Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Torfejden, lång och ungdomar sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Torfejden, lång och ungdomar sprint
Arrangörsorganisation: OK Tor
Datum: söndag 9 april 2017

D21

7 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia EinarssonVästerås SOK1:01:318:15
2Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF1:05:19+3:488:46
3Jo StevensonSödertälje-Nykvarn OF1:05:53+4:228:50
4Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF1:15:30+13:5910:08
Johanna HenrikssonOK Tisarenutgått
Lisa WesterbergOK Milanej start

H21

10 240 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per EklöfOK Milan1:04:466:19
2Tommy SöderbergOK Hällen1:05:06+0:206:21
3Johan LindahlTäby OK1:12:47+8:017:06
4Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF1:14:04+9:187:13
5Mathias NyströmNorbergs OK1:14:17+9:317:15
6Oskar EngmanNyköpings OK1:15:50+11:047:24
7Christoffer AndersénOK Alehof1:19:52+15:067:47
8Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL1:20:58+16:127:54
9Johan CelanderKöping-Kolsva OK1:26:37+21:518:27
10Anton GumaeliusWaxholms OK1:27:45+22:598:34

D18

4 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin NallgårdVästerås SOK51:3410:43
2Hanna SundströmVästerås SOK55:14+3:4011:28

H18

7 180 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christoffer AhlsénSödertälje-Nykvarn OF53:557:30
2Pontus BierfeldtÄrla IF56:43+2:487:53
3Håkan RambergHallstahammars OK1:03:17+9:228:48
4Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF1:07:04+13:099:20

H17-20 Kort

5 300 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Emil AlpbergAlmby IKej start

D16

2 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin BierfeldtÄrla IF13:336:09
2Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL14:06+0:336:24
3Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF14:20+0:476:30
4Josefine JonssonOK Tor15:26+1:537:00
5Ida HallinSurahammars SOK16:03+2:307:17
6Ingrid OlssonOK Tor16:53+3:207:40
7Agnes OlssonOK Tor18:23+4:508:21
8Tilda WigforssArboga OK18:33+5:008:25
9Sofie FranzénAlmby IK18:39+5:068:28
10Ida LarssonVästerås SOK18:44+5:118:30
Jennifer SvenssonVästerås SOKej start

H16

2 300 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David BorgSödertälje-Nykvarn OF12:145:19
2Noa SjöstrandVästerås SOK13:01+0:475:39
3Casper HedarOK Tor13:06+0:525:41
4William SeguraKFUM Örebro OK13:30+1:165:52
5Johannes GreenAlmby IK13:50+1:366:00
6Ludvig HolmqvistOK Tor13:51+1:376:01
7Hampus NyholmSträngnäs-Malmby OL14:18+2:046:13
8Viktor LadängesAlfta-Ösa OK14:21+2:076:14
9Joel MagnussonOK Tor14:31+2:176:18
10Elis SandbergAlfta-Ösa OK15:00+2:466:31
11Filip BäckArboga OK15:06+2:526:33
12Pontus LindgrenVästerås SOK15:08+2:546:34
13Martin SandqvistVästerås SOK15:10+2:566:35
14Tamás SzütsVästerås SOK16:09+3:557:01
15Hugo FriskVästerås SOK17:12+4:587:28
16Johan VestinOK Tor18:34+6:208:04
17Lukas WibergStora Sundby GoIF20:34+8:208:56
Markus ÖsterlundVästerås SOKej start
Johan AlpbergAlmby IKej start

H14

1 820 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik FranzénAlmby IK10:335:47
2Karl KylbornAlmby IK10:52+0:195:58
3Alexander AhlsénSödertälje-Nykvarn OF12:05+1:326:38
4Jonatan GreenAlmby IK12:08+1:356:40
5Bruno GöranssonAlmby IK12:50+2:177:03
6Pablo MagnussonOK Tor12:55+2:227:05
7Noah AndertoftVästerås SOK13:07+2:347:12
8Eric BäckArboga OK14:35+4:028:00
9William VourinenOK Tor16:05+5:328:50
10Zeb SvenssonOK Tjärnen18:05+7:329:56
Albin ÅkerströmVästerås SOKej godkänd
William NetzOK Torutgått
Jonatan KraftAlmby IKej start
Johan ThuressonAlmby IKej start

D12

1 310 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira BjörnbergVästerås SOK8:166:18
2Ebba ThenanderVästerås SOK8:41+0:256:37
3Alva SkoogVästerås SOK9:15+0:597:03
4Julia AnderssonOK Tor10:09+1:537:44
5Nova SahlénVästerås SOK10:49+2:338:15
6Kajsa HallVästerås SOK10:55+2:398:20
7Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro11:12+2:568:32
8Love EklundOK Tylöskog11:35+3:198:50
9Smilla AndertoftVästerås SOK11:38+3:228:52
10Vilma ThulinVästerås SOK12:13+3:579:19
11Lina Von LindernÅkers IF12:14+3:589:20
12Amanda BäckArboga OK12:31+4:159:33
13Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL12:43+4:279:42
14Stella ÄlvegranVästerås SOK13:38+5:2210:24
15Nora RinmanStora Sundby GoIF14:42+6:2611:13
16Elsa BernSträngnäs-Malmby OL24:33+16:1718:44
17Alexandra StålSödertälje-Nykvarn OF24:41+16:2518:50
Ella MellbergNyköpings OKej godkänd

H12

1 310 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Casper KarlssonOK Tor7:566:03
2Elis WiklundVästerås SOK8:10+0:146:14
3Axel KylbornAlmby IK8:16+0:206:18
4Linus HallinSurahammars SOK8:17+0:216:19
5Viggo HolmbergOK Tylöskog8:39+0:436:36
6Samuel ResmalmOK Hedströmmen8:40+0:446:36
7Erik PalmVästerås SOK9:09+1:136:59
8Alvin IsenströmAlmby IK9:22+1:267:09
9Carl SandqvistVästerås SOK9:42+1:467:24
10Rasmus HedarOK Tor10:27+2:317:58
11Peter VestinOK Tor11:17+3:218:36
12Linus AndresenAlmby IK12:26+4:309:29
13Gustav ThenanderVästerås SOK12:43+4:479:42
14Emanuel ErikssonNyköpings OK13:46+5:5010:30
Felix SlagbrandVästerås SOKej godkänd
Vidar SöderholmSträngnäs-Malmby OLej start
Daniel KraftAlmby IKej start

D10

1 270 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Miriam GustafssonTrosabygdens OK9:197:20
2Emma SeguraKFUM Örebro OK10:56+1:378:36
3Elin PalmVästerås SOK11:37+2:189:08
4Emma LindkvistAlmby IK12:04+2:459:30
5Freja ForsVästerås SOK13:02+3:4310:15
6Nike RinaldoOK Tor13:12+3:5310:23
7Klara BjällhageOK Tor13:41+4:2210:46
8Hanna LundströmSträngnäs-Malmby OL15:12+5:5311:58
9Tilde TimlövStora Sundby GoIF17:54+8:3514:05
10Lovisa BjörnbergVästerås SOK17:58+8:3914:08
11Alicia HermannVästerås SOK18:05+8:4614:14
12Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb28:52+19:3322:43
Astrid KraftAlmby IKej start

H10

1 270 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David ThapperVästerås SOK9:497:43
2Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL11:38+1:499:09
3Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL11:51+2:029:19
4Alexander ThulinVästerås SOK13:55+4:0610:57
5Hugo ZetterbergVästerås SOK14:54+5:0511:43
6Erik NilssonOK Tjärnen18:47+8:5814:47
Björn KubalskiOK Tjärnenej godkänd
Birk LagervikNyköpings OKej start

H35

7 830 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Olle HägglundSträngnäs-Malmby OLej godkänd

D40

5 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva PalmVästerås SOK47:369:09
2Eva OdeVästerås SOK49:38+2:029:32
3Charlotta AskeljungOK Klemmingen1:01:22+13:4611:48
4Jenny SigurdssonVästerås SOK1:18:51+31:1515:09
Pernilla SahlénVästerås SOKej start

H40

7 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas LindegrenVästerås SOK59:298:02
2Jan ViklundVästerås SOK1:03:02+3:338:31
3Mats GustafssonTrosabygdens OK1:06:40+7:119:01
4Henrik HallinSurahammars SOK1:07:44+8:159:09
Marcus NilssonÄrla IFej start
Stefan ErikssonSurahammars SOKej start

D45

4 750 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF39:378:20
2Anna LindgrenVästerås SOK43:49+4:129:13
3Charlotte FlansbjerOK Djerf44:56+5:199:27
4Eva KindlundhTrosabygdens OK50:07+10:3010:33
5Anna ZetterbergVästerås SOK50:23+10:4610:36
6Malena AhlströmVästerås SOK51:05+11:2810:45
7Anna HallVästerås SOK52:50+13:1311:07

H45

6 350 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert PalmVästerås SOK44:317:00
2Ulf HallménHagaby GoIF Örebro46:46+2:157:21
3Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro52:26+7:558:15
4Tomas JonssonVandrarringen53:10+8:398:22
5Ulf JohanssonSurahammars SOK54:10+9:398:31
6Tomas L KarlssonLindebygdens OK58:41+14:109:14
7Anders SahlénVästerås SOK59:41+15:109:23
8Greger BäckströmOK Klemmingen1:00:45+16:149:34
9Jens AndertoftVästerås SOK1:02:58+18:279:54
10Donald McCarthyÄrla IF1:04:29+19:5810:09
11Christer LinderborgKöping-Kolsva OK1:06:12+21:4110:25
12Mickael GöranssonAlmby IK1:07:07+22:3610:34
13David LindgrenVästerås SOK1:20:57+36:2612:44
Lars HallVästerås SOKutgått

D50

4 370 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL35:078:02
2Inger GunnarssonVästerås SOK39:11+4:048:57
3Anne BodinAlmby IK41:47+6:409:33
4Monica GustafssonEskilstuna OL41:51+6:449:34
5Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK42:39+7:329:45
6Torun PahlmGarphyttans IF43:43+8:3610:00
7Berit WetterArboga OK47:50+12:4310:56

H50

6 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar KindlundhTrosabygdens OK47:547:59
2Per SundströmVästerås SOK48:17+0:238:02
3Urban FreijOK Enen51:18+3:248:33
4Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL53:06+5:128:51
5Joakim AhlströmVästerås SOK1:00:01+12:0710:00
6Tore NallgårdVästerås SOK1:00:06+12:1210:01
7Peter ForsOK Grip1:01:42+13:4810:17
8Stefan TörnqvistVästerås SOK1:03:16+15:2210:32
9Anders LarssonAlmby IK1:05:51+17:5710:58
Stig-Johan WiklundSträngnäs-Malmby OLej start
Fredrik NilssonKFUM Örebro OKej start

D55

4 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona BierfeldtÄrla IF45:4210:52
2Annika LarssonArboga OK52:25+6:4312:28

H55

5 710 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Olov SjöströmVästerås SOK46:308:08
2Lars-Åke AnderssonArboga OK47:05+0:358:14
3Patrik AhlgrenTäby OK48:23+1:538:28
4Krister GumaeliusWaxholms OK48:39+2:098:31
5Bo NorrmanKjula IF54:11+7:419:29
6Peter YlsöbäckKjula IF55:19+8:499:41
7Björn AlpbergAlmby IK57:09+10:3910:00
8Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF59:55+13:2510:29
9Peter AskeljungOK Klemmingen1:02:28+15:5810:56
10Göran LarsendahlVästerås SOK1:16:27+29:5713:23
Jan-Olof BäckOK Djerfej godkänd
Håkan SvenssonAlmby IKej godkänd
Bo NeidenströmFrölunda OLej start

D60

3 880 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger OnsbringEskilstuna OL33:598:45
2Agneta NilssonEskilstuna OL41:12+7:1310:37
3Barbro IsakssonOK Tisaren43:05+9:0611:06
4Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OL59:41+25:4215:22
5Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:00:11+26:1215:30

H60

5 250 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF42:228:04
2Weine WolterÅkers IF44:25+2:038:27
3Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF45:14+2:528:36
4Ivar NäsholmÄrla IF49:55+7:339:30
5Roland JanssonOK Linné51:10+8:489:44
6Håkan TrollvadSurahammars SOK51:53+9:319:52
7Mats HastadFellingsbro GOIF54:59+12:3710:28
8Håkan GustafsonEskilstuna OL56:27+14:0510:45
9Nils-Olof BodinAlmby IK58:56+16:3411:13
10Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:03:12+20:5012:02
11Mats LandquistKöping-Kolsva OK1:08:54+26:3213:07
12Stefan ÖbergOK Milan1:12:02+29:4013:43

D65

3 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JansonArboga OK38:0010:31
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK43:30+5:3012:02
3Kerstin LissEskilstuna OL47:57+9:5713:16
4Kristina WåhlinVästerås SOK53:34+15:3414:50
5Lena AlshedenIFK Enskede59:32+21:3216:29

H65

4 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK41:488:31
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL42:53+1:058:45
3Sven-Olov WiklundArboga OK47:02+5:149:35
4Per Erik FogelVästerås SOK48:46+6:589:57
5Karl-Göran WahlströmAlmby IK51:37+9:4910:32
6Leo JohanssonVandrarringen52:29+10:4110:42
7Per-Åke HullAlmby IK52:30+10:4210:42
8Gunnar MunkteliusSurahammars SOK54:49+13:0111:11
9Knut-Åke HallebroOK Klemmingen56:56+15:0811:37
10Bo SegerEskilstuna OL58:49+17:0112:00
11Bo WinanderJärfälla OK1:06:32+24:4413:34
12Karl-Gösta HarvenbergNyköpings OK1:07:35+25:4713:47
13Tommy WåhlinVästerås SOK1:07:48+26:0013:50
Rolf MathisenEskilstuna OLej godkänd
Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OFej start

D70

3 160 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Barbro MöllbergArboga OK36:1811:29
2Eva KjellmanVandrarringen38:05+1:4712:03
3Sonja JedarÅkers IF40:12+3:5412:43

H70

4 160 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK38:339:16
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK39:48+1:159:34
3Krister KarlssonIK Standard48:33+10:0011:40
4Ulf SvedestamEskilstuna OL49:00+10:2711:46
5Bengt JönssonÅkers IF50:46+12:1312:12
6Curt KarlssonNyköpings OK51:08+12:3512:17
7Tommy HallménVingåkers OK53:10+14:3712:46
8Sören JohanssonSala OK56:55+18:2213:40
9Per HaepplingVästerås SOK58:03+19:3013:57

D75

2 720 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK39:2114:28
2Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK41:31+2:1015:15
3Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK52:41+13:2019:22

H75

3 810 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK38:5310:12
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen41:27+2:3410:52
3Curt ThorénNyköpings OK45:34+6:4111:57
4Jerry HolmEskilstuna OL46:16+7:2312:08
5Ingemar JonssonHallstahammars OK47:48+8:5512:32
6Rune ArvidssonMarkbygdens OK51:11+12:1813:26
7Lennart KarlssonOK Grip59:02+20:0915:29
8Lars KjellmanVandrarringen1:14:32+35:3919:33
9Sune AhlinKöping-Kolsva OK1:28:48+49:5523:18
Kuno ÖsterlundVästerås SOKutgått
Jan JohanssonIFK Hedemora OKej start

D80

1 940 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt LarssonVästerås SOK33:1117:06
2Dagny AnderssonOK Tjärnen40:01+6:5020:37
Harriet KarlssonOK Gripej godkänd

H80

3 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Folke NyströmVästerbergslagens OL33:1610:54
2Nils JohanssonOK Tjärnen38:25+5:0912:35
Bo KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Bo LöwegrenVästerås SOKej start

Inskolning

890 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jonathan AlnebergSträngnäs-Malmby OLfullföljt
Axel GustafssonTrosabygdens OKfullföljt
Freja IsenströmAlmby IKfullföljt
Olle JacobsonOK Torfullföljt
Solveig SoldaggOK Klemmingenfullföljt
Alma SvahnSolna OKfullföljt

U1

890 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edwin KalmanÅkers IF9:1910:28
2Wilmer KalmanÅkers IF9:26+0:0710:35
3Frida DäckforsTullinge SK9:42+0:2310:53
4Ebba HjelmÅkers IF10:10+0:5111:25
5Annie LindkvistAlmby IK10:31+1:1211:48
6Olle OldaeusVästerås SOK11:20+2:0112:44
7Hanna ThapperVästerås SOK12:53+3:3414:28
8Stella PetterssonÅkers IF13:46+4:2715:28
9Frida HerbstVästerås SOK16:17+6:5818:17

U2

1 270 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle LindelöfSträngnäs-Malmby OL10:188:06
2Emil BjörkmanÅkers IF11:53+1:359:21
3Petter GranathSvärdsjö Skid och Orienterings12:37+2:199:56
4Hannalinda HaraldssonSträngnäs-Malmby OL13:49+3:3110:52
5Wilma WikströmFellingsbro GOIF14:17+3:5911:14
6Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL14:22+4:0411:18
7Molly LindelöfSträngnäs-Malmby OL14:34+4:1611:28
8Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIF14:55+4:3711:44
9Erik KylbornAlmby IK15:14+4:5611:59
10Leopold OlofssonVästerås SOK15:16+4:5812:01
11Oscar KristofferssonAlmby IK15:18+5:0012:02
12Sigge RinaldoOK Tor15:23+5:0512:06
13Matheus HammarBengtssonSträngnäs-Malmby OL15:24+5:0612:07
14Olle IhrsenSträngnäs-Malmby OL15:49+5:3112:27
15Thea FurustigSträngnäs-Malmby OL17:49+7:3114:01
16Tuva BjörkmanÅkers IF22:46+12:2817:55
17Klara IsenströmAlmby IK43:13+32:5534:01
18Noomi GreenAlmby IK43:18+33:0034:05

Öppen motion 2

1 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ilse WichertsSträngnäs-Malmby OL22:0312:06
Lisa IsenströmAlmby IKej godkänd

Öppen motion 3

2 300 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer LennellSträngnäs-Malmby OL17:317:36
2Markus WibergStora Sundby GoIF18:20+0:497:58
3Ann-Sofie AndertoftVästerås SOK19:56+2:258:40
4Jessica FredrikssonKlubblös20:06+2:358:44
5Kerstin SundbergVästerås SOK23:03+5:3210:01
6Urban KalmanÅkers IF23:42+6:1110:18
7Susanna KarlssonOK Tylöskog24:04+6:3310:27
8Gemma NilssonOK Tjärnen26:47+9:1611:38
9Melker ErikssonOK Tjärnen26:48+9:1711:39
10Mattias NilssonOK Tjärnen26:50+9:1911:40
11Maximilian OlofssonKlubblös27:42+10:1112:02
12Annica AhlgrenTäby OK28:07+10:3612:13
13Ingela HersénTullinge SK28:42+11:1112:28
14Tilde JohanssonSurahammars SOK30:20+12:4913:11
15Bella RinmanStora Sundby GoIF31:19+13:4813:36
16Emelie GustafssonStora Sundby GoIF31:21+13:5013:37
17Malin HenrikssonEskilstuna OL36:44+19:1315:58
18Samuel ErikssonOK Letstigen44:09+26:3819:11
19Angelina ÄlvegranVästerås SOK47:25+29:5420:36
19Mira KarlssonVästerås SOK47:25+29:5420:36
19Moa ErikssonVästerås SOK47:25+29:5420:36
22Jan-Erik KraftHallstahammars OK59:40+42:0925:56
Georg BlixtStora Sundby GoIFej start
Hanna ThuressonAlmby IKej start

Öppen motion 4

5 230 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rudolf HersénTullinge SK42:058:02
2Niclas AhlströmVästerås SOK50:49+8:449:42
3Åsa LinnersjöSöders-Tyresö51:03+8:589:45
4Åsa ForsumOK Tor51:33+9:289:51
5Robert LindelöfSträngnäs-Malmby OL1:01:13+19:0811:42
6Emma EdlundKöping-Kolsva OK1:14:31+32:2614:14
7Lars HolmströmKöping-Kolsva OK1:27:42+45:3716:46
Camilla ÄlvegranVästerås SOKej start

Öppen motion 5

3 410 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik IsenströmAlmby IK32:479:36
2Karl Martin SvärdSträngnäs-Malmby OL33:17+0:309:45
3Maria KylbornAlmby IK36:10+3:2310:36
4Emma KlemetsKöping-Kolsva OK39:20+6:3311:32
5Sara FredrikssonKFUM Örebro OK40:45+7:5811:57
6Nadja Dixon KassmanNyköpings OK41:15+8:2812:05
7Emma HerbstVästerås SOK43:00+10:1312:36
8Anna GustafssonTrosabygdens OK43:07+10:2012:38
9Cecilia VälijeesiöVästerås SOK43:17+10:3012:41
10Marcus ArnoldssonVästerås SOK44:54+12:0713:10
11Vanja PetterssonÅkers IF45:02+12:1513:12
12Hanna WigforssArboga OK46:09+13:2213:32
13Linda KärrebyVästerås SOK46:14+13:2713:33
14Gunilla SandströmAlmby IK47:18+14:3113:52
15Peter KristofferssonAlmby IK47:21+14:3413:53
16Lena SchultzOK Klemmingen1:01:57+29:1018:10
17Linus CederthVästerås SOK1:02:12+29:2518:14
18Håkan KassmanNyköpings OK1:03:07+30:2018:30
Oskar ForsumOK Tordiskvalificerad

Öppen motion 7

3 120 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Selma GumaeliusWaxholms OK24:457:55
2Melina TovenÄrla IF24:47+0:027:56
3Thomas TörnqvistKöping-Kolsva OK25:46+1:018:15
4Patrik FriskVästerås SOK25:55+1:108:18
5Kurt NensénOK Måsen28:07+3:229:00
6Kristina ForsOK Grip29:57+5:129:35
7Jan EkmanKA3 IF30:32+5:479:47
8Åsa RambergHallstahammars OK30:39+5:549:49
9Magnus JedarÅkers IF30:59+6:149:55
10Lena GumaeliusWaxholms OK31:21+6:3610:02
11Bengt LundbladÄrla IF31:32+6:4710:06
12Helena LindgrenNAIS Orienteringsklubb31:52+7:0710:12
13Torsten RambergHallstahammars OK32:52+8:0710:32
14Sofia HaslerSurahammars SOK33:10+8:2510:37
15Marie GreenSträngnäs-Malmby OL33:45+9:0010:49
16Arvid ErikssonHagaby GoIF Örebro34:19+9:3410:59
17Torbjörn LindgrenNAIS Orienteringsklubb34:34+9:4911:04
18Lars KarlssonAlmby IK34:48+10:0311:09
19Yvonne TovenStora Tuna OK34:56+10:1111:11
20Lennart LundquistOK Nalle35:10+10:2511:16
21Mats ErikssonSala OK35:14+10:2911:17
22Tommy ÖhlingÄrla IF36:03+11:1811:33
23Mats KåbergKöping-Kolsva OK37:02+12:1711:52
24Stefan IhrsenSträngnäs-Malmby OL37:26+12:4111:59
25Marianne EinarssonFagersta OK37:28+12:4312:00
26Niclas BjällhageOK Tor37:46+13:0112:06
27Lena RambergHallstahammars OK38:00+13:1512:10
28Josefin HersénTullinge SK38:37+13:5212:22
29Bo ErikssonKöping-Kolsva OK39:01+14:1612:30
30Klaus Tröster-CederthKöping-Kolsva OK40:27+15:4212:57
31Mona HullAlmby IK40:35+15:5013:00
32Kajsa SundkvistOK Måsen40:50+16:0513:05
33Ove EkKöping-Kolsva OK42:28+17:4313:36
34Per-Olof EinarssonFagersta OK42:37+17:5213:39
35Bo EklundIF Thor42:50+18:0513:43
36Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK43:00+18:1513:46
37Rolf LindblomOK Klemmingen43:42+18:5714:00
38Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK43:51+19:0614:03
39Jörgen HolmströmOK Milan44:33+19:4814:16
40Jouko TaskinenVästerås SOK45:50+21:0514:41
41Lena TörnqvistVästerås SOK45:54+21:0914:42
42Annika NorströmHallstahammars OK46:37+21:5214:56
43Inga HolmströmOK Milan46:42+21:5714:58
44Lars SöderlundHallstahammars OK48:16+23:3115:28
45Gudrun PerssonHallstahammars OK51:39+26:5416:33
46Inger LundSala OK53:21+28:3617:05
47Lill NallgårdVästerås SOK55:40+30:5517:50
48Görel SvedestamEskilstuna OL56:58+32:1318:15
49Lars AhlströmVästerås SOK1:00:06+35:2119:15
50Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:01:51+37:0619:49
51Carola CederthKöping-Kolsva OK1:07:38+42:5321:40
52Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OK1:09:02+44:1722:07
53Liz PorteousVästerås SOK1:09:20+44:3522:13
54Gunilla SchönningJärfälla OK1:09:28+44:4322:15
55Inga-Britt MalmGarphyttans IF1:10:17+45:3222:31
Toni AnderssonVästerås SOKej godkänd
Lennart ÖbergVästerås SOKutgått

Öppen motion 8

4 750 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan SundénVästerås SOK35:167:25
2Martin OldaeusVästerås SOK38:06+2:508:01
3Urban RisbergEskilstuna OL38:07+2:518:01
4Fredrik KylbornAlmby IK38:41+3:258:08
5Johan HerbstVästerås SOK39:06+3:508:13
6Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan39:34+4:188:19
7Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK41:57+6:418:49
8Ruhdi KarlssonVästerås SOK42:14+6:588:53
9Yvonne FranzénAlmby IK44:15+8:599:18
10Kristina JohanderSödertälje-Nykvarn OF44:39+9:239:24
11Håkan LibergOK Milan45:07+9:519:29
12Annika SundströmVästerås SOK47:05+11:499:54
13Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL47:09+11:539:55
14Göran PolhedeÄrla IF48:06+12:5010:07
15Diana SoldaggOK Klemmingen48:33+13:1710:13
16Patrik BlombergIK Standard49:22+14:0610:23
17Susanne ErikssonOK Milan49:39+14:2310:27
18Christian BjörkmanÅkers IF52:03+16:4710:57
19Sandra BurénKöping-Kolsva OK55:52+20:3611:45
20Karin ProforsKöping-Kolsva OK55:53+20:3711:45
21Robert landängesAlfta-Ösa OK57:10+21:5412:02
22Adam HellstadiusOK Hällen58:56+23:4012:24
23Lennart LundhOK Tisaren1:04:40+29:2413:36
24Ulf KarlssonÄrla IF1:05:12+29:5613:43
25Peter KraftSala OK1:05:15+29:5913:44
26Marie LarssonKöping-Kolsva OK1:07:44+32:2814:15
27Laila NorrmanKjula IF1:08:32+33:1614:25
28Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköpin1:29:05+53:4918:45

Öppen motion 9

6 930 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus EkKöping-Kolsva OK51:297:25
2Lars SoldaggOK Klemmingen52:49+1:207:37
3Mats BäckströmOK Enen1:00:45+9:168:45
4Anders ÄlvegranVästerås SOK1:00:54+9:258:47
5Niclas LarssonKöping-Kolsva OK1:02:14+10:458:58
6Fredrik GustafssonSträngnäs-Malmby OL1:03:07+11:389:06
7Hans LibergOK Milan1:04:14+12:459:16
8Simon MartinssonOK Klemmingen1:07:45+16:169:46
9Thomas AnderssonVästerås SOK1:07:52+16:239:47

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser