Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprinthelgen, publiktävling SM, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprinthelgen, publiktävling SM
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: lördag 4 juni 2016 - söndag 5 juni 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

2 380 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja PetterssonKarlskrona SOK17:367:23
2Marion BüchliOLG Suhr18:11+0:357:38
3Lisa FolinoKarlskrona SOK18:45+1:097:52
4Melinda YmsénOK Pan-Kristianstad20:12+2:368:29
5Emmy HelmerssonHässleholms OK20:17+2:418:31
6Linda LarssonKarlskrona SOK21:02+3:268:50
7Maria HelmerssonHässleholms OK22:58+5:229:38
8Kristina BerlinKarlskrona SOK24:22+6:4610:14
9Mona LindénVäxjö OK25:35+7:5910:44
10Cecilia KarmetunOK Njudung27:16+9:4011:27
11Johanna UlveklintGöteborg-Majorna OK27:27+9:5111:32
Petra ÖrlegårdLunds OKej godkänd
Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstadej godkänd

H21

2 590 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn AnderssonKarlskrona SOK17:226:42
2Johan SanderSkåneslättens OL17:49+0:276:52
3Anton ÖsterbladKarlskrona SOK18:12+0:507:01
4Niklas NilssonHärlövs IF18:28+1:067:07
5Henrik ModigOK Pan-Kristianstad18:37+1:157:11
6Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers18:47+1:257:15
7Dennis GustafssonOK Njudung19:58+2:367:42
8Joakim KarmetunOK Njudung20:00+2:387:43
9Henrik StenholmKarlskrona SOK20:12+2:507:47
10Henrik PetterssonGöteborg-Majorna OK20:33+3:117:56
11Åke LarssonStigmännen Karlshamns OK21:01+3:398:06
12Simon EngelHässleholms OK21:05+3:438:08
13Martin RosénOK Stigen22:33+5:118:42
14Nicklas KallerbäckEmmaboda Verda OK25:49+8:279:58
15Jonny LindénVäxjö OK27:39+10:1710:40
16Jon LindskogOK Älme28:36+11:1411:02
17Nencho NenchevKarlskrona SOK30:02+12:4011:35
18Leo Karlsson ForsbergOK Vilse 8732:48+15:2612:39
19Henrik EklundLunds OK41:57+24:3516:11
Marcus BlomkvistKarlskrona SOKej godkänd
Mikael PihlOK Pan-Kristianstadej godkänd

H20

2 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan EklundVäxjö OK17:317:05
2Arne KvarnefalkJärfälla OK22:27+4:569:05
3Arne LindströmTorsås OK22:49+5:189:14
4Axel LindströmTorsås OK28:14+10:4311:25
Albin KvarnefalkJärfälla OKej godkänd

D16

1 980 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika Källvik LeufvénÅmåls OK11:155:40
2Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK11:54+0:396:00
3Ebba BerglinKarlskrona SOK11:55+0:406:01
4Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK12:04+0:496:05
5Hanna JohannessonRonneby OK12:56+1:416:31
6Irmalinn NilssonHärlövs IF13:03+1:486:35
7Ebba JensenSkåneslättens OL13:13+1:586:40
8Lovisa JohanssonKarlskrona SOK13:34+2:196:51
9Maja TenghagenHärlövs IF14:35+3:207:21
10Tilda GunnarssonEmmaboda Verda OK15:50+4:357:59
11Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK17:15+6:008:42
12Elin AntonischkiOK Orion18:07+6:529:08
Emma NilssonAlvesta SOKej godkänd

H16

2 150 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac EricssonVäxjö OK11:115:12
2Gustav RuneforsVäxjö OK11:17+0:065:14
3Jakob ZällHjärnarps OL12:34+1:235:50
4Oscar ModigOK Pan-Kristianstad13:38+2:276:20
4Albin TollOK Njudung13:38+2:276:20
6Anton GlivesonRonneby OK13:41+2:306:21
7Melker ElofssonOK Njudung13:57+2:466:29
8Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb14:03+2:526:32
9Love CarlssonOK Orion14:05+2:546:33
10Simon GiselssonRonneby OK14:24+3:136:41
11Gustav ÅmanOK Vilse 8714:38+3:276:48
12Aron ThorénRonneby OK14:59+3:486:58
13Oscar NilssonAlvesta SOK15:06+3:557:01
14Erik ErlandssonVimmerby OK16:32+5:217:41
15Elias TorstenssonEmmaboda Verda OK16:38+5:277:44
16Erik HanssonKarlskrona SOK18:00+6:498:22
17Anton SvenssonHässleholms OK18:37+7:268:39
Linus LundbergOK Bävernej start
Jonathan LjungbergOK Skogsfalkenej start
Simon SvahnEksjö SOKej start

D14

1 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AnderssonOK Orion9:495:38
2Elin EmilssonOK Skogsfalken10:44+0:556:10
3Amanda KarmetunOK Njudung10:51+1:026:14
4Linn KarlssonOK Vilse 8711:07+1:186:23
5Ella SöderbergOK Skogsfalken11:49+2:006:47
6Ella BrattOK Orion11:55+2:066:50
7Nellie NilssonOK Orion11:58+2:096:52
8Vilmalee SuwanOK Vilse 8712:03+2:146:55
9Hanna RingRonneby OK12:26+2:377:08
10Elin JennerstrandOK Njudung13:04+3:157:30
11Amanda SvenssonOK Orion13:51+4:027:57
Elvira LjungbergOK Skogsfalkenej start

H14

1 830 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noel BraunVäxjö OK10:145:35
1Hugo EricssonVäxjö OK10:145:35
3Erik ÅkessonVäxjö OK10:23+0:095:40
4Arvid KronmarKarlskrona SOK10:24+0:105:40
5Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK10:29+0:155:43
6Oliver ErikssonEmmaboda Verda OK11:20+1:066:11
7Arvid BlomsterRonneby OK11:32+1:186:18
8Ivar HelmerssonHässleholms OK11:42+1:286:23
9Max PerssonOK Skogsfalken11:56+1:426:31
10Anton TörnqvistKarlskrona SOK12:21+2:076:44
11Filip HåkanssonOK Orion12:42+2:286:56
12Oscar HultgrenOK Njudung12:48+2:346:59
13Hugo LarssonKarlskrona SOK13:00+2:467:06
14Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK13:19+3:057:16
15Victor ModigOK Pan-Kristianstad13:30+3:167:22
16Leo JohanssonOK Orion13:51+3:377:34
17Emil ViktorssonOK Skogsfalken14:00+3:467:39
18Fabian AnderssonRonneby OK14:55+4:418:09
19Filip JennerstrandOK Njudung15:48+5:348:38
20Linar JonassonKarlskrona SOK16:20+6:068:55
21Algot LindströmTorsås OK21:36+11:2211:48

D12

1 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma EmilssonOK Skogsfalken9:286:08
2Emma ZettervallKarlskrona SOK9:40+0:126:16
3Ina ÅmanOK Vilse 8710:42+1:146:56
4Enni LindskogOK Älme10:47+1:197:00
5Lisa SwartzOK Orion10:55+1:277:05
6Ellen TollOK Njudung11:15+1:477:18
7Agnes BerlinOK Orion11:20+1:527:21
8Vilma EngströmOK Orion11:53+2:257:42
9Sandra WiduchKarlskrona SOK12:17+2:497:58
10Anna ViktorssonOK Skogsfalken13:47+4:198:57
11Tilde BlomOK Nackhe13:53+4:259:00
12Emma LarssonKarlskrona SOK14:05+4:379:08

H12

1 630 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus VernströmRonneby OK10:366:30
2Johan BjörckOK Älme11:26+0:507:00
3Oskar ErikssonRonneby OK11:33+0:577:05
4Nils SwartzOK Orion13:17+2:418:08
5Oliver HåkanssonOK Orion13:50+3:148:29
6Max BlomkvistKarlskrona SOK13:56+3:208:32
7Alexander GustavssonOK Njudung14:03+3:278:37
8Melker LarssonOK Orion14:21+3:458:48
9Damien HammarströmKarlskrona SOK16:24+5:4810:03
10Axel TenghagenHärlövs IF16:48+6:1210:18
11Linus ZederinOK Nackhe18:08+7:3211:07
12Anton LindströmTorsås OK20:19+9:4312:27
13Oskar NyquistEmmaboda Verda OK23:33+12:5714:26
14Carl SpåhlOK Orion25:34+14:5815:41
David MilendahlKarlskrona SOKej godkänd
Stepan KhakimovKarlskrona SOKej start

D10

1 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida LindénVäxjö OK10:597:47
2Lova KronmarKarlskrona SOK11:12+0:137:56
3Felicia GustafssonOK Njudung12:54+1:559:08
4Clara SvenssonHässleholms OK13:30+2:319:34
5Emma LindénVäxjö OK19:48+8:4914:02
6Agnes ErlandssonVimmerby OK20:59+10:0014:52
Maja MånssonOK Orionej godkänd

H10

1 450 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl GlivessonRonneby OK10:487:26
2Wilhelm KarmetunOK Njudung11:17+0:297:46
3Eddie KarlssonOK Vilse 8711:48+1:008:08
4Wille VernströmRonneby OK12:07+1:198:21
5Emil RingRonneby OK12:15+1:278:26
6Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK12:33+1:458:39
7Edvin SanderSkåneslättens OL13:02+2:148:59
8Arvid ErikssonRonneby OK16:49+6:0111:35
9Ville LindskogOK Älme17:45+6:5712:14
10Nils NyquistEmmaboda Verda OK24:09+13:2116:39
Kasper FagerKarlskrona SOKej start

D45

2 100 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine AlbinssonOK Skogsfalken16:427:57
2Eva PetterssonKarlskrona SOK17:02+0:208:06
3Weronica ZederinOK Nackhe17:07+0:258:09
4Åsa Wadensjö LeoBredaryds SOK17:29+0:478:19
5Sara ElfvingRonneby OK17:33+0:518:21
6Martina KarlssonOK Vilse 8718:08+1:268:38
7Marina JohanssonOK Njudung18:18+1:368:42
8Eva EklundVäxjö OK18:59+2:179:02
9Maria TuressonHärlövs IF19:07+2:259:06
10Christina SternerOK Njudung19:08+2:269:06
11Malin KvarnefalkJärfälla OK19:51+3:099:27
12Kristina JohanssonKalmar OK20:21+3:399:41
13Christina SegerslättSkåneslättens OL20:26+3:449:43
14Maria ModigOK Pan-Kristianstad20:28+3:469:44
15Annika EngelHässleholms OK21:01+4:1910:00
16Mia HallabroHässleholms OK21:12+4:3010:05
17Kerstin JensenSkåneslättens OL21:17+4:3510:08
18Camilla CarlssonHärlövs IF21:24+4:4210:11
19Cecilia SvenssonHässleholms OK21:25+4:4310:11
20Anne LindellKalmar OK21:36+4:5410:17
21Caroline LiljebjörnNybro OK22:10+5:2810:33
22Malin ÅmanOK Vilse 8722:13+5:3110:34
23Tina HagårdRävetofta OK23:29+6:4711:10
Anette OlssonEksjö SOKej start

H45

2 310 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf JungstrandOK Skogsfalken15:066:32
2Magnus LarssonKarlskrona SOK15:14+0:086:35
3Peter EkdahlEmmaboda Verda OK15:44+0:386:48
4Stefan KollbergEksjö SOK15:59+0:536:55
5Arne KlintbergEksjö SOK16:13+1:077:01
6Magnus TrofastBredaryds SOK16:15+1:097:02
7Jonas PerssonTorsås OK16:24+1:187:05
8Dennis TollOK Njudung16:26+1:207:06
9Lars HallabroHässleholms OK16:32+1:267:09
10Mats SöderbergKalmar OK17:19+2:137:29
11Stefan PeterssonKalmar OK17:28+2:227:33
12Mats CarlsvärdAlmby IK17:30+2:247:34
13Jonas K JohanssonOK Skogsfalken17:39+2:337:38
14Bo PeterssonLessebo OK17:44+2:387:40
15Erik AhlströmHelsingborgs SOK18:34+3:288:02
16Mats BrorssonTockarps IK19:08+4:028:16
17Björn AlpbergAlmby IK19:21+4:158:22
18Lars-Magnus BjörckOK Älme19:34+4:288:28
19Ola NilssonAlvesta SOK19:53+4:478:36
20Ola JönssonOK Vilse 8720:47+5:418:59
21Roger SvenssonHässleholms OK21:14+6:089:11
22Nils HelmerssonHässleholms OK21:43+6:379:24
23Martin WidmerOLG Suhr22:55+7:499:55
24Tomas NilssonHässleholms OK23:32+8:2610:11
25Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK24:50+9:4410:45
26Christer SvenssonRonneby OK45:27+30:2119:40
Per ErlandssonVimmerby OKej godkänd
Göran MånssonKarlskrona SOKej godkänd
Ulf ÅmanOK Vilse 87ej start

D60

1 740 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad16:259:26
2Margareta SvenssonOK Vilse 8717:06+0:419:49
3Birgitta BillstamJärfälla OK17:20+0:559:57
4Lena SöderbergOK Skogsfalken18:05+1:4010:23
5Siv LarssonVäxjö AIS21:21+4:5612:16
6Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK21:29+5:0412:20
7Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK22:14+5:4912:46
8Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad26:38+10:1315:18
9Rosita KarlssonVäxjö AIS28:00+11:3516:05
10Ulla NilssonSOK Viljan28:54+12:2916:36
11Yvonne SvillingKarlskrona SOK30:48+14:2317:42
12Berit ByströmOK Virdarna30:59+14:3417:48
Gunilla GrönbladHärlövs IFej godkänd

H60

1 900 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars EklundVäxjö OK15:488:18
2Kenneth FagerKarlskrona SOK16:08+0:208:29
3Håkan NilssonMalmö OK16:43+0:558:47
4Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK17:05+1:178:59
5Tommy OlssonKarlskrona SOK17:16+1:289:05
6Anders BuhréNybro OK17:17+1:299:05
7Nils KarlssonVäxjö AIS17:24+1:369:09
8Thomas AlmqvistKarlskrona SOK17:25+1:379:10
9Lars PerssonOK Kompassen17:32+1:449:13
10Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK17:33+1:459:14
11Bo SalomonsonKalmar OK17:37+1:499:16
12Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK18:06+2:189:31
13Ingvar PerssonFK Åsen18:09+2:219:33
14Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK18:24+2:369:41
15Stellan MartinssonOK Tyringe18:28+2:409:43
16Lars SvenssonOK Vilse 8718:39+2:519:48
17Bo SvillingKarlskrona SOK19:21+3:3310:11
18Waste ByströmOK Virdarna19:33+3:4510:17
19Sven-Olof LarssonVäxjö AIS19:46+3:5810:24
20Bo JohanssonOK Stigen20:38+4:5010:51
21Lars-Åke SjökvistVärend GN OL20:43+4:5510:54
22Christer GrönbladHärlövs IF20:56+5:0811:01
23Kjell MånssonKarlskrona SOK21:47+5:5911:27
24Anders PerssonOK Vilse 8722:11+6:2311:40
25Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad23:05+7:1712:08
26John-Erik BergstrandVärend GN OL29:57+14:0915:45
27Jan-Ulf KarlssonMålilla OK37:43+21:5519:51
Hans SjögrenAlvesta SOKej godkänd
Roland NilssonSOK Viljanej godkänd
Tommy OlaussonSOK Anebyej godkänd
Kenth SundgrenSkåneslättens OLej godkänd
Leif LindströmNybro OKej godkänd
Leif IngemarssonKarlskrona SOKej start
Anders WidénOLG Säuliamtej start
Leif SandgrenFrosta OKej start

H75

1 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran ThourVärend GN OL26:5516:49
Peo BengtssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Sivert AxelssonKalmar OKej godkänd
Raimo SalminenOK Pan-Kristianstadej godkänd
Torgny JonssonVäxjö AISej godkänd
Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OKej godkänd

U1

1 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo EricssonKarlskrona SOK12:369:32
2Märta SvennerudKarlskrona SOK12:58+0:229:49
3Valter SanderSkåneslättens OL19:56+7:2015:06
4Eleonor PihlOK Pan-Kristianstad22:30+9:5417:02
5jana Abu HajajKarlskrona SOK24:23+11:4718:28
6Disa LundbergKarlskrona SOK25:15+12:3919:07

U2

1 610 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva LarssonOK Orion14:449:09
2Erik OlssonFrosta OK16:18+1:3410:07
3Erik ZettervallOK Dacke16:58+2:1410:32
4Yousef Abu HajajKarlskrona SOK17:12+2:2810:40
5Mohammad Abu HajajKarlskrona SOK17:14+2:3010:42
6Agnes KarlssonKarlskrona SOK17:29+2:4510:51
7Elias KronmarKarlskrona SOK18:54+4:1011:44
8Olof NyquistEmmaboda Verda OK20:58+6:1413:01
9Alva EngströmOK Orion26:16+11:3216:18

Öppen motion 1

1 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena NyquistEmmaboda Verda OK11:558:13
2Ulrika FranssonOK Njudung17:23+5:2811:59
3Ulla BergqvistStigmännen Karlshamns OK18:28+6:3312:44
4Margareta WikströmVäxjö AIS23:02+11:0715:53

Öppen motion 7

2 090 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam SegerslättSkåneslättens OL13:026:14
2Stefan BerglinKarlskrona SOK14:05+1:036:44
3Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK14:06+1:046:44
4Henrik SvillingKarlskrona SOK14:08+1:066:45
5Magnus EmilssonOK Skogsfalken14:42+1:407:02
6Magnus KronmarKarlskrona SOK15:11+2:097:15
7Björn NorrlidenMalmö OK15:20+2:187:20
8Anders JohanssonOK Dacke15:50+2:487:34
9Håkan AronssonKarlskrona SOK15:53+2:517:35
10Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad15:54+2:527:36
11Henrik ViktorssonOK Skogsfalken16:26+3:247:51
12Jens BohlinKarlskrona SOK16:31+3:297:54
13Bo HultgrenOK Njudung17:13+4:118:14
14Annika EmanderStigmännen Karlshamns OK17:44+4:428:29
15Ellen NilssonNAIS Orienteringsklubb17:48+4:468:31
16Maria SturessonAnderstorps OK17:51+4:498:32
17Helena GummessonKarlskrona SOK18:40+5:388:55
18Annika JosefssonKarlskrona SOK18:49+5:479:00
19Stefan CaleklintKarlskrona SOK19:16+6:149:13
20Louise PihlOK Pan-Kristianstad19:33+6:319:21
21Dan SjöholmOK Pan-Kristianstad19:56+6:549:32
22Anna ErikssonRonneby OK20:00+6:589:34
23Björn NordströmHässleholms OK20:17+7:159:42
24Lena StrandMarkaryds FK21:24+8:2210:14
25Eva OlssonFrosta OK21:42+8:4010:22
26Kristina JennerstrandOK Njudung21:44+8:4210:23
27Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan21:53+8:5110:28
28Åke ÖstberghKarlskrona SOK22:00+8:5810:31
29Mikael WiduchKarlskrona SOK23:55+10:5311:26
30Peter ChristensenKarlskrona SOK25:27+12:2512:10 Ladda ner rutt i gpx-format
31Maria PetterssonOK Njudung25:42+12:4012:17
32Linda NilssonAlvesta SOK25:45+12:4312:19
33Susanna CaleklintKarlskrona SOK25:59+12:5712:25
34Karolina  HellfalkSkåneslättens OL26:00+12:5812:26
35Helena MartinssonMalmö OK26:01+12:5912:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser