Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrcupen 20160419

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrcupen 20160419
Arrangörsorganisation: Ljusdals OK
Datum: tisdag 19 april 2016

Ö1 DAM

2 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen MikaelssonForsa OK23:5011:55
2Stina VilhelmssonForsa OK23:53+0:0311:56

Ö1 HERR

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel BütikoferLjusdals OK19:469:53
2Wilmer WennbergHudiksvalls OK24:08+4:2212:04
Filip ZetterbergHudiksvalls OKej godkänd

Ö3 DAM

3 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HuggForsa OK32:2310:47
2Anna-Lena FuruströmLjusdals OK41:00+8:3713:40
3Tove WesthForsa OK42:53+10:3014:17
4Inga-Lena BergfältHudiksvalls OK44:15+11:5214:45
5Annika SjöblomForsa OK56:16+23:5318:45

Ö3 HERR

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt AgnerLjusdals OK22:367:32
2Max ZetterbergHudiksvalls OK38:17+15:4112:45
3Lars-Åke SvenssonForsa OK47:11+24:3515:43

Ö5 DAM

3 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa TerentForsa OK40:3612:18
2Anna BryngelssonForsa OK44:10+3:3413:23
3Jessica ZetterbergHudiksvalls OK48:05+7:2914:34
4Saga DässmanHudiksvalls OK49:09+8:3314:53

Ö5 HERR

3 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan GunnarssonHudiksvalls OK30:059:06
2Johan MellinForsa OK32:15+2:109:46
3Hjalmar WennbergHudiksvalls OK38:06+8:0111:32
4Ibrahim KhalilForsa OK40:40+10:3512:19
5Olle LångbergHudiksvalls OK47:47+17:4214:28
6Per Anders SkalbergLjusdals OK48:05+18:0014:34
7Tomas BrandtHudiksvalls OK49:16+19:1114:55

Ö7 DAM

3 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Catherine WennbergHudiksvalls OK29:579:59
2Christina WestmanHudiksvalls OK33:26+3:2911:08
3Karin GustavssonForsa OK41:20+11:2313:46
4Maria FernmalmForsa OK52:44+22:4717:34
5Gun KrohnHudiksvalls OK54:55+24:5818:18

Ö7 HERR

3 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Gunnar SwärdForsa OK33:1811:06
2Björnar OlssonForsa OK36:32+3:1412:10
3Leif PerssonLjusdals OK40:56+7:3813:38
4Torbjörn NilssonOK Dellen48:06+14:4816:02
5Rolf KrohnHudiksvalls OK54:53+21:3518:17

Ö8 DAM

5 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa ErikssonForsa OK46:139:14
2Ronja HuggForsa OK51:30+5:1710:18
3Annesofie SkjärstadForsa OK52:50+6:3710:34
4Annika StaafForsa OK53:47+7:3410:45

Ö8 HERR

5 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Åke BladForsa OK36:167:15
2Leif BylarsForsa OK36:27+0:117:17
3Jonas LångbergHudiksvalls OK36:36+0:207:19
4Benjamin TerentForsa OK37:47+1:317:33
5Fredrik JuhlinForsa OK38:10+1:547:38
6Erik AnderssonVallsta SK40:29+4:138:05
7Peter KarlbergSnättringe SK41:11+4:558:14
8Lars EklundForsa OK42:11+5:558:26
9Tommy ÖstLjusdals OK42:56+6:408:35
10Per-Erik HellzenLjusdals OK47:35+11:199:31
11Marcus DolkForsa OK48:06+11:509:37
12Wille LångbergHudiksvalls OK51:53+15:3710:22
13Calle FuruströmLjusdals OK54:35+18:1910:55
14Dan ThorsellForsa OK57:36+21:2011:31
15Arne OlssonHudiksvalls OK1:10:32+34:1614:06
Rune JonssonLjusdals OKej godkänd

Ö9 DAM

6 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK53:428:23
2Amy RankkaLinköpings OK53:45+0:038:23

Ö9 HERR

6 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders TrolinForsa OK41:566:33
2Markus HellströmForsa OK46:53+4:577:19
3Anders OvegrenLjusdals OK57:59+16:039:03
4Jonny BerghForsa OK58:23+16:279:07
5Magnus JohanssonLjusdals OK1:08:23+26:2710:41

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser