Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Golden Weekend, dag 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Golden Weekend, dag 1, medel
Arrangörsorganisation: Köping-Kolsva OK
Datum: lördag 26 augusti 2017

D21

4 550 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa AnderssonÄrla IF36:097:56
2Lovisa PerssonOK Tisaren36:23+0:147:59
3Josefin ErlandssonOK Milan36:43+0:348:04
4Maria KleijnSödertälje-Nykvarn OF37:54+1:458:19
5Emma HelmerssonVästerås SOK38:08+1:598:22
6Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF38:10+2:018:23
7Linn BrännebyOK Kolmården39:32+3:238:41
8Saga SanderOK Milan41:33+5:249:07
9Susanne ErikssonOK Milan43:08+6:599:28
10Elin ErikssonVästerås SOK44:54+8:459:52
11Nina HallorOK Tisaren45:40+9:3110:02
12Elsa EkelinKFUM Örebro OK57:09+21:0012:33
Katarina BorgSödertälje-Nykvarn OFej start

H21

5 350 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel AttåsOK Tisaren30:065:37
2Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro30:45+0:395:44
3Simon HedlundÄrla IF31:29+1:235:53
4Henrik JonssonÄrla IF31:44+1:385:55
5Johan AronssonOK Tisaren32:30+2:246:04
6Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro33:36+3:306:16
7Erik FernlundOK Tisaren33:40+3:346:17
8Per EklöfOK Milan34:36+4:306:28
9Jacob ErikssonKFUM Örebro OK35:06+5:006:33
10John GunnarssonSurahammars SOK36:14+6:086:46
11Anton HallorOK Tisaren36:49+6:436:52
12Johan AhlströmVästerås SOK37:10+7:046:56
13Carl NäslundVästerås SOK37:38+7:327:02
14Henrik WickströmArboga OK37:47+7:417:03
15Håkan RambergHallstahammars OK38:08+8:027:07
16Patrik LindÄrla IF38:10+8:047:08
17Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL38:22+8:167:10
18Anders ÖsterlundVästerås SOK38:34+8:287:12
19Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF39:12+9:067:19
20Ulf HallménHagaby GoIF Örebro39:47+9:417:26
21Christoffer AndersénVästerås SOK40:01+9:557:28
22Rasmus MöllerArboga OK41:19+11:137:43
23Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF43:59+13:538:13
24Hampus WestmanVästerås SOK44:40+14:348:20
25Stefan BjurstedtSurahammars SOK46:41+16:358:43
26Martin TichovskySK Praga50:03+19:579:21
27Dan ÖsterlundVästerås SOK1:13:13+43:0713:41
Jonathan RosendahlÄrla IFej start

D18

3 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF36:459:55
2Elin SchagerströmGarphyttans IF41:07+4:2211:06
3Elin DahlmarkVästerås SOK52:23+15:3814:09

H18

3 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK26:197:06
2Sixten TörnqvistVästerås SOK34:51+8:329:25
3Pontus BierfeldtÄrla IF45:28+19:0912:17
4Emil AlpbergAlmby IK47:19+21:0012:47
Jakob BergmanOK Kåreej start

D16

3 760 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin BierfeldtÄrla IF34:299:10
2Wilma LarssonOK Tor35:28+0:599:25
3Josefine JonssonOK Tor36:41+2:129:45
4Sofie FranzénAlmby IK37:25+2:569:57
5Elin LindbladOK Djerf37:43+3:1410:01
6Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK37:54+3:2510:04
7Ida LarssonVästerås SOK45:33+11:0412:06
8Ida HallinSurahammars SOK48:32+14:0312:54
9Tilda WigforssArboga OK54:19+19:5014:26
10Iris van LoenhoutOK Hedströmmen1:05:17+30:4817:21
11Lisa HallménOK Tisaren1:16:04+41:3520:13
12Ellen EkingeOK Motala1:23:05+48:3622:05
Andrea LamprechtKöping-Kolsva OKej start
Sofie FröjdSundsvalls OKej start

H16

3 760 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK25:526:52
2Ludvig HolmqvistOK Tor27:17+1:257:15
3Valter PetterssonOK Tisaren28:17+2:257:31
4Noa SjöstrandVästerås SOK30:31+4:398:06
5Nils SchagerströmGarphyttans IF31:01+5:098:14
6Andreas NäslundVästerås SOK31:59+6:078:30
7Rasmus PetterssonOK Djerf32:27+6:358:37
8Johannes GreenAlmby IK33:26+7:348:53
9Casper HedarOK Tor33:40+7:488:57
10William SeguraKFUM Örebro OK35:38+9:469:28
11Casper VånsjöArboga OK36:27+10:359:41
12Joel Aristondo MagnussonOK Tor37:50+11:5810:03
13Markus ÖsterlundVästerås SOK39:37+13:4510:32
14Hugo FriskVästerås SOK40:41+14:4910:49
15David MårtenssonGarphyttans IF40:50+14:5810:51
16Filip BäckArboga OK41:00+15:0810:54
17Linus MalmKFUM Örebro OK41:51+15:5911:07
18Gustav GöranssonArboga OK44:14+18:2211:45
19Anton HolmOK Djerf45:52+20:0012:11
20Martin SandqvistVästerås SOK52:28+26:3613:57
21Tamás SzütsVästerås SOK54:47+28:5514:34
22Lukas WibergStora Sundby GoIF1:01:03+35:1116:14
Emil AhlströmVästerås SOKej start

D14

2 890 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK22:467:52
2Karin LindgrenKFUM Örebro OK27:30+4:449:30
3Sofie BodinAlmby IK28:40+5:549:55
4Alice HelmerssonVandrarringen30:07+7:2110:25
5Ellen PelanderOK Djerf34:55+12:0912:04
6Jonna SandbergKöping-Kolsva OK36:07+13:2112:29
7Amanda HallVästerås SOK38:46+16:0013:24
8Matilda HolmOK Djerf38:50+16:0413:26
9Sofia GreenAlmby IK41:59+19:1314:31
10Fanny AnderssonVästerås SOK49:29+26:4317:07
11Jonna LindbladOK Djerf57:08+34:2219:46
12Emma WahlströmOK Djerf1:04:39+41:5322:22
13Kornelia RådbergKöping-Kolsva OK1:22:17+59:3128:28
Johanna HalldinKFUM Örebro OKej godkänd
Hanna HermannVästerås SOKej godkänd
Hanna ThulinVästerås SOKej godkänd
Maja AhlströmVästerås SOKej start

H14

2 890 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias DahlmarkVästerås SOK31:3310:55
2Kristoffer KlarinVästerås SOK33:21+1:4811:32
3Sixten SlagbrandVästerås SOK33:22+1:4911:32
4Pablo Aristondo MagnussonOK Tor34:52+3:1912:03
5Viktor FröbergOK Tor35:07+3:3412:09
6Lucas AhlströmVästerås SOK35:27+3:5412:15
7Elias Jeb BergrothVästerås SOK37:54+6:2113:06
8Dennis AspVästerås SOK38:04+6:3113:10
9Jonatan KraftAlmby IK40:40+9:0714:04
10Jonatan GreenAlmby IK45:02+13:2915:34
11William VuorinenOK Tor52:47+21:1418:15
12Eric BäckArboga OK1:07:37+36:0423:23
13Albin ÅkerströmVästerås SOK1:11:10+39:3724:37

D14 Kort

2 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina HolmqvistOK Tor28:5412:54
2Frida GustavssonStora Sundby GoIF29:27+0:3313:08

H14 Kort

2 240 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maximilian OlofssonVästerås SOK34:2215:20
William NetzOK Torej start

D12

2 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira BjörnbergVästerås SOK18:548:26
2Kajsa HallVästerås SOK22:47+3:5310:10
3Amanda BäckArboga OK23:58+5:0410:41
4Julia AnderssonOK Tor24:45+5:5111:02
5Nelly MårtenssonGarphyttans IF25:55+7:0111:34
6Julia GustafssonKFUM Örebro OK27:02+8:0812:04
7Isabella HolmOK Djerf30:56+12:0213:48
8Elsa VernerOK Tor51:55+33:0123:10

H12

2 240 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper KarlssonOK Tor15:386:58
2Arvid JonforsenHallstahammars OK16:25+0:477:19
3Albert BrohedeOK Tyr16:53+1:157:32
4Carl SandqvistVästerås SOK19:07+3:298:32
5Rasmus DoeringGarphyttans IF19:17+3:398:36
6Josiah BergrothVästerås SOK19:44+4:068:48
7Dennis BjurstedtSurahammars SOK21:26+5:489:34
8Daniel KraftAlmby IK21:42+6:049:41
9August EkingeOK Motala23:02+7:2410:16
10Nils SkymbergKFUM Örebro OK23:04+7:2610:17
11Linus HallinSurahammars SOK24:14+8:3610:49
12Samuel LindqvistVästerås SOK38:34+22:5617:13
Robin BergrothVästerås SOKej godkänd
Vidar NettelmarkSurahammars SOKej start

D12 Kort

2 240 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma ThulinVästerås SOK24:3010:56

H12 Kort

2 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melvin StranskyStora Sundby GoIF18:098:06
2Arvid FröbergOK Tor23:52+5:4310:39

D10

2 240 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alicia HermannVästerås SOK20:159:02
2Astrid KraftAlmby IK23:02+2:4710:16
3Emma SeguraKFUM Örebro OK23:47+3:3210:37
4Klara BjällhageOK Tor27:13+6:5812:09
5Lovisa BjörnbergVästerås SOK29:57+9:4213:22
6Joline PetriOK Djerf30:38+10:2313:40
7Wilma WikströmFellingsbro GOIF32:41+12:2614:35
8Frida HerbstVästerås SOK34:06+13:5115:13
9Lovisa ThybeckLindebygdens OK34:26+14:1115:22
10Sofia HalldinKFUM Örebro OK39:12+18:5717:29
11Josefin SandbergKöping-Kolsva OK39:57+19:4217:50
12Kajsa BergrothVästerås SOK41:35+21:2018:33
13Freja ForsVästerås SOK44:07+23:5219:41
Emilia AnderssonOK Torej start

H10

2 240 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK13:516:10
2Edvard PelanderOK Djerf14:03+0:126:16
3David ThapperVästerås SOK15:14+1:236:48
4Ludvig JuhlinVästerås SOK17:24+3:337:46
5Jakob SandbergKöping-Kolsva OK19:00+5:098:28
6Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf19:14+5:238:35
7Oliver ArnessonLindebygdens OK21:26+7:359:34
8Gustav JuhlinVästerås SOK28:04+14:1312:31
9Castor RådbergKöping-Kolsva OK37:02+23:1116:31
10Arvid ErikssonVästerås SOK37:39+23:4816:48
11Alexander ThulinVästerås SOK39:47+25:5617:45
12Hampus EnarssonKöping-Kolsva OK47:15+33:2421:05
13Rasmus VånsjöArboga OK59:28+45:3726:32
Ture HolmstrandArboga OKej start

D35

4 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hana TichovskaSK Praga47:4711:56
2Anna-Maria IsraelssonOK Tylöskog1:58:39+1:10:5229:39
Lottis BrohedeOK Tyrej godkänd

H35

4 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik HildenborgStora Sundby GoIF52:4511:35
2Christian BjörkmanÅkers IF54:40+1:5512:00
3Per VernerOK Tor57:48+5:0312:42
4Mikael StranskyStora Sundby GoIF1:02:49+10:0413:48

D40

3 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia CarlssonLindebygdens OK43:0111:37
2Malin WiklundAlmby IK45:56+2:5512:24
3Marie KlarinVästerås SOK48:02+5:0112:58

H40

4 120 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Claes KlarinVästerås SOK29:437:12
2Magnus ÖhlingOK Tor30:12+0:297:19
3Anders FröbergOK Tor32:02+2:197:46
4Daniel BrohedeOK Tyr32:34+2:517:54
5Martin JuhlinVästerås SOK37:56+8:139:12
6Henrik HallinSurahammars SOK39:12+9:299:30
7Donald McCarthyÄrla IF41:22+11:3910:02
8Tobias IsraelssonOK Tylöskog43:05+13:2210:27
9Per HolmstrandArboga OK47:29+17:4611:31
10Robert ForsbergOK Tylöskog54:20+24:3713:11
11Lars-Erik SjöstrandVästerås SOK1:03:34+33:5115:25

D45

3 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte FlansbjerOK Djerf27:218:29
2Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF28:37+1:168:53
3Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF31:52+4:319:53
4Malena AhlströmVästerås SOK33:32+6:1110:24
5Marianne PetterssonSödertälje-Nykvarn OF34:01+6:4010:33
6Anna EkSödertälje-Nykvarn OF35:30+8:0911:01
7Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF36:14+8:5311:15
8Anna GustafssonKFUM Örebro OK39:16+11:5512:11
9Catarina LarssonVästerås SOK45:16+17:5514:03
10Hanna WigforssArboga OK1:24:30+57:0926:14
Anna HallVästerås SOKej godkänd

H45

4 120 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus HalldinKFUM Örebro OK27:456:44
2Tomas JonssonVandrarringen29:48+2:037:13
3Pär HanssonCentrum OK37:03+9:188:59
4Christer AlmHagaby GoIF Örebro41:06+13:219:58
5Rickard JonforsenHallstahammars OK41:19+13:3410:01
6Peter BäckArboga OK52:57+25:1212:51
7Tomas LindqvistVästerås SOK1:00:03+32:1814:34
8Lars HallVästerås SOK1:02:05+34:2015:04
9Patrik FriskVästerås SOK1:06:14+38:2916:04
Johan PetriOK Djerfej godkänd

D50

3 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK30:029:19
2Kerstin HålandTullinge SK31:25+1:239:45
3Eva WadmanVästerås SOK33:03+3:0110:15
4Anne BodinAlmby IK33:09+3:0710:17
5Monica GustafssonEskilstuna OL36:11+6:0911:14
6Marie BjörklundEskilstuna OL59:30+29:2818:28
7Elisabeth StödemanSurahammars SOK59:36+29:3418:30

H50

4 000 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SchagerströmGarphyttans IF28:337:08
2Patrik ThybeckLindebygdens OK34:40+6:078:40
3Per SundströmVästerås SOK35:12+6:398:48
4Ola TorstenssonVästerås SOK36:06+7:339:01 Ladda ner rutt i gpx-format
5Håkan OlofssonÄrla IF36:46+8:139:11
6Jonas PetterssonOK Tisaren36:52+8:199:13
7Urban LarssonSödertälje-Nykvarn OF38:13+9:409:33
8Tommy FröjdSundsvalls OK38:18+9:459:34
9Henrik OlssonOK Tor38:47+10:149:41
10Jan ViklundVästerås SOK39:06+10:339:46
11Joakim AhlströmVästerås SOK40:32+11:5910:08
12Stefan TörnqvistVästerås SOK41:03+12:3010:15
13Carl BymanVästerås SOK41:51+13:1810:27 Ladda ner rutt i gpx-format
14Lars SkymbergKFUM Örebro OK43:34+15:0110:53
15Mikael DavidssonVästerås SOK47:37+19:0411:54
16Per WadmanVästerås SOK49:19+20:4612:19
17Nils AronssonOK Tisaren51:58+23:2512:59
18Fredrik NilssonKFUM Örebro OK57:29+28:5614:22
19Peter ErikssonKFUM Örebro OK1:00:57+32:2415:14
Lennart BorgSödertälje-Nykvarn OFej start

D55

3 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BrodinLindebygdens OK42:5011:34
2Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL44:29+1:3912:01
3Dorothe SpillmannIF Thor45:04+2:1412:10
4Mona BierfeldtÄrla IF46:59+4:0912:41
5Annika DavidssonVästerås SOK48:23+5:3313:04
6Annika LarssonArboga OK50:17+7:2713:35
Anki Svärdby-BergmanOK Kåreej start

H55

3 830 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne HäggArboga OK39:2010:16
2Henrik HallorLindebygdens OK39:32+0:1210:19
3Jan-Åke IsraelssonOK Milan40:22+1:0210:32
4Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK41:06+1:4610:43
5Reinert HallorOK Tisaren42:38+3:1811:07
6Jan-Olov BergmanVästerås SOK43:20+4:0011:18
7Björn AlpbergAlmby IK45:20+6:0011:50
8Håkan SvenssonAlmby IK51:32+12:1213:27
9Anders RoothVästerås SOK55:20+16:0014:26
10Rickard PerssonVästerås SOK1:09:43+30:2318:12
Per BjurströmOK Tisarenej start
Guy LindellEskilstuna OLej start

D60

2 820 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL27:499:51
2EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF30:23+2:3410:46
3Agneta NilssonEskilstuna OL31:23+3:3411:07
4Barbro IsakssonOK Tisaren34:33+6:4412:15
5Margareta LundhSödertälje-Nykvarn OF38:18+10:2913:34
5Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro38:18+10:2913:34
7Britt GunnarssonKristinehamns OK40:08+12:1914:13
8Gudrun PerssonHallstahammars OK40:22+12:3314:18
9Siv LarssonEmmaboda Verda OK53:03+25:1418:48

H60

3 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke SundinHällefors OK35:529:41
2Håkan TrollvadSurahammars SOK37:23+1:3110:06 Ladda ner rutt i gpx-format
3Stefan GunnarssonKristinehamns OK39:16+3:2410:36
4Tomas AnderssonOK Tor40:59+5:0711:04
5Mats HastadFellingsbro GOIF42:29+6:3711:28
6Jan GrannArboga OK42:51+6:5911:34
7Nils-Olof BodinAlmby IK44:09+8:1711:55
8Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL45:23+9:3112:15
9Håkan GustafsonEskilstuna OL46:10+10:1812:28
10Stefan ÖbergOK Milan46:43+10:5112:37 Ladda ner rutt i gpx-format
11Hans-Olof CarlsénHagaby GoIF Örebro48:02+12:1012:58
12Leif BergmanSödertälje-Nykvarn OF52:24+16:3214:09
13Ulf NordzellOK Djerf57:09+21:1715:26
14Anders GöranssonArboga OK1:02:29+26:3716:53
Jan GustafssonHagaby GoIF Örebroej start

D65

2 820 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK29:1310:21
2Lena JansonArboga OK31:59+2:4611:20
3Monica LööfMariestads FK33:29+4:1611:52
4Annika NorströmHallstahammars OK35:40+6:2712:38
5Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL39:59+10:4614:10
6Lena HedmanHallstahammars OK40:54+11:4114:30
7Gunlis LarssonOK Enen44:17+15:0415:42
Irene ÖhlingÄrla IFej godkänd

H65

3 220 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL32:1710:01
2Hans-Erik SkalbergVästerås SOK32:24+0:0710:03
3Robert LarssonHagaby GoIF Örebro33:20+1:0310:21
4Per-Åke HullAlmby IK33:22+1:0510:21
5Leo JohanssonVandrarringen34:31+2:1410:43
6Håkan LööfMariestads FK35:40+3:2311:04
7Per Erik FogelVästerås SOK36:16+3:5911:15
8Bengt JohanssonOK Skogshjortarna37:06+4:4911:31
9Sven-Olof LarssonEmmaboda Verda OK39:47+7:3012:21
9Peder WickströmArboga OK39:47+7:3012:21
11Kenneth LarssonOK Enen53:43+21:2616:40
Ulf KjellinOK Hedströmmenej godkänd
Lars-Åke WallOK Tisarenej start

D70

2 580 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK29:2911:25
2Sonja JedarÅkers IF33:07+3:3812:50
3Anita JohanssonOK Tor33:23+3:5412:56
4Margareta LöfqvistVästerås SOK35:13+5:4413:38
5Birgitta ArleboKFUM Örebro OK36:37+7:0814:11
6Inger BorgOckelbo OK1:04:06+34:3724:50
7Margareta JönssonÅkers IF1:04:18+34:4924:55

H70

3 220 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tore MartinssonDegerfors OK30:359:29
2Stig LandstorpOK Tor31:03+0:289:38
3Claes NidebornStora Tuna OK33:52+3:1710:31
4Kjell ErikssonOK Djerf34:13+3:3810:37
5Kjell AnderssonEskilstuna OL36:35+6:0011:21
6Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL38:29+7:5411:57
7Ulf BackVandrarringen38:31+7:5611:57
8Håkan SöderqvistArboga OK38:41+8:0612:00
9Per-Ivar MöllbergArboga OK39:40+9:0512:19
10Per HaepplingVästerås SOK40:55+10:2012:42
11Anders EdlingOK Linné44:44+14:0913:53
12Bengt JönssonÅkers IF52:28+21:5316:17
Tommy ÖhlingÄrla IFej godkänd
Kennet LöfqvistVästerås SOKej godkänd

D75

2 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta StenströmVänersborgs SK26:1612:06
2Asta SjöbergLindebygdens OK34:21+8:0515:49
3Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo50:19+24:0323:11
Berit LindungerHaninge SOKej godkänd

H75

2 750 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK27:5410:08
2Stig IsraelssonOK Tylöskog30:18+2:2411:01
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen31:27+3:3311:26
4Hans AnderssonVästerås SOK35:39+7:4512:57
5Lars JohanssonOK Tor35:56+8:0213:04
6Lars AlmqvistArboga OK38:52+10:5814:08
7Rolf LarssonDegerfors OK41:39+13:4515:08
8Kjell MjöbergHallstahammars OK42:23+14:2915:24
9Ingemar JonssonHallstahammars OK42:29+14:3515:26
10Jerry HolmEskilstuna OL44:40+16:4616:14
11Lars-Erik RaskVästerås SOK53:20+25:2619:23
12Ove JohanssonOK Järnbärarna59:12+31:1821:31
Nils MogrenHällefors OKej start

D80

2 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa NilssonHällefors OK56:0125:48
Birgit HaglundOK Hedströmmenej godkänd

H80

2 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune SandbergHallstahammars OK33:3813:02
2Tord LidströmHagaby GoIF Örebro34:33+0:5513:23
3Alf LundkvistOK Tor36:38+3:0014:11
4Nils JanssonSkattkärrs SOK38:39+5:0114:58
5Gunnar NymanOK Djerf44:11+10:3317:07
6Signar PalmHallstahammars OK55:08+21:3021:22

Inskolning

1 590 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Linnéa BrohedeOK Tyrfullföljt
Oscar ErikssonVästerås SOKfullföljt
Felix HerbstVästerås SOKfullföljt
Klara JuhlinVästerås SOKfullföljt
Casper Persson BierfeldtÄrla IFfullföljt
Jakob SternerSträngnäs-Malmby OLfullföljt
André ÖhlingOK Torfullföljt

U1

1 590 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vidar OdénOK Tjärnen17:0310:43
2James-John ForsbergOK Tylöskog18:02+0:5911:20
3Hanna ThapperVästerås SOK21:35+4:3213:34
4Lin PelanderOK Djerf22:19+5:1614:02
5Jonna DoeringGarphyttans IF23:43+6:4014:54
6Freja MattilaHallstahammars OK24:08+7:0515:10
7Lucas Bodin LiliegrenOK Djerf24:09+7:0615:11
8Algot OdénOK Tjärnen25:33+8:3016:04
9Melker VernerOK Tor25:48+8:4516:13
10Ingrid ArnessonLindebygdens OK27:40+10:3717:24
11Sonny AnderdahlKlubblös1:03:22+46:1939:51
Tova HolmstrandArboga OKej start

U2

2 240 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIF31:3214:04
2Leopold OlofssonVästerås SOK37:41+6:0916:49
3Emma TranforsKlubblös40:37+9:0518:07

Öppen motion 1

2 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan GustavssonStora Sundby GoIF16:257:19
2Katrin HolmstrandArboga OK38:39+22:1417:15

Öppen motion 3

2 240 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva DoeringGarphyttans IF18:598:28
2Emma SätterlundKFUM Örebro OK22:56+3:5710:14
3Jonna SiljebäckVandrarringen24:08+5:0910:46
4Caroline VidingÅkers IF25:03+6:0411:10
5Kerstin SundbergVästerås SOK27:08+8:0912:06
6Elisabeth ErikssonOK Milan30:45+11:4613:43
7Edvin HalldinKFUM Örebro OK31:55+12:5614:14
8Felix SlagbrandVästerås SOK32:35+13:3614:32
9Linda SlagbrandVästerås SOK32:46+13:4714:37
10Karin HanssonSurahammars SOK38:48+19:4917:19
11Anna-Karin VånsjöArboga OK55:53+36:5424:56
12Johan VånsjöArboga OK55:54+36:5524:57

Öppen motion 5

2 890 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petra KolsvikHägersta GF33:5211:43
2Louise HildenborgStora Sundby GoIF38:04+4:1213:10
3Marcus WibergStora Sundby GoIF38:16+4:2413:14
4Lena RambergHallstahammars OK38:25+4:3313:17
5Daniel JensenArboga OK38:46+4:5413:24
6Helena EkmanStora Sundby GoIF44:30+10:3815:23
7Kaisa MårtenssonGarphyttans IF47:17+13:2516:21
8Per WiigHallstahammars OK49:14+15:2217:02
9Per HermannVästerås SOK49:18+15:2617:03
10Sara FredrikssonKFUM Örebro OK51:53+18:0117:57
11Gustav BromanVästerås SOK54:18+20:2618:47
12Fredrik ArnessonLindebygdens OK54:45+20:5318:56
13Anders WahlströmOK Djerf55:44+21:5219:17
14Anders HolmqvistOK Tor56:24+22:3219:30
15Eva LindgrenKFUM Örebro OK57:10+23:1819:46
16Emma HerbstVästerås SOK59:48+25:5620:41
17Catharina DahlmarkVästerås SOK1:04:58+31:0622:28
18Lars HelmerssonVandrarringen1:05:10+31:1822:32
19Kristina BäckArboga OK1:08:31+34:3923:42
20Siv FrodinKöping-Kolsva OK1:09:47+35:5524:08
21Linnea WahlströmOK Djerf1:15:49+41:5726:14
22Rasmus ViertelVästerås SOK1:19:44+45:5227:35
23Mattias ViertelVästerås SOK1:19:49+45:5727:37
24Rolf WestbergSK Trim/Virsbo1:28:42+54:5030:41
25Helena QvistbergVästerås SOK1:30:08+56:1631:11
26Klara BerglundVästerås SOK1:30:09+56:1731:11
Karin JohanssonHallstahammars OKej godkänd
Karin SandqvistVästerås SOKej godkänd
Erik NetzOK Torej start
Lars OlofssonVästerås SOKej start

Öppen motion 7

3 220 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cristian LarssonKöping-Kolsva OK28:018:42
2Mikael UtterSurahammars SOK28:27+0:268:50
3Yvonne FranzénAlmby IK32:46+4:4510:10
4Eric SjögrenKöping-Kolsva OK33:31+5:3010:24
5Björn LindgrenKFUM Örebro OK34:23+6:2210:40
6Niklas EriksenAlmby IK35:57+7:5611:09
7Hanna SundströmVästerås SOK38:41+10:4012:00
8Karl-Olof BorgOckelbo OK39:30+11:2912:16
9Thomas NyzellEskilstuna OL41:47+13:4612:58
10Niclas BjällhageOK Tor42:14+14:1313:06
11Per-Erik AndrénOK Tisaren42:26+14:2513:10
12Tony CarlssonKFUM Örebro OK43:35+15:3413:32
13Peter CederlöfVästerås SOK43:42+15:4113:34
14Helen MagnussonOK Tor45:45+17:4414:12
15Börje GustafssonHägersta GF47:04+19:0314:37
16Petra HelmerssonVandrarringen47:13+19:1214:39
17Åke StridAlmby IK48:42+20:4115:07
18Torbjörn AndrénOK Tisaren48:55+20:5415:11
19Toni AnderssonVästerås SOK49:51+21:5015:28
20Kristian FellVästerås SOK50:36+22:3515:42
21Bert KoskinenSödertälje-Nykvarn OF53:21+25:2016:34
22Mats KälvegrenVandrarringen53:45+25:4416:41
23Gunilla SandströmAlmby IK54:22+26:2116:53
24Karin KraftAlmby IK56:33+28:3217:33
25Lars BroströmDegerfors OK57:11+29:1017:45
26Anne ErikssonKFUM Örebro OK1:00:36+32:3518:49
27Lars AspKlubblös1:03:04+35:0319:35
28Lars ArleboKFUM Örebro OK1:13:12+45:1122:43
29Bo KarlssonKöping-Kolsva OK1:19:00+50:5924:32
30Lars AhlströmVästerås SOK1:20:00+51:5924:50
Bernt KarlssonOK Refteleej godkänd
Malin HalldinKFUM Örebro OKej godkänd
Karin ÅkermanVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 8

4 770 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas OlmKils OK37:547:56
2Daniel BogrenIF Hagen41:47+3:538:45
3Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL42:43+4:498:57
4Karin ElghHägersta GF45:56+8:029:37
5Joakim DahlbergAlmby IK46:24+8:309:43
6Mattias AnderssonGandvik IK47:28+9:349:57
7Per CarlinArboga OK47:33+9:399:58
8Hans LibergOK Milan48:19+10:2510:07
9Kristina JohanderSödertälje-Nykvarn OF48:42+10:4810:12
10Karin AnderssonVästerås SOK50:16+12:2210:32
11Lennart MyrehedVandrarringen51:52+13:5810:52
12Torsten RambergHallstahammars OK54:20+16:2611:23
13Mats GustafssonKFUM Örebro OK55:05+17:1111:32
14Kari TalltjärnVästerås SOK55:11+17:1711:34
15Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK56:55+19:0111:55
16Linda SternerSträngnäs-Malmby OL58:28+20:3412:15
17Niklas DoeringGarphyttans IF58:53+20:5912:20
18Håkan LibergOK Milan1:03:38+25:4413:20
19Linda OhlssonKöping-Kolsva OK1:06:34+28:4013:57
20Mattias GustafssonIF Start1:07:19+29:2514:06
21Marcus ArnoldssonVästerås SOK1:13:06+35:1215:19

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser