Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för ROC, publiktävling på VM, dag 5, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: ROC, publiktävling på VM
Arrangörsorganisationer: Bohuslän-Dals Orienteringsförbund / Svenska Orienteringsförbundet
Datum: lördag 20 augusti 2016 - söndag 28 augusti 2016

dag 1, sprintdag 2, medeldag 2, medel (totalt)dag 3, medeldag 3, medel (totalt)dag 4, medeldag 4, medel (totalt)dag 5, långdag 5, lång (totalt)dag 6, långdag 6, lång (totalt)

D21 Elit

9 030 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simone NiggliOK Tisaren1:23:419:16
2Kine Hallan SteiwerHalden SK1:26:35+2:549:35
3Kine GulliksenBækkelagets SK1:33:08+9:2710:18
4Ina WesterlundOK771:33:50+10:0910:23
5Aina EdgrenTrollhättans SOK1:34:00+10:1910:24
6Charlotte WatsonLillomarka OL1:38:47+15:0610:56
7Maria NilssonDomnarvets GOIF1:38:58+15:1710:57
8Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK1:38:59+15:1810:57
9Marion AebiOK Tisaren1:39:39+15:5811:02
10Frida NeroGöteborg-Majorna OK1:40:08+16:2711:05
11Anina BrunnerFanclub Hubmann1:40:49+17:0811:09
12Anna Nilsson SimkovicsAustria1:41:37+17:5611:15
13Karolin OhlssonJärla Orientering1:42:48+19:0711:23
14Jenny BengtssonLånghundra IF1:44:57+21:1611:37
15Emma BergmanGöteborg-Majorna OK1:45:04+21:2311:38
16Felicia StuhlhoferOK Landehof1:46:30+22:4911:47
17Carolin SvenssonHaninge SOK1:47:46+24:0511:56
18Alva OlssonLinköpings OK1:47:54+24:1311:56
19Lovisa NilssonSävedalens AIK1:49:09+25:2812:05
20Matilda AnderssonOK Kåre1:50:57+27:1612:17
21Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad1:53:54+30:1312:36
22Andrea RoggoHalden SK1:54:38+30:5712:41
23Martina SeiterleFanclub Hubmann1:55:32+31:5112:47
24Louise MarkstedtOK Södertörn1:57:37+33:5613:01
25Lena ImhofFanclub Hubmann2:02:39+38:5813:34
26Angelica EngströmSkåneslättens OL2:17:12+53:3115:11
27Tereza TicháSOS Jindřichův Hradec2:22:28+58:4715:46
Bodil HelgerudHalden SKej godkänd
Liliana OliveiraGD4Cej godkänd
Niamh CorbettCorkOej godkänd
Patricia NiekeUSV TU Dresdenej godkänd
Martina WalchOLC Grazej godkänd
Elin DahlinDomnarvets GOIFej godkänd
Laura PortinMS Parmaej godkänd
Evgeniya RyapolovaIFK Mora OKej godkänd
Gry GranstedtNTNUIej start
Sarina JenzerKlubblösej start
Alice HugossonIFK Lidingö SOKej start
Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OKej start
Ingrid GulbrandsenNTNUIej start
Alice LeakeSouthern Navigatorsej start
Emma BjessmoIFK Lidingö SOKej start

H21 Elit

11 730 m, 70 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin RidefeltOK Linné1:29:337:38
2Olle KaleredOK Denseln1:30:57+1:247:45
3Rassmus AnderssonOK Linné1:31:28+1:557:47
4Bjørn EkebergIL Tyrving1:34:52+5:198:05 Ladda ner rutt i gpx-format
5Niclas JonassonIFK Göteborg1:34:53+5:208:05
6Marcus MillegårdSävedalens AIK1:35:14+5:418:07
7Eirik Kamstrup HovindHalden SK1:37:38+8:058:19
8Martin HubmanFanclub Hubmann1:38:41+9:088:24
9Mathias HallménOK Denseln1:39:33+10:008:29
10Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna1:39:36+10:038:29
11Erik Nilsson SimkovicsUlricehamns OK1:41:31+11:588:39
12Roman RyapolovIFK Mora OK1:41:35+12:028:39
13Markus HolterHalden SK1:41:39+12:068:39
14Fredrik EliassonHalden SK1:43:40+14:078:50
15Espen JakobsenIL Tyrving1:43:56+14:238:51
16Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:45:08+15:358:57
17Matthias ReinerAustria1:48:10+18:379:13
18Krzysztof WolowczykOK Denseln1:48:52+19:199:16
19Halvor SaunesNydalens SK1:48:55+19:229:17
20Espen FiskumHalden SK1:50:23+20:509:24
21Måns ÖstmanGöteborg-Majorna OK1:52:54+23:219:37
22Martin IvarssonGöteborg-Majorna OK1:55:16+25:439:49
23Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF1:56:31+26:589:55
24Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad1:56:36+27:039:56
25Martin LarssonHestra IF1:57:42+28:0910:02
26Toby ScottOLV Steinberg1:58:13+28:4010:04
26Erik EngstrandIFK Göteborg1:58:13+28:4010:04
28Matěj KamenickýOK Kåre1:58:22+28:4910:05
29Henrik SulzASVÖ Österrike2:01:17+31:4410:20
30Yann LocatelliCO Cœur de Savoie2:01:33+32:0010:21
31Boris NavratilCzech junior team2:02:49+33:1610:28
32Mikael AnderssonLinköpings OK2:04:14+34:4110:35 Ladda ner rutt i gpx-format
33Gregory Éamon AhlswedeEscondite Nature Sport- Madrid2:04:38+35:0510:37
34Baptiste PetinTalant SO2:05:39+36:0610:42
35Mathieu Kern-GillardASUL SPORTS NATURE2:05:54+36:2110:43
36Erik AnderssonOK Orion2:08:04+38:3110:55
37Simon JakobLeksands OK2:08:40+39:0710:58
38Marius SiaudACA Aix en Provence2:10:36+41:0311:08
39Georgiy MavchunSt.Petersburg2:11:07+41:3411:10
40Magnus BjörkOK Rodhen2:12:46+43:1311:19
41Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OK2:13:47+44:1411:24
42Juho-Matti TaivainenPellon Ponsi2:25:34+56:0112:24
43Per-Åke BligårdGöteborg-Majorna OK2:29:24+59:5112:44
44KyongSa RiNydalens SK2:33:17+1:03:4413:04
45Lars JakobssonCentrum OK2:33:24+1:03:5113:04
46Cillin CorbettCorkO2:33:48+1:04:1513:06
47Enrico De NoniOrienteering Tarzo a.s.d.2:36:53+1:07:2013:22
48Matthias PoellASVÖ Österrike3:12:58+1:43:2516:27
49Aleksandr ManoilovJärfälla OK3:27:40+1:58:0717:42
50Jeremy ColganHudson Valley Orienteering4:16:37+2:47:0421:52
Josh BeechOK Södertörnej godkänd
Alessandro De NoniOrienteering Tarzo a.s.d.ej godkänd
Albin AxelssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Jeronym KamenickySK OS Nové Město na Moravěej godkänd
Hirokazu OsakiOC Tortoiseej godkänd
Martin AhlbergerHestra IFej godkänd
Joel SjölanderIFK Umeåej godkänd
Rasmus SteenOK Enenej godkänd
Tobias KamenickySK OS Nové Město na Moravěej godkänd
Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Mattias OlofssonOK Enenej godkänd
Jacob LindstamOK Ravinenej godkänd
Henrik TostebergLinköpings OKej godkänd
Fredrik AhnlénOK Hammarenej godkänd
Niklas AldénOK Linnéej godkänd
Filipe DiasGD4Cej godkänd
Øyvind HelgerudHalden SKej godkänd
Kalle BergmanOK Ravinenej godkänd
Federico VenezianOrienteering Tarzo a.s.d.ej godkänd
Simon ArbterLillomarka OLej godkänd
Johan HellmanVänersborgs SKej start
Oskar EklöfRehns BKej start
Christian TingströmGöteborg-Majorna OKej start
Peter HodkinsonEast Midland Juniorsej start
Jerker LysellRehns BKej start
Håvard BergetFredrikstad SKej start
Daniel JanischowskyOLG Regensburgej start
Mikael EliassonGöteborg-Majorna OKej start
Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Johan TörnrothHestra IFej start

D20 Elit

6 650 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emmi JokelaSuunta-Sepot1:00:379:06
2Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF1:02:32+1:559:24
3Tereza NovakovaCzech junior team1:04:01+3:249:37
4Klara YngvessonUmeå OK1:04:29+3:529:41
5Pim HedbergOK Pan-Kristianstad1:05:00+4:239:46
6Elvira BjörklundTrollhättans SOK1:05:14+4:379:48
7Linnéa GolsäterEksjö SOK1:05:23+4:469:49
8Tereza OdehnalovaCzech junior team1:08:21+7:4410:16
9Karolína ŠikováSK OS Nové Město na Moravě1:08:42+8:0510:19
10Helen OckendenOK Ravinen1:09:58+9:2110:31
11Amanda JohanssonOK Orion1:10:24+9:4710:35
12Gabriela HirsovaCzech junior team1:10:25+9:4810:35
13Gina GranstedtHalden SK1:10:52+10:1510:39
14Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering1:11:42+11:0510:46
15Klára NovotnáCzech junior team1:12:06+11:2910:50
16Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna1:13:35+12:5811:03
17Jana TesarovaCzech junior team1:14:43+14:0611:14
18Matilda ErikssonVästerbergslagens OL1:17:43+17:0611:41
19Zuzana ChovancovaCzech junior team1:19:11+18:3411:54
20Arianna TauferNydalens SK1:24:07+23:3012:38
21Astrid MaagSøllerød OK1:26:17+25:4012:58
22Iva KavankovaCzech junior team1:28:20+27:4313:16
23Martina ŠádkováCzech junior team1:30:31+29:5413:36
24Ella WallinderGöteborg-Majorna OK1:35:24+34:4714:20
Caoimhe OBoyleCNOCej godkänd
Cecilia SpångbergLunds OKej godkänd
Aoife McCavanaGENej godkänd
Johanna HenrikssonOK Tisarenej start
Annie ÖnstenIK Hakarpspojkarnaej start
Katerina ArgalasovaCzech junior teamej start

H20 Elit

9 120 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HectorSnättringe SK1:08:347:31
2Håkon Raadal BjørloHalden SK1:11:30+2:567:50
3Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna1:13:45+5:118:05
4Erik ZeilonSkåneslättens OL1:15:42+7:088:18
5Albin LillieströmOK Roxen1:17:24+8:508:29
6Vojtech KettnerCzech junior team1:18:16+9:428:34
7Filip WadstenOK Landehof1:20:02+11:288:46
7Simon WikströmOK Pan-Kristianstad1:20:02+11:288:46
9Filip WolfCzech junior team1:21:17+12:438:54
10Jan CechCzech junior team1:21:27+12:538:55
11Markus LarssonHestra IF1:22:10+13:369:00
12Nick GebertOLK Wiggertal1:23:29+14:559:09
13Filip JacobssonOK Tisaren1:23:58+15:249:12
14Arvid NordIK Hakarpspojkarna1:24:33+15:599:16
15Simon NavratilCzech junior team1:25:34+17:009:22
16Martin ŠmelíkHellas Orientering1:25:53+17:199:25
17Vojtech NetukaCzech junior team1:26:38+18:049:29
18Lucas SundbladEksjö SOK1:26:48+18:149:31
19Oskar LindEksjö SOK1:26:54+18:209:31
20Olle AnderssonTullinge SK1:27:48+19:149:37
21Edvin AnderssonOK Norrvirdarna1:28:14+19:409:40
22Mattis HallbergIK Uven1:29:10+20:369:46
23Joe WoodleyJROS1:30:00+21:269:52
24Jakub GlonekCzech junior team1:31:16+22:4210:00
25Ladislav SemradCzech junior team1:31:47+23:1310:03
26Korbinian LehnerOLG Regensburg1:31:57+23:2310:04
27Paul PruzinaJROS1:32:13+23:3910:06
28Rasmus ArfwedsonFrölunda OL1:36:42+28:0810:36
29Matej MasataCzech junior team1:38:15+29:4110:46
30Fabien BonnaveiraASUL SPORTS NATURE1:39:44+31:1010:56
31Jan BorilCzech junior team1:42:20+33:4611:13
32Jonas HammarskiöldOK Skogsfalken1:43:39+35:0511:21
33Marian BassetASUL SPORTS NATURE1:44:04+35:3011:24
34Nils AlexanderssonStora Tuna OK1:46:01+37:2711:37
35Jonathan RayOK771:46:24+37:5011:40
36Michael AdamsEUOC1:51:39+43:0512:14
37Josef PodmolikCzech junior team1:57:42+49:0812:54
38Michal WolowczykOK Denseln1:58:06+49:3212:56
Mikkel Kaae-NielsenSøllerød OKej godkänd
Tim MorganEUOCej godkänd
Johan WennermarkOK Orionej godkänd
Ed CalowJROSej start
Fabian SteenOK Enenej start
Go InamoriKOLCej start
Will RiggEUOCej start
Lukas JanischowskyOLG Regensburgej start
Anton ForsbergLånghundra IFej start

D18 Elit

5 970 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sanna FastEksjö SOK53:068:53
2Barbora ChaloupskáCzech junior team53:14+0:088:55
3Sandra BoströmOK Linné56:45+3:399:30
4Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL57:15+4:099:35
5Gabriella S BerganderEksjö SOK57:33+4:279:38
6Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan57:47+4:419:40
7Janina DonnerOK7758:46+5:409:50
8Fanny SundbladEksjö SOK59:02+5:569:53
9Mia BekhusFredrikstad SK59:40+6:349:59
10Emma HagrotTäby OK59:49+6:4310:01
11Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK1:00:00+6:5410:03
12Fiona BunnJROS1:00:37+7:3110:09
13Amelia SkalbergBredaryds SOK1:00:54+7:4810:12
14Barbora VyhnálkováCzech junior team1:00:56+7:5010:12
15Klara AxelssonMarkbygdens OK1:02:01+8:5510:23
16Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre1:03:03+9:5710:33
17Elsa HolmgårdKils OK1:03:21+10:1510:36
18Maria ErikssonEds SK1:03:55+10:4910:42
19Wilma LagerhällRehns BK1:04:41+11:3510:50
20Sophia BjörnlingerIK Hakarpspojkarna1:04:57+11:5110:52
20Myrra CarlssonOK Orion1:04:57+11:5110:52
22Emma WilsonJROS1:05:04+11:5810:53
23Eliska SieglovaCzech junior team1:05:30+12:2410:58
24Hanna HänströmTäby OK1:05:37+12:3110:59
25Lisa JohanssonOK Tranan1:06:29+13:2311:08
26Emma DjerfLerums SOK1:06:33+13:2711:08
27Moa HanssonBredaryds SOK1:06:55+13:4911:12
28Tereza CechovaCzech junior team1:07:17+14:1111:16
29Pippa DakinOK Ravinen1:07:36+14:3011:19
30Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad1:08:00+14:5411:23
31Marketa FiresovaCzech junior team1:08:25+15:1911:27
32Moa WestbladOK Ravinen1:09:33+16:2711:38
33Anna HallménOK Tisaren1:09:39+16:3311:40
34Emma PetterssonOK Roxen1:09:42+16:3611:40
35Lindsay RobertsonJROS1:10:06+17:0011:44
36Maria JanssonOK Linné1:11:27+18:2111:58
37Alice AronengHestra IF1:11:36+18:3011:59
38Amanda RangertIK Hakarpspojkarna1:12:06+19:0012:04
39Anna KopeckáCzech junior team1:12:08+19:0212:04
40Idun Kristine Felde OlaussenHalden SK1:13:13+20:0712:15
41Nora Synnøve WoxholthAsker SK1:13:54+20:4812:22
42Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss1:16:10+23:0412:45
43Astrid SimonssonSundbybergs IK1:16:50+23:4412:52
44Tova HermodssonLunds OK1:17:28+24:2212:58
45Jonna ForsVästerås SOK1:23:18+30:1213:57
46Eadaoin McCavanaGEN1:37:15+44:0916:17
47Marei LehnerOLG Regensburg1:42:45+49:3917:12
Elin GranstedtIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Ronja JungåkerOK Kåreej godkänd
Mirjam DalénSala OKej godkänd
Jenny WegebroUmeå OKej godkänd
Klara DjerfLerums SOKej godkänd
Emma HållströmGävle OKej godkänd
Klara AnderssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Rebecca WaldenfjordJärfälla OKej godkänd
Tereza JanosikovaCzech junior teamej start
Tova OlssonIK Hakarpspojkarnaej start
Linda IndolaOLG Regensburgej start

D18 Elit 2

6 040 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK1:07:5411:14
2Elin Ransjö ZanderOK Tyr1:08:02+0:0811:15
3Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna1:09:36+1:4211:31
4Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad1:13:37+5:4312:11
5Laura KingJROS1:15:07+7:1312:26
6Jenny BredfeltLunds OK1:17:14+9:2012:47
7Clare StansfieldJROS1:17:36+9:4212:50
8Elsa AnderssonBredaryds SOK1:18:53+10:5913:03
9Victoria AsketunOK Roxen1:19:22+11:2813:08
10Tara SchwarzeJROS1:20:09+12:1513:16
11Emelie LorénOK Landehof1:20:18+12:2413:17
12Martina WankovaCzech junior team1:20:56+13:0213:23
13Emelie KarlssonOK Landehof1:22:06+14:1213:35
14Lovisa MartinssonOK Tyr1:24:12+16:1813:56
15Sofia KlassonHestra IF1:24:36+16:4214:00
16Emma BlixtOK Hammaren1:28:00+20:0614:34
17Elvira SellgrenGöteborg-Majorna OK1:30:31+22:3714:59
18Louise AdamsJROS1:31:29+23:3515:08
19Agnes ScheiklSwiss O Tours1:34:57+27:0315:43
20Stina ErikssonJönköpings OK1:35:55+28:0115:52
Ida KristianssonTrollhättans SOKej godkänd
Saga SanderOK Milanej godkänd
Klara OdehnalovaCzech junior teamej godkänd
Roanne LilleyJROSej godkänd
Mimmi DahlbergBredaryds SOKej godkänd
Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OKej godkänd
Chloe PotterOK Ravinenej godkänd
Vilma PerssonOK Skogsfalkenej godkänd
Karoline AuneHalden SKej godkänd
Ebba EnvallIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Lucy HainesJROSej godkänd
Rannveig Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orienteringej godkänd
Lena KohlbacherASKÖ Austriaej godkänd
Chantelle HesselbergOK Hällenej godkänd
Ellen BromanOK Roslagenej godkänd
Ella GilbertOK Ravinenej start
Elin WihlborgOK Gyngeej start
Agnes LundqvistJärfälla OKej start
Elin PoschJönköpings OKej start

H18 Elit

7 000 m, 62 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JohannessonRonneby OK46:036:34
2Isac von KrusenstiernaOK Kåre47:37+1:346:48
3Oliwer LundbergOK Bävern48:10+2:076:52
4Simon ImarkTullinge SK48:18+2:156:54
5Jesper SvenskStora Tuna OK48:48+2:456:58
6Vojtech SykoraCzech junior team50:21+4:187:11
7Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarna51:50+5:477:24
8Andreas JonssonOK Orion52:07+6:047:26
9Victor ImarkTullinge SK52:25+6:227:29
10Carl CarlssonNyköpings OK52:33+6:307:30
11Oscar JohanssonKarlskrona SOK53:22+7:197:37
12Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna53:49+7:467:41
13Andreas UllerKils OK53:52+7:497:41
14Elias JonssonNydalens SK54:13+8:107:44
15Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOK54:17+8:147:45
16Olle JosarpFK Friskus-Varberg54:39+8:367:48
17Filip TrofastBredaryds SOK54:49+8:467:49
18Fryderyk PryjmaRehns BK54:50+8:477:50
19Albin AnderssonTullinge SK54:55+8:527:50
20Trygve Kristoffer LøvliHalden SK55:02+8:597:51
21Ludvig EkNyköpings OK55:33+9:307:56
22Tino PolsiniEksjö SOK55:48+9:457:58
23Otto StuhlhoferOK Landehof56:23+10:208:03
24Axel GranqvistOK Ravinen56:32+10:298:04
25Otakar HirsCzech junior team56:36+10:338:05
26Niklas CarlssonSundbybergs IK57:12+11:098:10
27Jan BendákCzech junior team57:46+11:438:15
28Fredrik JohanssonOK Nackhe58:20+12:178:20
29Anton KällströmSala OK58:29+12:268:21
30Felix AxelssonMarkbygdens OK58:33+12:308:21
31Hugo LillieströmOK Roxen58:38+12:358:22
32Rasmus Møller JessOK Linné59:15+13:128:27
33Simon SchusterIFK Lidingö SOK59:31+13:288:30
34Lukas LilandNydalens SK59:55+13:528:33
35Tomas KrivdaCzech junior team1:00:10+14:078:35
36Olav Schmitt GranHalden SK1:00:27+14:248:38
37Axel HalvarssonKarlskrona SOK1:00:29+14:268:38
38Waldemar AnderssonLånghundra IF1:00:36+14:338:39
39Daniel VandasCzech junior team1:02:18+16:158:54
40Nils Hammaräng GripKalmar OK1:02:25+16:228:55
41Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna1:02:27+16:248:55
42Rickard DjerfTibro OK1:02:30+16:278:55
43Arvid ClaessonJönköpings OK1:02:50+16:478:58
44Oskar ForsbergTullinge SK1:03:48+17:459:06
45Sandro SchmidOK Linné1:04:20+18:179:11
46Georg EklöwOK Södertörn1:04:34+18:319:13
47Matthew FellbaumNorth West Junior Squad1:04:45+18:429:15
48Eddeie NarbettJROS1:05:06+19:039:18
49Johan PerssonAttunda OK1:05:41+19:389:23
50Maxime RocheOrientalp1:06:07+20:049:26
51Jack LeitchOK Ravinen1:07:17+21:149:36
52Nicolas MüllerOLG Thun1:07:37+21:349:39 Ladda ner rutt i gpx-format
53Quirin LehnerOLG Regensburg1:09:35+23:329:56
54Hampus NyströmIF Hagen1:10:09+24:0610:01
55Tuve MöllerOK Linné1:10:27+24:2410:03
56Emil GrehnOK Rodhen1:13:15+27:1210:27
57Daniel RönnqvistOK Linné1:14:20+28:1710:37
58Jonas AnderssonOK Roxen1:16:52+30:4910:58
Erik HerneOK Ravinenej godkänd
Alistair MassonEUOCej godkänd
Martin MörsellOK Kåreej godkänd
Alexander Skaug YtterbølHalden SKej godkänd
Emil KarlssonHestra IFej start
Simon LarssonOK Hällenej start
August MollénOK Denselnej start

H18 Elit 2

7 070 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan OlsonIK Uven52:557:29
2Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK54:57+2:027:46
3Finnlay ToddJROS59:46+6:518:27
4Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK1:00:01+7:068:29
5Nils EyerUBOL1:00:35+7:408:34
6Vit KostejnCzech junior team1:01:34+8:398:42
7Eskil TryggöTrollhättans SOK1:01:37+8:428:42
8Benjamin SturekSOK Viljan1:02:09+9:148:47
9Jan VoparilCzech junior team1:02:54+9:598:53
10Ondrej StaryCzech junior team1:03:39+10:449:00
11Arvid LinderOK Hällen1:04:24+11:299:06
12Jachym KavalirCzech junior team1:04:38+11:439:08
13Simon ChvatilCzech junior team1:06:29+13:349:24
14Ewan McmillanScottish Junior Squad1:06:56+14:019:28
15Laurence JohnsonNorth West Junior Squad1:07:01+14:069:28
16Joe ThomasMWOC1:07:39+14:449:34
17Ondrej HlavacCzech junior team1:07:41+14:469:34
18Johan HagströmerOK Klemmingen1:07:45+14:509:34
19Erik VinbladLunds OK1:09:09+16:149:46
20Walter LagerhällRehns BK1:10:54+17:5910:01
21Jonas MullerCzech junior team1:11:10+18:1510:03
22Simon DahlbergOK Nolaskogsarna1:11:30+18:3510:06
23Alasdair PedleyJROS1:12:33+19:3810:15
24Jake ChapmanJROS1:13:02+20:0710:19
25Vit HorcickaCzech junior team1:13:35+20:4010:24
26Elias AnderssonOK Norrvirdarna1:14:32+21:3710:32
27Adam SegerslättSkåneslättens OL1:14:54+21:5910:35
28Simon HausenblasCzech junior team1:15:05+22:1010:37
29Finn LydonJROS1:15:59+23:0410:44
30Erlend BrendstuenHalden SK1:16:00+23:0510:44
31Emil PetterssonKarlskrona SOK1:16:18+23:2310:47
32Hugo LindbärgOK Södertörn1:18:33+25:3811:06
33Ondrej JilekCzech junior team1:19:13+26:1811:12
34Alfred LönnVästerås SOK1:19:30+26:3511:14
35Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna1:22:22+29:2711:39
36Tom LinesJROS1:22:28+29:3311:39
37Freddie CarcasJROS1:23:07+30:1211:45
38Oskar EngesAttunda OK1:24:25+31:3011:56
39Jonas FenclCzech junior team1:25:01+32:0612:01
40Zac HuddJROS1:27:05+34:1012:19
41Noah HowlettNorth West Junior Squad1:29:20+36:2512:38
42Henrik HamreforsVästerås SOK1:31:35+38:4012:57
43Vaclav LaznickaCzech junior team1:32:29+39:3413:04
44Lachlan ChavasseNorth West Junior Squad1:32:30+39:3513:05
45Johan LindmanFinspångs SOK1:37:25+44:3013:46
46Benjamin AasenSarpsborg OL1:39:41+46:4614:05
Tim OlssonBrattås CKej godkänd
Camille Malerbe DeramACA Aix en Provenceej godkänd
Carl EkbringKexholms SKej godkänd
Albin ClaessonSävedalens AIKej godkänd
Isac JohanssonSol Tranåsej godkänd
Johan LammFrölunda OLej start
Alexander Skaug YtterbølHalden SKej start
Isak HertinIK Hakarpspojkarnaej start
Jakob HöstOK Skogsfalkenej start
Olle SörqvistMarkbygdens OKej start
Noah HowlettNorth West Junior Squadej start
Oreste GarbaniCO Ticinoej start
Isak PrellnerSkåneslättens OLej start

D21

6 580 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecca RookeNorth West Junior Squad1:05:189:55
2Jenny BjörkOK Denseln1:08:27+3:0910:24
3Corinna NiekeUSV TU Dresden1:10:21+5:0310:41
4Nicoline Friberg KlysnerFIF Hillerød1:11:12+5:5410:49
5Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebro1:11:45+6:2710:54
6Petra HalvarssonGöteborg-Majorna OK1:12:38+7:2011:02
7Sanna GustavssonLinköpings OK1:13:27+8:0911:09
8Lisa WesterbergOK Milan1:14:40+9:2211:20
9Emma AnderssonSävedalens AIK1:15:01+9:4311:24
10Anna HåkanssonLinköpings OK1:16:19+11:0111:35
11Kristin SkaarRyda SK1:17:44+12:2611:48
12Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK1:17:46+12:2811:49
13Sára NozkováSöders-Tyresö1:17:50+12:3211:49
14Jo StevensonSödertälje-Nykvarn OF1:19:02+13:4412:00
15Karin FägerlindCentrum OK1:20:54+15:3612:17
16Evelina EricssonSöders-Tyresö1:21:32+16:1412:23
17Meg ParsonNew England Orienteering Club1:25:17+19:5912:57
18Elin TörnrothHjobygdens OK1:25:42+20:2413:01
19Lucyna DrewniowskaGöteborg-Majorna OK1:26:09+20:5113:05
20Farina FreigangBielefelder TG1:28:50+23:3213:30
21Johanna RagvaldOK Linné1:29:11+23:5313:33
22Elin SundqvistTullinge SK1:29:46+24:2813:38
23Helen HanstockÖstersunds OK1:31:26+26:0813:53
24Charlotte IhrforsOK Linné1:31:37+26:1913:55
25Ursina CaluoriOLC Winterthur1:38:12+32:5414:55
26Gudrun EnglmaierASVÖ Österrike1:38:14+32:5614:55
27Emily UngermannOLG Regensburg1:39:05+33:4715:03
28Mathilde Gresset-BourgeoisTOAC Orientation1:40:00+34:4215:11
29Jenny RayOK771:42:06+36:4815:31
30Monika BischofOLC Winterthur1:50:20+45:0216:46
31Katharina WilkeOLG Regensburg2:07:23+1:02:0519:21
32Marion MonjauzeCS Pertuis2:14:45+1:09:2720:28
Petra ÖrlegårdLunds OKej godkänd
Selma HardeggerOLC Winterthurej godkänd
Linnea BörjarsCentrum OKej godkänd
Pernilla OlssonSkåneslättens OLej start
Katja SchwindOLG Ortenau Spätzleteamej start

H21

9 060 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon DubachOL Norska1:13:048:03
2Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK1:18:14+5:108:38
3Patrick ZbindenLeksands OK1:18:25+5:218:39
4Tom FellbaumOK Ravinen1:20:41+7:378:54
5Duncan ArcherOK Ravinen1:22:13+9:099:04
6Joey HadornOL Norska1:23:22+10:189:12
7Niklas WraneSöders-Tyresö1:25:11+12:079:24
8Álvaro Prieto del CampoMalarruta1:25:24+12:209:25
9Gustaf WennerbergOK Pan-Kristianstad1:28:31+15:279:46
10Christoph RohrmeierOLG Regensburg1:29:48+16:449:54
11Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad1:30:39+17:3510:00
12Pål SkogedalAsker SK1:30:59+17:5510:02
13Pavel KosarekCzech junior team1:31:41+18:3710:07
14Beat HubmannFanclub Hubmann1:32:01+18:5710:09
15Pirmin SchneiderFanclub Hubmann1:32:13+19:0910:10
16Denis SeimbilleToutes Orientations Meaux1:32:17+19:1310:11 Ladda ner rutt i gpx-format
17Sören RiechersBielefelder TG1:32:53+19:4910:15
18Valtteri KolehmainenOLG Regensburg1:33:29+20:2510:19
19Gustav BoquistIK Uven1:33:43+20:3910:20
20Søren Skaarup LarsenCopenhagenO1:35:20+22:1610:31
21Sverker LenasCentrum OK1:36:56+23:5210:41
22Rikard PentonenIFK Göteborg1:38:05+25:0110:49
23Matias KankkunenOK771:38:46+25:4210:54
24Martin FagerlundSol Tranås1:39:04+26:0010:56
25Jakob SchachSV Wannweil1:39:19+26:1510:57
26Lukas FreiArgovias Finest1:40:25+27:2111:05
27Adam GeorgssonKarlskrona SOK1:40:42+27:3811:06
28Johnny HålsjöVänersborgs SK1:41:16+28:1211:10
29Oliver LienhardArgovias Finest1:43:41+30:3711:26
30Tobias ThorssonOK Löftan1:44:45+31:4111:33
31Josef NeumannUSV TU Dresden1:45:25+32:2111:38
32Jonas HjertFalköpings AIK OK1:49:37+36:3312:05
33Arvid StrandbergSkogslöparna1:49:44+36:4012:06
34Adrian LaisArgovias Finest1:50:28+37:2412:11
35Victor AxbomOK Landehof1:50:45+37:4112:13
36Erik HanssonBredareds IF1:51:47+38:4312:20
37Jonathan SerrandTOAC Orientation1:52:31+39:2712:25
38Marek CahelCzech junior team1:54:07+41:0312:35
39Jon MarsdenOK Ravinen1:55:59+42:5512:48
40Adam HajekSK Kamenice1:57:59+44:5513:01 Ladda ner rutt i gpx-format
41Mads Kruse JuhlVestjysk Orienteringsklub1:58:40+45:3613:05
42Nick BarrableOK Ravinen1:59:49+46:4513:13
43Fredrik AnderssonIF Rigor2:01:28+48:2413:24
44Philipp DombertBielefelder TG2:05:00+51:5613:47
45Grégory BlotPOP2:12:26+59:2214:37
46Adrien RichaudValbonne SAO2:14:51+1:01:4714:53
47Jakob HütterCO Ticino2:15:27+1:02:2314:57
48Steffen HartmannTGV Horn2:15:40+1:02:3614:58 Ladda ner rutt i gpx-format
49Maurizio MelOrienteering Tarzo a.s.d.2:17:54+1:04:5015:13
50Mathieu ChalopinCS Pertuis2:18:15+1:05:1115:15
51Pierre ScioraCS Pertuis2:21:51+1:08:4715:39 Ladda ner rutt i gpx-format
Matthew RookeNorth West Junior Squadej godkänd
Diego BarattiCO Ticinoej godkänd
Fredrik BerntssonSkåneslättens OLej godkänd
Johan LarssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Arnaud DumasIFK Lidingö SOKej godkänd
Wojciech WiktorGöteborg-Majorna OKej godkänd
Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Loris DErricoOrienteering Tarzo a.s.d.ej godkänd
Lukas GustavssonLinköpings OKej start
Simon BörjesonRyda SKej start
Thomas SigleTGV Hornej start
Oscar IvarssonHestra IFej start
Fredrik WennermarkOK Skogsfalkenej start

D21 Kort

4 820 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria LaineTampereen Pyrintö49:1610:13
2Celine RenardKongsberg OL51:34+2:1810:41
3Masha SemakDOFs Venner52:08+2:5210:48
4Iva KosarkovaCzech junior team1:02:54+13:3813:02
5Maria NakonechnayaSt.Petersburg1:06:23+17:0713:46
6Monica Meum JohansenOK Moss1:08:24+19:0814:11
7Sabeth KoschOLV Steinberg1:16:20+27:0415:50
8Anne-Grete AustadRaumar Orientering1:17:17+28:0116:02
9Elin TudénIK Hakarpspojkarna1:22:51+33:3517:11
10Emma AlmehedFrölunda OL1:30:16+41:0018:43
11Melinda YmsénOK Pan-Kristianstad1:30:26+41:1018:45
12Maria MagnussonKFUM Örebro OK1:30:52+41:3618:51
13Asami ShiinaTokiwasourinkai1:34:14+44:5819:33
14Magdalena EnglASVÖ Österrike1:37:08+47:5220:09
14Barbara HauserASVÖ Österrike1:37:08+47:5220:09
16Stephanie FischerOLG Regensburg1:45:59+56:4321:59
17Anna FreijLunds OK1:48:56+59:4022:36
18Monica ValiñasClub Orientació Berguedà2:08:42+1:19:2626:42
19Perrine ParavanoTOAC Orientation2:20:59+1:31:4329:14
20Sayaka OnozawaIrumashi OLC2:24:13+1:34:5729:55
21Chiara SanzovoOrienteering Tarzo a.s.d.2:31:52+1:42:3631:30
22Sandrine AstoulASUL SPORTS NATURE2:52:32+2:03:1635:47
Marit InngjerdingenHeming Orienteringej godkänd
Karin JohanssonLidköpings VSKej start
Emilia KolehmainenOC-DK Muenchenej start

H21 Kort

7 590 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christoffer AndersenOK Alehof1:20:3210:36
2Erik HögkvistOK Tyr1:23:41+3:0911:01
3Thomas RothauerASKÖ Austria1:34:03+13:3112:23
4Morten TangenMåren OK1:48:04+27:3214:14
5Benjamin MisteliOLG Kakowa1:50:51+30:1914:36
6Thomas GloorOLV Baselland1:53:34+33:0214:57
7Fabian JanischowskyOLG Regensburg1:55:54+35:2215:16
8Donatas KontautasOK Moss2:00:16+39:4415:50
9Sebastian PalmeOrienteering Klosterneuburg2:11:19+50:4717:18
10Bruno BernadeASUL SPORTS NATURE2:26:41+1:06:0919:19
Stuart HanstockBOKej godkänd
Filip SöderlundOK Milanej godkänd

D20

5 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Loreline FolTOAC Orientation1:16:5213:55
2Linnea BorgLinköpings OK1:36:59+20:0717:34
Elena BernardiOrienteering Tarzo a.s.d.ej godkänd
Julia BlomFrölunda OLej start

H20

7 280 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elmar MonteroGODIH Albacete1:22:1511:17
2Julian NürnbergerOLG Regensburg1:45:53+23:3814:32
3Andreas MayerASVÖ Österrike1:51:14+28:5915:16
4Sebastian VetterOLG Regensburg1:56:53+34:3816:03
5Niccolò Del MissierOrienteering Tarzo a.s.d.1:59:25+37:1016:24

D18

4 820 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1María Prieto del CampoMalarruta52:2010:51
2Emma WibergSkogslöparna58:00+5:4012:01
3Hanna BoquistIK Uven59:00+6:4012:14
4Tine DalgaardKolding OK1:01:44+9:2412:48
5Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna1:02:32+10:1212:58
6Elin HermanssonKungälvs OK1:13:54+21:3415:19
7Laura HindleNorth West Junior Squad1:19:11+26:5116:25
8Maja GunnarssonLerums SOK1:19:12+26:5216:25
9Malin FritzellMullsjö SOK1:25:10+32:5017:40
10Annie OckendenNorth West Junior Squad1:28:00+35:4018:15
11Benedetta VanzellaOrienteering Tarzo a.s.d.1:29:42+37:2218:36
12Katie LowlesNorth West Junior Squad1:44:24+52:0421:39
13Law Hoi YiHKOC2:20:04+1:27:4429:03
Sofia BorgLinköpings OKej godkänd
Daisy Fletcher-CooneyNorth West Junior Squadej godkänd
Linnéa CarlssonOK Hällenej godkänd
Frida AnderssonTolered-Utby Ol-klubbej start
Tove LindOK Lindénaej start

H18

6 480 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wojciech MossakowskiUNTS Warszawa1:08:5710:38
2Samuel MarkelASKÖ Austria1:13:00+4:0311:15
3Hugo ThunbergOK Alehof1:15:12+6:1511:36
4Sam YatesNorth West Junior Squad1:18:01+9:0412:02
5Stewart AllisonNorth West Junior Squad1:18:58+10:0112:11
6Philipp SchwarckOLG Regensburg1:24:10+15:1312:59
7Noel FolTOAC Orientation1:25:00+16:0313:07
8Luca RizziCO Ticino1:27:18+18:2113:28
9Felix WartnerOLG Regensburg1:27:20+18:2313:28
10Lorenz BrandlOLG Regensburg1:35:58+27:0114:48
11Smith ConnorNorth West Junior Squad1:38:16+29:1915:09
12Gaspard AstradeECHO731:42:15+33:1815:46
13Tobias SpangenbergOLG Regensburg1:49:14+40:1716:51
14Thomas Emil JensenHorsens OK1:50:57+42:0017:07
15Vincent EichenseherOLG Regensburg1:51:11+42:1417:09
16Alessandro De BiasiOrienteering Tarzo a.s.d.1:59:43+50:4618:28
Carl BörnstedtKungälvs OKej godkänd
Gustav NordforsOK Enenej start
Douglas Fransson LeeOK Alehofej start

D17-20 Kort

4 360 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina BroingerASVÖ Österrike1:22:0518:49
2Jessica LucchettaOrienteering Tarzo a.s.d.1:23:08+1:0319:04

H17-20 Kort

5 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Beni PalmeOrienteering Klosterneuburg1:26:0515:35
Ville GrahnIK Uvenej start

D16

4 360 m, 102 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isa EnvallIK Hakarpspojkarna35:288:08
2Ronja HuggForsa OK37:38+2:108:37
3Elsa LindeblomHestra IF37:57+2:298:42
4Sarka RuckerovaCzech junior team38:41+3:138:52
5Ellen BlennowFalköpings AIK OK38:45+3:178:53
6Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna39:04+3:368:57
7Lina SvärdIF Thor39:20+3:529:01
8Annika SimonsenDOFs Venner39:51+4:239:08
9Elvira WildheimFK Friskus-Varberg40:09+4:419:12
10Alva SonessonFalköpings AIK OK40:44+5:169:20
11Hedda Raadal BjørloHalden SK40:54+5:269:22
12Hanna LagerbergOK Södertörn41:01+5:339:24
13Ragne WiklundNydalens SK41:12+5:449:26
14Tove PetterssonOK Roxen41:41+6:139:33
15Jana PeterovaCzech junior team42:02+6:349:38
16Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OK42:41+7:139:47
17Johanna NilssonKungälvs OK42:42+7:149:47
18Julia RangertIK Hakarpspojkarna42:44+7:169:48
19Erika Källvik LeufvénÅmåls OK43:06+7:389:53
20Julia RajanIFK Lidingö SOK43:19+7:519:56
21Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK43:24+7:569:57
22Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK43:37+8:0910:00
23Elin SvenssonOK Älme43:49+8:2110:02
24Malva SteenOK Enen43:55+8:2710:04
25Lovisa WeidenSkåneslättens OL44:05+8:3710:06
25Emilia EngelOK Ravinen44:05+8:3710:06
27Tove EkströmLinköpings OK44:17+8:4910:09
28Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad44:21+8:5310:10
29Ella OlssonGrycksbo IF OK44:22+8:5410:10
30Siri SuterEksjö SOK44:28+9:0010:11
31Lovisa NordSol Tranås44:30+9:0210:12
32Birka Øhlenschlæger NielsenDOFs Venner44:36+9:0810:13
33Frida VikströmSundsvalls OK45:30+10:0210:26
34Kajsa RaskKungälvs OK45:34+10:0610:27
35Alina PalcauASQuétigny45:50+10:2210:30
36Sofia JohanssonOK Skärmen46:14+10:4610:36
37Stina JohanssonOK Bävern46:18+10:5010:37
38Selma MoqvistLerums SOK46:19+10:5110:37
39Naimh HunterNorth West Junior Squad46:46+11:1810:43
40Ellen WahlbomOK Orion46:49+11:2110:44
41Hedvig GydesenDOFs Venner47:15+11:4710:50
42Lovisa JohanssonKarlskrona SOK47:18+11:5010:50
43Linnea DagsbergOK Orion47:44+12:1610:56
44Alberte Kaae-NielsenDOFs Venner48:01+12:3311:00
45Ebba HjertbergHestra IF48:12+12:4411:03
46Andreya DyaksovaNSA-SIVEN, Sofia48:30+13:0211:07
47Anna JohnssonSkogspojkarnas OK48:43+13:1511:10
48Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF48:51+13:2311:12
49Ella SjöbergTullinge SK49:01+13:3311:14
50Irmalinn NilssonHärlövs IF49:32+14:0411:21
51Lisa HallgrenBjursås OK49:50+14:2211:25
52Natalja NiggliO Jura50:23+14:5511:33
53Isabella AumoKungälvs OK50:24+14:5611:33
54Anna LithellOK Linné50:57+15:2911:41
55Ellika GrothKungälvs OK51:25+15:5711:47
56Maja PorleVäxjö OK51:40+16:1211:51
57Alva LindellIF Thor52:04+16:3611:56
58Elin BergOK Ravinen52:36+17:0812:03
59Malin KristianssonTrollhättans SOK53:00+17:3212:09
60Linnea SkalbergBredaryds SOK53:07+17:3912:10
60Nora AronengHestra IF53:07+17:3912:10
62Alberte ThyssenHorsens OK53:14+17:4612:12
63Alva SellgrenGöteborg-Majorna OK53:26+17:5812:15
64Heather WimberleyRACO53:36+18:0812:17
65Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF54:01+18:3312:23
66Ida-Synnøve KristiansenFredrikstad SK54:11+18:4312:25
67Ane Sofie KroghOppsal Orientering54:36+19:0812:31
68Lovisa BlomgrenSOK Aneby56:07+20:3912:52
69Petrina CostermansJärla Orientering56:27+20:5912:56
70Wilma BerganderEksjö SOK57:00+21:3213:04
71Thea Sjösten AnderssonIFK Mora OK57:14+21:4613:07
72Hannah HateleyNorth West Junior Squad57:41+22:1313:13
73Karoline BjørnerødOK Moss59:30+24:0213:38
74Emelie BrudinIFK Mora OK1:00:13+24:4513:48
75Klara BolinTullinge SK1:01:09+25:4114:01
76Megan BartlettNorth West Junior Squad1:02:16+26:4814:16
77Lisa BörnstedtKungälvs OK1:03:19+27:5114:31
78Tina LjungqvistLunds OK1:03:39+28:1114:35
79Sarah PedleyWest Yorkshire Orienteers1:04:25+28:5714:46
80Emma DanevadFredrikstad SK1:06:14+30:4615:11
81Ines SchikoraOLG Regensburg1:06:32+31:0415:15
82Alzbeta NesporovaCzech junior team1:07:35+32:0715:30
83Ebba JensenSkåneslättens OL1:08:39+33:1115:44
84Antonia KerscherOLG Regensburg1:09:18+33:5015:53
85Xènia LedesmaXinoxano Orientació1:12:27+36:5916:37
86Laura FischerOLG Regensburg1:13:04+37:3616:45
87Klara MöllerOK Linné1:13:32+38:0416:51
88Sarah DuckworthDVO1:14:26+38:5817:04
89Leonie AmannOLG Regensburg1:14:59+39:3117:11
90Fiona NewbyNorth West Junior Squad1:15:39+40:1117:21
91Amelie NürnbergerOLG Regensburg1:16:43+41:1517:35
92Ester FreidlitzOK Landehof1:17:36+42:0817:47
93Sophie KrausOLG Regensburg1:18:16+42:4817:57
94Gabriella HartungOLG Regensburg1:23:10+47:4219:04
95Gintarė MikolavičiūtėOK Ąžuolas1:25:54+50:2619:42
96Emily GrübelOLG Regensburg1:38:11+1:02:4322:31
Anna ListerNorth West Junior Squadej godkänd
Maja MörthLeksands OKej godkänd
Ophelia Almqvist HaasNybro OKej godkänd
Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OKej godkänd
Marie Lindløv JensenSarpsborg OLej godkänd
Astrid EricssonLunds OKej godkänd
Wilma MarkholmSkåneslättens OLej start
Klara WallinderGöteborg-Majorna OKej start
Marie LilandNydalens SKej start
Moa Sjösten AnderssonIFK Mora OKej start
Tindra HjortFalköpings AIK OKej start
Ella PalmIK Hakarpspojkarnaej start
Frida JohanssonOK Djerfej start
Elina HansonKungälvs OKej start
Trine KarlbergTullinge SKej start
Lea Ellegård KokholmHorsens OKej start
Frida AnderssonGöteborg-Majorna OKej start

H16

5 520 m, 78 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HardenFK Boken38:136:55
2Daniel BogrenIF Hagen39:28+1:157:08
3Alastair ThomasNorth West Junior Squad39:45+1:327:12
4Ruben BryngelssonTullinge SK40:09+1:567:16
5Isac EricssonVäxjö OK40:54+2:417:24
6Gustav RuneforsVäxjö OK41:15+3:027:28
6Emil AuseliusBredaryds SOK41:15+3:027:28
8Victor HanssonJönköpings OK42:08+3:557:37
9Axel OlssonOK Skogsstjärnan42:23+4:107:40
10Kristoffer TengrothSundbybergs IK42:43+4:307:44
11Filip BengtssonOK Lindéna43:02+4:497:47
12Fredrik HamreforsVästerås SOK43:36+5:237:53
13Michal BoranekCzech junior team43:56+5:437:57
14Marcus CarlssonIF Hagen43:59+5:467:58
15Martin RoudnyCzech junior team44:10+5:578:00
16Anton GlivesonRonneby OK44:21+6:088:02
17Bendik EliassenFredrikstad SK44:46+6:338:06
18Niels Christian HellerudHalden SK45:13+7:008:11
19Samuel PihlströmOK Landehof46:07+7:548:21
20Emils ZernisSaldus OK46:32+8:198:25
21Carl JosefssonSävedalens AIK47:06+8:538:31
22Johan LangerakJärfälla OK47:42+9:298:38
23Alfred PetterssonFalköpings AIK OK47:56+9:438:41
24Allan HedbergLunds OK48:02+9:498:42
25Lukas OlmKils OK48:04+9:518:42
26Johannes ÖhgrenOK Kåre48:26+10:138:46
27Jonathan UllerKils OK48:53+10:408:51
28Lukas KatvalaOK Älgen49:03+10:508:53
29Kylian WymerBALISE 25 BESANCON49:34+11:218:58
30Axel JohanssonSol Tranås49:45+11:329:00
31Noel WaldenfjordJärfälla OK50:04+11:519:04
32Hugo StrömUlricehamns OK50:10+11:579:05
33Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb50:21+12:089:07
34Tim JohanssonFK Friskus-Varberg50:49+12:369:12
35Oscar ModigOK Pan-Kristianstad51:01+12:489:14
36Riccardo CasanovaOLG Regensburg51:08+12:559:15
37Fricis SpektorsIK Auseklis51:21+13:089:18
38Daniel SpencerNorth West Junior Squad51:29+13:169:19
39Martin LammFrölunda OL51:45+13:329:22
40Simon FreylandEksjö SOK51:58+13:459:24
41Samuel ErikssonEds SK52:25+14:129:29
42Jakob IngströmIK Hakarpspojkarna52:27+14:149:30
43Algot NajvikOK Pan-Kristianstad52:31+14:189:30
44Ondrej VolakCzech junior team53:01+14:489:36
45Isak JonssonNydalens SK53:14+15:019:38
46Oskar NymanOK Tyr53:33+15:209:42
47Søren Eg StaugaardDOFs Venner54:20+16:079:50
48Timon LorenzOLG Regensburg54:39+16:269:54
49Harry ScottNorth West Junior Squad54:46+16:339:55
50Erik HannrupIF Thor55:08+16:559:59
51Daniel HellbergLunds OK55:36+17:2310:04
52Daniel B SchmidtDOFs Venner56:33+18:2010:14
53Petr CechCzech junior team56:44+18:3110:16
54Mikulas JirkaCzech junior team57:38+19:2510:26
55Malte Kjær HemmingsenDOFs Venner58:29+20:1610:35
56Eivind Berner MyhreFossum IF59:25+21:1210:45
57Joar TryggöTrollhättans SOK1:01:36+23:2311:09
58Matyas SieglCzech junior team1:02:25+24:1211:18
59Linus LundbergOK Bävern1:03:26+25:1311:29
60Love CarlssonOK Orion1:06:22+28:0912:01
61Simon BjörklundLindebygdens OK1:07:45+29:3212:16
62Marco TonettoOrienteering Tarzo a.s.d.1:10:04+31:5112:41
63Richard TakeOK Tyr1:23:25+45:1215:06
64Ben BreezeNorth West Junior Squad1:27:43+49:3015:53
65Benedikt LehnerOLG Regensburg1:28:57+50:4416:06
66Albin KronkvistÖrkelljunga FK1:32:57+54:4416:50
67Ben GoodwinNorth West Junior Squad1:36:11+57:5817:25
68James McCannNorth West Junior Squad1:36:15+58:0217:26
69Francis Smith-WardNorth West Junior Squad1:38:53+1:00:4017:54
70Louis MorrisNorth West Junior Squad2:00:40+1:22:2721:51
71Joe GoodwinNorth West Junior Squad2:27:35+1:49:2226:44
Sander ArntzenAsker SKej godkänd
Erik WigleSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Mikkel Holm NielsenOK Pan Århusej godkänd
Povel HedbergLunds OKej godkänd
Matej MatousekCzech junior teamej godkänd
Eric BerlinTrollhättans SOKej godkänd
Alex ODonovanNorth West Junior Squadej godkänd
Vegar SkinneIndre Østfold OKej start
Johan GrahnIK Uvenej start
William LundstedtMullsjö SOKej start
Erik HogedalGöteborg-Majorna OKej start
Tim DalheimerIK Vikings OKej start
Jan RusinCzech junior teamej start
Axel BlomFrölunda OLej start
Axel Leijon ThorellNyköpings OKej start
Jonathan LindOK Lindénaej start
Linus KristianssonTrollhättans SOKej start

D16 Kort

3 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laura WiedemayerASKÖ Austria1:15:5419:12
2Kerstin MödlhammerASKÖ Austria1:38:36+22:4224:57
3Ida ErikssonOK Landehof1:40:47+24:5325:30

H16 Kort

3 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas KönigstorferASKÖ Austria1:21:3420:38
Josef WilhelmASKÖ Austriaej start
Lars G. NarvestadHalden SKej start

D14

3 950 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alina NiggliO Jura36:409:16
2Oda ScheeleNydalens SK36:55+0:159:20
3Kristine KravdalGjø-Vard OL41:53+5:1310:36
4Julia NäslundOK Hammaren47:33+10:5312:02
5Lilla ZempléniHegyvidék-KFKI Optimista Sportklub48:33+11:5312:17
6Thea BökmanHelsingborgs SOK49:31+12:5112:32
7Marte Madslien BakkenNydalens SK49:37+12:5712:33
8Clara JohanssonOK Skärmen50:58+14:1812:54
9Sabina AumoKungälvs OK51:25+14:4513:01
10Elsa KarlssonOK Landehof51:26+14:4613:01
11Lovisa MoqvistLerums SOK52:29+15:4913:17
12Elsa NilssonDomnarvets GOIF53:23+16:4313:30
13Elanor HenriksenHorsens OK53:37+16:5713:34
14Alexandra LinløkkenØstmarka OK54:10+17:3013:42
15Vera PetterssonFalköpings AIK OK56:23+19:4314:16
16Katrin HertelOLG Regensburg57:24+20:4414:31
17Karin SannaU.S. SAN GIORGIO A.D.S.57:26+20:4614:32
18Sarah WimberleyRACO1:00:03+23:2315:12
19Ellen SigvardsonBredaryds SOK1:00:38+23:5815:21
20Elin HugossonLunds OK1:04:09+27:2916:14
21Rachel DuckworthDVO1:04:38+27:5816:21
22Laura Holm NielsenHorsens OK1:06:18+29:3816:47
23Jasmin HertelOLG Regensburg1:06:36+29:5616:51
24Moa ErikssonTrollhättans SOK1:08:26+31:4617:19
25Elsa LinderOK Hällen1:09:26+32:4617:34
26Sofia RaskKungälvs OK1:10:10+33:3017:45
27Rebecka PihlströmOK Landehof1:10:34+33:5417:51
28Rosie SpencerNorth West Junior Squad1:11:19+34:3918:03
29Felicia LorénOK Landehof1:11:40+35:0018:08
30Rebecca ThyssenHorsens OK1:12:30+35:5018:21
31Rebecca TakeOK Tyr1:12:43+36:0318:24
32Tina SpektoreIK Auseklis1:13:34+36:5418:37
33Evangelina DyaksovaNSA-SIVEN, Sofia1:17:05+40:2519:30
34Frida JohanssonOK Skärmen1:17:29+40:4919:36
35Disa RangertKungälvs OK1:18:37+41:5719:54
36Adine Blakkestad IngesenSarpsborg OL1:20:46+44:0620:26 Ladda ner rutt i gpx-format
37Nilla BogenspergerASKÖ Austria1:24:41+48:0121:26
38Elsa EricssonLunds OK1:26:48+50:0821:58
39Ingrid Marie Stubban HygenØstmarka OK1:27:41+51:0122:11
40Eva Örnhagen JørgensenOK Snab1:32:51+56:1123:30
41Marieluise Schmitt GranHalden SK1:33:37+56:5723:42
Rakel HansonTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Ida EdvardssonEksjö SOKej godkänd
Holly StodgellWalton Chasersej godkänd
Anna HarrisDeeside OCej godkänd
Nora AnderssonOK Norrvirdarnaej godkänd
Anne Sofie Thyssen HarfotHorsens OKej godkänd
Matilda ÅkessonOK Landehofej start
Tea MarkholmSkåneslättens OLej start
Olivia AsketunOK Roxenej start
Hanna LundbergOK Renenej start

H14

3 950 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK31:398:00
2Arvid BjörkTrollhättans SOK33:41+2:028:31
3Erik ÅkessonVäxjö OK34:58+3:198:51
4Sondre YtterbøAsker SK35:08+3:298:53
5Jonas CarlssonStora Tuna OK36:32+4:539:14
6Isak OlssonStigsökarna37:08+5:299:24
7Arvid AronssonOK Kroppefjäll39:10+7:319:54
8Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK39:13+7:349:55
9Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna39:53+8:1410:05
10Albin NyqvistOK Landehof41:51+10:1210:35
11Casper SkeppSävedalens AIK42:53+11:1410:51
12Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK43:26+11:4710:59
13Axel ElmbladBredaryds SOK44:07+12:2811:10
14Arvid SkeppSävedalens AIK44:13+12:3411:11
15Jakob GunnarssonLerums SOK44:30+12:5111:15
16Alexander IvanovBEGUN45:50+14:1111:36
17Felix DrejmoOK Landehof45:58+14:1911:38
18Finlay JohnsonNorth West Junior Squad46:07+14:2811:40
19Augusts VeldeOK Ąžuolas46:49+15:1011:51
20Theis MunktvedCopenhagenO47:50+16:1112:06
21Martin RinnbäckOK Ravinen48:16+16:3712:13
22Zebastian ArfwedsonFrölunda OL48:41+17:0212:19
23Leon EbsterASKÖ Austria49:18+17:3912:28
24Emil AxelssonLerums SOK49:22+17:4312:29
25Loke HedbergLunds OK50:19+18:4012:44
26Alexander MitchellHOC51:25+19:4613:01
27Adam ConwayGuildford Orienteers52:03+20:2413:10
28Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK52:54+21:1513:23
29Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK55:24+23:4514:01
30Hugo EricssonVäxjö OK55:47+24:0814:07
31Albin WeidenSkåneslättens OL56:50+25:1114:23
32Tobias SjöstedtOK Måsen58:09+26:3014:43
33Carl ÅsLunds OK1:01:20+29:4115:31
34Melker AnderssonEds SK1:02:25+30:4615:48
35Johan VinbladLunds OK1:03:52+32:1316:10
36Julius FischerOLG Regensburg1:07:04+35:2516:58
37Konstantin KrausOLG Regensburg1:10:58+39:1917:57
38Jacob MikkelsenHorsens OK1:11:10+39:3118:01
39Simen Aure SkogedalAsker SK1:11:22+39:4318:04
40Oscar David Broman JensenTisvilde Hegn OK1:11:57+40:1818:12
41Klas LjungqvistLunds OK1:13:10+41:3118:31
42David AlménTrollhättans SOK1:13:24+41:4518:34
43Ben DempseyNorth West Junior Squad1:18:19+46:4019:49
44Peter EbsterASKÖ Austria1:18:48+47:0919:56
45Sondre Zahl HagenFossum IF1:19:31+47:5220:07
46Edvin BorneFrölunda OL1:21:45+50:0620:41
47Oskar KarlssonMålilla OK1:22:50+51:1120:58
48Pontus ThuressonSkåneslättens OL1:42:23+1:10:4425:55
49Christian WoodPendle Forest Orienteers1:42:37+1:10:5825:58
50Dominik SailerASKÖ Austria1:45:08+1:13:2926:36
51David ÅkerlindLustens OK1:55:36+1:23:5729:15
52Gustav Andresen SkotteFossum IF2:37:40+2:06:0139:54
Karl PetersénOK Njudungej godkänd
Jeppe CaspersenOK Snabej godkänd
Agust KronkvistÖrkelljunga FKej godkänd
John OtterleiØstmarka OKej godkänd
Lukas LarssonOK Skogshjortarnaej start
Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubbej start
Jonas DeubelNF Wienej start
Anton KastrupFK Herkulesej start
Tage KinellIFK Göteborgej start

D14 Kort

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes GranOK Lindéna30:5112:48
2Mildred PetterssonSödertälje-Nykvarn OF32:20+1:2913:24
3Malin BorgLinköpings OK34:01+3:1014:06
4Jenny Emilie HerredsvelaØstmarka OK58:36+27:4524:18
Olivia LarssonLunds OKej start

H14 Kort

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bendik MjøsterØstmarka OK31:1512:58
2Thobias BrodinIFK Mora OK32:21+1:0613:25
3Simon KringstadOK Norrvirdarna34:09+2:5414:10
4Martin KastnerASKÖ Austria59:18+28:0324:36

D12

2 410 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alyssia WymerBALISE 25 BESANCON21:298:54
2Theresa SkouboeHorsens OK22:03+0:349:08
3Amalie ErtmannCopenhagenO22:14+0:459:13
4Alva ErssonIFK Mora OK22:38+1:099:23
5Alva BjörkTrollhättans SOK23:11+1:429:37
6Marie KravdalGjø-Vard OL23:27+1:589:43
7Elin AxelssonMullsjö SOK24:51+3:2210:18
8Stella RangertIK Hakarpspojkarna24:58+3:2910:21
9Ida BengtssonOK Alehof25:08+3:3910:25
10Matilda FreidlitzOK Landehof28:50+7:2111:57
11Maja AxelssonLerums SOK30:24+8:5512:36
12Tuva NylundBredaryds SOK30:51+9:2212:48
13Sanna RinnbäckOK Ravinen32:35+11:0613:31
14Marie Lien BackstrømHalden SK33:36+12:0713:56
15Sara SaetreOK Landehof34:16+12:4714:13
16Maren HenriksenHalden SK35:26+13:5714:42
17Kathinka Zahl HagenFossum IF35:27+13:5814:42
18Emma KarlssonOK Landehof36:00+14:3114:56
19Anja BreckleTuS Rüppurr48:08+26:3919:58
20Julie BrenåsVarteig OL57:06+35:3723:41
Lova ErikssonTrollhättans SOKej godkänd
Matilda FagerlindMarkbygdens OKej start
Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OKej start
Julie WoldOK Mossej start
Lisa ErikssonOK Landehofej start
Alice AnderssonEds SKej start
Ella PetterssonSävedalens AIKej start

H12

2 410 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob CarlssonStora Tuna OK20:058:20
2Niels DalgaardKolding OK20:20+0:158:26
2Joel RingströmOK Landehof20:20+0:158:26
4Melker ÅkessonOK Landehof20:40+0:358:34
5Ethan MasseTOAC Orientation21:20+1:158:51
6Axel AAldeNydalens SK21:34+1:298:56
7Isak BengtssonOK Lindéna21:52+1:479:04
8Yannick LieblichOLG Regensburg22:01+1:569:08
9Christian Fredrik BorgIL Koll23:00+2:559:32
10Alfred JohanssonOK Alehof23:25+3:209:42
11Alfred BjørnerødOK Moss23:30+3:259:45
12Hannes PerssonFK Herkules23:50+3:459:53
13Jonas KroghOppsal Orientering24:11+4:0610:02
14Axel TrofastTullinge SK24:15+4:1010:03
15Andreas Myrvold SkovlystKongsberg OL24:46+4:4110:16
16Liam WingstedtHalden SK25:18+5:1310:29
17Casper GunnarssonOK Lindéna25:39+5:3410:38
18Elias NyqvistOK Landehof26:53+6:4811:09
19Albin HugossonLunds OK27:18+7:1311:19
20Simon BååthSävedalens AIK27:32+7:2711:25
21Bernat LedesmaXinoxano Orientació28:02+7:5711:37
22Edvin OckbornTrollhättans SOK28:55+8:5011:59
23David OlanderLunds OK30:35+10:3012:41
24Alwin EinarssonKungälvs OK30:41+10:3612:43
25Karl GranforsOK Landehof31:42+11:3713:09
26Olle PetersénOK Njudung31:45+11:4013:10
27Lukas GrothKungälvs OK32:39+12:3413:32
28Severin LehnerOLG Regensburg32:41+12:3613:33
29Jonas Ellegaard KokholmHorsens OK44:59+24:5418:39
30Valter DrejmoOK Landehof58:46+38:4124:23
31Sebastian MitchellHOC1:07:47+47:4228:07
Elias Norén OK Lindénaej godkänd
Simon LjungkvistOK Alehofej godkänd
Herman Lien BackstrømHalden SKej start
Martin EkFrölunda OLej start
David HermanssonÅmåls OKej start
Adrian SjödinIK Hakarpspojkarnaej start
Johannes Salvesen LundeIL Kollej start
Rickard BerndtssonFrölunda OLej start
Elving LomanderMarkbygdens OKej start
Dante RangertKungälvs OKej start
Alfred KjellénHelsingborgs SOKej start

D12 Kort

1 880 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe LundqvistSjövalla FK23:0312:15
2Katharina KrausOLG Regensburg25:20+2:1713:28
Linnéa GranOK Lindénaej godkänd
Linnea OskarssonSjövalla FKej start

H12 Kort

1 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ilija LyatoshinskyASVÖ Österrike13:437:17
2Martin Christoffer BorgIL Koll13:51+0:087:22
3Max NymanOK Gipen14:33+0:507:44
4Moritz HekelerOLG Regensburg14:57+1:147:57
5Oscar NymanOK Gipen15:42+1:598:21
6Johan ÖstlingKungälvs OK21:57+8:1411:40
7Andreas SandernesØstmarka OK26:47+13:0414:14
8Olle KullmanOK Alehof45:46+32:0324:20

D10

1 880 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa MoqvistLerums SOK12:456:46
2Sara LjungqvistLunds OK13:46+1:017:19
3Johanne SkouboeHorsens OK15:05+2:208:01
4Sigrid Schmitt GranHalden SK15:41+2:568:20
5Linnéa EdvardssonEksjö SOK16:10+3:258:35
6Emma ChristianssonUddevalla OK17:04+4:199:04
7Elin AxelssonLerums SOK17:14+4:299:10
8Clara LövgärdOK Alehof17:15+4:309:10
9Elli TainiJämsän Retki-Veikot17:46+5:019:27
10Meja EnvallIK Hakarpspojkarna17:58+5:139:33
11Signe HördegårdhIFK Göteborg17:59+5:149:33
12Signe KullanderSävedalens AIK18:04+5:199:36
13Cecilie ErtmannCopenhagenO18:07+5:229:38
14Astrid Juli YtterbøAsker SK18:09+5:249:39
15Elise RenardKongsberg OL20:10+7:2510:43
16Minna WingstedtHalden SK20:31+7:4610:54
17Sonia RampadoA.S.D. Terlaner Orientierungsläufer20:51+8:0611:05
18Signe KullmanOK Alehof21:07+8:2211:13
19Ellen Margrete Stubban HygenØstmarka OK22:10+9:2511:47
20Sanna SigvardsonBredaryds SOK26:19+13:3413:59
21Sara BengtssonOK Alehof27:32+14:4714:38
22Anna-Lisa KinellIFK Göteborg28:12+15:2715:00
23Lisa GunnarssonLerums SOK30:14+17:2916:04
24Lola NymanOK Gipen30:25+17:4016:10
25Wakana SugimotoWanderers53:13+40:2828:18
Tereza Ester KamenickaSK OS Nové Město na Moravěej godkänd
Sonia KurashovaFK Åsenej godkänd
Ally BlomFrölunda OLej start
Erle Elise WoldOK Mossej start

H10

1 880 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marin MasseTOAC Orientation12:356:41
2Axel Örnhagen JørgensenOK Snab12:50+0:156:49
3Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK13:12+0:377:01
4Albin SkottÅmåls OK13:14+0:397:02
5Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK13:49+1:147:20
6Carl GlivesonRonneby OK14:05+1:307:29
7Kai BreckleTuS Rüppurr15:23+2:488:10
8Jesper Vonen SvaeSarpsborg OL15:51+3:168:25
9Viktor NilssonStångenäs AIS16:37+4:028:50
10Linus BååthSävedalens AIK16:39+4:048:51
10Axel EkdalaKungälvs OK16:39+4:048:51
12Anton RaskKungälvs OK17:44+5:099:25
13Malte LjungkvistOK Alehof17:47+5:129:27
14Viktor BerndtssonFrölunda OL18:14+5:399:41
15Mathias LinløkkenØstmarka OK18:32+5:579:51
16Rasmus GranängKungälvs OK18:52+6:1710:02
17Eric ÅhlÅmåls OK19:09+6:3410:11
18Ville WingstedtHalden SK19:25+6:5010:19
19Hugo ZetterbergVästerås SOK20:05+7:3010:40
20Felix JohanssonOK Alehof20:47+8:1211:03
21Ivar KahraÅmåls OK20:56+8:2111:08
22Samuel RingströmOK Landehof23:04+10:2912:16
23Anders Næss-UlsethNydalens SK24:06+11:3112:49
24Arthur MitchellHOC27:28+14:5314:36
Marcus LammFrölunda OLej start
Gustav FagerlindMarkbygdens OKej start

D35

6 120 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Camilla EngstrandSävedalens AIK59:259:42
2Mia TainiJämsän Retki-Veikot59:44+0:199:45
3Reda VeldeOK Ąžuolas1:08:39+9:1411:13
4Desiré RexOK Landehof1:11:20+11:5511:39
5Maria SahlénIF Hagen1:12:01+12:3611:46
6Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad1:13:01+13:3611:55
7Linda MartinssonIF Marin Väst1:14:00+14:3512:05
8Arisha TrofimchikSt.Petersburg1:21:09+21:4413:15
9Marie DesrumauxValmo1:22:32+23:0713:29
10Sarah LindströmRonneby OK1:22:41+23:1613:30
11Heike HorstGundelfinger Turnerschaft1:23:08+23:4313:35
12Yiching HuangTaipei Orienteering Club1:24:59+25:3413:53
13Daria NiggliO Jura1:28:32+29:0714:27
14Maureen Olsson LoLunds OK1:50:30+51:0518:03
15Andrea MüllerFanclub Hubmann1:54:10+54:4518:39
16Eija SchulzeGundelfinger Turnerschaft1:56:55+57:3019:06
17Elodie JehlASUL SPORTS NATURE2:13:12+1:13:4721:45
18Virginia Guell roviraUE Vic2:17:18+1:17:5322:26
19Vilma BalciunaiteOK Telsiai2:28:31+1:29:0624:16
Audrey SchmittASUL SPORTS NATUREej godkänd

H35

7 770 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Damien RenardKongsberg OL59:277:39
2Henrik ErikssonCentrum OK1:03:30+4:038:10
3Markus KönigASKÖ Austria1:04:57+5:308:21
4Anders HöijeGöteborg-Majorna OK1:05:10+5:438:23
5Jarkko LaineTampereen Pyrintö1:05:44+6:178:27
6Simon HodelULUS REISEWELT1:10:59+11:329:08
7Stefan SchwarzenbergerULUS REISEWELT1:14:50+15:239:37
8Martin SchagerlindTrollhättans SOK1:16:40+17:139:52
9Simon SteinerBussola OK1:22:46+23:1910:39
10Amadou SyllaTOAC Orientation1:22:47+23:2010:39
11Joel PerarnauClub Orientació Berguedà1:28:22+28:5511:22
12Ramon Aubets RafartClub Orientació Berguedà1:29:30+30:0311:31
13Robert LarssonIFK Lidingö SOK1:31:12+31:4511:44
14Stefan MagnussonLunds OK1:35:13+35:4612:15
15Henrik EklundLunds OK2:37:58+1:38:3120:19
Chris ScottLagan Valley Orienteersej start

D40

4 930 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna PalmIK Hakarpspojkarna46:259:24
2Jenny BergOK Ravinen47:00+0:359:32
3Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK49:08+2:439:57
4Karin SkedsmoFredrikstad SK51:07+4:4210:22
5Tenna Nørgaard LandspergTisvilde Hegn OK52:42+6:1710:41
6Agnes PetterssonSävedalens AIK53:03+6:3810:45
7Lotta SaetreOK Landehof53:53+7:2810:55
8Anna ZetterbergVästerås SOK54:34+8:0911:04
9Anna LövgärdOK Alehof54:36+8:1111:04
10Jeannette AumoKungälvs OK55:51+9:2611:19
11Hanna RangertKungälvs OK55:57+9:3211:20
12Audrun UtskarpenOSI Orientering1:03:23+16:5812:51
13Jitka SvobodovaUSK Praha1:08:08+21:4313:49
14Cecilia GrothKungälvs OK1:08:56+22:3113:58
15Ingunn BergetÅs-NMBU Orientering1:14:26+28:0115:05
16Sylvia KarlssonOK Lindéna1:14:42+28:1715:09
17Annika BengtssonOK Alehof1:14:53+28:2815:11
18Anne StraubeSV Lengefeld1:15:17+28:5215:16
19Ann-Sofi HermanssonKungälvs OK1:15:26+29:0115:18
20Jenny VinbladLunds OK1:19:00+32:3516:01
21Federica RagonaA.S.D. Terlaner Orientierungsläufer1:21:35+35:1016:32
22Lyatoshinskaya PolinaASVÖ Österrike1:31:29+45:0418:33
23Dorthe MunktvedCopenhagenO1:32:03+45:3818:40
24Stina BorängSnättringe SK1:36:31+50:0619:34
25Cath WilliamsWalton Chasers1:36:35+50:1019:35
26Helene EdiarCOPS911:44:52+58:2721:16
27Karina BirierTOAC Orientation1:48:38+1:02:1322:02
28Linda FredhMåren OK2:04:42+1:18:1725:17
29Csilla HajasHegyvidék-KFKI Optimista Sportklub2:27:36+1:41:1129:56
Karin KullmanOK Alehofej godkänd
Sarah RollinsSouthern Navigatorsej godkänd
Karin AlthoffKungälvs OKej godkänd
Ragnhild Myrvold SkovlystKongsberg OLej start
Linda NordinEksjö SOKej start
Erika RaskKungälvs OKej start
Hanne WoldOK Mossej start

H40

7 240 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik LöwegrenIFK Göteborg51:577:10
2Kristian AlgersSkogspojkarnas OK52:06+0:097:11
3Matthias NiggliOK Tisaren54:10+2:137:28
4Ola SkeppSävedalens AIK54:57+3:007:35
5Fabrice VannierCSLG Melun55:34+3:377:40 Ladda ner rutt i gpx-format
6Martin JohnssonIFK Lidingö SOK55:53+3:567:43
7Martin LarboIFK Lidingö SOK56:00+4:037:44
8Johan G HördegårdhIFK Göteborg58:32+6:358:05
9Fredrik SturessonOK Alehof58:48+6:518:07
10Kristoffer SidebyGöteborg-Majorna OK1:00:10+8:138:18
11Torgny LindströmRonneby OK1:01:00+9:038:25
12Jesper SvedbergIFK Lidingö SOK1:01:20+9:238:28
13Espen DanevadFredrikstad SK1:02:06+10:098:34
14Akseli AhtiainenKalevan Rasti1:02:32+10:358:38
15Peter TudénIK Hakarpspojkarna1:03:21+11:248:45
16Sven GranforsOK Landehof1:04:05+12:088:51
17Jesper David JensenTisvilde Hegn OK1:04:07+12:108:51
18Gard LindsethNydalens SK1:04:28+12:318:54
19Nils MalmIFK Lidingö SOK1:05:32+13:359:03
20Stefan ErikssonSurahammars SOK1:08:15+16:189:25
21Magnus HedmanKungälvs OK1:09:30+17:339:35
22Thomas LieFredrikstad SK1:10:13+18:169:41
23Anders DalgaardKolding OK1:10:28+18:319:43
24Tomas HenrikssonAttunda OK1:10:34+18:379:44
25Stefan KinellIFK Göteborg1:11:47+19:509:54
26Erik AderstedtKungälvs OK1:13:05+21:0810:05
27Abel LedesmaXinoxano Orientació1:17:05+25:0810:38
28Henning Bratland CarlsenOK Moss1:18:03+26:0610:46
29Anders LövgärdOK Alehof1:18:16+26:1910:48
30Jan HjortFalköpings AIK OK1:18:47+26:5010:52
31Roland PinOrienteering Tarzo a.s.d.1:20:01+28:0411:03
32Jakob LandspergTisvilde Hegn OK1:21:29+29:3211:15
33Torbjørn KravdalGjø-Vard OL1:21:33+29:3611:15
34Antonio HernandezALCON1:23:00+31:0311:27
35Torstein HoleNydalens SK1:23:10+31:1311:29
36Magnus ThuressonSkåneslättens OL1:24:58+33:0111:44
37Ola MarkholmSkåneslättens OL1:25:16+33:1911:46
38Mikael NilssonLunds OK1:27:41+35:4412:06
39Mads MikkelsenHorsens OK1:35:27+43:3013:11
40Håkan SonessonFalköpings AIK OK1:37:08+45:1113:24
41Killian BrennanCNOC1:37:29+45:3213:27
42Giuliano RampadoA.S.D. Terlaner Orientierungsläufer1:39:41+47:4413:46 Ladda ner rutt i gpx-format
43Niklas KarlssonLustens OK1:48:27+56:3014:58
44Magnus EmilssonFK Åsen1:50:12+58:1515:13
45Guillaume BarthelASUL SPORTS NATURE1:50:59+59:0215:19
46Jordi Arumi CasadevallUE Vic2:02:11+1:10:1416:52
47Bruno PlumeyASUL SPORTS NATURE2:03:56+1:11:5917:07
48Tobias RingströmOK Landehof2:06:46+1:14:4917:30
49Martin SchwarzTGV Horn2:06:53+1:14:5617:31
50Mindaugas PaukštėOK Ąžuolas2:10:03+1:18:0617:57
51Julien JehlASUL SPORTS NATURE2:21:05+1:29:0819:29
Henrik TrofastTullinge SKej godkänd
Pierrick MasseTOAC Orientationej godkänd
Beat RykartTV Gebenstorfej godkänd
Henrik HellborgCentrum OKej start
Dirk DeubelNF Wienej start
Mark StodgellWalton Chasersej start
Erik BengtssonFK Åsenej start
Vitaly KantsevitchOMEGA MOSCOWej start

D45

4 550 m, 74 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla SvärdIF Thor38:228:25
2Heather MonroHalden SK38:51+0:298:32
3Anna EnvallIK Hakarpspojkarna40:07+1:458:49
4Carina SvenssonBredaryds SOK42:06+3:449:15
5Maria OssianssonIK Hakarpspojkarna42:08+3:469:15
6Maria JonssonNydalens SK43:40+5:189:35
7Berit Sofie WiklundNydalens SK44:49+6:279:50
8Kerstin ImarkTullinge SK44:53+6:319:51
9Runa Lien BackstrømHalden SK44:59+6:379:53
10Marianne PetterssonSödertälje-Nykvarn OF51:15+12:5311:15
11Hanne Lerche RaadalHalden SK51:53+13:3111:24
12Annika EricssonVäxjö OK53:21+14:5911:43
13Camilla EngelOK Ravinen54:21+15:5911:56
14Sigrun YtterbøAsker SK54:37+16:1512:00
15Susanne PetterssonOK Roxen54:52+16:3012:03
16Astrid BjørnerødOK Moss55:25+17:0312:10
17Berit BengtssonOK Lindéna55:38+17:1612:13
18Lotta SundbladEksjö SOK55:44+17:2212:14
19Sara LorénOK Landehof55:50+17:2812:16
20Kristin EkdalaKungälvs OK56:11+17:4912:20
21Hanne NarvestadHalden SK56:31+18:0912:25
22Susanne ThyssenHorsens OK56:59+18:3712:31
23Tone IngesenSarpsborg OL57:34+19:1212:39
24Inger GuståsLinköpings OK57:36+19:1412:39
25Annika KuhlinGöteborg-Majorna OK57:59+19:3712:44
26Marie NordSol Tranås58:31+20:0912:51
27Ing-Marie AronengBredareds IF58:33+20:1112:52
28Lenka KamenickaSK OS Nové Město na Moravě59:19+20:5713:02
29Tania WimberleyRACO59:26+21:0413:03
30Anna LjungqvistLunds OK59:57+21:3513:10
31Ellinor JohanssonOK Alehof1:00:23+22:0113:16
32Margareta RylanderSkåneslättens OL1:01:07+22:4513:25
33Marie MarkholmSkåneslättens OL1:01:45+23:2313:34
34Carina RegbornHagaby GoIF Örebro1:02:23+24:0113:42
35Pia GuståsOK Linné1:02:36+24:1413:45
36Irene Felde OlaussenHalden SK1:03:44+25:2214:00
37Anna MattssonOK Norrvirdarna1:04:06+25:4414:05
38Milena GrifoniOLG Regensburg1:04:24+26:0214:09
39Carina BerganderEksjö SOK1:04:30+26:0814:10
40Maira ZerneSaldus OK1:05:31+27:0914:23
41Guni PalmeOrienteering Klosterneuburg1:05:57+27:3514:29
42Isabelle WymerBALISE 25 BESANCON1:06:53+28:3114:41
43Sofia KarlssonOK Landehof1:09:12+30:5015:12
44Gitte KristianssonTrollhättans SOK1:09:33+31:1115:17
45Maria LillieströmOK Roxen1:09:38+31:1615:18
46Helene SerrandTOAC Orientation1:10:42+32:2015:32
47Lynne ThomasNorth West Junior Squad1:11:10+32:4815:38
48Lotta BorgLinköpings OK1:11:14+32:5215:39
49Berit GummusIFK Mora OK1:11:49+33:2715:47
50Linda GunnarssonLerums SOK1:11:53+33:3115:47
51Malin WeidenSkåneslättens OL1:12:50+34:2816:00
52Helene Fol-RibetTOAC Orientation1:13:12+34:5016:05
53Kerstin KarlssonMålilla OK1:15:59+37:3716:41
54Kerstin JensenSkåneslättens OL1:17:43+39:2117:04
55Karin OlofssonLinköpings OK1:18:31+40:0917:15
56Åsa EricssonLunds OK1:19:07+40:4517:23
57Helen LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:21:48+43:2617:58
58Nina OlssonFalköpings AIK OK1:24:31+46:0918:34
59Montse BuscartXinoxano Orientació1:25:57+47:3518:53
60Ninni CarlssonStora Tuna OK1:28:59+50:3719:33
61Anne NilsenÅs-NMBU Orientering1:30:06+51:4419:48
62Monika HjellströmGränna-Bygdens OK1:31:02+52:4020:00
63Anke BreckleTuS Rüppurr1:35:35+57:1321:00
64Katharina HinterhoferASKÖ Austria1:41:30+1:03:0822:18
65Marie Claire ShanklandForth Valley Orienteers1:43:18+1:04:5622:42
66Nuria Calvo SegoviaALCON1:44:29+1:06:0722:57
67Katja BüchelFanclub Hubmann1:49:30+1:11:0824:03
68Pernilla LindOK Lindéna1:55:26+1:17:0425:22
Pernilla LindOK Lindénaej godkänd
Pia JohanssonOK Landehofej godkänd
Jessica ElmerssonOK Bävernej godkänd
Annika AsketunOK Roxenej godkänd
Alexandra CoelhoGD4Cej godkänd
Stephanie BeldjilaliATLASej godkänd
Anna ErikssonOK Landehofej start
Maria TuressonHärlövs IFej start
Åsa JasarpFK Friskus-Varbergej start
Kristina NilssonOK Trananej start
Malin LammFrölunda OLej start
Åsa JellvertGöteborg-Majorna OKej start

H45

6 260 m, 112 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas HallménOK Tisaren45:327:16
2Ingvar ÅkessonIK Hakarpspojkarna46:35+1:037:26
3Tero HeikkiläPaimion Rasti48:27+2:557:44
4Flemming JørgensenOK Snab51:38+6:068:14
5Johan SundénVästerås SOK52:07+6:358:19
6Ilya GusevSt.Petersburg52:22+6:508:21
6Patrik SvantessonTrollhättans SOK52:22+6:508:21
8Andreas RangertIK Hakarpspojkarna52:45+7:138:25
9Erik ErssonIFK Mora OK53:54+8:228:36
10Björn KristianssonTrollhättans SOK53:58+8:268:37
11Jussi AumoKungälvs OK54:16+8:448:40
12Michael LönnHjärnarps OL54:47+9:158:45
13Ola TellesbøHadeland OL54:58+9:268:46
14Svein NygårdLillomarka OL55:40+10:088:53
15Per Henning BjervaÅs-NMBU Orientering55:46+10:148:54
16Jörgen ÅhlÅmåls OK56:17+10:458:59
17Fredrik HugossonLunds OK56:38+11:069:02
18Håkan StoltSundsvalls OK56:45+11:139:03
19Gunnar ElveljungIFK Göteborg56:49+11:179:04
20Oskars ZernisSaldus OK56:51+11:199:04
21Per SigvardsonBredaryds SOK56:52+11:209:05
22Anders LillieströmOK Roxen57:03+11:319:06
23Mattias HedfjärdGudhems IF57:24+11:529:10
24Matti EnvallIK Hakarpspojkarna57:33+12:019:11
25Mattias OssianssonIK Hakarpspojkarna57:41+12:099:12
26Stefan BergOK Ravinen59:14+13:429:27
27Kestutis JokubauskisOK Telsiai59:58+14:269:34
28Tomas NormanLeksands OK1:00:36+15:049:40
29Eddie WymerBALISE 25 BESANCON1:01:02+15:309:44
30Ivaylo IvanovBEGUN1:01:37+16:059:50
31Mattias BååthSävedalens AIK1:02:28+16:569:58
32Anders ArfwedsonFrölunda OL1:02:37+17:0510:00
33Thomas KullanderSävedalens AIK1:03:03+17:3110:04
34Martin GygaxSwiss Orienteering Olten1:03:10+17:3810:05
35Fredrik JönssonMotala AIF OL1:03:13+17:4110:05
36Jan Erik IsaksenNydalens SK1:03:24+17:5210:07
37Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad1:04:01+18:2910:13
38Petr BoranekUSK Praha1:04:16+18:4410:15
39Max TholénOK Skogshjortarna1:04:24+18:5210:17
39Stefan GunnarssonOK Lindéna1:04:24+18:5210:17
41Henrik PetterssonOK Roxen1:04:37+19:0510:19
42Thomas KarlssonOK Landehof1:05:59+20:2710:32
43David OlssonOK Skogsstjärnan1:06:18+20:4610:35
43Michael SumserFanclub Hubmann1:06:18+20:4610:35
45Björn KarlssonKexholms SK1:06:20+20:4810:35
46Espen SvaeSarpsborg OL1:06:42+21:1010:39
47Paul WimberleyRACO1:06:43+21:1110:39
48Jonas AxelssonLerums SOK1:06:55+21:2310:41
49Jurg NiggliO Jura1:07:23+21:5110:45
50Jonas HöijerSävedalens AIK1:07:32+22:0010:47
51Johan ÅbergOK Landehof1:07:36+22:0410:47
52Göran NordSol Tranås1:07:56+22:2410:51
53Henrik PetterssonFalköpings AIK OK1:07:58+22:2610:51
54Rune ScheeleNydalens SK1:08:29+22:5710:56
55Laurent AstradeECHO731:09:25+23:5311:05
56Magnus EricssonVäxjö OK1:10:37+25:0511:16
57Magnus GrafströmCentrum OK1:10:39+25:0711:17
58Jørn MjøsterØstmarka OK1:11:01+25:2911:20
59Øyvind ThømtIndre Østfold OK1:11:30+25:5811:25
60Malte LennerstedtLunds OK1:11:34+26:0211:25
61Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:11:40+26:0811:26
62Fabian LjungqvistLunds OK1:12:40+27:0811:36
63Greff NicolasCO Ambérieu1:13:09+27:3711:41
64Jon CrossForth Valley Orienteers1:13:36+28:0411:45
65Magnus Ö BernhedSävedalens AIK1:13:57+28:2511:48
66Thomas BorneFrölunda OL1:14:01+28:2911:49
67Kell SønnichsenOK Pan Århus1:14:28+28:5611:53
68Niklas KronkvistÖrkelljunga FK1:15:26+29:5412:03
69Bjørn Axel GranHalden SK1:15:30+29:5812:03
70Bjørn-Willy ArntzenLierbygda O-lag1:15:39+30:0712:05
71Patrik SteenOK Enen1:15:55+30:2312:07
72Ueli GrafFanclub Hubmann1:15:56+30:2412:07
73Blair TrewinYarra Valley OC1:18:23+32:5112:31
74Lars MunktvedCopenhagenO1:18:24+32:5212:31
75Roger BaumannThe Woodchucks1:18:36+33:0412:33
76Christer JohanssonEksjö SOK1:19:06+33:3412:38
77Anders EricssonLunds OK1:19:08+33:3612:38
78Valentin PalcauASQuétigny1:19:22+33:5012:40
79Pär MoqvistLerums SOK1:19:34+34:0212:42
80Carsten ThyssenHorsens OK1:20:44+35:1212:53
81Ulf NyqvistOK Landehof1:20:49+35:1712:54
82Jonas HöstHjärnarps OL1:21:30+35:5813:01
83Martin EkdalaKungälvs OK1:21:33+36:0113:01
84Jan GrahnIK Uven1:22:41+37:0913:12
85Joakim ÅkessonOK Landehof1:22:52+37:2013:14
86Johan BökmanHelsingborgs SOK1:23:33+38:0113:20
87Johan JensenSkåneslättens OL1:23:57+38:2513:24
88Per CarlssonStora Tuna OK1:24:31+38:5913:30
89Hans BreckleBielefelder TG1:25:03+39:3113:35
90Steve BreezeNorth West Junior Squad1:25:59+40:2713:44
91Andrey RazmetovVesta1:26:55+41:2313:53
92Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK1:28:36+43:0414:09
93Niklas LorénOK Landehof1:30:28+44:5614:27
94Nic GormanOrienteering Waikato1:31:20+45:4814:35
95Sven ErikssonOK Landehof1:32:17+46:4514:44
96Simon HunterNorth West Junior Squad1:32:19+46:4714:44
97Peter EbsterASKÖ Austria1:33:19+47:4714:54
98Hans Olav HygenØstmarka OK1:34:32+49:0015:06
99Alain SerrandTOAC Orientation1:35:17+49:4515:13
100Svein OtterleiØstmarka OK1:36:17+50:4515:22
101Stefan RöhlLOK Berlin1:39:55+54:2315:57
102Staffan JohanssonSol Tranås1:40:21+54:4916:01
103Michael ErtmannCopenhagenO1:40:49+55:1716:06
104Arnaud MalerbeACA Aix en Provence1:43:20+57:4816:30
105Roland ReisenbergerOrienteering Klosterneuburg1:44:32+59:0016:41
106Anders MalmqvistMotala AIF OL1:52:52+1:07:2018:01
107Xiaoping TanLearnjoy1:58:31+1:12:5918:55
108Janis SpektorsIK Auseklis2:28:39+1:43:0723:44
109Roger LundinFK Herkules2:36:38+1:51:0625:01
Roberto SannaU.S. SAN GIORGIO A.D.S.ej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Rickard EkmanOK Roslagenej godkänd
Jörgen LjungbergGöteborg-Majorna OKej godkänd
Tomas KarlssonKexholms SKej start
Jan OlmKils OKej start
Mats HermanssonKungälvs OKej start
Christer LindOK Lindénaej start
Mika IlomäkiKooveeej start
Torgeir SnilsbergOK Mossej start
Michael AdamssonNybro OKej start
Johan ZettergrenFrölunda OLej start
Klaus SchwindOLG Ortenau Spätzleteamej start
Mats JohnssonFalköpings AIK OKej start
Alexandr DobritskiySt.Petersburgej start

D50

4 040 m, 70 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK41:0110:09
2Sara Snogerup LinseLunds OK41:35+0:3410:17
3Eva PetterssonKarlskrona SOK43:19+2:1810:43
4Elisabet EnmarkGävle OK44:42+3:4111:03
5Kjersti HovFossum IF46:15+5:1411:26
6Helena SellgrenGöteborg-Majorna OK46:27+5:2611:29
7Ina SkalbergBredaryds SOK47:34+6:3311:46
8Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL48:57+7:5612:06
9Camilla AdlertegOK Enen49:18+8:1712:12
10Maria SkogsbergMariestads FK50:24+9:2312:28
11Kristina SpångbergLunds OK50:35+9:3412:31
12Marie AlfredssonOK Tyr51:11+10:1012:40
12Monica BomanGävle OK51:11+10:1012:40
14Kristina JohanssonBredaryds SOK51:20+10:1912:42
15Vera ArbterNaturfreunde Wien51:24+10:2312:43
16Catarina HögkvistOK Tyr51:41+10:4012:47
17Annica TholénOK Skogshjortarna52:48+11:4713:04
18Anna EkSödertälje-Nykvarn OF52:52+11:5113:05
19Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK52:58+11:5713:06
20Kajsa HolmqvistHagaby GoIF Örebro53:32+12:3113:15
21Anette BernhedSävedalens AIK55:40+14:3913:46
21Pia LundbergOK Bävern55:40+14:3913:46
23May Bente BrurbergÅs-NMBU Orientering55:50+14:4913:49
24Gunilla EdgrenTrollhättans SOK56:36+15:3514:00
25Helena KönigssonRobertsfors IK58:16+17:1514:25
26Iben MaagSøllerød OK58:30+17:2914:28
27Jaana EronenPihkaniskat59:29+18:2814:43
28Kari MadslienNydalens SK59:52+18:5114:49
29Birgit SpangenbergOLG Regensburg1:00:23+19:2214:56
30Jolanda WehrliSwiss O Tours1:01:31+20:3015:13
31Johanna PurrerULUS REISEWELT1:02:37+21:3615:29
32Margrete EngzeliusAsker SK1:03:00+21:5915:35
33Tuuli SaariFK Herkules1:03:33+22:3215:43
34Pia Käck FritzellGudhems IF1:04:01+23:0015:50
35Madeleine KarlssonOK Norrvirdarna1:04:14+23:1315:53
36Korchak LenaC O B F1:04:44+23:4316:01
37Kerstin MitchellHOC1:05:30+24:2916:12
38Agneta Hallberg HanssonJönköpings OK1:06:00+24:5916:20
39Heidi BørstadSarpsborg OL1:09:07+28:0617:06
40Annika AasaIK Uven1:09:53+28:5217:17
41Ingela AnderssonLunds OK1:10:53+29:5217:32
42Anne TuressonBredaryds SOK1:10:57+29:5617:33
43Heda PernerASKÖ Austria1:11:01+30:0017:34
44Wenche LindløvSarpsborg OL1:11:08+30:0717:36 Ladda ner rutt i gpx-format
45Trine Marit Justad RaaenKongsberg OL1:12:48+31:4718:01
46Susanne ThomsenTisvilde Hegn OK1:15:06+34:0518:35
47Karin WalchOLC Graz1:15:32+34:3118:41
48Annie EdvardsenGöteborg-Majorna OK1:16:45+35:4418:59
49Lotte FribergFIF Hillerød1:17:14+36:1319:07
50Anne SvantessonHjärnarps OL1:17:52+36:5119:16
51Ing-Britt SwedenborgLunds OK1:18:46+37:4519:29
52Katarina AlmehedFrölunda OL1:19:30+38:2919:40
53Judith WoodPendle Forest Orienteers1:20:24+39:2319:54
54Marianne ArnesenAsker SK1:21:52+40:5120:15
55Anna KullbergLinköpings OK1:22:19+41:1820:22
56Ann-Marie DuckworthDVO1:23:40+42:3920:42
57Helen PedleyWest Yorkshire Orienteers1:24:35+43:3420:56
58Nina DjerfLerums SOK1:27:58+46:5721:46
59Petra WeberOLG Regensburg1:28:13+47:1221:50
60Claudia HacklASKÖ Austria1:31:31+50:3022:39
61Lotta KastenssonValbonne SAO1:31:36+50:3522:40
62Jana TicháSOS Jindřichův Hradec1:32:01+51:0022:46
63Kirsten MøllerSøllerød OK1:36:33+55:3223:53
64Lena StrömbäckLinköpings OK1:39:24+58:2324:36
65Petra JanischowskyOLG Regensburg2:05:48+1:24:4731:08
Sylvie BassetASUL SPORTS NATUREej godkänd
Sille WinsnesÅs-NMBU Orienteringej godkänd
Ann-Louise Notstam HjorthArboga OKej godkänd
Solveig SikkelandIL Tyrvingej godkänd
Helle NikkelViborg Orienteringsklubej godkänd
Anneli ÖstbergStora Tuna OKej start
Silvia SchneiderULUS REISEWELTej start
Marsela McLeodINVOCej start
Suzy LarssonOK Skogshjortarnaej start

H50

6 120 m, 103 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan SvenssonBredaryds SOK42:326:56
2Joakim IngelssonOK Hammaren44:00+1:287:11
3Conny ForsbergLånghundra IF47:23+4:517:44
4Thor MellaOppsal Orientering47:26+4:547:45
5Rikard ImarkTullinge SK48:08+5:367:51
6Jan Richard EriksenAsker SK48:29+5:577:55
7Mats NylundBredaryds SOK48:46+6:147:58
8Jan Tore HenriksenNydalens SK49:35+7:038:06
9Tim Falck WeberTisvilde Hegn OK51:25+8:538:24
10Colin Mc IntyreOK Tyr52:22+9:508:33
11Hans MelinGöteborg-Majorna OK52:24+9:528:33
12Jon Iver BakkenNydalens SK52:43+10:118:36
13Johan HanssonJönköpings OK52:59+10:278:39
14Bjørn Henning GrandalIL Tyrving53:03+10:318:40
15Johan HallgrenBjursås OK53:17+10:458:42
16Stein H. HagenFossum IF55:13+12:419:01
17Patrick KunzOLG St.Gallen/Appenzell55:58+13:269:08
18Jörg HubmannFanclub Hubmann56:23+13:519:12
19Anders WadstenOK Landehof56:25+13:539:13
20Roger WiikRøyken O-lag56:30+13:589:13
21Johan MarkstedtOK Södertörn56:34+14:029:14
22Ola WallinderGöteborg-Majorna OK56:35+14:039:14
23Magnus KarlssonOK Landehof56:40+14:089:15
24Jim OlaussenHalden SK57:00+14:289:18
25Hallvard KorenOK Moss57:07+14:359:19
26Lars SvantessonHjärnarps OL57:35+15:039:24
27Sten LeanderssonOK Tyr57:44+15:129:26
28Mårten WikströmHalmstad OK57:57+15:259:28
28Kjetil KarlsenOK Moss57:57+15:259:28
30Arild AndresenFossum IF58:03+15:319:29
31Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL58:13+15:419:30
32Stefan AronengHestra IF58:16+15:449:31
33Mats JohanssonSol Tranås58:24+15:529:32
34Klaus KrischanSwiss O Tours58:50+16:189:36
35Matti HuttunenPihkaniskat59:11+16:399:40
36Lasse Karlsson-LodIstrums SK59:19+16:479:41
37Per-Arne WahlgrenSjövalla FK59:35+17:039:44
38Ole IngesenSarpsborg OL59:56+17:249:47
39Magnus PorleVäxjö OK1:00:22+17:509:51
40Roland ArbterNaturfreunde Wien1:00:52+18:209:56
41Anders LammFrölunda OL1:01:23+18:5110:01
42Trond BrevikFossum IF1:01:24+18:5210:01
43Børge PedersenNydalens SK1:01:48+19:1610:05
44Svend Arne YtterbølHalden SK1:01:54+19:2210:06
45Jan AsketunOK Roxen1:02:04+19:3210:08
46Tommy BäckOK Kullingshof1:02:06+19:3410:08
47Andy HemstedHOC1:02:40+20:0810:14
48Peter HedbergLunds OK1:04:31+21:5910:32
49Stefan SvenssonBredaryds SOK1:04:37+22:0510:33
50Rikard BorgLinköpings OK1:04:44+22:1210:34
51Bjørn HallanLommedalens IL1:05:03+22:3110:37
52Mikael YngvessonRobertsfors IK1:05:16+22:4410:39
53Mats BredfeltLunds OK1:05:33+23:0110:42
54Göran StuhlhoferOK Landehof1:06:05+23:3310:47
55Libor SlezakCzech junior team1:06:36+24:0410:52
56Göran HellgrenOK Södertörn1:06:42+24:1010:53
57Tomas HermanssonÅmåls OK1:06:57+24:2510:56
58Guttorm L EggeOSI Orientering1:07:00+24:2810:56
59Martin TichýSOS Jindřichův Hradec1:09:00+26:2811:16
60Per WintherVästerbergslagens OL1:09:14+26:4211:18
61Jonas AnderssonOK Norrvirdarna1:09:27+26:5511:20
62Magnus WideFrölunda OL1:09:28+26:5611:21
63Martin OkleOLK Piz Hasi1:09:30+26:5811:21
64Roland KohlbacherASKÖ Austria1:09:44+27:1211:23
65Klaes AxelssonMullsjö SOK1:09:52+27:2011:24
66Dag BrenåsVarteig OL1:10:54+28:2211:35
67Ulf AlmehedFrölunda OL1:11:05+28:3311:36
68Kennet HorvathHalmstad OK1:11:19+28:4711:39
69Hans NilssonKungälvs OK1:11:38+29:0611:42
70Magnus BacklundSäterbygdens OK1:11:50+29:1811:44
71Antonin ProchazkaKOB Dobřichovice1:12:35+30:0311:51
72Bengt AnderssonIFK Mora OK1:12:59+30:2711:55
73Stefan OlofssonOK Gisle1:13:13+30:4111:57
74Christoph FurerOLG Bern1:13:20+30:4811:58
75Martin LejsekASKÖ Austria1:15:08+32:3612:16
76Valerio CasanovaOLG Regensburg1:16:07+33:3512:26
77Ove RinnbäckOK Ravinen1:17:15+34:4312:37
78Michael AnderssonLunds OK1:17:31+34:5912:39
79Olivier BassetASUL SPORTS NATURE1:18:04+35:3212:45
80Phil ConwayGuildford Orienteers1:19:24+36:5212:58
81Thierry FolTOAC Orientation1:20:46+38:1413:11
82Patrick DjerfLerums SOK1:20:55+38:2313:13 Ladda ner rutt i gpx-format
83Johannes VogelOLG Dachsen1:20:57+38:2513:13
84Timo RitakallioLynx1:22:46+40:1413:31
85Gottfried ScheiklSwiss O Tours1:23:25+40:5313:37
86Martin KosterFanclub Hubmann1:27:48+45:1614:20
87Per-Olof ClaéssonTenhults SOK1:28:20+45:4814:26
88Niclas LidströmFrösö IF1:28:56+46:2414:31
89Anders SjöbergOK Reftele1:31:13+48:4114:54
90Duncan HarrisDeeside OC1:32:29+49:5715:06
91Erich NürnbergerOLG Regensburg1:32:42+50:1015:08
92Luiz Sergio MendesCOTI - Clube de Orientação Tiradentes - DF1:33:03+50:3115:12
93Klemens JanischowskyOLG Regensburg1:33:04+50:3215:12
94Law Kwok KuenHKOXCC1:38:27+55:5516:05
95Terje LinløkkenØstmarka OK1:38:39+56:0716:07
96Nils EklöwOK Södertörn1:39:38+57:0616:16
97Hans LindgrenOK Skogshjortarna1:39:50+57:1816:18
98Mike LongAJAX1:44:12+1:01:4017:01
99André WätliSwiss O Tours1:44:29+1:01:5717:04
100Ari KolehmainenOC-DK Muenchen1:56:09+1:13:3718:58
101Håkan ErikssonOK Räven1:58:58+1:16:2619:26
Daniel LeibundgutOLV Hindelbankej godkänd
Fredrik BarrulfOK Tyrej godkänd
Kjell EinarssonOK Skogshjortarnaej start
Philip HjellströmGränna-Bygdens OKej start
Richard BlomFrölunda OLej start
Philippe ChaveeASUL SPORTS NATUREej start
Carl-Johan ThorellOK Ravinenej start
Peter Lillen NilssonOK Trananej start
Stefan JohanssonBredaryds SOKej start
Anders YngströmGöteborg-Majorna OKej start
Ulf DanielssonÅmåls OKej start
John DuckworthDVOej start
Stefan HornebrantTrollhättans SOKej start
Håkan BerndtssonFrölunda OLej start
Christer SvenssonRonneby OKej start

D55

3 930 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid KensbyOK Tyr38:479:52
2Christine GjermoØstmarka OK39:27+0:4010:02
3Liv Inger PrangerødTistedalen Friluftslag43:17+4:3011:00
4Anne Elisabeth RamtvedtSarpsborg OL43:34+4:4711:05
5Anneli BerggrenOK Denseln43:50+5:0311:09
6Anna-Karin SundqvistTullinge SK44:39+5:5211:21
7Bente LineIndre Østfold OK45:39+6:5211:36
8EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF46:03+7:1611:43
9Berit DanielsenIL Tyrving46:39+7:5211:52
10Birgitta AnderssonFrämmestads IK47:51+9:0412:10
11Annika LeanderssonOK Tyr49:50+11:0312:40
12Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK50:14+11:2712:46
13Marianne HanssonBredareds IF50:32+11:4512:51
14Silvia FreyThe Woodchucks50:33+11:4612:51
15Monica KnutssonSävedalens AIK51:13+12:2613:01
16Eva Rabe MagnussonIF Hagen51:22+12:3513:04
17Dorthe HansenSilkeborg OK51:59+13:1213:13
18Susanne LüscherStora Tuna OK52:04+13:1713:14
19Alice BedwellJROS52:06+13:1913:15
20Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK52:34+13:4713:22
21Marie RappIFK Mora OK53:07+14:2013:30
22Jane HallidayMoravian53:19+14:3213:33
23Ann Warma LaasOK Skogshjortarna53:42+14:5513:39
24Priska GautschiSwiss O Tours53:53+15:0613:42
25Jane JohanssonIstrums SK54:44+15:5713:55
26Christina SegerslättSkåneslättens OL57:18+18:3114:34
27Elisabeth OppligerOLV Hindelbank59:20+20:3315:05
28Anne Julsrud HaugenHalden SK59:45+20:5815:12
29Marianne ThorssonIK Trenne Ullared59:51+21:0415:13
30Tone HollowellOK Tyr59:52+21:0515:13
31Iva KnapovaOK Lokomotiva Pardubice1:00:12+21:2515:19
32Anna-Karin OhlssonTullinge SK1:00:30+21:4315:23
33Jane MelinGöteborg-Majorna OK1:02:40+23:5315:56
34Bozhko TetyanaO-klub1:03:51+25:0416:14
35Elisabeth Meum JohansenOK Moss1:05:37+26:5016:41
36Deborah GoodwinNorth West Junior Squad1:09:09+30:2217:35
37Tina HagårdRävetofta OK1:09:26+30:3917:40
38Elisabeth Holth JohannessenRøyken O-lag1:11:07+32:2018:05
38Siri Scherdin SætraAsker SK1:11:07+32:2018:05
40Christina OlssonSkåneslättens OL1:11:20+32:3318:09
41Ann-Kristin SjöströmLunds OK1:12:01+33:1418:19
42Barbara LuescherSwiss O Tours1:13:24+34:3718:40
43Margrit WidmerOLG Oberwil1:13:43+34:5618:45
44Elizabeth DeaneCorkO1:20:23+41:3620:27
45Pia StålhandskeBjörkfors GOIF1:20:28+41:4120:28
46Maria VamlingFrölunda OL1:27:40+48:5322:18
47Katarina ÖstlingOK Skogshjortarna1:30:34+51:4723:02
48Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:38:14+59:2724:59
Marianne BandixenOLG Pfaeffikonej godkänd
Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Yvonne JohanssonGamleby OKej start
Rachel AshtonNorth West Junior Squadej start
Eva EmanuelssonHelsingborgs SOKej start
Heidy CorrodiOLG Dachsenej start

H55

5 480 m, 77 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten GustafssonEds SK49:078:57
2Sören JonssonNydalens SK53:15+4:089:43
3Ingar HalsSogndal IL53:41+4:349:47
4Terje MathisenNydalens SK54:25+5:189:55
5Brian CorbettCorkO54:34+5:279:57
6Bengt HaglundLeksands OK54:51+5:4410:00
7Magnus JosefssonSävedalens AIK55:44+6:3710:10
8Erik BobachSilkeborg OK55:52+6:4510:11
9Sture OttesenIndre Østfold OK56:35+7:2810:19
10Sven UndelandSödertälje-Nykvarn OF56:40+7:3310:20
11Tore SagvoldenØstmarka OK56:47+7:4010:21
12Thomas SellgrenGöteborg-Majorna OK56:53+7:4610:22
13Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK58:19+9:1210:38
14Eirik NordhagenÅs-NMBU Orientering58:23+9:1610:39
15Magnus JoelssonSOK 6858:24+9:1710:39
16Bengt JohanssonOK Tyr58:40+9:3310:42
17Tore KjølsethNydalens SK59:14+10:0710:48
18Jan GranstedtHalden SK59:29+10:2210:51
19Jim RussellBendigo Orienteers Incorporated1:00:53+11:4611:06
20Jens KastenssonValbonne SAO1:01:10+12:0311:09
21Anders AxelssonTrollhättans SOK1:01:11+12:0411:09
22Guido RhynOLG Herzogenbuchsee1:01:15+12:0811:10
23Roland NotstamArboga OK1:01:43+12:3611:15
24Mark SaundersJROS1:01:59+12:5211:18
25Knut BjørkeloKolbotn & Skimt OL1:02:05+12:5811:19
26Richard Zeiner-GundersenFossum IF1:03:24+14:1711:34
27Henrik UndelandIFK Göteborg1:03:57+14:5011:40
28Anders EnmarkGävle OK1:04:05+14:5811:41
29Krister GumaeliusWaxholms OK1:04:18+15:1111:44
30Mikael SundqvistTullinge SK1:05:40+16:3311:58
31Anders BjörklundSävedalens AIK1:05:44+16:3711:59
32Stefan SjöblomFrölunda OL1:06:12+17:0512:04
33Sven BörjesonGöteborg-Majorna OK1:06:25+17:1812:07
34Paul CorrodiOLG Dachsen1:06:52+17:4512:12
35Tim ParsonNew England Orienteering Club1:07:27+18:2012:18
36Per HögkvistOK Tyr1:07:50+18:4312:22
37Olivier MinottiSwiss O Tours1:08:10+19:0312:26
38Gunnar KarlssonMålilla OK1:09:09+20:0212:37
39Torgeir StrandFana IL1:09:10+20:0312:37
40Ulf HamreforsVästerås SOK1:09:55+20:4812:45
41Göran OlesundOK Landehof1:10:06+20:5912:47
42Bengt NilssonGöteborg-Majorna OK1:10:26+21:1912:51
43Steve SmirthwaiteMoravian1:13:43+24:3613:27
44Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK1:14:01+24:5413:30
45Mats KensbyOK Tyr1:14:56+25:4913:40
46Ulu AeschlimannULUS REISEWELT1:15:35+26:2813:47
47Arne SääfGudhems IF1:15:56+26:4913:51
48Tor LahlumKolbotn & Skimt OL1:18:39+29:3214:21
49Jens Erik MjølnerødHalden SK1:21:51+32:4414:56
50Pascal LégèreValmo1:22:45+33:3815:06
51Bo KonringSøllerød OK1:23:47+34:4015:17
52Radan KamenickySK OS Nové Město na Moravě1:24:39+35:3215:26
53Björn EngströmLustens OK1:24:40+35:3315:27
54Werner KöhlerTullinge SK1:24:56+35:4915:29
55Sten SegerslättSkåneslättens OL1:25:51+36:4415:39
56Kjeld ArildsenOK Vendelboerne1:26:58+37:5115:52
57Ragnar OlssonTibro OK1:26:59+37:5215:52
58Frédéric GibiatCS Pertuis1:29:40+40:3316:21
59Christian GarrecCSA CNSD de Fontainebleau 1:30:23+41:1616:29
60Hans-Ingar SätraAsker SK1:30:46+41:3916:33
61Pat McCavanaGEN1:34:59+45:5217:19
62Niels AabyeBallerup OK1:36:20+47:1317:34
63Carsten AggerHSOK.dk1:41:20+52:1318:29
64Sigbjørn ModalsliFossum IF1:42:31+53:2418:42
65Håkan IhrforsIFK Lidingö SOK1:42:51+53:4418:46
66Kyrre ThalbergLunds OK1:44:56+55:4919:08
67Petter FureOppsal Orientering1:45:53+56:4619:19
68Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:49:46+1:00:3920:01
69Svend Erik SkovsgaardViborg Orienteringsklub1:50:26+1:01:1920:09
70András ZempléniHegyvidék-KFKI Optimista Sportklub1:54:14+1:05:0720:50
71Mike PedleyWest Yorkshire Orienteers1:57:22+1:08:1521:25
72Niels la Cour BentzonSøllerød OK1:58:27+1:09:2021:36
73Matthias LerfSwiss O Tours2:12:43+1:23:3624:13
74Toni SerrallongaGO-XTREM2:54:08+2:05:0131:46
Mons Kr. LøvfaldNydalens SKej godkänd
Jürg HellmüllerSwiss Orienteering Oltenej godkänd
Michael AnderssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Andres LaasOK Skogshjortarnaej start
Ulf WallinGöteborg-Majorna OKej start
Mick LuckingNOCej start
Richard TileyNorth West Junior Squadej start
Jörgen IvarssonHestra IFej start
Mats JönssonKorsnäs IF OKej start
Tomas AnderssonTrollhättans SOKej start
Nik WalterSwiss O Toursej start
Johan LundeIL Kollej start

D60

3 520 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne BerglundSävedalens AIK41:4211:50
2Elisabeth ÖströmOK Tyr42:48+1:0612:09
3Inger WesterbergIF Hagen44:42+3:0012:41
4Jenny BourneEureka Orienteering Club45:02+3:2012:47
5Kerstin AnderssonRyda SK45:42+4:0012:58
6Eva TykessonRävetofta OK48:12+6:3013:41
7Tuire NiemiTampereen Pyrintö51:26+9:4414:36
8Anne SørumRingsaker OK52:09+10:2714:48
9Vivianne LindstamSol Tranås53:22+11:4015:09
10Solveig HedenblomSjövalla FK53:25+11:4315:10
11Ruth Mairead LynamCNOC57:19+15:3716:16
12Lisa AnnersandOK Tyr57:41+15:5916:23
13Helena BachmanTäby OK58:14+16:3216:32
14Margrith HoferOLG Breitsee59:41+17:5916:57
15My RönnolsTäby OK59:47+18:0516:59
16Anna-Carin MolinFalköpings AIK OK1:03:59+22:1718:10
17Elise JohanssonFalköpings AIK OK1:04:10+22:2818:13
18Sue RoomeNorth West Junior Squad1:08:05+26:2319:20
19Annette RagvaldVingåkers OK1:08:50+27:0819:33
20Miluse ProchazkovaKOB Dobřichovice1:09:21+27:3919:42
21Monica IvarssonOK Skogshjortarna1:12:01+30:1920:27
22Catherine DawsonGafanhori1:13:03+31:2120:45
23Evamarie LundahlIF Hagen1:15:09+33:2721:20
24Nermin FenmenODTÜ1:23:53+42:1123:49
25Miriam AsvarischViking Orientering1:25:51+44:0924:23
26Gunnel NilssonASVÖ Österrike1:54:40+1:12:5832:34
27Danielle GibiatCS Pertuis1:58:42+1:17:0033:43
Helga SøbyHerning O-Klubej godkänd
Ing-Marie HjertFalköpings AIK OKej godkänd
Margareta HallménAttunda OKej godkänd
Fiona HanstockBOKej godkänd
Ina LindebergSkåneslättens OLej start
Britt LarssonLänna IFej start

H60

4 900 m, 75 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas LundgrenTrollhättans SOK42:098:36
2Ulf PalmérUlricehamns OK42:23+0:148:38
3Olov ÖströmOK Tyr42:27+0:188:39
4Börje VartiainenKalevan Rasti43:21+1:128:50
5Torgeir StrandhagenRøyken O-lag44:01+1:528:58
6Øystein RuudFredrikstad SK44:24+2:159:03
7Leif ThingsrudØstmarka OK45:25+3:169:16
8Ken RagnarssonOK Kompassen45:30+3:219:17
9Per Kristian EkebergIL Tyrving45:37+3:289:18
10Göran NilssonSnättringe SK46:12+4:039:25
11Geoff LawfordEureka Orienteering Club46:54+4:459:34
12Christian BilandULUS REISEWELT47:28+5:199:41
13Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna47:43+5:349:44
14Peter HainesAire48:39+6:309:55
15Lennart HålsjöOK Skogshjortarna49:15+7:0610:03
16Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK50:14+8:0510:15
17Are EriksenOSI Orientering50:23+8:1410:16
18Tomas KarlssonOK Skogshjortarna50:41+8:3210:20
19Svein S JacobsenIL Tyrving50:57+8:4810:23
20Johan BerglundSävedalens AIK52:34+10:2510:43
21Lars JanlövIF Åland52:47+10:3810:46
22Uno MagnussonIF Hagen53:27+11:1810:54
23Thomas HjertFalköpings AIK OK53:52+11:4310:59
24Kari VirtanenPellon Ponsi54:07+11:5811:02
25Anders ErikssonIF Hagen55:22+13:1311:17
26Per Arne EvaldssonOK Gynge56:15+14:0611:28
27Otti BisangULUS REISEWELT58:06+15:5711:51
28Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby58:34+16:2511:57
29Martin RåmanKvarnsvedens GOIF OK59:39+17:3012:10
30Leif BergersenAsker SK59:45+17:3612:11
31Stig BarrettViborg Orienteringsklub1:00:26+18:1712:19
32Bernt AnderssonIF Rigor1:00:37+18:2812:22
33Anders HallménAttunda OK1:01:26+19:1712:32
34Sven-Erik BrodinKristinehamns OK1:01:33+19:2412:33
35Kalle LindqvistVäxjö OK1:02:22+20:1312:43
35Alain JuanSwiss O Tours1:02:22+20:1312:43
37Martyn RoomeNorth West Junior Squad1:04:09+22:0013:05
38Lennart VamlingFrölunda OL1:05:24+23:1513:20
39Jan DanielssonKalmar OK1:05:31+23:2213:22
40Morten JohannessenRøyken O-lag1:07:27+25:1813:45
41Max PrangFredensborg OK1:08:02+25:5313:53
42Olivier BenevelloValbonne SAO1:08:49+26:4014:02
43Børje SvenssonMarnardal IL1:09:19+27:1014:08
44Ole Bek AndersenHerning O-Klub1:09:35+27:2614:12
45Bjørn ÅstorpSarpsborg OL1:10:35+28:2614:24
46Kent IvarssonOK Skogshjortarna1:11:28+29:1914:35
47Bent GalborgenIndre Østfold OK1:11:31+29:2214:35
48Hans-Åge MortensenViking Orientering1:12:33+30:2414:48
49Bengt-Åke JanssonFrämmestads IK1:13:07+30:5814:55
50Don ShortCNOC1:13:16+31:0714:57
51Ove ErikssonNyköpings OK1:18:28+36:1916:00
52Jan JohanssonGamleby OK1:18:43+36:3416:03
53Øyvind GylverAsker SK1:20:10+38:0116:21
54Alan HallidayMoravian1:20:15+38:0616:22
55Knut H. RamtvedtSarpsborg OL1:20:20+38:1116:23
56Ludwig SchneiderFanclub Hubmann1:21:04+38:5516:32
57Sjur GjestvangOL Toten-Troll1:21:09+39:0016:33
58Fabio WürmliFanclub Hubmann1:21:13+39:0416:34
59Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:21:43+39:3416:40
60Ole GalleTisvilde Hegn OK1:22:24+40:1516:48 Ladda ner rutt i gpx-format
61Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF1:24:33+42:2417:15
62Matthias ScherrerSwiss O Tours1:25:10+43:0117:22
63David RosenSouth Ribble OC1:26:26+44:1717:38 Ladda ner rutt i gpx-format
64Richard CatmurBNCO1:30:37+48:2818:29
65Stefanini Jean-PhilippeGrenoble Université Club -CO1:33:58+51:4919:10
66Hans WidmerOLG Oberwil1:37:08+54:5919:49
67David HanstockBOK1:37:36+55:2719:55
68Hans RagvaldVingåkers OK1:42:27+1:00:1820:54
69Karl HacklASKÖ Austria1:43:28+1:01:1921:06
70Andrew WoodPendle Forest Orienteers2:04:56+1:22:4725:29
Jan SveenRaumar Orienteringej godkänd
Stig Hultgreen KarlsenOppsal Orienteringej godkänd
Bo DavidssonSolna OKej godkänd
Per NilssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Wolfgang SchützASKÖ Austriaej godkänd
Sture LarssonLänna IFej start
Eirik Næss-UlsethNydalens SKej start
Dean SturtevantNew England Orienteering Clubej start
Christer KlintVänersborgs SKej start
Eirik NordbrødenHalden SKej start
Stellan MartinssonOK Tyringeej start
Göran OhlssonTullinge SKej start
Ulf HenrikssonKorsnäs IF OKej start
Stefan CarlssonSOK Viljanej start

D65

3 510 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK48:3113:49
2Lena JansonArboga OK52:03+3:3214:49
3Maria LuderOLV Hindelbank52:29+3:5814:57
4Gunnel TurpeinenKvillebyns SK57:27+8:5616:22
5Stina ElfvingByåsen IL58:00+9:2916:31
6Miriam RosenSouth Ribble OC1:01:32+13:0117:31 Ladda ner rutt i gpx-format
7Eva AlsinIK Ymer1:03:40+15:0918:08
8Maj-Britt ByströmRävetofta OK1:14:01+25:3021:05
9Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF1:15:53+27:2221:37
10Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK1:18:12+29:4122:16
11Margareta Huitfeldt AhlqvistSundbybergs IK1:20:44+32:1323:00
12Rita WyderULUS REISEWELT1:21:01+32:3023:04
13Anne Marit FærdenKolbotn & Skimt OL1:22:29+33:5823:29
14Catherine ChalopinCS Pertuis1:23:47+35:1623:52
15Marie-Louise KarlssonNybro OK1:25:09+36:3824:15
16Inger LorentzsonSundsvalls OK1:25:58+37:2724:29
17Monica BerggrenBodafors OK1:38:01+49:3027:55
18Kristin LindbergLunds OK1:38:16+49:4527:59
19Judith KarpinskiUSA Orienteering2:07:20+1:18:4936:16
20Renate WaserSwiss O Tours2:10:06+1:21:3537:03
Margareta SjöbergLunds OKej godkänd
Cheryl BluettBennelong Northsideej godkänd
Lena GranefeltOK Tyrej start
Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OKej start
Maria NordvallOK Kolmårdenej start

H65

4 550 m, 71 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bjørn BergerByåsen IL44:499:50
2Mykola BozhkoO-klub45:00+0:119:53
3Hans AurellGävle OK45:23+0:349:58
4Agne BengtssonOK Kompassen45:54+1:0510:05
5Ingemar GardSöders-Tyresö46:21+1:3210:11
6Lars JakobssonVästerås SOK46:50+2:0110:17
7Hans Roar BakkenEiker OL48:49+4:0010:43
8Willy GrønstadGimle IF49:39+4:5010:54
9Kenth SundgrenSkåneslättens OL50:15+5:2611:02
10Bo HerderssonMarkbygdens OK50:32+5:4311:06
11Stefan MillegårdSävedalens AIK51:51+7:0211:23
12Lars KlyveOppsal Orientering52:36+7:4711:33
13Jeffrey SaegerUSA Orienteering52:39+7:5011:34
14Arvid GalborgenEds SK53:33+8:4411:46
15Bertil KarlssonHjobygdens OK53:46+8:5711:49
16Claes NidebornStora Tuna OK54:47+9:5812:02
17Anders RobertssonAlmby IK55:07+10:1812:06
18Jan KnapOK Lokomotiva Pardubice55:32+10:4312:12
19Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL56:46+11:5712:28
20Per ErikssonLinköpings OK57:16+12:2712:35
21Roy DawsonGafanhori58:19+13:3012:49
22Inge LöwegrenKatrineholms OK1:00:09+15:2013:13
23Per IvarssonTrollhättans SOK1:00:45+15:5613:21
24Sören SvenssonSjövalla FK1:00:59+16:1013:24
25Gunnar EhnTullinge SK1:01:01+16:1213:24
25Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK1:01:01+16:1213:24
27Karl-Göran WahlströmAlmby IK1:01:34+16:4513:31
28Henri CucheSwiss O Tours1:01:42+16:5313:33
29Ove ThorssonIK Trenne Ullared1:01:56+17:0713:36
30Franz WaserSwiss O Tours1:02:06+17:1713:38
31Tommy LundqvistBjursås OK1:02:35+17:4613:45
32Paul NorénOK Södertörn1:03:21+18:3213:55
33Jean-François DechavanneASUL SPORTS NATURE1:03:24+18:3513:56
34Stig JohanssonFalköpings AIK OK1:05:19+20:3014:21
35Jan WingstedtBodafors OK1:06:42+21:5314:39
36Bernt LöfkvistBjursås OK1:07:21+22:3214:48
37Robert SvartholmGammelstads IF1:08:10+23:2114:58
38Ludwig GenderjahnLOK Berlin1:08:15+23:2615:00
39Ulric CarlssonIFK Lidingö SOK1:08:56+24:0715:09
40Håkan NilssonMalmö OK1:09:45+24:5615:19
41Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF1:09:58+25:0915:22
42Jørgen JørgensenSilkeborg OK1:10:01+25:1215:23
43Juergen ZiescheLOK Berlin1:10:03+25:1415:23
44Roger BergvikVäxjö OK1:10:23+25:3415:28
45Sven LarssonSärna SK1:10:33+25:4415:30
46Peter LorentzsonSundsvalls OK1:11:26+26:3715:41
47Robert DredgeWalton Chasers1:12:19+27:3015:53
48Res LuderOLV Hindelbank1:13:48+28:5916:13
49Gunnar HedbergÖstersunds OK1:14:45+29:5616:25
50Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF1:15:06+30:1716:30
51Philip GristwoodMVOC1:16:20+31:3116:46
52Eduard BöhmASKÖ Austria1:18:14+33:2517:11
53Cato MoltheStavanger OK1:18:27+33:3817:14
54Lars-Evan PetterssonKolbotn & Skimt OL1:19:11+34:2217:24
55Terry BluettBennelong Northside1:19:37+34:4817:29
56Anders WidénOLG Säuliamt1:19:59+35:1017:34
57Christer HellströmStora Tuna OK1:20:36+35:4717:42
58Gunnar MagnussonLunds OK1:22:18+37:2918:05
59Gert OlssonSkåneslättens OL1:23:48+38:5918:25
60Thomas SchollULUS REISEWELT1:25:24+40:3518:46
61Ueli HauswirthULUS REISEWELT1:32:24+47:3520:18
62Tommy OlaussonSOK Aneby1:35:19+50:3020:56
63Kjell JeppsonIF Rigor1:36:08+51:1921:07
64Jörgen AhlqvistSundbybergs IK1:36:43+51:5421:15
65Georg KapperudOppsal Orientering1:41:31+56:4222:18
66Beat OeschOLG Bern1:49:01+1:04:1223:57
67Hans ThomannFanclub Hubmann1:49:12+1:04:2324:00
68Mauri JunnolaJämsän Retki-Veikot1:55:42+1:10:5325:25
Gregor WyderULUS REISEWELTej godkänd
Bo SundqvistOckelbo OKej godkänd
Per Reidulf HolmOK Mossej godkänd
Göran LarssonSala OKej start
Kjell DolvaSkien OKej start
Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OKej start
Lennart SibeckFalköpings AIK OKej start
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej start
Rune LarssonOK Skogshjortarnaej start
Leif BokerødIdd SPKej start
Carl-Henry AnderssonOK Orintoej start

D70

3 100 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK41:4613:28
2Maria EhnTullinge SK43:53+2:0714:09
3Margareta LarssonOK Njudung46:50+5:0415:06
4Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL47:26+5:4015:18
5Gunnel SvenssonIK Ymer47:51+6:0515:26
6Eva IsakssonOK Skogshjortarna49:43+7:5716:02
7Britt RangertIK Ymer50:08+8:2216:10
8Torid KvaalFreidig50:40+8:5416:20
9Birgitte BekkelundRøyken O-lag51:44+9:5816:41
10Monica LarssonOK Tranan56:01+14:1518:04
11Barbro AnderssonOK Skogshjortarna56:54+15:0818:21
12Ann-Charlotte JensenHässleholms OK57:37+15:5118:35
13Ingrid Rex WallströmOK Landehof1:01:30+19:4419:50
14Ros-Mari KarlssonNybro OK1:02:14+20:2820:04
15Gillian Rowan-WildeNorth West Junior Squad1:04:45+22:5920:53
16Lotta GranholmLinköpings OK1:08:30+26:4422:05
17Karin BengtssonOK Kompassen1:11:26+29:4023:02
18Gullevi SvenssonRonneby OK1:13:01+31:1523:33
19Ulla NilssonSOK Viljan1:14:15+32:2923:57
20Barbro WahlströmIstrums SK1:25:05+43:1927:26
21Paula KyyrönenKouvolan Suunnistajat1:31:58+50:1229:40
Thorunn Aamodt OvesenLardal OLej start
Ellen ThomsenOK Vendelboerneej start
Karin Creutzer BlomgrenOK Tyrej start
Anita CarlssonBjursås OKej start
Ingrid Lome-HagmanKolbotn & Skimt OLej start

H70

3 930 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen39:4910:07
2Lars GranefeltOK Tyr40:27+0:3810:17
3Kalle JohanssonOK Skogshjortarna43:37+3:4811:05
4Sture BjörkOK Kåre45:27+5:3811:33
5Tore LangaardOppsal Orientering45:30+5:4111:34
6Thor PalmgrenHalden SK47:04+7:1511:58
7Jon FærdenKolbotn & Skimt OL47:15+7:2612:01
8Stefan G LarssonOK Njudung48:46+8:5712:24
9Heikki KyyrönenKouvolan Suunnistajat48:48+8:5912:25
10Per-Olof FernbergIS Skanne48:52+9:0312:26
11Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK50:27+10:3812:50
12Fred LaederachULUS REISEWELT51:28+11:3913:05
13Anders BuhréNybro OK52:47+12:5813:25
14Roland NilssonSOK Viljan53:19+13:3013:33
15Achim BaderOLF Mainz56:02+16:1314:15
16Jerry MartinssonOK Motala56:16+16:2714:19
17Per Bjarne VoldFana IL57:17+17:2814:34
18Leif LindströmNybro OK59:09+19:2015:03
19Hans CarlssonBjursås OK59:10+19:2115:03
20Lennart SturessonVästerviks OK59:41+19:5215:11
21Bengt-Åke SvenssonIK Ymer59:59+20:1015:15
22Ronny AnderssonOK Skogshjortarna1:00:31+20:4215:23
23Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF1:02:09+22:2015:48
24Errol PittetOLG Breitsee1:03:09+23:2016:04
25Rolf SkoglundHellas Orientering1:04:40+24:5116:27
26Ole Kristoffer ThrondsenKongsberg OL1:06:18+26:2916:52
27Gunnar LöfkvistBjursås OK1:06:27+26:3816:54
28Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK1:07:13+27:2417:06
29Kay SvenssonOK P41:08:05+28:1617:19
30Roland NilssonFalköpings AIK OK1:09:44+29:5517:44
31Lars WahlströmIstrums SK1:11:35+31:4618:12
32Bengt-Rune WallströmIK Uven1:11:56+32:0718:18
33Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad1:12:35+32:4618:28
34Ernesto RampadoA.S.D. Terlaner Orientierungsläufer1:12:54+33:0518:32
35Tom LindbergLunds OK1:13:36+33:4718:43
36Ingemar WidénKFUM Örebro OK1:16:37+36:4819:29
37Nils EmilssonFK Åsen1:16:53+37:0419:33
38Hermann SkogsholmSandnes IL (Rogaland)1:21:11+41:2220:39
39Jørn ThomsenKolding OK1:21:32+41:4320:44
40Styrbjörn JanssonIF Hagen1:22:23+42:3420:57
41Bo BengtssonOK Alehof1:26:01+46:1221:53
42Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL1:40:45+1:00:5625:38
Jan-Ulf KarlssonMålilla OKej godkänd
Kjell-Åke IsakssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Jan LarssonSävedalens AIKej godkänd
Jonas BerglundHellas Orienteringej start
Anders AxelssonSävedalens AIKej start
Ingvar PerssonFK Åsenej start

D75

3 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth BernhedTolered-Utby Ol-klubb53:4717:20
2Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK1:10:53+17:0622:51
3Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna1:13:58+20:1123:51
4Lillemor HallinOK Landehof2:02:45+1:08:5839:35
Inga PerssonOK Landehofej godkänd
Penny HemstedHOCej godkänd
Elvy BörjessonOK Alehofej start

H75

3 510 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK38:2610:56
2Anders TaraldrudIndre Østfold OK40:37+2:1111:34
3Magne HagströmFrölunda OL45:49+7:2313:03
4Lars JohanssonOK Skogshjortarna51:29+13:0314:40
5Roland KarlssonRonneby OK52:17+13:5114:53
6Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad1:01:30+23:0417:31
7Ingemar SvenssonLunds OK1:02:12+23:4617:43
8Lars-Åke LarssonOK Tranan1:04:35+26:0918:23
9Mats JodalGöteborg-Majorna OK1:06:32+28:0618:57
10Trygve FosseGimle IF1:19:04+40:3822:31
11Rich ParkerUSA Orienteering1:20:50+42:2423:01
12Kenneth LindborgHässleholms OK1:23:24+44:5823:45
13Harald WibyeOK Moss1:24:48+46:2224:09
14Gunnar ØsterbøFreidig1:29:43+51:1725:33
Göran HektorLinköpings OKej godkänd
Ole Ferdinand ThomsenOK Vendelboerneej godkänd
Ragnar OlssonRonneby OKej start
Hans FalkOK Norrvirdarnaej start

H80

3 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne Chr. ScheieØstmarka OK53:2117:12
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad1:17:49+24:2825:06
3Othmar SauterFanclub Hubmann1:48:31+55:1035:00
Evgeny TarantsevOK Yeiskej start

D85

2 810 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lisa HedströmGöteborg-Majorna OKej godkänd

H85

2 810 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karleric FranssonTrollhättans SOK1:16:3027:13

Inskolning

1 420 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Olle BeckmanTrosabygdens OKfullföljt
Erlend BergeHeming Orienteringfullföljt
Gunnar BjervaÅs-NMBU Orienteringfullföljt
Elis CarlmanVästvärmalnds OKfullföljt
Vilma DanevadFredrikstad SKfullföljt
Ester GalborgenEds SKfullföljt
Simen GlendrangeKlubblösfullföljt
Olle HåkanssonRonneby OKfullföljt
Katie JonesHalden SKfullföljt
Alva KullmanOK Alehoffullföljt
Moa LindgrenSävedalens AIKfullföljt
Solan LökenMossfullföljt