Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för U-ringen etapp 3 - L-100 IF

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: U-ringen etapp 3 - L-100 IF
Arrangörsorganisationer: IF Thor / Långhundra IF / OK Linné
Datum: tisdag 31 maj 2016

D16

3 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina SvärdIF Thor28:368:24
2Lotta WeyhenmeyerIF Thor34:34+5:5810:10
3Alva JonssonLånghundra IF36:09+7:3310:37
4Klara MöllerOK Linné36:10+7:3410:38
5Alva LindellIF Thor37:10+8:3410:55
6Lovisa WigertzLånghundra IF39:13+10:3711:32
7Anna NordströmSigtuna OK43:59+15:2312:56
Kari LöeOK Linnéej godkänd

H16

3 800 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik HannrupIF Thor24:386:28
2Emil JonsellIF Thor30:37+5:598:03
3Axel Leijon ThorellLånghundra IF31:18+6:408:14
4Arvid UmegårdLånghundra IF34:29+9:519:04
5Karl BrahmLånghundra IF35:44+11:069:24
6Andreas JohnsonSigtuna OK36:59+12:219:43
7Victor BylundIF Thor38:24+13:4610:06
8Hugo BäsénIF Thor40:30+15:5210:39
9Matviy KhotyaintsevIF Thor43:53+19:1511:32
10Gunnar KarlströmOK Linné43:59+19:2111:34
11Filip ElihnOK Linné49:49+25:1113:06
12Oscar PalmOK Linné50:01+25:2313:09
Oskar StenviOK Linnéej godkänd
Anton SegermanIF Thorej godkänd
Arvid RoosOK Linnéej start

D16 Kort

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emy SaetreLånghundra IF39:4315:53

H16 Kort

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustaf MårsäterOK Linné30:1012:04

D14

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa BäsénIF Thor24:209:44
2Hanna JonsellIF Thor26:19+1:5910:31
3Joni Müller af UhrOK Linné26:44+2:2410:41
4Lovisa HambäckLånghundra IF30:05+5:4512:02
5Maja MartinellOK Linné37:09+12:4914:51
6Maja WilmarIF Thor40:42+16:2216:16
7Agnes WeissLånghundra IF47:50+23:3019:08
8Ebba LindellIF Thor48:57+24:3719:34
9Sara NyholmOK Linné54:25+30:0521:46
10Linn RistoOK Linné57:41+33:2123:04
Alva NyströmIF Thorej start
Ellen HannrupIF Thorej start
Fanny CedstedtLånghundra IFej start
Ellen GrantingerIF Thorej start

H14

2 500 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elliot AngelsiööOK Linné22:369:02
2Emil BoströmOK Linné22:40+0:049:04
3Pelle NilssonOK Linné23:55+1:199:34
4Gustav KüglerSigtuna OK24:40+2:049:52
5Edvin HellströmLånghundra IF24:57+2:219:58
6Pontus GustafssonOK Linné26:05+3:2910:26
7Simon WahlnäsOK Linné28:39+6:0311:27
8Aron HellgrenIF Thor28:45+6:0911:30
9Oskar BengtssonOK Linné29:09+6:3311:39
10Hugo HanssonIF Thor32:19+9:4312:55
11Albin WarvelinLånghundra IF38:31+15:5515:24
12Arvid BylundIF Thor39:13+16:3715:41
13Emil WeiseliusOK Linné42:41+20:0517:04
14Viktor GranbergIF Thor43:31+20:5517:24
15Alex ÖstermanRasbo IK44:43+22:0717:53
16Sven NyströmOK Linné45:14+22:3818:05
17Zakarias KorenOK Linné48:40+26:0419:28
18Ragnar HolstOK Linné59:03+36:2723:37
Lukas AarnioOK Linnéej godkänd
Hugo NylundOK Linnéej godkänd

D14 Kort

2 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malva MöllerOK Linné18:228:44
2Klara StrandOK Linné21:11+2:4910:05
3Anna WellvingOK Linné22:14+3:5210:35
4Minna MeyersonOK Linné23:29+5:0711:10
5Sofie JonsellIF Thor24:15+5:5311:32
6Felicia SvenssonRasbo IK28:00+9:3813:20

H14 Kort

2 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak NilssonIF Thor20:529:56
2Pontus EggensIF Thor22:06+1:1410:31

D12

2 100 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ester BlomsterIF Thor15:197:17
2Johanna RoosOK Linné16:42+1:237:57
3Edit JonssonLånghundra IF18:27+3:088:47
4Klara HartOK Linné18:32+3:138:49
5Ines AarnioOK Linné19:22+4:039:13
6Sara SundqvistLånghundra IF20:30+5:119:45
7Lisa NilssonOK Linné20:49+5:309:54
8Ella ServinLånghundra IF22:11+6:5210:33
9Moa LundinOK Linné22:19+7:0010:37
10Vega SundstedtRasbo IK22:28+7:0910:41
11Malin NilssonOK Linné24:33+9:1411:41
12Sara EkströmOK Linné25:21+10:0212:04
13Junia WinningeLånghundra IF26:20+11:0112:32
14Isabelle StåhlbrandtRasbo IK26:23+11:0412:33
15Ella MörlinRasbo IK29:23+14:0413:59
16Nadine HussOK Linné30:23+15:0414:28
17Ellen SaetreLånghundra IF31:30+16:1115:00
18Isabel UnnerudLånghundra IF33:37+18:1816:00
Elsa HedinOK Linnéej start
Doris LarssonOK Linnéej start
Sara JonsellIF Thorej start

H12

2 100 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias WesterberghRasbo IK14:477:02
2Viktor JemthIF Thor15:03+0:167:10
3David BerglundIF Thor15:47+1:007:30
4Love BylundIF Thor15:49+1:027:31
5Edvin NilssonLånghundra IF16:26+1:397:49
6Axel AnderssonIF Thor17:25+2:388:17
7Viktor BoströmOK Linné17:33+2:468:21
8Mathias NordlinderOK Linné19:14+4:279:09
9Jakob NordströmSigtuna OK20:09+5:229:35
10Tomas FrömanOK Linné20:14+5:279:38
11Albin ÅslundOK Linné20:56+6:099:58
12Love UmegårdLånghundra IF21:45+6:5810:21
13Johannes LundsteinOK Linné23:06+8:1911:00
14Miro MårtenssonIF Thor26:21+11:3412:32
15Simon SpetsLånghundra IF27:52+13:0513:16
16Maximus RörickOK Linné30:07+15:2014:20
17Axel ThornbergOK Linné44:24+29:3721:08
Arvid HallgrenLånghundra IFej godkänd
Malte HellgrenIF Thorej start
Axel GidlundOK Linnéej start

D12 Kort

1 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes WählbyOK Linné15:168:28
2Stina JarhedeOK Linné17:22+2:069:38
3Matilda WeiseliusOK Linné19:02+3:4610:34
4Frida ÖstermanRasbo IK20:53+5:3711:36
5Matilda ServinLånghundra IF26:47+11:3114:52

H12 Kort

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andre JessonLånghundra IF19:4811:00
2Lucas BorellOK Linné20:23+0:3511:19
August WeissLånghundra IFej start

D10

1 800 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara RoosOK Linné13:547:43
2Ida PalmOK Linné14:26+0:328:01
3Emily KruysIF Thor15:27+1:338:35
4Cornelia GustafssonIF Thor17:12+3:189:33
5Emmy RoosIF Thor17:25+3:319:40
6Tora JonsellIF Thor18:04+4:1010:02
7Signe PalmOK Linné18:46+4:5210:25
8Märta SäfstenOK Linné20:20+6:2611:17
9Vera ZällOK Linne23:23+9:2912:59
10Ida WarvelinLånghundra IF24:27+10:3313:35
11Elin SjöstedtL-100 IF Knivsta26:21+12:2714:38
12Ellen AarnioOK Linné27:04+13:1015:02
13Nora Svedin JakobssonLånghundra IF33:25+19:3118:33
Olivia UnnerudLånghundra IFej godkänd

H10

1 800 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil ÅbergOK Linné11:326:24
2Edvin TögenmarkOK Linné12:23+0:516:52
3Valle LarssonIF Thor13:49+2:177:40
4Felix JohnssonOK Linné14:58+3:268:18
5Arvid TögenmarkOK Linné15:09+3:378:25
6Alfons WesterberghRasbo IK15:15+3:438:28
7Viktor NilssonOK Linné15:52+4:208:48
8Oscar ÅslundOK Linné15:53+4:218:49
9Theodor Von SethIF Thor17:32+6:009:44
10Albin JemthIF Thor17:33+6:019:45
11Linus FalkOK Linné17:55+6:239:57
12Svante NelanderOK Linné18:50+7:1810:27
13Harald OlssonOK Linné19:47+8:1510:59
14Henning ArlingerOK Linné21:01+9:2911:40
15Martin DicksvedIF Thor21:17+9:4511:49
16Lukas LindIF Thor21:43+10:1112:03
17Olle PalmOK Linné22:08+10:3612:17
18Tor NylundOK Linné23:06+11:3412:50
19Filip BorellOK Linné25:01+13:2913:53
20Theo RistoOK Linné25:31+13:5914:10
21David UlvmarLånghundra IF29:11+17:3916:12
Simon SegermanIF Thorej godkänd
Axel ÅkerudOK Linnéej start
Stig LarssonOK Linnéej start
Emil TrulsonOK Linnéej start

Inskolning

1 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jakob ArlingerOK Linnéfullföljt
Axel BorellOK Linnéfullföljt
Siri Falk fullföljt
Harry FällmarIF Thorfullföljt
Svante HägerkvistOK Linnéfullföljt
Moa HäggströmOK Linnéfullföljt
Emil JacobssonOK Linnéfullföljt
Estelle JessonL-100 IF Knivstafullföljt
Henry NilssonLånghundra IFfullföljt
Hugo PerssonIF Thorfullföljt
Holger SäfstenOK Linnéfullföljt
Måns TroengOK Linnéfullföljt
Hugo TärnlundOK Linnéfullföljt
Kai UnnerudLånghundra IFfullföljt
Joel WesterberghRasbo IKfullföljt
Alma AnderssonIF Thorej godkänd
Ingrid MelinOK Linnéej godkänd
Märta AgiusOK Linnéej start
Isak StraarupOK Linnéej start

U1

1 300 m, 82 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melvin SjöbergIF Thor10:518:20
2Dea AlomerovieOK Linné11:15+0:248:39
3Jessica SvärdIF Thor11:20+0:298:43
4William StensonOK Linné11:28+0:378:49
5Linnéa GrantingerIF Thor12:16+1:259:26
6Hanna OlmIF Thor12:27+1:369:34
7Elliot CarnrotOK Linné12:38+1:479:43
8Theo SandahlOK Linné12:45+1:549:48
8Rickard JemthIF Thor12:45+1:549:48
10Melker ThorséliusOK Linné12:48+1:579:50
11Anton ÅbergOK Linné12:49+1:589:51
12Diana AlomerovicOK Linné12:55+2:049:56
13Saga Collin MillbournOK Linné13:06+2:1510:04
14Matthew WicksIF Thor13:25+2:3410:19
15Melker NymanOK Linné13:35+2:4410:26
16Jonas PalmOK Linné13:38+2:4710:29
17Iris DahlbergOK Linné13:40+2:4910:30
18Ellen HedinOK Linné14:17+3:2610:59
19Gustav KaronenIF Thor14:22+3:3111:03
20Sigrid Gillman WikstrandOK Linné14:23+3:3211:03
21Axel WetterqvistOK Linné14:24+3:3311:04
22John Lembke von SchéeleOK Linné14:31+3:4011:10
23Anita Müller ErikssonOK Linné14:32+3:4111:10
24Oskar LindIF Thor14:33+3:4211:11
25Adrian RönnbackOK Linné14:35+3:4411:13
26Elsa LönnqvistOK Linné14:39+3:4811:16
26Stina FoucardOK Linné14:39+3:4811:16
28Cecilia TernhagOK Linné14:40+3:4911:16
29Ellinor KruysIF Thor14:42+3:5111:18
30Olga Bertilsson SkogOK Linne14:48+3:5711:23
31Tuva LarssonOK Linné14:50+3:5911:24
32Tuva BomanOK Linné14:59+4:0811:31
33Hanna StensonOK Linné15:00+4:0911:32
34Robin LarssonOK Linné15:07+4:1611:37
35Lowe EngströmLånghundra IF15:09+4:1811:39
36Valdemar LagerwallOK Linné15:14+4:2311:43
37Melvin KjellströmOK Linné15:42+4:5112:04
38Vidar LarssonIF Thor15:47+4:5612:08
39Marike StäglichOK Linné15:52+5:0112:12
40Linn AnboOK Linné15:53+5:0212:13
40Oliver DemkerOK Linné15:53+5:0212:13
42Frank AnboOK Linné16:16+5:2512:30
43Hedda KjellbergIF Thor16:21+5:3012:34
44Ellinor Von SethIF Thor16:30+5:3912:41
45Alvin TyrlandOK Linné16:34+5:4312:44
46Rasmus KarlssonRasbo IK16:36+5:4512:46
47Vilhelm EkesternOK Linné16:42+5:5112:50
48Emil HenriksnäsLånghundra IF16:50+5:5912:56
49Jack HaylockOK Linné16:51+6:0012:57
50Tor WallOK Linné16:56+6:0513:01
51Melker HolmOK Linné17:04+6:1313:07
52Agnes BoströmOK Linné17:08+6:1713:10
53Melvin DemkerOK Linné17:14+6:2313:15
54Lucas WicksIF Thor17:37+6:4613:33
55Gunnar BertilsköldOK Linné17:39+6:4813:34
56Katrina NieminenLånghundra IF17:41+6:5013:36
57Anna PåveIF Thor17:42+6:5113:36
57Edvin HolmbergOK Linné17:42+6:5113:36
59Hilda ÖjelundLånghundra IF17:49+6:5813:42
60Loke HäggströmOK Linné17:52+7:0113:44
61Emma PetterssonOK Linné17:53+7:0213:45
62Lukas LundinOK Linne18:26+7:3514:10
63Tess PetterssonOK Linné18:32+7:4114:15
64Ylva SjöstedtLånghundra IF18:34+7:4314:16
65Moa DicksvedIF Thor18:46+7:5514:26
66Gustav SelstamOK Linné19:20+8:2914:52
67Noah MeyersonOK Linné19:25+8:3414:56
68Johan NordénLånghundra IF19:47+8:5615:13
69Märta Gillman WikstrandOK Linné19:48+8:5715:13
70Ida JarhedeOK Linné20:15+9:2415:34
71Märta ÖrtqvistOK Linné20:16+9:2515:35
72Olle hammarqvistOK Linné20:44+9:5315:56
73Vincent EkesternOK Linné21:52+11:0116:49
74Felix PraxOK Linné22:43+11:5217:28
75Lovisa FischerOK Linné22:48+11:5717:32
76Emma RenlundLånghundra IF23:36+12:4518:09
77Ville GavelinOK Linné24:12+13:2118:36
78Ebba LindIF Thor25:46+14:5519:49
79Iris SundqvistLånghundra IF26:30+15:3920:23
80Isak WarvelinLånghundra IF27:25+16:3421:05
81Hildur EdholmOK Linné38:51+28:0029:53
Benjamin WinningeLånghundra IFej godkänd
Elin KvarnströmLånghundra IFej start
Josefine LindhLånghundra IFej start
Gustaf AttelindOK Linnéej start
Max AttelindOK Linnéej start
Erik ByströmOK Linnéej start
Oskar ByströmOK Linnéej start
Lars LarssonOK Linnéej start
Lava Pelling trautenbergerOK Linnéej start
Axelssin WaldemarOK Linnéej start
Mathilda GustafssonIF Thorej start
Elin PåveIF Thorej start

U2

1 700 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nicholas BrouwerOK Linné13:578:12
1Konrad KorenOK Linné13:578:12
3Jonatan MeyersonOK Linné16:51+2:549:54
4Ivar SundbergOK Linné17:19+3:2210:11
5Cedric WangheimOK Linné17:38+3:4110:22
6Signe ÖrtqvistOK Linné18:05+4:0810:38
7Jacob JonnerydOK Linné18:23+4:2610:48
8Edvin HägerströmOK Linné18:47+4:5011:02
9Alma SöderquistOK Linné19:50+5:5311:40
10Hanna GranbergIF Thor20:15+6:1811:54
11Theo SjöbergIF Thor20:44+6:4712:11
12Linus NordengrenOK Linné21:05+7:0812:24
13Ellen SundquistOK Linne21:29+7:3212:38
14Inés HassaineOK Linné21:40+7:4312:44
15Alice WallOK Linné23:30+9:3313:49
16Alva LarssonOK Linné24:08+10:1114:11
17Hanna FriskOK Linné24:39+10:4214:30
18Emma LundbergOK Linné24:41+10:4414:31
19Isak StåhlbrandtRasbo IK25:06+11:0914:45
20Amanda LindquistL-100 IF Knivsta25:36+11:3915:03
21Clara SpetsLånghundra IF25:57+12:0015:15
22Hampus RörickOK Linné26:24+12:2715:31
23Olle GavelinOK Linné26:27+12:3015:33
24Joel AhlbergOK Linné27:28+13:3116:09
25Agnes WaldevikOK Linné27:39+13:4216:15
26Alice HellmanOK Linné30:37+16:4018:00
27Ylva ZällOK Linne31:28+17:3118:30
28Leo BurvallLånghundra IF32:20+18:2319:01
29Jacob KvarnströmL-100 IF Knivsta32:26+18:2919:04
30Arvid KorsfeldtOK Linné39:46+25:4923:23
31Vendela ArvidssonRasbo IK41:57+28:0024:40
Lisa BergLånghundra IFej start
Jacob KvarnströmLånghundra IFej start
Alvin Pelling trautenbergerOK Linnéej start
Anton StalandOK Linnéej start
Ellen SundquistOK Linnéej start
Algot HellgrenIF Thorej start

Vuxna nybörjare

2 800 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus TyrlandOK Linné22:187:57
2Magnus MartinellOK Linné24:10+1:528:37
3Malin MüllerOK Linné26:18+4:009:23
4Anita GrahnOK Linné27:11+4:539:42
5Bengt KorenOK Linné28:18+6:0010:06
6Sandra JakobssonLånghundra IF28:32+6:1410:11
7Andrea MillerOK Linné29:42+7:2410:36
8Klara FischerOK Linné29:55+7:3710:41
9Frida HedemanOK Linne30:02+7:4410:43
10Erland FischerOK Linné30:12+7:5410:47
11Julia TernhagOK Linné30:42+8:2410:57
12Måns Ketola BackeOK Linné31:15+8:5711:09
13Anders EkströmOK Linné32:43+10:2511:41
14Åza MårtenssonIF Thor33:32+11:1411:58
15Mathias JonssonUpsala IF34:33+12:1512:20
16Anders ThornbergOK Linné37:09+14:5113:16
17Ing-Marie LarssonIF Thor37:51+15:3313:31
18Gunilla MårsäterOK Linné41:28+19:1014:48
19Maria AhlbergNorbergs OK46:20+24:0216:32
Magnus PerssonIF Thorej godkänd
Ola ArvidssonRasbo IKej godkänd
Klara FischerOK Linnéej start
Åsa Höckert EdlundOK Linnéej start
Roland LindqvistOK Linnéej start
Lisa PellingOK Linnéej start
Anna-Sofia PerssonOK Linnéej start
Anna WrammertOK Linnéej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser