Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tisarträffen medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tisarträffen medel
Arrangörsorganisation: OK Tisaren
Datum: lördag 7 maj 2011

D21

3 470 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ines BrodmannIFK Lidingös Skid o OK30:068:40
2Benita HanssonGotlands Bro Orienteringsklubb33:18+3:129:35
3Kristin JacobsonKFUM Örebro OK35:04+4:5810:06
4Edita MartusevičiūtėKFUM Örebro OK35:34+5:2810:14
4Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK35:34+5:2810:14
6Helén PerssonFinspångs SOK36:29+6:2310:30
7Charlotte FlansbjerOK Djerf36:31+6:2510:31
8Malin JacobsonOK Milan39:19+9:1311:19
9Teresé KorkeakoskiOK Milan39:32+9:2611:23
10Charlotte WahlströmAlmby IK41:44+11:3812:01
11Lisa ÅbergTjällmo-Godegårds OK41:52+11:4612:03
12Rebecka AdolfssonOK Kåre42:05+11:5912:07
13Emma ArleboKFUM Örebro OK44:45+14:3912:53
14Jenny JohanssonKFUM Örebro OK45:12+15:0613:01
15Sara GarpenlundKFUM Örebro OK45:45+15:3913:11
16Lisa WesterbergOK Milan47:13+17:0713:36
17Liselott EricsonLinköpings OK53:58+23:5215:33
Linda LännenmäkiKFUM Örebro OKej godkänd
Susanne ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Sofia NydahlOK Motalaej godkänd

H21

4 710 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matthias MerzRajamäen Rykmentti29:066:10
2Hans BrolundOK Denseln31:10+2:046:37
3Henrik BerggrenOK Denseln32:11+3:056:49
4Mats RöjgårdOK Kolmården32:32+3:266:54
5Per EklöfKFUM Örebro OK33:32+4:267:07
6Anders KleistOK Denseln33:51+4:457:11
7Jakob WallenhammarHagaby GOIF34:12+5:067:15
8Anders LindéusHagaby GOIF35:08+6:027:27
9Mikael AnderssonLinköpings OK35:54+6:487:37
10Johan Asphjell BjørnaasFrol IL36:14+7:087:41
11Per JanssonOK Djerf36:22+7:167:43
12Thomas PerssonOK Denseln36:27+7:217:44
13Oleksandr StarovOK Denseln36:31+7:257:45
14Erik GrothKFUM Örebro OK36:44+7:387:47
15Mattias KarlssonVäxjö OK37:03+7:577:51
16Erik HarlénKFUM Örebro OK37:27+8:217:57
17Håkan SamorTjällmo-Godegårds OK37:49+8:438:01
18Marcus AnderssonKFUM Örebro OK38:12+9:068:06
19Stefan AronssonKFUM Örebro OK38:49+9:438:14
20Sebastian MånssonHagaby GOIF39:41+10:358:25
21Erik HelanderOK Roxen39:52+10:468:27
22Christer GarpenlundKFUM Örebro OK40:27+11:218:35
23Jacob WesterbergFinspångs SOK40:38+11:328:37
24Hans MelinHagaby GOIF41:00+11:548:42
25Örjan ErikssonKFUM Örebro OK41:20+12:148:46
26Johan WändellVästerås SOK46:06+17:009:47
27Erik JanssonKFUM Örebro OK47:11+18:0510:01
28John OskarssonHagaby GOIF47:31+18:2510:05
29Fredrik TörnmarckAskersunds OK53:56+24:5011:27
30Albin OlaussonAskersunds OK56:44+27:3812:02
31Filip SöderlundOK Milan57:38+28:3212:14
32Hans EgefalkHagaby GOIF1:06:00+36:5414:00
33Björn EngströmLustens OK1:10:05+40:5914:52
34Simon NybergNAIS Orienteringsklubb1:14:58+45:5215:54
Calle AnderssonOK Skogsstjärnanej godkänd
Simon MarkendahlVänersborgs SKej godkänd
Ulf BylundIFK Enskedeej start
Olle LindmanFinspångs SOKej start
Daniel StunzKFUM Örebro OKej start

D20

3 310 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna HåkanssonOK Kolmården38:0611:30
2Sofia AldénFinspångs SOK52:41+14:3515:54
Sofie AxeenStjärnorps SKej start

H18

3 470 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas AxénMotala AIF OL31:389:06
2Jonas LindahlOK Milan33:31+1:539:39
3Simon LundinFinspångs SOK37:17+5:3910:44
4Erik RambergHallstahammars OK50:19+18:4114:30
5Martin VidfeltLindebygdens OK52:06+20:2815:00
6Anders Hansen-HaugAskersunds OK1:00:09+28:3117:20
7Thomas BjörkrothOK Djerf1:11:00+39:2220:27
Johan LiTibro OKej godkänd

D16

3 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fanny AsketunOK Roxen31:1810:15
2Linnea LandforsLustens OK34:34+3:1611:20
3Märta BerggrenOK Kolmården36:50+5:3212:04
4Ebba EkmanLustens OK38:43+7:2512:41
5Frida StrömbergFinspångs SOK48:55+17:3716:02
6Evelina PäiväniemiLaxå OK59:50+28:3219:37
7Jessica KorkeakoskiOK Milan1:05:08+33:5021:21
8Cecilia BomanLustens OK1:12:04+40:4623:37
Elin LindbergOK Djerfej godkänd
Frida LövgrenIFK Moras OKej start

H16

3 320 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik MalmforsOK Denseln31:219:26
2Sebastian SvenssonFinspångs SOK33:26+2:0510:04
3Martin EngmanOK Denseln33:38+2:1710:07
4Per LindmanFinspångs SOK35:03+3:4210:33
5Henrik HåkanssonOK Kolmården35:25+4:0410:40
6David AxelssonFinspångs SOK35:52+4:3110:48
7Fredrik TegströmLinköpings OK36:32+5:1111:00
Hampus AhlOK Tisarenej godkänd
Edvin HultbergHagaby GOIFej start

D16 Kort

2 740 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia DanielssonKöping-Kolsva OK42:1915:26
2Josefin MagnussonLustens OK1:00:36+18:1722:07

H16 Kort

2 740 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel VidfeltLindebygdens OK56:1220:30

D14

2 740 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin JohanssonFinspångs SOK27:4810:08
1Moa HedegårdOK Kolmården27:4810:08
3Maria GustafssonHagaby GOIF29:54+2:0610:54
4Lovisa JonssonHallstahammars OK30:52+3:0411:15
5Saga SanderOK Milan32:17+4:2911:46
6Frida JohanssonLinköpings OK34:51+7:0312:43
7Kajsa JohanssonSkattkärrs IF36:35+8:4713:21
8Sarah PerssonOK Denseln36:49+9:0113:26
9Tilda FranssonOK Milan38:17+10:2913:58
10Felicia GustafssonOK Tylöskog39:36+11:4814:27
11Isabella AgerhällOK Tisaren39:52+12:0414:32
12Julia JärlebarkOK Tylöskog42:54+15:0615:39
13Caroline SkeppstedtKFUM Örebro OK46:26+18:3816:56
14Clara JohanssonKFUM Örebro OK50:23+22:3518:23
Elin JohanssonSkattkärrs IFej start

H14

2 740 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip JacobssonDegerfors OK18:066:36
2Ville JohanssonOK Kolmården20:14+2:087:23
3Martin SärnbrinkOK Tisaren22:40+4:348:16
4Alexander WiklundFinspångs SOK22:48+4:428:19
5Tom CampbellLustens OK23:43+5:378:39
6Albin LillieströmOK Roxen24:48+6:429:03
7Jakob FranssonOK Milan27:40+9:3410:05
8Jacob ErikssonKFUM Örebro OK28:23+10:1710:21
9Andreas FührAlmby IK28:39+10:3310:27
10Robin SvennbergDegerfors OK28:50+10:4410:31
11Elias LandforsLustens OK30:18+12:1211:03
12Amadeus HanssonGotlands Bro Orienteringsklubb30:35+12:2911:09
13Fredrik WunderDegerfors OK35:47+17:4113:03
14Johan NilssonDegerfors OK36:02+17:5613:09
15Hannes WegeliusHagaby GOIF42:00+23:5415:19
16Jesper HedarEskilstuna OL42:12+24:0615:24
17Lukas PerssonKFUM Örebro OK45:56+27:5016:45
18Johannes ÄngHagaby GOIF49:36+31:3018:06
19Benjamin SahlinArboga OK57:11+39:0520:52
20Adam KuttiHagaby GOIF1:01:06+43:0022:17
Douglas PerssonEskilstuna OLej godkänd
Per KarlssonOK Tylöskogej start

D14 Kort

2 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabell BrodinOK Letstigen39:3417:12
2Julia BadLustens OK44:32+4:5819:21

H14 Kort

2 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas LöfvenhamnOK Letstigen28:0612:13
2Johan WahlströmAskersunds OK29:15+1:0912:43
3Max WunderDegerfors OK39:05+10:5916:59
Josef HarknäsVingåkers OKej godkänd

D12

2 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa BerggrenOK Kolmården21:089:11
2Stina LindbergOK Djerf24:13+3:0510:31
3Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan24:35+3:2710:41
4Adelina FunkeLeksands OK28:16+7:0812:17
5Frida JohanssonOK Djerf28:23+7:1512:20
6Elin SchagerströmGarphyttans IF28:37+7:2912:26
7Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK30:04+8:5613:04
8Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubb31:27+10:1913:40
9Erica OlssonOK Djerf32:36+11:2814:10
10Linnea BodinAlmby IK35:56+14:4815:37
11Thea BadLustens OK49:40+28:3221:35
12Klara PerssonKFUM Örebro OK53:09+32:0123:06
13Joline GustafssonOK Tylöskog55:32+34:2424:08

H12

2 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo LillieströmOK Roxen17:567:47
2Axel OlssonOK Skogsstjärnan24:55+6:5910:50
3Axel StridKFUM Örebro OK25:05+7:0910:54
4Josef WennblomHagaby GOIF26:18+8:2211:26
5Eric CampbellLustens OK26:48+8:5211:39
6Emil AlpbergAlmby IK28:35+10:3912:25
7Håkan RambergHallstahammars OK30:30+12:3413:15
8Thorsten SvenssonFinspångs SOK33:35+15:3914:36
9Axel JohanssonFinspångs SOK38:51+20:5516:53
10Elias AxelssonFinspångs SOK40:04+22:0817:25
11Samuel JonssonHallstahammars OK45:45+27:4919:53
12Oskar BroddegårdSkogspojkarnas OK46:48+28:5220:20
Johan LindmanFinspångs SOKej godkänd

D12 Kort

1 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina JohanssonKFUM Örebro OK23:4512:18
2Wilma NatanaelssonVingåkers OK30:11+6:2615:38
3Ida SanderOK Milan31:28+7:4316:18

H12 Kort

1 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WallströmNyköpings OK21:3111:08
2William NilssonNyköpings OK21:37+0:0611:12
3Patrick JonesSkogspojkarnas OK29:18+7:4715:10
4Sebastian PerssonEskilstuna OL36:50+15:1919:05
Ludwig PernesSkogspojkarnas OKej godkänd
Isak VidfeltLindebygdens OKej start

D10

1 930 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda JanssonOK Djerf18:589:49
2Moa ArleboKFUM Örebro OK19:31+0:3310:06
3Signe NilssonNyköpings OK26:50+7:5213:54
4Julia FunkeLeksands OK28:15+9:1714:38
5Jensine SvenssonFinspångs SOK28:21+9:2314:41
6Linnéa SamuelssonNAIS Orienteringsklubb49:05+30:0725:25

H10

1 930 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan AlpbergAlmby IK14:087:19
2Leo JohanssonOK Kolmården18:17+4:099:28
2Emanuel HerberthsonLinköpings OK18:17+4:099:28
4Josef HelanderOK Roxen18:25+4:179:32
5Casper HedarEskilstuna OL18:30+4:229:35
6Samuel MalmforsSkogspojkarnas OK23:41+9:3312:16
7Alexander JanssonOK Djerf34:56+20:4818:06
8Alex BödecsVingåkers OK42:55+28:4722:14
9Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK47:48+33:4024:46
Stellan RöbergVingåkers OKej start

D35

3 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin WiklundAlmby IK42:2312:48
2Sofia CarlssonLindebygdens OK44:24+2:0113:24
3Anna JanssonOK Djerf1:08:32+26:0920:42

H35

4 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus FunkeLeksands OK36:268:20
2Stefan KarlssonOK Roxen43:09+6:439:52
3Örjan SandellOK Roxen48:41+12:1511:08
4Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK51:04+14:3811:41
5Lars-Ola WesterlundLustens OK54:10+17:4412:23

D40

2 890 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika IvarssonLinköpings OK27:049:21
2Marie HedarEskilstuna OL30:16+3:1210:28
3Maria WallströmNyköpings OK33:02+5:5811:25
4Barbara SvenssonFinspångs SOK33:12+6:0811:29
5Lena LindmanFinspångs SOK35:05+8:0112:08
6Maria OlofssonLinköpings OK37:43+10:3913:03
7Karin JohanssonKFUM Örebro OK39:07+12:0313:32
8Annica BerggrenOK Kolmården40:46+13:4214:06
9Anette JohanssonOK Kolmården46:59+19:5516:15
10Malin PeterssonOK Denseln57:41+30:3719:57
Eeva PäiväniemiLaxå OKej godkänd
Kajsa KällérusKFUM Örebro OKej start

H40

3 780 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan29:247:46
2Mats WesterbergOK Tyr41:27+12:0310:57
3Jonas SamuelssonLustens OK41:29+12:0510:58
4Pelle LandforsLustens OK42:06+12:4211:08
5Fredrik JönssonMotala AIF OL42:54+13:3011:20
6Johan PetterssonOK Motala45:35+16:1112:03
7Michael EngströmAvesta OK45:49+16:2512:07
8Niklas SamuelssonNAIS Orienteringsklubb50:00+20:3613:13
9Tomas KarlssonLindebygdens OK51:54+22:3013:43
10Per-Ola ThuressonOK Tylöskog1:07:33+38:0917:52
Johan FridströmFinspångs SOKej start
Per JohanssonMotala AIF OLej start
Anders LillieströmOK Roxenej start

D45

2 790 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dorothe SpillmannIF Thor31:5211:25
2Anne BodinAlmby IK31:56+0:0411:26
3Annika BrodinLindebygdens OK32:49+0:5711:45
4Torun PahlmGarphyttans IF33:24+1:3211:58
5Maria SkogsbergMariestads FK34:30+2:3812:21
6Maria SahlinArboga OK35:20+3:2812:39
7Sofia HolmgrenHagaby GOIF37:57+6:0513:36
8Charlotte JohanssonSkattkärrs IF39:20+7:2814:05
9Eva-Lena JonssonNyköpings OK47:36+15:4417:03
10Helén SvenssonKristinehamns OK47:43+15:5117:06
11Lena RambergHallstahammars OK48:32+16:4017:23
12Marie HåkanssonOK Kolmården49:22+17:3017:41
13Anneli WiklundFinspångs SOK51:41+19:4918:31
14Monika LundqvistSkogspojkarnas OK57:39+25:4720:39
15Eva KorkeakoskiOK Milan1:11:15+39:2325:32
Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OLej start

H45

3 470 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus HerberthsonLinköpings OK30:388:49
2Lars SchagerströmGarphyttans IF31:59+1:219:13
3Thomas DanielssonKöping-Kolsva OK32:41+2:039:25
4Dan NilssonNyköpings OK33:16+2:389:35
5Ulf DanielssonÅmåls OK36:09+5:3110:25
6Håkan AlmqvistOK Djerf36:41+6:0310:34
7Jan JohanssonBjörkfors GOIF39:03+8:2511:15
8Magnus HellbergEskilstuna OL40:32+9:5411:40
9Kenneth KarlssonVingåkers OK42:55+12:1712:22
10Micke WallströmNyköpings OK43:04+12:2612:24
11Leif StrömbergFinspångs SOK43:57+13:1912:39
12Tomas VidfeltLindebygdens OK45:31+14:5313:07
13Christer JonssonHallstahammars OK45:44+15:0613:10
14Niklas SanderOK Milan46:33+15:5513:24
15Patrik ThybeckLindebygdens OK48:42+18:0414:02
16Tommy NylundOK Tor51:31+20:5314:50
17Patrik KorallMotala AIF OL54:26+23:4815:41
18Kjell JohanssonSkattkärrs IF55:02+24:2415:51
19Kari PäiväniemiLaxå OK55:48+25:1016:04
20Björn SvenssonOK Djerf56:27+25:4916:16
21Jörgen OlaussonVingåkers OK57:28+26:5016:33
22Kent-Ove BödecsVingåkers OK1:09:34+38:5620:02
Peter BerggrenOK Kolmårdenej godkänd
Fredrik NilssonKFUM Örebro OKej start
Jimmy AleniusBoxholm-Mjölby OLej start

D50

2 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva OskarssonHagaby GOIF31:3511:19
2Anne BössfallLinköpings OK34:02+2:2712:11
3Ingrid KensbyOK Tyr49:27+17:5217:43
Yvonne BengtssonMariestads FKej start

H50

3 310 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger EngmanHagaby GOIF34:3110:25
2Thomas PetterssonNAIS Orienteringsklubb34:53+0:2210:32
3Torbjörn KarlssonHagaby GOIF36:07+1:3610:54
4Bo GustavssonOK Tylöskog37:37+3:0611:21
5Thomas LagesonKöping-Kolsva OK38:19+3:4811:34
6Jonas KarlssonOK Tylöskog38:41+4:1011:41
7Jan-Olov BergmanVästerås SOK39:54+5:2312:03
8Björn AlpbergAlmby IK40:41+6:1012:17
9Klas ThybeckLindebygdens OK42:00+7:2912:41
10Jan-Olof BäckOK Djerf42:13+7:4212:45
11Mats KensbyOK Tyr48:17+13:4614:35
12Kenneth HagströmOK Letstigen52:52+18:2115:58
13Torsten RambergHallstahammars OK59:27+24:5617:57
14Torbjörn MagnussonLustens OK1:00:01+25:3018:07
15Bo MagnussonKFUM Örebro OK1:05:31+31:0019:47
16Robert HåkanssonOK Kolmården1:19:08+44:3723:54
Jan-Åke KarlssonHagaby GOIFej godkänd
Mats ErikssonGöteborg-Majorna OKej start

D55

2 420 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK25:3810:35
2Britt-Marie AldénOK Kolmården26:23+0:4510:54
3Britt GunnarssonKristinehamns OK31:42+6:0413:05
4Lena JansonArboga OK31:47+6:0913:08
5Karin JansonOK Fryksdalen34:45+9:0714:21
6Monica SvärdOK Klemmingen35:04+9:2614:29
7Gunnel GillenäsKristinehamns OK37:55+12:1715:40
8Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GOIF38:53+13:1516:04
9Gerd HagströmGOIF Tjalve40:10+14:3216:35
10Lena FornanderSkogspojkarnas OK40:54+15:1616:54
11Mona PetersenOK Motala42:25+16:4717:31
12Monica IvarssonOK Skogshjortarna45:04+19:2618:37
13Berit IvarssonOK Skogshjortarna46:08+20:3019:03
14Marie SvernestamLinköpings OK46:31+20:5319:13
15Kerstin CarlssonOK Letstigen50:10+24:3220:43
16Anette RagvaldVingåkers OK1:08:11+42:3328:10

H55

3 230 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof OlofssonHagaby GOIF33:0810:15
2Jan GustafssonHagaby GOIF36:54+3:4611:25
3Paavo YlikiiskiläOK Fryksdalen37:04+3:5611:28
4Stefan GunnarssonKristinehamns OK37:40+4:3211:39
5Erik OskarssonHagaby GOIF40:56+7:4812:40
6Bo EngborgHällefors OK43:47+10:3913:33
7Lennart SvernestamLinköpings OK43:58+10:5013:36
8Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OK45:05+11:5713:57
9Mats HastadFellingsbro GOIF45:24+12:1614:03
10Pär ForsströmStjärnorps SK46:38+13:3014:26
11Mats LandqvistKöping-Kolsva OK47:04+13:5614:34
12Gert IvarssonOK Skogshjortarna47:17+14:0914:38
13Kent IvarssonOK Skogshjortarna48:39+15:3115:03
14Björn TholénStjärnorps SK51:02+17:5415:47
15Jouni Hansen-HaugAskersunds OK57:18+24:1017:44
16Sven-Erik BrodinOK Tyr58:09+25:0118:00
17Lennart JakobsonTibro OK1:01:19+28:1118:59
18Stefan ÖbergOK Milan1:03:22+30:1419:37
Hans-Olof CarlsénHagaby GOIFej godkänd
Hans RagvaldVingåkers OKej start
Tommy WesterbergTibro OKej start

H60

2 890 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Olov WiklundArboga OK27:149:25
2Kjell ErikssonOK Djerf28:12+0:589:45
3Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK30:08+2:5410:25
4Göran AnderssonOK Tylöskog31:59+4:4511:04
5Karl Göran WahlströmAlmby IK32:32+5:1811:15
6Bengt GruvbergerOK Djerf33:25+6:1111:33
7Anders HallbergStjärnorps SK35:01+7:4712:06
8Claus PetersenOK Motala36:39+9:2512:40
9Göran SvärdOK Klemmingen36:48+9:3412:44
10Christer JohanssonOK Motala38:47+11:3313:25
11Peter HagströmGOIF Tjalve40:48+13:3414:07
12Anders RobertssonAlmby IK41:34+14:2014:22
13Jan JonssonOK Tjärnen42:03+14:4914:33
14Christer ElfsbergKristinehamns OK42:42+15:2814:46
15Bengt JohanssonOK Skogshjortarna44:32+17:1815:24
16Per-Åke HullAlmby IK44:37+17:2315:26
17Runar AldénOK Kolmården46:28+19:1416:04
17Christer GillenäsKristinehamns OK46:28+19:1416:04
Erik HallgrenFinspångs SOKej start

D65

2 040 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin ErnvidUlricehamns OK28:2113:53
2Ulla LingJönköpings OK33:12+4:5116:16
3Carina LindmanFinspångs SOK33:56+5:3516:38
4Birgitta ArleboKFUM Örebro OK34:10+5:4916:44
5Britten PerssonFinspångs SOK38:10+9:4918:42
6Elisabeth ErikssonKFUM Örebro OK39:38+11:1719:25
7Chatarina AnderssonOK Motala47:20+18:5923:12
8Ingegerd OlssonOK Letstigen47:31+19:1023:17
9Kerstin BengtssonMotala AIF OL49:36+21:1524:18
Britt-Marie EklöfOK Milanej godkänd
Gunilla Hvatz LarssonHagaby GOIFej godkänd

H65

2 790 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK32:2211:36
2Roger DanielssonLinköpings OK33:24+1:0211:58
3Håkan SöderkvistArboga OK37:22+5:0013:23
4Sievert GustafssonTjällmo-Godegårds OK37:33+5:1113:27
5Roland AlsénOK Roxen38:16+5:5413:42
6Jerry MartinssonOK Motala38:47+6:2513:54
7Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL39:30+7:0814:09
8Rune VikmanVästerås SOK40:29+8:0714:30
9Leif SamorTjällmo-Godegårds OK42:27+10:0515:12
10Kurt NilssonNyköpings OK45:18+12:5616:14
11Ulf WaldenfjordLinköpings OK45:33+13:1116:19
12Tommy HaglundKFUM Örebro OK57:55+25:3320:45
13Stig LarssonHagaby GOIF1:00:21+27:5921:37

D70

1 730 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK32:4518:55
2Birgit KarlssonMariestads FK33:02+0:1719:05
3Margareta HolmbergIF Hagen36:01+3:1620:49
4Wiwi-Anne NilssonNyköpings OK37:11+4:2621:29
5Elvy WetterskoogHällefors OK42:32+9:4724:35

H70

2 040 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig IsraelssonOK Tylöskog22:3111:02
2Lars-Erik LarssonOK Amne25:45+3:1412:37
3Hjalmar NordquistOK Järnbärarna26:02+3:3112:45
4Rolf LarssonDegerfors OK26:05+3:3412:47
5Erland LingJönköpings OK26:25+3:5412:56
6Torbjörn EricssonKöping-Kolsva OK26:31+4:0012:59
7Ingemar HolmbergIF Hagen28:30+5:5913:58
7Arne GustafssonHagaby GOIF28:30+5:5913:58
9Stig BengtssonOK Amne28:37+6:0614:01
10Ivan ErnvidUlricehamns OK29:43+7:1214:34
11Gösta LindmanFinspångs SOK29:46+7:1514:35
12Yngve JohanssonKristinehamns OK30:32+8:0114:58
13Ove JohanssonOK Järnbärarna31:28+8:5715:25
14Kjell LarssonOK Alferna32:10+9:3915:46
15Åke IvanssonDegerfors OK32:21+9:5015:51
16Bo BrånnAskersunds OK33:22+10:5116:21
17Heikki RissanenMariestads FK34:18+11:4716:48
18Gunnar JohanssonFilipstads OK34:40+12:0916:59
19Lars-B LarssonOK Tyr40:44+18:1319:58
20Samuel ErikssonOK Letstigen41:10+18:3920:10
21Lars-Ove NyquistHagaby GOIF48:42+26:1123:52
22Kjell CarlströmOK Djerf54:28+31:5726:41
23Leif AnderssonOK Motala56:22+33:5127:37
Stig BengtssonMotala AIF OLej godkänd
Bertil ErikssonOK Tyrej start
Bengt KleistBoxholm-Mjölby OLej start

D75

1 730 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna EngblomLinköpings AIK33:4419:29
2Dagny AnderssonOK Tjärnen36:03+2:1920:50
3Gunnel NilssonLinköpings AIK37:42+3:5821:47

H75

1 730 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune KristofferssonAskersunds OK23:0913:22
2Anders AdlerLinköpings AIK23:23+0:1413:30
3Holger PerssonOK Eken25:26+2:1714:42
4Nils JanssonSkattkärrs IF25:38+2:2914:49
5Karl ÅkermanMotala AIF OL29:00+5:5116:45
6Alf Einar ErikssonOK Alferna29:11+6:0216:52
7Alf LundkvistOK Tor29:27+6:1817:01
8Rune FritzLinköpings OK31:23+8:1418:08
9Ramon BergerMotala AIF OL32:59+9:5019:03
10Nils JohanssonOK Tjärnen33:22+10:1319:17
11Ulf PihlbladHagaby GOIF33:39+10:3019:27
12Rupert EngblomLinköpings AIK35:26+12:1720:28
13Lars MagnussonKristinehamns OK35:51+12:4220:43
14Ulf ErikssonAskersunds OK39:27+16:1822:48
15Gunnar NymanOK Djerf41:29+18:2023:58
16Arvo HyvönenSkattkärrs IF42:57+19:4824:49
Ola KleistBoxholm-Mjölby OLej start
Nils GrannKristinehamns OKej start

H80

1 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berner IvarssonFilipstads OK39:5123:02
2Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OK41:34+1:4324:01
3Bernt GunnarssonOK Alferna56:49+16:5832:50
4Arne SpetzIFK Brattfors1:12:46+32:5542:03

Inskolning

1 400 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elsa BadLustens OKfullföljt
Axel Brobakken-GrothKFUM Örebro OKfullföljt
Sofie EttlingSkogspojkarnas OKfullföljt
Elsa ForssGarphyttans IFfullföljt
Mattis GranströmNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Noel HelmerssonOK Tisarenfullföljt
Robin HelmerssonOK Tisarenfullföljt
Albin KlaseniusKFUM Örebro OKfullföljt
David KuttiHagaby GOIFfullföljt
Malte LandforsLustens OKfullföljt
Olle MalmKFUM Örebro OKfullföljt
Josef MalmforsSkogspojkarnas OKfullföljt
Hugo PerssonOK Denselnfullföljt
Mattias SamuelssonNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Sanna SanderOK Milanfullföljt
Ella WallmanMotala AIF OLfullföljt
Vilgot WennblomHagaby GOIFfullföljt
Signe SchagerströmGarphyttans IFej start

U1

1 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav AttåsOK Tisaren11:268:10
2Tyr PerssonFinspångs SOK12:09+0:438:40
3Johan MårtenssonOK Skogsstjärnan12:34+1:088:58
4Linus MalmKFUM Örebro OK13:16+1:509:28
5Tindra YngströmOK Tisaren13:19+1:539:30
6Viggo KravosVingåkers OK13:27+2:019:36
7Alice JohanssonFinspångs SOK13:33+2:079:40
7Joel HarknäsVingåkers OK13:33+2:079:40
9Ellen FunkeLeksands OK14:23+2:5710:16
10Gustav JonssonHallstahammars OK14:28+3:0210:20
11Oscar AnderssonOK Motala20:18+8:5214:30
Sofie BodinAlmby IKej start

U2

1 930 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo SimonssonOK Tisaren23:1612:03
2Ludvig AttåsOK Tisaren24:50+1:3412:52
3Martin HolmqvistKFUM Örebro OK25:14+1:5813:04
4Bobo HammarOK Tisaren28:29+5:1314:45
5Tintin YngströmOK Tisaren28:32+5:1614:47
6Ylva JohanssonOK Djerf29:07+5:5115:05
7Emil WallströmNyköpings OK30:09+6:5315:37
8Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK31:25+8:0916:16
9Tuva KravosVingåkers OK33:48+10:3217:30
10Tobias FarbrotGöteborg-Majorna OK35:51+12:3518:34
11Emilia SamuelssonNAIS Orienteringsklubb46:00+22:4423:50
Kristin HerberthsonLinköpings OKej start

Öppen motion 1

1 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus FührAlmby IK23:2412:07
2Nils SchagerströmGarphyttans IF26:49+3:2513:53
3Emil LarssonOK Tisaren30:32+7:0815:49
4Alice ErikssonKFUM Örebro OK41:43+18:1921:36
5Brigitte AlsénOK Roxen43:52+20:2822:43
6NIklas HolmbergÖstra Almby FK52:44+29:2027:19
7Otto DanielssonOK Tisaren58:00+34:3630:03

Öppen motion 3

2 890 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja WalleniusOK Skogsstjärnan40:2413:58
2Monica WalleniusOK Skogsstjärnan40:55+0:3114:09
3Pernilla MalmforsSkogspojkarnas OK45:46+5:2215:50
4Anna KallinOK Motala46:19+5:5516:01
5Helena BadLustens OK53:10+12:4618:23
6Marina CarlsénHagaby GOIF53:28+13:0418:30
7Per-Erik ErikssonIFK Brattfors54:18+13:5418:47
8Anna-Karin MouazzenOK Letstigen55:10+14:4619:05
9Olle LagerströmOK Tisaren55:29+15:0519:11
10Anna JohnssonSkogspojkarnas OK59:47+19:2320:41
11Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK59:52+19:2820:42
12Karin BrodinOK Letstigen1:01:14+20:5021:11
13Björn BjörkrothOK Djerf1:08:42+28:1823:46
14Catrine KarlssonHagaby GOIF1:11:50+31:2624:51
15Ronny PerssonFinspångs SOK1:13:57+33:3325:35
16Ingvild KongslienSkogspojkarnas OK1:18:40+38:1627:13
17Madeleine KongslienSkogspojkarnas OK1:18:58+38:3427:19
18Lucy LouTibro OK1:21:54+41:3028:20
19Berit HildénOK Skogshjortarna1:44:04+1:03:4036:00

Öppen motion 5

3 410 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias ViktorssonKFUM Örebro OK36:5110:48
2Jacob MalmforsSkogspojkarnas OK37:41+0:5011:03
3Tony CarlssonKFUM Örebro OK39:20+2:2911:32
4Tomas DömstedtOK Letstigen40:30+3:3911:52
5Björn KongslienSkogspojkarnas OK44:18+7:2712:59
6Arvid LöfvenhamnOK Letstigen44:49+7:5813:08
7Sven JacobsonOK Milan45:48+8:5713:25
8Agneta HasselkvistOK Milan46:32+9:4113:38
9Audun KongslienSkogspojkarnas OK46:46+9:5513:42
10Niclas RisbergGarphyttans IF47:13+10:2213:50
11Daniel BoströmOK Milan47:26+10:3513:54
12Lotta Tegin FranssonOK Milan48:53+12:0214:20
13Fredrik CampbellAlmby IK49:00+12:0914:22
14Jens TörnmarckAskersunds OK50:12+13:2114:43
15Bo WinqvistOK Djerf51:25+14:3415:04
16Inga HolmströmOK Milan51:50+14:5915:12
17Ulrika SanderOK Milan51:52+15:0115:12
18Lars HellstrandhKFUM Örebro OK53:41+16:5015:44
19Anders AnderssonLaxå OK54:34+17:4316:00
20Ingvar ErikssonOK Tisaren55:57+19:0616:24
21Anders AxelssonFinspångs SOK56:12+19:2116:28
22Mattias BroddegårdSkogspojkarnas OK56:24+19:3316:32
23Vesa KuttiHagaby GOIF57:09+20:1816:45
24Malin JanssonGarphyttans IF57:23+20:3216:49
25Anna CarlsénHagaby GOIF57:28+20:3716:51
26Gunilla SandströmKFUM Örebro OK59:03+22:1217:19
27Hanna KeiserOK Denseln1:00:38+23:4717:46
28Bengt RobertssonKlubblös1:01:47+24:5618:07
29Jens BrodinOK Letstigen1:02:02+25:1118:11
30Elin AhlOK Tisaren1:02:55+26:0418:27
31Samuel HörnellKFUM Örebro OK1:05:31+28:4019:12
32Gabriella WennblomHagaby GOIF1:05:57+29:0619:20
33Ulf StrömOK Tisaren1:07:06+30:1519:40
34Jesper MelinGarphyttans IF1:08:51+32:0020:11
35Yngve WegeliusHagaby GOIF1:09:02+32:1120:14
36Lars MelénMotala AIF OL1:09:12+32:2120:17
37Colin JonesSkogspojkarnas OK1:10:41+33:5020:43
38Martin RisbergGarphyttans IF1:11:25+34:3420:56
39Marita LindholmKöping-Kolsva OK1:12:57+36:0621:23
40Ingmarie HugossonKFUM Örebro OK1:13:23+36:3221:31
41Ulrika StrömbergFinspångs SOK1:13:38+36:4721:35
42Carina HollantiGarphyttans IF1:17:40+40:4922:46
43Mattias KlaseniusKFUM Örebro OK1:17:48+40:5722:48
44Ebba HedegårdOK Kolmården1:20:31+43:4023:36
45Marit ÄngHagaby GOIF1:27:06+50:1525:32
46Karin LundeqvistOK Hällen1:28:50+51:5926:03
47Lena LindgrenOK Järnbärarna1:34:22+57:3127:40
48Malin KlaseniusKFUM Örebro OK1:36:14+59:2328:13
49Annika OlssonOK Djerf1:49:45+1:12:5432:11
50Peter OlssonOK Djerf1:49:46+1:12:5532:11
51Gunnar LindgrenKlubblös1:51:30+1:14:3932:41
Ingvar HultqvistOK Hällenej godkänd
Adam BergvallOK Tisarenej godkänd
Lina TellinOK Tisarenej godkänd
Jan FranssonOK Milanej start
Rikard JorstigKFUM Örebro OKej start

Öppen motion 7

3 010 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michael WennblomHagaby GOIF27:449:12
2Torbjörn AnderssonOK Motala29:05+1:219:39
3Tomas SvennbergDegerfors OK34:06+6:2211:19
4Per EmionKlubblös34:30+6:4611:27
5Lennart LundquistOK Nalle36:22+8:3812:04
6Katarina PerssonAlmby IK37:37+9:5312:29
7Lennart LindgrenOK Järnbärarna38:32+10:4812:48
8Sandra BomanLustens OK42:10+14:2614:00
9Eva KarlssonVingåkers OK43:01+15:1714:17
10Mikael BomanLustens OK44:08+16:2414:39
11Inger NicolasKFUM Örebro OK44:28+16:4414:46
12Anna-Lena JacobssonDegerfors OK44:48+17:0414:53
13Kjell GustafssonOK Järnbärarna45:01+17:1714:57
14Annica MagnussonKFUM Örebro OK45:50+18:0615:13
15Kristina LandforsLustens OK46:06+18:2215:18
16Johan EklöwOK Motala46:12+18:2815:20
17Jörgen HolmströmOK Milan46:59+19:1515:36
18Lars ArleboKFUM Örebro OK47:16+19:3215:42
19Åsa SörlinLustens OK47:17+19:3315:42
20Anders JohanssonFinspångs SOK47:25+19:4115:45
21Lena JanssonGarphyttans IF49:14+21:3016:21
22Per SundbergGävle OK51:27+23:4317:05
23Emile NicolasKFUM Örebro OK51:38+23:5417:09
24Johan GunnarssonKFUM Örebro OK52:00+24:1617:16
25Hans JonhedKFUM Örebro OK52:54+25:1017:34
26Ulla JonhedKFUM Örebro OK53:27+25:4317:45
27Ingemar WidénKFUM Örebro OK53:28+25:4417:45
28Louise WinqvistOK Djerf53:48+26:0417:52
29Per MalmcronaOK Tisaren54:20+26:3618:03
30Jan RödströmOK Skogsstjärnan54:43+26:5918:10
31Leif HörnellKFUM Örebro OK54:49+27:0518:12
32Håkan LindbergOK Djerf55:36+27:5218:28
33Anna-Lena LundellGävle OK56:15+28:3118:41
34Lisa Dömstedt-DahlénOK Letstigen56:53+29:0918:53
35Arvid WesterdahlKlubblös1:01:35+33:5120:27
36Leif RydbergIstrums SK1:02:20+34:3620:42
37Anne ErikssonKFUM Örebro OK1:02:33+34:4920:46
38Lars HugossonKFUM Örebro OK1:08:53+41:0922:53
39Siv RödströmOK Skogsstjärnan1:10:33+42:4923:26
40Lina AnderssonKFUM Örebro OK1:13:39+45:5524:28
41Karin Andersson ErlandssonKFUM Örebro OK1:13:40+45:5624:28
42Anna-Karin RödströmOK Skogsstjärnan1:15:55+48:1125:13
43Sten AnderssonKristinehamns OK1:16:56+49:1225:33
44Jack PenczKFUM Örebro OK1:37:05+1:09:2132:15
Anders PerssonOK Alfernaej godkänd

Öppen motion 8

4 230 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin ArleboKFUM Örebro OK33:067:49
2Daniel GustafssonKFUM Örebro OK40:49+7:439:38
3Weine FredrikssonKFUM Örebro OK43:00+9:5410:09
4Örjan SäkerHagaby GOIF43:08+10:0210:11
5Tomas OlaussonAskersunds OK45:48+12:4210:49
5Peter EttlingSkogspojkarnas OK45:48+12:4210:49
7Thomas JanssonGarphyttans IF46:39+13:3311:01
8Lars JacobssonDegerfors OK50:23+17:1711:54
9Per WilkåsKlubblös51:07+18:0112:05
10Thord SalenbäckKristinehamns OK51:49+18:4312:14
11Ulf JohnssonSkogspojkarnas OK54:18+21:1212:50
12Ola LindholmKöping-Kolsva OK58:17+25:1113:46
13Göran HedbergHagaby GOIF59:10+26:0413:59
14Peter ErikssonKFUM Örebro OK1:01:21+28:1514:30
15Fredrik ÅslundKatrineholms OK1:03:20+30:1414:58
16Erik MalmforsSkogspojkarnas OK1:07:19+34:1315:54
17Carl GranströmNAIS Orienteringsklubb1:07:57+34:5116:03
18Mathias SwartzOK Tyr1:11:54+38:4816:59
19Magnus JohanssonOK Kolmården1:13:02+39:5617:15
20Åke StridAlmby IK1:15:10+42:0417:46
21Maria MagnussonKFUM Örebro OK1:15:37+42:3117:52
22Åsa GranströmNAIS Orienteringsklubb1:16:01+42:5517:58
23Anders PalmqvistKlubblös1:21:03+47:5719:09
24Håkan JohanssonMariestads FK1:23:57+50:5119:50
25Mattias KarlssonOK Tyr1:24:39+51:3320:00
Per-Anders BlomKlubblösej godkänd
Anders KallinKFUM Örebro OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser