Officiell resultatlista för Vintercup, Pan-Kristianstad

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vintercup, Pan-Kristianstad
Arrangörsorganisation: OK Pan-Kristianstad
Datum: lördag 26 december 2015

5 banor

14 700 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Martin Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 1:27:24 5:56
2 Johan Wennermark OK Skogsfalken 1:28:42 +1:18 6:02
3 Fredrik Nilsson OK Pan-Kristianstad 1:29:57 +2:33 6:07
4 Niklas Nilsson Härlövs IF 1:40:47 +13:23 6:51
5 Magnus Oscarsson Søllerød OK 2:05:26 +38:02 8:31
6 Raul Hindov Lunds OK 2:10:20 +42:56 8:51
Mattias Johansson IFK Mora OK ej start

4 banor

9 800 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jakob Lööf Malungs OK Skogsmårdarna 50:25 5:08
2 Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad 53:12 +2:47 5:25
3 Björn Karlsson OK Denseln 1:01:13 +10:48 6:14
4 Anton Oddmo OK Pan-Kristianstad 1:03:47 +13:22 6:30
5 Joel Kristiansson Skåneslättens OL 1:04:00 +13:35 6:31
6 Elin Carlsson OK Pan-Kristianstad 1:04:31 +14:06 6:34
7 Nelly Carlsson OK Pan-Kristianstad 1:05:27 +15:02 6:40
8 Hampus Larsson FK Göingarna 1:05:59 +15:34 6:43
9 Thomas Najvik OK Pan-Kristianstad 1:06:32 +16:07 6:47
10 Johan Schagerlind OK Bävern 1:07:55 +17:30 6:55
11 Algot Najvik OK Pan-Kristianstad 1:13:07 +22:42 7:27
12 Magnus Tenghagen Härlövs IF 1:13:30 +23:05 7:30
13 Bengt Olsson Eslövs FK 1:14:47 +24:22 7:37
14 Simon Engel Hässleholms OK 1:14:55 +24:30 7:38
15 Mikael Nilsson OK Kontinent 1:15:06 +24:41 7:39
16 Maja Tenghagen Härlövs IF 1:44:00 +53:35 10:36
17 Ulla Engelby OK Pan-Kristianstad 1:55:41 +1:05:16 11:48
Fredrik Wennermark OK Skogsfalken ej start

3 banor

7 400 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hanna Persson Göteborg-Majorna OK 48:57 6:36
2 Ludvig Hallabro Hässleholms OK 50:27 +1:30 6:49
3 Pär Fridsell OK Pan-Kristianstad 52:19 +3:22 7:04
4 Anders Selin FK Göingarna 52:50 +3:53 7:08
5 Henrik Larsson FK Göingarna 54:46 +5:49 7:24
6 Lars Persson OK Skogsfalken 55:42 +6:45 7:31
7 Jens Kastensson Valbonne SAO 56:44 +7:47 7:40
8 Håkan Jönsson OK Pan-Kristianstad 57:39 +8:42 7:47
9 Håkan Eriksson Hästveda OK 57:56 +8:59 7:49
10 Anna Lööf OK Pan-Kristianstad 58:22 +9:25 7:53
11 Lars Hallabro Hässleholms OK 58:44 +9:47 7:56
12 Ingemar Persson Gamleby OK 58:52 +9:55 7:57
13 Johnny Nimvik Lunds OK 58:57 +10:00 7:57
14 Emilia Engel OK Ravinen 59:01 +10:04 7:58
15 Irmalinn Nilsson Härlövs IF 1:01:21 +12:24 8:17
16 Eva Folkesson Lööf OK Pan-Kristianstad 1:02:58 +14:01 8:30
17 Lars Säfström OK Pan-Kristianstad 1:03:45 +14:48 8:36
18 Hans Persson Andrarums IF 1:06:01 +17:04 8:55
19 Vilma Persson OK Skogsfalken 1:06:54 +17:57 9:02
20 Britt-Marie Svensson OK Pan-Kristianstad 1:07:35 +18:38 9:07
21 Malin Leijon Härlövs IF 1:07:58 +19:01 9:11
22 Camilla Selin FK Göingarna 1:11:12 +22:15 9:37
23 Carina Thynell Härlövs IF 1:11:51 +22:54 9:42
24 Linda Westerlund Frosta OK 1:12:30 +23:33 9:47
25 Magnus Nilsson Härlövs IF 1:13:33 +24:36 9:56
26 Pierre Danielsson OK Skogsfalken 1:15:04 +26:07 10:08
27 Carl Aspegren Tormestorps IF 1:16:54 +27:57 10:23
28 Michaela Lundell OK Österåker 1:17:14 +28:17 10:26
29 Tomas Nilsson Hässleholms OK 1:17:20 +28:23 10:27
30 Maria Turesson Härlövs IF 1:20:32 +31:35 10:52
31 Peo Bengtsson OK Pan-Kristianstad 1:23:12 +34:15 11:14
32 Lina Neckén OK Älme 1:26:58 +38:01 11:45
33 Joel Holmdahl OK Älme 1:27:00 +38:03 11:45
34 Mats Sjöberg Frosta OK 1:30:19 +41:22 12:12
35 Fredrik Lundell OK Österåker 1:33:02 +44:05 12:34
Jonny Engel OK Ravinen ej start

2 banor

4 900 m, 54 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnus Larsson FK Göingarna 31:40 6:27
2 Melker Andersson OK Pan-Kristianstad 35:52 +4:12 7:19
3 Marie Eng OK Pan-Kristianstad 36:55 +5:15 7:32
4 Camilla Engel OK Ravinen 41:41 +10:01 8:30
5 Björn Nilsson Härlövs IF 41:50 +10:10 8:32
6 Gustav Andersson OK Pan-Kristianstad 42:00 +10:20 8:34
7 Helena Kristiansson Hässleholms OK 42:09 +10:29 8:36
8 Susanne Karlsson OK Denseln 42:32 +10:52 8:40
9 Peter Puke Ystads OK 42:44 +11:04 8:43
10 Hans-Inge Hansson Frosta OK 43:17 +11:37 8:50
11 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 43:34 +11:54 8:53
12 Yngve Ernstsson FK Göingarna 43:37 +11:57 8:54
13 Ingvar Persson FK Åsen 44:13 +12:33 9:01
14 Eleonore Bjerstedt Hässleholms OK 44:23 +12:43 9:03
15 Britt-Marie Bengtsson FK Åsen 44:25 +12:45 9:03
16 Annika Engel Hässleholms OK 44:57 +13:17 9:10
17 Stefan Nilsson Ystads OK 48:54 +17:14 9:58
18 Matts Lennart Andersson Hässleholms OK 49:15 +17:35 10:03
19 Robin Larsson FK Göingarna 49:21 +17:41 10:04
20 Edvin Selin FK Göingarna 49:30 +17:50 10:06
21 Lars-Gunnar Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 49:57 +18:17 10:11
22 Elliot Chrispin OK Denseln 50:01 +18:21 10:12
23 Elinor Delin OK Pan-Kristianstad 50:09 +18:29 10:14
24 Peter Held FK Åsen 50:46 +19:06 10:21
25 Alma Leijon Härlövs IF 52:52 +21:12 10:47
26 Mattis Ernstsson FK Göingarna 56:39 +24:59 11:33
27 Rolf Ohrlander OK Pan-Kristianstad 56:42 +25:02 11:34
28 Lena Persson Gamleby OK 57:50 +26:10 11:48
29 Wiveka Ernstsson FK Göingarna 58:26 +26:46 11:55
30 Raimo Salminen OK Pan-Kristianstad 58:38 +26:58 11:57
31 Jon Moberg FK Göingarna 59:20 +27:40 12:06
32 Christer Grönblad Härlövs IF 1:00:21 +28:41 12:18
33 Marie Svensson FK Åsen 1:00:38 +28:58 12:22
34 Yvonne Andersson Hässleholms OK 1:00:52 +29:12 12:25
35 Nils Nilsson OK Pan-Kristianstad 1:03:04 +31:24 12:52
36 Sten Oddmo Härlövs IF 1:06:12 +34:32 13:30
37 Leif Malm Markaryds FK 1:08:20 +36:40 13:56
38 Lotta Kastensson Valbonne SAO 1:08:26 +36:46 13:57
39 Kenneth Lindborg Hässleholms OK 1:11:22 +39:42 14:33
40 Helena Andersson Härlövs IF 1:12:39 +40:59 14:49
41 Ing-Marie Bergman Visborgs OK 1:14:19 +42:39 15:10
42 Bengt Linusson FK Åsen 1:15:08 +43:28 15:20
43 Gunilla Grönblad Härlövs IF 1:16:18 +44:38 15:34
44 Camilla Carlsson Härlövs IF 1:17:39 +45:59 15:50
45 Torgny Åstedt Härlövs IF 1:18:58 +47:18 16:06
46 Mats Toftner OK Kompassen 1:19:00 +47:20 16:07
47 Ann-Charlotte Jensen Hässleholms OK 1:20:34 +48:54 16:26
48 Tommy Hautop OK Pan-Kristianstad 1:20:38 +48:58 16:27
49 Elin Neckén OK Älme 1:21:02 +49:22 16:32
50 Mona Neckén OK Älme 1:21:06 +49:26 16:33
51 Helen Nilsson Härlövs IF 1:21:56 +50:16 16:43
52 Tommy Held FK Åsen 1:31:44 +1:00:04 18:43
53 Niclas Jonsson Klubblös 2:06:07 +1:34:27 25:44
54 Thomas Persson OK Pan-Kristianstad 2:07:41 +1:36:01 26:03

1 bana

2 500 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Klara Andersson OK Pan-Kristianstad 17:07 6:50
2 Björn Edén Växjö AIS 31:31 +14:24 12:36
3 Kajsa Toftner OK Kompassen 31:36 +14:29 12:38
4 Ann-Katrin Almquist FK Göingarna 32:41 +15:34 13:04
5 Elinor Lindelöw Härlövs IF 32:48 +15:41 13:07
6 Maria Delin OK Pan-Kristianstad 33:20 +16:13 13:20
7 Julius Puke Ystads OK 34:12 +17:05 13:40
8 Bigge Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 39:37 +22:30 15:50
9 Ebba Thuresson OK Pan-Kristianstad 47:39 +30:32 19:03
Susanne Andersson OK Pan-Kristianstad utgått

Gul bana

3 000 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Viktor Henmyr OK Vilse 87 26:52 8:57
2 Kati Németh Stigmännen Karlshamns OK 26:56 +0:04 8:58
3 Simon Lundell OK Österåker 31:31 +4:39 10:30
4 Olivia Engel OK Ravinen 35:48 +8:56 11:56
5 Svante Selin FK Göingarna 37:10 +10:18 12:23
6 Wilmer Selin FK Göingarna 37:12 +10:20 12:24
7 Kerstin Olvegård FK Göingarna 38:59 +12:07 12:59
8 Alice Olvegård FK Göingarna 39:11 +12:19 13:03
9 Tuva Selin FK Göingarna 39:22 +12:30 13:07
10 Anna-Lisa Hansson OK Pan-Kristianstad 51:06 +24:14 17:02
11 Linnea Liejon Härlövs IF 59:47 +32:55 19:55
12 Margareta Held FK Åsen 1:10:35 +43:43 23:31
13 Ellen Andersson OK Pan-Kristianstad 1:18:21 +51:29 26:07
14 Ebba Chrispin OK Denseln 1:18:22 +51:30 26:07
Eva Olsson Frosta OK utgått

Vit bana

2 400 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Carl-Johan Olvegård FK Göingarna 31:32 13:08
2 Anton Held FK Åsen 46:02 +14:30 19:10
3 Eric Tenland Stigmännen Karlshamns OK 46:11 +14:39 19:14
4 Ebba Eden Växjö AIS 47:35 +16:03 19:49
5 Frida Emilsson FK Åsen 48:27 +16:55 20:11
6 Erik Olsson Frosta OK 50:02 +18:30 20:50
7 Axel Persson Göteborg-Majorna OK 59:05 +27:33 24:37
8 Elsa Persson Göteborg-Majorna OK 1:00:09 +28:37 25:03
9 Aina Nordström FK Göingarna 1:01:34 +30:02 25:39
10 Axel Düring Härlövs IF 1:17:30 +45:58 32:17
11 Ellen Moberg FK Göingarna 1:33:06 +1:01:34 38:47
12 Frida Moberg FK Göingarna 1:33:14 +1:01:42 38:50

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Vålådalens 3-dagars