Åsen1:07:46+26:4021:06
28Roland NilssonFalköpings AIK OK1:08:46+27:4021:25
29Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad1:10:55+29:4922:05
30Tom LindbergLunds OK1:11:28+30:2222:15
31Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK1:12:07+31:0122:27
32Jerry MartinssonOK Motala1:12:36+31:3022:37
33Stig LarssonHagaby GoIF Örebro1:12:42+31:3622:38
34Gunnar LöfkvistBjursås OK1:12:51+31:4522:41
35Styrbjörn JanssonIF Hagen1:14:57+33:5123:20
36Leif LindströmNybro OK1:15:05+33:5923:23
37Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:18:40+37:3424:30
38Ernesto RampadoA.S.D. Terlaner Orientierungsläufer1:18:57+37:5124:35
39Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL1:19:04+37:5824:37
40Hermann SkogsholmSandnes IL (Rogaland)1:39:05+57:5930:52
Göran AnderssonVästerås SOKej godkänd
Kjell-Åke IsakssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Anders BuhréNybro OKej godkänd
Bengt-Åke SvenssonIK Ymerej godkänd
Jørn ThomsenKolding OKej godkänd
Christer SandhOK Roxenej start
Lars LjungbergTrollhättans SOKej start
Lennart OlssonIK Uvenej start

D75

1 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth BernhedTolered-Utby Ol-klubb46:3723:54
2Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK48:12+1:3524:43
3Elvy BörjessonOK Alehof55:23+8:4628:24
4Inga PerssonOK Landehof1:02:25+15:4832:00
5Penny HemstedHOC1:28:08+41:3145:11
6Lillemor HallinOK Landehof1:30:09+43:3246:13
Gurli BackFagersta OKej start
Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarnaej start

H75

3 210 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar ØsterbøFreidig39:5012:24
2Roland KarlssonRonneby OK50:55+11:0515:51
3Allsing CarlssonOK Skogsvargarna56:13+16:2317:30
4Ole Ferdinand ThomsenOK Vendelboerne56:31+16:4117:36
5Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad1:01:59+22:0919:18
6Rune GunnarssonNässjö OK1:02:17+22:2719:24
7Sven-Olof SandstedtFalköpings AIK OK1:06:47+26:5720:48
8Lars-Åke LarssonOK Tranan1:10:25+30:3521:56
9Kent FredrikssonOK Skogsvargarna1:16:53+37:0323:57
10Rich ParkerUSA Orienteering1:37:34+57:4430:23
11Mats JodalGöteborg-Majorna OK1:52:45+1:12:5535:07
Göran HektorLinköpings OKej godkänd
Hans FalkOK Norrvirdarnaej godkänd
Bo AdamssonFalköpings AIK OKej godkänd
Regor NiklassonIK Albionej godkänd
Bengt FahlinIBM-Klubbenej godkänd
Hans Urban GullbergASD Orientisti Mezzalunaej godkänd
Lars JohanssonOK Skogshjortarnaej start

H80

1 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad39:4221:56
2Evgeny TarantsevOK Yeisk50:08+10:2627:41
3Othmar SauterFanclub Hubmann58:48+19:0632:29
Elof BackFagersta OKej start

D85

1 330 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HedströmGöteborg-Majorna OK44:5233:44

H85

1 810 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tor HernesGimle IFej godkänd

Inskolning

1 830 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alexander DufvaSundsvalls OKfullföljt
Katy JonesHalden SKfullföljt
Florian ReinwaldOLG Regensburgfullföljt
Sixten SandIFK Göteborgfullföljt
Olivia SvenssonFK Åsenfullföljt
Arvid ThoressonSaisfullföljt
Klara ThoressonStångenäs AISfullföljt

U1

1 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin Niggli 20:1614:16
2Iida TainiJämsän Retki-Veikot26:29+6:1318:39

U2

2 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma RothouerAsko Austria24:4712:16
1Emma RothouerAsko Austria24:4712:16
3Ingela GlueOK Skärmen46:37+21:5023:04
Alma KjellénHelsingborgs SOKej start

Öppen motion 1

2 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valdemar HamiltonNyköpings OK20:379:49
2Brigitte NürnbergerOLG Regensburg42:49+22:1220:23
Yara KönigsdorferASKÖ Austriaej godkänd
Thomas Kullander ej start

Öppen motion 3

2 230 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1William KarlssonVästerbergslagens OL26:4812:01
2Josefin OhlssonKlubblös30:31+3:4313:41
3Fredrik NorbergKlubblös30:33+3:4513:41
4Karin VidarssonOK Nackhe34:15+7:2715:21
5Ulla RagnarssonMarkbygdens OK37:17+10:2916:43
6Eva BreitschaedelASKÖ Austria39:35+12:4717:45
7Laura HekelerOLG Regensburg40:56+14:0818:21
8Helene ArboreliusIS Kullen41:57+15:0918:48
9Harriet RolénOK Älgen44:43+17:5520:03
10Anna Wiren 45:11+18:2320:15
11Mona KarlssonOK Skogshjortarna47:40+20:5221:22
12Sture PetterssonFalköpings AIK OK48:43+21:5521:50
13Hans WilhelmssonSäffle OK48:49+22:0121:53
14Anders PetterssonKarlskrona SOK48:53+22:0521:55
15Marianne DahlinDomnarvets GOIF51:38+24:5023:09
16Gunilla SundqvistDomnarvets GOIF51:41+24:5323:10
17Anneli AabyeBallerup OK52:02+25:1423:20
18Eva BergstrandVärend GN OL1:07:33+40:4530:17
Jan-Olof LarssonSkene Sim o ISej godkänd
Maria WennermarkSkogsfalkenej godkänd
Bonnie PedersenVordingborgej godkänd
Hillevi LindKvillebyns SKej godkänd
Moni ThomannHubmann fan clubej godkänd
Bo KlamfeltTibro OKej godkänd

Öppen motion 5

3 130 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton KarlssonOK Kullingshof34:2110:58
2Bengt BennitzKlubblös42:28+8:0713:34
3Geir DSkoeKlubblös45:01+10:4014:22
4Paul TaylorClevelan UK47:53+13:3215:17
5Lene KinnebergRaumar Orientering49:12+14:5115:43
6Göte NatanaelssonLjungskile FK55:39+21:1817:46
7Christer NilssonFK Vittus56:30+22:0918:03
8Selma HardeggerOLC Winterthur59:04+24:4318:52
9Markus HekelerOLG Regensburg59:55+25:3419:08
10Merline RothSChweiz1:00:30+26:0919:19
11Viesturs TanuzsMona OK1:02:45+28:2420:02
12José Manuel Prieto GarcíaMalarruta1:06:20+31:5921:11
13Cristina del Campo CamposMalarruta1:10:31+36:1022:31
14Gisela LöfvingTibro OK1:11:01+36:4022:41
15Artem Karavaev Volzhsky1:11:08+36:4722:43
16Elena KurashovaFK Åsen1:12:23+38:0223:07
17Conny SvahnFrämmestads IK1:12:39+38:1823:12
18Per-Inge ErikssonStigmännen Karlshamns OK1:17:30+43:0924:45
19Roland JanssonVäxjö OK1:18:06+43:4524:57
20Marja LaimTampereen Pyrintö1:21:09+46:4825:55
21Outi Aikio Oulu Tähti1:26:43+52:2227:42
22Martin PernerASKÖ Austria1:28:22+54:0128:13
23Eva-Lena FalkOK Norrvirdarna1:30:30+56:0928:54
24Lennart LarsonBullarens GoIF1:34:01+59:4030:02
25Ingrid AnderssonIF Rigor1:36:06+1:01:4530:42
26Marie GolsäterEksjö SOK1:39:28+1:05:0731:46
27Catarina Felix CorreiaGDU Azoia1:41:09+1:06:4832:18
28Anders PeterssonTibro OK1:48:54+1:14:3334:47
29Erich SimkovicsASVÖ Österrike2:00:49+1:26:2838:35
30Ahmed ELBannaClinic2:13:41+1:39:2042:42
31Ulrike LehnerOLG Regensburg2:54:28+2:20:0755:44
Blandine AstradeClinicej godkänd
Linda SvenskOK Hällenej godkänd
Jackie McCavanaGENej godkänd
Alfons EbnethOLG Regensburgej godkänd
Bente Skov JensenO-63ej godkänd
Päivi TureenenRajamäen Rykmenttiej godkänd
Ismo TurunenRajamäen Rykmenttiej godkänd
Anna DufvaSundsvalls OKej godkänd
Cheuk Ki LeungHKOCej godkänd
Matti HaartainenIisuej godkänd
Lisa KjellénHelsingborgs SOKej start
Sven PerssonLjungskile FKej start

Öppen motion 7

3 250 m, 77 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas NipenNydalens SK23:527:20 Ladda ner rutt i gpx-format
2Jonas MerzOK Tisaren25:50+1:587:56
3Wieland KundiischUSV TU Dresden26:24+2:328:07
4Brent GodmanGotlands Bro OK26:52+3:008:16
5Jakob EmanderStigmännen Karlshamns OK29:39+5:479:07
6Will CritchleyCANada30:02+6:109:14
7Henrik ErikssonCentrum OK31:49+7:579:47
8Priit RääslaneOK Iilves32:23+8:319:57
9Sieglinde KundischUSV TU Dresden32:24+8:329:58
10Mathilde SkaareBul Tromsö33:33+9:4110:19
11Benedikt MerzSChweiz35:06+11:1410:48
12Isabel DonnerOK 7735:18+11:2610:51
13Severia HowaldOLG Herzogenbuchsee35:26+11:3410:54
14Per A BengtssonOK Tyr35:54+12:0211:02
15Henrik KlassonOK Gisle37:10+13:1811:26
16Venla HarjuFinland38:20+14:2811:47
17Irene SkyldbekLöten Olag38:30+14:3811:50
18Matti JanlövIF Åland41:11+17:1912:40
19Vidar LöfvingTibro OK41:25+17:3312:44
20Maria SchmiterlöwHjobygdens OK41:31+17:3912:46
21Emma WaddingtonCANada42:03+18:1112:56
22Nina SmedstaLöten Olag43:50+19:5813:29
23Ralf VidarssonOK Nackhe45:04+21:1213:52
24Diethard KundischUSV TV DResden45:37+21:4514:02
25Annika EmanderStigmännen Karlshamns OK48:34+24:4214:56
26Linda  VerbrakenBelgium48:44+24:5214:59
27Peter SvenssonIK Gandvik49:04+25:1215:05
28Minja PääslaneOK Ilves49:06+25:1415:06
29Ane LaugenOK Linné50:35+26:4315:33
30Sara LuscherOLC Kaprelo50:40+26:4815:35
31Lars LindborgTormestorps IF53:22+29:3016:25
31Kurt ÅbergOK Tisaren53:22+29:3016:25
33Peder WickströmArboga OK54:22+30:3016:43
34Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna54:40+30:4816:49
35Eija PiispanenOulaisten Huima58:49+34:5718:05
36Bo CederlöfKFUM Örebro1:00:07+36:1518:29
37Christian BreitschaedelASKÖ Austria1:00:43+36:5118:40
38Christine SteckOck Fricktal CH1:04:20+40:2819:47
39Lis DähkliLöten Olag1:05:17+41:2520:05
40Johan LenningOK Pan-Kristianstad1:05:42+41:5020:12
41Matthias ReinwaldOLG Regensburg1:06:08+42:1620:20
42Sven TörnkvistTormestorps IF1:06:16+42:2420:23
43Elstner MargitASKÖ Henndorf Orienteering1:07:09+43:1720:39
44Bror PalgrimVänersborgs SK1:07:42+43:5020:49
45Kristin RamsellLeksands OK1:09:11+45:1921:17
46Ulrika GöhleIK Gandvik1:09:26+45:3421:21
47Jeanette KarlssonOK Älgen1:09:38+45:4621:25
48Lena  KarlssonOK Måsen1:09:42+45:5021:26
49Sara MagnussonOK Måsen1:09:43+45:5121:27
50Andrew Cumming ThomWeston Emus1:10:48+46:5621:47
51Helen AnderssonBoxholm-Mjölby OL1:13:41+49:4922:40
52Egle PääslaneOK Ilves1:14:32+50:4022:56
53Folke SjöbergLunds OK1:18:31+54:3924:09
54Inga-Lisa AxenborgGöteborg-Majorna OK1:19:07+55:1524:20
55Peder Björn JensenO-631:20:30+56:3824:46
56Elisabeth ReinwaldOLG Regensburg1:25:07+1:01:1526:11
57Kim Jensen0631:25:40+1:01:4826:21
58Tina OttesenCopenhagenO1:26:47+1:02:5526:42
59Silvia CasanovaOLG Regensburg1:28:00+1:04:0827:04
60Ruth HarrisDeeside OC1:28:46+1:04:5427:18
61Willi StreuliFanclub Hubmann1:34:15+1:10:2329:00
62Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK1:34:34+1:10:4229:05
Jan BartnikAmager OKej godkänd
Britt-Marie ÅbergOK Tisarenej godkänd
Karin CederlöfKFUM Örebroej godkänd
Anders JonssonOK Klyftamoej godkänd
Topi RaitanenFinlandej godkänd
Alexi NiemiFinlandej godkänd
Patrik NilssonVänersborgs SKej godkänd
Eduardo  Del MarcosSpanienej godkänd
Marie SvenssonFK Åsenej godkänd
Roger Casal i FernandesSpanienej godkänd
David EngerCascade OCej godkänd
Anton KlebnikovANCOej godkänd
Violeta Feliciano SanjuanEspoon Akillesej godkänd
Ona Rafolos PerramonSpainej godkänd
Ana CamarasaSpanienej godkänd

Öppen motion 8

4 350 m, 98 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin HärbergJärla Orientering32:267:27
2Simon UppillAus32:47+0:217:32
3Jerker LysellSweden33:05+0:397:36
4Sergej FedatsenkaSävedalens AIK33:27+1:017:41
5Leon Russel KeelyAustralia33:34+1:087:42
6Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF33:57+1:317:48
7Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF34:04+1:387:49
8Orhan KutluTeeam Turkey34:38+2:127:57
9Christopher ForneAus34:55+2:298:01
10Henrik KnutsenOK Pan Århus35:33+3:078:10
11Per-Anders EggertsenIFK Göteborg36:09+3:438:18
12Jesper NilssonUlricehamns OK36:45+4:198:26
13Björn ArnessonUlricehamns OK36:58+4:328:29
14Jörgen OhlinTullinge SK37:01+4:358:30
14Jesper SjögrenHestra IF37:01+4:358:30
16Ruairi ShortIrland37:31+5:058:37
17Giacamo ZagonelItaly 37:57+5:318:43
18Mikko SalonenFinland38:30+6:048:51
19Marianne KahrsFredrikstad SK38:44+6:188:54
20Petteri KähäriTampereen Pyrintö39:21+6:559:02
21Björn ÖbergRyda SK39:50+7:249:09
22Torbjörn SvenskOK Hällen39:51+7:259:09
23Erik KjellgrenNAIS Orienteringsklubb40:27+8:019:17
24Tomas StenströmOK Linné41:04+8:389:26
25Andreas NordforsStora Tuna OK41:28+9:029:31
26Sixten SildOK Vöru42:01+9:359:39
27Jesper LiderudLidköpings VSK42:09+9:439:41
28Jeremy GenarJärfälla OK42:22+9:569:44
29Egil Wickstrand IversenHeming Orientering43:48+11:2210:04
30Nicole ScaletLinköpings OK44:17+11:5110:10
31Thomas RoskifteOK Moss44:36+12:1010:15 Ladda ner rutt i gpx-format
32Magnus SödervallIK Gandvik44:38+12:1210:15
33Jonathan QuinnTeam Ireland44:58+12:3210:20
34Johan AxenborgGöteborg-Majorna OK45:35+13:0910:28
35Mia JordalSweden45:43+13:1710:30
36Loke ÖstangårdGamleby OK45:44+13:1810:30
37Steck HansjövgOck Fricktal45:46+13:2010:31
38Nic SuterOLG Cordoba46:01+13:3510:34
39Linda SolbergFredrikstad SK46:04+13:3810:35
40Thomas FuruheimIFK Lidingö SOK47:03+14:3710:48
41Simon BörjesonRyda SK48:14+15:4811:05
42Knut HellandØstmarka OK49:04+16:3811:16
43Mikael PalgrimVänersborgs SK50:37+18:1111:38
44Bo HerderssonMarkbygdens OK50:51+18:2511:41
45Ole IngesenSarpborg51:32+19:0611:50
46Lukas MerlASKÖ Henndorf Orienteering51:35+19:0911:51
47Karin LundbergTullinge SK51:36+19:1011:51
48Ingvild NässetSarpsberg O-Lag51:54+19:2811:55
49Ayse BozkurtTeam Turkey52:31+20:0512:04
50Seppo KonttjärviSK Orange53:10+20:4412:13
51Anna OlssonTibro OK54:05+21:3912:25
52Roland ErikersSkåneslättens OL55:03+22:3712:39
53Ainslinn PrendergastAustrailen55:17+22:5112:42
54Gerald YipHKG56:23+23:5712:57
55Sören DallHTF 57:12+24:4613:08
56Marita AxelssonOK Ravinen58:11+25:4513:22
57Irina KorneevaVolzhsky58:22+25:5613:25
58Kin Wai LeeOK Södertörn58:48+26:2213:31
59David BengtssonFK Åsen59:00+26:3413:33
60Aine McCannIRL59:29+27:0313:40
61Lam Sam ChoiHKG1:00:16+27:5013:51
62Elin LindbergOK Djerf1:00:34+28:0813:55
63Håkan LindbergOK Djerf1:01:10+28:4414:03
64Wai Lan Iris LuiHKG1:01:12+28:4614:04
65Viktoria LindbergOK Djerf1:01:13+28:4714:04
66Helga WagnerOLG Regensburg1:01:27+29:0114:07
67Sofia BerglundIFK Mora OK1:01:33+29:0714:08
68Ola HoltOK Tyr1:01:43+29:1714:11
69Hillery SagerTeam USA1:02:20+29:5414:19
70Reima PiispanenHaapamäen Urheilijat1:02:25+29:5914:20
71Britt FossöyNotodden OL1:02:34+30:0814:22
72Robert SundströmFK Friskus-Varberg1:03:31+31:0514:36
73Hans Pettersson 1:04:53+32:2714:54
74Anders LarssonTolered-Utby Ol-klubb1:04:55+32:2914:55
75Magnus JonssonSundsvalls OK1:06:26+34:0015:16
76Zort WeeilerBudapest1:07:30+35:0415:31
77Wai Nang ChungHKOC1:09:32+37:0615:59
78BoSang HyunKorea1:10:06+37:4016:06
79Zdenka KralovaSK SEVERKA ŠUMPERK1:16:05+43:3917:29
80Olivia BaxterIRL1:17:27+45:0117:48
81Tatiana KalenderogluTeam Turkey1:17:59+45:3317:55
82Vladimir KorneevVolzksky1:18:00+45:3417:55
83Andre W SchoepferOLV Baselland1:21:16+48:5018:40
84Gustaf BerglundIFK Mora OK1:29:17+56:5120:31
85Hans SylvanJärfälla OK1:33:20+1:00:5421:27
86Eva Anna Karin Marie SylvanJärfälla OK1:33:22+1:00:5621:27
87Kyeongmi ParkKorea1:49:05+1:16:3925:04
88Ka Ki LeungHKG1:49:13+1:16:4725:06
89Tang Pik KwanHKXCC1:53:13+1:20:4726:01
90Hyun Jung KimKorea2:02:52+1:30:2628:14
91Ka Man LeungOK Södertörn2:03:44+1:31:1828:26
92Hillary HotkinsonNottingham Shire Orientering Club2:46:27+2:14:0138:15
Natasha KeyAustraliaej godkänd
Niels M HolscherO63ej godkänd
Stephen HotkinsonNottingham Shire Orientering Clubej godkänd
Vince WeeilerBudapestej godkänd
Christoph MeierJärla Orienteringej godkänd
Josefin WångdahlIFK Lidingö SOKej godkänd
Wai Nang ChungHKOCej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser