Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Ultralång Ångermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Ultralång Ångermanland
Arrangörsorganisation: Skogslöparna
Datum: söndag 7 augusti 2011

D21

12 560 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin BoströmJärfälla OK1:30:117:10
2Helena ForsbergSkogslöparna1:36:01+5:507:38
3Linnea PaulerSkogslöparna1:49:23+19:128:42
4Malin AnderssonOK Nolaskogsarna1:52:59+22:488:59
5Malin PilvingeSkogslöparna2:01:26+31:159:40
Johanna SellingUmeå OKej godkänd
Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Åsa SvenssonSkogslöparnaej godkänd

H21

20 470 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Börje PaulerSkogslöparna2:05:076:06
2Jan TroengOK Linné2:08:01+2:546:15
3Stefan SjölundSkogslöparna2:11:41+6:346:25
4Jonas ByströmSkogslöparna2:15:40+10:336:37
5Magnus SvenssonUmeå OK2:27:56+22:497:13
6Kristofer WesterSkogslöparna2:39:14+34:077:46
7Benjamin SellingHärnösands OK2:50:08+45:018:18
Jan JohanssonIFK Umeåej start
Jakob OdebladIFK Umeåej start
Erik SandhOK Nolaskogsarnaej start

D20

10 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tina SelinHägglunds IoFK1:37:289:30
Elina MikaelssonOK Nolaskogsarnaej godkänd
Johanna NäslundOK Nolaskogsarnaej start

H20

13 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik MagnussonOK Nolaskogsarna1:32:226:48
2Arvid StrandbergSkogslöparna1:50:04+17:428:06
Ludvig ÅhlundOK Nolaskogsarnaej start

D16

6 010 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina MagnussonOK Nolaskogsarna54:509:07
2Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna57:21+2:319:32
Lina ÅhlundOK Nolaskogsarnaej godkänd

H16

6 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik NäslundOK Nolaskogsarna1:13:1610:37
2Erik WickbergOK Nolaskogsarna1:21:24+8:0811:47

D14

4 830 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna HäggströmOK Nolaskogsarna58:4812:10
2Elin WickbergOK Nolaskogsarna1:01:40+2:5212:46
3Emilia BengtssonSidensjö IK1:13:05+14:1715:07
4Emma HäggströmOK Nolaskogsarna1:37:52+39:0420:15

H14

4 830 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna44:189:10
2Erik HanssonHärnösands OK44:21+0:039:10
3Jesper WikmanOK Nolaskogsarna50:18+6:0010:24
4Simon DahlbergOK Nolaskogsarna54:40+10:2211:19
5Alexander HörnquistHägglunds IoFK56:58+12:4011:47
6Anton StrandbergSkogslöparna59:50+15:3212:23
7Marcus SelinHägglunds IoFK1:26:06+41:4817:49
Emanuel NäslundSkogslöparnaej start

D12

3 730 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny WegebroUmeå OK28:297:38
2Maja PeterssonOK Nolaskogsarna42:00+13:3111:15
3Beatrice HörnquistHägglunds IoFK46:55+18:2612:34

H12

3 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristoffer TengrothSundbybergs IK28:337:39
2Oskar ForsbergTullinge SK29:56+1:238:01

D10

3 320 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida WickbergOK Nolaskogsarna32:339:48

H10

3 320 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak ErikssonOK Nolaskogsarna28:448:39
2Sixten NorbergHägglunds IoFK42:47+14:0312:53
3Erik PerssonHägglunds IoFK1:16:47+48:0323:07
Benjamin NäslundSkogslöparnaej start

D35

10 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marita SöderlindHägglunds IoFK3:03:0117:51

H35

13 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer AhlbergOK Nolaskogsarna1:28:336:31
2Sören PeterssonOK Nolaskogsarna1:28:38+0:056:31
3Jan NäslundOK Nolaskogsarna1:28:57+0:246:33
4Jörgen NylénOK Nolaskogsarna1:29:52+1:196:37
5Per EdströmHärnösands OK1:39:58+11:257:22
6Per MolinHärnösands OK1:40:52+12:197:25
7Oskar ForsbergSkogslöparna1:41:23+12:507:28
8Daniel KnutssonSkogslöparna1:50:03+21:308:06
9Clas EngströmOK Nolaskogsarna1:53:33+25:008:22
Torgny NäslundSkogslöparnaej start

D45

9 180 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna1:35:2610:23
2Birgitta StrandbergSkogslöparna2:05:17+29:5113:38
3Vivianne EdblomHägglunds IoFK3:10:53+1:35:2720:47
Märta MolinHärnösands OKej start

H45

12 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna1:32:197:21
2Ronny NordgrenSundbybergs IK1:36:06+3:477:39
3Tom KorsmanUmeå OK1:37:03+4:447:43
4Pär NorénVännäs OK1:42:28+10:098:09
5Björn JohanssonUmeå OK1:44:19+12:008:18
6Christer MikaelssonHusums IF OK1:50:12+17:538:46
Lars SandströmSkogslöparnaej start

H55

10 250 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingmar AnderssonOK Nolaskogsarna1:37:329:30
2Leif StrandbergSkogslöparna1:43:15+5:4310:04
3Leif SellingHärnösands OK1:49:14+11:4210:39
4Bertil NordinSkogslöparna1:49:18+11:4610:39
5Lennart VedinOK Branten1:50:01+12:2910:44
Tore NäsströmSkogslöparnaej godkänd
Birger SvenssonSkogslöparnaej start

H65

7 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig BlidefalkOK Nipan1:23:0010:48
2Åke BöleniusOK Branten1:24:24+1:2410:59
Christer SilfvernagelHärnösands OKej godkänd
Sören PetterssonOK Nipanej start

D70

5 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK1:12:1512:59

H70

5 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten ErikssonOK Branten54:539:52
2Karl-Erik JonssonOK Nolaskogsarna55:24+0:319:57
3Torsten WestmanOK Nolaskogsarna1:01:45+6:5211:06
Birger ByströmSidensjö IKej godkänd

Inskolning

3 320 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
william SvenssonKubbe-Norrflärke IFfullföljt

Öppen 2

3 730 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ewa WickbergOK Nolaskogsarna44:3511:57
2Berit SellingHärnösands OK47:08+2:3312:38
3Maria ForsbergTullinge SK52:18+7:4314:01
4Rosita BlidefalkOK Nipan59:35+15:0015:58
Per BengtssonSidensjö IKej godkänd

Öppen 3

4 830 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena DahlbergOK Nolaskogsarna54:5611:22
2Anette AnderssonOK Nolaskogsarna1:01:38+6:4212:45
Anette ÅhlundOK Nolaskogsarnaej start

Öppen 4

6 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per HanssonHärnösands OK1:04:5210:47
2Stina EdinSidensjö IK1:13:06+8:1412:09
3Inger EdinSidensjö IK1:13:54+9:0212:17
4Sebastian SöderlindSkogslöparna1:31:09+26:1715:09
Håkan WickbergOK Nolaskogsarnaej godkänd

Öppen 5

9 180 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen EdinSidensjö IK1:13:137:58
2Jonas SundellUmeå OK1:28:20+15:079:37
Henrik JohanssonUmeå OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser