Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 1
Arrangörsorganisation: OK Nackhe
Datum: lördag 30 april 2016

D16

3 525 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira WildheimFK Friskus-Varberg30:288:38
2Elin CarlssonIK Trenne Ullared36:49+6:2110:26
3Elsa EricssonFK Friskus-Varberg42:19+11:5112:00
4Lina ErdeliusIF Rigor42:54+12:2612:10
5Hanna CarlqvistFK Friskus-Varberg42:58+12:3012:11
Evelina OlssonOK Nackheutom tävlan

H16

4 275 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper JohanssonOK Löftan30:117:03
2Adrian VartiaOK Löftan31:04+0:537:16
3Noah BechtelFK Friskus-Varberg37:02+6:518:39
4Tim JohanssonFK Friskus-Varberg37:04+6:538:40
5Axel ErikssonOK Löftan52:41+22:3012:19
6Alexander BokerudIF Rigor54:05+23:5412:39
7Daniel GlimténOK Löftan58:04+27:5313:34
8Erik HultanderIF Rigor59:13+29:0213:51

D16 Kort

3 175 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika JohanssonOK Löftan39:2912:26

H16 Kort

3 175 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alexander MayerIF Rigor33:3610:34
2Daniel AnderssonFjärås AIK1:41:01+1:07:2531:48

D14

2 775 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Unni GranforsIF Rigor23:448:33
2Thilda SeldénIF Rigor23:50+0:068:35
3Emelie RengmyrIF Rigor26:36+2:529:35
4Emma EliassonFK Friskus-Varberg27:30+3:469:54
5Tilda HenningssonIK Trenne Ullared28:21+4:3710:12
6Alvina AxelssonOK Nackhe32:17+8:3311:38
7Johanna SvenssonOK Löftan37:15+13:3113:25
8Julia ArvidssonIF Rigor39:56+16:1214:23

H14

3 175 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias JohanssonOK Löftan24:177:38
2Alex JohanssonFK Friskus-Varberg24:27+0:107:42
3Alfred ErdeliusIF Rigor24:46+0:297:48
4Jakob MobergOK Löftan25:54+1:378:09
5Axel BechtelFK Friskus-Varberg26:04+1:478:12
6Victor HanssonOK Löftan26:48+2:318:26
7Måns HenningssonIK Trenne Ullared28:15+3:588:53
8Elias PerssonFjärås AIK28:41+4:249:02
9David JohanssonFK Friskus-Varberg32:21+8:0410:11
10Fabian OdénFjärås AIK38:48+14:3112:13
11Sebastian EkingIF Rigor44:16+19:5913:56
Amadeus AhlstrandFK Friskus-Varbergej godkänd

H14 Kort

2 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alexander WestlingFK Friskus-Varberg49:4919:09
Edvin SahlinOK Löftanutom tävlan

D12

2 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja GraadIF Rigor22:348:40
2Anna SvenssonIF Rigor28:36+6:0211:00
3Maja KarmstigFK Friskus-Varberg29:55+7:2111:30
4Annie ErikssonOK Löftan33:18+10:4412:48
5Nathalie LangenbachOK Nackhe33:33+10:5912:54
6Ida AnderssonOK Löftan34:35+12:0113:18
7Felicia AhlstrandFK Friskus-Varberg35:09+12:3513:31
8Ester EricssonFK Friskus-Varberg35:49+13:1513:46
9Alice NordqvistIF Rigor44:41+22:0717:11
Elsa BobergIF Rigorej start

H12

2 600 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan RundqvistOK Nackhe18:457:12
2Adam SjööarvOK Nackhe19:16+0:317:24
3Emil SeldénIF Rigor20:23+1:387:50
4Oskar BlomOK Löftan21:45+3:008:21
5Simon CorneliussonOK Löftan23:07+4:228:53
6Vilhelm FrankOK Löftan23:28+4:439:01
7Andreas HandinOK Löftan25:20+6:359:44
8Albin PaulssonOK Löftan28:49+10:0411:05
9Hugo ÅkerbergOK Löftan29:17+10:3211:15
10Linus ZederinOK Nackhe33:29+14:4412:52
11Gottfrid AlexanderssonIF Rigor34:40+15:5513:20
12Melwin ArvidssonIF Rigor34:43+15:5813:21
13Gustav AnderssonOK Löftan35:52+17:0713:47
14Filip CarlqvistFK Friskus-Varberg36:33+17:4814:03
15Melwin WildheimFK Friskus-Varberg39:03+20:1815:01
16Martin HanssonIF Rigor44:20+25:3517:03

D12 Kort

2 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilde BlomOK Nackhe22:219:43
2Anna LundqvistFK Friskus-Varberg28:51+6:3012:32

D10

2 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida OdénFjärås AIK21:029:08
2Lova JohanssonFK Friskus-Varberg21:14+0:129:13
3Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg23:24+2:2210:10
4Elin AnderssonOK Löftan32:55+11:5314:18
5Alice BrandtOK Löftan39:16+18:1417:04
6Signe JohanssonFK Friskus-Varberg39:17+18:1517:04
7Emy HjertströmFK Friskus-Varberg39:38+18:3617:13
8Alva SahlinOK Löftan45:19+24:1719:42

H10

2 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak TörnströmFK Friskus-Varberg17:547:46
2Samuel DahlbergIK Trenne Ullared19:40+1:468:33
3Andy GranforsIF Rigor22:01+4:079:34
4Simon HanssonIF Rigor24:08+6:1410:29
5Oskar MobergOK Löftan27:03+9:0911:45

Inskolning

1 900 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Veronica AnderssonFjärås AIKfullföljt
Malva AndrénIF Rigorfullföljt
Hjalmar AntonssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Alvin BengtssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Gustav BengtssonOK Nackhefullföljt
Neo BengtssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Samuel BengtssonOK Nackhefullföljt
Wilhelm BjöreFjärås AIKfullföljt
Albin BrandtOK Löftanfullföljt
Gustav BörjessonFK Friskus-Varbergfullföljt
Maja EliassonFK Friskus-Varbergfullföljt
Victor HanssonIF Rigorfullföljt
Emelie JohanssonFjärås AIKfullföljt
Emma JohnssonFjärås AIKfullföljt
Frans KaiserFK Friskus-Varbergfullföljt
Stella KaiserFK Friskus-Varbergfullföljt
Nicolina LangenbachOK Nackhefullföljt
Olle Lindell SkoglundFK Friskus-Varbergfullföljt
Petronella LundströmIF Rigorfullföljt
Ella RuderfeltIF Rigorfullföljt
Viola RönnFK Friskus-Varbergfullföljt
Fanny ThulinOK Nackhefullföljt
Arne BornefalkFK Friskus-Varbergej start

U1

1 800 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira KarmstigFK Friskus-Varberg13:507:41
2David CarlssonIK Trenne Ullared14:00+0:107:46
3Sixten TörnströmFK Friskus-Varberg15:10+1:208:25
4Alice LundqvistIF Rigor15:31+1:418:37
5Oscar AndreassonFK Friskus-Varberg15:56+2:068:51
6Tindra JohanssonIF Rigor18:39+4:4910:21
7William BörjessonFK Friskus-Varberg18:49+4:5910:27
8Alvar AlexanderssonIF Rigor18:58+5:0810:32
9Frej Eliasson ÖfverlindOK Nackhe19:29+5:3910:49
10William RönnFK Friskus-Varberg20:19+6:2911:17
11Agnes BestermanIK Trenne Ullared20:29+6:3911:22
12Anna WärnfeldtIF Rigor20:32+6:4211:24
13Jakob AnderssonOK Löftan21:02+7:1211:41
14Alice SjööarvOK Nackhe22:06+8:1612:16
15Hugo CorneliussonOK Löftan23:32+9:4213:04
16Folke FranssonFK Friskus-Varberg25:11+11:2113:59
17Vilmer AntonssonFK Friskus-Varberg25:31+11:4114:10
18Hugo BestermanIK Trenne Ullared28:26+14:3615:47
19Egon EdmanIF Rigor30:14+16:2416:47
20Lukas MobergOK Löftan31:59+18:0917:46
21Edvin AlexanderssonIF Rigor32:36+18:4618:06
22Anna NordqvistIF Rigor38:03+24:1321:08
23Ebba LundborgIF Rigor46:44+32:5425:57
24Johannes DahlbergIK Trenne Ullared55:44+41:5430:57
Gustav FrankOK Löftanej godkänd
Emil LundborgIF Rigorej start
Jenny RegnmyrIF Rigorej start
Emanuel LarssonFK Friskus-Varbergej start
Nellie LundbergIF Rigorej start
Alicia ÅhlFK Friskus-Varbergej start
Engla FröjelinIF Rigorej start
Josefin LindIF Rigorej start

U2

2 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker JohanssonOK Löftan23:0610:02
2Lisa ÅkerbergOK Löftan23:36+0:3010:15
3Agnes PaulssonOK Löftan25:09+2:0310:56
4Zebastian ArdforsOK Löftan25:34+2:2811:06
5Gustav AxelssonOK Nackhe27:43+4:3712:03
6Erik GrillIF Rigor28:58+5:5212:35
7Daniel AxelssonOK Nackhe29:30+6:2412:49
8Ella AnderssonOK Löftan29:46+6:4012:56
9Edvin TolestamIF Rigor31:27+8:2113:40
10Lukas SchaleOK Nackhe38:36+15:3016:46
11Isak PerssonOK Nackhe38:42+15:3616:49
12Erik RoslundIF Rigor45:09+22:0319:37
13Jacob RuderfeltIF Rigor55:18+32:1224:02

Öppen motion 3

3 050 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger AlexanderssonIF Rigor28:019:11
2Anna NilssonOK Nackhe29:57+1:569:49
3Staffan RengmyrIF Rigor32:34+4:3310:40
4Karl-Otto EliassonOK Nackhe32:43+4:4210:43
5Åsa HanssonIF Rigor34:19+6:1811:15
6Mikael BokerudIF Rigor35:14+7:1311:33
7Jenny AnderssonÄtrans IF35:19+7:1811:34
8Lars HultanderIF Rigor40:58+12:5713:25
9Hanna SundqvistFjärås AIK51:42+23:4116:57
10Kjell SvenssonFjärås AIK52:11+24:1017:06
11Fredrik ElofssonFjärås AIK52:15+24:1417:07
12Marita HultanderIF Rigor52:42+24:4117:16
13Ella PerssonFjärås AIK1:32:37+1:04:3630:21
14Pirjo WågestrandFjärås AIK1:32:45+1:04:4430:24
Per-Johan PerssonFjärås AIKej godkänd
Fredrik JohanssonIF Rigorej start
Titti JohanssonIF Rigorej start
Gunilla LundströmIF Rigorej start
Christa RegnmyrIF Rigorej start

Öppen motion 5

3 175 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar WärnfeldtIF Rigor22:397:08
2Anders IvarssonFK Friskus-Varberg24:09+1:307:36
3Weronica ZederinOK Nackhe24:18+1:397:39
4Patrik CorneliussonOK Löftan24:59+2:207:52
5Annika BechtelFK Friskus-Varberg27:38+4:598:42
6Johanna EdmanIF Rigor30:02+7:239:27
7Frans JohanssonFK Friskus-Varberg31:28+8:499:54
8Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK31:32+8:539:55
9Therese BlomOK Nackhe31:36+8:579:57
10Margareta JohanssonHalmstad OK33:22+10:4310:30
11Ulrika OdénFjärås AIK35:00+12:2111:01
12Mikael FranssonFK Friskus-Varberg35:08+12:2911:03
13Moa HenningssonIK Trenne Ullared35:26+12:4711:09
14Fredrik HanssonIF Rigor35:39+13:0011:13
15Pernilla AlexanderssonIF Rigor36:02+13:2311:20
16Annette JohanssonIF Rigor36:22+13:4311:27
17Karin JägrydSkåneslättens OL38:05+15:2611:59
18Tommy VartiaOK Löftan38:23+15:4412:05
19Magnus RoslundIF Rigor38:57+16:1812:16
20Dag LundstömIF Rigor45:09+22:3014:13
21Torbjörn ToressonOK Löftan51:42+29:0316:17
22Katarina AnderssonÄtrans IF57:52+35:1318:13
Jonas FröjelinIF Rigorej start
Gunilla GlimténOK Löftanej start

Öppen motion 8

3 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laust SörensenGöteborg-Majorna OK26:206:45
2Anders JägrydSkåneslättens OL27:19+0:597:00
3Stefan GraadIF Rigor28:04+1:447:11
4Stefan EkingIF Rigor28:06+1:467:12
5Filip SvenssonOK Löftan29:02+2:427:26
6Martin SvenssonIF Rigor29:25+3:057:32
7Mikael NilssonOK Löftan30:48+4:287:53
8Henrik SvenssonOK Löftan31:57+5:378:11
9Linda CorneliussonOK Löftan32:58+6:388:27
10Sven-Erik DahlbergIK Trenne Ullared35:01+8:418:58
11Lukas EnarssonOK Löftan1:10:55+44:3518:11
Jeanette BlomOK Löftanej godkänd
Emil ErdeliusIF Rigorej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser