Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Nordcupen Final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Nordcupen Final
Arrangörsorganisation: Järfälla OK
Datum: lördag 28 november 2015

D16

2 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnea JohanssonTäby OK17:007:23
2Karin ModinBromma-Vällingby SOK18:03+1:037:50
3Isa LundqvistJärfälla OK18:19+1:197:57
4Jonna LundbäckJärfälla OK19:23+2:238:25
5Veronica RedtzerAttunda OK19:24+2:248:26
6Sofia BengtssonSundbybergs IK20:30+3:308:54
7Vera BogrenSundbybergs IK20:32+3:328:55
8Sofia DamneBromma-Vällingby SOK22:00+5:009:33
9Josefine AnderssonTäby OK22:31+5:319:47
10Meta NordesjöSundbybergs IK24:33+7:3310:40
11Rebecka HaraldssonTäby OK27:55+10:5512:08
Selma GumaeliusWaxholms OKej start

H16

2 450 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristoffer TengrothSundbybergs IK14:135:48
2Oskar EdvardssonJärfälla OK14:21+0:085:51
3Fredrik StenbeckOK Österåker14:45+0:326:01
4Johan LangerakJärfälla OK15:56+1:436:30
5Benjamin LangerakJärfälla OK16:08+1:556:35
6Noel WaldenfjordJärfälla OK16:49+2:366:51
7Anton SilierJärfälla OK17:09+2:566:59
8Robert ColeVäsby OK17:43+3:307:13
9Tobias AbrahamssonSundbybergs IK17:58+3:457:20
10Albin KvarnefalkJärfälla OK18:38+4:257:36
11Otto BalckVallentuna-Össeby OL18:56+4:437:43
12Arne KvarnefalkJärfälla OK19:28+5:157:56
13Christian LindhSundbybergs IK19:51+5:388:06
14Emil GustafssonJärfälla OK20:01+5:488:10
15Hampus NorrbyJärfälla OK20:12+5:598:14
16Fredrik HanssonTäby OK20:28+6:158:21
17Jakob VestmanOK Österåker21:16+7:038:40
18Niklas SvenssonJärfälla OK23:04+8:519:24
19Samuel KyletoftVäsby OK25:17+11:0410:19
20Rasmus KihlSundbybergs IK25:28+11:1510:23
21Isaac EnquistBromma-Vällingby SOK31:41+17:2812:55
22Niklas CarlssonSundbybergs IK35:06+20:5314:19
23Anton NordinAttunda OK35:20+21:0714:25

D14

2 200 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda LindhSundbybergs IK15:347:04
2Therese NilssonOK Österåker17:01+1:277:44
3Ida HofstedtVallentuna-Össeby OL17:04+1:307:45
4Jessica KarlsenJärfälla OK17:11+1:377:48
5Alma HellströmAttunda OK17:45+2:118:04
6Lovisa NilssonAttunda OK17:55+2:218:08
7Ellinor HambergJärfälla OK18:26+2:528:22
8Sigrid CarlssonSundbybergs IK18:27+2:538:23
9Maja SandvikAttunda OK19:00+3:268:38
10Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL19:15+3:418:45
11Ida SpennareAttunda OK19:18+3:448:46
12Sofia EdvardssonJärfälla OK19:37+4:038:55
13Vilde WoldSundbybergs IK19:39+4:058:55
14Tuva FalkSundbybergs IK19:46+4:128:59
15Ellinor BjörklundJärfälla OK20:11+4:379:10
16Elin BjessmoBromma-Vällingby SOK20:39+5:059:23
17Sara SundinWaxholms OK21:26+5:529:44
18Malin HanssonTäby OK22:09+6:3510:04
19Felicia BredinAttunda OK22:59+7:2510:26
20Alice HallménJärfälla OK26:05+10:3111:51
21Sofia IversAttunda OK28:12+12:3812:49

H14

2 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max HoppeWaxholms OK14:106:26
2Johan LundbäckJärfälla OK14:16+0:066:29
3Philip ForngrenVallentuna-Össeby OL14:32+0:226:36
4Jonatan StåhlSundbybergs IK14:42+0:326:40
5Manne HammarbergJärfälla OK15:07+0:576:52
6Lukas WernerIFK Lidingö SOK15:09+0:596:53
7Samuel LindénAttunda OK15:41+1:317:07
8Axel MålargårdTäby OK15:53+1:437:13
9Linus AlbinssonJärfälla OK18:20+4:108:20
10Filip HulthénJärfälla OK18:39+4:298:28
11Emil SoneAttunda OK18:52+4:428:34
12Carl TiemerSundbybergs IK21:52+7:429:56
13Ludvig NordinAttunda OK22:01+7:5110:00
14Isak SöderstenJärfälla OK22:58+8:4810:26
15Jonathan BlomlöfIFK Lidingö SOK23:13+9:0310:33
16Lukas GustafssonJärfälla OK26:25+12:1512:00
17Viktor LejonklouSundbybergs IK26:55+12:4512:14
Olle Pettersson GradinAttunda OKej start
Isak WestringJärfälla OKej start
Vilhelm KarlinSundbybergs IKej start

D14 Kort

1 675 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen FreyeWaxholms OK28:1616:52

H14 Kort

1 675 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nicholas HanssonOK Österåker20:1112:02
2Alexander SarfatiJärfälla OK23:18+3:0713:54
3Emil KarlssonVäsby OK24:39+4:2814:42
4Pontus AbrahamssonSundbybergs IK46:22+26:1127:40
4Pontus AbrahamssonSundbybergs IK46:22+26:1127:40
Kevin AminVäsby OKej start

D12

1 675 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrika NordquistTäby OK13:478:13
2Juliet WaldenfjordJärfälla OK14:04+0:178:23
3Maja HoppeWaxholms OK17:18+3:3110:19
4Doris IkoVallentuna-Össeby OL17:47+4:0010:37
5Paula SilierJärfälla OK18:02+4:1510:45
6Märta SandvikAttunda OK18:56+5:0911:18
7Bella PedersenJärfälla OK19:54+6:0711:52
8Tilde JonssonOK Österåker20:11+6:2412:02
9Alma MålargårdTäby OK20:21+6:3412:08
10Sofia SundinWaxholms OK20:22+6:3512:09
11Linnea NordinAttunda OK21:18+7:3112:42
12Moa FröstadiusSundbybergs IK22:31+8:4413:26
13Malin StrömqvistAttunda OK29:15+15:2817:27
Clea WallnäsSundbybergs IKej godkänd
Thea LennartssonJärfälla OKej start
Ronja StåhlSundbybergs IKej start

H12

1 675 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eskil WidehagSundbybergs IK11:527:05
2Erik BovalliusJärfälla OK11:56+0:047:07
3Marcus SteneboAttunda OK12:17+0:257:20
4Marcus EkmanVallentuna-Össeby OL13:29+1:378:02
5Linus NilssonOK Österåker13:44+1:528:11
6Elis IversAttunda OK13:46+1:548:13
7Theodor BrabieJärfälla OK13:47+1:558:13
8William GrunderJärfälla OK13:50+1:588:15
9Johan FochsenWaxholms OK14:01+2:098:22
10Filip LindqvistTäby OK14:35+2:438:42
11Viktor SoneAttunda OK14:54+3:028:53
11Jesper ÅkessonJärfälla OK14:54+3:028:53
13Jannick BrabieJärfälla OK15:57+4:059:31
14Joel ThalénSundbybergs IK16:08+4:169:37
15Martin ErikssonVäsby OK16:19+4:279:44
16Melker PalmJärfälla OK16:56+5:0410:06
17Gustaf HofstedtVallentuna-Össeby OL17:12+5:2010:16
18Henrik NerellAttunda OK17:29+5:3710:26
19Anton MörkforsJärfälla OK18:10+6:1810:50
20Oskar FredzellJärfälla OK19:49+7:5711:49
21Theodor AnderssonTäby OK20:17+8:2512:06
22Valdemar EdinJärfälla OK23:07+11:1513:48
23Malte AlbinssonOK Österåker24:00+12:0814:19
24Viktor ErikssonBromma-Vällingby SOK28:41+16:4917:07
25Elias JavehedVallentuna-Össeby OL29:20+17:2817:30
26Alvin LarssonAttunda OK33:44+21:5220:08
27Mikael KökeritzSundbybergs IK41:30+29:3824:46
Marcus SneitzJärfälla OKej start
Didrik RosenqvistBromma-Vällingby SOKej start
Albin IsacssonBromma-Vällingby SOKej start

D12 Kort

1 325 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba LotsanderIFK Lidingö SOK18:0513:38
2Sandra RosenqvistTäby OK23:30+5:2517:44

H12 Kort

1 325 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil FranzénSundbybergs IK13:3110:12
2Alexander IggmarkBromma-Vällingby SOK16:13+2:4212:14
3Ivar DuvhökWaxholms OK17:23+3:5213:07
4Sam HashemiBromma-Vällingby SOK18:33+5:0214:00

D10

1 325 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida HellströmAttunda OK11:178:30
2Vilma NilssonAttunda OK12:05+0:489:07
3Lovisa NordquistTäby OK12:30+1:139:26
4Matilda EkmanVallentuna-Össeby OL14:27+3:1010:54
5Ebba WestringJärfälla OK15:22+4:0511:35
6Maja FalkSundbybergs IK15:27+4:1011:39
7Selma CarlsonBromma-Vällingby SOK15:32+4:1511:43
8Stina PedersenJärfälla OK15:53+4:3611:59
9Stella ÖstblomJärfälla OK16:23+5:0612:21
10Elsa ForsbergJärfälla OK21:53+10:3616:30
11Alma BarkstedtTäby OK22:20+11:0316:51
12Linda StrömqvistAttunda OK33:48+22:3125:30
13Sara StrömqvistAttunda OK46:13+34:5634:52

H10

1 325 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonatan AndersonJärfälla OK9:587:31
2Simon LundellOK Österåker9:59+0:017:32
3Marcus GrunderJärfälla OK10:18+0:207:46
4Svante SandvikAttunda OK11:18+1:208:31
5Jens FochsenWaxholms OK11:41+1:438:49
6Axel BalckVallentuna-Össeby OL15:04+5:0611:22
7Anton BartschJärfälla OK15:32+5:3411:43
8Petter FochsenWaxholms OK15:57+5:5912:02
9Anton KarlssonWaxholms OK21:45+11:4716:24
10Hampus SundbergJärfälla OK22:21+12:2316:52
11Noel HellbergSundbybergs IK23:44+13:4617:54

U1

1 300 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin JavehedVallentuna-Össeby OL12:399:43
2Irma WidehagSundbybergs IK13:02+0:2310:01
3Max BoströmJärfälla OK13:40+1:0110:30
4Rasmus SvandalVäsby OK13:59+1:2010:45
5Julia PetterssonJärfälla OK14:43+2:0411:19
6Rickard SturkWaxholms OK14:56+2:1711:29
7Filip NyströmWaxholms OK15:21+2:4211:48
8Emelie HolmströmTäby OK15:36+2:5712:00
9Hanna CarlenstamVäsby OK15:37+2:5812:00
10John NymanJärfälla OK15:39+3:0012:02
11Max LindqvistTäby OK15:45+3:0612:06
12Alma HallstenTäby OK16:18+3:3912:32
13Ida HellbergSundbybergs IK16:32+3:5312:43
14Nova FalkSundbybergs IK16:33+3:5412:43
15Saga HellbergSundbybergs IK16:35+3:5612:45
16Viktor TofteJärfälla OK16:58+4:1913:03
17Signe AlbinssonOK Österåker17:07+4:2813:10
18Filip WallnäsSundbybergs IK17:16+4:3713:16
19Francis EyemJärfälla OK17:21+4:4213:20
20Dante VidinSolna OK17:59+5:2013:50
21Jenny RosenqvistTäby OK18:30+5:5114:13
22Erik WallnäsSundbybergs IK18:32+5:5314:15
23Dagny IkoVallentuna-Össeby OL18:35+5:5614:17
24Alice HellbergSundbybergs IK19:30+6:5115:00
25Simon SiljekvistJärfälla OK19:43+7:0415:10
26Anna WirénWaxholms OK19:59+7:2015:22
27Moa HöökJärfälla OK20:15+7:3615:34
27Alwin KalanderVäsby OK20:15+7:3615:34
29Dennis JandallJärfälla OK21:13+8:3416:19
30Greta SandvikAttunda OK21:30+8:5116:32
31Amanda MörkforsJärfälla OK21:31+8:5216:33
32Agnes KarlssonWaxholms OK21:32+8:5316:33
33Astrid RollJärfälla OK21:42+9:0316:41
34Ella LindqvistTäby OK22:03+9:2416:57
35Vera EnbomJärfälla OK22:44+10:0517:29
36Simon SjölundJärfälla OK22:45+10:0617:30
37Oliver HellgrenVäsby OK25:03+12:2419:16
38Samuel StrömbäckJärfälla OK25:12+12:3319:23
39Edvin BjörklundJärfälla OK26:54+14:1520:41
40Natalie JandallJärfälla OK27:40+15:0121:16
41Leo EnglundAttunda OK38:48+26:0929:50
Linda ValfridssonJärfälla OKej godkänd
Wilma AnterudVäsby OKej start
Arvid BacklundWaxholms OKej start
Simon FredzellJärfälla OKej start
Ella HallstenTäby OKej start
Ida HultstrandJärfälla OKej start
Victor LjungströmJärfälla OKej start
Lilly ThorellJärfälla OKej start
Saga WinanderJärfälla OKej start

U2

1 325 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Greta WirénWaxholms OK12:389:32
2Moa JohanssonVäsby OK13:31+0:5310:12
2Sebastian TorgerstadVäsby OK13:31+0:5310:12
4Viggo VidinSolna OK13:35+0:5710:15
5Botvid SimonssonSundbybergs IK14:13+1:3510:43
6Fred ErikssonSolna OK14:42+2:0411:05
7Benjamin BengtssonSundbybergs IK15:08+2:3011:25
8Viktor SandqvistVäsby OK15:14+2:3611:29
9Olle DuvhökWaxholms OK15:41+3:0311:50
10Kelvin NordströmSolna OK15:43+3:0511:51
10Hanna EkströmJärfälla OK15:43+3:0511:51
12Louise ByströmBromma-Vällingby SOK16:01+3:2312:05
13Simon AndersonJärfälla OK16:31+3:5312:27
14Egon WistedtSundbybergs IK17:27+4:4913:10
15Tilda StenbackJärfälla OK17:42+5:0413:21
16Adrian KronhefferSolna OK18:03+5:2513:37
17Ella LybertVäsby OK18:17+5:3913:47
18Linnéa SandströmAttunda OK18:50+6:1214:12
19Oskar BartschJärfälla OK19:03+6:2514:22
20Elsa WirénWaxholms OK19:04+6:2614:23
21Linnéa KarlssonVäsby OK19:37+6:5914:48
22Mira ReignierJärfälla OK20:53+8:1515:45
23Louise HambergJärfälla OK20:54+8:1615:46
24Wilhelm LarssonJärfälla OK23:13+10:3517:31
25Olle PalmOK Österåker24:28+11:5018:27
26Moa RollJärfälla OK25:40+13:0219:22
27Wilma JosefssonVäsby OK27:00+14:2220:22
28Alva AlfredssonAttunda OK27:31+14:5320:46
29Polly von ZweigbergkSundbybergs IK49:24+36:4637:16
30Minna KökeritzSundbybergs IK49:32+36:5437:23
Emil AnterudVäsby OKej start
Leopoldine HeldSundbybergs IKej start
Zoe JahnsJärfälla OKej start
Edvin JohanssonVäsby OKej start
Lovisa NilssonJärfälla OKej start
Lukas SjöblomAttunda OKej start
Matilda SjöblomAttunda OKej start
Leo UndsénJärfälla OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser