Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Urban Hjärne-kampen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Urban Hjärne-kampen
Arrangörsorganisation: OK Motala
Datum: söndag 23 april 2017

D21

7 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Stina PåledalOK Roxen1:12:229:18
2Jenny SandhOK Roxen1:16:45+4:239:51
3Susanna ForsellMotala AIF OL1:29:50+17:2811:32
4Charlotte ÖstlundOK Roxen1:33:10+20:4811:58

H21

11 310 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel AttåsOK Tisaren1:14:176:34
2Oskar AndrénOK Tisaren1:15:00+0:436:37
3Erik FernlundOK Tisaren1:21:21+7:047:11
4Victor BergstrandMotala AIF OL1:22:14+7:577:16
5Sören Nilsson PåledalOK Roxen1:23:41+9:247:23
6Oskar HöglundMotala AIF OL1:24:51+10:347:30
7Albin OlaussonOK Rodhen1:26:17+12:007:37
8David ModigOK Denseln1:28:09+13:527:47
9Erik SandhOK Roxen1:28:27+14:107:49
10Per LindmanFinspångs SOK1:30:29+16:128:00
11Per SjögrenKFUM Örebro OK1:30:31+16:148:00
12Mattias ZachrissonOK Roxen1:34:25+20:088:20
13Joakim GustafssonFinspångs SOK1:37:34+23:178:37
14Jonas BraamOK Denseln1:41:34+27:178:58
15Johan AllardLinköpings OK1:42:01+27:449:01
16Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK1:43:34+29:179:09
17David AxelssonFinspångs SOK1:59:23+45:0610:33
18Tobias KonradssonOK Roxen2:05:40+51:2311:06
Hans BrolundOK Denselnej godkänd
Emil TellsénOK Roxenej godkänd
Kristian AlgersSkogspojkarnas OKej godkänd
Marcus HardtMotala AIF OLej start
Per BrolundOK Denselnej start
Erik AnderssonIK Gandvikej start

D20

5 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin JohanssonFinspångs SOK1:03:5110:58
2Klara LjunggrenLinköpings OK1:17:27+13:3613:18

D18

5 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olivia FröbergOK Roxen58:0411:31
2Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubb1:10:31+12:2713:59

H18

6 750 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josef JohanssonOK Kolmården54:128:01
2Johan LindmanFinspångs SOK1:13:30+19:1810:53

D16

5 070 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna JohnssonSkogspojkarnas OK49:089:41
2Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK50:13+1:059:54
3Emmy LindgrenLinköpings OK58:11+9:0311:28
4Siri BerglundLinköpings OK1:07:06+17:5813:14
5Hanna LundgrenLinköpings OK1:08:39+19:3113:32
6Filippa BjörkhammerBjörkfors GOIF1:08:55+19:4713:35
7Jonna AlfredssonOK Roxen1:15:09+26:0114:49
Sanna LönngrenBoxholm-Mjölby OLej start

H16

5 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon JohanssonOK Kolmården36:046:53
2Olof LjunggrenLinköpings OK36:16+0:126:56
3Gustav TräffNAIS Orienteringsklubb39:01+2:577:27
4Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb44:52+8:488:34
5Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb52:09+16:059:58
6Adrian SiiraOK Motala52:26+16:2210:01

D16 Kort

3 990 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen EkingeOK Motala1:21:5320:31

H16 Kort

4 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl MoverareLinköpings OK1:26:4121:17
2David LagerqvistOK Motala2:01:36+34:5529:52
Martin KvillengFinspångs SOKej godkänd
Edvin WaldfeltFinspångs SOKej godkänd
Albin EronnLinköpings OKej godkänd

D14

3 990 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin LjungemyrOK Kolmården33:048:17
2Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK34:26+1:228:37
3Linnea LundOK Kolmården40:44+7:4010:12
4Elin KjellmanLinköpings OK42:01+8:5710:31
5Fanny ÖstlundOK Kolmården42:26+9:2210:38
6Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb42:53+9:4910:44
7Kristin HerberthsonLinköpings OK45:15+12:1111:20
8Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK46:42+13:3811:42
9Alice JohanssonFinspångs SOK46:50+13:4611:44
10Linn AldénOK Roxen50:19+17:1512:36
11Jensine SvenssonFinspångs SOK51:39+18:3512:56
12Moa Algers OmholtSkogspojkarnas OK1:19:00+45:5619:47
13Greta BerglundLinköpings OK1:31:13+58:0922:51
Ida HjortOK Roxenej godkänd
Sara WänströmFinspångs SOKej godkänd
Märta KämmerlingOK Motalaej start

H14

4 070 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns BjörnskiöldOK Roxen39:209:39
2Johan ÅrbrinkLinköpings OK42:54+3:3410:32
3Valter FredrikssonGOIF Tjalve43:24+4:0410:39
4Simon FlankegårdGOIF Tjalve45:43+6:2311:13
5Oliver HöögOK Motala48:31+9:1111:55
6Albin KjellbergBjörkfors GOIF52:11+12:5112:49
7William SvartlingOK Motala52:31+13:1112:54
8Elmer WaldfeltFinspångs SOK53:45+14:2513:12
9Andreas TörnkvistOK Denseln54:22+15:0213:21
10Karl HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK54:57+15:3713:30
11Vilgot KempeOK Denseln58:37+19:1714:24
12Tim MartinssonOK Motala1:02:33+23:1315:22
13Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK1:08:32+29:1216:50
14Allan WigrenOK Motala1:14:34+35:1418:19
Erik ElfÖlmstads ISej godkänd
Tronje SkoglundOK Motalaej godkänd
Sverre RöjgårdOK Kolmårdenej start
Emil SöderbergTjällmo-Godegårds OKej start

D14 Kort

2 910 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Veronika KvillengFinspångs SOK1:04:0722:01
2Milla StrömquistMotala AIF OL1:29:10+25:0330:38

H14 Kort

2 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Francesco SavaniSkogspojkarnas OK40:3813:57

D12

2 910 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigrid LjunggrenLinköpings OK24:538:33
2Sofie EttlingSkogspojkarnas OK29:05+4:129:59
3Stella RosengrenGOIF Tjalve29:51+4:5810:15
4Annie LundOK Kolmården31:58+7:0510:59
5Sofia TunessonSkogspojkarnas OK37:01+12:0812:43
6Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK37:12+12:1912:47
7Moa PihlströmOK Roxen41:35+16:4214:17
8Mindra LangerOK Roxen44:44+19:5115:22
9Ellen LindforsBjörkfors GOIF47:27+22:3416:18
10Moa GöhlFinspångs SOK49:38+24:4517:03
11Tyra LindellOK Roxen53:38+28:4518:25
12Elvira LarssonMotala AIF OL57:11+32:1819:39
13Ida EkholmBjörkfors GOIF59:33+34:4020:27
14Moa KleistBoxholm-Mjölby OL1:00:03+35:1020:38
15Stina SöderqvistLinköpings OK1:01:56+37:0321:16
16Elsa EkmanLinköpings OK1:19:27+54:3427:18
Yrsa RöjgårdOK Kolmårdenej start

H12

2 910 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis PetersonOK Denseln25:448:50
2Ludvig EronnLinköpings OK26:35+0:519:08
3Otto NilssonLinköpings OK27:42+1:589:31
3Rikard HellgrenFinspångs SOK27:42+1:589:31
5Max DoverforsTjällmo-Godegårds OK29:49+4:0510:14
6Wilmer KempeOK Denseln29:53+4:0910:16
7Adam PlawskiOK Roxen32:01+6:1711:00
8Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK32:30+6:4611:10
9Otto ÅkerblomLinköpings OK32:35+6:5111:11
10Elias OhlssonTjällmo-Godegårds OK32:52+7:0811:17
11Ian JohanssonLinköpings OK32:53+7:0911:18
12Emil LagnetegBoxholm-Mjölby OL35:00+9:1612:01
13August EkingeOK Motala35:53+10:0912:19
14Hugo BjörkhammerBjörkfors GOIF35:57+10:1312:21
15Hugo BraamOK Denseln36:51+11:0712:39
16Theo ÅrbrinkLinköpings OK36:59+11:1512:42
17Filip HöögOK Motala38:20+12:3613:10
18Martin PilemalmMotala AIF OL38:58+13:1413:23
19Jacob PåledalOK Roxen40:14+14:3013:49
20Olle MalmströmLinköpings OK40:51+15:0714:02
21Adrian SandellOK Roxen44:44+19:0015:22
22Lucas BerggrenLinköpings OK45:29+19:4515:37
23Vincent DahmGOIF Tjalve49:05+23:2116:52
24Rasmus VibergOK Roxen52:50+27:0618:09
25Noah KorallMotala AIF OL1:16:31+50:4726:17
26Oscar KjellmanLinköpings OK1:24:21+58:3728:59
27Lucas PilemalmMotala AIF OL1:25:15+59:3129:17
Melker WaldfeltFinspångs SOKej godkänd
Elias SjöwallOK Denselnej start
Edvin FredrikssonGOIF Tjalveej start

D12 Kort

2 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Greta StåhlklooBoxholm-Mjölby OL29:3211:40
2Cornelia LarssonFinspångs SOK38:31+8:5915:13

H12 Kort

2 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver HaleniusMotala AIF OL33:1113:06

D10

2 530 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK27:4910:59
2Stina BerggrenLinköpings OK28:21+0:3211:12
3Tilda MalmströmGOIF Tjalve29:44+1:5511:45
4Emma EngströmFinspångs SOK30:07+2:1811:54
5Johanna KleistBoxholm-Mjölby OL30:25+2:3612:01
6Ebba SkullmanLinköpings OK32:11+4:2212:43
7Hannah ÅkerblomLinköpings OK33:51+6:0213:22
8Alva LindforsBjörkfors GOIF33:52+6:0313:23
Frida SöderqvistLinköpings OKej start

H10

2 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OK17:166:49
2Edvin ÅttingLinköpings OK18:53+1:377:27
3Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK19:33+2:177:43
4Mille LangerOK Roxen24:05+6:499:31
5Arvid KarlssonTjällmo-Godegårds OK26:27+9:1110:27
6Linus SöderbergLinköpings OK40:25+23:0915:58
Theo DoverforsTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OKej start

D35

5 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina SamorLerums SOK50:118:37
2Hana TichovskaSK Praga1:09:58+19:4712:01

H35

8 270 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin TichovskySK Praga1:21:219:50
2Martin HammarlundMotala AIF OL1:39:25+18:0412:01

D40

5 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Veronica LundOK Kolmården49:079:44
2Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK50:59+1:5210:06
3Linda NyströmOK Roxen1:08:11+19:0413:31
4Angelica BrandqvistTibro OK1:13:30+24:2314:35
5Jennie KleistBoxholm-Mjölby OL1:22:00+32:5316:16

H40

7 580 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil EronnLinköpings OK51:296:47
2Björn BeckiusLinköpings OK55:29+4:007:19
3Peter EttlingSkogspojkarnas OK57:44+6:157:36
4Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK57:53+6:247:38
5Erik HelanderOK Roxen57:56+6:277:38
6Håkan SamorTjällmo-Godegårds OK59:09+7:407:48
7Anders DoverforsTjällmo-Godegårds OK1:02:27+10:588:14
8Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK1:03:49+12:208:25
9Patrik KleistBoxholm-Mjölby OL1:05:48+14:198:40
10Henrik PetersonOK Denseln1:07:31+16:028:54
11Mattias NilssonBjörkfors GOIF1:12:34+21:059:34
12James MelanderTjällmo-Godegårds OK1:21:27+29:5810:44
13Martin LindforsBjörkfors GOIF1:25:20+33:5111:15
14Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK1:26:31+35:0211:24
15Markus KleinBjörkfors GOIF1:35:18+43:4912:34
16Joakim KjellbergBjörkfors GOIF2:14:58+1:23:2917:48
Ulrik KarlssonMotala AIF OLej godkänd
Henrik SöderqvistLinköpings OKej godkänd

D45

4 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia EronnLinköpings OK46:359:42
2Lena LindmanFinspångs SOK55:45+9:1011:36
3Lena MalmströmGOIF Tjalve1:01:24+14:4912:47
4Gith TellsénOK Roxen1:03:02+16:2713:07
5Eva EngmanOK Denseln1:03:51+17:1613:18
6Cecilia BjörkhammerBjörkfors GOIF1:08:03+21:2814:10
Sofia WesterbergOK Kolmårdenej godkänd
Jenny RöjgårdOK Kolmårdenej start

H45

6 750 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik KarlssonTjällmo-Godegårds OK49:387:21
2Per MagnussonLinköpings OK50:37+0:597:29
3Patrik NilssonLinköpings OK53:00+3:227:51
4Åke LjunggrenLinköpings OK53:30+3:527:55
5Fredrik EngmanOK Denseln54:50+5:128:07
6Johan OtterströmLinköpings OK55:31+5:538:13
7Stefan NyströmOK Roxen55:56+6:188:17
8Peter LundOK Kolmården57:21+7:438:29
9Per KempeOK Denseln59:48+10:108:51
10Fredrik KorallMotala AIF OL1:01:51+12:139:09
11Örjan SandellOK Roxen1:02:14+12:369:13
12Jonas OlssonOK Roxen1:03:35+13:579:25
13Martin JarelandLinköpings OK1:03:45+14:079:26
14Fredrik JönssonMotala AIF OL1:04:33+14:559:33
15Roger JohanssonOK Vargen1:08:42+19:0410:10
Johan WänströmFinspångs SOKej godkänd
Joakim FornanderOK Roxenej start

D50

4 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina KaleredOK Denseln54:4812:12
2Gunnel SundbergFinspångs SOK57:01+2:1312:41
3Ebba HedegårdOK Kolmården1:00:01+5:1313:22
4Anna KullbergLinköpings OK1:07:22+12:3415:00
Lena StrömbäckLinköpings OKej godkänd
Karin SkullmanLinköpings OKej start

H50

6 750 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BergLinköpings OK46:396:54
2Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK47:52+1:137:05
3Per JohanssonMotala AIF OL53:30+6:517:55
4Johan MalmOK Kolmården53:34+6:557:56
5Olle LindmanFinspångs SOK53:36+6:577:56
6Stefan ThellsénOK Roxen54:27+7:488:04
7Mikael WesterbergOK Kolmården56:25+9:468:21
8Jens LindströmTibro OK57:00+10:218:26
9Mats R JohanssonMotala AIF OL57:51+11:128:34
10Lars WistedtBoxholm-Mjölby OL1:01:14+14:359:04
11Johan ÅttingLinköpings OK1:08:20+21:4110:07
12Thomas RimhagenLinköpings OK1:09:05+22:2610:14
13Anders BruhnMotala AIF OL1:09:15+22:3610:15
14Mikael LangerOK Roxen1:09:41+23:0210:19
15Jonas DetterfeltLinköpings OK1:17:00+30:2111:24
16Jörgen SköldLinköpings OK1:18:12+31:3311:35
17Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL1:23:06+36:2712:18
18Kenneth KarlssonAskersunds OK1:36:10+49:3114:14
Niklas RönnbäckOK Ekenej start

D55

4 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK41:509:19
2Carina Berger-SvenssonMotala AIF OL1:00:29+18:3913:28
3Margareta RuntegenBoxholm-Mjölby OL1:01:08+19:1813:36
4Ingrid RoosMotala AIF OL1:13:33+31:4316:22
5Elke MyrhedeMotala AIF OL1:32:15+50:2520:32
Anne BössfallLinköpings OKej start

H55

5 820 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pedro LundqvistLinköpings OK51:538:54
2Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb52:34+0:419:01
3Tommy ErikssonGOIF Tjalve57:38+5:459:54
4Jonas KarlssonOK Tylöskog59:22+7:2910:12
5Torbjörn WrighedMotala AIF OL1:11:48+19:5512:20
6Jan-Erik KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:25:01+33:0814:36
7Gunnar MyrhedeMotala AIF OL1:56:25+1:04:3220:00

D60

3 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro IsakssonOK Tisaren41:3911:24
2Lena FröbergGOIF Tjalve41:57+0:1811:29
3Carin AnderssonOK Denseln54:38+12:5914:58
4Marie SvernestamLinköpings OK57:47+16:0815:49
5Catharina ForsénOK Denseln1:01:23+19:4416:49
6Gerd HagströmGOIF Tjalve1:02:09+20:3017:01
7Lena JohanssonSkogspojkarnas OK1:12:24+30:4519:50

H60

5 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas OlaussonAskersunds OK47:489:29
2Thomas SvenssonMotala AIF OL52:03+4:1510:19
3Leif EfraimssonMotala AIF OL58:18+10:3011:34
4Jan LundgrenLinköpings OK1:00:15+12:2711:57
5Christer FranssonMotala AIF OL1:06:10+18:2213:07
6Torgny JohanssonBjörkfors GOIF1:12:59+25:1114:28
Björn Erik OhlssonFinspångs SOKej start
Stephan SvenssonLinköpings OKej start

D65

3 650 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin BlomOK Kolmården1:26:5523:48
Maud Göthe LundgrenLinköpings OKej start

H65

4 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke WallOK Tisaren41:528:43
2Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK44:30+2:389:16
3Per-Åke TengvallBoxholm-Mjölby OL47:40+5:489:55
4Pelle SkullmanLinköpings OK54:12+12:2011:17
5Ove JohanssonOK Kolmården1:06:19+24:2713:48
6Bengt ÖstlundOK Roxen1:15:29+33:3715:43
7Anders HedinMotala AIF OL1:25:30+43:3817:48

D70

3 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina LindmanFinspångs SOK55:3216:20
2Eva HöijeOK Ravinen55:51+0:1916:25
3Anne-Marie TiveljungIK Gandvik58:22+2:5017:10
4Kerstin BengtssonMotala AIF OL1:05:12+9:4019:10
5Inger PetterssonBjörkfors GOIF1:14:51+19:1922:00
Stina KorallMotala AIF OLej godkänd

H70

4 490 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart HöijeOK Ravinen56:4212:37
2Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL57:31+0:4912:48
3Lennart PetterssonBjörkfors GOIF1:04:52+8:1014:26
4Tore KarlssonTjällmo-Godegårds OK1:05:59+9:1714:41
5Peter HagströmGOIF Tjalve1:07:13+10:3114:58
6Bo JernbergOK Roxen1:09:47+13:0515:32
7Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:11:58+15:1616:01
8Kjell HolmströmBjörkfors GOIF1:16:28+19:4617:01
9Gunnar HejdenbergMotala AIF OL1:22:03+25:2118:16 Ladda ner rutt i gpx-format
10Ulf WaldenfjordLinköpings OK1:23:51+27:0918:40
11Leif SamorTjällmo-Godegårds OK1:31:32+34:5020:23
Roger DanielssonLinköpings OKej godkänd
Rune RingsgårdOK Roxenej start
Lars EkholmBjörkfors GOIFej start

D75

3 220 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britten PerssonFinspångs SOK1:01:4419:10
2Lotta GranholmLinköpings OK1:07:16+5:3220:53
Kerstin ElfÖlmstads ISej godkänd

H75

3 650 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig IsraelssonOK Tylöskog43:5612:02
2Erland LingJönköpings OK45:58+2:0212:35
3Gösta LindmanFinspångs SOK50:45+6:4913:54
4Stig BengtssonMotala AIF OL1:01:25+17:2916:49
5Bengt KarlssonLinköpings AIK1:04:51+20:5517:46
6Åke KarlssonSOK Träff1:06:28+22:3218:12
7Kjell HagströmLinköpings OK1:07:44+23:4818:33
Bertil ArdellOK Roxenej godkänd

D80

2 590 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gudrun ThigerLinköpings AIK1:11:3527:38

Inskolning

2 160 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elin AlfredssonOK Roxenfullföljt
Helmer BengtssonOK Motalafullföljt
Linnea EngvallOK Södertörnfullföljt
Alvin KorallMotala AIF OLfullföljt
Disa KorallMotala AIF OLfullföljt
Elis KorallMotala AIF OLfullföljt
Fridolf LarssonMotala AIF OLfullföljt
Linnéa PåledalOK Roxenfullföljt
Elvira SvenskTjällmo-Godegårds OKfullföljt
William SävmoOK Motalafullföljt
Simon SöderbergLinköpings OKfullföljt
Tilde SöderbergLinköpings OKfullföljt
Melker SamorLerums SOKej godkänd
Wincent SävmoOK Motalaej godkänd
Eva LagerqvistOK Motalaej start

U1

2 160 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma AktnerTjällmo-Godegårds OK18:328:34
2Wilma AktnerTjällmo-Godegårds OK18:40+0:088:38
3James-John ForsbergOK Tylöskog18:48+0:168:42
4Isak LarssonTjällmo-Godegårds OK19:18+0:468:56
5Hugo AldénOK Roxen21:18+2:469:51
6Irma FrisellBoxholm-Mjölby OL21:51+3:1910:06
7Nils WistedtBoxholm-Mjölby OL22:04+3:3210:12
8Edvard WistedtBoxholm-Mjölby OL22:05+3:3310:13
9Carl FurhoffTjällmo-Godegårds OK25:13+6:4111:40
10Saga LindellOK Roxen27:23+8:5112:40
11Ivar FrisellBoxholm-Mjölby OL27:45+9:1312:50
12Olivia GillTjällmo-Godegårds OK28:58+10:2613:24
13Axel NygårdhsBjörkfors GOIF29:40+11:0813:44
14Ella JohanssonFinspångs SOK30:27+11:5514:05
15Vidar HultmanBjörkfors GOIF30:47+12:1514:15
16Joel GustavssonOK Roxen33:47+15:1515:38
17Hilda BrantvallOK Denseln44:35+26:0320:38
18Otto BrantvallOK Denseln44:44+26:1220:42
19Alma BrantvallOK Denseln45:35+27:0321:06
Emma PilemalmMotala AIF OLej godkänd

U2

2 530 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannes PetersonOK Denseln23:139:10
2Nils BjörnskiöldOK Roxen24:25+1:129:39
3Lova BraamOK Denseln27:49+4:3610:59
4Alexander LarssonFinspångs SOK28:47+5:3411:22
5Emilia MarcussonLinköpings OK34:57+11:4413:48
6Elsa KorallMotala AIF OL40:11+16:5815:52
7Malva StrömquistMotala AIF OL46:00+22:4718:10
8Alina HaleniusMotala AIF OL47:49+24:3618:53
9Emil GustafssonMotala AIF OL50:04+26:5119:47
10Sonia KurashovaFK Åsen1:05:55+42:4226:03

Öppen motion 1

2 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix GustavssonOK Roxen32:0713:00
2Mette BjörnskiöldOK Roxen46:00+13:5318:37
3Brigitte AlsénOK Roxen50:14+18:0720:20
4Ulf AlsetunMotala AIF OL52:57+20:5021:26

Öppen motion 3

2 870 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carin MarcussonLinköpings OK36:0312:33
2Ylwa HolmqvistKlubblös37:10+1:0712:57
3Serina SalovaaraOK Roxen38:37+2:3413:27
4Albin EidnerOK Roxen43:04+7:0115:00
5Jimmy JonssonKlubblös44:16+8:1315:25
6Annika LindellOK Roxen44:35+8:3215:32
7Klara HaraldssonMotala AIF OL45:55+9:5215:59
8Maja-Stina GustavssonOK Roxen46:22+10:1916:09
9AnneMarie VindFinspångs SOK49:14+13:1117:09
10Helene ÖhlundGOIF Tjalve50:37+14:3417:38
11Peter WigrenOK Motala1:00:46+24:4321:10
12Anita AllardTjällmo-Godegårds OK1:01:38+25:3521:28
13Ann LarssonLinköpings OK1:08:14+32:1123:46
14Anna WirénLinköpings Skidklubb1:12:33+36:3025:16

Öppen motion 4

4 350 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan JohanssonTjällmo-Godegårds OK50:0811:31
2Peter PilemalmMotala AIF OL56:55+6:4713:05
3Lena JohanssonÖstersunds OK1:03:17+13:0914:32
4Oskar BentsenKlubblös1:06:37+16:2915:18
5Patric HaleniusMotala AIF OL1:08:47+18:3915:48
6Gunilla KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:09:41+19:3316:01
7Joakim HöglundMotala AIF OL1:10:55+20:4716:18
8Hans GuldbrandMotala AIF OL1:31:11+41:0320:57

Öppen motion 5

4 150 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus Birth TyrbergLinköpings OK45:5911:04
2Jacob CarlssonKlubblös51:08+5:0912:19
3Rolf JonssonKlubblös56:18+10:1913:33
4Johan FrisellBoxholm-Mjölby OL59:50+13:5114:25
5Niklas HallkvistBoxholm-Mjölby OL1:03:31+17:3215:18
6Åsa KjellbergBjörkfors GOIF1:04:26+18:2715:31
7Helen AnderssonBoxholm-Mjölby OL1:04:54+18:5515:38
7Erik FredrikssonGOIF Tjalve1:04:54+18:5515:38
9Albin PetterssonHammarkinds OK1:06:14+20:1515:57
10Elena KurashovaFK Åsen1:10:08+24:0916:53
11Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK1:11:09+25:1017:08
12Filippa AnderénKlubblös1:14:02+28:0317:50
13Kristine HjortOK Roxen1:14:49+28:5018:01
14Malin SehlerOK Kolmården1:28:14+42:1521:15

Öppen motion 6

6 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petter RörbyKlubblös1:26:0713:48
2Björn MorénLinköpings OK1:43:33+17:2616:35

Öppen motion 7

3 510 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per WallOK Södertörn32:429:18
2Anders JohanssonFinspångs SOK32:54+0:129:22
3Håkan B SamorLerums SOK36:04+3:2210:16
4Malin AxFinspångs SOK37:13+4:3110:36
5Robert ForsbergOK Tylöskog38:31+5:4910:58
6Lisa HahlinOK Denseln39:17+6:3511:11
7Urban PeterssonLinköpings OK39:55+7:1311:22
8Martin AllardTjällmo-Godegårds OK40:44+8:0211:36
9Anna KempeOK Denseln42:13+9:3112:01
10Thomas JohanssonOK Kolmården42:45+10:0312:10
11Magnus AnderssonOK Denseln42:55+10:1312:13
12Anna-Lena LagnetegBoxholm-Mjölby OL43:57+11:1512:31
13Linnea BorgLinköpings OK45:08+12:2612:51
14Ole PedersenLinköpings OK46:09+13:2713:08
15Emma BerggrenLinköpings OK47:22+14:4013:29
16Lars JohanssonOK Motala49:12+16:3014:01
17Per VåtzBoxholm-Mjölby OL53:25+20:4315:13
18Maria KjellmanLinköpings OK54:14+21:3215:27
19Ulf JonareLinköpings OK54:54+22:1215:38
20Anna-Karin SalovaaraOK Roxen55:11+22:2915:43
21Anniken GustafssonÖdeshögs SK55:17+22:3515:45
21Maria SarbergLinköpings OK55:17+22:3515:45
23Monika AlgotssonOK Tylöskog55:34+22:5215:49
24Sara AnderssonOK Denseln57:27+24:4516:22
25Mattias BerglundLinköpings OK57:28+24:4616:22
26Malin BorgLinköpings OK58:44+26:0216:43
27Jenny ÖstlundOK Kolmården58:54+26:1216:46
28Maria LangerOK Roxen58:56+26:1416:47
29Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL59:10+26:2816:51
30Roland AlsénOK Roxen59:15+26:3316:52
31Roger StigssonLinköpings OK59:59+27:1717:05
32Åsa StåhlklooBoxholm-Mjölby OL1:01:12+28:3017:26
33Gustaf OlssonLinköpings OK1:01:40+28:5817:34
34Jörgen AskbrinkHammarkinds OK1:02:10+29:2817:42
35Lotta BorgLinköpings OK1:03:56+31:1418:12
36Tina LindgrenLinköpings OK1:05:03+32:2118:31
37Anna AnderssonÖlmstads IS1:06:21+33:3918:54
38Anna-Maria IsraelssonOK Tylöskog1:07:12+34:3019:08
39Marianne HörbergOK Roxen1:07:15+34:3319:09
40Anders RörbyKlubblös1:08:57+36:1519:38
41Gunilla MartinssonFalkenbergs OK1:10:15+37:3320:00
42Anna FröbergOK Roxen1:12:34+39:5220:40
43Kerstin BobergOK Roxen1:13:29+40:4720:56
44Hannes CarlssonHammarkinds OK1:20:09+47:2722:50
45Elsa AnderssonÖlmstads IS1:20:53+48:1123:02
Björn CarlsonOK Roxenej godkänd
Petra HagströmOK Roxenej godkänd
Karolina FalkOK Roxenej godkänd

Öppen motion 8

5 310 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik LjungemyrOK Kolmården46:318:45
2Simon KärrströmKlubblös46:52+0:218:49
3Stefan KarlssonOK Denseln49:59+3:289:24
4Jan JohanssonLinköpings OK50:49+4:189:34
5Per SidénLinköpings OK52:08+5:379:49
6Susanne AldénOK Roxen55:55+9:2410:31
7David BengtssonFK Åsen57:03+10:3210:44
8Ingvild KongslienSkogspojkarnas OK58:07+11:3610:56
9Andreas BergLinköpings OK58:33+12:0211:01
10Stefan SehlerOK Kolmården59:30+12:5911:12
11Jesper WaldfeltFinspångs SOK1:00:04+13:3311:18
12Dag JehrlanderGOIF Tjalve1:00:49+14:1811:27
13Christer LindellLinköpings OK1:04:08+17:3712:04
13Jan KaleredOK Denseln1:04:08+17:3712:04
15Johan KarlssonTjällmo-Godegårds OK1:07:14+20:4312:39
16Peter NjordHammarkinds OK1:12:12+25:4113:35
17Axel KullbergLinköpings OK1:13:12+26:4113:47
18Anna AlgotssonOK Rodhen1:13:35+27:0413:51
19Hans PetterssonLinköpings Skidklubb1:15:37+29:0614:14
20Johan MoverareLinköpings OK1:17:24+30:5314:34
21Anders AxelssonFinspångs SOK1:21:40+35:0915:22
22Johan DahmGOIF Tjalve1:22:00+35:2915:26
23Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:24:41+38:1015:56
24Linus ClassonNAIS Orienteringsklubb1:28:40+42:0916:41
25Tomas DehlinOK Tisaren1:33:29+46:5817:36
26Rikard BorgLinköpings OK1:57:07+1:10:3622:03
Per FröbergGOIF Tjalveej godkänd

Öppen motion 9

7 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas AxelssonLinköpings OK53:387:33
2Jonas AxénMotala AIF OL58:27+4:498:13
3Eric JehrlanderGOIF Tjalve1:12:11+18:3310:10
4Sixten ElehedLinköpings OK1:12:57+19:1910:16
5Åke AlgotssonOK Tylöskog1:14:10+20:3210:26
6Elin GunnarssonFinspångs SOK1:16:02+22:2410:42
7Robert HögbergLinköpings OK1:34:13+40:3513:16
8Mikael  MartinssonFalkenbergs OK1:42:09+48:3114:23
9Liselott RothLinköpings OK1:49:12+55:3415:22

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser