Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Brödkampen med DM, ultralång, Gästrikland + Hälsingland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Brödkampen med DM, ultralång, Gästrikland + Hälsingland
Arrangörsorganisationer: Hälsinglands Orienteringsförbund / Ockelbo OK
Datum: onsdag 21 juni 2017

D21

9 790 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF1:23:098:29
2Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF1:23:13+0:048:30
3Kristin OlovssonRehns BK1:30:03+6:549:11
4Pernilla ErikssonGävle OK2:04:06+40:5712:40
Hanna KjellinForsa OKej godkänd

H21

14 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SjöhedGävle OK1:39:436:39
2Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:39:59+0:166:40
3Joakim IngelssonOK Hammaren2:04:15+24:328:17
Joel BörjessonStorviks IFej godkänd
Fredrik AhnlénOK Hammarenej start
Lasse JanssonGävle OKej start

D20

6 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen SkoogOK Hammaren1:12:2510:36
2Emma BengtssonÅrsunda IF1:12:31+0:0610:37
3Tove FlodmanOK Hammaren1:22:18+9:5312:02
Emma BlixtOK Hammarenej start

H20

10 860 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim StåhlJärbo OK1:23:257:40
2Andreas PerssonOK Hammaren1:28:29+5:048:08
3Rasmus TäckOK Hammaren1:29:24+5:598:13
4Martin PerssonÅrsunda IF1:36:03+12:388:50
5Erik OlssonGävle OK1:36:40+13:158:54
6Mårten OlssonGävle OK1:37:29+14:048:58
7Eric HallnerOckelbo OK1:43:10+19:459:29
8Oskar PerssonÅrsunda IF1:55:37+32:1210:38

D16

4 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda GolsäterKorsnäs IF OK55:4112:09
Josefin LindströmOK Hammarenej godkänd
Ellen WikstenGävle OKej godkänd

H16

5 190 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jacob SjöbergGävle OK42:118:07
2David BjörkValbo AIF48:56+6:459:25
3Linus TäckOK Hammaren49:42+7:319:34
4Jonas BjörsLjusdals OK59:05+16:5411:23
5Daniel StåhlJärbo OK1:25:28+43:1716:28
6Erik FlodmanOK Hammaren1:30:18+48:0717:23
Noa StenälvValbo AIFej godkänd
Alfred LiljeströmGävle OKej start

D14

4 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja BergqvistKorsnäs IF OK35:528:55
2Ebba OttossonGävle OK37:32+1:409:20
3Sara ÅbomGävle OK40:03+4:119:57
4Johanna OlssonOckelbo OK48:50+12:5812:08
5Thea NordinKorsnäs IF OK49:48+13:5612:23
6Elise EdlerOK Hammaren1:07:28+31:3616:46
7Ellinor SvedjerotGävle OK1:25:44+49:5221:19

H14

4 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias DanielssonOK Hammaren34:148:06
2Albin BjörkOK Hammaren57:46+23:3213:41
3Joel OwénValbo AIF59:55+25:4114:11
4Albin MalmgrenOckelbo OK1:11:03+36:4916:50
5Rasmus SöderbergGävle OK1:11:35+37:2116:57
6Fabian SundOK Hammaren1:12:55+38:4117:16
7Loke HolmgrenOK Hammaren1:31:11+56:5721:36
Oskar EureniusOK Hammarenej start

H14 Kort

3 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Edvin MäkinenOK Hammarenej godkänd
Jesper HöglundOK Hammarenej godkänd
Axel WågbergOK Hammarenej start

D12

3 020 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elma WikströmOK Hammaren32:3810:48
2Hanna JonssonValbo AIF40:36+7:5813:26
3Linnéa WestlinValbo AIF42:48+10:1014:10
4Signe WikstenGävle OK47:10+14:3215:37
5Ebba FlodmanOK Hammaren47:44+15:0615:48

H12

3 020 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel HejdenbergGävle OK26:298:46
2Lucas SöderbergGävle OK26:55+0:268:54
3Jakob OlssonOckelbo OK28:39+2:109:29
4Max AlfredssonGävle OK31:08+4:3910:18
5Vigor KjellmanStorviks IF33:31+7:0211:05
6Leo WikströmOK Hammaren35:55+9:2611:53
7Alfred JeppssonOK Hammaren40:07+13:3813:17
8Morgan AlfredssonGävle OK41:41+15:1213:48
9Hugo LavigneGävle OK49:52+23:2316:30
10Samuel AspforsOK Hammaren1:18:58+52:2926:08
Willgott SvedjerotGävle OKej godkänd
Malte KlassonOK Hammarenej start
Oskar BjörkOK Hammarenej start
Isak BjörkOK Hammarenej start

D12 Kort

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny Nilsson BerglundOK Hammaren34:4015:04

H12 Kort

2 300 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Sixten WågbergOK Hammarenej start

D10

2 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nilla EnquistOK Hammaren27:3011:57
1Alicia IvarssonOK Hammaren27:3011:57
3Svea ForsslundGävle OK27:43+0:1312:03
4Vera JeppssonOK Hammaren31:28+3:5813:40
5Stina Bredin  LindholmOK Hammaren33:08+5:3814:24
6Tilde VikblomOK Hammaren49:15+21:4521:24
Filip IvarssonOK Hammarenej godkänd
Selma PartanenOK Hammarenej start

H10

2 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid KjellmanStorviks IF24:4510:45
2Gustav MattssonValbo AIF37:25+12:4016:16
3Axel SvenskOK Hammaren39:56+15:1117:21

D35

8 670 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela ErikssonGävle OK1:30:0610:23
2Lena BernhardssonÅrsunda IF1:30:19+0:1310:25
3Jenny JohanssonValbo AIF1:42:13+12:0711:47
4Ann-Sofie TäckOK Hammaren2:00:03+29:5713:50

H35

10 860 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonatan SöderbergGävle OK1:40:159:13
2Magnus KarlssonStorviks IF1:53:54+13:3910:29
Magnus JohanssonLjusdals OKej godkänd

D45

6 830 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona ÅkermanValbo AIF1:31:3413:24
Ann LyrbergValbo AIFej godkänd
Marianne ÅsåkerHudiksvalls OKej start

H45

9 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven PerssonÅrsunda IF1:32:569:29
2Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK1:37:18+4:229:56
3Magnus FlodmanOK Hammaren1:37:57+5:0110:00
4Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK1:42:42+9:4610:29
5Mikael PerssonGävle OK1:54:08+21:1211:39
6Tobias StenälvValbo AIF2:27:26+54:3015:03
Fredrik WikstenGävle OKej godkänd

H50

8 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dan NorinGävle OK1:07:387:48
2Anders JohanssonOK Hammaren1:09:59+2:218:04
3Patrik OttossonGävle OK1:22:12+14:349:28
4Anders BygrenGävle OK1:23:19+15:419:36
5Ingemar LundinAlfta-Ösa OK1:24:11+16:339:42
Anders L OlssonGävle OKej start

H55

8 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo BörjessonStorviks IF1:13:558:31
2Sören CallebergSöderhamns OK1:16:39+2:448:50
3Lars LindgrenOK Ödmården1:20:49+6:549:19
4Mats JönssonKorsnäs IF OK1:26:13+12:189:56
5Lennart WahlgrenRehns BK1:31:21+17:2610:32
6Ingemar HägglundOK Ödmården1:31:44+17:4910:34
7Göran SvenssonFalkenbergs OK1:49:17+35:2212:36
8Mats KarlssonOK Ödmården2:01:11+47:1613:58
Urban MannelkvistAlfta-Ösa OKej start

H60

6 830 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK1:04:339:27
2Kjell BomanSöderhamns OK1:09:23+4:5010:09
3Mats HedbergÅrsunda IF1:09:49+5:1610:13
4Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK1:13:56+9:2310:49
5Ragnar OskarssonGävle OK1:20:12+15:3911:44
6Svante LindgrenKorsnäs IF OK1:22:29+17:5612:04
7Christer SegerquistGävle OK1:23:09+18:3612:10
8Göran HedmanValbo AIF1:41:47+37:1414:54

D65

4 930 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Helena HemströmGävle OKej start

H65

6 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ivan SöderqvistLjusdals OK1:14:2210:53
2Lars-Ivar SvenssonRehns BK1:14:29+0:0710:54
3Ingvar SöderqvistSöderhamns OK1:16:25+2:0311:11
4Ola KarlssonStorviks IF1:19:55+5:3311:42
5Dick DavidssonViksjöfors OK1:36:10+21:4814:04
Mats HemströmGävle OKej start

H70

6 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lasse HolmStorviks IF1:09:1511:29
2Stig OvelandValbo AIF1:20:03+10:4813:16
Göran NilssonValbo AIFej start

H75 Hä

4 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John BerglundAlfta-Ösa OK1:13:3418:15
2Evert BergströmHudiksvalls OK1:18:07+4:3319:23
Rolf JakobssonAlfta-Ösa OKej start

Inskolning

1 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Anton EliassonSkutskärs OKfullföljt
Axel KågströmSkutskärs OKfullföljt
Annie LavigneGävle OKfullföljt
Alex RinnströmOK Hammarenfullföljt
Alma WestlinValbo AIFfullföljt
Meja VikblomOK Hammarenfullföljt
Simon BjörkOK Hammarenej start

U1

1 730 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav KågströmSkutskärs OK19:1911:09
2Casper StålbergGävle OK23:23+4:0413:30
3Maja OwénValbo AIF23:28+4:0913:33
4Melker KjellmanStorviks IF32:26+13:0718:44
5Emmy PerssonOckelbo OK33:27+14:0819:20
6Elin BrolinOckelbo OK33:59+14:4019:38
7Agnes PerssonOckelbo OK34:11+14:5219:45
8Linnea BrolinOckelbo OK34:16+14:5719:48
9Jack LandbergStorviks IF45:02+25:4326:01
Iris WikströmOK Hammarenej start

U2

2 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa ÖbergGävle OK29:2512:47
2Siri HejdenbergGävle OK31:29+2:0413:41
3Signe EdlerOK Hammaren32:38+3:1314:11
4Rasmus MobergGävle OK35:40+6:1515:30
5Jennifer LöfgrenOckelbo OK39:34+10:0917:12
6Lukas HoffmanGävle OK40:04+10:3917:25
7Angelica LöfgrenOckelbo OK44:02+14:3719:08
8Alicia RinnströmOK Hammaren45:43+16:1819:52
9Nova HelmOK Hammaren46:34+17:0920:14
10Signe BacklundGävle OK58:17+28:5225:20
Ester KlassonOK Hammarenej start

Öppen motion 1

2 300 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hugo ÖbergGävle OKej start

Öppen motion 3

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Erik EnquistOK Hammaren29:339:47
2Frida JonssonValbo AIF36:24+6:5112:03
3Maria NorinGävle OK38:20+8:4712:41
4Malin OwénValbo AIF43:04+13:3114:15
5Maria WestlinValbo AIF44:33+15:0014:45
6Frida EdlerOK Hammaren47:05+17:3215:35
7Ebba LotsanderOK Hammaren47:29+17:5615:43
8Niklas BlomValbo AIF1:15:25+45:5224:58
Ellinor HöglundOK Hammarenej godkänd

Öppen motion 5

3 450 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Richard HejdenbergGävle OK28:358:17
2Torbjörn BlomValbo AIF32:44+4:099:29
3Kalle JonssonValbo AIF40:38+12:0311:46
4Jakob AnderssonOK Hammaren48:31+19:5614:03
5Christina LiljeGävle OK50:30+21:5514:38
6Anders KarlssonÅrsunda IF50:52+22:1714:44
7Lena ÅbomGävle OK56:07+27:3216:15
8Rune IvarssonOK Hammaren56:42+28:0716:26
9Emma JohanssonOK Hammaren1:07:32+38:5719:34
10Lars ÅbomGävle OK1:14:42+46:0721:39
11Monica SandbergLjusne-Ala OK1:21:00+52:2523:28
12Henrik SvenskOK Hammaren1:22:35+54:0023:56
Andreas J. WikströmOK Hammarenej start

Öppen motion 7

3 400 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan SjöhedGävle OK30:589:06
2Rolf LundbergOK Ödmården33:29+2:319:50
3Anki DanielssonOK Hammaren36:40+5:4210:47
4Jenny BacklundGävle OK39:59+9:0111:45
5Håkan PerssonValbo AIF40:02+9:0411:46
6Åsa SkoogOK Hammaren41:09+10:1112:06
7Viktoria HelmerssonOckelbo OK41:25+10:2712:10
8Mikael LiljeGävle OK44:34+13:3613:06
9Stellan TäckOK Hammaren48:12+17:1414:10
10Louise Jeppsson WulffOK Hammaren48:59+18:0114:24
11Tomas FalkSkutskärs OK52:24+21:2615:24
12Åsa BobergSöderhamns OK52:25+21:2715:25
13Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK53:10+22:1215:38
14Maria WikströmOK Hammaren1:01:02+30:0417:57
15Roland ForsblomKungsgårdens SK1:01:47+30:4918:10
16Gun SvenssonRehns BK1:03:57+32:5918:48
16Monica HåbergSöderhamns OK1:03:57+32:5918:48
18Sven-Åke WindahlGävle OK1:04:19+33:2118:55
19Sören AnderssonJärbo OK1:05:43+34:4519:19
20Anna-Karin EklundSöderhamns OK1:11:03+40:0520:53
21Bo SkoogValbo AIF1:16:02+45:0422:21
22Margareta SkoogValbo AIF1:16:18+45:2022:26
23Barbro CarlssonAlfta-Ösa OK1:25:42+54:4425:12
24Mikael WallinLjusne-Ala OK1:26:45+55:4725:30
25Kjell WennergrundJärbo OK1:34:30+1:03:3227:47
Magnus MejyrGävle OKej godkänd
Helena BacklundGävle OKej godkänd
Lars-Erik LiljeströmGävle OKej start

Öppen motion 10

5 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna37:017:07
2Henrik BjörkOK Hammaren48:26+11:259:19
3Åsa SundOK Hammaren52:39+15:3810:08
4Ann-Sofi KarlssonGävle OK1:03:15+26:1412:11
5Stefan StridValbo AIF1:03:34+26:3312:14
6Mats HelgesenJärbo OK1:04:54+27:5312:30
7Daniel SundOK Hammaren1:11:28+34:2713:46
Jonas NyholmAlfta-Ösa OKej godkänd
Paul ProvakarKlubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser