Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för AdventOrient 2015 etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: AdventOrient 2015 etapp 2
Arrangörsorganisation: OK Silva
Datum: söndag 6 december 2015

D21

6 150 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL38:276:15
2Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad40:37+2:106:36
3Pia OlssonOK Pan-Kristianstad42:26+3:596:53
4Marie Borggrenklubblös46:35+8:087:34
5Åsa AxénMotala AIF OL47:41+9:147:45
6Johanna Matsdotter AhlgrenLunds OK50:14+11:478:10
7Anna IsgrenMalmö OK50:52+12:258:16
8Ebba JensenSkåneslättens OL50:56+12:298:16
9Tova HermodssonLunds OK53:05+14:388:37
10Camilla NilssonOK Torfinn54:12+15:458:48
11Christina OlssonSkåneslättens OL54:52+16:258:55
12Ulrika Nilssonklubblös55:08+16:418:57
13Mathilda JägrydSkåneslättens OL57:09+18:429:17
14Evelina FolkessonOK Torfinn58:29+20:029:30
15Maureen Olsson LoLunds OK1:04:21+25:5410:27
16Anna BjärbyFrosta OK1:10:46+32:1911:30
Kajsa BenattiSkåneslättens OLej godkänd

H21

8 000 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan GunnarssonMalmö OK41:175:09
2Fredrik JohanssonBredaryds SOK46:48+5:315:51
3Linus MalmstenMalmö OK49:42+8:256:12
4Ted GustavssonMalmö OK50:18+9:016:17
5Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL51:50+10:336:28
6Andreas ErikssonLunds OK52:32+11:156:34
7Matias PerssonHelsingborgs SOK52:42+11:256:35
8Johan SvärdLunds OK53:00+11:436:37
9Fredrik NystedtSkåneslättens OL54:19+13:026:47 Ladda ner rutt i gpx-format
10Sofie PeterssonSkåneslättens OL54:20+13:036:47
11Bengt OlssonEslövs FK54:32+13:156:49
12Jakob SegerslättSkåneslättens OL55:10+13:536:53
13Bo-Arne OlssonEslövs FK57:06+15:497:08
14Adam SegerslättSkåneslättens OL57:35+16:187:11
15Emanuel StridOK Torfinn58:05+16:487:15
16Raul HindovLunds OK59:29+18:127:26
17Moltas ViebkeMalmö OK1:00:44+19:277:35
18Andreas NilssonTetra Pak IF1:01:31+20:147:41
19Jan LenningSkåneslättens OL1:02:31+21:147:48
20Per WarfvingeLunds OK1:03:35+22:187:56
21André BjärbyFrosta OK1:03:41+22:247:57
22Göran von RosenMalmö OK1:23:02+41:4510:22
23Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad1:35:04+53:4711:53

D13

3 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes LindblomMalmö OK23:007:26
2Selma LarssonLunds OK30:04+7:049:43

D16

4 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara SällbergOK Silva47:4010:48

D40

4 410 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LjungqvistLunds OK32:217:20
2Lisa ElmerfjordLunds OK32:52+0:317:27
3Ingrid JohanssonLaholms IF OK34:21+2:007:47
4Marika HusbySkåneslättens OL34:55+2:347:55
5Linda WesterlundFrosta OK36:55+4:348:22
6Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK37:46+5:258:33
7Åsa EricssonLunds OK38:01+5:408:37
8Ann-Kristin SjöströmLunds OK38:39+6:188:45
9Kati NémethStigmännen Karlshamns OK38:56+6:358:49
10Carolina LandinMalmö OK39:51+7:309:02
11Lotta HanssonOK Kontinent41:55+9:349:30
12Kerstin JensenSkåneslättens OL42:01+9:409:31
13Helena ÅhlinHelsingborgs SOK44:01+11:409:58
14Gunilla PerssonMalmö OK46:32+14:1110:33
15Anita OlssonSkåneslättens OL47:27+15:0610:45
16Karolina HellfalkSkåneslättens OL49:43+17:2211:16
17Jenny GustafssonLunds OK50:19+17:5811:24
18Jenny LindblomMalmö OK52:44+20:2311:57
19Karin JägrydSkåneslättens OL1:01:02+28:4113:50
Josefine AlbinssonOK Skogsfalkenej start
Jenny VinbladLunds OKej start

D55

3 570 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK26:597:33
2Eva TykessonRävetofta OK27:50+0:517:47
3Christina SegerslättSkåneslättens OL28:50+1:518:04
4Anna Thorell JönssonOK Kontinent29:48+2:498:20
5Inger GlansOK Torfinn31:50+4:518:55
6Maj-Britt ByströmRävetofta OK34:28+7:299:39
7Margareta SjöbergLunds OK38:18+11:1910:43
8Margareta KristenssonMalmö OK38:41+11:4210:50
9Karin BengtssonOK Kompassen39:00+12:0110:55
10Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK39:32+12:3311:04
11Christina NilssonAndrarums IF39:45+12:4611:08
12Susanne GöranssonFrosta OK41:05+14:0611:30
13Kerstin NilssonMalmö OK44:13+17:1412:23
14Karin MalmgrenHjärnarps GH OL48:58+21:5913:42
15Marianne SjölanderOK Gynge49:08+22:0913:45

H13

3 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klas LjungqvistLunds OK26:058:26
2Johan VinbladLunds OK27:55+1:509:02
3Pontus ThuressonSkåneslättens OL30:17+4:129:48
4Samuel PerssonMalmö OK35:07+9:0211:21
5Gustav ÅkessonSkåneslättens OL36:07+10:0211:41
6Edvin SanderSkåneslättens OL38:09+12:0412:20

H16

5 320 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jacob MobergHelsingborgs SOK38:347:14
2Erik VinbladLunds OK38:49+0:157:17
3Daniel HellbergLunds OK39:15+0:417:22
4Axel OrrhedeHelsingborgs SOK39:24+0:507:24
5Julius PukeYstads OK52:30+13:569:52

H40

6 150 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter SjöbergSkåneslättens OL37:026:01
2Fabian LjungqvistLunds OK40:54+3:526:39
3Anders EricssonLunds OK42:04+5:026:50
4Magnus JonassonMalmö OK42:16+5:146:52
5Marcus HenningssonLunds OK43:54+6:527:08
6Örjan LarssonLunds OK43:58+6:567:08
7Håkan GrubbMalmö OK45:08+8:067:20
7Ulf LinderfalkSkåneslättens OL45:08+8:067:20
9Mikael NilssonOK Kontinent45:55+8:537:27
10Anders Larssonklubblös46:33+9:317:34
11Magnus ThuressonSkåneslättens OL47:05+10:037:39
12Anders JägrydSkåneslättens OL47:11+10:097:40
13Malte LennerstedtLunds OK47:20+10:187:41
14Gert PetterssonLunds OK48:31+11:297:53
15Ola AndertoftMarkaryds FK51:32+14:308:22
16Johan HjalmarssonEmmaboda Verda OK51:46+14:448:25
17Mats SjöbergFrosta OK53:54+16:528:45
18Stefan MagnussonMalmö OK55:33+18:319:01
19Mikael SöderströmOK Stigen55:49+18:479:04
20Benjamin ViebkeMalmö OK57:15+20:139:18
21Anders Gottsäterklubblös1:02:38+25:3610:11
22Anders NilssonMalmö OK1:07:49+30:4711:01
23Jörgen AnderssonMalmö OK1:08:04+31:0211:04
Jonas ÅhlinHelsingborgs SOKej godkänd
Patrik LeicktTullinge SKej godkänd

H55

5 320 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf JungstrandOK Skogsfalken34:076:24
2Patrick AdlercreutzLunds OK37:37+3:307:04
3Sten SegerslättSkåneslättens OL38:42+4:357:16
4Agne BengtssonOK Kompassen40:55+6:487:41
5Willie OlssonRävetofta OK40:59+6:527:42
6Anders IrbäckLunds OK41:05+6:587:43
7Lars PerssonOK Kompassen41:28+7:217:47
8Håkan NilssonMalmö OK44:06+9:598:17
9Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK44:33+10:268:22
10Dan SjöholmOK Pan-Kristianstad45:04+10:578:28
11Fredrik HjortHelsingborgs SOK45:05+10:588:28
12Leif KarlssonOK Kontinent46:36+12:298:45
13Göran MattssonSkåneslättens OL46:50+12:438:48
14Rolf Thomas NilssonFrosta OK48:33+14:269:07
15Gert OlssonSkåneslättens OL48:35+14:289:07
16Tommy PeterssonHelsingborgs SOK49:39+15:329:19
17Jan PerssonYstads OK50:17+16:109:27
18Lennart StenssonHelsingborgs SOK50:31+16:249:29
19Leif KarlssonFrosta OK50:45+16:389:32
20Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK53:08+19:019:59
21Christer EngmanLunds OK54:03+19:5610:09
22Bengt HanssonAndrarums IF55:36+21:2910:27
23Lars-Göran NilssonMalmö OK55:55+21:4810:30
24Magnus BerghHeleneholms IF57:30+23:2310:48
25Mauritz RahnastoMalmö OK57:33+23:2610:49
26Arne GustafssonMalmö OK57:35+23:2810:49
27Ebbe MalmMarkaryds FK57:55+23:4810:53
28Kaare HanssonMalmö OK58:23+24:1610:58
29Stefan NilssonOK Kontinent58:48+24:4111:03
30Sven-Erik PerssonFrosta OK1:00:13+26:0611:19
31Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:00:19+26:1211:20
32Stein ØstbyMalmö OK1:00:27+26:2011:21
33Nils-Erik BondessonFrosta OK1:02:04+27:5711:40
34Hans BrunssonTetra Pak IF1:05:48+31:4112:22
35Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:08:41+34:3412:54
Bert-Uno NilssonTetra Pak IFej godkänd
Stig JohanssonHelsingborgs SOKej godkänd
Richard BengtssonLunds OKej start
Hans-Inge HanssonFrosta OKej start

H70

3 570 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar PerssonFK Åsen27:347:43
2Jan HanssonLunds OK29:53+2:198:22
3Jan-Evert  OlssonAndrarums IF32:18+4:449:02
4Nils-Eric EricsonFK Åsen32:51+5:179:12
5Rune BergTetra Pak IF33:48+6:149:28
6Stig LarssonRävetofta OK34:35+7:019:41
7Macke SelanderHelsingborgs SOK35:03+7:299:49
8Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL38:21+10:4710:44
9Klas TykessonSkåneslättens OL38:49+11:1510:52
10Ingemar TuressonMalmö OK39:41+12:0711:06
11Roland AkselssonLunds OK40:28+12:5411:20
12Bertil OlofssonAndrarums IF41:28+13:5411:36
13Johnny MalmgrenHjärnarps GH OL41:48+14:1411:42
14Benny JohanssonMalmö OK41:59+14:2511:45
15Paul SchannongMalmö OK42:01+14:2711:46
16Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK42:46+15:1211:58
17Göran SegerFK Boken43:40+16:0612:13
18Jan-Erik GlansTetra Pak IF43:52+16:1812:17
19Bertil KollénTetra Pak IF47:45+20:1113:22
20Rune IsakssonHelsingborgs SOK1:00:09+32:3516:50
21Lars Åke SvenssonMalmö OK1:04:49+37:1518:09
22Ulf SteinerMalmö OK1:14:15+46:4120:47
Bengt BergmanLunds OKej start

ÖM Kort

3 090 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johnny JönssonOK Silva30:5710:00
2Lena MagnussonMalmö OK33:28+2:3110:49
3Agneta BengtssonSkåneslättens OL34:48+3:5111:15
4Anna MårtenssonEslövs FK37:12+6:1512:02
5Emil SchwantesOK Kompassen37:37+6:4012:10
6Joel JohnssonLödde kanotklubb39:12+8:1512:41
7Marie LarsenMalmö OK39:14+8:1712:41
8Vendela LövbergLödde kanotklubb39:28+8:3112:46
9Nelly TyrebrantLödde kanotklubb39:31+8:3412:47
10Kerstin GlantzAndrarums IF40:00+9:0312:56
11Elias PerssonHelsingborgs SOK42:02+11:0513:36
12Veronica DahlbomHelsingborgs SOK44:51+13:5414:30
13Eva-Lena BondessonFrosta OK47:23+16:2615:20
14Alfred OlssonLunds OK49:04+18:0715:52
15Karin SvenssonSkåneslättens OL50:28+19:3116:19
16Sara AbrahamssonMalmö OK54:02+23:0517:29
17Siri AbrahamssonMalmö OK54:03+23:0617:29
18Jakob ÅkessonSkåneslättens OL54:09+23:1217:31
19Helen ÅkessonSkåneslättens OL54:18+23:2117:34
20Martin SällbergOK Silva55:14+24:1717:52
21Henrietta SällbergOK Silva55:17+24:2017:53
22Valter SanderSkåneslättens OL1:01:48+30:5120:00
23Sven-Otto JönssonEslövs FK1:12:39+41:4223:30
24Rasmus MårtenssonEslövs FK1:12:40+41:4323:31
25Gustaf SchejaFrosta OK1:14:25+43:2824:04
Alexander BjärbyFrosta OKej godkänd
Linnéa BjärbyFrosta OKej godkänd
Tine LönborgMalmö OKej godkänd
Lina HenningssonLunds OKej godkänd
Anton GerdsLödde kanotklubbej start
Filippa GerdsLödde kanotklubbej start
Oliver LövbergLödde kanotklubbej start
Linnéa NordlundLödde kanotklubbej start

ÖM Medel

4 410 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SanderSkåneslättens OL31:477:12
2Tina OlssonHelsingborgs SOK32:10+0:237:17
3Lennart CarlsenHelsingborgs SOK32:16+0:297:19
4Mathias BjörklundMalmö OK32:19+0:327:19
5Sabina OlssonOK Pan-Kristianstad37:30+5:438:30
6Håkan NordahlSimrishamns OK37:49+6:028:34
7Caroline LindulfSkåneslättens OL38:23+6:368:42
8Peter PukeYstads OK38:48+7:018:47
9Emelie HermanssonMalmö OK39:42+7:559:00
10Pia-Maria BondessonFrosta OK39:44+7:579:00
11Rasmus PerssonSkåneslättens OL40:54+9:079:16
12Anna LindqvistOK Stigen41:27+9:409:23
13Anders HanssonOK Kontinent42:44+10:579:41
14Jeanette HenningssonLunds OK43:00+11:139:45
15Bo  GlantzAndrarums IF44:09+12:2210:00
16Lotta GyllenstenSkåneslättens OL44:44+12:5710:08
17Susanne De BourgBredaryds SOK44:47+13:0010:09
18Linda TufvessonFrosta OK45:20+13:3310:16
19Conny BlixtFrosta OK45:28+13:4110:18
20Elin NordahlSimrishamns OK49:02+17:1511:07
21Per HeldFrosta OK49:33+17:4611:14
22Tor HellbergLunds OK49:37+17:5011:15
23Johan Perssonklubblös49:42+17:5511:16
24Cecilia Perssonklubblös49:44+17:5711:16
25Mikael NilssonFrosta OK49:46+17:5911:17
26Thomas VinbladLunds OK50:39+18:5211:29
27Gösta SvenssonMalmö OK57:11+25:2412:58
28Rune NilssonTormestorps IF57:26+25:3913:01
29Sofi WallanderSkåneslättens OL58:52+27:0513:20
30Anna KlarinMalmö OK1:01:53+30:0614:01
31Rolf NilssonAndrarums IF1:18:59+47:1217:54
32Adrian EngströmSkåneslättens OL1:20:44+48:5718:18

ÖM Lång

5 320 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats JonssonSkåneslättens OL37:177:00
2Magnus LindeRävetofta OK39:13+1:567:22
3Anders Herrströmklubblös40:06+2:497:32
4Erik Gottsäterklubblös41:30+4:137:48
5Oscar SchenströmLödde kanotklubb42:39+5:228:01
6Annika NilssonLödde kanotklubb42:40+5:238:01
7Eric PålssonLödde kanotklubb42:41+5:248:01
8Robert BertilssonLunds OK43:26+6:098:09
9Fredrik NygrenMalmö OK43:28+6:118:10
10Björn ÅkessonSkåneslättens OL43:54+6:378:15
11Edo DrenthHelsingborgs SOK43:56+6:398:15
12Morten HougenLödde kanotklubb46:04+8:478:39
13Morten HaugenLödde kanotklubb47:31+10:148:55
14Gustav PålssonLödde kanotklubb47:35+10:188:56
15Emma HolgerssonMalmö OK48:34+11:179:07
16linda bengtssonklubblös51:27+14:109:40
17Håkan JönssonOK Kontinent52:19+15:029:50
Jonas Kentellklubblösej godkänd
Björn LinanderLödde kanotklubbej start

D70

3 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Forsell PirozziLunds OK31:538:55
2Helen AndertoftMarkaryds FK35:27+3:349:55
3Kerstin NilssonOK Gynge41:02+9:0911:29
4Torill SvendsenLunds OK41:48+9:5511:42
5Gun HanssonYstads OK46:04+14:1112:54
6Margit GlansTetra Pak IF50:12+18:1914:03
7Barbro HugossonLunds OK1:09:00+37:0719:19

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser