Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vinterserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vinterserien
Arrangörsorganisation: IFK Enskede
Datum: söndag 17 januari 2016

Bana A

6 680 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas HolmbergOK Södertörn45:306:48
2Hannes SvahnOK Ravinen47:04+1:347:02
3Anders BrinkmanVandrarringen48:32+3:027:15
4Robert TellvikTumba-Mälarhöjden OK48:40+3:107:17
5Linus RisplingCentrum OK48:42+3:127:17
6Linus BacklundOK Södertörn49:26+3:567:24
7Sverker LenasCentrum OK50:08+4:387:30
8Per FranzénOK Södertörn50:15+4:457:31
9Pelle ForsbergIFK Enskede50:17+4:477:31
10Lars JakobssonCentrum OK50:28+4:587:33
11Jesper LagerbergOK Södertörn51:36+6:067:43
12Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK52:35+7:057:52
13Aleksandr ManoilovJärfälla OK53:10+7:407:57
13Jörgen BatzSkarpnäcks OL53:10+7:407:57
15Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF54:26+8:568:08
16Gunnar LangsSkarpnäcks OL54:29+8:598:09
17Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF55:19+9:498:16
18Lars SegermanSkarpnäcks OL56:22+10:528:26
19Tom SvenssonHammarby IF OF57:05+11:358:32
20Lars GreilertHaninge SOK57:14+11:448:34
21Katarina RundströmIFK Enskede58:39+13:098:46
22Claes AnderssonKlubblös58:48+13:188:48
23Samuel HenrikssonSkarpnäcks OL1:00:07+14:378:59
24Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF1:00:23+14:539:02
25Göran EklundSkarpnäcks OL1:01:16+15:469:10
26Marita AxelssonOK Ravinen1:01:31+16:019:12
27Christian OlssonOK Ravinen1:01:41+16:119:14
28Gustaf EricsonJärla Orientering1:02:15+16:459:19
29Anders LavforsCentrum OK1:03:23+17:539:29
30Torbjörn SvedinKlubblös1:04:42+19:129:41
30Staffan ZillingOK Södertörn1:04:42+19:129:41
32Nicklas DoyleSkarpnäcks OL1:05:27+19:579:47
33Reijo KorhonenHaninge SOK1:11:11+25:4110:39
34Sofia ZillingOK Södertörn1:13:22+27:5210:58
35Clas-Göran HerrgårdTäby OK1:15:57+30:2711:22
36Mats SandinHaninge SOK1:18:32+33:0211:45
Lars GerhardssonAttunda OKej godkänd
Christer NordströmOK Älvsjö-Örbyej godkänd

Bana B

4 570 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy HolmérVäsby OK33:057:14
2Jorrit BoekelCentrum OK33:49+0:447:23
3Arne BackOK Södertörn34:44+1:397:36
4Ulf ÖrnbergTumba-Mälarhöjden OK34:51+1:467:37
5Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK34:53+1:487:37
6Janne NilssonCentrum OK36:01+2:567:52
7Nicola BlatchfordGöteborg-Majorna OK38:06+5:018:20
7Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn38:06+5:018:20
9Anders GärderudIFK Lidingö SOK38:21+5:168:23
10Karin TidevallSkogsluffarnas OK39:16+6:118:35
11Rolf KarlssonJärla Orientering40:09+7:048:47
12Ileana von MelenIFK Enskede40:55+7:508:57
13Anna BacklundOK Södertörn41:49+8:449:09
14Roger TinglöfVäsby OK42:03+8:589:12
15Ann FranzénOK Södertörn42:43+9:389:20
16Lars ÖhrmanStockholms OK42:58+9:539:24
17Åke WansölinSöders-Tyresö43:10+10:059:26
18Stefan GustafssonSkarpnäcks OL43:26+10:219:30
19Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK43:56+10:519:36
20Eric HuijsersHammarby IF OF43:59+10:549:37
21Börje LenasSkogsluffarnas OK44:09+11:049:39
22Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK44:42+11:379:46
23Ebbe AdolfssonSundbybergs IK45:03+11:589:51
24Lennart HävrénTullinge SK45:20+12:159:55
25Lotta Valentin LarssonGustavsbergs OK46:21+13:1610:08
26Paul NorénOK Södertörn46:28+13:2310:10
27Torbjörn ThufvessonCentrum OK46:41+13:3610:12
28Michaela LundellOK Österåker48:02+14:5710:30
29Per BlomIFK Enskede48:13+15:0810:33
30Johan SköldJärfälla OK48:49+15:4410:40
31Anita KarlssonOK Södertörn49:00+15:5510:43
31Johan KarlstenSolna OK49:00+15:5510:43
33Magnus HaraldssonGustavsbergs OK50:25+17:2011:01
34Jan LindgrenOK Södertörn50:28+17:2311:02
35Karin GreilertHaninge SOK51:14+18:0911:12
36Amanda JonassonVäsby OK51:39+18:3411:18
37Annika LundströmVäsby OK52:01+18:5611:22
38Ronny HedlundOK Södertörn56:48+23:4312:25
39John ÖstlundSundbybergs IK56:52+23:4712:26
40Ingemar JohnssonOK Södertörn1:02:31+29:2613:40
41Gunnar BramstenSundbybergs IK1:10:46+37:4115:29
42Bjarne ErlandssonHammarby IF OF1:15:33+42:2816:31
Alf Eriksson-LångSöders-Tyresöej godkänd
Matz LarssonGustavsbergs OKej godkänd

Bana C

3 410 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar GardSöders-Tyresö29:098:32
2Björn RegerSöders-Tyresö32:37+3:289:33
3Rolf SkoglundHellas Orientering33:09+4:009:43
4Annika SvenssonSolna OK34:51+5:4210:13
5Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK34:59+5:5010:15
6Josefin LindqvistIFK Enskede36:13+7:0410:37
7Patricia EdgarssonOK Skogsfalken36:41+7:3210:45
7Ludvig LangeTumba-Mälarhöjden OK36:41+7:3210:45
9Elinor LangeOK Ravinen37:07+7:5810:53
10Joakim JörgensenTumba-Mälarhöjden OK37:54+8:4511:06
11Carin KihlströmTäby OK38:49+9:4011:22
12Tommy LindbergHaninge SOK39:07+9:5811:28
13Tomas BjörelindJärla Orientering39:51+10:4211:41
14Staffan ElmhagenSöders-Tyresö39:57+10:4811:42
15Ann-Marie HolmströmLidköpings VSK40:11+11:0211:47
16Christer AnderssonATG40:34+11:2511:53
17Mats LundbladTäby OK40:37+11:2811:54
18Åsa EdgrenSkarpnäcks OL40:50+11:4111:58
19Nils Forsberg RundströmIFK Enskede40:53+11:4411:59
20Anna MolanderOK Tor41:03+11:5412:02
21Ingemar LindqvistSnättringe SK41:08+11:5912:03
22Håkan SjökvistSöders-Tyresö41:24+12:1512:08
23Börje PahlénSöders-Tyresö41:39+12:3012:12
24Håkan BoijeAttunda OK41:53+12:4412:16
25Håkan SvahnOK Ravinen42:12+13:0312:22
26Helena KorhonenHaninge SOK43:32+14:2312:45
27Rune CarlssonSundbybergs IK44:26+15:1713:01
28Jörgen MårdbergKlubblös44:41+15:3213:06
29Aila HalttunenHaninge SOK45:14+16:0513:15
30Margareta HjelmkvistGustavsbergs OK45:31+16:2213:20
31Gery PettersonStockholms OK46:09+17:0013:32
32Ludde BlomIFK Enskede46:41+17:3213:41
33Ingrid GraneliHaninge SOK47:04+17:5513:48
34Lars SegerqvistSkarpnäcks OL47:15+18:0613:51
35Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK47:16+18:0713:51
36Lars-Erik HallenfurFredrikshofs IF Skid & OK48:53+19:4414:20
37Rolf LöfqvistSöders-Tyresö48:55+19:4614:20
38Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben49:40+20:3114:33
39Claes AnderssonSnättringe SK49:56+20:4714:38
40Lars PerssonVäsby OK51:17+22:0815:02
41Birgitta ThunellIFK Lidingö SOK53:23+24:1415:39
42Jan LarssonTullinge SK55:32+26:2316:17
43Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby58:37+29:2817:11
44Britt ErikssonHammarby IF OF58:42+29:3317:12
45Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby1:00:45+31:3617:48
46Kristina TinglöfDegerfors OK1:02:05+32:5618:12
47Gunnel BalckIFK Enskede1:04:30+35:2118:54
Sören AnderssonCentrum OKej godkänd

Bana D

2 620 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kim ÖrnbergTumba-Mälarhöjden OK26:4010:10
2Hannes LindqvistIFK Enskede29:03+2:2311:05
3Björn StoltOK Ravinen32:59+6:1912:35
4Gunnar LindholmKlubblös33:34+6:5412:48
5Margareta WadinOK Älvsjö-Örby33:42+7:0212:51
6Ulf EskilssonOK Södertörn35:20+8:4013:29
7Lars NordinSolna OK35:48+9:0813:39
8Katarina SahlstenSkarpnäcks OL36:22+9:4213:52
9Tindra JonssonSkarpnäcks OL36:24+9:4413:53
10Jan BojlingSolna OK37:47+11:0714:25
11Åsa NylénBromma-Vällingby SOK38:17+11:3714:36
12Inger PahlénSöders-Tyresö38:43+12:0314:46
13Tove SvedellSkarpnäcks OL38:45+12:0514:47
14Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL39:22+12:4215:01
15Lovisa LindqvistIFK Enskede41:27+14:4715:49
16Pontus AxellIFK Enskede43:05+16:2516:26
17Stig LindskogVisborgs OK43:48+17:0816:43
18Ulrika AxellIFK Enskede45:50+19:1017:29
19Viviann AnderssonSnättringe SK51:00+24:2019:27
20Sonja PernebyTullinge SK1:03:06+36:2624:05
21Klas BränströmIFK Enskede1:04:06+37:2624:27
22Kurt CarlsonIFK Enskede1:18:03+51:2329:47
Solveig SpångbergIFK Lidingö SOKej godkänd

Bana E

2 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melvin SegermanSkarpnäcks OL28:1612:11
2Björn SimonsSundbybergs IK36:54+8:3815:54
3Berit LindungerHaninge SOK53:38+25:2223:07
4Sten BergstrandSkogsluffarnas OK56:50+28:3424:29
Elvira JaråsHellas Orienteringej godkänd
Katarina /Christina Forssén/BirathKlubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser