Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrcupen 20160809

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrcupen 20160809
Arrangörsorganisation: Ljusdals OK
Datum: tisdag 9 augusti 2016

ÖM1 HERR

2 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt AgnérLjusdals OK20:137:46
1David SundströmSöderhamns OK34:1913:11
2Filip ZetterbergHudiksvalls OK28:13+8:0010:51
2Kalle LarssonForsa OK38:37+4:1814:51
3Markus HellströmForsa OK39:18+4:5915:06
4Johan NymanForsa OK40:28+6:0915:33
5Anders OvegrenLjusdals OK44:24+10:0517:04
6Magnus EngbergLjusdals OK44:51+10:3217:15
7Anders ThorstenssonLjusdals OK47:02+12:4318:05
8Benny GäfvertLjusdals OK49:44+15:2519:07
9Karl-Erik EngblomValbo AIF52:45+18:2620:17

ÖM3 DAM

2 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa WinderLjusdals OK30:5112:51
2Charlotte ThorstenssonLjusdals OK41:19+10:2817:12

ÖM3 HERR

2 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noa BerglundTäby OK18:167:36
2Bengt AgnérLjusdals OK19:43+1:278:12
3Wilmer WennbergHudiksvalls OK28:19+10:0311:47

ÖM5 DAM

3 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina BlomHudiksvalls OK51:3916:39
2Inga-Lena BergfältHudiksvalls OK51:45+0:0616:41
3Ulrika KarlssonForsa OK56:04+4:2518:05
4Gun KrohnHudiksvalls OK1:26:16+34:3727:49

ÖM5 HERR

3 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar WennbergHudiksvalls OK29:419:34
2Jonas BjörsLjusdals OK34:21+4:4011:04
3Bengt AgnérLjusdals OK35:12+5:3111:21
4Olle LångbergHudiksvalls OK38:43+9:0212:29
5Börje StrömLjusdals OK47:04+17:2315:10
6Jörgen JohanssonForsa OK55:58+26:1718:03

ÖM7 DAM

2 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina FlordalLjusdals OK30:0411:08
2Maria FernmalmForsa OK31:36+1:3211:42
3Christina WestmanHudiksvalls OK34:46+4:4212:52
4Karin GustavssonForsa OK37:15+7:1113:47
5Karin DelinAlfta-Ösa OK37:55+7:5114:02

ÖM7 HERR

2 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif BylarsForsa OK29:5011:02
2Jon FlordalLjusdals OK30:21+0:3111:14
3Torbjörn NilsonOK Dellen33:16+3:2612:19
4John BerglundAlfta-Ösa OK33:55+4:0512:33
5Leif PerssonLjusdals OK35:55+6:0513:18
6Björnar OlssonForsa OK36:33+6:4313:32
7Sören AnderssonJärbo OK39:26+9:3614:36
8Rolf KrohnHudiksvalls OK42:57+13:0715:54

ÖM8 DAM

3 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie JonassonForsa OK34:129:46
2Catherine WennbergHudiksvalls OK34:16+0:049:47
3Åsa ErikssonForsa OK35:04+0:5210:01
4Elin JohanssonForsa OK43:23+9:1112:23
5Frida JonssonLjusdals OK45:05+10:5312:52
6Mikaela BlomForsa OK46:58+12:4613:25
7Anki AnderssonForsa OK48:22+14:1013:49

ÖM8 HERR

3 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas LångbergHudiksvalls OK34:169:47
2Ivan SöderkvistLjusdals OK36:11+1:5510:20
3Tommy ÖstLjusdals OK36:24+2:0810:24
4Jimmy JohanssonForsa OK38:11+3:5510:54
5Marcus DolkForsa OK38:16+4:0010:56
6Fredrik JuhlinForsa OK38:59+4:4311:08
7Bertil AnderssonLjusdals OK39:44+5:2811:21
8Sveke JonssonOK Dellen45:16+11:0012:56
9Ulf JonssonLjusdals OK45:17+11:0112:56
10Rune JonssonLjusdals OK45:24+11:0812:58
11Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK46:40+12:2413:20
12Magnus JohanssonLjusdals OK48:27+14:1113:50
Stefan GunnarssonHudiksvalls OKej godkänd

ÖM9 DAM

4 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad36:538:01
2Amy RankkaLinköpings OK38:55+2:028:27
3Hanna KjellinForsa OK41:31+4:389:01
4Hanna GäfvertLjusdals OK59:05+22:1212:50

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser