Officiell resultatlista för King and Queen of Mördarbacken

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: King and Queen of Mördarbacken
Arrangörsorganisationer: Stora Tuna OK / Säterbygdens OK
Datum: fredag 13 maj 2016

D16

2 225 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tilda Östberg Stora Tuna OK 12:30 5:37
2 Ella Olsson Grycksbo IF OK 12:58 +0:28 5:49
3 Tindra Jernström Avesta OK 14:28 +1:58 6:30
4 Kristine Eide Rapp Raumar Orientering 14:42 +2:12 6:36
5 Tereza Korpasova KOS Tesla Brno 14:46 +2:16 6:38
6 Alva Ringi OK Kåre 14:53 +2:23 6:41
7 Sara Junevik Leksands OK 14:55 +2:25 6:42
8 Ida Johnsson OK Kåre 15:27 +2:57 6:56
9 Julia Gunnarsson Malungs OK Skogsmårdarna 15:37 +3:07 7:01
10 Anezka Hlavacova KOS Tesla Brno 15:53 +3:23 7:08
11 Astrid Norgren Stora Tuna OK 15:55 +3:25 7:09
12 Kamila Springlova KOS Tesla Brno 15:58 +3:28 7:10
13 Maja Mörth Leksands OK 16:02 +3:32 7:12
14 Kateřina Grycová KOS Tesla Brno 16:10 +3:40 7:15
15 Moa Hjorth Domnarvets GOIF 16:20 +3:50 7:20
16 Clara Spik Leksands OK 16:30 +4:00 7:24
17 Mari Kilskar Grevskott Frol IL 17:06 +4:36 7:41
18 Julia Wanner Avesta OK 17:22 +4:52 7:48
19 Alva Rytther Västerbergslagens OL 17:35 +5:05 7:54
20 Adelina Funke Leksands OK 18:06 +5:36 8:08
21 Moa Sjösten Andersson IFK Mora OK 18:12 +5:42 8:10
22 Karolina Djerf Västerbergslagens OL 18:13 +5:43 8:11
23 Agnes Karlsson Älvsby IF OK 18:27 +5:57 8:17
24 Anna Andersson Piteå IF 22:15 +9:45 10:00
Cecilia Lindgren OK Kåre ej godkänd
Hanna Svanberg OK Renen ej godkänd
Lucie Korpasova KOS Tesla Brno ej start
Hanne Eide Rapp Raumar Orientering ej start
Katrin Sjödén Älvdalens IF OK ej start
Hedda Skatvedt Raumar Orientering ej start

H16

2 425 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Henrik Asklöf Lynx 12:47 5:16
2 Radim Kligl KOS Tesla Brno 13:24 +0:37 5:31
3 Johannes Ögren Korsnäs IF OK 13:50 +1:03 5:42
4 Emil Byberg Domnarvets GOIF 14:28 +1:41 5:57
5 Zeb Palm HJS-Vansbro OK 14:33 +1:46 6:00
5 Tomas Milan KOS Tesla Brno 14:33 +1:46 6:00
7 Viktor Berg Leksands OK 14:56 +2:09 6:09
8 Måns Eriksson Östersunds OK 15:19 +2:32 6:18
8 Vojtech Gryc KOS Tesla Brno 15:19 +2:32 6:18
10 David Rajnoha KOS Tesla Brno 15:37 +2:50 6:26
11 John Granath Korsnäs IF OK 15:43 +2:56 6:28
12 Albin Berger Domnarvets GOIF 15:53 +3:06 6:32
13 Jan Sedlar KOS Tesla Brno 16:19 +3:32 6:43
14 Samuel Stålnäbb Domnarvets GOIF 16:45 +3:58 6:54
15 Oskar Lundgren Vittjärvs IK 16:55 +4:08 6:58
16 Anders Horvei Raumar Orientering 17:18 +4:31 7:08
17 Øistein Fagerli Næss Raumar Orientering 18:26 +5:39 7:36
18 Even Østreng Raumar Orientering 19:02 +6:15 7:50
19 Gustav Björklund IFK Mora OK 23:24 +10:37 9:38
20 Simen Elvhaug Raumar Orientering 26:24 +13:37 10:53
Viktor Wallin Korsnäs IF OK ej godkänd
Kalle Tuuri OK Renen ej godkänd
Lucas Granberg OK Kåre ej start
Per Jutterström IFK Mora OK ej start

D14

2 075 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hanna Lundberg OK Renen 12:01 5:47
2 Vendela Söderqvist OK Kåre 13:44 +1:43 6:37
3 Tove Ringi OK Kåre 13:50 +1:49 6:39
4 Tilda Golsäter Korsnäs IF OK 13:51 +1:50 6:40
5 Suvi Heikkilä Lynx 14:03 +2:02 6:46
6 Maja Bergqvist Korsnäs IF OK 14:21 +2:20 6:54
7 Pernille Sønsterudbråten Raumar Orientering 14:30 +2:29 6:59
8 Cornelia Ivarsson OK Hammaren 14:49 +2:48 7:08
9 Klara Andersson Domnarvets GOIF 14:50 +2:49 7:08
10 Karin Ingeborg Wedman Västerbergslagens OL 14:53 +2:52 7:10
11 Tilda Berg Leksands OK 15:41 +3:40 7:33
12 Elsa Nilsson Domnarvets GOIF 15:47 +3:46 7:36
13 Ela Vedrova KOS Tesla Brno 16:05 +4:04 7:45
14 Emilia Johnsson OK Kåre 16:15 +4:14 7:49
15 Tuva-Cajsa Spik Leksands OK 16:23 +4:22 7:53
16 Lilian Palm HJS-Vansbro OK 16:53 +4:52 8:08
17 Sofia Djerf Västerbergslagens OL 16:56 +4:55 8:09
18 Isabella Joons Leksands OK 17:06 +5:05 8:14
19 Emma Eliasson Domnarvets GOIF 17:26 +5:25 8:24
20 Emilia Gunnarsson Malungs OK Skogsmårdarna 17:38 +5:37 8:29
21 Julia Funke Leksands OK 19:48 +7:47 9:32
22 Elsa Hermansson IFK Mora OK 20:19 +8:18 9:47
23 My Velander Surahammars SOK 20:45 +8:44 9:59
24 Elsa Forsgren Västerbergslagens OL 21:44 +9:43 10:28
25 Emmie Lindbäck OK Renen 22:24 +10:23 10:47
26 Liv Åkerman Älvdalens IF OK 24:50 +12:49 11:58
27 Rebecka Hasler Surahammars SOK 24:53 +12:52 11:59
28 Elin Bryggar Grycksbo IF OK 31:48 +19:47 15:19
Selma Mossberg Karlsbyhedens IK ej start
Thea Nordin Korsnäs IF OK ej start
Malin Wilhelmsson Korsnäs IF OK ej start
Julia Berg Karlsbyhedens IK ej start

H14

2 250 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tobias Alstad Frol IL 12:53 5:43
2 Erik Brandt Domnarvets GOIF 13:15 +0:22 5:53
3 Jonas Carlsson Stora Tuna OK 13:16 +0:23 5:53
4 Jakub Milan KOS Tesla Brno 13:24 +0:31 5:57
5 Tobias Snell OK Renen 13:31 +0:38 6:00
6 Albin Gezelius IFK Mora OK 13:38 +0:45 6:03
7 Christoffer Lindgren OK Kåre 13:44 +0:51 6:06
8 Henrik Petrisi Västerbergslagens OL 13:52 +0:59 6:09
9 Fredrik Junevik Leksands OK 14:03 +1:10 6:14
10 Matias Koponen Lynx 14:24 +1:31 6:24
11 Markus Melén OK Kåre 14:38 +1:45 6:30
12 Melker Nordgren OK Kåre 14:58 +2:05 6:39
13 Gaute Fosstveit Raumar Orientering 15:32 +2:39 6:54
14 Karl Granath Svärdsjö SOK 15:41 +2:48 6:58
15 Erik Åkerman Älvdalens IF OK 15:53 +3:00 7:03
16 Klockar-Eskil Nääs Leksands OK 16:10 +3:17 7:11
17 Simon Markström OK Renen 16:56 +4:03 7:31
18 Simon Karlsson Holmer IFK Mora OK 17:00 +4:07 7:33
19 Jakob Widelund OK Kåre 17:06 +4:13 7:36
20 Christoffer Sletten Raumar Orientering 19:19 +6:26 8:35
21 Henrik Norgren Stora Tuna OK 19:38 +6:45 8:43
22 Sander Krouwel Stora Tuna OK 23:52 +10:59 10:36
23 Thobias Brodin IFK Mora OK 25:43 +12:50 11:25
24 Frank Krouwel Stora Tuna OK 41:25 +28:32 18:24
Henry Svens Västerbergslagens OL ej godkänd
Elmer Ögren Karlsbyhedens IK ej godkänd
Arvid Feil Lindmark Skellefteå OK ej godkänd
Stian Måseide Sørlie Akershus og Oslo orienteringskrets ej godkänd
Matias Maronen Lynx ej godkänd
Mattias Östberg Stora Tuna OK ej start
Filip Ingemarsson Hestra IF ej start
Valter Pettersson OK Tisaren ej start

Open Men

2 500 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ádám Kovács Pannon Supersonics 13:17 5:18
2 Peter Fredricson IFK Mora OK 13:21 +0:04 5:20
3 István Zsebeházy Pannon Supersonics 13:33 +0:16 5:25
4 Attila Szundi Pannon Supersonics 13:57 +0:40 5:34
5 Ákos Kisvölcsey Pannon Supersonics 14:38 +1:21 5:51
6 Lars-Erik Hasler Surahammars SOK 14:49 +1:32 5:55
7 Hans Kristian Stubban Hygen Østmarka OK 15:08 +1:51 6:03
8 András Szabó Pannon Supersonics 15:29 +2:12 6:11
9 Bent Skatvedt Raumar Orientering 15:42 +2:25 6:16
10 Jonas Andersson FK Friskus-Varberg 16:15 +2:58 6:30
11 Endre Vörös Pannon Supersonics 16:28 +3:11 6:35
12 Anders Jansson Grycksbo IF OK 16:30 +3:13 6:36
13 Sven Örnerling OK Renen 16:41 +3:24 6:40
14 Gergely Kain Pannon Supersonics 17:48 +4:31 7:07
15 Jakob Wedman Västerbergslagens OL 17:50 +4:33 7:08
16 Øystein Rapp Raumar Orientering 18:47 +5:30 7:30
17 Mats Andersson OK Renen 19:01 +5:44 7:36
18 Mats Lundquist Östersunds OK 19:02 +5:45 7:36
19 Per Østreng Raumar Orientering 23:46 +10:29 9:30
20 Tommy Edeskär OK Renen 38:44 +25:27 15:29
Johan Ingemarsson Hestra IF ej start
Janne Skarner Leksands OK ej start

Open Women

2 350 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 12:08 5:09
2 Chloé Blanc ANCO 14:26 +2:18 6:08
3 Sandra Lauenstein ANCO 15:36 +3:28 6:38
4 Anaïs Cattin ANCO 16:30 +4:22 7:01
5 Cecilia Djerf Västerbergslagens OL 16:57 +4:49 7:12
6 Ellen Funke Leksands OK 18:28 +6:20 7:51
7 Ella Turesson OK Renen 18:52 +6:44 8:01
8 Mette Kilskar Frol IL 24:45 +12:37 10:31
9 Minna Turesson OK Renen 28:29 +16:21 12:07
Josefine Andersson OK Renen ej start
Ingrid Eide Rapp Raumar Orientering ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser