Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VOL nr 9 Medelpad

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VOL nr 9 Medelpad
Arrangörsorganisation: Timrå SOK
Datum: torsdag 11 augusti 2016

Damer Lång

2 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina FlordalLjusdals OK57:3620:34
2Klara Åströmgmok1:15:30+17:5426:57
3Kristina Åströmgmok1:16:17+18:4127:14
4Elisabet Lundgrensok1:21:38+24:0229:09
Inger LorentzsonSundsvalls OKutgått
Laila NäslundSSOKutgått

Damer Kort

1 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla HellmanSundsvalls OK35:3719:47
2Lill NilssonVK Uvarna45:14+9:3725:07
Kerstin BrunnSundsvalls OKej godkänd

Promenad Alla

1 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta HammarbergSundsvalls OK21:3015:21
2Berith LindvallSundsvalls OK21:40+0:1015:28
3Jan RydfjällSundsvalls OK30:10+8:4021:32
4Ylva Söderströmsok30:11+8:4121:33
5Yngve LarssonKovlands IF30:22+8:5221:41
6Per HedströmIF Strategen32:55+11:2523:30
7Ingeged JonssonKlubblös35:08+13:3825:05
8Viola PerssonVK Uvarna38:23+16:5327:25

Herrar Lång

2 800 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats AnderssonSelånger SOK37:2313:21
2Sven Erik SundinSelånger SOK42:48+5:2515:17
3Ingmar SöderströmSundsvalls OK43:09+5:4615:24
4Jon FlordalLjusdals OK44:37+7:1415:56
5Sten Åke VedinSelånger SOK46:34+9:1116:37
6Jan HammarbergSundsvalls OK49:51+12:2817:48
7Karl-Erik NorlingSundsvalls OK52:56+15:3318:54
8Gunnar BengtssonSundsvalls OK53:28+16:0519:05
9Sören JanssonSundsvalls OK55:55+18:3219:58
10Berndt JohanssonSelånger SOK58:59+21:3621:03
11Peter LorentzsonSundsvalls OK59:38+22:1521:17
Sten-Olov HellbergSundsvalls OKej godkänd
Kjell ErikssonVK Uvarnaej godkänd
Tore LundgrenSundsvalls OKej godkänd
Age JonssonKovlands IFej godkänd
Göran NilssonVK Uvarnaej godkänd
Jan WallgrenSelånger SOKej godkänd

Herrar Kort

1 800 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran BergSundsvalls OK31:5917:46
2Åke HöglundTimrå SOK38:08+6:0921:11
3Kjell AnderssonSundsvalls OK40:14+8:1522:21
4Bernt NordinVK Uvarna43:02+11:0323:54
5Bert-Erik BergströmVK Uvarna43:43+11:4424:17
6Lars-Göran ForsTimrå SOK48:47+16:4827:06
7Mårten Åströmgmok49:45+17:4627:38
8Jan Erik LindvallSundsvalls OK50:07+18:0827:50
9Gunnar JonssonKovlands IF51:35+19:3628:39
10Roland LundqvistTimrå SOK51:36+19:3728:40
11Olle NäslundSelånger SOK53:50+21:5129:54
12Göte BengtssonIF Strategen54:11+22:1230:06
13Nils Erik HellgrenKovlands IF58:16+26:1732:22
14Stefan Westmansok1:00:32+28:3333:37
15Jim PerssonVK Uvarna1:24:14+52:1546:47
16Esbjörn WinbergKovlands IF1:54:48+1:22:491:03:46

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser