Officiell resultatlista för MtbO, Tour de Stockholm, dag 3, Svenska Cupen, #1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, Tour de Stockholm, dag 3, Svenska Cupen, #1, medel
Arrangörsorganisation: Södertälje-Nykvarn OF
Datum: lördag 7 maj 2016

D21

10 790 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingrid Stengård OK Trian 53:51 4:59
2 Sara Forsgren OK Nolaskogsarna 59:54 +6:03 5:33
3 Kajsa Engström OK Kåre 1:00:47 +6:56 5:37
4 Lenka Zatloukalova Tullinge SK 1:02:34 +8:43 5:47
5 Rebecka Hylander Nyköpings OK 1:05:28 +11:37 6:04
6 Malin Lingh OK Rodhen 1:37:30 +43:39 9:02

H21

13 010 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Marcus Jansson Garphyttans IF 56:37 4:21
2 Linus Mood IFK Mora OK 1:01:36 +4:59 4:44
3 Sebastian Svärd Haninge SOK 1:02:40 +6:03 4:49
4 Ola Jäderberg Leksands OK 1:04:56 +8:19 4:59
5 Magnus Blåudd OK Rodhen 1:07:14 +10:37 5:10
6 Ulf Öjebo IFK Lidingö SOK 1:10:07 +13:30 5:23
7 Jonn Are Myhren IFK Lidingö SOK 1:10:52 +14:15 5:26
8 Mikael Johansson Värend GN OL 1:11:06 +14:29 5:27
9 Daniel Steen Haninge SOK 1:11:32 +14:55 5:29
10 Simon Kappel Haninge SOK 1:17:50 +21:13 5:58
11 Hannu Kaasalainen Turun Suunnistajat 1:18:07 +21:30 6:00
12 Daniel Olsson Uddevalla OK 1:18:35 +21:58 6:02
13 Torbjörn Jansson Garphyttans IF 1:18:44 +22:07 6:03
14 Daniel Forsström Köping-Kolsva OK 1:25:18 +28:41 6:33
Thomas Jansson Garphyttans IF ej start
Johan Lövgren Degerfors OK ej start

D17-20

9 080 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Erica Olsson OK Djerf 58:02 6:23
2 Erika Duhlbo IFK Mora OK 1:06:50 +8:48 7:21
3 Emmy Albinsson Järfälla OK 1:09:57 +11:55 7:42
4 Alma Kappel Visborgs OK 1:44:58 +46:56 11:33

H17-20

10 790 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emil Ljungemyr OK Kolmården 47:54 4:26
2 Hampus Larsson FK Göingarna 50:27 +2:33 4:40
3 Douglas Fransson Lee OK Alehof 50:29 +2:35 4:40
4 Felix Tiderman Söders-Tyresö 52:06 +4:12 4:49
5 Filip Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 52:19 +4:25 4:50
6 Pontus Alfredsson OK Tyr 55:29 +7:35 5:08
7 Emil Andersson Haninge SOK 1:01:54 +14:00 5:44
8 Jakob Bergman OK Kåre 1:05:04 +17:10 6:01
9 Fredrik Norlin IFK Mora OK 1:08:21 +20:27 6:20

H16

8 150 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Joel Ernstsson Finspångs SOK 39:27 4:50
2 Rikard Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 47:08 +7:41 5:46
3 Linus Albinsson Järfälla OK 49:07 +9:40 6:01
4 Rasmus Nordgren OK Kåre 49:37 +10:10 6:05
5 Gustav Träff NAIS Orienteringsklubb 1:01:29 +22:02 7:32
6 Oliver Fransson Lee OK Alehof 1:06:54 +27:27 8:12

D14

5 930 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sofia Wigle Södertälje-Nykvarn OF 54:38 9:12
Felicia Sahlén Västerås SOK ej godkänd

H14

5 930 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Viktor Löfgren Södertälje-Nykvarn OF 46:04 7:46
2 Elias Adebrant Tumba-Mälarhöjden OK 55:02 +8:58 9:16

H12

4 240 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Axel Trofast Tullinge SK 41:05 9:41
2 Alexander Ahlsén Södertälje-Nykvarn OF 1:22:44 +41:39 19:30

D10

2 950 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Nova Sahlén Västerås SOK 30:49 10:26

H10

2 950 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Axel Gräfnings Grycksbo IF OK 25:02 8:29

D40

9 080 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sonia Rodiére IFK Lidingö SOK 1:01:04 6:43
2 Pernilla Klemets Köping-Kolsva OK 1:08:53 +7:49 7:35
3 Johanna Almlund Haninge SOK 1:10:54 +9:50 7:48
4 Helena Adebrant Tumba-Mälarhöjden OK 1:18:35 +17:31 8:39
5 Malin Albinsson Järfälla OK 1:25:46 +24:42 9:26
6 Anette Wästlund OK Tyr 1:52:17 +51:13 12:21
Pernilla Sahlén Västerås SOK ej godkänd

H40

10 790 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ola Svärd Haninge SOK 49:31 4:35
2 Stefan Johansson OK Kåre 49:58 +0:27 4:37
3 Henrik Holmberg Köping-Kolsva OK 50:26 +0:55 4:40
4 Ronnie Pettersson Haninge SOK 54:21 +4:50 5:02
5 Peter Albinsson Järfälla OK 54:28 +4:57 5:02
6 Fredrik Forsgren OK Nolaskogsarna 55:49 +6:18 5:10
7 Erik Ernstsson Finspångs SOK 56:04 +6:33 5:11
8 Nils Pistora Lunds OK 57:15 +7:44 5:18
9 Ove Oksvold Centrum OK 59:29 +9:58 5:30
10 Anders Jansson Grycksbo IF OK 1:01:24 +11:53 5:41
11 Janne Skarner Leksands OK 1:03:20 +13:49 5:52
12 Anders Sahlén Västerås SOK 1:04:57 +15:26 6:01
13 Mikael Nolåkers Kvarnsvedens GOIF OK 1:08:49 +19:18 6:22
14 David Wästlund OK Tyr 1:12:35 +23:04 6:43
15 Christer Linderborg Köping-Kolsva OK 1:15:08 +25:37 6:57
16 Torbjörn Lindgren NAIS Orienteringsklubb 1:18:20 +28:49 7:15
Henrik Trofast Tullinge SK ej start

D50

8 150 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Helena Holmberg Köping-Kolsva OK 1:11:51 8:48
2 Karin Freyland SOK Aneby 1:13:09 +1:18 8:58
3 Katarina Westin-Karlsson OK Reftele 1:13:17 +1:26 8:59
4 Anki Bergman OK Kåre 1:13:40 +1:49 9:02
5 Margareta Meiton IFK Lidingö SOK 1:20:05 +8:14 9:49
6 Ingrid Svensson Finspångs SOK 1:21:11 +9:20 9:57
7 Eva Jonsson Finspångs SOK 1:26:05 +14:14 10:33
Lisbeth Celander Kristinehamns OK ej godkänd

H50

9 080 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Stefan Killberg Kvarnsvedens GOIF OK 45:20 4:59
2 Göran Andersson Järla Orientering 47:01 +1:41 5:10
3 Magnus Hellberg Eskilstuna OL 50:54 +5:34 5:36
4 Thomas Petersson NAIS Orienteringsklubb 51:47 +6:27 5:42
5 Per Leidevall Domnarvets GOIF 51:53 +6:33 5:42
6 Håkan Lång Länna IF 52:24 +7:04 5:46
7 Anders Stjerndahl IFK Lidingö SOK 52:36 +7:16 5:47
8 Kenneth Svensson Finspångs SOK 52:40 +7:20 5:48
9 Göran Persson Värend GN OL 52:54 +7:34 5:49
10 Peter Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 53:05 +7:45 5:50
11 Stefan Johansson Trosabygdens OK 55:07 +9:47 6:04
12 Peter Jäderfeldt OK Klemmingen 55:39 +10:19 6:07
13 Lars Rönnols Täby OK 58:53 +13:33 6:29
14 Leif Eriksson Modum O-lag 59:02 +13:42 6:30
15 Benny Wiklund Finspångs SOK 59:17 +13:57 6:31
16 Benneth Sundqvist Köping-Kolsva OK 1:01:39 +16:19 6:47
17 Hans Kööhler Trollhättans SOK 1:02:03 +16:43 6:50
18 Åke Kappel Visborgs OK 1:08:18 +22:58 7:31
19 Leif Celander Kristinehamns OK 1:08:37 +23:17 7:33
20 Mikael Kullin OK Tyr 1:08:50 +23:30 7:34
21 Kjell Fransson OK Alehof 1:13:32 +28:12 8:05
22 Anders Pettersson Västerviks OK 1:13:41 +28:21 8:06
23 Kenneth Larsson Köping-Kolsva OK 1:21:55 +36:35 9:01
Patrik Tiderman Söders-Tyresö ej godkänd

D60

5 930 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ing-Marie Andrén Kvarnsvedens GOIF OK 1:00:29 10:11
My Rönnols Täby OK ej godkänd

H60

8 150 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anders Thomasson Ulricehamns OK 45:32 5:35
2 Heikki Tyrväinen Järvenpään Palo 47:47 +2:15 5:51
3 Lars Pontén IF Thor 51:47 +6:15 6:21
4 Esbjörn Andrén Kvarnsvedens GOIF OK 51:59 +6:27 6:22
5 Nils-Robert Persson Tullinge SK 53:45 +8:13 6:35
6 Åke Gustafsson Bergnäsets AIK 57:53 +12:21 7:06
7 Håkan Lindberg Väsby OK 58:58 +13:26 7:14
8 Sonny Myrefelt Kalmar OK 1:00:14 +14:42 7:23
9 Sten Granath Tjällmo-Godegårds OK 1:00:52 +15:20 7:28
10 Bengt Andersson Söders-Tyresö 1:03:28 +17:56 7:47
11 Lars Sahlberg IK Jarl Rättvik 1:07:42 +22:10 8:18
12 Eero O Niemi Skogslöparna 1:08:14 +22:42 8:22
13 Ronny Hedlund OK Södertörn 1:10:59 +25:27 8:42
Gunnar Munktelius Surahammars SOK ej godkänd
Lars-Åke Sjökvist Värend GN OL ej godkänd

Öppen 1

2 950 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Agneta Olsson Klubblös 45:37 15:27
2 Elin Almgren Söders-Tyresö 51:42 +6:05 17:31

Öppen 2

5 930 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulf Andersson Haninge SOK 38:18 6:27
2 Christoffer Ahlsén Södertälje-Nykvarn OF 39:46 +1:28 6:42
3 Robert Jansson Södertälje-Nykvarn OF 48:50 +10:32 8:14
4 Karin Jäderberg Leksands OK 49:39 +11:21 8:22
5 Karin Almgren Söders-Tyresö 52:35 +14:17 8:52
6 Kerstin Ljungemyr OK Kolmården 56:29 +18:11 9:31
7 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 56:37 +18:19 9:32
8 Håkan Duhlbo IFK Mora OK 56:52 +18:34 9:35
9 Emma Klemets Köping-Kolsva OK 59:25 +21:07 10:01
10 Rune Rådeström Snättringe SK 1:10:37 +32:19 11:54
11 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 1:13:39 +35:21 12:25
12 Kajsa Andersson Ölmstads IS 1:17:52 +39:34 13:07
13 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 1:22:32 +44:14 13:55
14 Radka Kühnel Trollhättans SOK 1:34:42 +56:24 15:58
Kerstin Kjellberg - - ej godkänd
Matti Duvaldt - - ej godkänd
Matti Duvaldt Enhörna ej start

Öppen 3

13 010 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Marcus Niemi Skogslöparna 1:09:41 5:21
2 Peter Andersson Söders-Tyresö 1:16:34 +6:53 5:53
3 Stefan Pettersson Södertälje-Nykvarn OF 1:18:52 +9:11 6:03
4 Per Johansson Surahammars SOK 1:23:35 +13:54 6:25
5 Per Skyllberg OK Klemmingen 1:29:56 +20:15 6:54
6 Ulf Hylander Nyköpings OK 1:36:21 +26:40 7:24
7 Christer Serrander Södertälje-Nykvarn OF 1:43:19 +33:38 7:56
8 Kristian Knutsson Klubblös 1:47:17 +37:36 8:14
9 Anders Svensk - - 1:52:32 +42:51 8:38
10 Lotta Lindberg Gymix Huddinge 2:11:58 +1:02:17 10:08
11 Fredrik Hallenek Klubblös 2:12:23 +1:02:42 10:10
12 Johan Andersson Ölmstads IS 2:13:22 +1:03:41 10:15
13 Markus Lund IK Vista 2:23:30 +1:13:49 11:01

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser