Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Stöcksjö IS National

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Stöcksjö IS National
Arrangörsorganisation: Stöcksjö IS
Datum: tisdag 6 juni 2017

D21 Elit

5 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa OtterbjörkUmeå OK38:517:46
2Kristin HylanderNyköpings OK39:05+0:147:49
3Helena ForsbergSkogslöparna40:43+1:528:08
4Karin ArvidssonSkogslöparna45:01+6:109:00
5Åsa PaulerSkogslöparna45:20+6:299:04
6Elina RönnlundIFK Umeå45:25+6:349:05
7Elisabeth FriesUmeå OK46:27+7:369:17
8Cecilia RydbergUmeå OK47:27+8:369:29
9Camilla SjöbergIFK Umeå48:27+9:369:41
10Helen HanstockÖstersunds OK53:41+14:5010:44
11Stina NilssonUmeå OK1:06:50+27:5913:22
Susanne RutqvistIFK Umeåej start

H21 Elit

5 930 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin HederskogIFK Umeå36:556:13
2Börje PaulerSkogslöparna37:27+0:326:18
3Hans PerssonIFK Umeå37:42+0:476:21
4Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarna37:55+1:006:23
5Benjamin NäslundSkogslöparna38:25+1:306:28
6Stefan SjölundSkogslöparna39:46+2:516:42
7Albin BjörnuddIFK Umeå43:27+6:327:19
8Emil NilssonUmeå OK44:35+7:407:31
9Jonas ByströmSkogslöparna47:29+10:348:00
10Simon NilssonUmeå OK52:43+15:488:53
11Arvid StrandbergSkogslöparna52:55+16:008:55
12Ulf HägglundSkellefteå OK54:28+17:339:11
13Albert AskengrenBergnäsets AIK57:12+20:179:38
14Ola FängmarkIFK Umeå57:34+20:399:42
Anton StrandbergSkogslöparnaej godkänd
Jonas SundellUmeå OKej start

D18 Elit

3 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna RundqvistOK Nackhe41:4511:04
2Evelina SöderlundSkogslöparna1:05:54+24:0917:28

D16

3 720 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thea WennbergSkellefteå OK38:0210:13
2Magdalena NilssonHögåkers OK38:41+0:3910:23
3Ester LaudonVännäs OK41:04+3:0211:02
4Amelie JosefssonSkogslöparna45:21+7:1912:11
5Alva LarssonUmeå OK1:03:21+25:1917:01
6Sanna ÖhmanSkellefteå OK1:04:06+26:0417:13
Matilda RundqvistOK Nackheej godkänd
Louise RamebäckUmeå OKej start

H16

3 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob NilssonUmeå OK32:218:41
2Jon TrägårdhIFK Umeå36:28+4:079:48
3Viktor HolmgrenUmeå OK37:33+5:1210:05
4Otto BalckTäby OK38:47+6:2610:25
5Mårten ErikssonUmedalens IF51:03+18:4213:43

D14

3 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lea EdvardssonUmeå OK25:337:11
2Alice LarssonUmeå OK32:14+6:419:04
3Nora StafjordUmeå OK32:48+7:159:14
4Evelina NilssonHögåkers OK35:35+10:0210:01
5Hilja BerggrundUmeå OK42:46+17:1312:02

H14

3 550 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak LundholmUmeå OK22:136:15
2Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK23:17+1:046:33
3Oskar ÅdahlUmeå OK27:10+4:577:39
4Jesper RamebäckUmeå OK27:48+5:357:49
5Svante SirviöUmeå OK29:42+7:298:21
6Rasmus ErikssonUmeå OK32:42+10:299:12
7Marcus NilssonSkogslöparna37:05+14:5210:26
8Jonatan HälldalSkogslöparna39:39+17:2611:10
9Elias SöderlundSkogslöparna43:14+21:0112:10
10Max StigenlövHögåkers OK47:28+25:1513:22
11Isak LidmanUmeå OK48:40+26:2713:42
12Jakob ErikssonUmedalens IF1:01:23+39:1017:17
Jonathan RundqvistOK Nackheej godkänd
Joel VännbergUmeå OKej start

D12

2 710 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja LundholmUmeå OK23:028:29
2Liv PaulerSkogslöparna24:47+1:459:08
3Emmy KärrlanderUmedalens IF26:34+3:329:48
4Elina Lingbro DömstedtUmeå OK29:32+6:3010:53
5Tyra LarssonIFK Umeå30:33+7:3111:16
6Ella LindmarkRobertsfors IK31:00+7:5811:26
7Ida ÅströmUmeå OK33:35+10:3312:23
8Saga RydbergUmeå OK34:46+11:4412:49
9Tua RönnlundStöcksjö IS37:00+13:5813:39
10Tove KajokSkellefteå OK42:44+19:4215:46
11Nora KäckUmeå OK43:28+20:2616:02
12Hilma VikströmUmeå OK57:08+34:0621:04
Irma Pettersson EliassonSK Björnenej godkänd
Lilly JohnssonUmeå OKej godkänd
Tuva SirviöUmeå OKej start

H12

2 710 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto TimbyUmeå OK18:356:51
2Liam HälldalSkogslöparna18:36+0:016:51
3Axel BalckTäby OK29:19+10:4410:49
4Adrian WidmarkUmeå OK34:47+16:1212:50
5Vigon BerggrundUmeå OK35:46+17:1113:11
6Seth NordinLycksele IF37:37+19:0213:52

D10

2 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe ForsbergSkogslöparna17:467:55
2Ida PaulerSkogslöparna18:26+0:408:13
3Hanna WoxlinSkogslöparna21:07+3:219:25
4Märta ÖstbergUmeå OK22:33+4:4710:04
5Estrid FahlenIFK Umeå29:11+11:2513:01
6Isabella EmdinUmeå OK29:18+11:3213:04
7Moa TimbyUmeå OK39:32+21:4617:38
Alice StigenlövHögåkers OKej godkänd

H10

2 240 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin NilssonSkogslöparna14:566:39
2Lukas ErikssonUmeå OK23:07+8:1110:19
3Erik BalckTäby OK40:52+25:5618:14
4Valter VikströmUmeå OK55:32+40:3624:47
5Ture ForsbergSkogslöparna55:54+40:5824:57
6Hugo DanielssonLycksele IF1:31:24+1:16:2840:48
Isak JohanssonUmeå OKej godkänd
Hannes LidmanUmeå OKej start

D40

3 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa BäckstrandUmeå OK41:1210:50
2Kerstin LarssonIFK Umeå46:51+5:3912:19
3Karin LarssonUmeå OK55:00+13:4814:28
4Sandra PetterssonSK Björnen59:07+17:5515:33
5Karin RundqvistOK Nackhe1:05:31+24:1917:14
6Emma LundholmUmeå OK1:14:11+32:5919:31
7Camilla WidmarkUmeå OK1:20:48+39:3621:15
Katja KinnunenTäby OKej godkänd

H40

4 310 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan BerglundIFK Umeå31:407:20
2Peter WoxlinSkogslöparna32:21+0:417:30 Ladda ner rutt i gpx-format
3Jonas HälldalSkogslöparna33:42+2:027:49
4Oskar ForsbergSkogslöparna34:02+2:227:53
5Stefan GyllenbergLugnviks IF34:47+3:078:04
6Andreas LundholmUmeå OK36:42+5:028:30
7Mattias LindmarkRobertsfors IK37:13+5:338:38
8Robert WidmarkUmeå OK42:56+11:169:57 Ladda ner rutt i gpx-format
9Mattias BerggrundUmeå OK47:04+15:2410:55
Niklas TimbyUmeå OKej godkänd

H45

4 310 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per RönnlundIFK Umeå36:588:34
2Stefan KärrlanderUmedalens IF40:25+3:279:22
3Per-Johan JosefssonSkogslöparna40:35+3:379:24
4Jens WestinSkogslöparna47:28+10:3011:00
5Thomas BjörnuddVännäs OK50:06+13:0811:37
6Mikael NilssonSkogslöparna54:19+17:2112:36

D50

3 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Karin NilssonUmeå OK34:5910:24
2Ann-Sofie JohanssonUmeå OK38:53+3:5411:34
3Helena KönigssonRobertsfors IK39:43+4:4411:49
4Christina JohnssonUmeå OK1:07:51+32:5220:11

H50

3 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny NäslundSkogslöparna36:199:33
2Hjalmar LaudonVännäs OK40:26+4:0710:38
3Thomas OtsUmeå OK43:01+6:4211:19
Johan BalckTäby OKej godkänd
Bert ErikssonUmeå OKej start

D55

3 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta LindbergSkogslöparna44:3613:16
2Birgitta StrandbergSkogslöparna46:46+2:1013:55
3Eva WalheimRobertsfors IK46:50+2:1413:56
4Anita LundmarkIFK Umeå49:17+4:4114:40

H55

3 800 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna28:167:26
2Mikael BäckIF Femman29:18+1:027:42
3Mats WalheimRobertsfors IK31:55+3:398:23
4Mikael YngvessonRobertsfors IK32:22+4:068:31
5Johan WiknerHögåkers OK33:34+5:188:50
6Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK40:09+11:5310:33
7Lennart StrandbergSkogslöparna43:13+14:5711:22
8Dan ÖhmanUmeå OK46:32+18:1612:14
9Inge NilssonUmeå OK54:36+26:2014:22

D60

2 690 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt KarlssonUmeå OK31:4911:49
2Lena SjöströmUmeå OK33:52+2:0312:35
3Katarina KvickSkogslöparna36:48+4:5913:40
4Marita WiknerHögåkers OK37:53+6:0414:04

H60

3 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK30:167:57
2Terho NevalainenUmeå OK34:23+4:079:02
3Leif StrandbergSkogslöparna40:04+9:4810:32
4Lennart KarlssonUmeå OK42:29+12:1311:10
5Mats SandewallUmeå OK43:16+13:0011:23
6Tjelvar OtterbjörkUmeå OK45:39+15:2312:00
7Björn SandströmUmeå OK48:23+18:0712:43

D65

2 690 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena StenbergIFK Umeå32:2212:01
2Eva FeilSkellefteå OK32:40+0:1812:08
3Lisbeth ArvidssonHögåkers OK40:22+8:0015:00

H65

3 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran AnderssonEnebybergs IF36:2410:50
2Berndt StenbergIFK Umeå36:26+0:0210:50
3Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF42:17+5:5312:35
4Bengt JohanssonOK Skogshjortarna44:44+8:2013:18
5Tommy NilbrinkUmeå OK45:47+9:2313:37
6Håkan ErikssonUmeå OK59:56+23:3217:50
Thomas ErikssonUmeå OKej start

D70

2 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LindmarkRobertsfors IK53:3820:14
2Lena TimnerUmeå OK55:19+1:4120:52

H70

3 210 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1S O VikströmSkellefteå OK33:4510:30
2Ove VesterbergLycksele IF37:53+4:0811:48
3Roland SalomonssonVittjärvs IK42:24+8:3913:12
4Stig BlidefalkOK Nipan42:51+9:0613:20
5Per-Olav FängmarkIFK Umeå52:57+19:1216:29
6Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK54:10+20:2516:52
7Hardy PaulssonUmeå OK1:19:08+45:2324:39

D75

2 120 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK27:0512:46
2Gerd BerglundHögåkers OK50:43+23:3823:55

H75

3 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt AnderssonEnebybergs IF41:5313:02
2Göran EnkvistSkellefteå OK48:16+6:2315:02
3Åke BerglundHögåkers OK55:56+14:0317:25
4Leif LundquistEnebybergs IF56:15+14:2217:31
5Jan-Erik PetterssonHökmarks IF Gnistan1:04:14+22:2120:00
6Tord RenströmUmeå OK1:13:46+31:5322:58

H80

2 650 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar TimnerUmeå OK50:5719:13
2Birger ByströmSidensjö IK56:01+5:0421:08
3Sven-Erik LundgrenUmeå OK56:49+5:5221:26
Olle NordzellHögåkers OKej start

Inskolning

2 110 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
My KnektaIFK Umeåfullföljt
Petter KnektaUmeå OKfullföljt
Elis LundbergIFK Umeåfullföljt
Olle LundbergIFK Umeåfullföljt
Alvin NILSSONIFK Umeåfullföljt
Matilde RobergeIFK Umeåfullföljt
Emil RodbergeIFK Umeåfullföljt
Ida RutqvistIFK Umeåfullföljt
Stina RutqvistIFK Umeåfullföljt
Astrid SundqvistUmeå OKfullföljt
Lukas WincentIFK Umeåfullföljt
My KellgrenKlubblösej godkänd
Elsa SundqvistUmeå OKej godkänd

U1

2 110 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted LindmarkRobertsfors IK18:008:31
2Torunn OtterbjörkUmeå OK18:06+0:068:34
3Felix NordenUmeå OK18:57+0:578:58
4Erik Lingbro DömstedtUmeå OK20:06+2:069:31
5Hampus DanielssonLycksele IF20:28+2:289:41
6Elsa WoxlinSkogslöparna22:57+4:5710:52
7Max NordenUmeå OK23:19+5:1911:03
8Melker ErikssonLycksele IF23:25+5:2511:05
9Hanna BurmanIFK Umeå24:13+6:1311:28
10Ingrid ÖstbergUmeå OK24:17+6:1711:30
11Meja ÖstbergUmeå OK24:26+6:2611:34
12Alvin BrändströmStöcksjö IS24:29+6:2911:36
13Melinda ErikssonLycksele IF25:30+7:3012:05
14Arvid NilssonUmeå OK26:03+8:0312:20
15Tor OgenstedtHögåkers OK26:25+8:2512:31
16Hjalmar RutqvistIFK Umeå27:56+9:5613:14
17Tim LindvallIFK Umeå27:59+9:5913:15
18Sally ArvidssonSkogslöparna28:47+10:4713:38
19Vilma MalmStöcksjö IS29:00+11:0013:44
20Rut LundmarkStöcksjö IS29:01+11:0113:45
21Lovisa NilssonHögåkers OK32:33+14:3315:25
22Alexander EmdinUmeå OK33:46+15:4616:00
23Elsa VikströmUmeå OK45:20+27:2021:29
Sixten SvanbergKlubblösej start

U2

2 240 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel LarssonIFK Umeå22:3310:04
2Alex LindvallIFK Umeå24:54+2:2111:06
3Elsa TrägårdhIFK Umeå42:31+19:5818:58

Öppen motion 1

2 240 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda DjervUmeå OK23:1310:21
2Albin JohanssonUmeå OK30:11+6:5813:28
3Ella ÅsströmUmeå OK32:28+9:1514:29
4Frida SvanbergKlubblös41:04+17:5118:19
5KRISTINA WincentIFK Umeå42:07+18:5418:48
Nila DjervUmeå OKej start

Öppen motion 3

2 710 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin ÖstbergUmeå OK25:509:31
2Mikael UppenbergSK Björnen26:40+0:509:50
3Petter KajokSkellefteå OK26:53+1:039:55
4Gunilla JohanssonUmeå OK32:15+6:2511:54
4Hans-Erik JohanssonUmeå OK32:15+6:2511:54
6Ulrika SundqvistUmeå OK33:52+8:0212:29
7Anna-Maria GrimmerIFK Umeå37:11+11:2113:43
8Linda BrynolfssonUmeå OK37:23+11:3313:47
9Laila NoppaUmeå OK37:52+12:0213:58
10Maria DanielssonLycksele IF43:05+17:1515:53
11Rosita BlidefalkOK Nipan54:43+28:5320:11
12Emil LundmarkUmeå OK1:09:07+43:1725:30
13Margita SundellUmeå OK1:35:45+1:09:5535:19
14Karl-Erik JohanssonUmeå OK1:35:49+1:09:5935:21
Carola FahlénIFK Umeåej godkänd

Öppen motion 5

3 550 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika VikdahlUmeå OK28:338:02
2Stefan SandströmUmeå OK29:00+0:278:10
3Dan EdvardssonUmeå OK36:44+8:1110:20
3Linda SandbladUmeå OK36:44+8:1110:20
5Sven StigenlövHögåkers OK37:38+9:0510:36
6John ValingerUmeå OK37:59+9:2610:41
7ulrika valingerUmeå OK39:44+11:1111:11
8Ove PerssonUmeå OK39:54+11:2111:14
9Vesa SärkiojaKlubblös41:26+12:5311:40
10Anna-Lena AxelssonUmeå OK42:33+14:0011:59
11Mikael LarssonIFK Umeå43:18+14:4512:11
12Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK43:22+14:4912:12
13Ida JohanssonVännäs OK43:24+14:5112:13
14Ingrid SandbergStöcksjö IS43:29+14:5612:14
15Jessica LindmarkRobertsfors IK43:40+15:0712:18
16Tomas VikdahlUmeå OK44:07+15:3412:25
17Erika TimbyUmeå OK46:04+17:3112:58
18Katrin StenUmeå OK48:11+19:3813:34
19Petra SöderlundSkogslöparna48:43+20:1013:43
20Kristofer TornemarStrömbäck51:34+23:0114:31
21Chatarina KarlssonUmeå OK57:04+28:3116:04
22Jenny EkmanStöcksjö IS1:08:50+40:1719:23
23Åsa GustafssonIFK Umeå1:09:19+40:4619:31
24Corneila RobergeIFK Umeå1:09:26+40:5319:33
Berth-Olof BrännströmKlubblösej godkänd
Erik ToscanoKlubblösej godkänd
Lars ÅbergUmeå OKej godkänd

Öppen motion 7

3 210 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna HolmgrenIFK Umeå31:279:47
2Erik KärrlanderUmedalens IF36:30+5:0311:22
3Julia AnderssonIFK Umeå36:35+5:0811:23
4Joakim LinderKlubblös40:18+8:5112:33
5Stefan ErikssonUmedalens IF41:11+9:4412:49
6Tomas NordinLycksele IF44:37+13:1013:53
7Louise WoxlinSkogslöparna45:03+13:3614:02
8David HanstockBristol45:54+14:2714:17
9Ulrika BergströmSK Björnen49:47+18:2015:30
10Thea HolmgrenUmeå OK50:19+18:5215:40
11Johan DanielssonLycksele IF50:44+19:1715:48
12Anna AhlströmLugnviks IF51:13+19:4615:57
13Randi LinderKlubblös51:14+19:4715:57
14Björn ElfvingUmeå OK1:03:36+32:0919:48
15Fiona HanstockBristol1:06:35+35:0820:44
16Petra BerggrundUmeå OK1:12:46+41:1922:40

Öppen motion 8

4 310 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SvedeliusIFK Umeå31:477:22
2Tomas JohanssonIFK Umeå32:32+0:457:32
3Hans-Erik CarlborgIFK Umeå35:33+3:468:14
4Tom KorsmanUmeå OK38:36+6:498:57
5Simon ErikssonUmeå OK39:09+7:229:05
6Christian BiglerUmeå OK39:18+7:319:07
7Johan EklundKlubblös39:41+7:549:12
8Anders FriesUmeå OK39:52+8:059:14
9Kalle MalmStöcksjö IS41:40+9:539:40
10Patrik WennbergSkellefteå OK42:51+11:049:56
11Klara YngvessonUmeå OK43:45+11:5810:09
12Susanne NäsströmSkogslöparna45:23+13:3610:31
13Jonas SöderlundSkogslöparna46:56+15:0910:53
14Martin SundqvistUmeå OK47:42+15:5511:04
15Lars NilssonUmeå OK52:27+20:4012:10
16Sanna RönnlundUmeå OK56:05+24:1813:00
17Håkan RundqvistOK Nackhe57:55+26:0813:26
18Roland VikströmUmeå OK58:52+27:0513:39
19Anders LöfgrenUmedalens IF59:05+27:1813:42
20Stuart HanstockBristol OK1:00:10+28:2313:57
21Per RogneIK Hakarpspojkarna1:08:54+37:0715:59
22Mattias KarlssonUmeå OK1:09:07+37:2016:02
Jan JohanssonIFK Umeåej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser