Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Gästrikland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Gästrikland
Arrangörsorganisation: Valbo AIF
Datum: onsdag 25 maj 2016

D21

2 640 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre14:305:29
2Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF14:33+0:035:30
3Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF14:51+0:215:37
4Ellen SkoogOK Hammaren16:15+1:456:09
5Erica EdmanLeksands OK16:16+1:466:09
6Matilda ErikssonVästerbergslagens OL16:30+2:006:15
7Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK16:37+2:076:17
8Emma HållströmGävle OK16:40+2:106:18
9Charlotta BergqvistGävle OK17:12+2:426:30
10Anette NyströmOK Nolaskogsarna17:30+3:006:37
11Helena BacklundGävle OK17:48+3:186:44
12Anna BerggrenGävle OK18:01+3:316:49
13Karin WallinOK Hammaren18:08+3:386:52
14Jonna PetterssonIFK Moras OK18:23+3:536:57
15Ingela ErikssonGävle OK18:56+4:267:10
16Erika BlixtOK Hammaren19:52+5:227:31
17Klara LarssonGävle OK20:12+5:427:39
18Pernilla ErikssonGävle OK22:37+8:078:34
Anna Dahlgren-RosénJärla Orienteringej godkänd
Märta Ransjö ZanderOK Tyrej start
Christine SisellGävle OKej start

H21

3 350 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SjöhedGävle OK16:094:49
1Erik HerneOK Ravinen16:094:49
3Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna16:20+0:114:52
4Simon HectorSnättringe SK16:21+0:124:52
5Filip IvarssonOK Hammaren16:22+0:134:53
6Simon ImarkTullinge SK16:41+0:324:58
7Amadeus HanssonGotlands Bro OK17:08+0:595:06
8Carl CarlssonNyköpings OK17:47+1:385:18
9Andreas PerssonOK Hammaren17:49+1:405:19
10Björn LjunggrenOK Hammaren17:56+1:475:21
11Patrik SvedbergGävle OK18:00+1:515:22
12Joakim IngelssonOK Hammaren18:08+1:595:24
13Richard HejdenbergGävle OK18:18+2:095:27
14Erik ZeilonSkåneslättens OL18:25+2:165:29
15Harry HietanenGävle OK19:07+2:585:42
15Thomas ÅbergGävle OK19:07+2:585:42
17Fredrik AhnlénOK Hammaren19:08+2:595:42
18Dan NorinGävle OK19:12+3:035:43
19Carl MagnussonIFK Moras OK19:19+3:105:45
20Walter LagerhällRehns BK19:38+3:295:51
21Mårten OlssonGävle OK19:39+3:305:51
22Vidar SjögrenTjällmo-Godegårds OK19:41+3:325:52
23Erik OlssonGävle OK19:54+3:455:56
24Joakim StåhlJärbo OK20:40+4:316:10
25Kalle JohanssonOK Hammaren20:43+4:346:11
26Jonatan SöderbergGävle OK20:45+4:366:11
27Lars LindgrenOK Ödmården22:31+6:226:43
28Oskar PerssonÅrsunda IF23:22+7:136:58
29Mikael PerssonGävle OK26:15+10:067:50
Viktor DahlqvistStorviks IFej godkänd
Lasse JanssonGävle OKej start

D16

2 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa KarlssonStorviks IF16:156:28
2Ellen WikstenGävle OK21:34+5:198:35
3Elvira SilverGävle OK22:17+6:028:52
4Felicia SvedjerotGävle OK24:09+7:549:37

H16

2 510 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus TäckOK Hammaren14:135:39
2David BjörkValbo AIF14:53+0:405:55
3Måns HolmgrenOK Hammaren15:24+1:116:08
4Erik LindgrenGävle OK16:13+2:006:27
5Nils OttossonGävle OK16:19+2:066:30
6Erik FlodmanOK Hammaren16:47+2:346:41
7Elias NäslundOK Hammaren19:56+5:437:56
Samuel JohanssonOK Hammarenej start
Adam HodinÅrsunda IFej start
Arvid NorinGävle OKej start

D14

2 090 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cornelia IvarssonOK Hammaren13:206:22
2Julia NäslundOK Hammaren15:25+2:057:22
3Emma LiljeGävle OK16:03+2:437:40
4Josefin LindströmOK Hammaren16:04+2:447:41
5Johanna OlssonOckelbo OK17:39+4:198:26
6Linnea PerssonValbo AIF17:46+4:268:30
7Mathilda KarlssonValbo AIF18:21+5:018:46
8Agnes MalmgrenOckelbo OK19:09+5:499:09
9Ellinor SvedjerotGävle OK33:12+19:5215:53
Hanna HodinÅrsunda IFej start
Frida JonssonValbo AIFej start

H14

2 090 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus TäckOK Hammaren11:465:37
2Felix SilverGävle OK12:25+0:395:56
3Eric HallnerOckelbo OK12:57+1:116:11
4Alfred LiljeströmGävle OK13:01+1:156:13
5Albin BjörkOK Hammaren16:57+5:118:06
6Filip PerssonOckelbo OK17:06+5:208:10
7Rasmus SöderbergGävle OK18:05+6:198:39
7Noa StenälvValbo AIF18:05+6:198:39
9Isak BerggrenGävle OK18:18+6:328:45
10Joel OwénValbo AIF19:42+7:569:25
11Rune HedblomValbo AIF22:26+10:4010:44
12Zebastian Jönsson-UlateOK Triangeln23:54+12:0811:26
13Jesper HöglundOK Hammaren29:14+17:2813:59
Joel NorinGävle OKej start
Gustav MöllerbergValbo AIFej start

D12

2 080 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara ÅbomGävle OK11:315:32
2Ebba OttossonGävle OK11:59+0:285:45
3Selma IvarssonOK Hammaren15:51+4:207:37
4Elise EdlerOK Hammaren17:46+6:158:32
5Alma NordkvistStorviks IF18:52+7:219:04
Elsa PalmbergOK Hammarenej godkänd
Elma WikströmOK Hammarenej godkänd

H12

2 080 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias DanielssonOK Hammaren10:245:00
2Axel HejdenbergGävle OK12:24+2:005:57
3Loke HolmgrenOK Hammaren12:52+2:286:11
4Anton EngstrandStorviks IF13:23+2:596:26
5Albin MalmgrenOckelbo OK14:15+3:516:51
6Jesper LinjerGävle OK14:30+4:066:58
7Lucas SöderbergGävle OK14:42+4:187:04
8Alfred JeppssonOK Hammaren16:39+6:158:00
9Vigor KjellmanStorviks IF17:11+6:478:15
10Edvin MäkinenOK Hammaren17:32+7:088:25
11Jacob OlssonOckelbo OK18:00+7:368:39
12Viktor KarlssonStorviks IF18:22+7:588:49
13Niklas BlomValbo AIF19:18+8:549:16
14Ivar StenälvValbo AIF20:04+9:409:38
15Joar MorénGävle OK26:03+15:3912:31
16Oskar EureniusOK Hammaren27:05+16:4113:01
17Oskar BjörkOK Hammaren29:13+18:4914:02
Viggo BerggrenGävle OKej start
Hampus KarlssonStorviks IFej start

D10

1 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba FlodmanOK Hammaren12:167:10
2Linnéa WestlinValbo AIF13:28+1:127:52
3Hanna JonssonValbo AIF13:37+1:217:57
4Ida KarlssonStorviks IF16:28+4:129:37
Signe WikstenGävle OKej start

H10

1 710 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav LjunggrenOK Hammaren10:576:24
2Albin MöllerbergValbo AIF11:28+0:316:42
3Morgan AlfredssonGävle OK13:17+2:207:46
4Jacob LiljeGävle OK13:18+2:217:46
5Max AlfredssonGävle OK15:03+4:068:48
6Isak BjörkOK Hammaren15:59+5:029:20
7Leo WikströmOK Hammaren17:13+6:1610:04
8Willgott SvedjerotGävle OK20:34+9:3712:01
9Samuel AspforsOK Hammaren25:29+14:3214:54
10Adam EngstrandStorviks IF27:31+16:3416:05
Axel SöderholmValbo AIFej start
Edvin PerssonValbo AIFej start

D40

2 270 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin JohanssonOK Hammaren16:167:09
2Maria NorinGävle OK17:11+0:557:34
3Ann-Sofie TäckOK Hammaren17:30+1:147:42
4Helena HemströmGävle OK20:35+4:199:04
5Camilla FlodmanOK Hammaren29:55+13:3913:10

H40

2 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus FlodmanOK Hammaren16:146:08
2Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK16:34+0:206:16
3Stellan TäckOK Hammaren19:01+2:477:12
4Mats GavleforsOK Hammaren20:57+4:437:56
Sven PerssonÅrsunda IFej godkänd
Mattias EklundOckelbo OKej godkänd
Fredrik WikstenGävle OKej start

H50

2 510 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik OttossonGävle OK14:315:47
2Anders L OlssonGävle OK14:45+0:145:52
3Anders JohanssonOK Hammaren15:41+1:106:14
4Jonas HolmgrenOK Hammaren15:52+1:216:19
5Mats JönssonKorsnäs IF OK16:11+1:406:26
6Bo BörjessonStorviks IF17:21+2:506:54
7Anders JönssonOK Triangeln17:33+3:026:59
8Svante LindgrenKorsnäs IF OK17:47+3:167:05

H60

2 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats LundbergDalaportens OL13:055:45
2Thom SandvikAvesta OK14:09+1:046:14
3Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK14:58+1:536:35
4Ragnar OskarssonGävle OK15:13+2:086:42
5Lars-Ove SkoghÖsterfärnebo IF15:23+2:186:46
Bengt FröjdfeldtGävle OKej godkänd
Mats HemströmGävle OKej start

H70

1 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar EricssonGävle OK13:517:03
Elis ÅbergStorviks IFej godkänd

Inskolning

1 320 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Simon BjörkOK Hammarenfullföljt
Viola ForsbergValbo AIFfullföljt
Kajsa LundgrenOK Hammarenfullföljt

U1

1 320 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Casper StålbergGävle OK13:1910:05
2Frida LinjerGävle OK20:41+7:2215:40
3Melker KjellmanStorviks IF21:18+7:5916:08
4Lucas TjerngrenValbo AIF48:52+35:3337:01

U2

1 710 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe EdlerOK Hammaren18:3910:54
2Hugo KaarValbo AIF19:40+1:0111:30
3Jenny Nilsson BerglundOK Hammaren21:08+2:2912:21
4Malte KlassonOK Hammaren22:45+4:0613:18
5Selma PartanenOK Hammaren23:41+5:0213:50
5Stina Bredin LindholmOK Hammaren23:41+5:0213:50
7Axel SvenskOK Hammaren25:44+7:0515:02
8Nils HeinoOK Hammaren26:12+7:3315:19
9Alma WestlinValbo AIF26:20+7:4115:23
10Judith ForsbergValbo AIF31:56+13:1718:40

Öppen motion 1

1 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jack LandbergStorviks IF44:2625:59

Öppen motion 3

2 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida OlofssonOK Hammaren20:409:01
2Anna-Karin EklundSöderhamns OK25:26+4:4611:06
3Enar PerssonOckelbo OK29:18+8:3812:47
4Elke WilkeTierps SOK33:49+13:0914:46
5Ellinor HöglundOK Hammaren34:22+13:4215:00

Öppen motion 5

2 640 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel Börjesson ErikssonStorviks IF17:376:40
2Jan AnderssonOK Hammaren17:52+0:156:46
3Maria WikströmOK Hammaren20:22+2:457:42
4Lars-Erik LiljeströmGävle OK20:30+2:537:45
5Anna-Lena TynongGävle OK21:23+3:468:05
6Christina LiljeGävle OK21:38+4:018:11
7Lena MorénGävle OK25:12+7:359:32
8Helena LiljeströmGävle OK38:01+20:2414:24
Per EdénOK Kåreej godkänd
Rebecca WaldenfjordJärfälla OKej godkänd
Louise Jeppsson WulffOK Hammarenej start

Öppen motion 7

3 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan SjöhedGävle OK21:106:19
2Niklas WansölinOK Ravinen22:44+1:346:47
3Ulrika SilverGävle OK28:39+7:298:33
4Daniel EdlerOK Hammaren29:14+8:048:43
5Patrik EureniusOK Hammaren30:11+9:019:00
6Simon DahlbergOK Nolaskogsarna34:01+12:5110:09

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser