Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MtbO, USM/JSM/SM/VSM, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, USM/JSM/SM/VSM, lång
Arrangörsorganisation: Leksands OK
Datum: söndag 19 juni 2016

D21

18 570 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia ThomassonFältjägarnas IF1:17:164:09
2Frida SandbergSäterbygdens OK1:23:41+6:254:30
3Kajsa EngströmOK Kåre1:25:17+8:014:35
4Rebecka HylanderNyköpings OK1:28:29+11:134:45
5Susanne WallenborgOK Kontinent1:29:25+12:094:48
6Linda RinaldoOK Tor1:31:00+13:444:54
7Annika WigrenLunds OK1:31:48+14:324:56
8Ida HylanderNyköpings OK1:53:57+36:416:08
9My BuskqvistIK Stern1:55:19+38:036:12
10Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK2:12:28+55:127:08
Malin LinghOK Rodhenej godkänd
Maria MarinopoulouOK Tyrej godkänd
Sara ForsgrenOK Nolaskogsarnaej godkänd

H21

20 730 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus JanssonGarphyttans IF1:12:503:30
2Linus MoodIFK Mora OK1:19:34+6:443:50
3Sebastian SvärdHaninge SOK1:21:45+8:553:56
4Thomas JanssonGarphyttans IF1:24:35+11:454:04
5Anders FriskAttunda OK1:27:51+15:014:14
6Marcus WadellUlricehamns OK1:28:05+15:154:14
7Daniel SteenHaninge SOK1:36:22+23:324:38
8Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:40:02+27:124:49
9Simon KappelHaninge SOK1:41:37+28:474:54
10Lars NordkvistIK Jarl Rättvik1:46:21+33:315:07
Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOKej start
Erik FrostIFK Mora OKej start

D20

12 180 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira LarssonRyda SK55:584:35
2Jennifer AnderssonHaninge SOK1:03:50+7:525:14
3Emmy AlbinssonJärfälla OK1:09:36+13:385:42
4Erika DuhlboIFK Mora OK1:13:49+17:516:03
Elin HållHJS-Vansbro OKej start

H20

18 570 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav JonssonOK Tor1:11:583:52
2Emil LjungemyrOK Kolmården1:12:49+0:513:55
3Hampus LarssonFK Göingarna1:17:38+5:404:10
4Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:18:44+6:464:14
5Douglas Fransson LeeOK Alehof1:20:39+8:414:20
6Emil AnderssonHaninge SOK1:21:23+9:254:22
7Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:23:25+11:274:29
Fredrik PerssonDomnarvets GOIFej godkänd
Jakob BergmanOK Kåreej start
Felix TidermanSöders-Tyresöej start
Pontus AlfredssonOK Tyrej start
Måns TistadIFK Lidingö SOKej start

D16

10 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erica OlssonOK Djerf56:205:33
2Emelie BrudinIFK Mora OK58:20+2:005:45
3Alma KappelVisborgs OK1:16:47+20:277:34
4Ella OlssonGrycksbo IF OK1:22:40+26:208:09
Moa HjorthDomnarvets GOIFdiskvalificerad
Emma JonssonOK Torej godkänd

H16

12 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel ErnstssonFinspångs SOK51:474:15
2Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OK55:11+3:244:31
3Rasmus NordgrenOK Kåre58:22+6:354:47
4Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:05:43+13:565:23
5Oliver Fransson LeeOK Alehof1:22:58+31:116:48
Samuel StålnäbbKvarnsvedens GOIF OKej start

D14

6 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre46:136:52
2Tuva-Cajsa SpikLeksands OK48:56+2:437:16
3Tilda BergLeksands OK55:30+9:178:15
4Elsa HermanssonIFK Mora OK1:12:22+26:0910:46
5Nora LiljegrenLeksands OK1:32:42+46:2913:47

H14

6 720 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker NordgrenOK Kåre36:435:27
2Klockar-Eskil NääsLeksands OK40:06+3:235:58
3Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF45:20+8:376:44
4Emil GranathIF Hallby SOK1:15:00+38:1711:09

D12

6 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida ErnstssonFinspångs SOK47:207:30
2Sofia TunessonSkogspojkarnas OK50:47+3:278:03

H12

6 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ForsHJS-Vansbro OK37:506:00
2Wille SöderqvistOK Kåre42:07+4:176:41
3Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK46:30+8:407:22
4Alvar ErjebyLinköpings OK2:17:14+1:39:2421:46

H10

2 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melvin LöfgrenOK Kåre25:429:20
2Jens FochsenWaxholms OK25:59+0:179:26
3Walter SöderqvistOK Kåre28:59+3:1710:32
4Axel GräfningsGrycksbo IF OK44:33+18:5116:12

D40

12 180 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia EronnLinköpings OK1:05:425:23
2Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK1:08:07+2:255:35
3Florence BergDomnarvets GOIF1:08:43+3:015:38
4Anna ElgesjöDomnarvets GOIF1:09:37+3:555:42
5Ingela LiwellSödertälje-Nykvarn OF1:09:44+4:025:43
6Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF1:12:49+7:075:58
7Malin ÅgrenLunds OK1:15:25+9:436:11
8Ulrika NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:15:53+10:116:13
9Johanna AlmlundHaninge SOK1:15:54+10:126:13
10Liselott NordgrenOK Kåre1:16:24+10:426:16
11Ann-Christin AnderssonLinköpings OK1:23:12+17:306:49
12Liselott EricsonLinköpings OK1:24:24+18:426:55
13Annika HaleOK Kåre1:31:09+25:277:29
14Anne-Li LidmanJärfälla OK1:31:25+25:437:30
15Johanna EdbäckOK Kåre1:36:35+30:537:55
16Elisabeth ÅkärbjärIFK Mora OK1:41:30+35:488:20
17Anna BerggrenGävle OK1:41:42+36:008:20
18Malin AlbinssonJärfälla OK1:48:18+42:368:53
19Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:55:37+49:559:29
Åsa BergforsSOK Viljanej godkänd
Madeleine ÖlfvingssonLinköpings OKej start

H40

17 160 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonny EngelOK Ravinen1:08:484:00
2Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF1:08:53+0:054:00
3Stefan JohanssonOK Kåre1:09:00+0:124:01
4Ola SvärdHaninge SOK1:09:50+1:024:04
5Magnus BlåuddOK Rodhen1:10:44+1:564:07
6Anders AhlOK Norrvirdarna1:10:53+2:054:07
7Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF1:12:46+3:584:14
8Ronnie PetterssonHaninge SOK1:12:48+4:004:14
9Peter AlbinssonJärfälla OK1:14:07+5:194:19
10Bertil EronnLinköpings OK1:14:57+6:094:22
11Henrik JonssonOK Tor1:16:14+7:264:26
12Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna1:17:26+8:384:30
13Erik ErnstssonFinspångs SOK1:17:45+8:574:31
14Nils PistoraLunds OK1:18:14+9:264:33
15Andreas MathisenVästerås SOK1:20:39+11:514:41
16Ove JanssonHaninge SOK1:22:15+13:274:47
17Peter HermanssonIFK Mora OK1:23:50+15:024:53
18Erik ErjebyLinköpings OK1:24:39+15:514:55
19Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:25:13+16:254:57
20Malte LennerstedtLunds OK1:25:48+17:005:00
21Stefan StridValbo AIF1:26:16+17:285:01
22Stefan WennbergSkattkärrs SOK1:26:21+17:335:01
23David NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:28:06+19:185:08
24Johan GranathIF Hallby SOK1:28:17+19:295:08
25Mikael EdbäckOK Kåre1:29:04+20:165:11
26Magnus LarssonFK Göingarna1:30:08+21:205:15
27Urban RisbergEskilstuna OL1:30:22+21:345:15
28Stellan TäckOK Hammaren1:31:58+23:105:21
29Ove NäslundOK Roslagen1:44:44+35:566:06
30Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:50:18+41:306:25
31Torbjörn BlomValbo AIF1:55:29+46:416:43
32Torbjörn LindgrenNAIS Orienteringsklubb2:00:47+51:597:02
33Peter CarlbergKils OK2:09:40+1:00:527:33 Ladda ner rutt i gpx-format
Tony LarssonOK Skogsfalkenej godkänd
Erik FochsenWaxholms OKej godkänd
Tord HultbergSOK Viljanej godkänd
Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Anders JanssonGrycksbo IF OKej start

D50

10 140 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika EngströmOK Kåre51:335:05
2Maud AnglebrantIFK Mora OK57:24+5:515:39
3Annika BjörkrothStockholm Multisport Klubb59:44+8:115:53
4Carina SandbergSäterbygdens OK1:00:35+9:025:58
5Pia FrostIFK Mora OK1:03:21+11:486:14
6Ingrid SvenssonFinspångs SOK1:05:52+14:196:29
7Anki BergmanOK Kåre1:07:21+15:486:38
8Karin FreylandSOK Aneby1:07:25+15:526:38
9Lena JanssonGarphyttans IF1:08:48+17:156:47
10Lisbeth CelanderKristinehamns OK1:09:12+17:396:49
11Margareta MeitonIFK Lidingö SOK1:13:52+22:197:17
Marie AlfredssonOK Tyrej start
Anita KlarSäterbygdens OKej start

H50

14 680 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan KollbergEksjö SOK57:523:56
2Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK1:00:30+2:384:07
3Peter RosénAlfta-Ösa OK1:00:34+2:424:07
4Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF1:00:44+2:524:08
5Göran AnderssonJärla Orientering1:02:48+4:564:16
5Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK1:02:48+4:564:16
7Per LeidevallDomnarvets GOIF1:03:28+5:364:19
8Kenneth SvenssonFinspångs SOK1:03:32+5:404:19
9Mats JohanssonIFK Mora OK1:03:42+5:504:20
10Steven HaleOK Kåre1:04:10+6:184:22
11Magnus HellbergEskilstuna OL1:04:29+6:374:23
12Mikael GustafssonIK Vista1:06:42+8:504:32
13Christer MorellOK Kåre1:06:44+8:524:32
14Magnus AasaOK Kullingshof1:07:27+9:354:35
15Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:07:28+9:364:35
16Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF1:07:29+9:374:35
17Leif ErikssonSträngnäs-Malmby OL1:09:15+11:234:43
18Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:10:35+12:434:48
19Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb1:11:15+13:234:51
20Erik NylundJärfälla OK1:11:18+13:264:51
21Åke JohanssonHJS-Vansbro OK1:11:32+13:404:52
22Peter HedbergLunds OK1:12:43+14:514:57
23Kjell KlarSäterbygdens OK1:13:07+15:154:58
24Per SandbergSäterbygdens OK1:15:58+18:065:10
25Magnus AnderssonOK Kolmården1:17:33+19:415:16
26Per NylundJärfälla OK1:17:44+19:525:17
27Nicklas StrömIFK Mora OK1:18:18+20:265:20
28Ulf NyströmTrollhättans SOK1:18:40+20:485:21
29Lars RönnolsTäby OK1:19:17+21:255:24
30Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF1:20:29+22:375:28
31Ola WiksellStora Tuna OK1:22:00+24:085:35
32Hans KööhlerTrollhättans SOK1:22:19+24:275:36
33Leif CelanderKristinehamns OK1:26:10+28:185:52
34Torbjörn OhlssonHaninge SOK1:26:38+28:465:54
35Åke KappelVisborgs OK1:29:02+31:106:03
36Christer NorinJärfälla OK1:34:34+36:426:26
37Maffe FrostIFK Mora OK1:36:19+38:276:33
38Robert AmbjörnssonOK Tyr1:41:57+44:056:56
39Anders SundellStockholm Multisport Klubb1:47:23+49:317:18
Håkan LångLänna IFej godkänd
Anders ForsbergOK Tyrej godkänd
Rickard AsplundÄrla IFej godkänd
Patrik TidermanSöders-Tyresöej start

D60

7 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My RönnolsTäby OK55:277:19
2Bodil ThunholmIK Jarl Rättvik1:37:39+42:1212:53
Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OKej start

H60

10 140 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK48:214:46
2Lars PonténIF Thor51:00+2:395:01
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK51:32+3:115:04
4Sonny MyrefeltKalmar OK51:46+3:255:06
5Bengt StenerhagVästerbergslagens OL54:28+6:075:22
6Torbjörn LarssonStora Tuna OK57:09+8:485:38
7Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK58:59+10:385:49
8Håkan LindbergVäsby OK59:42+11:215:53
9Lars SahlbergIK Jarl Rättvik1:02:18+13:576:08
10Claes-Göran LundbergUlricehamns OK1:03:34+15:136:16
11Sten GranathTjällmo-Godegårds OK1:04:43+16:226:22
12Åke GustafssonBergnäsets AIK1:04:45+16:246:23
13Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK1:06:59+18:386:36
14Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:15:40+27:197:27
15Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF1:24:02+35:418:17
Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OKej start

H70

7 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans OlevikEdsbyns OK34:534:36
2Bengt AnderssonSöders-Tyresö49:26+14:336:31
3Ronny HedlundOK Södertörn49:52+14:596:35
4Hans KruskopfKorsnäs IF OK50:57+16:046:43
5Lars EnglundJärla Orientering52:13+17:206:53
Jan-Erik WibergJärla Orienteringej godkänd
Bernt ErikssonSpårvägens OKej start

Öppen motion 1

6 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Natalie LarssonRyda SK40:446:27
2Ulrika AnderssonHaninge SOK42:07+1:236:41
3Kjell FranssonOK Alehof50:25+9:418:00
4Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK1:13:24+32:4011:39
5Agneta OlssonKalmar OK1:30:30+49:4614:21
Christopher MohrSöders-Tyresöej godkänd

Öppen motion 3

10 140 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars AlbinssonKlubblös49:274:52
2Mattias TunessonSkogspojkarnas OK50:42+1:155:00
3Mats LiwellSödertälje-Nykvarn OF51:27+2:005:04
4Ulf AnderssonHaninge SOK52:39+3:125:11
5Malin EngströmOK Kåre58:04+8:375:43
6Weronica MorellOK Kåre1:01:51+12:246:05
7Thomas ArvidssonSäterbygdens OK1:05:14+15:476:25
8Martin HochwallnerLinköpings OK1:11:21+21:547:02
9Torbjörn GustafssonJärla Orientering1:16:28+27:017:32
10Thomas PetterssonDomnarvets GOIF1:16:41+27:147:33
11Kristina NyströmTrollhättans SOK1:44:27+55:0010:18
Karolina NygrenGrycksbo IF OKej godkänd
Radka KühnelTrollhättans SOKej godkänd

Öppen motion 5

18 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MöllerLeksands OK1:28:014:44
2Arvid RinaldoOK Tor1:32:24+4:234:58
3Malin WelenKöping-Kolsva OK1:40:45+12:445:25
4Urban HallbergSträngnäs-Malmby OL1:54:22+26:216:09
5Daniel SandbergCOIF2:03:46+35:456:39
Bertil TallkvistSkene Sim o ISej godkänd
Ulf HylanderNyköpings OKej godkänd
Erik HedblomValbo AIFej godkänd
Stefan PerssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

H50 Övriga

14 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar BraatenModum O-lag1:28:326:01
2Björn LidmanJärfälla OK1:37:11+8:396:37

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser