Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tjust 2-dagars, dag 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tjust 2-dagars, dag 1
Arrangörsorganisation: Västerviks OK
Datum: tisdag 4 juli 2017

D21

7 320 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna WehlinSkogspojkarnas OK1:01:028:20
2Camilla EngstrandIFK Göteborg1:02:03+1:018:28
3Lisa AnderssonÄrla IF1:04:02+3:008:44
4Elin SvenssonIK Hakarpspojkarna1:04:32+3:308:48
5Elsa TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:06:25+5:239:04
6Emelie LarssonÄrla IF1:07:46+6:449:15
7Karin SkogholmTumba-Mälarhöjden OK1:13:04+12:029:58
8Maria HolmstrandOK Landehof1:21:44+20:4211:09
9Annica EngIFK Göteborg1:23:14+22:1211:22
10Matilda MartinssonFalkenbergs OK1:27:28+26:2611:56
11Anna JohanssonAnkarsrums OK1:34:07+33:0512:51
12Diana SoldaggOK Klemmingen1:39:48+38:4613:38
Stefanie AnderssonHagaby GoIF Örebroutgått
Moa PetterssonKarlskrona SOKutgått

H21

10 260 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl WalheimÄrla IF1:04:446:18
2Kalle BergmanOK Ravinen1:09:50+5:066:48
3Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna1:10:54+6:106:54
4Henrik JonssonÄrla IF1:11:50+7:067:00
5Simon JakobssonLånghundra IF1:12:26+7:427:03
5Emil KaleredOK Denseln1:12:26+7:427:03
7Daniel NilssonNyköpings OK1:14:30+9:467:15
8Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad1:17:12+12:287:31
9Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna1:18:38+13:547:39
10Andreas HöyeFredrikstad SK1:19:57+15:137:47
11Håkan AnderssonHalmstad OK1:20:00+15:167:47
12Gustaf WennerbergOK Pan-Kristianstad1:20:38+15:547:51
13Fredrik SturessonOK Alehof1:21:11+16:277:54
14Johan StrandGöteborg-Majorna OK1:21:34+16:507:56
15Erik ÖhlundGöteborg-Majorna OK1:21:41+16:577:57
16Heino OllinSävedalens AIK1:22:21+17:378:01
17Johan WehlinSkogspojkarnas OK1:23:37+18:538:08
18Björn HellrupOK Pan-Kristianstad1:24:01+19:178:11
19Jacob LindstamOK Ravinen1:24:10+19:268:12
20Kristian AlgersSkogspojkarnas OK1:25:04+20:208:17
21Andreas BerganderEksjö SOK1:26:56+22:128:28
22Johan DelvertOK Orion1:28:09+23:258:35
23Johan PerssonHagaby GoIF Örebro1:31:14+26:308:53
24Victor BergstrandLinköpings OK1:31:48+27:048:56
25Robin JakobssonGamleby OK1:33:23+28:399:06
26Jan RutkaKalmar OK1:35:22+30:389:17
27Johan AllardLinköpings OK1:39:29+34:459:41
28Erik SköldLinköpings OK1:43:20+38:3610:04
29Sven EngströmLinköpings OK1:45:00+40:1610:14
30Rickard IngessonLunds OK1:49:47+45:0310:42
Oliwer LundbergOK Bävernej godkänd
Assar HellströmOK Ravinenej godkänd
Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Lars DragerydÄrla IFej godkänd
Erik EngstrandIFK Göteborgutgått
Daniel WernerssonGöteborg-Majorna OKej start

D21 Kort

5 170 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina BergmanOK Skogsfalken46:248:58
2Bodil HalvarssonGöteborg-Majorna OK58:54+12:3011:23
3Elin CarlssonGöteborg-Majorna OK1:02:28+16:0412:04
4Sara RönnbyTjalve IF Norrköping1:24:38+38:1416:22
5Ingrid HolmOppsal Orientering1:26:01+39:3716:38
6Wiviann OttossonMalmö OK1:28:22+41:5817:05
7Sara SöderblomÄtrans IF1:52:57+1:06:3321:50
Evi JüniOLG Hondrichej godkänd

H21 Kort

7 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim BerglundSävedalens AIK1:01:397:48
2Johan HagströmFalkenbergs OK1:36:27+34:4812:13

D20

5 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sarah PerssonOK Denseln1:04:4211:07
2Stina GuståsLinköpings OK1:07:01+2:1911:30
3Lova EvebornOK Roxen1:07:36+2:5411:36

D18

5 170 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna53:1410:17
2Julia GlowaczKalmar OK59:33+6:1911:31
3Malva EvebornOK Roxen1:04:54+11:4012:33
4Johanna GuståsLinköpings OK1:19:36+26:2215:23
5Lovisa BlomgrenSOK Aneby1:23:11+29:5716:05
Tamara Pérez RubioGODIH Albaceteej godkänd
Moa KjellbergBjörkfors GOIFej start
Julia RajanIFK Lidingö SOKej start

H18

6 620 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarna45:246:51
2Emil AuseliusBredaryds SOK46:07+0:436:57
3Benjamin SturekSOK Viljan47:43+2:197:12
4Isac EricssonVäxjö OK47:54+2:307:14
5Emil PetterssonKarlskrona SOK48:41+3:177:21
6Gustav OlssonTorsås OK51:56+6:327:50
7Gabriel SturessonLerums SOK54:41+9:178:15
8Jonathan JylltorpLinköpings OK59:05+13:418:55
9Gunnar EngströmLinköpings OK1:04:34+19:109:45
10Viggo KlassonOK Ravinen1:20:13+34:4912:07

D16

4 770 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove PetterssonOK Roxen41:308:42
2Kajsa BogrenSundbybergs IK41:33+0:038:42
3Emma LingIK Hakarpspojkarna42:32+1:028:55
4Märta LjungbergSjövalla FK43:34+2:049:08
5Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna43:48+2:189:10
6Matilda LindhSundbybergs IK43:55+2:259:12
7Amanda KarmetunOK Njudung47:58+6:2810:03
8Julia RangertIK Hakarpspojkarna49:18+7:4810:20
9Klara AnderssonOK Orion49:38+8:0810:24
10Elin BergOK Ravinen50:17+8:4710:32
11Lisa OlssonTorsås OK50:32+9:0210:35
12Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF50:36+9:0610:36
13Elin MartanovaSlavia Liberec Orienteering51:53+10:2310:52
14Tove RingiOK Kåre52:35+11:0511:01
15Ida HofstedtTäby OK52:50+11:2011:04
16Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL53:04+11:3411:07
17Anna JohnssonSkogspojkarnas OK54:33+13:0311:26
18Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK55:02+13:3211:32
19Nora HolmgårdKils OK55:23+13:5311:36
20Lovisa MoqvistLerums SOK55:36+14:0611:39
21Hanna KromnérSkogspojkarnas OK55:40+14:1011:40
22Tuva LövdahlSOK Viljan56:13+14:4311:47
23Clara SamuelssonOK Vivill56:45+15:1511:53
24Ebba LindOK Skärmen56:52+15:2211:55
25Julia MianowskaKalmar OK57:05+15:3511:58
26Olivia AspIFK Göteborg57:16+15:4612:00
27Vendela LönkvistOK Vivill57:47+16:1712:06
28Alma Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna58:07+16:3712:11
29Thea FagerströmIFK Göteborg58:34+17:0412:16
30Vilde Jonsson WoldSundbybergs IK59:41+18:1112:30
31Tilda AnderssonTullinge SK59:48+18:1812:32
32Maja PorleVäxjö OK59:59+18:2912:34
33Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK1:00:04+18:3412:35
34Sara WänströmFinspångs SOK1:00:42+19:1212:43
35Linnea Wedberg-KilnäsSjövalla FK1:00:47+19:1712:44
36Maja SandvikAttunda OK1:01:34+20:0412:54
37Sanna HedbergOK Södertörn1:03:19+21:4913:16
38Hanna LundgrenLinköpings OK1:03:54+22:2413:23
39Ylva JohanssonOK Djerf1:05:02+23:3213:38
40Sofia PalmFK Boken1:06:24+24:5413:55
41Amelie RajanIFK Lidingö SOK1:08:25+26:5514:20
42Ellen SigvardsonBredaryds SOK1:09:21+27:5114:32
43Tova LarssonLerums SOK1:14:32+33:0215:37
44Ebba KleinBjörkfors GOIF1:15:34+34:0415:50
45Siri BerglundLinköpings OK1:19:11+37:4116:36
46Elin HugossonLunds OK1:19:23+37:5316:38
47Malin HanssonTäby OK1:22:07+40:3717:12
48Sara HedeSödertälje-Nykvarn OF1:22:40+41:1017:19
Ida EskilssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Katja LeicktTullinge SKej godkänd
Tuva FalkSundbybergs IKej godkänd
Hanna SkoglundSol Tranåsej start

H16

5 920 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker LundinKatrineholms OK41:317:00
2Emanuel HerberthsonLinköpings OK41:40+0:097:02
3David BorgSödertälje-Nykvarn OF41:58+0:277:05
4Carl JosefssonSävedalens AIK44:39+3:087:32
5Johan LundbäckJärfälla OK44:41+3:107:32
6Albin PerssonHalmstad OK44:47+3:167:33
7Isak AnängenNyköpings OK45:16+3:457:38
8Karl PetersénOK Njudung45:32+4:017:41
9Lukas WernerIFK Lidingö SOK46:14+4:437:48
10Albin TollOK Njudung46:22+4:517:49
11Isak OlssonStigsökarna46:37+5:067:52
12Karl LundinKatrineholms OK47:15+5:447:58
13Casper HedarOK Tor50:48+9:178:34
14Aron ÖstangårdGamleby OK51:14+9:438:39
15Malte EvebornOK Roxen53:55+12:249:06
16Nils KörleOK Landehof54:14+12:439:09
17Ludvig SigrandOK Södertörn55:04+13:339:18
18Fabian ValleriusGamleby OK55:05+13:349:18
19Arvid AronssonOK Kroppefjäll55:06+13:359:18
20Olle BergstedtMarkbygdens OK55:11+13:409:19
21Linus LundbergOK Bävern55:39+14:089:24
22Samuel LindénAttunda OK56:00+14:299:27
23Arvid BlomsterRonneby OK56:04+14:339:28
24Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb56:18+14:479:30
25Hampus HatlenTullinge SK56:27+14:569:32
26Alfred LängheimTullinge SK57:18+15:479:40
27Jakob GunnarssonLerums SOK59:51+18:2010:06
28Emil AxelssonLerums SOK1:03:38+22:0710:44
29Arvid LundqvistHalmstad OK1:05:01+23:3010:58
30Emil RavakkoSävedalens AIK1:07:11+25:4011:20
31Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIK1:07:22+25:5111:22
32Fredrik HanssonTäby OK1:08:27+26:5611:33
33Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb1:09:18+27:4711:42
34Adrian SkobeKalmar OK1:09:42+28:1111:46
35Linus BoströmOK Alehof1:09:49+28:1811:47
36Melker ElofssonOK Njudung1:09:56+28:2511:48
37Vincent WippJärla Orientering1:15:52+34:2112:48
37Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK1:15:52+34:2112:48
39Simon FogelströmTorsås OK1:17:16+35:4513:03
40Zebastian ArfwedsonFrölunda OL1:18:42+37:1113:17
41Arvid BacktemanLerums SOK1:18:45+37:1413:18
42Erik ÅkessonVäxjö OK1:18:47+37:1613:18
43Edvin BorneFrölunda OL1:19:27+37:5613:25
44Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK1:24:48+43:1714:19
45Emil SoneAttunda OK1:32:50+51:1915:40
46Albin EronnLinköpings OK1:45:58+1:04:2717:53
47Oskar NilssonJärfälla OK1:54:13+1:12:4219:17
48Albin PetterssonHammarkinds OK1:58:20+1:16:4919:59
Hugo KindbornOK Hällenej godkänd
Erik IngemarssonHestra IFej godkänd
Johan VinbladLunds OKej godkänd
Maxim JohanssonSol Tranåsej godkänd
Sixten EkbladhSol Tranåsej godkänd
Felix DrejmoOK Landehofej start
Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OKej start
Gabriel ÖhgrenSävedalens AIKej start
Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OFej start
Tobias SjöstedtOK Måsenej start

D16 Kort

3 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HeldtSödertälje-Nykvarn OF59:3514:55
2Mildred PetterssonSödertälje-Nykvarn OF1:03:15+3:4015:51
3Bella PalmqvistIFK Sävsjö1:20:41+21:0620:13

D14

3 990 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida ÖsterbergGustavsbergs OK38:579:45
2Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF40:19+1:2210:06
3Ida BengtssonOK Alehof41:38+2:4110:26
4Klara PerssonHalmstad OK43:18+4:2110:51
5Tove ValleriusGamleby OK44:02+5:0511:02
6Stina LindSOK Viljan45:29+6:3211:23
7Lea MartanovaSlavia Liberec Orienteering45:51+6:5411:29
8Hanna StalebrantGamleby OK46:53+7:5611:45
9Stella RangertIK Hakarpspojkarna47:34+8:3711:55
10Elin KjellmanLinköpings OK47:58+9:0112:01
11Filippa SöderbergKalmar OK49:22+10:2512:22
12Ellen TollOK Njudung49:23+10:2612:22
13Vendela SturekSOK Viljan50:01+11:0412:32
14Hanna ÖbergGamleby OK50:26+11:2912:38
15Evelina Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna52:11+13:1413:04
16Aleksandra NitschKalmar OK53:54+14:5713:30
17Lena ChabieraKalmar OK55:17+16:2013:51
18Josephine MüllerUSV TU Dresden58:17+19:2014:36
19Selma LarssonLunds OK1:02:56+23:5915:46
20Moa Algers OmholtSkogspojkarnas OK1:08:06+29:0917:04
21Linnea SkobeKalmar OK1:34:44+55:4723:44
Ida HjortOK Roxenej godkänd
Amanda Ström EckerlidSävedalens AIKej godkänd
Linn AldénOK Roxenej start
Ellen OlovssonGamleby OKej start

H14

3 990 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna29:377:25
2Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna33:39+4:028:26
3Hugo EricssonVäxjö OK34:12+4:358:34
4William SturessonLerums SOK36:01+6:249:01
5Hugo PerssonOK Denseln36:34+6:579:09
6Oscar HultgrenOK Njudung37:02+7:259:16
7Edvin SelinFK Göingarna37:41+8:049:26
8Anton TörnqvistKarlskrona SOK37:54+8:179:29
9Tim MartinssonOK Motala41:36+11:5910:25
10Adrian SjödinIK Hakarpspojkarna43:09+13:3210:48
11Axel LindgrenNyköpings OK43:18+13:4110:51
12Johan ÅrbrinkLinköpings OK44:25+14:4811:07
13Edvin WalterssonOK Roxen44:36+14:5911:10
14Theo LövdahlSOK Viljan44:38+15:0111:11
15Isak LiljeholmGamleby OK44:51+15:1411:14
16Erik LingIK Hakarpspojkarna45:50+16:1311:29
17Olle ErlandssonSOK Viljan47:00+17:2311:46
18Albin SamuelssonOK Vivill51:43+22:0612:57
19Lucas BoströmOK Alehof51:58+22:2113:01
20Kristoffer KlarinVästerås SOK57:12+27:3514:20
21Henrik NorgrenStora Tuna OK57:15+27:3814:20
22Filip IngemarssonHestra IF1:01:43+32:0615:28
23Samuel KleinBjörkfors GOIF1:04:24+34:4716:08
24Niklas HillströmVimmerby OK1:04:42+35:0516:12
25Krzysztof WojtowiczKalmar OK1:07:47+38:1016:59
26Hannes DegermanGamleby OK1:09:55+40:1817:31
27Gustaf KullbergBjörkfors GOIF1:18:56+49:1919:46
28Albin KjellbergBjörkfors GOIF1:19:37+50:0019:57
29Anton WällstedtJärfälla OK1:26:38+57:0121:42
30Jakob AspIFK Göteborg1:29:57+1:00:2022:32
David AlménTrollhättans SOKej start
Johan HanssonSOK Viljanej start

D14 Kort

3 110 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Meja BergerAnkarsrums OK49:4716:00
2Emelie RökenTäby OK57:17+7:3018:25

D12

3 110 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva ÖstangårdGamleby OK25:008:02
2Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF26:27+1:278:30
3Emma ZettervallKarlskrona SOK28:28+3:289:09
4Sandra LingIK Hakarpspojkarna29:29+4:299:28
5Stella RosengrenTjalve IF Norrköping31:18+6:1810:03
6Sofia TunessonSkogspojkarnas OK33:47+8:4710:51
7Tove Wedberg-KilnäsSjövalla FK34:18+9:1811:01
8Sofie EttlingSkogspojkarnas OK35:05+10:0511:16
9Klara HultbergSOK Viljan35:26+10:2611:23
10Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF39:14+14:1412:36
11Klara ZimmermanTjalve IF Norrköping40:04+15:0412:52
12Anna BenattiSkåneslättens OL40:43+15:4313:05
13Sara BengtssonOK Alehof42:46+17:4613:45
14Alice RökenTäby OK45:02+20:0214:28
15Frida LindénVäxjö OK45:45+20:4514:42
16Ida EkholmBjörkfors GOIF48:28+23:2815:35
17Elvira SkobeKalmar OK49:22+24:2215:52
18Moa GöhlFinspångs SOK54:20+29:2017:28
19Ida AlmerOK Landehof54:33+29:3317:32
20Fanny WalterssonOK Roxen55:43+30:4317:54
21Frida SamuelssonBjörkfors GOIF56:32+31:3218:10
22Hanna CarlqvistSnättringe SK1:00:26+35:2619:25
23Ida BenattiSkåneslättens OL1:00:44+35:4419:31
24Maja HertzogGamleby OK1:01:34+36:3419:47
25Klara Wedberg-KilnäsSjövalla FK1:10:18+45:1822:36
26Ellen LindforsBjörkfors GOIF1:10:29+45:2922:39
Tyra StalebrantGamleby OKej godkänd
Alice DegermanGamleby OKej godkänd

H12

3 110 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas ErlandssonOK Södertörn24:457:57
2Carl ÖbergGamleby OK27:28+2:438:49
3Max ÖsterbergGustavsbergs OK28:07+3:229:02
4Ludvig EronnLinköpings OK28:12+3:279:04
5Edvin ÅttingLinköpings OK30:50+6:059:54
6Jan AntonowiczKarlskrona SOK32:05+7:2010:18
7Viggo WulffOK Gränsen32:25+7:4010:25
7Melker ÖsterströmHammarkinds OK32:25+7:4010:25
9Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK32:50+8:0510:33
10Axel AnderssonIF Thor32:59+8:1410:36
11Arvid SvenssonBjörkfors GOIF34:54+10:0911:13
12Walter LöfqvistSOK Viljan36:46+12:0111:49
13Axel Ström EckerlidSävedalens AIK39:44+14:5912:46
14Emil NilssonGamleby OK39:45+15:0012:46
15Vincent DahmTjalve IF Norrköping41:47+17:0213:26
16Oscar KjellmanLinköpings OK42:47+18:0213:45
17Robin WilhelmsonTjalve IF Norrköping46:49+22:0415:03
Erik WällstedtJärfälla OKej godkänd
Linus HanssonSOK Viljanej godkänd
Theo ÅrbrinkLinköpings OKej godkänd

D12 Kort

2 580 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Smilla ReuteråsTjalve IF Norrköpingej godkänd

D10

2 580 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia LönnHalmstad OK24:029:18
2Frida SävenstrandHultsfreds OK26:09+2:0710:08
3Edith HolmstrandOK Landehof28:20+4:1810:58
4Signe EskilssonIK Hakarpspojkarna28:30+4:2811:02
5Agnes ErlandssonVimmerby OK30:19+6:1711:45
6Emma LindénVäxjö OK31:20+7:1812:08
7Tilde EvebornOK Roxen32:04+8:0212:25
8Alva LindforsBjörkfors GOIF34:35+10:3313:24
9Emma PerssonHalmstad OK35:20+11:1813:41
10Filomena ChabieraKalmar OK36:09+12:0714:00
11Milla KlassonOK Ravinen36:35+12:3314:10
12Alice EttlingSkogspojkarnas OK36:42+12:4014:13
13Nora KleinBjörkfors GOIF37:06+13:0414:22
14Emilia MarcussonLinköpings OK37:07+13:0514:23
15Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb41:16+17:1415:59
16Tilda MalmströmTjalve IF Norrköping41:59+17:5716:16
17Molly AlmerOK Landehof42:37+18:3516:31
18Ida RökenTäby OK52:30+28:2820:20
Johanna Skogholm AllaredTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Katie SamuelssonBjörkfors GOIFutgått

H10

2 580 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LingIK Hakarpspojkarna27:4410:44
2Elias SamuelssonOK Vivill29:02+1:1811:15
3Gustav RexOK Landehof31:21+3:3712:09
4Arvid KarlssonTjällmo-Godegårds OK37:16+9:3214:26
5Vidar PihlGamleby OK38:08+10:2414:46
6Emil JohanssonGamleby OK38:47+11:0315:01
7Felix SvenssonJönköpings OK42:43+14:5916:33
8Ludvig SundströmSundbybergs IK46:12+18:2817:54
9Gabriel CarlqvistSnättringe SK1:01:21+33:3723:46

D35

6 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria LönnHalmstad OK1:39:4616:21
Desiré RexOK Landehofej godkänd

H35

7 890 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan GunnarssonFK Göingarna1:08:358:41
2Lars SoldaggOK Klemmingen1:10:32+1:578:56
3Erik BengtssonFK Åsen1:16:33+7:589:42
4Martin SkoglundOK Landehof1:24:14+15:3910:40
5Klas BringertKatrineholms OK1:25:43+17:0810:51
6Markus HenrikssonLinköpings OK1:27:05+18:3011:02
7Stefan LöfqvistSOK Viljan1:27:28+18:5311:05
8Jesper HåkanssonFK Göingarna1:27:29+18:5411:05
9Jiri MartanSlavia Liberec Orienteering1:27:46+19:1111:07
10Karl UtterbackMalmö OK2:06:33+57:5816:02
Marcel TschoppOLG Hondrichej godkänd
Peter WilhelmsonTjalve IF Norrköpingej godkänd
Joakim TörnrosTumba-Mälarhöjden OKej start

D40

5 170 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny BergOK Ravinen44:558:41
2Anna LöwegrenKatrineholms OK50:33+5:389:46
3Helena BacklundGävle OK54:28+9:3310:32
4Mette BrolinsonCentrum OK1:05:30+20:3512:40
5Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:05:55+21:0012:44
6Sarah LindströmRonneby OK1:06:59+22:0412:57
7Anna HanssonSOK Viljan1:09:40+24:4513:28
8Marie WalterssonOK Roxen1:20:04+35:0915:29
9Marie KlarinVästerås SOK1:22:11+37:1615:53
10Mona LindénVäxjö OK1:47:13+1:02:1820:44
11Teresia WällstedtJärfälla OK2:10:48+1:25:5325:17
Åsa EskilssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Jessica KarmetunOK Bävernej godkänd
Louise PihlOK Pan-Kristianstadej godkänd
Sara KalanderKFUM Örebro OKej start

H40

7 760 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik LöwegrenIFK Göteborg53:466:55
2Casper GidingKamrat och IF KIF54:33+0:477:01
3Jakob EngIFK Göteborg58:52+5:067:35
4Torgny LindströmRonneby OK1:00:47+7:017:49
5Tord HultbergSOK Viljan1:01:12+7:267:53
6Jan KalanderKFUM Örebro OK1:01:14+7:287:53
7Bertil EronnLinköpings OK1:02:19+8:338:01
8Claes KlarinVästerås SOK1:02:56+9:108:06
9Magnus ÖhlingOK Tor1:05:18+11:328:24
10Mikael PihlOK Pan-Kristianstad1:08:34+14:488:50
11Tomas HenrikssonAttunda OK1:10:42+16:569:06
12Petter ValleriusGamleby OK1:12:07+18:219:17
13Johan SanderSkåneslättens OL1:14:17+20:319:34
14Torstein HoleNydalens SK1:14:34+20:489:36
15Peter EttlingSkogspojkarnas OK1:14:51+21:059:38
16Gunnar ÅhlénRånäs OK1:18:28+24:4210:06
17Richard OlovssonGamleby OK1:19:22+25:3610:13
18William RexOK Landehof1:24:49+31:0310:55
19Christer ÖbergGamleby OK1:32:12+38:2611:52
20Mathias LindgrenNyköpings OK1:32:55+39:0911:58
21Jonas AnderssonIF Thor1:33:12+39:2612:00
22Patrik ArlidStjärnorps SK1:43:42+49:5613:21
23Martin LindforsBjörkfors GOIF1:50:30+56:4414:14
24Kristian SamuelssonBjörkfors GOIF1:55:04+1:01:1814:49
25Markus KleinBjörkfors GOIF2:01:42+1:07:5615:40
26Joakim KjellbergBjörkfors GOIF2:23:04+1:29:1818:26
27Joakim WalterssonOK Roxen2:35:48+1:42:0220:04
Samuel SvenssonCentrum OKej godkänd
John HylandStjärnorps SKej start

D45

4 910 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK44:339:04
2Susanne AldénOK Roxen46:27+1:549:27
3Annika JohanssonOK Tranan47:45+3:129:43
4Mia EronnLinköpings OK49:14+4:4110:01
5Anna Gornicka-AntonowiczKalmar OK52:26+7:5310:40
6Anna SvenssonSOK Viljan55:46+11:1311:21
7Kristina ForsOK Grip1:04:09+19:3613:03
8Lena MalmströmTjalve IF Norrköping1:06:56+22:2313:37
9Maria AspIFK Göteborg1:10:33+26:0014:22
10Anna NyqvistKalmar OK1:11:08+26:3514:29
11Lotta BorgLinköpings OK1:21:47+37:1416:39
12Linda WänströmFinspångs SOK1:34:15+49:4219:11
13Anna HagströmFalkenbergs OK1:45:59+1:01:2621:35
14Astrid Müller-WenzkeUSV TU Dresden2:36:38+1:52:0531:54
Annika EricssonVäxjö OKej godkänd
Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OLej start
Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OFej start

H45

6 620 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik SvenssonJönköpings OK46:046:57
2Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna51:32+5:287:47
3Tony LövdahlSOK Viljan52:54+6:507:59
4Johan HofstedtTäby OK53:54+7:508:08
5Andreas RangertIK Hakarpspojkarna54:34+8:308:14
6Johan OtterströmLinköpings OK55:38+9:348:24
7Håkan JohanssonIK Hakarpspojkarna56:25+10:218:31
8Peter AspIFK Göteborg56:28+10:248:31
9Stefan BergOK Ravinen56:32+10:288:32
10Kenneth JohanssonOK Tranan56:41+10:378:33
10Christian ErikssonLinköpings OK56:41+10:378:33
12Tobias BorgerKalmar OK57:42+11:388:42
13Per ErlandssonVimmerby OK58:47+12:438:52
14Erik KarlssonTjällmo-Godegårds OK1:01:10+15:069:14
15Fredrik JönssonMotala AIF OL1:01:33+15:299:17
16Ingemar StålbergGävle OK1:01:49+15:459:20
17Magnus ClaessonJönköpings OK1:01:59+15:559:21
18Michael AdamssonNybro OK1:02:02+15:589:22
19Mikael BergstedtMarkbygdens OK1:03:52+17:489:38
20Magnus EricssonVäxjö OK1:04:38+18:349:45
21Anders LingIK Hakarpspojkarna1:04:53+18:499:48
22Martin JarelandLinköpings OK1:07:41+21:3710:13
23Viktor SkobeKalmar OK1:08:04+22:0010:16
24Johan WänströmFinspångs SOK1:08:06+22:0210:17
25Patrik EvebornOK Roxen1:09:27+23:2310:29
26Dennis TollOK Njudung1:09:32+23:2810:30
27Magnus OlssonTorsås OK1:12:07+26:0310:53
28Jimmy PetterssonGöteborg-Majorna OK1:13:18+27:1411:04
29Magnus LarsenFK Boken1:14:14+28:1011:12
30Sören LindgrenVandrarringen1:15:02+28:5811:20
31Andreas EklundGöteborg-Majorna OK1:15:56+29:5211:28
32Göran KimellGotlands Bro OK1:16:06+30:0211:29
33Örjan LarssonLunds OK1:20:12+34:0812:06
34Tomas JonssonVandrarringen1:24:24+38:2012:44
35Håkan AuseliusBredaryds SOK1:33:27+47:2314:06
36Martin JakobssonHammarkinds OK1:35:28+49:2414:25
37Johan DahmTjalve IF Norrköping1:41:18+55:1415:18
38Johan FlyxénHammarkinds OK2:02:18+1:16:1418:28
Peter HagströmFalkenbergs OKej godkänd
Tobias Den BraverOK Gränsenej godkänd
Daniel BjärsvikIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Magnus JohanssonIFK Lidingö SOKej start
Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OLej start

D50

4 230 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita WehlinSkogspojkarnas OK40:069:28
2Yvonne AnderssonTullinge SK42:10+2:049:58
3Lena MolinBoxholm-Mjölby OL45:39+5:3310:47
4Marie EckerlidSävedalens AIK47:21+7:1511:11
5Eva PetterssonKarlskrona SOK47:31+7:2511:13
6Gitte EngströmLinköpings OK50:14+10:0811:52
7Ann FranzénOK Södertörn52:10+12:0412:19
8Anette BernhedSävedalens AIK52:56+12:5012:30
9Lena PeterssonOK Alehof53:57+13:5112:45
10Inger GuståsLinköpings OK59:33+19:2714:04
11Anna KullbergLinköpings OK1:00:40+20:3414:20
12Anki GustafssonSäterbygdens OK1:02:58+22:5214:53
13Kristina LindOK Skärmen1:05:18+25:1215:26
14Maria KjellmanLinköpings OK1:07:04+26:5815:51
15Lena StrömbäckLinköpings OK1:28:49+48:4320:59
Lena ErlandssonOK Södertörnej start

H50

6 100 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders YngströmGöteborg-Majorna OK49:138:04
2Johan MalmOK Kolmården52:02+2:498:31
3Per GuståsLinköpings OK53:27+4:148:45
4Jonas PerssonTorsås OK54:51+5:388:59
5Per FranzénOK Södertörn58:12+8:599:32
6Magnus RajanIFK Lidingö SOK1:00:17+11:049:52
7Jonatan BörjessonOK Skogshjortarna1:01:21+12:0810:03
8Rikard BorgLinköpings OK1:03:31+14:1810:24
9Magnus Ö BernhedSävedalens AIK1:09:25+20:1211:22
10Johan ÅttingLinköpings OK1:10:24+21:1111:32
11Stefan EngströmLinköpings OK1:11:06+21:5311:39
12Jörgen SköldLinköpings OK1:13:57+24:4412:07
13Magnus PorleVäxjö OK1:14:17+25:0412:10
14Göran LundqvistJärfälla OK1:15:39+26:2612:24
15Håkan CarlqvistSnättringe SK1:17:04+27:5112:38
16Patric MolinBoxholm-Mjölby OL1:20:24+31:1113:10
17Fredrik UrbergHammarkinds OK1:23:58+34:4513:45
18Johan JylltorpLinköpings OK1:26:40+37:2714:12
19Magnus EklundVimmerby OK1:38:08+48:5516:05
20Johan FridströmFinspångs SOK1:41:32+52:1916:38
Peter ForsOK Gripej godkänd

D55

4 230 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK45:4810:49
2Christina SöderblomÄtrans IF52:01+6:1312:17
3Annette Falck LarssonVänersborgs SK54:22+8:3412:51
4Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK55:29+9:4113:06
5Christina OlssonSkåneslättens OL56:20+10:3213:19
6Ann-Marie AnderssonTenhults SOK58:44+12:5613:53
7Carina Berger-SvenssonMotala AIF OL59:55+14:0714:09
8Ingrid JohanssonLinköpings OK1:05:39+19:5115:31
9Marianne RosgrenOK Njudung1:09:24+23:3616:24
10Marie LarssonKöping-Kolsva OK1:10:33+24:4516:40
11Eva TollsternVäxjö AIS1:23:42+37:5419:47
12Lotta FischerströmSol Tranås1:31:42+45:5421:40 Ladda ner rutt i gpx-format
13Yvonne JohanssonGamleby OK1:40:02+54:1423:38
14Eva KindbornOK Hällen1:47:42+1:01:5425:27

H55

5 820 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF44:407:40
2Magnus JosefssonSävedalens AIK49:42+5:028:32
3Mikael KindbornOK Hällen53:59+9:199:16
4Bengt SchwartzOK Kolmården54:17+9:379:19
5Torsten BacktemanLerums SOK54:48+10:089:24
6Jörgen IvarssonHestra IF56:46+12:069:45
7Magnus JoelssonSOK 6857:27+12:479:52
8Bo NeidenströmFrölunda OL1:01:19+16:3910:32
9Pedro LundqvistLinköpings OK1:02:28+17:4810:43
10Tapani MattusIFK Lidingö SOK1:06:16+21:3611:23
11Börje AnderssonLinköpings OK1:06:36+21:5611:26
12Nils-Olof LarssonVänersborgs SK1:07:20+22:4011:34
13Tommy LjungdahlIK Hakarpspojkarna1:10:24+25:4412:05
14Leif GustafssonSäterbygdens OK1:11:46+27:0612:19
15Hans WedbergSjövalla FK1:11:59+27:1912:22
16Roy JohanssonOK Skogsvargarna1:12:48+28:0812:30
17Håkan LarssonLjungskile FK1:20:16+35:3613:47
18Jan NettelbjerJärfälla OK1:28:35+43:5515:13
19Peter Njord-WesterlingHammarkinds OK1:30:23+45:4315:31
Benjamin ViebkeMalmö OKej godkänd
Magnus IhreskogGotlands Bro OKej start
Werner KöhlerTullinge SKej start
Tomas AnderssonTrollhättans SOKej start

D60

3 970 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK42:4710:46
2Monica GustavssonIK Jarl Rättvik49:26+6:3912:27
3Ingrid MårtenssonOK Kolmården51:17+8:3012:55
4Ulla WesterlundTäby OK57:29+14:4214:28
5Anna-Karin Argus-JohanssonSol Tranås57:37+14:5014:30
6Inger EnglundIFK Sävsjö57:38+14:5114:31
7Magdalena Wahlqvist AxiTjalve IF Norrköping58:02+15:1514:37
8Lena PerssonGamleby OK1:00:31+17:4415:14
9Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullared1:08:36+25:4917:16
10Anne-Marie RobertssonMålilla OK1:11:48+29:0118:05
11Evamarie LundahlIF Hagen1:13:45+30:5818:34
12Catharina ForsénOK Denseln1:14:02+31:1518:38
13Marie SvernestamLinköpings OK1:15:03+32:1618:54
14Elisabeth Holth JohannessenRøyken O-lag1:22:51+40:0420:52
Anita LindbohmSkarpnäcks OLej godkänd
Gerd HagströmTjalve IF Norrköpingej start

H60

5 170 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Weine WolterÅkers IF48:359:23
2Leif CarlssonSOK Viljan50:24+1:499:44
3Lennart KalénSOK Viljan52:19+3:4410:07
4Christer FolkessonEksjö SOK54:33+5:5810:33
5Stefan OlhedenSOK Viljan56:25+7:5010:54
6Ingemar PerssonGamleby OK57:50+9:1511:11
7Jan-Ola KarlssonOK Njudung58:02+9:2711:13
8Stefan ArbinAnnebergs GIF58:26+9:5111:18
9Pär ForsströmStjärnorps SK59:25+10:5011:29
10Mikael SternJärla Orientering1:00:58+12:2311:47
11Jan LundgrenLinköpings OK1:01:34+12:5911:54
12Pierre KarlssonOK Alehof1:04:49+16:1412:32
13Anders ErikssonIF Hagen1:05:26+16:5112:39
14Håkan ForsmanRonneby OK1:05:55+17:2012:44
15Stephan SvenssonLinköpings OK1:06:40+18:0512:53
16Thomas AlmqvistKarlskrona SOK1:07:40+19:0513:05
17Mats RosanderFinspångs SOK1:09:10+20:3513:22
18Anders AlamaaIK Vikings OK1:10:09+21:3413:34
19Peter JoelssonÅlems OK1:12:01+23:2613:55
20Morten JohannessenRøyken O-lag1:18:28+29:5315:10
21Lennart SvernestamLinköpings OK1:23:13+34:3816:05
22Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF1:27:42+39:0716:57
23Sven GranathTjällmo-Godegårds OK1:28:51+40:1617:11
24Torgny JohanssonBjörkfors GOIF1:30:55+42:2017:35
25Lars-Olof LarssonTäby OK2:14:13+1:25:3825:57
Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIFej start
Thomas DagsbergOK Orionej start
Stefan CarlssonSOK Viljanej start
Kent TörnqvistKarlskrona SOKej start

D65

3 970 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta SvenssonOK Vilse 8745:5211:33
2Britt-Marie AldénOK Kolmården50:43+4:5112:46
3Gunnel MånssonOK Vilse 8754:03+8:1113:36
4Mona ForsbergNyköpings OK55:09+9:1713:53
5Monica LööfMariestads FK56:00+10:0814:06
6Gunvor ArbinAnnebergs GIF57:02+11:1014:21
7Kerstin SvenskOK Hällen57:32+11:4014:29
8Ingrid E StrömRonneby OK57:48+11:5614:33
9Annie GunnarstorpOK Motala58:48+12:5614:48
10Britt-Mari KarlssonVäxjö OK1:00:05+14:1315:08
11Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK1:00:22+14:3015:12 Ladda ner rutt i gpx-format
12Mona PetersenOK Motala1:01:27+15:3515:28
13Kajsa TofténHjobygdens OK1:01:49+15:5715:34
14Lena JakobssonVästerås SOK1:03:22+17:3015:57
15Kristin JohanssonKarlskrona SOK1:08:29+22:3717:15
16Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:08:47+22:5517:19
17Maud Göthe LundgrenLinköpings OK1:10:46+24:5417:49
18Kerstin ErikssonBjörkfors GOIF1:11:24+25:3217:59
19Marie-Louise KarlssonNybro OK1:19:27+33:3520:00
20Eva ArvidssonAlvesta SOK1:21:38+35:4620:33
21Åsgerd BergmanOK Tranan1:24:20+38:2821:14
22Majvie AnnegårdSOK Viljan1:25:16+39:2421:28
23Catharina JohanssonOK Kolmården1:35:30+49:3824:03
24Birgitta WallinTrosabygdens OK1:37:55+52:0324:39
25Kerstin BlomOK Kolmården1:38:20+52:2824:46
26Marianne SellgrenSigtuna OK1:39:21+53:2925:01
27Kristina FranssonOK Virdarna1:41:30+55:3825:34
28Irene ÖhlingÄrla IF1:41:43+55:5125:37
29Margareta SvenssonAnkarsrums OK1:42:54+57:0225:55
Ingalill SvenssonSävedalens AIKej godkänd
Inga-Britt JohanssonHultsfreds OKej godkänd
Karin LarssonOK Kompassenej start

H65

4 910 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1P-O IvarssonHaninge SOK42:018:33
2Göran SvensonSOK Viljan46:07+4:069:23
3Hans AurellGävle OK47:00+4:599:34
4Kenneth JohanssonEskilstuna OL48:38+6:379:54
5Hans SvensonSOK Viljan50:32+8:3110:17
6Lars JakobssonVästerås SOK51:06+9:0510:24
7Göran AnderssonOK Tylöskog51:48+9:4710:32
8Ulf KjellinOK Hedströmmen53:32+11:3110:54
9Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK54:52+12:5111:10
10Inge LöwegrenKatrineholms OK56:56+14:5511:35
11Håkan WinnbergIK Trenne Ullared57:31+15:3011:42
12Rolf KarlssonOK Hällen58:45+16:4411:57
13Yngve PetterssonLinköpings OK1:03:50+21:4913:00
14Göran DehlinAnnebergs GIF1:04:19+22:1813:05
15Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:06:39+24:3813:34
16Jan-erik LundqvistOK Eken1:07:02+25:0113:39
17Göran ForsbergNyköpings OK1:09:41+27:4014:11
18Ove JohanssonOK Kolmården1:10:34+28:3314:22
19Håkan LööfMariestads FK1:11:11+29:1014:29
20Kurt EkbergOK Orinto1:11:19+29:1814:31
21Kjell JohanssonAnkarsrums OK1:11:40+29:3914:35
22Bendy WallinTrosabygdens OK1:13:22+31:2114:56
23Gert OlssonSkåneslättens OL1:14:49+32:4815:14
24Lennart GustafssonJönköpings OK1:16:00+33:5915:28
25Anders WidénOLG Säuliamt1:31:14+49:1318:34
26Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:55:45+1:13:4423:34
27Anders HallgrenAnkarsrums OK2:43:43+2:01:4233:20
Anders JohanssonSol Tranåsej godkänd
Sven-Olof LarssonEmmaboda Verda OKej godkänd
Peter EnglundIFK Sävsjöej start
Göran LarssonOK Kompassenej start

D70

3 340 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge JørgensenOK Roskilde45:4013:40
2Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK46:22+0:4213:52
3Margareta LarssonOK Njudung49:27+3:4714:48
4Ulla LindellOK Hällen49:41+4:0114:52
5Carina LindmanFinspångs SOK50:17+4:3715:03
6Gerd LindholmSol Tranås52:07+6:2715:36
7Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK52:14+6:3415:38
8Ros-Mari KarlssonNybro OK54:11+8:3116:13
9Berit ByströmOK Virdarna56:34+10:5416:56
10Enid IngemarssonHestra IF57:08+11:2817:06
11Inga-Lill PetterssonLinköpings OK58:34+12:5417:32
12Vivianne HolgerssonOK Måsen1:00:04+14:2417:59
13Britt RangertIK Ymer1:04:25+18:4519:17
14Sonja JedarÅkers IF1:05:31+19:5119:36
15Laila ErlandssonMålilla OK1:07:29+21:4920:12
16Ulla LingJönköpings OK1:08:02+22:2220:22
17Eva HöijeOK Skogsstjärnan1:08:12+22:3220:25
18Vega SlottnerJönköpings OK1:10:36+24:5621:08
19Lena SandahlGamleby OK1:10:48+25:0821:11
20Eivor PetterssonGamleby OK1:11:32+25:5221:25
21Kerstin BengtssonMotala AIF OL1:11:35+25:5521:25
22Gunnel ChristianssonGamleby OK1:12:42+27:0221:45
23Gunilla SävenstrandHultsfreds OK1:13:48+28:0822:05
24Inger PetterssonBjörkfors GOIF1:14:04+28:2422:10
25Berit NilssonOK Älme1:19:27+33:4723:47
26Solbritt GustafssonOK Virdarna1:23:11+37:3124:54
27Karin TibbelinTurebergs IF SOK1:25:59+40:1925:44
28Harriet KarlssonTorsås OK1:39:51+54:1129:53
29Eva BergstrandVärend GN OL1:43:29+57:4930:58
Kristina SkoglundSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Margareta WikströmVäxjö AISej godkänd
Marianne BergVimmerby OKej godkänd
Siv EkelöfVärend GN OLutgått
Britt NybergNybro OKej start

H70

4 220 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK40:299:35 Ladda ner rutt i gpx-format
2Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL42:03+1:349:57
3Roger DanielssonLinköpings OK43:05+2:3610:12
4Ingvar BergmanOK Tranan45:17+4:4810:43
5Stefan G LarssonOK Njudung45:24+4:5510:45
6Per-Erik WåhlbergOK Linné46:39+6:1011:03
6Hans HolgerssonOK Måsen46:39+6:1011:03
8Runar AldénOK Kolmården47:22+6:5311:13
9Anders SellgrenSigtuna OK48:23+7:5411:27
10Morgan LjungVaggeryds SOK48:38+8:0911:31
11Åke EckerbomIFK Sävsjö51:05+10:3612:06
12Torbjörn WikströmOK Orinto51:15+10:4612:08
13Bengt SörensenJönköpings OK52:01+11:3212:19
14Ulf WaldenfjordLinköpings OK52:27+11:5812:25
15Tommy OlssonKarlskrona SOK53:00+12:3112:33
16Ulf SvedestamEskilstuna OL53:23+12:5412:39
17Hans-Gunnar KarmstigAnkarsrums OK53:41+13:1212:43
18Lennart PetterssonBjörkfors GOIF54:13+13:4412:50
19Peter HagströmTjalve IF Norrköping54:45+14:1612:58
20Sören WingeUpsala IF55:45+15:1613:12
21Claus PetersenOK Motala57:04+16:3513:31
22Ole SvendsenOK Roskilde57:44+17:1513:40
23Kent EkdahlEmmaboda Verda OK58:02+17:3313:45
24Håkan NilssonMalmö OK58:07+17:3813:46
25Roland NilssonSOK Viljan58:24+17:5513:50
26Jerry MartinssonOK Motala58:31+18:0213:51
27Lennart HöijeOK Skogsstjärnan59:20+18:5114:03
28Lars PetterssonVimmerby OK59:36+19:0714:07
29Lars HenrikssonOK Älme1:00:07+19:3814:14
30Gerth SällströmLessebo OK1:00:26+19:5714:19
31Stig JonssonBjörkfors GOIF1:01:05+20:3614:28
32Åke LewanderSkarpnäcks OL1:01:12+20:4314:30
33Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF1:01:30+21:0114:34
34Kjell HolmströmBjörkfors GOIF1:02:33+22:0414:49
35Nils-Birger JohanssonSol Tranås1:02:52+22:2314:53
36Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan1:03:03+22:3414:56
37Anders EdlingOK Linné1:03:30+23:0115:02
38Johnny GustafssonGamleby OK1:03:51+23:2215:07
39Bertil WahlqvistIFK Norrköpings OK1:04:06+23:3715:11
40Karl-Erik PetterssonSOK Viljan1:05:21+24:5215:29
41Arne AnderssonOK Motala1:06:14+25:4515:41
42Bengt FribergJärfälla OK1:06:43+26:1415:48
43Tommy ÖhlingÄrla IF1:07:17+26:4815:56
44Lars Mats Edvard VogelOK Djerf1:07:49+27:2016:04
45Christer LiwellÄrla IF1:10:54+30:2516:48
46Lars EkholmBjörkfors GOIF1:12:07+31:3817:05
47Göran FredrikssonMålilla OK1:12:31+32:0217:11
48Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK1:13:24+32:5517:23
49Leif LindströmNybro OK1:14:06+33:3717:33
50Ingemar AnderssonOK Orion1:14:31+34:0217:39
51Tom LindbergLunds OK1:15:33+35:0417:54
52Kjell LindholmSol Tranås1:20:07+39:3818:59
53Reine FriskVaggeryds SOK1:21:12+40:4319:14
54Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OK1:22:47+42:1819:37
55Lars KarlssonGamleby OK1:23:17+42:4819:44
56Leif CliffordsonSävedalens AIK1:25:11+44:4220:11
57Kenneth ArvidssonAlvesta SOK1:27:03+46:3420:37
58Tomas AxiTjalve IF Norrköping1:27:04+46:3520:37
Anders SvenssonAnkarsrums OKej godkänd
Christer SandhOK Roxenej start
Nils KarlssonVäxjö AISej start
Jan LarssonSävedalens AIKej start

D75

3 340 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK48:1614:27
2Birgitta StenströmVänersborgs SK49:35+1:1914:50
3Greta KarlssonVimmerby OK59:04+10:4817:41
4Elisabeth KimellGotlands Bro OK1:00:45+12:2918:11
5Britt AxelssonNybro OK1:01:56+13:4018:32
6Britt PetterssonOK Roxen1:05:27+17:1119:35
7Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK1:23:06+34:5024:52
8Chatarina AnderssonOK Motala1:36:23+48:0728:51
Britten PerssonFinspångs SOKej godkänd
Ulla NilssonSOK Viljanej godkänd

H75

3 890 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LjungbergTrollhättans SOK48:0612:21
2Erland LingJönköpings OK49:31+1:2512:43
3Anders BuhréNybro OK51:24+3:1813:12
4Lars-Inge EklundVimmerby OK53:57+5:5113:52
5Erling EkelöfVärend GN OL57:49+9:4314:51
6Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL1:01:24+13:1815:47
7Uno BergOK Motala1:03:46+15:4016:23
8Hans-Åke ChristianssonGamleby OK1:04:05+15:5916:28
9Stig KarlssonTorsås OK1:07:20+19:1417:18
10Nils-Gustav BlomqvistAnnebergs GIF1:08:33+20:2717:37
11Alf MattssonOK Kolmården1:09:13+21:0717:47
12Stig BengtssonMotala AIF OL1:14:56+26:5019:15
13Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL1:15:20+27:1419:21
14Arne SävenstrandHultsfreds OK1:16:33+28:2719:40
15Torgny JonssonVäxjö AIS1:18:07+30:0120:04
16Bertil RydgrenIFK Enskede1:19:49+31:4320:31
17Karl-Gerhard RamdeSOK Aneby1:21:02+32:5620:49
18Jan-Olof MalmSigtuna OK1:21:48+33:4221:01
19Hubert HugossonOK Gynge1:36:38+48:3224:50
20Hans FalkVärend GN OL2:02:27+1:14:2131:28
Bertil EngmanIFK Norrköpings OKej godkänd
Sune LindellOK Hällenej godkänd
Leif AnderssonOK Motalaej godkänd
Kjell HagströmLinköpings OKej godkänd
Göran ThourVärend GN OLej start
Jerry HolmEskilstuna OLej start
Nils-Göran KempeOK Denselnej start

D80

2 750 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin RenbergOK Kolmården54:5119:56

H80

3 340 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sivert AxelssonKalmar OK42:0012:34
2Anders AdlerLinköpings AIK48:16+6:1614:27
3Torild BornetunSkillingaryds FK49:56+7:5614:57
4Per LarssonJönköpings OK50:09+8:0915:00
5Lars PerssonVäsby OK50:23+8:2315:05
6Allan HåkanssonSOK Viljan58:05+16:0517:23
7Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF1:05:08+23:0819:30
8Bernt PeterssonAlvesta SOK1:06:41+24:4119:57
9Tore JohanssonSOK Aneby1:14:30+32:3022:18
10Sven JonssonOK Roxen1:15:32+33:3222:36
11Holger PerssonOK Eken1:47:07+1:05:0732:04
Bengt LifSol Tranåsej godkänd

H85

2 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LundkvistOK Tor41:0814:57
2Gunvald BruceAnkarsrums OK1:08:45+27:3725:00
3Lennart KarlssonHultsfreds OK1:09:44+28:3625:21
4Valter AlamaaIK Vikings OK1:42:25+1:01:1737:14
5Lars MagnussonKristinehamns OK1:56:30+1:15:2242:21
Lennart FridellGamleby OKej godkänd

Inskolning

1 150 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elvis ArkåsenVästerviks OKfullföljt
Svante ArkåsenVästerviks OKfullföljt
Cathrine BergerAnkarsrums OKfullföljt
John BergerAnkarsrums OKfullföljt
Nora BringertKatrineholms OKfullföljt
Casper EngstrandIFK Göteborgfullföljt
Majken HamstedtAnkarsrums OKfullföljt
Malte HamstedtAnkarsrums OKfullföljt
Märta HamstedtAnkarsrums OKfullföljt
Lina JohanssonSOK Viljanfullföljt
Tove KalanderKFUM Örebro OKfullföljt
Oskar LiwellSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Mattias StrandbergGamleby OKfullföljt
Elin SundströmGOIF Tjalvefullföljt
Tilda SundströmGOIF Tjalvefullföljt
André ÖhlingOK Torfullföljt

U1

2 000 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin NilssonGamleby OK15:527:56
2Ivar HolmströmOK Landehof16:13+0:218:06
3Emma BergOK Ravinen16:14+0:228:07
4Hugo AldénOK Roxen16:45+0:538:22
5Karl KullbergBjörkfors GOIF19:55+4:039:57
6Alexander MarcussonLinköpings OK20:13+4:2110:06
7Emma WulffOK Gränsen20:32+4:4010:16
8Sara BergOK Ravinen21:06+5:1410:33
9Malin GöhlFinspångs SOK22:44+6:5211:22
10Jack ÅkerbergSOK Viljan24:09+8:1712:04
11Emma KlarinVästerås SOK24:21+8:2912:10
12Leon SjöholmOK Norrvirdarna24:55+9:0312:27
13Hanna SundströmSundbybergs IK25:27+9:3512:43
14Elsa SvenssonBjörkfors GOIF28:17+12:2514:08
15Emelie LarssonVäxjö AIS29:38+13:4614:49
16Holger WänströmFinspångs SOK32:17+16:2516:08
17Herman EngIFK Göteborg33:24+17:3216:42
18Ida KalanderKFUM Örebro OK34:55+19:0317:27
19Simon CarlqvistSnättringe SK36:53+21:0118:26
20Rasmus WilhelmsonTjalve IF Norrköping39:38+23:4619:49
21Solveig SoldaggOK Klemmingen40:01+24:0920:00
22Axel JohanssonSOK Viljan59:34+43:4229:47
Sixten AlmerOK Landehofutgått

U2

2 580 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin FranzénOK Södertörn31:1012:04
2Erik EttlingSkogspojkarnas OK33:16+2:0612:53
3Molly WalleriusGamleby OK37:45+6:3514:37
4Linnéa RexOK Landehof41:31+10:2116:05
5Alice ClassonNAIS Orienteringsklubb42:55+11:4516:38
6Anton FaxénVäxjö OK43:30+12:2016:51
7Oskar HertzogGamleby OK44:05+12:5517:05
8Agnes OlovssonGamleby OK45:30+14:2017:38
9Sara LönnHalmstad OK45:47+14:3717:44
10Alma AnderssonIF Thor46:11+15:0117:54
11Vera LindbergIFK Göteborg47:10+16:0018:16
12Sara SävenstamHultsfreds OK1:00:20+29:1023:23
13Greta KarlssonLidköpings VSK1:15:01+43:5129:04
14Anton CarlströmFK Boken1:36:58+1:05:4837:35
Jasmine Tao Gustavsson- -ej godkänd

Öppen motion 1

2 580 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linn LarssonLunds OK33:1012:51
2Maria KarlssonTjällmo-Godegårds OK39:56+6:4615:28
3Hans-Åke OlssonHultsfreds OK54:03+20:5320:56
4Kenneth KarlssonNybro OK54:58+21:4821:18
5Christina VernerssonOK Orinto55:15+22:0521:24
6Klara PerssonGamleby OK55:39+22:2921:34
7Anne-Marie JohanssonGamleby OK55:43+22:3321:35
8Bertil AhlbergOK Gynge1:18:40+45:3030:29
9Maria JoelssonKlubblös1:20:26+47:1631:10

Öppen motion 2

3 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marina ProninaFK Åsen54:2913:49

Öppen motion 3

3 110 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus HallinKlubblös32:0910:20
2Johanna SaetreKlubblös37:18+5:0911:59
3Ingela ÅrbrinkLinköpings OK37:27+5:1812:02
4Martin LarssonLerums SOK41:49+9:4013:26
5Annelie WesterbergKlubblös42:35+10:2613:41
6Ayan LingIK Hakarpspojkarna43:45+11:3614:04
7Göran JohanssonGamleby OK45:29+13:2014:37
8Göran AlmgrenGamleby OK47:20+15:1115:13
9Karin JohanssonLunds OK48:08+15:5915:28
10Anders NorbergKlubblös48:56+16:4715:44
11Eva NorbergKlubblös49:12+17:0315:49
12Maria PetterssonOK Njudung52:43+20:3416:57
13Veronica MiledalOK Njudung52:46+20:3716:58
14Kjell RosgrenOK Njudung53:58+21:4917:21
15Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK54:50+22:4117:37
16Jonathan Persson-DahlKlubblös56:12+24:0318:04
17Ann-Marie ArkåsenFalköpings AIK OK57:23+25:1418:27
18Agneta KarlssonSOK Viljan57:41+25:3218:32
19Kerstin Wallman SvenssonKlubblös59:27+27:1819:06
20Ewa ArvidssonOK Södertörn1:00:31+28:2219:27
21John-Erik BergstrandVärend GN OL1:01:22+29:1319:43
22Christina ÖbergOK Hällen1:02:47+30:3820:11
23Britt-Marie EkbergOK Orinto1:03:27+31:1820:24
24Linnea KarlssonKlubblös1:08:02+35:5321:52
25Inger AlmgrenGamleby OK1:08:32+36:2322:02
26Karin HanssonTäby OK1:08:46+36:3722:06
27Lena LarssonSävedalens AIK1:12:19+40:1023:15
28Liv LindOK Skärmen1:12:49+40:4023:24
29Emelia CarlströmFK Boken1:13:26+41:1723:36
30Lena JohanssonIFK Sävsjö1:13:58+41:4923:47
31Christina SvenssonBjörkfors GOIF1:16:57+44:4824:44
32Eva JylltorpLinköpings OK1:19:07+46:5825:26
33Barbro EckerlidSävedalens AIK1:23:46+51:3726:56
34John-Erik ErikssonJönköpings OK1:24:16+52:0727:05
35Monica LindgrenLinköpings OK1:49:49+1:17:4035:18
Hans StodellGamleby OKej godkänd

Öppen motion 4

5 010 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif JohanssonSol Tranås1:04:1212:48
2Anna SkobeKalmar OK1:26:18+22:0617:13

Öppen motion 5

3 960 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert SvenssonBjörkfors GOIF35:198:55
2Lovisa NilssonKlubblös37:58+2:399:35
3Christer AldénOK Roxen43:01+7:4210:51
4Anna RökenTäby OK43:28+8:0910:58
5Erika StrömbäckAnkarsrums OK44:38+9:1911:16
5Anders StrömbäckAnkarsrums OK44:38+9:1911:16
7Morgan MiledanOK Njudung45:53+10:3411:35
8Tomas PeterssonSOK Viljan46:26+11:0711:43
9Lennart EklundMålilla OK47:19+12:0011:56
10Linda AnderssonIFK Göteborg49:10+13:5112:24
11Rasmus HedarOK Tor49:13+13:5412:25
12Marie HedarOK Tor49:32+14:1312:30
13Patricia MolinBoxholm-Mjölby OL50:28+15:0912:44
14Ola SamuelssonOK Vivill51:23+16:0412:58
15Anneli BlomgrenSOK Aneby52:04+16:4513:08
16Niklas RökenTäby OK53:19+18:0013:27
17Kent PeterssonSOK Viljan54:08+18:4913:40
18Marie RubérLinköpings OK54:26+19:0713:44
19Åsa KjellbergBjörkfors GOIF57:07+21:4814:25
20Liza JohanssonSol Tranås57:47+22:2814:35
21Carin MarcussonLinköpings OK57:58+22:3914:38
22Allis NilssonVimmerby OK59:21+24:0214:59
23Calle JakobssonKlubblös59:25+24:0615:00
24Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK59:57+24:3815:08
25Eva DegermanGamleby OK1:00:39+25:2015:18
26Madeleine CasselIFK Lidingös Skid o OK1:01:45+26:2615:35
27Mia LindforsBjörkfors GOIF1:02:41+27:2215:49
28Marie-Louise LarssonLerums SOK1:03:26+28:0716:01
29Sofia SaetreKlubblös1:14:34+39:1518:49
30Gunvor FridLinköpings OK1:18:52+43:3319:54
31Roland FridLinköpings OK1:19:03+43:4419:57
32Veronica ÖsterbergGustavsbergs OK1:25:57+50:3821:42
33Malena CarlqvistSnättringe SK1:27:38+52:1922:07
Eva-Lena FalkVärend GN OLej godkänd

Öppen motion 6

5 870 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik JohanssonOK Bävern1:52:1119:06
2Ann-Louise JohanssonMalmö OK2:01:04+8:5320:37
3Pär RingströmMalmö OK2:06:43+14:3221:35
Ole PedersenLinköpings OKej godkänd
Marcus JohanssonGamleby OKej godkänd
Niclas HägglundKlubblösej godkänd

Öppen motion 7

3 340 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HelllgrenHammarkinds OK28:268:30
2Ulf JohnssonSkogspojkarnas OK31:56+3:309:33
3Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF36:54+8:2811:02
4Annica JanssonIFK Lidingö SOK37:17+8:5111:09
5Henrik ÖsterbergGustavsbergs OK37:35+9:0911:15
6Tomas KarlssonOK Njudung38:26+10:0011:30
7Ophelia Almqvist HaasNybro OK38:56+10:3011:39
8Mathias NilssonGamleby OK39:02+10:3611:41
9Heléne KlassonOK Ravinen40:19+11:5312:04
10Charlotte ÖstlundOK Roxen40:33+12:0712:08
11Lars-Erik SpaakEksjö SOK40:42+12:1612:11
12Jakob SkogholmCentrum OK42:48+14:2212:48
13Jan OlssonBromma-Vällingby SOK42:57+14:3112:51
14Arne SvenssonOK Njudung42:58+14:3212:51
15Jennie RunessonGöteborg-Majorna OK43:17+14:5112:57
16Carl-Gustav NöjdNAIS Orienteringsklubb43:20+14:5412:58
17Ann-Sofie OlovssonGamleby OK43:29+15:0313:01
18Lena StrandMarkaryds FK45:00+16:3413:28
19Pia ÖstangårdGamleby OK45:05+16:3913:29
20Emma FaxénVäxjö OK45:43+17:1713:41
21Maria GustafssonSävedalens AIK45:55+17:2913:44
22Helena LindbergIFK Göteborg46:05+17:3913:47
23Jessica ElmerssonOK Bävern46:07+17:4113:48
24Pertti HeedOK Orinto46:14+17:4813:50
25Ann BrenanderSOK Viljan46:28+18:0213:54
26Lars JohanssonÅlems OK46:35+18:0913:56
27Bengt HenrikssonVäxjö AIS46:46+18:2014:00
28Fredrik SundströmIFK Lidingö SOK46:51+18:2514:01
29Karin IvarssonHaninge SOK47:10+18:4414:07
30Lovisa NimvikJärla Orientering47:46+19:2014:18
31Ann-Sofie SvenssonLinköpings OK47:48+19:2214:18
32Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna47:56+19:3014:21
33Daniela MartanovaSlavia Liberec Orienteering48:00+19:3414:22
34Lina LiljeholmAnkarsrums OK48:32+20:0614:31
35Jenny OlssonStigsökarna48:49+20:2314:36
36Hans SamuelssonOK 64 Torpa49:06+20:4014:42
37Allan KarlssonÅlems OK49:28+21:0214:48
38Conny BerggrenGOIF Tjalve50:34+22:0815:08
39Anna KullbergBjörkfors GOIF50:49+22:2315:12
40Sara WulffOK Gränsen51:58+23:3215:33
41Liselotte LarssonLjungskile FK52:34+24:0815:44
42Sofia BorgLinköpings OK56:26+28:0016:53
43Martina SturekSOK Viljan57:10+28:4417:06
44Rebecca SvenssonVärend GN OL57:17+28:5117:09
45Göran HanssonTäby OK58:52+30:2617:37
46Rickard MattissonFK Göingarna1:01:44+33:1818:28
47Kenneth LindblomVäxjö OK1:03:09+34:4318:54
48Waste ByströmOK Virdarna1:03:13+34:4718:55
49Thorwald FranssonOK Virdarna1:05:44+37:1819:40
50Janerik AnderssonBjörkfors GOIF1:06:13+37:4719:49
51Görel SvedestamEskilstuna OL1:14:04+45:3822:10
52Martin CarlströmFK Boken1:14:52+46:2622:24
53Conny VernerssonOK Orinto1:16:31+48:0522:54
54LarsOwe StrömRonneby OK1:16:34+48:0822:55
55Kristin LindbergLunds OK1:32:33+1:04:0727:42
56Ulla-Karin JohanssonAnkarsrums OK1:32:50+1:04:2427:47
Björn LiljeholmAnkarsrums OKej godkänd
Stina SternerLinköpings OKej godkänd
Petter BergstedtMarkbygdens OKej godkänd
Annika BengtssonOK Alehofej start

Öppen motion 8

4 910 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan FrancénLinköpings OK40:148:11
2Carin RosanderFinspångs SOK47:21+7:079:38
3Davik IvarssonHaninge SOK49:18+9:0410:02
4Thomas JohanssonGamleby OK49:43+9:2910:07
5Björn ZettervallKarlskrona SOK52:31+12:1710:41
6Magnus HerberthsonLinköpings OK55:02+14:4811:12
7Karl-Johan RydbergGamleby OK56:38+16:2411:32
8Mark UbbinkSävedalens AIK58:02+17:4811:49
9Kristina HederskogJönköpings OK58:53+18:3911:59
10Per SandahlGamleby OK59:42+19:2812:09
11Pär SvenssonVärend GN OL1:00:29+20:1512:19
12Bo HultgrenOK Njudung1:01:06+20:5212:26
13Per SandlundOK Njudung1:03:30+23:1612:55
14Staffan OlssonStigsökarna1:04:18+24:0413:05
15Johan BlomgrenSOK Aneby1:04:44+24:3013:11
16Magdalena JonssonNybro OK1:05:38+25:2413:22
17Jennie AxinHagaby GoIF Örebro1:05:44+25:3013:23
18Oskar EklundMålilla OK1:08:18+28:0413:54
19Hanna HenningssonBredaryds SOK1:09:19+29:0514:07
20Ingrid SvenssonStora Tuna OK1:14:27+34:1315:09
21Gustaf NilssonVimmerby OK1:15:23+35:0915:21
22Harris BrandeTjalve IF Norrköping1:15:28+35:1415:22
23Anna JohanssonLinköpings OK1:15:31+35:1715:22
Jörgen HjortOK Roxenej godkänd
Philip ForngrenTäby OKej godkänd
Isak BergmanOK Skogsfalkenej godkänd
Jennie BerglundSävedalens AIKutgått

Öppen motion 9

7 760 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael AxinHagaby GoIF Örebro1:05:298:26
2Erik PerssonOppsal Orientering1:07:05+1:368:38
3Joakim GustafssonFinspångs SOK1:07:29+2:008:41
4Nils NedforsOK Roxen1:08:49+3:208:52
5Elin MånssonIFK Göteborg1:11:48+6:199:15
6Johan SköldLinköpings OK1:13:14+7:459:26
7Olof BergvallMalmö OK1:13:37+8:089:29
8Måns FaxénVäxjö OK1:30:27+24:5811:39
9Hedwig Almqvist HaasSundsvalls OK1:32:14+26:4511:53
10Loke ÖstangårdGamleby OK1:33:17+27:4812:01
11Rasmus SvenssonVärend GN OL1:35:20+29:5112:17
12Anders KarlssonBodafors OK1:51:55+46:2614:25

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser