Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MtbO, Furubodasprinten (WRE)

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, Furubodasprinten (WRE)
Arrangörsorganisation: OK Pan-Kristianstad
Datum: fredag 22 april 2016

M21E

6 300 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Grigory MedvedevCube Russia Team23:423:45
2Ruslan GritsanSHIMANO BERGAMONT25:24+1:424:01
3Radek LacigaCZE Elite25:39+1:574:04
4Allan JensenOK Pan Århus25:41+1:594:04
5Luca DallavalleItaly MTBO Team26:09+2:274:09
5Linus MoodIFK Mora OK26:09+2:274:09
7Jussi LaurilaTeam Finland26:25+2:434:11
7Marek PospisekCZE Elite26:25+2:434:11
9Vojtech LudvikCZE Elite26:38+2:564:13
10Joâo FerreiraCAB Clube de Aventura da Bairr26:43+3:014:14
11Sauli PietikäinenTeam Finland27:12+3:304:19
12Marcus JanssonGarphyttans IF27:28+3:464:21
13Rasmus SøgaardHorsens OK28:07+4:254:27
14Jan SvobodaCZE Elite28:15+4:334:29
15Andreas KonringSøllerød OK28:24+4:424:30
16Rafael DobnikEksjö SOK28:28+4:464:31
17Pontus Kullin AlfredssonOK Tyr28:29+4:474:31
18Johan Holkmann JacobsenOK Øst Birkerød28:39+4:574:32
19Johan MacLassenTeam MacLassen29:31+5:494:41
20Thomas JanssonGarphyttans IF29:49+6:074:43
21Andreas BergmannAllerød OK30:12+6:304:47
22Nicolas PinsardTeam Elite MTBO France30:18+6:364:48
23Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK30:20+6:384:48
24Martin KantaCzech Junior Team30:32+6:504:50
25Erik FrostIFK Mora OK30:34+6:524:51
26Eduard TomashevskiyWEST MTBO TEAM SVETLOGORSK31:23+7:414:58
27Martin TisnovskyCZE Elite31:28+7:464:59
28Janus HøhneOK Sorø31:35+7:535:00
29Thomas SteinthalFIF Hillerød31:37+7:555:01
30Bjørn AxelsenBallerup OK31:57+8:155:04
31Matyas LudvikCzech Junior Team32:54+9:125:13
32Pasi PyykönenTeam Finland47:36+23:547:33
Anders BlomsterOK Trianej godkänd
Oliver FriisHorsens OKej godkänd
Mark HusterSV Sachsen 90 Werdauej godkänd
Frantisek BogarCZE Eliteej start
Aleksi RantalaTeam Finlandej start
Sebastian SvärdHaninge SOKej start

W21E

6 000 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marika HaraTeam Finland25:184:13
2Ingrid StengårdTeam Finland27:43+2:254:37
3Eeva-Liisa HakalaTeam Finland28:05+2:474:40
4Olga Shipilova-VinogradovaEnergy28:15+2:574:42
5Henna SaarinenTeam Finland28:40+3:224:46
6Veronika KubinovaCzech Junior Team29:07+3:494:51
7Anastasiya TrifilenkovaSHIMANO BERGAMONT29:14+3:564:52
8Katerina NovakovaCZE Elite29:47+4:294:57
9Lou DenaixCOCS30:08+4:505:01
10Kajsa EngströmOK Kåre30:13+4:555:02
11Mona LindrothAsikkalan Raikas30:41+5:235:06
12Anke DannowskiOK Øst Birkerød31:02+5:445:10
13Annika WigrenLunds OK31:22+6:045:13
14Caroline Ryge CarlsenOK Øst Birkerød31:55+6:375:19
15Caroline KonringSøllerød OK32:23+7:055:23
16Nina HoffmannOK Sorø32:58+7:405:29
17Cæcilie Rueløkke ChristoffersenOK Øst Birkerød33:16+7:585:32
18Minna NärhiLS3734:00+8:425:40
19Pernille Brunste JacobsenOK Øst Birkerød35:24+10:065:54
20Jennifer AnderssonHaninge SOK36:34+11:166:05
21Andrea KamenikovaCzech Junior Team36:40+11:226:06
Sanna WallenborgOK Kontinentej godkänd
Mia LindrothAsikkalan Raikasej godkänd

W21/WL

5 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wiviann OttossonMalmö OK36:446:40
2Katrin NilssonLunds OK48:01+11:178:43

M21/ML

6 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christian Peter MaclassenBUL Tromsö23:583:55
2Mikael PerssonFK Göingarna26:35+2:374:21
3Tobias SteenHaninge SOK27:13+3:154:27
4Daniel SteenHaninge SOK27:54+3:564:34
5Martin SundinOK Renen30:22+6:244:58
6Karl UtterbackMalmö OK34:50+10:525:42
7Swen VogelSV Sachsen 90 Werdau35:41+11:435:50
Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OKej start

W20

5 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Saara Yli-HietanenTampereen Pyrintö27:455:02
2Julia KorhonenTeam Finland27:57+0:125:04
3Vilma KralovaCzech Junior Team28:34+0:495:11
4Erica OlssonOK Djerf32:28+4:435:54
5Jonna JuvaTeam Finland33:24+5:396:04

M20

6 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yury BalevOrienta SKI-O23:253:50
2Sakari PuolakanahoTeam Finland23:35+0:103:51
3Jesper LindahlTeam Finland24:29+1:044:00
4Verneri NieminenTeam Finland24:47+1:224:03
5Fedor ShchepelevOrienta SKI-O24:50+1:254:04
6Eerik NurminenTeam Finland25:01+1:364:06
7Hampus LarssonFK Göingarna25:22+1:574:09
8Douglas Fransson LeeOK Alehof25:51+2:264:14
9Emil AnderssonHaninge SOK27:26+4:014:29
10Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK28:50+5:254:43
Juha LiljaTeam Finlandej godkänd

W17

4 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kaarina NurminenTampereen Pyrintö24:375:21
2Viivi VoutilainenJämsän Retki-Veikot25:32+0:555:33
3Emmy AlbinssonJärfälla OK25:52+1:155:37
4Marta KliemFarum OK33:08+8:317:12

M17

5 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus AlbinssonJärfälla OK25:404:45
2Mikkel Brunstedt NørgaardOK Øst Birkerød25:50+0:104:47
3Vladimir LysovOrienta SKI-O29:48+4:085:31
4Mads Bergmann SchjödtSilkeborg OK30:58+5:185:44
5Martin SkärlénHaninge SOK31:42+6:025:52
6Antti PaasiTampereen Pyrintö33:43+8:036:14
7Kirill KinalWest MTBO Team36:25+10:456:44

W35

5 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Miia JämsénJämsän Retki-Veikot37:396:50
2Maria MarinopoulouOK Tyr58:04+20:2510:33
Rakel Eva GunnarsdottirBUL Tromsöej godkänd

M35

6 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan Legard AagaardHOI27:264:29
2Petr LukavecCzech Junior Team29:41+2:154:51
3Christian WenneckeNuuk OK, GRL/DEN29:57+2:314:54

W40

5 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela AlvmyrenHalmstad OK26:024:44
2Malin ÅgrenLunds OK29:41+3:395:23
3Katja BrunstedtOK Øst Birkerød30:07+4:055:28
4Malin AlbinssonJärfälla OK34:29+8:276:16
5Ulrika AnderssonHaninge SOK41:50+15:487:36

M40

6 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ilkka NurminenHiiltomiehet24:564:05
2Juan Combarro GallegoTierra Trágame25:47+0:514:13
3Morten Bang NørgaardOK Øst Birkerød27:05+2:094:26
4Johan SvärdLunds OK28:24+3:284:39
5Arto VoutilainenJämsän Retki-Veikot28:26+3:304:39
6Dan NielsenViborg OK30:28+5:324:59
7Daniel ÖstvallLunds OK32:27+7:315:19
8Jiri VranyCZE Elite32:54+7:585:23

W45

5 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna AlmlundHaninge SOK37:366:50
2Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken37:58+0:226:54
3Henna NurminenHiiltomiehet38:09+0:336:56
4Anne-Maj BlomsterOK Trian52:26+14:509:32
5Anette WästlundOK Tyr55:39+18:0310:07
Sylvia ThomasOL-Team Wehrsdorfdiskvalificerad

M45

6 100 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vesa ForsblomRajamäen Rykmentti23:323:51
2Anders AhlOK Norrvirdarna24:06+0:343:57
3Mikael JohanssonVärend GN OL24:26+0:544:00
4Nils GustavssonLidköpings VSK25:03+1:314:06
5Bjarne HoffmannOK Pan Århus25:18+1:464:08
6Peter Reibert HansenAllerød OK25:19+1:474:09
7Ola SvärdHaninge SOK25:38+2:064:12
8Ronnie PetterssonHaninge SOK26:01+2:294:15
9Claus RasmussenOK Roskilde26:50+3:184:23
10Nils PistoraLunds OK27:56+4:244:34
11Malte LennerstedtLunds OK29:28+5:564:49
12Max LindforsOK Trian30:03+6:314:55
13Nicolai KliemFarum OK30:08+6:364:56
14Magnus MånssonVäxjö OK30:14+6:424:57
15Håkan SvenssonLunds OK30:31+6:595:00
16Ove JanssonHaninge SOK30:58+7:265:04
17Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK31:39+8:075:11
18Claus SihmOK Roskilde32:35+9:035:20
19Jørn RiisOK Pan Århus33:20+9:485:27
20Peter SimmondsGBR MTBO34:33+11:015:39
21Ulf AnderssonHaninge SOK34:57+11:255:43
22Peter OlssonOK Djerf42:01+18:296:53
Peter AlbinssonJärfälla OKej godkänd

W50

5 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid SvenssonFinspångs SOK38:487:03
Charlotte BergmannAllerød OKdiskvalificerad
Tuija LindrothAsikkalan Raikasej godkänd

M50

6 100 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Manfred StockmayerHSV OL Wiener Neustadt23:263:50
2Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK24:42+1:164:02
3Peter RosénAlfta-Ösa OK25:27+2:014:10
4Per LeidevallDomnarvets GOIF25:58+2:324:15
5Jørn SvensenViborg OK26:16+2:504:18
6Jan MøllerAalborg OK26:19+2:534:18
7Mikael GustafssonIK Vista27:26+4:004:29
8Lars PerssonOK Skogsfalken28:06+4:404:36
9Peter HedbergLunds OK28:54+5:284:44
10Göran PerssonVärend GN OL29:07+5:414:46
11Kent LodbergOK Pan Århus30:20+6:544:58
12Tim EvansGBR MTBO30:39+7:135:01
13Josep SelgaWakhan Raiders30:49+7:235:03
14Jaakko PaasiTampereen Pyrintö31:42+8:165:11
15Francois LorangCO Colmar31:48+8:225:12
16Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK32:32+9:065:20
17Gunner SieOK Øst Birkerød33:32+10:065:29
18Mikael KullinOK Tyr35:30+12:045:49
19Stefan JohanssonTrosabygdens OK35:55+12:295:53
20Robert AmbjörnssonOK Tyr43:58+20:327:12
21Uffe SpannerOK Pan Århus45:40+22:147:29
22Karsten Ulrik NissMCK Himmerland50:07+26:418:12
Magnus HellbergEskilstuna OLej godkänd
Anders ForsbergOK Tyrutgått
Anders HeydenLunds OKej start

W55

5 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Charlie Somers-CocksGBR MTBO27:264:59
2Søs Munch HansenOK Øst Birkerød32:33+5:075:55
3Annika EngströmOK Kåre34:49+7:236:19
4Tove AndersenOK Øst Birkerød37:14+9:486:46
5Margareta MeitonIFK Lidingö SOK43:43+16:177:56
Birgitta JanssonGarphyttans IFej start

M55

6 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per GustavssonGöteborg-Majorna OK23:293:50
2Jean-Charles LaleveeYcone-Sens24:02+0:333:56
3Stefan KollbergEksjö SOK24:07+0:383:57
4Michel DenaixCOCS25:44+2:154:13
5Kenneth SvenssonFinspångs SOK26:19+2:504:18
6Allan ToppOK Øst Birkerød26:36+3:074:21
7Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK26:39+3:104:22
8Troels Bent HansenAllerød OK26:44+3:154:22
9Göran AnderssonJärla Orientering27:14+3:454:27
10Ole JensenDet skaeve Hjul29:38+6:094:51
11Håkan LångLänna IF29:52+6:234:53
12Keith DawsonGBR MTBO31:41+8:125:11
13John RawdenGBR MTBO33:03+9:345:25
14Tony Brand-BarkerGBR MTBO33:33+10:045:30
15Bruno LegrandEcho 73 (France Master Team)34:49+11:205:42
16Mikael MalinovskyOK Øst Birkerød49:53+26:248:10
Ulf ErikssonStora Tuna OKej godkänd

W60

4 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin Argus-JohanssonSol Tranås37:438:11
Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OKej godkänd

M60

5 400 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jørgen NielsenAllerød OK25:434:45
2Sergej SonnenbergOsnabrücker TB25:48+0:054:46
3Lars PonténIF Thor26:43+1:004:56
4Jens Peter GundorfOK Øst Birkerød26:47+1:044:57
5Harald MännelOL-Team Wehrsdorf28:46+3:035:19
6Christian ProstVOR (France Master Team)29:29+3:465:27
7Stuart NormanBAOC31:22+5:395:48
8Eero O NiemiSkogslöparna33:11+7:286:08
9Sonny MyrefeltKalmar OK34:44+9:016:25
10Lars SahlbergIK Jarl Rättvik35:31+9:486:34
11Max PrangFredensborg OK42:18+16:357:50
Göran SvenssonSkillingaryds FKej godkänd
Ole AndersenHerning O-Klubej godkänd

W65

4 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgit HausnerOK SG34:257:28
2Annelise MacLassenTeam MacLassen39:02+4:378:29
3Kirsten BrunstedtOK Øst Birkerød39:59+5:348:41
4Ellen Brun PedersenOK FROS1:03:56+29:3113:53
5Gitte HoffmannOK FROS1:58:27+1:24:0225:45

M65

5 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Walter RahmOLG Pfaeffikon30:065:34
2Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK30:37+0:315:40
3Anders ThomassonUlricehamns OK31:34+1:285:50
4Niels DuedahlOK Øst Birkerød31:53+1:475:54
5Claes LindbergLunds OK32:52+2:466:05
6Claes-Göran LundbergUlricehamns OK36:48+6:426:48
6Carl MallingRanders OK36:48+6:426:48
8Jes SteenOK Øst Birkerød38:18+8:127:05
9Lars-Åke SjökvistVärend GN OL45:24+15:188:24
10Jörgen JacobsenOK Øst Birkerød1:17:30+47:2414:21

W70

4 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ellis Byrgiel SommerOK Øst Birkerødej godkänd
Tuula OhramaaRasti-Jyryej start

M70

5 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Allan PedersenOK FROS32:165:58
2Ole HoffmannOK FROS33:00+0:446:06
3Wolf EberleÖsterrike36:48+4:326:48
4Nils-Birger JohanssonSol Tranås38:20+6:047:05
5John RasmussenSilkeborg OK39:07+6:517:14
6Bengt AnderssonSöders-Tyresö47:49+15:338:51
7Ole VexøTisvilde Hegn OK48:42+16:269:01
8Per ChristensenOK Esbjerg52:27+20:119:42
9Søren BjørnøenOK Øst Birkerød1:00:41+28:2511:14
Jan HausnerOK SGej godkänd
Ronny HedlundOK Södertörnej godkänd
Seppo KettunenRasti-Jyryej start

Cool Kids

3 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrick Reibert HansenAllerød OK17:045:01
2Lotta VoutilainenJämsän Retki-Veikot17:50+0:465:14
3Malte KliemFarum OK19:58+2:545:52
4Miri Brunstedt NørgaardOK Øst Birkerød22:35+5:316:38
5Luna Brunstedt JacobsenOK Øst Birkerød39:48+22:4411:42
6Lasse Brunstedt JacobsenOK Øst Birkerød41:05+24:0112:05
7Iris Tinna MacLassenBUL Tromsö49:49+32:4514:39

Open 1

3 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas ProschowskyAllerød OK34:5010:14
2Henrik Konge JohansenNo club35:25+0:3510:25
3Felix TidermanSöders-Tyresö37:49+2:5911:07
Casper WilkenOK Øst Birkerødej godkänd

Open 2

3 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil TallqvistSkene Sim o IS32:578:26
2Ulf KristenssonHalmstad OK37:22+4:259:34

Open 3

6 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders NilssonGällstadbygdens SoK43:186:52
2Johan AbrahamssonGällstadbygdens SoK44:37+1:197:04

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser