Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Arosträffen, dag 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Arosträffen, dag 1, medel
Arrangörsorganisation: Västerås SOK
Datum: lördag 16 september 2017

D21

5 030 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin PerssonHagaby GoIF Örebro48:089:34
2Maja FalkUlricehamns OK48:25+0:179:37
3Stina GranefeltOK Tyr49:12+1:049:46
4Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF49:33+1:259:51
5Ebba WesterbergOK Kolmården1:01:02+12:5412:08
6Beatrice KöhlerSäterbygdens OK1:14:58+26:5014:54
7Aino LeijonAvesta OK1:29:09+41:0117:43
Mirjam DalénSala OKej godkänd
Karin NordlundOK Linnéej start

H21

5 180 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats TroengOK Linné33:586:33
2Samuel AnderssonHagaby GoIF Örebro35:58+2:006:56
3Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF36:39+2:417:04
4Josef NordlundOK Linné38:00+4:027:20
5Henrik WickströmArboga OK38:11+4:137:22
6Jonas VikströmKöping-Kolsva OK40:16+6:187:46
7Pär LiljaIFK Lidingö SOK41:00+7:027:54
8Lars-Erik HaslerSurahammars SOK42:26+8:288:11
9Markus LarssonHestra IF43:16+9:188:21
10Janne SelkäläKöping-Kolsva OK44:50+10:528:39
11Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL44:52+10:548:39
12Leon HanssonVisborgs OK48:47+14:499:25
13Mattias AnderssonIK Gandvik54:36+20:3810:32
14Anton BacklundSäterbygdens OK54:45+20:4710:34
15Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL55:31+21:3310:43
16Johan CelanderKöping-Kolsva OK57:04+23:0611:01
17Stefan BjurstedtSurahammars SOK57:23+23:2511:04
18Tomas AxelsonOK Löftan58:49+24:5111:21
Olof ErikssonOK Linnéej godkänd
Daniel AnderssonIK Gandvikej start
Cristian LarssonKöping-Kolsva OKej start

D18

3 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tindra JernströmAvesta OK42:2310:57
2Heidi ForsOK Grip1:04:27+22:0416:39
3Aneta MatulikovaSKOB Zlin1:11:40+29:1718:31
Klara MöllerOK Linnéej start

D16

3 660 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Iris van LoenhoutOK Hedströmmen1:17:4221:13

H16

3 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik BonekOK Linné36:509:28
2Lukas WibergStora Sundby GoIF59:25+22:3515:16
Simon LiljaIFK Lidingö SOKej start
Teodor ÄlvegranVästerås SOKej start

D16 Kort

2 480 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ida PaananenOK Hedströmmenej start

D14

2 480 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja AhlströmVästerås SOK26:5610:51
2Wilma LeicktTullinge SK28:52+1:5611:38
3Jonna SandbergKöping-Kolsva OK32:10+5:1412:58
4Amanda HallVästerås SOK35:41+8:4514:23
5Linn RistoOK Linné36:30+9:3414:43
6Felicia SahlénVästerås SOK38:18+11:2215:26
7Fanny AnderssonVästerås SOK38:43+11:4715:36
8Rebecka HaslerSurahammars SOK43:50+16:5417:40
9Angelina ÄlvegranVästerås SOK1:24:59+58:0334:16
Hanna HermannVästerås SOKej godkänd
Lena PerssonTullinge SKej godkänd
Wilma ThornellSurahammars SOKej godkänd
Clara SvenssonSurahammars SOKej start
Malva MöllerOK Linnéej start

H14

2 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon SvenssonVästerås SOK25:0810:08
2Sixten SlagbrandVästerås SOK26:05+0:5710:31
3Kristoffer KlarinVästerås SOK27:59+2:5111:17
4Albin ÅkerströmVästerås SOK35:56+10:4814:29
5Eric BäckArboga OK37:31+12:2315:07
6Lucas AhlströmVästerås SOK39:13+14:0515:48
7Elias Jeb BergrothVästerås SOK43:12+18:0417:25

D14 Kort

2 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida GustavssonStora Sundby GoIF23:3810:03
2Ella WilhelmssonOK Hedströmmen29:29+5:5112:32
3Klara SöderlundAvesta OK32:12+8:3413:42
4Ida WilhelmssonOK Hedströmmen33:51+10:1314:24
5Hanna ThulinVästerås SOK50:23+26:4521:26

H14 Kort

2 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maximilian OlofssonVästerås SOK36:0215:20
Edvin BerggrenOK Hedströmmenej start

D12

2 350 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valentina BataniSKOB Zlin18:137:45
2Elvira BjörnbergVästerås SOK18:52+0:398:01
3Valeria BataniSKOB Zlin22:41+4:289:39
4Ebba ThenanderVästerås SOK24:13+6:0010:18
5Ellen ThorsénSurahammars SOK26:12+7:5911:08
6Stella ÄlvegranVästerås SOK26:13+8:0011:09
7Alva WickströmArboga OK27:30+9:1711:42
8Amanda BäckArboga OK28:16+10:0312:01
9Nova SahlénVästerås SOK30:43+12:3013:04
10Kajsa HallVästerås SOK38:07+19:5416:13
Tova GrönbergArboga OKej godkänd
Elsa VernerOK Torej start
Maja LiljaIFK Lidingö SOKej start
Emma HöökIFK Lidingö SOKej start

H12

2 350 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper KarlssonOK Tor16:497:09
2Vidar NettelmarkSurahammars SOK17:22+0:337:23
3Arvid JonforsenHallstahammars OK18:08+1:197:42
4Josiah BergrothVästerås SOK18:58+2:098:04
5Elis WiklundVästerås SOK19:50+3:018:26
6Tobias PekarekSKOB Zlin20:16+3:278:37
7Erik PalmVästerås SOK20:24+3:358:40
8Linus HallinSurahammars SOK21:12+4:239:01
9Gustav ThenanderVästerås SOK24:22+7:3310:22
10Kalle AnderssonOK Hedströmmen30:01+13:1212:46
11Melker ThornellSurahammars SOK33:35+16:4614:17
12Filip AnderssonVästerås SOK35:40+18:5115:10
13Robin BergrothVästerås SOK41:57+25:0817:51
Carl SandqvistVästerås SOKej godkänd
Dennis BjurstedtSurahammars SOKej start

H12 Kort

2 340 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix SlagbrandVästerås SOK30:5913:14

D10

2 340 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin PalmVästerås SOK21:129:03
2Emilia JakobssonNybro OK22:27+1:159:35
3Alicia HermannVästerås SOK22:54+1:429:47
4Tilde TimlövStora Sundby GoIF24:59+3:4710:40
5Kajsa BergrothVästerås SOK31:34+10:2213:29
6Selma WickströmArboga OK32:40+11:2813:57
7Gabriella HaslerSurahammars SOK37:23+16:1115:58
8Josefin SandbergKöping-Kolsva OK38:06+16:5416:16
9Lovisa BjörnbergVästerås SOK38:43+17:3116:32
10Freja ForsVästerås SOK39:21+18:0916:48
11Frida HerbstVästerås SOK46:56+25:4420:03
12Saga SehlerOK Kolmården48:32+27:2020:44

H10

2 340 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David ThapperVästerås SOK21:369:13
2Gustav JuhlinVästerås SOK22:59+1:239:49
3Hugo ZetterbergVästerås SOK25:03+3:2710:42
4Jakob SandbergKöping-Kolsva OK26:01+4:2511:07
5Ludvig JuhlinVästerås SOK29:52+8:1612:45
6Erik EldeenVandrarringen31:44+10:0813:33
7Theo RistoOK Linné32:56+11:2014:04
8Hampus EnarssonKöping-Kolsva OK34:25+12:4914:42
9Albin SvenssonSurahammars SOK35:03+13:2714:58
Joel SvenssonVästerås SOKej godkänd

H35

5 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus TimlövStora Sundby GoIF51:5410:01
2Johan BlixtAvesta OK1:27:44+35:5016:56
Per VernerOK Torej start

D40

3 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hana BataniSKOB Zlin47:5112:21
2Katarina GalleOK Enen57:35+9:4414:52
3Jenny  ÅmanValbo AIF1:06:40+18:4917:13
Katarina LissEskilstuna OLej start

H40

5 030 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus ThornellSurahammars SOK39:367:52
2Jakob JakobssonNybro OK40:30+0:548:03
3Michael WickströmArboga OK49:39+10:039:52
4Stefan SehlerOK Kolmården49:44+10:089:53
5Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK53:29+13:5310:37
6Henrik HallinSurahammars SOK1:01:01+21:2512:07
Magnus ÖhlingOK Torej start

D45

3 780 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria WallströmNyköpings OK38:3310:11
2Hillevi ErikssonOK Linné42:18+3:4511:11
3Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK45:16+6:4311:58
4Kristina ForsOK Grip50:08+11:3513:15
5Marie ÅsbergOK Hedströmmen53:03+14:3014:02
6Pernilla EinanKöping-Kolsva OK57:41+19:0815:15
7Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL1:02:08+23:3516:26
8Anna LundSurahammars SOK1:05:17+26:4417:16
9Anna-Karin LövgrenAvesta OK1:12:39+34:0619:13
10Barbara SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF1:35:16+56:4325:12

H45

4 710 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evzen PekarekSKOB Zlin45:239:38
2Tomas JonssonVandrarringen48:46+3:2310:21
3Peder PederssonCentrum OK50:34+5:1110:44
4Pär HanssonCentrum OK51:20+5:5710:53
5Bo SegermanIF Thor52:37+7:1411:10
6Stefan VikströmOK Tor54:25+9:0211:33
7Niklas SöderlundAvesta OK1:04:49+19:2613:45
8Joakim JanssonBredaryds SOK1:05:28+20:0513:53
9Peter BäckArboga OK1:18:29+33:0616:39
Jan SidlaSKOB Zlinej godkänd
Rickard JonforsenHallstahammars OKej start
Sören LindgrenVandrarringenej start

D50

3 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Karin SkoglundOK Linnéej godkänd
Carina HammarlingLänna IFej start

H50

3 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars NordinTullinge SK30:107:47
2Per ÅgrenOK Enen34:28+4:188:54
3Carl NorinFrölunda OL35:18+5:089:07
4Michael PalmOK Triangeln36:00+5:509:18
5Tommy FröjdSundsvalls OK36:20+6:109:23
5Johan MöllerOK Linné36:20+6:109:23
7Anders BrinkmanVandrarringen36:58+6:489:33
8Peter ForsOK Grip38:17+8:079:53
9Magnus BacklundSäterbygdens OK38:39+8:299:59
10Kjell RistoOK Linné46:47+16:3712:05

D55

3 190 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dorothe SpillmannIF Thor39:3812:25
2Eva SvanbergJärfälla OK42:09+2:3113:12
3Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK54:24+14:4617:03
4Inger LilliehöökOK Linné1:03:48+24:1020:00
5Eva WareniusAvesta OK1:12:06+32:2822:36
Marita StadigSK Trim/Virsboej godkänd

H55

3 780 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan NybergAvesta OK27:387:18
2Stefan LundOK Linné30:12+2:347:59
3Peter LundbergJärfälla OK34:46+7:089:11
4Anders LundJärfälla OK37:56+10:1810:02
5Roger ÅsbergOK Hedströmmen39:29+11:5110:26
6Gunnar SvanbergJärfälla OK41:24+13:4610:57
7Lenart MyrehedVandrarringen43:14+15:3611:26
8Erik BengtssonSala OK1:04:31+36:5317:04
Magnus JoelssonSOK 68ej start

D60

3 190 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK33:3510:31
2Anna-Karin JohanssonVandrarringen38:05+4:3011:56
3Gudrun PerssonHallstahammars OK44:20+10:4513:53
4Inger OnsbringEskilstuna OL44:35+11:0013:58
5Mary OlssonVästvärmlands OK51:01+17:2615:59
6Britt GunnarssonKristinehamns OK51:33+17:5816:09
7Marianne EinarssonFagersta OK58:01+24:2618:11
8Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:16:18+42:4323:55

H60

3 820 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan GottfridssonNorbergs OK38:3910:07
2Thom SandvikAvesta OK40:37+1:5810:37
3Håkan TrollvadSurahammars SOK41:04+2:2510:45 Ladda ner rutt i gpx-format
4Stefan GunnarssonKristinehamns OK45:12+6:3311:49
5Mats LandquistKöping-Kolsva OK47:28+8:4912:25
6Lars SilvervretOK Hedströmmen48:28+9:4912:41
7Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK50:08+11:2913:07
8Peter SvenssonAvesta OK57:08+18:2914:57
9Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK58:11+19:3215:13
10Pelle HöökKöping-Kolsva OK1:01:42+23:0316:09
11Mats WickbomOK Linné1:10:56+32:1718:34
12Esko StadigSK Trim/Virsbo1:10:59+32:2018:34
13Anders GunnarssonSurahammars SOK1:19:18+40:3920:45
Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Claes HammarlingLänna IFej start

D65

2 780 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JansonArboga OK31:2511:18
2Monica SvärdOK Klemmingen36:11+4:4613:00
3Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL37:26+6:0113:27
4Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF39:31+8:0614:12
5Solweig PalmAvesta OK43:45+12:2015:44
6Lena WahssAvesta OK45:45+14:2016:27
7Annika NorströmHallstahammars OK49:03+17:3817:38
8Marianne SellgrenSigtuna OK58:54+27:2921:11
9Lena HedmanHallstahammars OK1:00:15+28:5021:40
10Marit NilssonKils OK1:23:15+51:5029:56
Irene ÖhlingÄrla IFej start
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start
Marianne LissEskilstuna OLej start

H65

3 740 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland WareniusAvesta OK37:039:54
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL39:13+2:1010:29
3Göran LarssonSala OK39:20+2:1710:31
4Ola LindholmKöping-Kolsva OK39:26+2:2310:32
5Jan JohanssonIF Thor43:27+6:2411:37
6Lars OlssonVästvärmlands OK44:10+7:0711:48
7Sven-Inge NylundJärfälla OK46:15+9:1212:21
8Kurt Håkan AnderssonOK Tor50:47+13:4413:34
9Lars-Erik HermanssonOK Linné52:32+15:2914:02
10Bo SegerEskilstuna OL53:34+16:3114:19
11Peder WickströmArboga OK1:02:41+25:3816:45
12Göran SvärdOK Klemmingen1:09:40+32:3718:37
Leo JohanssonVandrarringenej start
Hans AurellGävle OKej start
Bo SundqvistOckelbo OKej start

D70

2 780 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK34:0312:14
2Maud MossbergOK Järnbärarna36:12+2:0913:01
3Helen AndertoftMarkaryds FK40:18+6:1514:29
4Anita JohanssonOK Tor42:09+8:0615:09
5Inger LundSala OK52:31+18:2818:53
6Ewa NordlundLänna IF52:46+18:4318:58
7Siv FrodinKöping-Kolsva OK54:07+20:0419:27
Birgitta NylundJärfälla OKej godkänd
Lisbeth EurénAvesta OKej godkänd

H70

3 660 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen36:129:53
2Stig LandstorpOK Tor37:12+1:0010:09
3Alf LindbergKöping-Kolsva OK37:28+1:1610:14
4Claes NidebornStora Tuna OK39:44+3:3210:51
5Börje RåbergOK Tyr41:30+5:1811:20
6Per-Erik WåhlbergOK Linné42:54+6:4211:43
7Anders SellgrenSigtuna OK43:48+7:3611:58
8Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL46:11+9:5912:37
9Per-Ivar MöllbergArboga OK46:47+10:3512:46
10Leif ErikssonHeby AIF55:49+19:3715:15
11Ulf SvedestamEskilstuna OL1:02:47+26:3517:09
12Anders EdlingOK Linné1:03:04+26:5217:13
13Leif NordlundLänna IF1:05:23+29:1117:51
14Tommy ÖhlingÄrla IF1:07:15+31:0318:22
15Håkan MossbergOK Järnbärarna1:09:28+33:1618:58
16Sören JohanssonSala OK1:18:30+42:1821:26
17Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK1:18:55+42:4321:33
Göran JanssonOK Triangelnej godkänd
Bo HanssonArboga OKej godkänd
Per IvermarkSäffle OKej start

D75

2 190 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma BjärudVästerbergslagens OL47:1421:34
2Barbro MelvingerOK Enen1:29:05+41:5140:40

H75

3 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan JohanssonIFK Hedemora OK44:1312:51
2Kjell MjöbergHallstahammars OK48:51+4:3814:12
3Rolf BjärudVästerbergslagens OL56:25+12:1216:24
4Kurt BoströmOK Linné56:48+12:3516:30
Lars JohanssonOK Torej godkänd
Ragnar ErikssonOK Hedströmmenej godkänd

D80

2 190 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgit HaglundOK Hedströmmen1:09:1931:39

H80

2 780 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune SandbergHallstahammars OK39:1914:08
2Rolf AnderssonRimbo SOK40:29+1:1014:33
3John VallinOK Hedströmmen41:22+2:0314:52
4Lennart ErikssonOK Enen48:17+8:5817:22
5Lars SöderlundHallstahammars OK52:20+13:0118:49
6Lars-Erik LindellVäsby OK1:29:43+50:2432:16
Alf LundkvistOK Torej godkänd
Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OKej start

Inskolning

2 260 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Dag AnderssonVästerås SOKfullföljt
Klarajulin AnderssonVästerås SOKfullföljt
Hillevi BlomkvistVästerås SOKfullföljt
Felix HerbstVästerås SOKfullföljt
Primus LindströmKlubblösfullföljt
David PekarekSKOB Zlinfullföljt
Dalibor SidlaSKOB Zlinfullföljt
Alfred ThorellKlublösfullföljt
Filip ThorsellVästerås SOKfullföljt
Ingrid WassVästerås SOKfullföljt
Olle ZetterbergVästerås SOKfullföljt
Elias ÖbergOK Hällenfullföljt
André ÖhlingOK Torfullföljt

U1

2 260 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma LöfqvistVästerås SOK20:289:03
2Hugo TärnlundOK Linné20:34+0:069:06
3Victor LindegrenVästerås SOK20:37+0:099:07
4Oscar NoringVästerås SOK22:43+2:1510:03
5Hanna ThapperVästerås SOK23:59+3:3110:36
6Leopold OlofssonVästerås SOK24:11+3:4310:42
7Jonathan AlnebergSträngnäs-Malmby OL25:49+5:2111:25
8Wilmer SigurdssonVästerås SOK26:47+6:1911:51
9Theodor ThenanderVästerås SOK30:03+9:3513:17
10Emma KlarinVästerås SOK30:08+9:4013:20
11Hugo WåhlénOK Triangeln31:24+10:5613:53
12Rasmus NoringVästerås SOK35:33+15:0515:43
13Martin LindegrenVästerås SOK45:09+24:4119:58
14Felix SigurdssonVästerås SOK45:10+24:4219:59
Melker VernerOK Torej start

U2

2 340 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin JakobssonNybro OK23:2510:00
2Wilma LarssonSala OK30:00+6:3512:49
3Rasmus EliassonVästerås SOK32:07+8:4213:43
4Elly SandbergSala OK33:02+9:3714:07
5Thea RunbergKlubblös35:11+11:4615:02
6Emelie ÖsterbergSurahammars SOK57:28+34:0324:33

Öppen motion 1

2 340 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda PerssonOK Enen22:089:27
2Carl RäimOK Enen22:32+0:249:37
3Edvin VendlegårdKlubblös28:07+5:5912:00
4Elisabeth EliassonKlubblös28:35+6:2712:12
5Daniel WillhelmssonOK Hedströmmen29:02+6:5412:24
6Tilde IngwersenOK Enen36:10+14:0215:27
7Moa WilhelmssonOK Hedströmmen38:52+16:4416:36
8Wille RådströmOK Enen38:57+16:4916:38
9Pia WillhelmssonOK Hedströmmen38:58+16:5016:39
10Anki PetterssonKlubblös38:59+16:5116:39
11Moa ThorsellOK Enen45:05+22:5719:15
12Ingvor ThorsellOK Enen46:01+23:5319:39

Öppen motion 3

2 350 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian RäimOK Enen21:279:07
2Emil VendlegårdKlubblös23:12+1:459:52
3Mikael BergOK Enen28:33+7:0612:08
4Ylva OlssonOK Enen29:57+8:3012:44
5Sara SvenssonSurahammars SOK33:00+11:3314:02
6Richard RådströmOK Enen33:14+11:4714:08
7Albin WesterbergOK Enen33:46+12:1914:22
8Görel SvedestamEskilstuna OL34:54+13:2714:51
9Elin LindgrenKlubblös34:56+13:2914:51
10Maria JaxnerOK Hedströmmen37:14+15:4715:50
11Åsa MorathOK Enen37:39+16:1216:01
12Niklas AnderssonKlubblös39:02+17:3516:36
13Mikael BlixtAvesta OK40:06+18:3917:03
14Amanda RådströmOK Enen41:14+19:4717:32
15Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK41:16+19:4917:33
16Oskar LindkvistOK Enen41:34+20:0717:41
17Jan LindkvistOK Enen43:30+22:0318:30
18Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK43:57+22:3018:42
19Charlotta WassKlubblös46:33+25:0619:48
20Viggo IngwersenOK Enen52:10+30:4322:11
21Jennifer BergwallKlubblös1:12:04+50:3730:40
22susanna KajavaKlubblös1:14:29+53:0231:41
23Helena NorinFrölunda OL1:14:34+53:0731:43
Hillevi LarssonOK Enenej start

Öppen motion 5

2 480 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia BrangefältVästerås SOK27:0510:55
2Erik NetzOK Tor29:28+2:2311:52
3Jan Torbjörn SvenssonSurahammars SOK31:20+4:1512:38
4Lars OlofssonVästerås SOK32:10+5:0512:58
5Ragnar MellbinAvesta OK36:22+9:1714:39
6Ann-Sofi SandvikAvesta OK36:53+9:4814:52
7Anna ThorsellOK Enen37:41+10:3615:11
8Per WretbladOK Linné38:08+11:0315:22
9Ludvig HaslerSurahammars SOK39:27+12:2215:54
10Malin SehlerOK Kolmården39:44+12:3916:01
11Sara BengtsonKöping-Kolsva OK40:10+13:0516:11
12Amanda ÄlvegranKlubblös42:40+15:3517:12
13Gunilla IsacssonKlubblös42:48+15:4317:15
14Ulrika BolinOK Triangeln43:08+16:0317:23
15Helena DominiqueOK Enen47:38+20:3319:12
16Ellinor HellrupAvesta OK50:39+23:3420:25
17Erik WesterbergOK Enen52:02+24:5720:58
18Erik BernerssonOK Enen56:15+29:1022:40
19Christel BergOK Enen57:31+30:2623:11
20Jan GustavssonStora Sundby GoIF1:00:27+33:2224:22
21Gustav VisingOK Triangeln1:03:03+35:5825:25
22Lars VisingOK Triangeln1:04:27+37:2225:59
23Anna VisingOK Triangeln1:04:29+37:2426:00
24Louise PirttinenSurahammars SOK1:09:25+42:2027:59
25Peter ÖsterbergSurahammars SOK1:10:42+43:3728:30
26Henrik StenVandrarringen1:11:56+44:5129:00
27Ingela BengtssonSala OK1:23:30+56:2533:40
28Elisabeth FridKlubblös1:28:28+1:01:2335:40
Oscar ThornellSurahammars SOKej godkänd
Hans ÄlvegranAvesta OKej godkänd

Öppen motion 7

3 890 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob ErikssonGävle OK41:3010:40
2Johan LindströmKlubblös41:50+0:2010:45
3Axel SjöbergOK Hammaren50:31+9:0112:59
4Tore CarlströmOK Enen55:03+13:3314:09
5Valter JohnssonKlubblös59:06+17:3615:11
6Lisa Eriksson RehnmanVandrarringen1:01:21+19:5115:46
7Henrik CarlströmOK Enen1:04:00+22:3016:27
8Karin ProforsKöping-Kolsva OK1:04:42+23:1216:37
9Sofia HaslerSurahammars SOK1:04:59+23:2916:42
10Pablo Aristondo MagnussonOK Tor1:08:13+26:4317:32
11Helen MagnussonOK Tor1:08:26+26:5617:35
12Patrik LanderOK Enen1:10:12+28:4218:02
13Morten IngwersenOK Enen1:15:59+34:2919:31
14Malin EkmanSala OK1:18:05+36:3520:04
15Anna-Karin IngwersenOK Enen1:19:23+37:5320:24
16Elisabet Lindblom LarssonOK Enen1:20:07+38:3720:35
17Mats KälvegrenVandrarringen1:22:54+41:2421:18
18Annakarin MouazzenOK Letstigen1:32:11+50:4123:41
19William HedbergSala OK1:34:25+52:5524:16
20Jan NoringVästerås SOK1:39:02+57:3225:27
Clary BernerssonOK Enenej godkänd
Lotta MöllerOK Linnéej godkänd

Öppen motion 10

4 840 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan ErikssonHagaby GoIF Örebro40:098:17
2Staffan EngströmKlubblös40:17+0:088:19
3Bengt IvarsVäsby OK51:40+11:3110:40
4Malva SteenOK Enen52:33+12:2410:51
5Henrik NettelmarkSurahammars SOK53:35+13:2611:04
6Olov GohdeDalaportens OL55:08+14:5911:23
7Mats BäckströmOK Enen55:46+15:3711:31
8Samuel NorenOK Enen57:14+17:0511:49
9Donald McCarthyÄrla IF57:20+17:1111:50
10Camilla AdlertegOK Enen58:01+17:5211:59
11Bo RenellOK Tor1:01:34+21:2512:43
12Gunnar JonssonHallstahammars OK1:02:11+22:0212:50
13Adam LiljaOK Enen1:02:35+22:2612:55
14Patrik SteenOK Enen1:10:36+30:2714:35
15Mats BernerssonOK Enen1:14:45+34:3615:26
16Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL1:22:51+42:4217:07
17Ville FontellOK Enen1:24:24+44:1517:26
18Kristoffer LarssonOK Enen1:25:53+45:4417:44
19Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköping2:14:30+1:34:2127:47
Mattias OlofssonOK Enenej godkänd
Rasmus SteenOK Enenej start

Öppen motion 17

3 890 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus AnderssonKlubblös40:2810:24
2Mttias TärnlundOK Linné41:46+1:1810:44
3Sten-Åke HolmbergSala OK43:37+3:0911:12
4Mats LiljaOK Enen47:02+6:3412:05
5Tobias DahlmarkVästerås SOK49:51+9:2312:48
6Anders Karl Westerberg OK Enen51:17+10:4913:11
7Thomas NyzellEskilstuna OL51:27+10:5913:13
8Christer LarssonSala OK54:21+13:5313:58
9Mats ErikssonSala OK1:00:02+19:3415:25
10Jenny EkvallVästerås SOK1:01:52+21:2415:54
11Mats KåbergKöping-Kolsva OK1:02:45+22:1716:07
12Kurt ErikssonVandrarringen1:04:17+23:4916:31
13Birgitta PetersenOK Enen1:08:58+28:3017:43
14Albert RenellOK Tor1:09:18+28:5017:48
15Pär ÅkerströmVästerås SOK1:12:49+32:2118:43
16Christer GalleMälarö SOK1:13:38+33:1018:55
17Ritva KärkkäinenAvesta OK1:13:48+33:2018:58
18Tord ÅhlgrenArboga OK1:18:48+38:2020:15
19Stefan BergOK Enen1:20:28+40:0020:41
20Lotta BrangefältVandrarringen1:21:34+41:0620:58
21Marcus WibergStora Sundby GoIF1:29:21+48:5322:58
22Malin IvermarkFrölunda OL1:33:44+53:1624:05
23Nils OlssonVandrarringen1:36:02+55:3424:41
Juhani LehtolaKlubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser