Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Lång Blekinge

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Lång Blekinge
Arrangörsorganisation: Ronneby OK
Datum: söndag 28 augusti 2011

D21

6 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina PerssonOK Skogsfalken48:567:04
2Cecilia BrattOK Orion49:26+0:307:08
3Johanna ErlandssonOK Skogsfalken55:05+6:097:57
4Jenny HåkanssonOK Orion55:24+6:288:00
5Carlotta ScaletOK Orion56:32+7:368:10
6Julia FriskOK Orion1:18:11+29:1511:17
7Annika EmanderStigmännen Karlshamns OK1:51:43+1:02:4716:08
Ingela SmedenmarkRonneby OKej start

H21

10 110 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik Folkesson BlomOK Orion59:165:51
2Isak BergmanOK Skogsfalken1:01:17+2:016:03
3Ola NybergOK Orion1:03:40+4:246:17
4Aleksander BernaciakOK Orion1:09:34+10:186:52
5Rikard SagerOK Orion1:11:16+12:007:02
6Tom OlaussonOK Orion1:13:41+14:257:17
7Jakob BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:15:48+16:327:29
8Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:28:45+29:298:46
9Daniel GunnarssonOK Orion1:36:27+37:119:32
10Jens NordalStigmännen Karlshamns OK1:39:27+40:119:50
11Axel LindénRonneby OK2:08:54+1:09:3812:44
Emil BergerHalmstad OKej start
Martin SöderbergOK Skogsfalkenej start

D20

5 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor TjernlundOK Vilse 8739:127:15
2Josefin TjernlundOK Vilse 8747:50+8:388:51
3Hanna WåhlinOK Skogsfalken54:41+15:2910:07

H20

7 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns SandgrenOK Orion49:316:25
2Pontus PeterssonOK Orion55:36+6:057:12
3Anton WibergOK Skogsfalken1:05:14+15:438:27
Johan EngströmOK Orionej start

D18

4 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja AnderssonOK Orion46:169:20
2Anna JonsonRonneby OK54:44+8:2811:03
3Carolin HåkanssonOK Orion1:03:25+17:0912:48
Margrete AspvallRonneby OKej start
Tove IngvarssonOK Skogsfalkenej start

H18

6 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon SmedbergOK Skogsfalken45:466:36
2Anton JohanssonOK Orion47:53+2:076:55
3Björn EdvinssonRonneby OK55:41+9:558:02
4Viktor TovessonOK Orion57:05+11:198:14
5Viktor BlomqvistOK Skogsfalken58:41+12:558:28
6Fredrik WennermarkOK Skogsfalken59:50+14:048:38
7Jacob NilssonRonneby OK1:17:51+32:0511:15

D16

4 490 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda JohanssonOK Orion37:078:15
2Amanda JohanssonOK Dacke38:42+1:358:37
3Moa PetterssonOK Dacke42:21+5:149:25
4Johanna TovessonOK Orion47:33+10:2610:35
5Sanna PetterssonOK Dacke50:30+13:2311:14
6Julia SmedenmarkRonneby OK1:03:07+26:0014:03
Elin BerglinOK Dackeej start

H16

5 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik AnderssonOK Orion31:515:53
2Martin NilssonStigmännen Karlshamns OK38:58+7:077:12
3Per EdvinssonRonneby OK40:49+8:587:33
4Edvin SmedbergOK Skogsfalken42:16+10:257:49
5Theodor WahlbomOK Orion45:08+13:178:21
6Albin KarlssonOK Vilse 8747:13+15:228:44
7Andreas HenryssonOK Dacke47:36+15:458:48
8Felix PerssonOK Skogsfalken50:13+18:229:17
Alexander JohanssonOK Oriondiskvalificerad
Erik AnderssonStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad
Philip PerssonOK Orionej start
Lukas BökmanRonneby OKej start

D14

3 880 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia HedOK Skogsfalken31:178:03
2Myrra CarlssonOK Orion33:42+2:258:41
3Vilma PerssonOK Skogsfalken36:45+5:289:28

H14

3 880 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan WennermarkOK Skogsfalken22:465:52
2Henrik JohannessonRonneby OK24:17+1:316:15
3Melker JohanssonOK Orion24:59+2:136:26
4Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK28:21+5:357:18
5Albin HenryssonOK Dacke29:15+6:297:32
6Alexander GraadRonneby OK53:05+30:1913:40
7Rasmus ErikssonOK Vilse 871:26:40+1:03:5422:20

D12

3 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa AnderssonOK Orion34:1311:13
2Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK35:36+1:2311:40
3Louise LagerqvistRonneby OK36:43+2:3012:02
4Ellen WahlbomOK Orion37:54+3:4112:25
5Linnea DagsbergOK Orion39:09+4:5612:50
6Johanna WilhelmssonOK Dacke59:09+24:5619:23
Tova EricssonRonneby OKej start

H12

3 050 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar JohanssonOK Dacke19:586:32
2Andreas JonssonOK Orion22:56+2:587:31
3Emil PetterssonOK Dacke23:52+3:547:49
4Axel FranssonOK Dacke38:30+18:3212:37
5Love CarlssonOK Orion46:17+26:1915:10
6Anton Johansson GlivessonRonneby OK58:15+38:1719:05
7Samuel HåkanssonRonneby OK1:34:38+1:14:4031:01
Adam LindbomOK Orionej start
Niklas JonsonRonneby OKej start

D10

2 620 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa JohanssonOK Dacke19:247:24
2Klara AnderssonOK Orion19:53+0:297:35
3Hanna JohannessonRonneby OK22:01+2:378:24
4Vanja BökmanRonneby OK28:32+9:0810:53
5Linn KarlssonOK Vilse 8740:12+20:4815:20
6Tova DanielssonOK Skogsfalken44:56+25:3217:09
7Elina LiljedahlOK Skogsfalken46:21+26:5717:41
8Ella OlssonRonneby OK50:43+31:1919:21
9Sigrid ElmbladOK Vilse 8755:54+36:3021:20
Ebba BerglinOK Dackeej start
Linda JonssonOK Orionej start

H10

2 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav ÅmanOK Vilse 8726:2310:04
2Aron ThorénRonneby OK31:33+5:1012:02
3Arvid KronmarFK Vittus32:41+6:1812:28
4Oskar EricssonRonneby OK32:48+6:2512:31
5Max PerssonOK Skogsfalken49:00+22:3718:42
6Nils GybergOK Skogsfalken1:00:23+34:0023:02
7Viktor ErikssonOK Vilse 871:01:32+35:0923:29
Herman AlbinssonOK Skogsfalkenej start
Filip HåkanssonOK Orionej start

D35

5 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin SvenssonOK Orion53:579:11
2Anna-Karin JonssonOK Orion55:23+1:269:26
3Kristina BerlinOK Orion1:07:02+13:0511:25

H35

7 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn AnderssonOK Dacke58:527:38
2Johan SwartzOK Orion1:03:56+5:048:17
3Olof IngemarssonFK Vittus1:08:29+9:378:52
4Daniel PerssonRonneby OK1:40:17+41:2513:00
Ola SöderbergOK Skogsfalkenej start

D40

5 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika HermanssonOK Orion45:188:23
2Malin ÅmanOK Vilse 871:29:37+44:1916:35
Josefine AlbinssonOK Skogsfalkenej start

H40

7 710 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik BerlinOK Orion50:396:34
2Anders HåkanssonOK Orion54:32+3:537:04
3Niklas BrattOK Orion56:44+6:057:21
4Åke LarssonStigmännen Karlshamns OK59:36+8:577:43
5Lars-Ola LarssonOK Orion1:02:47+12:088:08
6Johan GybergOK Skogsfalken1:06:00+15:218:33
7Peter AnderssonStigmännen Karlshamns OK1:14:42+24:039:41
8Patrik WåhlinOK Skogsfalken1:39:29+48:5012:54
Magnus HåkanssonOK Orionej godkänd
Johan HåkanssonRonneby OKej start
Johan JacobssonOK Orionej start

D45

4 490 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina SmedbergOK Skogsfalken35:437:57
2Eva PetterssonOK Dacke39:09+3:268:43
3Annika JosefssonOK Dacke42:49+7:069:32
4Lena Sandgren SwartzOK Orion44:16+8:339:51
5Pernilla LarssonOK Skogsfalken51:21+15:3811:26
6Katarina HenmyrOK Vilse 8756:04+20:2112:29
7Kati NémethStigmännen Karlshamns OK56:52+21:0912:39
Cecilia LingerudOK Skogsfalkenej start

H45

6 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus JonssonOK Orion45:126:31
2Mats AnderssonOK Orion51:38+6:267:27
3Anders BlomqvistOK Skogsfalken52:48+7:367:37
4Lars CarlssonOK Orion53:14+8:027:41
5Pontus LarssonOK Skogsfalken57:30+12:188:18
Magnus ElmbladOK Vilse 87diskvalificerad
Anders PetterssonOK Dackeej start
Sven JohanssonOK Orionej start

D50

3 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin TjernlundOK Vilse 8739:259:58
2Britt ThörnOK Vilse 8741:00+1:3510:22
3Birgitta OlssonOK Skogsfalken43:10+3:4510:55
4Ann-Christin NeroRonneby OK43:19+3:5410:57
5Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK47:04+7:3911:54
6Ingalill OlssonOK Orion48:59+9:3412:24
7Carin ErlandssonOK Skogsfalken1:01:04+21:3915:27
Kristin JohanssonOK Dackediskvalificerad

H50

5 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kent OlssonOK Orion46:087:51
2Tore TjernlundOK Vilse 8746:35+0:277:56
3Thomas HenmyrOK Vilse 8746:58+0:508:00
4Göran MånssonOK Dacke48:49+2:418:18
5Håkan LindbergOK Vilse 8749:28+3:208:25
6Inge GötessonOK Dacke49:55+3:478:30
7Per-Ivan EngströmOK Orion1:00:50+14:4210:21
8Mats CarlssonOK Vilse 871:02:25+16:1710:37
9Per ErlandssonOK Skogsfalken1:20:33+34:2513:43
Bo PeterssonLessebo OKdiskvalificerad

H55

5 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger ThörnOK Vilse 8746:268:35
2Håkan ForsmanRonneby OK47:14+0:488:44
3Anders WibergOK Skogsfalken49:27+3:019:09
4Kenneth FagerFK Vittus51:36+5:109:33
5Per NilssonStigmännen Karlshamns OK56:38+10:1210:29
6Mats KarlssonFK Vittus1:03:52+17:2611:49
Stefan NilssonStigmännen Karlshamns OKej start

D60

3 480 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta SvenssonOK Vilse 8733:379:39
2Gunnel MånssonOK Vilse 8738:57+5:2011:11
3Lena SöderbergOK Skogsfalken43:01+9:2412:21
4Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK50:10+16:3314:24
5Ann-Helen LinnersjöOK Orion1:02:12+28:3517:52
Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad

H60

4 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willy OlssonOK Skogsfalken48:359:48
2Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK48:46+0:119:51
3Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK49:30+0:5510:00
4Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK55:43+7:0811:15
5Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK57:53+9:1811:41
6Anders PerssonOK Vilse 871:00:54+12:1912:18
7Bo JohanssonOK Vilse 871:05:12+16:3713:10
8Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken1:05:46+17:1113:17
9Lennart AnderssonOK Orion1:10:21+21:4614:12

H65

4 490 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy OlssonOK Dacke38:028:28
2Aymonn AnderssonOK Dacke40:56+2:549:06
3Kjell MånssonRonneby OK42:47+4:459:31
4Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK44:51+6:499:59
5Ingemar AnderssonOK Orion49:32+11:3011:01
6Sven JonassonOK Skogsfalken1:01:00+22:5813:35
7Leif Bertil IngemarssonFK Vittus1:01:12+23:1013:37
8Ove SöderströmOK Dacke1:02:01+23:5913:48
9Yngve MagnussonOK Orion1:07:24+29:2215:00
10Rolf AnglertOK Orion1:35:35+57:3321:17
Björn LinnersjöOK Orionej start

D70

2 920 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa SvenssonOK Vilse 8739:2413:29
2Kerstin HenmyrOK Vilse 8741:14+1:5014:07
3Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK41:38+2:1414:15
4Eva BlomqvistOK Skogsfalken1:07:31+28:0723:07

H70

3 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil ErikssonStigmännen Karlshamns OK43:2310:58
2Rune BengtssonRonneby OK47:44+4:2112:05
3Leif SjögrenOK Orion51:23+8:0013:00
4Sten JohanssonOK Skogsfalken51:36+8:1313:03
5Ronnie PerssonRonneby OK52:25+9:0213:16
6Brodde NilssonOK Skogsfalken55:29+12:0614:02
7Göran FolkessonRonneby OK1:00:28+17:0515:18
8Bengt-Åke NilssonRonneby OK1:05:11+21:4816:30

H75

3 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle NilssonStigmännen Karlshamns OK48:3213:56
2Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK55:54+7:2216:03
3Sven SvenssonFK Vittus1:03:28+14:5618:14

Inskolning

1 560 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Leo ArnqvistOK Vilse 87fullföljt
Arvid EricssonRonneby OKfullföljt
Carl Johansson GlivessonRonneby OKfullföljt
Andreas JohnssonOK Vilse 87fullföljt
Emelie JohnssonOK Vilse 87fullföljt
Lova KronmarFK Vittusfullföljt
Pontus LindströmRonneby OKfullföljt
Angelina LydinKlubblösfullföljt
Anthon LydinKlubblösfullföljt
Bea MagnstedtOK Vilse 87fullföljt
Ina ÅmanOK Vilse 87fullföljt

Öppen motion 1

2 620 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob WilhemssonOK Dacke27:3410:31
2Marcus NordstrandStigmännen Karlshamns OK39:10+11:3614:56
3Hugo DanielssonOK Skogsfalken43:31+15:5716:36
4Stefan PerssonRonneby OK45:19+17:4517:17
5Lisa SwartzOK Orion1:05:55+38:2125:09
5Ella BrattOK Orion1:05:55+38:2125:09

Öppen motion 3

3 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel HenryssonOK Dacke37:3312:18
2Bodil Jirskog HedOK Skogsfalken39:29+1:5612:56
3Per TovessonOK Orion43:16+5:4314:11
4Kicki JärvholmVäxjö OK45:13+7:4014:49
5Ingegerd NilssonOK Skogsfalken1:07:20+29:4722:04
6Susanne ErikssonOK Vilse 871:07:41+30:0822:11

Öppen motion 5

3 880 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan AronssonFK Vittus31:518:12
2Kerstin ArnessonOK Skogsfalken41:14+9:2310:37
3Petra PeterssonOK Dacke43:18+11:2711:09
4Lars ThorenRonneby OK45:39+13:4811:45
5Roger BökmanRonneby OK51:14+19:2313:12
6Bengt HallerödOK Skogsfalken51:25+19:3413:15
7Peter LiljedahlOK Skogsfalken57:01+25:1014:41

Öppen motion 7

2 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf JohanssonOK Dacke22:547:50
2Åsa JärvholmFK Vittus28:33+5:399:46
3Anne JohanssonOK Dacke29:35+6:4110:07
4Jeanette AnderssonOK Dacke39:41+16:4713:35
5Conny BerggrenVäxjö AIS40:46+17:5213:57
Andreas NordstrandStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad

Öppen motion 8

4 950 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin JohanssonOK Orion36:547:27
2Håkan LindströmRonneby OK38:05+1:117:41
3Jens NilssonOK Skogsfalken43:09+6:158:43
4Johan HöögOK Vilse 8746:20+9:269:21
5Jonas SvenssonOK Orion46:58+10:049:29
6Ola SvenssonOK Orion48:32+11:389:48
7Börje ErikssonOK Måsen51:22+14:2810:22
8Anders NilssonOK Orion54:40+17:4611:02
9Stefan KoggRonneby OK55:59+19:0511:18
10Ellen LarssonSävedalens AIK57:28+20:3411:36
11Håkan AnderssonOK Dacke57:43+20:4911:39
12Magnus JärvholmVäxjö OK1:01:58+25:0412:31
13Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK1:03:32+26:3812:50
14Anders FriskOK Orion1:06:10+29:1613:22
15Magnus KronmarFK Vittus1:07:59+31:0513:44

Öppen motion 9

7 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yuri OmelchenkoOK Orion46:416:03

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser