Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, sprint, individuell, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, sprint, individuell
Arrangörsorganisationer: Ronneby OK / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: lördag 4 juni 2016 - söndag 5 juni 2016

KvalFinalFinal (totalt)

D21 Final A

2 920 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK15:185:14
2Helena JanssonOK Ravinen16:09+0:515:31
3Sara HagströmFalköpings AIK OK16:25+1:075:37
4Karolin OhlssonJärla Orientering16:36+1:185:41
4Alva OlssonLinköpings OK16:36+1:185:41
6Lilian ForsgrenOK Tisaren16:42+1:245:43
7Anna NärhiIFK Göteborg16:48+1:305:45
8Annika BillstamOK Linné16:59+1:415:48
9Helena KarlssonIFK Lidingö SOK17:14+1:565:54
9Rebecka OlssonOK Linné17:14+1:565:54
11Josefin TjernlundOK Tisaren17:15+1:575:54
12Elin MånssonIFK Göteborg17:19+2:015:55
13Lina StrandGöteborg-Majorna OK17:20+2:025:56
14Anna ForsbergGöteborg-Majorna OK17:23+2:055:57
15Elsa JanssonJärla Orientering17:27+2:095:58
16Anna BachmanIFK Lidingö SOK17:28+2:105:58
17Sara EskilssonAlfta-Ösa OK17:46+2:286:05
18Ellinor TjernlundOK Tisaren17:53+2:356:07
19Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna17:58+2:406:09
20Josefine KlintbergOK Ravinen18:18+3:006:16
21Josefine EngströmAlfta-Ösa OK18:20+3:026:16
22Emma BergmanGöteborg-Majorna OK18:24+3:066:18
23Lovisa PerssonOK Tisaren18:29+3:116:19
24Annika BjörkOK Linné18:35+3:176:21
25Therese KlintbergLinköpings OK18:36+3:186:22
26Nicole ScaletLinköpings OK18:41+3:236:23
27Lisa RisbyOK Kåre19:15+3:576:35
28Lovisa LemanGöteborgs SK19:22+4:046:37
28Lisa RönnolsOK Linné19:22+4:046:37
30Johanna LönnkvistTullinge SK19:51+4:336:47
31Kate MorrisonOK Linné19:53+4:356:48
32Jenny BjörkOK Denseln20:14+4:566:55
33Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad20:19+5:016:57
34Malin JohanssonOK Tylöskog20:47+5:297:07
35Matilda MartinssonFalkenbergs OK20:59+5:417:11
36Junia BirgerssonVisborgs OK21:32+6:147:22
37Louise MarkstedtOK Södertörn22:54+7:367:50
Jenny ErikssonOK Kåreej godkänd
Sara LundstenSundsvalls OKej godkänd
Sara JonssonOK Orionej godkänd

H21 Final A

3 300 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eskil KinnebergIFK Göteborg14:484:29
2Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF14:52+0:044:30
3Emil SvenskStora Tuna OK14:59+0:114:32
4Gustav BergmanOK Ravinen15:29+0:414:41
5Oskar SjöbergOK Linné15:30+0:424:41
6Gernot KerschbaumerOK Pan-Kristianstad15:33+0:454:42
7Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF15:35+0:474:43
8Anton JohanssonOK Orion15:42+0:544:45
9Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOK15:43+0:554:45
10Andreas HöyeGöteborg-Majorna OK15:44+0:564:46
11Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF15:47+0:594:46
12Max Peter BejmerIFK Göteborg15:57+1:094:50
13Simon HodlerIFK Mora OK15:59+1:114:50
14Pavlo UshkvarokOK Denseln16:01+1:134:51
15Rasmus ElmelidLinköpings OK16:12+1:244:54
16Algirdas BartkeviciusOK Denseln16:13+1:254:54
17Niklas AldénOK Linné16:14+1:264:55
18Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn OF16:16+1:284:55
18Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF16:16+1:284:55
20Olle BoströmJärla Orientering16:17+1:294:56
21Rassmus AnderssonOK Linné16:18+1:304:56
22Mathias HallménOK Denseln16:24+1:364:58
23Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna16:29+1:414:59
24Anton SjökvistStora Tuna OK16:32+1:445:00
25Erik MartinssonLinköpings OK16:34+1:465:01
26Jonas MerzOK Tisaren16:37+1:495:02
27Oskar DanielsAttunda OK16:38+1:505:02
28Mathias HallJärla Orientering16:40+1:525:03
28Denys ShcherbakovRonneby OK16:40+1:525:03
30Viktor SilvemarkÄrla IF16:42+1:545:03
31Fredrik EdénIFK Göteborg16:45+1:575:04
32Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF16:53+2:055:06
33Daniel AttåsOK Tisaren17:08+2:205:11
34Patrik KarlssonVäxjö OK17:25+2:375:16
35Oskar AndrénOK Tisaren17:26+2:385:16
Assar HellströmOK Ravinenej godkänd
Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Erik BerzellJärla Orienteringej godkänd
Martin RegbornHagaby GoIF Örebroej godkänd
Mårten BoströmIFK Lidingö SOKej godkänd

D20 Final A

2 660 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda JohanssonOK Orion15:345:51
2Isabel SalénIFK Mora OK15:54+0:205:58
3Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad16:11+0:376:05
4Elin PetterssonIFK Göteborg16:27+0:536:11
5Amanda BerggrenTullinge SK17:00+1:266:23
6Louise LundgrenVäxjö OK17:06+1:326:25
7Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna17:13+1:396:28
8Moa PetterssonKarlskrona SOK17:58+2:246:45
9Moa GustafssonUddevalla OK18:05+2:316:47
10Pim HedbergOK Pan-Kristianstad18:09+2:356:49
11Hedwig HaasSundsvalls OK18:14+2:406:51
12Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering18:26+2:526:55
13Magdalena Vande VoordeTullinge SK18:40+3:067:01
14Annie ÖnstenIK Hakarpspojkarna19:13+3:397:13
15Emma HelmerssonVästerås SOK19:21+3:477:16
16Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad19:29+3:557:19
17Agnes WesterbergTrollhättans SOK19:54+4:207:28
18Kajsa JohanssonJönköpings OK20:39+5:057:45
19Anna KristianssonTrollhättans SOK20:59+5:257:53
20Emma KindbomIF Hagen21:03+5:297:54
21Petra OlejnikOK Skogsfalken21:25+5:518:03
22Erica ErikssonHjärnarps OL21:38+6:048:07
23Johanna HenrikssonOK Tisaren25:05+9:319:25

H20 Final A

3 110 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GustafssonOK Kåre15:114:52
2Simon HectorSnättringe SK15:22+0:114:56
3Johan WennermarkOK Orion15:32+0:214:59
4Oskar LeinonenOK Kolmården15:38+0:275:01
5Ola AnderssonOK Orion15:54+0:435:06
6Ville JohanssonOK Kolmården15:58+0:475:08
7Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna16:14+1:035:13
8Edvin SmedbergOK Skogsfalken16:18+1:075:14
9Arvid NordIK Hakarpspojkarna16:19+1:085:14
10Erik ZeilonSkåneslättens OL16:23+1:125:16
11Andreas PeterssonBurseryds IF16:26+1:155:17
12Filip KarlssonIF Hagen16:32+1:215:18
13Simon WikströmOK Pan-Kristianstad16:35+1:245:19
14Sven EngströmLinköpings OK16:49+1:385:24
15Martin DjerfIK Hakarpspojkarna17:15+2:045:32
16Harald LarssonHagaby GoIF Örebro17:34+2:235:38
17Martin NorrbomSala OK17:37+2:265:39 Ladda ner rutt i gpx-format
18Tom CampbellLustens OK17:38+2:275:40
19Amadeus HanssonGotlands Bro OK18:30+3:195:56
20David SvenssonSkåneslättens OL18:32+3:215:57
21Loke AgmarkenHalmstad OK18:44+3:336:01
22Jesper LindströmIF Hagen19:06+3:556:08
23August KollbergEksjö SOK19:09+3:586:09
24Oliver MalmkvistJönköpings OK20:56+5:456:43
25Oscar SundlöfSundsvalls OK21:59+6:487:04
Viktor JanrikOK Linnéej godkänd
Filip IvarssonOK Hammarenej godkänd
Martin SärnbrinkOK Tisarenej godkänd
Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D18 Final A

2 500 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina NordinSundsvalls OK15:246:09
2Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre15:29+0:056:11
3Tova OlssonIK Hakarpspojkarna15:31+0:076:12
4Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL15:44+0:206:17
5Myrra CarlssonOK Orion15:49+0:256:19
6Klara AxelssonMarkbygdens OK15:51+0:276:20
7Vilma KarlssonSnättringe SK16:06+0:426:26
8Wilma LagerhällRehns BK16:08+0:446:27
9Emma PetterssonOK Roxen16:25+1:016:34
10Hanna HänströmTäby OK16:33+1:096:37
11Hanna HugossonSundsvalls OK16:34+1:106:37
12Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF16:45+1:216:42
13Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad17:05+1:416:50
14Jonna ForsVästerås SOK17:08+1:446:51
15Hanna KjellinForsa OK17:10+1:466:52
16Emma HagrotTäby OK17:19+1:556:55
17Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad17:29+2:056:59
18Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK17:34+2:107:01
19Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF17:35+2:117:02
20Astrid SimonssonSundbybergs IK17:42+2:187:04
21Lovisa MartinssonOK Tyr17:44+2:207:05
22Mirjam DalénSala OK17:47+2:237:06
23Sofia ErikssonStora Tuna OK17:52+2:287:08
24Ida KristianssonTrollhättans SOK18:01+2:377:12
25Vilma PerssonOK Skogsfalken18:22+2:587:20
26Jenny WegebroUmeå OK18:24+3:007:21
27Johanna HagströmFalköpings AIK OK18:26+3:027:22
28Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad18:29+3:057:23
29Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna18:36+3:127:26
30Amanda RangertIK Hakarpspojkarna18:38+3:147:27
31Tone AlbrektssonOK Ravinen19:03+3:397:37
31Elin WihlborgOK Gynge19:03+3:397:37
33Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad19:36+4:127:50
34Moa ErlandssonVimmerby OK20:02+4:388:00
35Matilda MelénOK Kåre21:44+6:208:41
36Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan21:50+6:268:44
37Ebba LeicktTullinge SK21:53+6:298:45
38Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK21:56+6:328:46
39Magdalena PölderSala OK22:57+7:339:10
Sofia KlassonHestra IFej godkänd

H18 Final A

3 020 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre14:544:56
2August MollénOK Denseln15:28+0:345:07
3Oliwer LundbergOK Bävern15:33+0:395:08
4Simon ImarkTullinge SK15:36+0:425:09
5Elias EkvallTrollhättans SOK15:40+0:465:11
6Arvid ClaessonJönköpings OK15:48+0:545:13
7Axel GranqvistOK Ravinen15:57+1:035:16
8Hugo LillieströmOK Roxen16:10+1:165:21
9Henning SjökvistStora Tuna OK16:18+1:245:23
10Oscar JohanssonKarlskrona SOK16:21+1:275:24
11Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarna16:28+1:345:27
12Andreas UllerKils OK16:32+1:385:28
13Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna16:41+1:475:31
14Simon SchusterIFK Lidingö SOK16:46+1:525:33
15Eskil TryggöTrollhättans SOK16:50+1:565:34
16Jonas AnderssonOK Roxen16:53+1:595:35
16Olle JosarpFK Friskus-Varberg16:53+1:595:35
18Nils Hammaräng GripKalmar OK16:54+2:005:35
19Ludvig EkNyköpings OK16:59+2:055:37
20Carl CarlssonNyköpings OK17:01+2:075:38
21Felix AxelssonMarkbygdens OK17:05+2:115:39
22Fredrik JohanssonOK Nackhe17:19+2:255:44
23Per KarlssonOK Tylöskog17:38+2:445:50
24Albin AlsiöIF Hagen17:47+2:535:53
25Oskar ForsbergTullinge SK17:50+2:565:54
25Johan PerssonAttunda OK17:50+2:565:54
27Lukas LundgrenVäxjö OK17:59+3:055:57
28Olle HedmanIF Hagen18:16+3:226:02
29Olle GrywenzOK Linné18:17+3:236:03
30Linus BacklundOK Södertörn18:22+3:286:04
31Oscar StombergIF Hagen18:29+3:356:07
32Axel HalvarssonKarlskrona SOK18:48+3:546:13
33Martin StorkampSundsvalls OK18:52+3:586:14
34Pontus ErlandssonSOK Viljan19:10+4:166:20
35Felix Lindell ÖhmanOK Måsen19:34+4:406:28
36Benjamin SturekSOK Viljan19:39+4:456:30
37Albin AnderssonOK Ravinen20:03+5:096:38
Jesper SvenskStora Tuna OKdiskvalificerad
Filip TrofastBredaryds SOKej godkänd
Tim OlssonBrattås CKutgått

D21 Final B

2 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristin OlovssonRehns BK17:116:41
2Matleena BoströmIFK Lidingö SOK17:48+0:376:55
3Linn BrännebyOK Kolmården18:50+1:397:19
4Maria ArvidssonGöteborg-Majorna OK18:52+1:417:20
5Maria ElmelidLinköpings OK19:42+2:317:39
6Cajsa GrapeIFK Mora OK19:50+2:397:43
7Anna ArvidssonKalmar OK23:20+6:099:04
8Sanna SkoogKils OK24:33+7:229:33
9Pia OlssonOK Pan-Kristianstad25:11+8:009:47
Julia DahlHelsingborgs SOKej start
Elin SvenssonIK Hakarpspojkarnaej start
Catherine TaylorOK Linnéej start
Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebroej start

H21 Final B

2 960 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar LundqvistOK Orion16:275:33
2Jakob AnderssonOK Linné16:34+0:075:35
3Simon HedlundÄrla IF16:57+0:305:43
3Björn KarlssonHalmstad OK16:57+0:305:43
5Anton SundgrenLånghundra IF17:00+0:335:44
6Philip PerssonOK Orion17:02+0:355:45
7Anders AxlingSundsvalls OK17:17+0:505:50
8Emil KaleredOK Denseln17:23+0:565:52
9Ludvig ErikssonSödertälje-Nykvarn OF17:24+0:575:52
10Jonas LundgrenLinköpings OK17:27+1:005:53
11Oscar BjörckJärla Orientering17:50+1:236:01
12Nick BarrableOK Ravinen18:02+1:356:05
13Johan TörnrothHestra IF18:04+1:376:06
14Martin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna18:14+1:476:09
15Markus AdolfssonTullinge SK18:20+1:536:11
16Henrik TostebergLinköpings OK18:22+1:556:12
17Jens RönnolsTäby OK18:42+2:156:19
18Joakim AxelssonTrollhättans SOK18:53+2:266:22
19Anders VedinSundsvalls OK18:58+2:316:24
20Tobias ForsénTullinge SK19:03+2:366:26
21Fredrik WennermarkOK Skogsfalken19:09+2:426:28
22Albert MollénOK Denseln19:16+2:496:30
23Tintin KarlbergTullinge SK19:22+2:556:32
24Jonathan KarlssonOK Tisaren19:55+3:286:43
25Johan LarssonOK Skogshjortarna20:11+3:446:49
26Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna22:32+6:057:36
Mattias JacobssonMalmö OKej godkänd
Emil AnderssonTullinge SKej godkänd
Martin AhlbergerHestra IFej start
Johannes KnutasAttunda OKej start

D20 Final B

2 410 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Hanna KorhonenOK Ravinenej start
Amanda JohanssonOK Orionej start

H20 Final B

2 670 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Niklas SundqvistTullinge SKej start

D18 Final B

2 160 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elinor DelinOK Pan-Kristianstad24:5011:29
Lisa BerggrenOK Kolmårdenej start
Ronja JungåkerKorsnäs IF OKej start
Maria ErikssonEds SKej start
Stina ErikssonJönköpings OKej start
Wilma JanssonVänersborgs SKej start

H18 Final B

2 610 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfred LönnVästerås SOK16:056:09
2Anton KällströmSala OK17:41+1:366:46
3Christian RedtzerAttunda OK17:48+1:436:49
4David RisbergKils OK17:52+1:476:50
5Rasmus MöllerArboga OK17:54+1:496:51
6Hampus NyströmIF Hagen17:58+1:536:53
7Alexander GraadRonneby OK18:11+2:066:58
8Gustav FrænellSundsvalls OK18:27+2:227:04
9Ludvig WaktelSvaide Roma SOK18:47+2:427:11
10Hugo LindbärgOK Södertörn18:51+2:467:13
11Adam LöfströmJönköpings OK19:21+3:167:24
12Oliver AngelsiööOK Linné19:25+3:207:26
13Hugo LomMarkbygdens OK21:10+5:058:06
Simon LarssonOK Hällenej start
Isak HertinVästerviks OKej start
Victor ImarkTullinge SKej start
Rasmus LundbergOK Bävernej start
Andreas JonssonOK Orionej start
Lucas NorrmanAttunda OKej start
Walter LagerhällRehns BKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser