Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Torvaldsblotet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Torvaldsblotet
Arrangörsorganisation: Skogslöparna
Datum: tisdag 9 augusti 2016

D21

3 820 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa Leijon LindSödertälje-Nykvarn OF29:047:36
2Åsa OtterbjörkUmeå OK29:32+0:287:43
3Kristin HylanderNyköpings OK30:30+1:267:59
4Anna QuayleOK Nolaskogsarna32:59+3:558:38
5Helena ForsbergSkogslöparna33:53+4:498:52
6Karin ArvidssonSkogslöparna34:44+5:409:05
7Jenny SandhOK Roxen38:41+9:3710:07
8Elin SandströmKubbe-Norrflärke IF56:06+27:0214:41
Åsa PaulerSkogslöparnaej start

H21

4 810 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Börje PaulerSkogslöparna31:436:35
2Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna33:17+1:346:55
3Hans PerssonIFK Umeå36:40+4:577:37
4Oskar ForsbergSkogslöparna38:18+6:357:57
5Simon DahlbergOK Nolaskogsarna38:22+6:397:58
6Erik AlmséusIFK Hedemora OK38:23+6:407:58
7Jonas ByströmSkogslöparna39:14+7:318:09
8Jörgen NylénOK Nolaskogsarna40:30+8:478:25
9Henrik PerssonUmeå OK40:55+9:128:30
10Sören PeterssonOK Nolaskogsarna41:06+9:238:32
11Mattias PerssonSkogslöparna41:24+9:418:36
12Henrik SjögrenHaninge SOK42:08+10:258:45
13Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna42:19+10:368:47
14Janne NäätänenSundsvalls OK42:24+10:418:48
15Peter WoxlinSkogslöparna44:19+12:369:12
16Arvid StrandbergSkogslöparna45:34+13:519:28
17Emanuel NäslundSkogslöparna48:14+16:3110:01
18Clas EngströmOK Nolaskogsarna50:27+18:4410:29
19Erik WickbergOK Nolaskogsarna51:21+19:3810:40

D18

3 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma WibergSkogslöparna56:2814:46
Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OKej godkänd

D16

3 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magdalena NilssonHögåkers OK35:5910:25
2Emelie WibergSkogslöparna43:39+7:4012:39
3Ida WickbergOK Nolaskogsarna45:41+9:4213:14
4Hanna JonssonHusums IF OK55:29+19:3016:04

H16

3 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isac ErikssonOK Nolaskogsarna33:089:36
2Samuel N JohanssonOK Nolaskogsarna1:15:45+42:3721:57

D14

3 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amelie JosefssonSkogslöparna34:0711:02
2Evelina NilssonHögåkers OK36:06+1:5911:40
3Adelina SöderlindSidensjö IK36:52+2:4511:55
4Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna43:36+9:2914:06
5Emilia BerglundOK Nipan50:10+16:0316:14

H14

3 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel MannelqvistOK Nolaskogsarna32:3210:31
2Laban NordinOK Nolaskogsarna35:04+2:3211:20
3Linus DahlbergOK Nolaskogsarna36:47+4:1511:54
4Anton BrännströmÖrnsköldsviks OK58:38+26:0618:58
Johan SöderholmKubbe-Norrflärke IFej start

D12

2 230 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nora EngströmOK Nolaskogsarna17:137:43
2Nova AnundborgSidensjö IK20:15+3:029:04
3Alice RytterstedtSkogslöparna23:54+6:4110:43
4Alva PerboSkogslöparna31:56+14:4314:19
5Linn MelinSidensjö IK43:43+26:3019:36
6Saga BergvinSkogslöparna46:09+28:5620:41
7Ylva ThorénÖrnsköldsviks OK1:01:01+43:4827:21
8Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK1:08:59+51:4630:56
Nora WesterlundOK Nolaskogsarnaej start

H12

2 230 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo PeterssonOK Nolaskogsarna16:057:12
1Erik ByströmOK Nolaskogsarna16:057:12
3Marcus NilssonSkogslöparna18:22+2:178:14
4Sixten PerssonSkogslöparna19:28+3:238:43
5Filip NordströmSkogslöparna20:53+4:489:21
6Jonatan HälldalSkogslöparna21:03+4:589:26
7Viktor ÖhmanSkogslöparna24:38+8:3311:02
8Isak AbrahamssonSkogslöparna27:45+11:4012:26
William HäggkvistOK Nolaskogsarnaej start

D10

1 860 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe ForsbergSkogslöparna15:418:25
2Liv PaulerSkogslöparna16:07+0:268:39
3Ida PaulerSkogslöparna17:08+1:279:12
4Hanna WoxlinSkogslöparna17:37+1:569:28
5Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna18:25+2:449:54
6Theia AnundborgSidensjö IK19:42+4:0110:35
7Julia GyllenflyktKubbe-Norrflärke IF20:28+4:4711:00
8Julina NyströmOK Nolaskogsarna22:22+6:4112:01
9Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna24:35+8:5413:13
Cajsa NordströmSkogslöparnaej start
Emilia BygdemarkSidensjö IKej start

H10

1 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liam HälldalSkogslöparna12:156:35
2Martin NilssonSkogslöparna13:57+1:427:30
3Felix ÖhmanSkogslöparna16:54+4:399:05
4Joel ByströmOK Nolaskogsarna17:09+4:549:13
5Titan AnundborgSidensjö IK18:53+6:3810:09
6Sixten KjellqvistSidensjö IK24:57+12:4213:24
7Arvid GyllenflyktKubbe-Norrflärke IF30:12+17:5716:14

D35

3 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin PerssonSkogslöparna38:0211:01
2Monika WesterlundOK Nolaskogsarna38:29+0:2711:09
3Christina JosefssonSkogslöparna49:33+11:3114:21
4Louise WoxlinSkogslöparna50:07+12:0514:31
5Iza AnundborgSidensjö IK1:04:10+26:0818:35

H35

4 280 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas HälldalSkogslöparna37:048:39
2Daniel KnutssonSkogslöparna40:06+3:029:22
3Niklas NyströmOK Nolaskogsarna52:35+15:3112:17
4Björn ByströmOK Nolaskogsarna58:17+21:1313:37
Gustav MelanderTumba-Mälarhöjden OKej start

D45

3 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin ViklundOK Nipan39:4711:31
2Victoria KarlssonSkogslöparna52:44+12:5715:17
3Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:03:19+23:3218:21
Anna-Lena LindströmSundsvalls OKej godkänd

H45

3 820 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune LindströmSundsvalls OK31:108:09
2Per-Johan JosefssonSkogslöparna36:30+5:209:33
3Christer MikaelssonHusums IF OK37:06+5:569:42
4Torgny NäslundSkogslöparna39:53+8:4310:26
5Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK54:31+23:2114:16
6Ulf StrömbergÖrnsköldsviks OK1:25:25+54:1522:21
Jan NäslundOK Nolaskogsarnaej godkänd

D55

2 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta StrandbergSkogslöparna40:3513:37
2Inger EdinSidensjö IK42:38+2:0314:18
Ulla Britt SundinSkogslöparnaej start

H55

3 450 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen EdinSidensjö IK38:0611:02
2Lars SandströmKubbe-Norrflärke IF38:45+0:3911:13
3Leif StrandbergSkogslöparna41:45+3:3912:06
4Thomas LarssonLugnviks IF45:48+7:4213:16
5Eero O NiemiSkogslöparna48:54+10:4814:10
6Birger SvenssonKubbe-Norrflärke IF52:39+14:3315:15
7Sven Eric JunebergKubbe-Norrflärke IF55:59+17:5316:13
8Mats LarssonSkogslöparna56:14+18:0816:17

D65

2 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carin NordinSkogslöparna37:3315:58

H65

2 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran HällströmOK Nipan31:0310:25
2Bertil NordinSkogslöparna37:05+6:0212:26
3Per SundinSkogslöparna37:27+6:2412:34
4Roland SalomonssonHärnösands OK40:33+9:3013:36

H75

2 980 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Torsten VestmanOK Nolaskogsarnaej start

Inskolning

1 860 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Felicia Aspnäs FermSidensjö IKfullföljt
Filip Aspnäs FärmOK Nolaskogsarnafullföljt
Gustav BergvinSkogslöparnafullföljt
Emma ByströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Elsa GyllenflyktKubbe-Norrflärke IFfullföljt
Hanna JernbergGävle OKfullföljt
Sandra MelinSidensjö IKfullföljt
Eskil MårtenssonKubbe-Norrflärke IFfullföljt
Lovisa NilssonHögåkers OKfullföljt
Delisia NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Milea NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Elina OlssonSidensjö IKfullföljt
Simon OlssonSidensjö IKfullföljt
Emma PerboSkogslöparnafullföljt
Tuva SandhOK Roxenfullföljt
Arvid NordströmSkogslöparnaej start

U1

1 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David JernbergGävle OK17:319:25
2Adam AbrahamssonSkogslöparna19:41+2:1010:34
3Lova LarssonSkogslöparna21:39+4:0811:38
4Elsa WoxlinSkogslöparna23:36+6:0512:41
5Stina PerssonSkogslöparna23:42+6:1112:44
6Sally ArvidssonSkogslöparna23:43+6:1212:45
7Ture ForsbergSkogslöparna29:37+12:0615:55

U2

2 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oliver LarssonSkogslöparna31:0513:56
2Linna DynesiusSkogslöparna35:36+4:3115:57

Öppen motion 3

2 230 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olov MelanderSkogslöparna20:079:01
2Kristina PerssonSkogslöparna28:07+8:0012:36
3Camilla AnderssonOK Nolaskogsarna29:52+9:4513:23
4Susanne BylundSkogslöparna30:05+9:5813:29
5Kristina PerboSkogslöparna30:13+10:0613:33

Öppen motion 5

3 090 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna33:4910:56
2Niklas BerglundOK Nipan34:03+0:1411:01
3Kristofer ÖhmanSkogslöparna37:24+3:3512:06
4Lina KjellqvistSidensjö IK40:29+6:4013:06
5Monica SandströmKubbe-Norrflärke IF45:14+11:2514:38
6Marlene HälldalSkogslöparna51:06+17:1716:32
7Susanne MikaelssonHusums IF OK52:51+19:0217:06
8Jenny ÖhmanSkogslöparna54:46+20:5717:43
9Eilert EdinSidensjö IK58:04+24:1518:47
10Melker EklundOK Nolaskogsarna59:28+25:3919:14
Felix TvärfjellKlubblösej godkänd
Karin SvenssonKubbe-Norrflärke IFej godkänd

Öppen motion 7

3 820 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders DanielssonOK Nolaskogsarna32:108:25
2Per OlssonSkogslöparna43:37+11:2711:25
3Anneli SalomonssonIFK Lidingö SOK47:44+15:3412:29
4Johan EklundOK Nolaskogsarna48:09+15:5912:36
5Per BengtssonSidensjö IK49:33+17:2312:58
6David KjellqvistSidensjö IK55:01+22:5114:24
7Johanna AlmséusIFK Hedemora OK59:53+27:4315:40

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser