Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MtbO, Äspetmedeln (WRE)

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, Äspetmedeln (WRE)
Arrangörsorganisation: OK Pan-Kristianstad
Datum: lördag 23 april 2016

ME

12 700 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus JanssonGarphyttans IF51:274:03
2Jussi LaurilaTeam Finland51:40+0:134:04
3Allan JensenOK Pan Århus52:32+1:054:08
4Vojtech LudvikCZE Elite54:01+2:344:15
5Grigory MedvedevCube Russia Team54:29+3:024:17
6Ruslan GritsanSHIMANO BERGAMONT54:49+3:224:18
6Luca DallavalleItaly MTBO Team54:49+3:224:18
8Radek LacigaCZE Elite55:11+3:444:20
9Rasmus SøgaardHorsens OK55:19+3:524:21
10Anders BlomsterOK Trian55:29+4:024:22
11Jan SvobodaCZE Elite55:32+4:054:22
12Linus MoodIFK Mora OK56:12+4:454:25
13Andreas BergmannAllerød OK56:13+4:464:25
14Marek PospisekCZE Elite56:52+5:254:28
15Joâo FerreiraCAB Clube de Aventura da Bairr57:16+5:494:30
16Martin TisnovskyCZE Elite57:22+5:554:31
17Thomas SteinthalFIF Hillerød58:41+7:144:37
18Nicolas PinsardTeam Elite MTBO France59:28+8:014:40
19Rafael DobnikEksjö SOK59:47+8:204:42
20Sauli PietikäinenTeam Finland59:52+8:254:42
21Eduard TomashevskiyWEST MTBO TEAM SVETLOGORSK1:00:52+9:254:47
22Johan Holkmann JacobsenOK Øst Birkerød1:01:09+9:424:48
23Johan MacLassenTeam MacLassen1:04:03+12:365:02
24Martin KantaCzech Junior Team1:04:57+13:305:06
25Thomas JanssonGarphyttans IF1:05:31+14:045:09
26Bjørn AxelsenBallerup OK1:05:41+14:145:10
27Andreas KonringSøllerød OK1:05:43+14:165:10
28Janus HøhneOK Sorø1:06:10+14:435:12
29Matyas LudvikCzech Junior Team1:06:55+15:285:16
30Mark HusterSV Sachsen 90 Werdau1:07:40+16:135:19
31Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:08:15+16:485:22
32Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:09:40+18:135:29
33Pasi PyykönenTeam Finland1:18:04+26:376:08
34Oliver FriisHorsens OK1:20:08+28:416:18
Pontus Kullin AlfredssonOK Tyrej godkänd
Erik FrostIFK Mora OKej godkänd
Sebastian SvärdHaninge SOKej start
Frantisek BogarCZE Eliteej start
Aleksi RantalaTeam Finlandej start

WE

11 400 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marika HaraTeam Finland55:364:52
2Ingrid StengårdTeam Finland58:45+3:095:09
3Eeva-Liisa HakalaTeam Finland59:47+4:115:14
4Lou DenaixCOCS1:01:45+6:095:25
5Cæcilie Rueløkke ChristoffersenOK Øst Birkerød1:02:31+6:555:29
6Caroline Ryge CarlsenOK Øst Birkerød1:04:43+9:075:40
7Mia LindrothAsikkalan Raikas1:06:37+11:015:50
8Anastasiya TrifilenkovaSHIMANO BERGAMONT1:07:01+11:255:52
9Henna SaarinenTeam Finland1:07:13+11:375:53
10Olga Shipilova-VinogradovaEnergy1:07:35+11:595:55
11Anke DannowskiOK Øst Birkerød1:08:28+12:526:00
12Kajsa EngströmOK Kåre1:08:47+13:116:02
13Katerina NovakovaCZE Elite1:09:09+13:336:03
14Caroline KonringSøllerød OK1:09:45+14:096:07
15Nina HoffmannOK Sorø1:10:13+14:376:09
16Minna NärhiLS371:11:07+15:316:14
17Pernille Brunste JacobsenOK Øst Birkerød1:11:43+16:076:17
18Mona LindrothAsikkalan Raikas1:12:15+16:396:20
19Sanna WallenborgOK Kontinent1:13:47+18:116:28
20Jennifer AnderssonHaninge SOK1:14:42+19:066:33
21Veronika KubinovaCzech Junior Team1:14:44+19:086:33
22Annika WigrenLunds OK1:20:16+24:407:02
23Andrea KamenikovaCzech Junior Team1:21:32+25:567:09

W21/WL

7 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wiviann OttossonMalmö OK1:02:128:04
2Katrin NilssonLunds OK1:44:52+42:4013:37

M21/ML

9 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christian Peter MaclassenBUL Tromsö47:414:48
2Henrik OlofssonOK Kompassen52:31+4:505:18
3Mikael PerssonFK Göingarna56:49+9:085:44
4Tobias SteenHaninge SOK57:08+9:275:46
5Daniel SteenHaninge SOK59:34+11:536:01
6Martin SundinOK Renen1:04:55+17:146:33
7Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:13:05+25:247:22
8Swen VogelSV Sachsen 90 Werdau1:16:15+28:347:42
9Karl UtterbackMalmö OK1:18:29+30:487:55
Viktor SkönemanOK Lindénautgått

W20

7 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erica OlssonOK Djerf43:395:40
2Julia KorhonenTeam Finland45:14+1:355:52
3Vilma KralovaCzech Junior Team47:08+3:296:07
4Saara Yli-HietanenTampereen Pyrintö49:38+5:596:26
5Christine Reiber HansenAllerød OK52:15+8:366:47
6Jonna JuvaTeam Finland53:51+10:126:59

M20

9 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yury BalevOrienta SKI-O46:494:43
2Verneri NieminenTeam Finland48:13+1:244:52
3Fedor ShchepelevOrienta SKI-O48:48+1:594:55
4Juha LiljaTeam Finland49:25+2:364:59
5Sakari PuolakanahoTeam Finland51:32+4:435:12
6Eerik NurminenTeam Finland53:59+7:105:27
7Jesper LindahlTeam Finland55:37+8:485:37
8Douglas Fransson LeeOK Alehof1:00:44+13:556:08
9Emil AnderssonHaninge SOK1:27:45+40:568:51
Hampus LarssonFK Göingarnaej start
Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OKej start

W17

6 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emmy AlbinssonJärfälla OK35:145:52
2Kaarina NurminenTampereen Pyrintö36:38+1:246:06
3Viivi VoutilainenJämsän Retki-Veikot42:15+7:017:02
4Marta KliemFarum OK59:57+24:439:59
5Moa WallenborgOK Kontinent1:33:18+58:0415:33

M17

6 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus AlbinssonJärfälla OK36:555:25
2Antti PaasiTampereen Pyrintö40:39+3:445:58
3Mikkel Brunstedt NørgaardOK Øst Birkerød41:59+5:046:10
4Vladimir LysovOrienta SKI-O48:58+12:037:12
5Noa HoffmannOK Pan Århus50:11+13:167:22
6Kirill KinalWest MTBO Team50:36+13:417:26
7Mads Bergmann SchjödtSilkeborg OK55:46+18:518:12
8Ludvig HallabroHässleholms OK56:47+19:528:21
9Martin SkärlénHaninge SOK1:05:18+28:239:36
Ivar HelmerssonHässleholms OKej godkänd

W13

3 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnea RydlundHässleholms OK19:556:13

W35

7 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Miia JämsénJämsän Retki-Veikot57:427:29
2Maria MarinopoulouOK Tyr1:31:05+33:2311:49
Rakel Eva GunnarsdottirBUL Tromsöutgått

M35

9 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan Legard AagaardHOI59:336:00
2Christian WenneckeNuuk OK, GRL/DEN1:19:54+20:218:04
Petr LukavecCzech Junior Teamutgått

W40

7 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela AlvmyrenHalmstad OK48:156:15
2Malin ÅgrenLunds OK54:27+6:127:04
3Katja BrunstedtOK Øst Birkerød57:53+9:387:31
4Malin AlbinssonJärfälla OK1:03:57+15:428:18
5Katja Reibert HansenAllerød OK1:07:54+19:398:49
6Ulrika AnderssonHaninge SOK1:08:35+20:208:54
7Maria HonethVäxjö OK1:12:05+23:509:21
8Anneli WihlborgOK Gynge1:14:39+26:249:41

M40

9 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ilkka NurminenHiiltomiehet48:044:51
2Jan-Olof SvenssonHalmstad OK53:33+5:295:24
3Arto VoutilainenJämsän Retki-Veikot54:45+6:415:31
4Johan AxelssonOK Älme56:41+8:375:43
5Dan NielsenViborg OK58:04+10:005:51
6Juan Combarro GallegoTierra Trágame58:24+10:205:53
7Morten Bang NørgaardOK Øst Birkerød1:00:00+11:566:03
8Johan SvärdLunds OK1:02:08+14:046:16
9Jiri VranyCZE Elite1:02:48+14:446:20
10Daniel ÖstvallLunds OK1:06:38+18:346:43
11Ulf HonethVäxjö OK1:19:08+31:047:59
12Martin AnderssonOK Skogsfalken1:23:28+35:248:25
Peter BengtslinLunds OKej godkänd
Mattias LundinHalmstad OKej godkänd
Håkan DanielssonVäxjö OKej godkänd
Peter LöfqvistSOK Anebyutgått

W45

7 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina RydlundHässleholms OK55:347:12
2Gunilla KarlssonVäxjö OK56:25+0:517:19
3Johanna AlmlundHaninge SOK56:30+0:567:20
4Sylvia ThomasOL-Team Wehrsdorf59:18+3:447:42
5Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken1:00:08+4:347:48
6Henna NurminenHiiltomiehet1:05:04+9:308:27
7Anne-Maj BlomsterOK Trian1:31:05+35:3111:49
8Anette WästlundOK Tyr1:33:20+37:4612:07

M45

9 900 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter Reibert HansenAllerød OK46:044:39
2Vesa ForsblomRajamäen Rykmentti46:33+0:294:42
3Bjarne HoffmannOK Pan Århus47:18+1:144:46
4Ola SvärdHaninge SOK47:31+1:274:47
5Mikael JohanssonVärend GN OL50:54+4:505:08
6Nils PistoraLunds OK52:31+6:275:18
7Nils GustavssonLidköpings VSK54:14+8:105:28
8Ronnie PetterssonHaninge SOK54:18+8:145:29
9Claus RasmussenOK Roskilde54:42+8:385:31
10Claus SihmOK Roskilde55:50+9:465:38
11Jørn RiisOK Pan Århus58:54+12:505:56
12Ove JanssonHaninge SOK1:00:37+14:336:07
13Peter SimmondsGBR MTBO1:00:38+14:346:07
14Magnus MånssonVäxjö OK1:01:48+15:446:14
15Nicolai KliemFarum OK1:04:08+18:046:28
16Malte LennerstedtLunds OK1:04:46+18:426:32
17Ulf AnderssonHaninge SOK1:05:41+19:376:38
18Max LindforsOK Trian1:08:03+21:596:52
19Magnus RydlundHässleholms OK1:11:02+24:587:10
20Magnus WallenborgOK Kontinent1:15:01+28:577:34
21Håkan SvenssonLunds OK1:19:46+33:428:03
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Peter AlbinssonJärfälla OKej godkänd
Anders AhlOK Norrvirdarnaej godkänd
Peter OlssonOK Djerfej godkänd

W50

7 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Charlotte BergmannAllerød OK56:597:24
2Ingrid SvenssonFinspångs SOK1:06:38+9:398:39
3Tuija LindrothAsikkalan Raikas1:30:07+33:0811:42
Ing-Britt SwedenborgLunds OKej start

M50

9 900 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Manfred StockmayerHSV OL Wiener Neustadt46:584:44
2Jan MøllerAalborg OK47:16+0:184:46
3Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK49:51+2:535:02
4Mikael GustafssonIK Vista52:57+5:595:20
5Magnus HellbergEskilstuna OL54:44+7:465:31
6Lars PerssonOK Skogsfalken55:13+8:155:34
7Jørn SvensenViborg OK55:28+8:305:36
8Peter HedbergLunds OK55:52+8:545:38
9Peter RosénAlfta-Ösa OK56:19+9:215:41
10Göran PerssonVärend GN OL58:16+11:185:53
11Kent LodbergOK Pan Århus59:19+12:215:59
12Stefan JohanssonTrosabygdens OK59:49+12:516:02
13Francois LorangCO Colmar1:02:40+15:426:19
14Per LeidevallDomnarvets GOIF1:03:12+16:146:23
15Jaakko PaasiTampereen Pyrintö1:04:04+17:066:28
16Håkan ÖstergrenVäxjö OK1:05:36+18:386:37
17Josep SelgaWakhan Raiders1:06:43+19:456:44
18Tim EvansGBR MTBO1:07:20+20:226:48
19Mikael KullinOK Tyr1:08:15+21:176:53
20Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:08:52+21:546:57
21Staffan KällOK Älme1:14:18+27:207:30
22Gunner SieOK Øst Birkerød1:23:55+36:578:28
23Uffe SpannerOK Pan Århus1:29:02+42:048:59
24Peter AnderssonOK Gynge1:33:04+46:069:24
25Karsten Ulrik NissMCK Himmerland1:47:17+1:00:1910:50
26Robert AmbjörnssonOK Tyr1:47:36+1:00:3810:52
27Anders ForsbergOK Tyr2:01:04+1:14:0612:13
Anders HeydenLunds OKej start

W55

7 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika EngströmOK Kåre49:536:28
2Charlie Somers-CocksGBR MTBO52:41+2:486:50
3Tove AndersenOK Øst Birkerød55:38+5:457:13
4Søs Munch HansenOK Øst Birkerød1:04:04+14:118:19
5Birgitta JanssonGarphyttans IF1:17:02+27:0910:00
6Margareta MeitonIFK Lidingö SOK1:22:09+32:1610:40

M55

9 900 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan KollbergEksjö SOK47:284:47
2Per GustavssonGöteborg-Majorna OK48:43+1:154:55
3Göran AnderssonJärla Orientering49:17+1:494:58
4Jean-Charles LaleveeYcone-Sens49:27+1:594:59
5Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK52:39+5:115:19
6Michel DenaixCOCS53:17+5:495:22
7Kenneth SvenssonFinspångs SOK53:33+6:055:24
8Troels Bent HansenAllerød OK54:48+7:205:32
9Håkan LångLänna IF57:39+10:115:49
10Allan ToppOK Øst Birkerød57:47+10:195:50
11John RawdenGBR MTBO1:05:03+17:356:34
12Tony Brand-BarkerGBR MTBO1:06:53+19:256:45
13Ulf ErikssonStora Tuna OK1:08:55+21:276:57
14Bruno LegrandEcho 73 (France Master Team)1:09:34+22:067:01
15Keith DawsonGBR MTBO1:21:00+33:328:10
16Mikael MalinovskyOK Øst Birkerød1:51:34+1:04:0611:16
Ole JensenDet skaeve Hjulutgått

W60

6 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:18:1013:01
2Ellen Brun PedersenOK FROS1:32:44+14:3415:27

M60

6 800 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harald MännelOL-Team Wehrsdorf40:235:56
2Jens Peter GundorfOK Øst Birkerød40:25+0:025:56
3Jørgen NielsenAllerød OK42:12+1:496:12
4Lars PonténIF Thor44:29+4:066:32
5Christian ProstVOR (France Master Team)44:49+4:266:35
6Ole AndersenHerning O-Klub49:28+9:057:16
7Sonny MyrefeltKalmar OK51:15+10:527:32
8Göran SvenssonSkillingaryds FK52:53+12:307:46
9Stuart NormanBAOC53:26+13:037:51
10Urban LarssonOK Gipen55:21+14:588:08
11Eero O NiemiSkogslöparna55:27+15:048:09
12Sergej SonnenbergOsnabrücker TB56:41+16:188:20
13Max PrangFredensborg OK56:57+16:348:22
Lars SahlbergIK Jarl Rättvikutgått

W65

6 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgit HausnerOK SG56:109:21
2Annelise MacLassenTeam MacLassen59:03+2:539:50
3Kirsten BrunstedtOK Øst Birkerød1:23:59+27:4913:59
4Gitte HoffmannOK FROS1:57:53+1:01:4319:38

M65

6 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK42:456:17
2Anders ThomassonUlricehamns OK45:35+2:506:42
3Walter RahmOLG Pfaeffikon46:15+3:306:48
4Niels DuedahlOK Øst Birkerød51:51+9:067:37
5Claes LindbergLunds OK53:31+10:467:52
6Carl MallingRanders OK53:33+10:487:52
7Claes-Göran LundbergUlricehamns OK55:01+12:168:05
8Jes SteenOK Øst Birkerød57:28+14:438:27
9Jörgen JacobsenOK Øst Birkerød1:19:52+37:0711:44
10Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:20:14+37:2911:47

W70

6 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellis Byrgiel SommerOK Øst Birkerød1:09:1011:31
Tuula OhramaaRasti-Jyryej start

M70

6 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Allan PedersenOK FROS52:287:42
2Jan HausnerOK SG52:48+0:207:45
3Ole HoffmannOK FROS55:25+2:578:08
4Bengt AnderssonSöders-Tyresö59:19+6:518:43
5Wolf EberleÖsterrike59:22+6:548:43
6John RasmussenSilkeborg OK1:02:45+10:179:13
7Ole VexøTisvilde Hegn OK1:07:59+15:319:59
8Ronny HedlundOK Södertörn1:09:16+16:4810:11
Søren BjørnøenOK Øst Birkerødutgått
Per ChristensenOK Esbjergutgått
Seppo KettunenRasti-Jyryej start

Cool Kids

3 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta VoutilainenJämsän Retki-Veikot16:345:10
2Patrick Reibert HansenAllerød OK18:52+2:185:53
3Miri Brunstedt NørgaardOK Øst Birkerød20:33+3:596:25
4My WallenborgOK Kontinent37:10+20:3611:36
5Iris Tinna MacLassenBUL Tromsö41:52+25:1813:05
Lasse Brunstedt JacobsenOK Øst Birkerødej start
Luna Brunstedt JacobsenOK Øst Birkerødej start
Malte KliemFarum OKej start

Open 1

3 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen UillmanSkåneslättens OL33:1910:24
2Andreas ProschowskyAllerød OK1:00:04+26:4518:46
3Henrik Konge JohansenNo club1:11:56+38:3722:28
4Felix TidermanSöders-Tyresö1:21:14+47:5525:23
Casper WilkenOK Øst Birkerødej godkänd

Open 2

6 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil TallqvistSkene Sim o IS54:328:08
2Kerstin JensenSkåneslättens OL58:42+4:108:45
3Ulf KristenssonHalmstad OK1:09:06+14:3410:18
4Michaela DekkerHalmstad OK1:17:57+23:2511:38
5Kent NilssonAndrarums IF1:22:16+27:4412:16
Ebba JensenSkåneslättens OLej godkänd

Open 3

9 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas NilssonEslövs FK49:265:12
2Fredrik UllmanSkåneslättens OL53:51+4:255:40
3Bo-Arne OlssonEslövs FK1:08:45+19:197:14
4Anders NilssonGällstadbygdens SoK1:13:16+23:507:42
5Johan AbrahamssonGällstadbygdens SoK1:19:53+30:278:24
6Johan JensenSkåneslättens OL1:31:55+42:299:40
Lars GustavssonKlubblösej godkänd
Björn CederholmKlubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser