Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, lång, kval

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, lång
Arrangörsorganisationer: OK Skogsfalken / OK Vilse 87
Datum: lördag 17 september 2016 - söndag 18 september 2016

kvalfinalfinal (totalt)

D21 kval A

8 290 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK54:516:36
2Anna BachmanIFK Lidingö SOK56:52+2:016:51
3Elin MånssonIFK Göteborg58:28+3:377:03
4Karolin OhlssonJärla Orientering59:28+4:377:10
5Lina BergmanOK Skogsfalken59:48+4:577:12
6Lilian ForsgrenOK Tisaren1:00:51+6:007:20
7Annika BjörkOK Linné1:01:11+6:207:22
8Sara HagströmFalköpings AIK OK1:01:13+6:227:23
9Kristin LöfgrenJärfälla OK1:01:56+7:057:28
10Sara EskilssonAlfta-Ösa OK1:03:53+9:027:42
11Rebecka LindbergOK Roslagen1:04:34+9:437:47
12Emma BjessmoIFK Lidingö SOK1:05:00+10:097:50
13Aina EdgrenTrollhättans SOK1:06:26+11:358:00
14Lisa AnderssonÄrla IF1:06:30+11:398:01
15Therese KlintbergLinköpings OK1:06:46+11:558:03
16Lovisa PerssonOK Tisaren1:07:09+12:188:06
17Kristin HylanderNyköpings OK1:07:39+12:488:09
18Anna WehlinSkogspojkarnas OK1:08:59+14:088:19
19Elin ClassonOK Orinto1:09:01+14:108:19
20Jenny BjörkOK Denseln1:09:38+14:478:23
21Emma BergmanGöteborg-Majorna OK1:10:03+15:128:26
22Linnéa ClaesdotterOK Denseln1:12:09+17:188:42
23Maria ArvidssonKalmar OK1:12:29+17:388:44
24Lovisa NilssonSävedalens AIK1:16:56+22:059:16
25Josefin PerssonJärla Orientering1:17:48+22:579:23
26Kajsa HammarströmLinköpings OK1:19:53+25:029:38
27Maria ElmelidLinköpings OK1:22:45+27:549:58
Maria BjörklundLeksands OKej godkänd
Felicia StuhlhoferOK Landehofej godkänd

D21 kval B

8 370 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma JohanssonDomnarvets GOIF57:296:52
2Lina StrandGöteborg-Majorna OK57:33+0:046:52
3Sara SjökvistJärla Orientering1:01:19+3:507:19
3Amilia BjörklundSävedalens AIK1:01:19+3:507:19
5Lisa RisbyOK Kåre1:02:02+4:337:24
6Elsa JanssonJärla Orientering1:02:37+5:087:28
6Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK1:02:37+5:087:28
8Alva OlssonLinköpings OK1:03:22+5:537:34
9Ellinor TjernlundOK Tisaren1:03:30+6:017:35
10Alice HugossonIFK Lidingö SOK1:04:25+6:567:41
11Rebecka NylinOK Tisaren1:04:30+7:017:42
12Josefin TjernlundOK Tisaren1:05:02+7:337:46
13Frida SandbergSäterbygdens OK1:05:06+7:377:46
14Riina KuuseloOK Linné1:05:10+7:417:47
15Linda LindkvistLeksands OK1:05:40+8:117:50
16Johanna EngströmOK Hällen1:08:31+11:028:11
17Frida BakkmanIFK Lidingö SOK1:09:47+12:188:20
18Linn AxelssonÄrla IF1:12:04+14:358:36
19Filippa JohanssonJönköpings OK1:12:51+15:228:42
20Carolin SvenssonHaninge SOK1:13:24+15:558:46
21Julia DavidssonÄrla IF1:15:18+17:498:59
22Louise MarkstedtOK Södertörn1:17:19+19:509:14
23Linda HallbergBredareds IF1:17:41+20:129:16
24Caroline LindelöwHärlövs IF1:24:12+26:4310:03
25Angelica EngströmSkåneslättens OL1:33:04+35:3511:07
26Annie LennartssonSkåneslättens OL2:09:53+1:12:2415:31
Magdalena OlssonIFK Mora OKej start
Anna ForsbergGöteborg-Majorna OKej start
Signe KlintingJärla Orienteringej start

H21 kval A

10 490 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil SvenskStora Tuna OK59:145:38
2Oskar SjöbergOK Linné59:38+0:245:41
3Gustav BergmanOK Ravinen1:00:21+1:075:45
4Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF1:00:39+1:255:46
5Jens WängdahlNyköpings OK1:01:43+2:295:53
6Fredrik IngelssonRehns BK1:02:23+3:095:56
7Jonas PilbladIFK Göteborg1:03:29+4:156:03
8Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna1:03:52+4:386:05
9Simon HedlundÄrla IF1:05:44+6:306:15
10Erik ClassonOK Orinto1:06:00+6:466:17
11Patrik KarlssonVäxjö OK1:06:42+7:286:21
12Erik AnderssonOK Orion1:06:59+7:456:23
13Emil AnderssonÄrla IF1:07:19+8:056:25
14Anders HedbergGöteborg-Majorna OK1:07:23+8:096:25
15Gustav HindérOK Tisaren1:07:34+8:206:26
16Albin AnderssonMarkbygdens OK1:07:37+8:236:26
17Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro1:08:26+9:126:31
18David LingforsOK Linné1:10:39+11:256:44
19Mattias KarlssonVäxjö OK1:11:40+12:266:49
20Johan WikströmSävedalens AIK1:12:00+12:466:51
21Albin ThunbergOK Alehof1:12:31+13:176:54
22Jesper SjögrenHestra IF1:13:41+14:277:01
23Anders AxlingSundsvalls OK1:14:14+15:007:04
24Sixten WalheimOK Rodhen1:14:18+15:047:04
25Oskar LundqvistOK Orion1:14:29+15:157:06
26Viktor AntonssonEksjö SOK1:14:56+15:427:08
27Erik LundhRehns BK1:15:49+16:357:13
28Torgny LindströmRonneby OK1:16:34+17:207:17
29Jacob LindstamOK Ravinen1:18:47+19:337:30
30Jerker LysellRehns BK1:18:49+19:357:30
31Andreas HolmqvistHestra IF1:20:40+21:267:41
Daniel RoosAttunda OKej godkänd
Andreas JanssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Anton SjökvistStora Tuna OKej godkänd

H21 kval B

10 430 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin RidefeltOK Linné56:535:27
2Johan RunessonGöteborg-Majorna OK59:17+2:245:41
3Gernot KerschbaumerOK Pan-Kristianstad1:00:28+3:355:47
4Daniel AttåsOK Tisaren1:00:29+3:365:47
5Jens RönnolsTäby OK1:00:48+3:555:49
6Karl WalheimÄrla IF1:01:15+4:225:52
7Olle KaleredOK Denseln1:01:45+4:525:55
8Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna1:01:49+4:565:55
9Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna1:02:58+6:056:02
10Oskar DanielsAttunda OK1:03:01+6:086:02
11Johan ModigOK Pan-Kristianstad1:03:05+6:126:02
12Mathias HallménOK Denseln1:03:25+6:326:04
13Mattias MillingerJärla Orientering1:04:05+7:126:08
14Rasmus ElmelidLinköpings OK1:04:33+7:406:11
15Viktor SilvemarkÄrla IF1:04:47+7:546:12
16Hector HainesIFK Lidingö SOK1:05:03+8:106:14
17Erik BomanGävle OK1:05:34+8:416:17
18Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF1:05:36+8:436:17
19Mikael EliassonGöteborg-Majorna OK1:05:43+8:506:18
20Henrik JonssonOK Rodhen1:06:55+10:026:24
21Oscar BjörckJärla Orientering1:07:25+10:326:27
22Albin SjöhedGävle OK1:09:22+12:296:39
23Emil KaleredOK Denseln1:09:50+12:576:41
24Erik Folkesson BlomIFK Mora OK1:09:54+13:016:42
25Martin LarssonHestra IF1:10:37+13:446:46
26Simon LundinFinspångs SOK1:13:53+17:007:05
27Jonas EngströmOK Hällen1:14:12+17:197:06
28Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK1:14:14+17:217:07
29Victor BergstrandMotala AIF OL1:14:52+17:597:10
30Magnus JohanssonIK Hakarpspojkarna1:17:18+20:257:24
31Magnus HomannOK Orinto1:20:36+23:437:43
32Erik LindgrenKFUM Örebro OK1:21:36+24:437:49
33Magnus BjörkOK Rodhen1:25:45+28:528:13
Eskil KinnebergIFK Göteborgej start

H21 kval C

10 580 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin RegbornHagaby GoIF Örebro57:025:23
2Fredrik BakkmanIFK Lidingö SOK57:42+0:405:27
3Rassmus AnderssonOK Linné58:41+1:395:32
4Joakim SvenskStora Tuna OK59:11+2:095:35
5Max Peter BejmerIFK Göteborg1:01:08+4:065:46
6Johan HögstrandIFK Göteborg1:01:20+4:185:47
7Rudolfs ZernisÄrla IF1:02:33+5:315:54
8Artem PanchenkoIFK Mora OK1:03:20+6:185:59
9David BejbomJärla Orientering1:04:41+7:396:06
10Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad1:05:05+8:036:09 Ladda ner rutt i gpx-format
11Denys ShcherbakovRonneby OK1:05:09+8:076:09
12Johan LindbergIFK Mora OK1:06:02+9:006:14
13Espen Hultgreen WeltzienJärla Orientering1:06:22+9:206:16
14Erik PetterssonOK Denseln1:06:27+9:256:16
15Martin HederskogIFK Umeå1:06:40+9:386:18
16Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna1:07:11+10:096:21
17Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad1:07:41+10:396:23
18Markus HederskogIK Hakarpspojkarna1:08:02+11:006:25
19Olof SandgrenOK Orion1:08:51+11:496:30
20Björn CederbergOK Pan-Kristianstad1:09:23+12:216:33
21Pontus KarlssonMarkbygdens OK1:09:43+12:416:35
22Patrik LindÄrla IF1:10:00+12:586:36
23Andreas BerganderEksjö SOK1:10:23+13:216:39
24Per-Åke BligårdGöteborg-Majorna OK1:13:26+16:246:56
25Oscar VångellÄrla IF1:14:56+17:547:04
26Anton NilssonOK Tranan1:15:38+18:367:08
27Kevin StåhlOK Hammaren1:18:01+20:597:22
28Charlie StoltRehns BK1:21:04+24:027:39
29Apostol AtanasovStora Tuna OK1:25:45+28:438:06
Henrik TostebergLinköpings OKej godkänd
Josh BeechOK Södertörnej godkänd
Emil GranqvistOK Ravinenej godkänd
Petter ErikssonÄrla IFej start

D20 kval A

5 890 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Line CederbergOK Pan-Kristianstad47:378:05
2Pim HedbergOK Pan-Kristianstad49:59+2:228:29
3Isabel SalénIFK Mora OK50:59+3:228:39
4Elin PetterssonIFK Göteborg52:22+4:458:53
5Fanny AsketunOK Roxen52:57+5:208:59
6Louise LundgrenVäxjö OK55:19+7:429:23
7Moa GustafssonUddevalla OK56:02+8:259:30
8Sara KindlundOK Tranan57:53+10:169:49
9Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering58:03+10:269:51
10Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad59:08+11:3110:02
11Amanda BerggrenTullinge SK1:00:18+12:4110:14
12Sara JosarpFK Friskus-Varberg1:02:51+15:1410:40
13Ronja BjörklundOK Kåre1:03:00+15:2310:41
14Emma BengtssonÅrsunda IF1:06:03+18:2611:12
15Ebba PegestamOK Ravinen1:06:22+18:4511:16
16Johanna HenrikssonOK Tisaren1:15:09+27:3212:45
Klara YngvessonUmeå OKej godkänd

D20 kval B

5 920 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andrea SvenssonOK Tisaren44:167:28
2Johanna ÖbergOK Linné46:29+2:137:51
3Tilda JohanssonOK Orion46:30+2:147:51
4Linnéa GolsäterEksjö SOK46:45+2:297:53
5Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF51:02+6:468:37
6Moa PetterssonKarlskrona SOK52:36+8:208:53
7Josefine KristianssonTrollhättans SOK52:40+8:248:53
8Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF53:53+9:379:06
9Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna54:36+10:209:13
10Josefin ErlandssonOK Milan57:14+12:589:40
11Emma HelmerssonVästerås SOK58:15+13:599:50
12Matilda ErikssonVästerbergslagens OL1:01:02+16:4610:18
13Agnes WesterbergTrollhättans SOK1:01:31+17:1510:23
14Erica ErikssonHjärnarps OL1:02:28+18:1210:33
15Emma KindbomIF Hagen1:03:03+18:4710:39
15Kajsa MattssonOK Kåre1:03:03+18:4710:39
17Hanna KorhonenOK Ravinen1:03:22+19:0610:42
18Hedwig HaasSundsvalls OK1:03:26+19:1010:42
19Frida JunegardTullinge SK1:03:57+19:4110:48
20Maria GustafssonHagaby GoIF Örebro1:06:20+22:0411:12

H20 kval A

8 190 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip GrahnHestra IF49:476:04
2Simon HectorSnättringe SK49:59+0:126:06
3Filip JacobssonOK Tisaren51:45+1:586:19
4Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF52:08+2:216:21
5André AnderssonOK Kåre52:38+2:516:25
6Ola AnderssonOK Orion54:01+4:146:35
7Gustaf SundbüeOK Hällen54:32+4:456:39
8Mattis HallbergIK Uven54:33+4:466:39
9Samuel HedlundLånghundra IF55:07+5:206:43
10Oskar LeinonenOK Kolmården55:43+5:566:48
11Markus LarssonHestra IF55:58+6:116:50
12Olle AnderssonTullinge SK56:35+6:486:54
13Anton ForsbergLånghundra IF57:09+7:226:58
14Johan WennermarkOK Orion57:23+7:367:00
15Tom CampbellLustens OK58:23+8:367:07
16Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF58:35+8:487:09
17Oskar LindEksjö SOK58:50+9:037:11
18John GunnarssonSurahammars SOK1:00:54+11:077:26
19Alexander WiklundFinspångs SOK1:01:03+11:167:27
20Daniel Carlson BjernaldOK Linné1:01:04+11:177:27
21Linus LandergrenHestra IF1:02:35+12:487:38
22Viktor JanrikOK Linné1:02:37+12:507:38
23Albin BergkvistOK Kåre1:02:52+13:057:40
24Johannes RidefeltOK Linné1:04:24+14:377:51
25Sixten HillerhagIFK Lidingö SOK1:05:46+15:598:01
26Nils HenrikssonBergnäsets AIK1:06:20+16:338:05
27Erik ForsHestra IF1:10:42+20:558:37
28Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:11:24+21:378:43
29Joakim SkärlénHaninge SOK1:14:25+24:389:05

H20 kval B

8 230 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin SmedbergOK Skogsfalken52:116:20
2Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna54:07+1:566:34
3Jonas GustafssonOK Kåre54:18+2:076:35
4Ville JohanssonOK Kolmården54:47+2:366:39
5Albin LillieströmOK Roxen55:31+3:206:44
6Lucas SundbladEksjö SOK55:55+3:446:47
7Filip WadstenOK Landehof56:12+4:016:49
8Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna56:22+4:116:50
9Johan LenningOK Pan-Kristianstad56:27+4:166:51
10Heino OllinSävedalens AIK56:36+4:256:52
11Samuel PlumppuHestra IF56:54+4:436:54
12Karl EngesAttunda OK58:24+6:137:05
13Martin DjerfIK Hakarpspojkarna58:38+6:277:07
14Erik ZeilonSkåneslättens OL58:41+6:307:07
15Hugo DahlbergHaninge SOK59:09+6:587:11
16Niklas SundqvistTullinge SK59:16+7:057:12
17Filip IvarssonOK Hammaren1:00:39+8:287:22
18Anton HanssonIK Hakarpspojkarna1:00:41+8:307:22
19Simon WikströmOK Pan-Kristianstad1:00:53+8:427:23
20Arvid NordIK Hakarpspojkarna1:01:10+8:597:25
21Olle NilssonOK Linné1:01:42+9:317:29
22Jonas HammarskiöldOK Skogsfalken1:03:45+11:347:44
23Sven EngströmLinköpings OK1:08:53+16:428:22
24Jakob FranssonOK Milan1:09:18+17:078:25
25Noak SanderbergFinspångs SOK1:10:46+18:358:35
26Adam ThellsénOK Roxen1:12:56+20:458:51
Adrian DahlströmIFK Mora OKej godkänd
Filip KarlssonIF Hagenej start

D18 kval A

5 350 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sanna FastEksjö SOK41:337:45
2Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL42:41+1:087:58
3Jenny WegebroUmeå OK45:32+3:598:30
4Fanny SundbladEksjö SOK45:49+4:168:33
5Lisa BerggrenOK Kolmården46:17+4:448:39
6Jonna ForsVästerås SOK46:36+5:038:42
7Emma HagrotTäby OK47:19+5:468:50
8Hanna HänströmTäby OK47:24+5:518:51
9Lova EvebornOK Roxen48:23+6:509:02
10Vilma KarlssonSnättringe SK48:31+6:589:04
11Anna HallménOK Tisaren48:36+7:039:05
12Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad48:50+7:179:07
13Moa HanssonBredaryds SOK49:11+7:389:11
14Amelia SkalbergBredaryds SOK49:55+8:229:19
15Emma PetterssonOK Roxen50:33+9:009:26
16Myrra CarlssonOK Orion50:43+9:109:28
17Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF51:12+9:399:34
18Johanna HagströmFalköpings AIK OK51:32+9:599:37
19Alice AronengHestra IF52:31+10:589:48
20Astrid SimonssonSundbybergs IK52:54+11:219:53
21Amanda RangertIK Hakarpspojkarna53:00+11:279:54
22Chantelle HesselbergOK Hällen53:10+11:379:56
23Wilma LagerhällRehns BK54:34+13:0110:11
24Victoria AsketunOK Roxen57:39+16:0610:46
25Maria ErikssonEds SK58:28+16:5510:55
26Stina ErikssonJönköpings OK1:00:02+18:2911:13
27Saga SanderOK Milan1:05:27+23:5412:14
Mimmi DahlbergBredaryds SOKej start
Anna KarlströmOK Linnéej start

D18 kval B

5 310 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina NordinSundsvalls OK40:287:37
2Klara AxelssonMarkbygdens OK42:32+2:048:00
3Sandra BoströmOK Linné43:01+2:338:06
4Hanna HugossonSundsvalls OK44:22+3:548:21
5Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre44:37+4:098:24
6Sophia BjörnlingerIK Hakarpspojkarna44:56+4:288:27
7Tone AlbrektssonOK Ravinen45:26+4:588:33
8Gabriella S BerganderEksjö SOK45:41+5:138:36
9Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad46:09+5:418:41
10Hanna KjellinForsa OK46:44+6:168:48
11Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan46:46+6:188:48
12Sofia WestinVittjärvs IK47:15+6:478:53
13Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad47:40+7:128:58
14Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF48:20+7:529:06
15Rebecca WaldenfjordJärfälla OK49:40+9:129:21
16Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad49:53+9:259:23
17Moa WestbladOK Ravinen49:59+9:319:24
18Ronja JungåkerOK Kåre50:54+10:269:35
19Tova HermodssonLunds OK51:30+11:029:41
19Emma DjerfLerums SOK51:30+11:029:41
21Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna52:15+11:479:50
22Emelie KarlssonOK Landehof55:47+15:1910:30
23Elsa AnderssonBredaryds SOK56:27+15:5910:37
24Tilda AnderssonOK Ravinen59:20+18:5211:10
25Emma HållströmGävle OK1:04:22+23:5412:07
Carolina OlssonÄlvdalens IF OKej start
Elin LundgrenVittjärvs IKej start

H18 kval A

7 350 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre43:525:58
2Oscar JohanssonKarlskrona SOK48:21+4:296:34
3Lukas LundgrenVäxjö OK50:20+6:286:50
4Erik HerneOK Ravinen50:25+6:336:51
5Albin AnderssonTullinge SK50:55+7:036:55
6Hugo LillieströmOK Roxen51:17+7:256:58
7Victor HelgessonHestra IF51:18+7:266:58
8Simon LarssonOK Hällen51:25+7:336:59
9Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna52:30+8:387:08
10Felix AxelssonMarkbygdens OK52:52+9:007:11
11Fredrik JohanssonOK Nackhe53:21+9:297:15
12Johan PerssonAttunda OK54:21+10:297:23
13Oskar EdvardssonJärfälla OK54:48+10:567:27
14Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOK55:46+11:547:35
15Georg EklöwOK Södertörn55:57+12:057:36
16Emil KarlssonHestra IF56:01+12:097:37
17Daniel RönnqvistOK Linné57:06+13:147:46
18Hannes SvahnOK Ravinen57:15+13:237:47
19John LarssonRånäs OK58:22+14:307:56
20Hampus NyströmIF Hagen59:31+15:398:05
21Isak HertinIK Hakarpspojkarna59:47+15:558:08
22Benjamin LangerakJärfälla OK59:57+16:058:09
23Hugo DalhammerOK Roxen1:02:35+18:438:30
24Johan HagströmerOK Klemmingen1:03:31+19:398:38
25Lukas HellgrenOK Ravinen1:03:56+20:048:41
26Håkan RambergHallstahammars OK1:05:17+21:258:52
27Alfred LönnVästerås SOK1:05:46+21:548:56
28Tobias KarlssonSnättringe SK1:07:19+23:279:09
29Johan LindmanFinspångs SOK1:08:40+24:489:20
30Pontus LindblomOK Roxen1:09:12+25:209:24
31Mårten OlssonGävle OK1:11:28+27:369:43
32Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna1:12:14+28:229:49
33Jakob HöstOK Skogsfalken1:13:26+29:349:59
34Oskar EngesAttunda OK1:20:11+36:1910:54
35Harald LarssonBergnäsets AIK1:26:27+42:3511:45
36David LevinSvaide Roma SOK1:32:18+48:2612:33
Arvid LinderOK Hällenej godkänd

H18 kval B

7 280 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon ImarkTullinge SK44:566:10
2Rickard DjerfTibro OK47:59+3:036:35
3Oliwer LundbergOK Bävern48:48+3:526:42
4Victor ImarkTullinge SK48:59+4:036:43
5Per KarlssonOK Tylöskog49:02+4:066:44
6Nils Hammaräng GripKalmar OK50:13+5:176:53
7Andreas JonssonOK Orion50:54+5:586:59
8Johan GibergTumba-Mälarhöjden OK51:17+6:217:02
9Rasmus LundbergOK Bävern51:40+6:447:05
10Otto StuhlhoferOK Landehof51:47+6:517:06
11Johan OlsonIK Uven51:52+6:567:07
12Viktor WassénVänersborgs SK52:07+7:117:09
13Arvid ClaessonJönköpings OK52:10+7:147:09
14Simon SchusterIFK Lidingö SOK52:22+7:267:11
15Isak PrellnerSkåneslättens OL53:29+8:337:20
16Carl CarlssonNyköpings OK53:33+8:377:21
17Walter LagerhällRehns BK56:24+11:287:44
18Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna57:23+12:277:52
19Axel HalvarssonKarlskrona SOK57:28+12:327:53
20Fritjof AxelssonFK Göingarna57:47+12:517:56
21Carl HolmbergIF Hagen57:49+12:537:56
22Egil MorastHaninge SOK58:02+13:067:58
23Erik VinbladLunds OK59:30+14:348:10
24Emil GrehnOK Rodhen1:01:23+16:278:25
25Oscar StombergIF Hagen1:02:01+17:058:31
26Christian RedtzerAttunda OK1:02:32+17:368:35
27Albin ClaessonSävedalens AIK1:02:56+18:008:38
28Erik OlssonGävle OK1:06:06+21:109:04
29Benjamin SturekSOK Viljan1:06:30+21:349:08
30Olle SörqvistMarkbygdens OK1:06:47+21:519:10
31Viktor WohlgemuthOK Ravinen1:06:52+21:569:11
32Henrik HamreforsVästerås SOK1:07:06+22:109:13
33Martin StorkampSundsvalls OK1:08:33+23:379:24
34Hugo ThunbergOK Alehof1:10:12+25:169:38
35Simon TörnqvistOK Ravinen1:10:42+25:469:42
36Truls LindholmSundsvalls OK1:12:41+27:459:59
37Lucas NorrmanAttunda OK1:22:51+37:5511:22

H18 kval C

7 330 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JohannessonRonneby OK45:536:15
2Axel GranqvistOK Ravinen46:20+0:276:19
3Jesper SvenskStora Tuna OK47:48+1:556:31
4Henning SjökvistStora Tuna OK48:16+2:236:35
5Robin SalénBergnäsets AIK48:46+2:536:39
6August MollénOK Denseln50:13+4:206:51
7Jonas AnderssonOK Roxen50:45+4:526:55
8Sandro SchmidOK Linné51:04+5:116:58
9Olle JosarpFK Friskus-Varberg52:48+6:557:12
10Eskil TryggöTrollhättans SOK53:18+7:257:16
11Andreas UllerKils OK53:23+7:307:16
12Filip TrofastBredaryds SOK53:40+7:477:19
13Albin AlsiöIF Hagen53:50+7:577:20
14Alexander GraadRonneby OK55:16+9:237:32
15Johan WehlinSkogspojkarnas OK55:25+9:327:33
16Oskar ForsbergTullinge SK55:47+9:547:36
17Waldemar AnderssonLånghundra IF55:48+9:557:36
18Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK55:53+10:007:37
19Emil PetterssonKarlskrona SOK56:22+10:297:41
20Martin MörsellOK Kåre56:32+10:397:42
21Elias AnderssonOK Norrvirdarna57:08+11:157:47
22Rasmus MöllerArboga OK57:37+11:447:51
23Tuve MöllerOK Linné58:04+12:117:55
24Olle HedmanIF Hagen59:31+13:388:07
25Albin AnderssonOK Ravinen59:56+14:038:10
26Hugo LindbärgOK Södertörn1:02:20+16:278:30
27Joel KarnehedOK Roxen1:03:14+17:218:37
28Simon DahlbergOK Nolaskogsarna1:06:59+21:069:08
29Gustav FrænellSundsvalls OK1:08:34+22:419:21
30Carl EkbringKexholms SK1:11:40+25:479:46
31Erik TuuriBergnäsets AIK1:30:11+44:1812:18
32Hugo LomMarkbygdens OK1:30:35+44:4212:21
Adam SegerslättSkåneslättens OLej godkänd
Niklas CarlssonSundbybergs IKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser