Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Avestapropagandan, dag 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Avestapropagandan, dag 1, medel
Arrangörsorganisation: Avesta OK
Datum: lördag 26 augusti 2017

D21 Elit

4 650 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva ElfvingDomnarvets GOIF39:268:28
2Emma BjessmoIFK Lidingö SOK39:48+0:228:33
3Cecilia EinarssonVästerås SOK43:14+3:489:17
4Annika BjörkOK Linné44:27+5:019:33
5Maria NilssonDomnarvets GOIF45:18+5:529:44
6Sara WadmanIFK Mora OK45:50+6:249:51
7Susanna MårtenssonStora Tuna OK49:03+9:3710:32
8Johanna LarssonKöping-Kolsva OK49:42+10:1610:41
9Ulrika LindstamOK Linné50:50+11:2410:55
Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKej godkänd

H21 Elit

5 150 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF30:365:56
2David AnderssonIFK Lidingö SOK31:12+0:366:03
3Mats TroengOK Linné32:10+1:346:14
4Linus LarssonOK Kåre34:08+3:326:37
5Lasse JanssonGävle OK36:07+5:317:00
6Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF36:22+5:467:03
7Fredrik NormanKamrat och IF KIF36:24+5:487:04
8Erik LindOK Linné37:10+6:347:13
9Erik BjörklundOK Linné37:28+6:527:16
10Gustav ÖhgrenOK Kåre39:04+8:287:35
11Niklas LöwegrenStora Tuna OK39:07+8:317:35
12Johannes ÖhgrenOK Kåre39:31+8:557:40
13Kevin StåhlOK Hammaren40:10+9:347:47
14Mattias MårtsStora Tuna OK40:21+9:457:50
15Martin NorrbomSala OK42:17+11:418:12
16Ulrik ImbergOK Linné45:34+14:588:50
17Emil AlexanderssonStora Tuna OK47:41+17:059:15
18Anton BacklundSäterbygdens OK58:56+28:2011:26
19Jonas SundellUmeå OK59:28+28:5211:32
Martin MörsellOK Kåreej start

D20 Elit

4 060 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF33:568:21
2Tilda ÖstbergStora Tuna OK35:51+1:558:49
3Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF36:55+2:599:05
4Matilda ErikssonOK Kåre44:25+10:2910:56
Mirjam DalénSala OKej start

H18 Elit

4 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Zeb PalmHJS-Vansbro OK40:499:26
2Martin DanielssonOK Kåre50:38+9:4911:43

D21

4 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Sofi KarlssonGävle OK42:0310:30
2Ingela ErikssonGävle OK45:53+3:5011:28
3Linda ErikssonGävle OK1:00:29+18:2615:07
4Pernilla ErikssonGävle OK1:07:09+25:0616:47

H21

4 550 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BrusSävedalens AIK41:229:05

D18

3 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin JohanssonGagnefs OK1:09:3818:05

D16

3 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LiljeGävle OK41:1010:31
2Alva RyttherVästerbergslagens OL41:19+0:0910:34
3Cornelia IvarssonOK Hammaren41:22+0:1210:34
4Tilda GolsäterKorsnäs IF OK43:21+2:1111:05
5Clara SpikLeksands OK49:20+8:1012:37
6Sofia DjerfVästerbergslagens OL50:32+9:2212:55
7Karin WedmanVästerbergslagens OL52:10+11:0013:20
8Linnea PerssonValbo AIF59:27+18:1715:12
9Lilian PalmHJS-Vansbro OK1:00:56+19:4615:35
Agnes MalmgrenOckelbo OKej godkänd
Moa HjorthDomnarvets GOIFej start

H16

3 910 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob SjöbergGävle OK29:567:39
2Jonas CarlssonStora Tuna OK33:57+4:018:40
3Eric HallnerOckelbo OK35:53+5:579:10
4Henrik PetrisiVästerbergslagens OL37:31+7:359:35
5Alfred LiljeströmGävle OK38:23+8:279:49
6Emil BybergDomnarvets GOIF41:05+11:0910:30
7Felix SilverGävle OK41:19+11:2310:34
8Daniel StåhlJärbo OK50:29+20:3312:54
9Erik NilssonDalaportens OL52:59+23:0313:33
10Charlie EliassonDalaportens OL1:00:43+30:4715:31
Elias NäslundOK Hammarenej godkänd

D16 Kort

2 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My BlixtAvesta OK1:04:1722:33

D14

2 850 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja BergqvistKorsnäs IF OK24:528:43
2Elin KjellmanLinköpings OK25:22+0:308:54
3Sara ÅbomGävle OK25:45+0:539:02
4Moa BirkebækStora Tuna OK26:00+1:089:07
5Tilda MårtenssonOK Ravinen27:17+2:259:34
6Karolina AnderssonDalaportens OL28:23+3:319:57
7Liv NorbergAvesta OK28:28+3:369:59
8Julia NäslundOK Hammaren28:34+3:4210:01
9Lina HällstenStora Tuna OK28:41+3:4910:03
10Saga MattssonDalaportens OL32:58+8:0611:34
11Tuva-Cajsa SpikLeksands OK33:28+8:3611:44
12Mathilda KarlssonValbo AIF39:31+14:3913:51
13Elise EdlerOK Hammaren39:52+15:0013:59
14Tilda BorgströmAvesta OK46:38+21:4616:21
15Sandra SköldDomnarvets GOIF47:52+23:0016:47
Lovisa MasesStora Tuna OKej start

H14

2 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klockar-Eskil NääsLeksands OK25:058:48
2Lucas WannerAvesta OK27:08+2:039:31
3Rasmus LindbergAvesta OK30:27+5:2210:41
4Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK30:59+5:5410:52
5Albin MalmgrenOckelbo OK31:09+6:0410:55
6Fabian SundOK Hammaren32:53+7:4811:32
7Joel OwénValbo AIF33:59+8:5411:55
8Markus HalvarssonLeksands OK37:46+12:4113:15
9Linus FolkjernDalaportens OL53:51+28:4618:53
10Zebastian Jönsson-UlateOK Triangeln1:05:41+40:3623:02
11Axel WågbergOK Hammaren1:40:32+1:15:2735:16
Ossian KihlströmDalaportens OLej godkänd

D14 Kort

2 390 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma IvarssonOK Hammaren38:3516:08
2Tilde BlixtAvesta OK43:41+5:0618:16
3Klara SöderlundAvesta OK45:42+7:0719:07

H14 Kort

2 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin MäkinenOK Hammaren36:3315:17

D12

2 390 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hedda BorgströmAvesta OK30:4012:49
2Malin HållHJS-Vansbro OK31:30+0:5013:10
3Enni LundbergOK Kåre31:46+1:0613:17
4Wilma MårtenssonOK Ravinen31:55+1:1513:21
5Felicia EliassonDalaportens OL32:29+1:4913:35
6Karin EmilsdotterDomnarvets GOIF33:30+2:5014:01
7Julia Hagelberg NordahlOK Kåre34:41+4:0114:30
8Lovisa DjerfVästerbergslagens OL42:44+12:0417:52
9Nellie EliassonDalaportens OL43:09+12:2918:03
10Elma WikströmOK Hammaren48:54+18:1420:27
11Anja MickelsonAvesta OK54:44+24:0422:54
12Greta BladlundKarlsbyhedens OK1:02:26+31:4626:07
13Alice NykvistAvesta OK1:23:34+52:5434:57
Signe WikstenGävle OKej start

H12

2 390 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helmer JöhnemarkStora Tuna OK21:549:09
2Melker SundOK Hammaren28:34+6:4011:57
3Elias HällstenStora Tuna OK30:36+8:4212:48
4Pontus HedbergKarlsbyhedens OK33:29+11:3514:00
5Simon BerglundKarlsbyhedens OK36:33+14:3915:17
6Axel GräfningsGrycksbo IF OK43:38+21:4418:15
7Jacob LiljeGävle OK45:34+23:4019:03
8Sixten WågbergOK Hammaren1:20:30+58:3633:40

D10

2 190 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja MasesStora Tuna OK19:228:50
2Signe FolkjernDalaportens OL25:55+6:3311:50
3Maja MaxénStora Tuna OK27:50+8:2812:42
4Elsa NilssonDalaportens OL36:05+16:4316:28
5Lova WilénLeksands OK36:15+16:5316:33
6Klara BerglundKarlsbyhedens OK38:37+19:1517:37
7Alicia IvarssonOK Hammaren44:29+25:0720:18
8Ella NykvistAvesta OK59:32+40:1027:11
9Meja KihlströmDalaportens OL1:01:39+42:1728:09
10Tuva WestbomSäterbygdens OK1:12:32+53:1033:07
Hennie LöfgrenStora Tuna OKej start

H10

2 190 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl EmilssonDomnarvets GOIF35:0616:01
2Isak StinessenDalaportens OL58:40+23:3426:47
3Hugo ZetterbergVästerås SOK1:03:38+28:3229:03
Oskar WennbergStorviks IFej godkänd
Wilmer HagrotTäby OKej start

D35

3 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna MaxénStora Tuna OK39:2510:14

H35

4 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn ArvidssonStora Tuna OK36:308:01
2Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK44:19+7:499:44
3Marcus MattsonIFK Hedemora OK44:49+8:199:50
4Måns ThörnqvistBredareds IF58:26+21:5612:50

D40

3 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK38:0910:10
2Jenny JohanssonValbo AIF43:34+5:2511:37
3Bodil WilénLeksands OK48:43+10:3412:59
4Eva-Lena MäkinenOK Hammaren55:55+17:4614:54

H40

4 160 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars MagnussonOK Kåre34:428:20
2U Tomas LöfgrenStora Tuna OK35:46+1:048:35
3Fredrik HällstenStora Tuna OK36:05+1:238:40
4Torbjörn BlomValbo AIF45:50+11:0811:01
5Thomas AnderssonDalaportens OL48:01+13:1911:32
6Daniel SundOK Hammaren49:57+15:1512:00
7Daniel WestbomSäterbygdens OK51:06+16:2412:17
8Daniel EdlerOK Hammaren52:02+17:2012:30
9Jakob WedmanVästerbergslagens OL58:21+23:3914:01
10Kjell HolmDalaportens OL59:30+24:4814:18
11Michael AnderssonDalaportens OL1:02:10+27:2814:56
12Mats ThunwallFagersta OK1:04:47+30:0515:34
13Lars-Åke SandVästerbergslagens OL1:24:02+49:2020:12
Per StinessenDalaportens OLutgått
Johan LundbergOK Kåreutgått

D45

3 060 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena MasesStora Tuna OK32:5910:46
2Marie ÅsbergOK Hedströmmen41:08+8:0913:26
3Christina LiljeGävle OK43:08+10:0914:05
4Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK47:15+14:1615:26
5Camilla BerglundKarlsbyhedens OK51:09+18:1016:42
6Anna DanielssonOK Kåre51:35+18:3616:51
7Erica HållHJS-Vansbro OK53:45+20:4617:33
8Barbara SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF57:14+24:1518:42
9Anna NorrbomSala OK1:02:24+29:2520:23
10Maria Johansson LissGagnefs OK1:08:43+35:4422:27
11Camilla NäslundOK Hammaren1:12:30+39:3123:41
Kristin RamsellLeksands OKej godkänd

H45

4 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per LovangVästerbergslagens OL35:028:45
2Tomas NormanLeksands OK35:37+0:358:54
2Fredrik MäkinenOK Hammaren35:37+0:358:54
4Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK36:04+1:029:01
5Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK38:00+2:589:30
6Fredrik WikstenGävle OK38:37+3:359:39
7Per NordahlDomnarvets GOIF43:16+8:1410:49
8Niklas OlssonFagersta OK43:19+8:1710:49
9Pär-Magnus BjurekTibro OK46:00+10:5811:30
10Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK46:34+11:3211:38
11Per CarlssonStora Tuna OK52:23+17:2113:05
12Krister BerglundKarlsbyhedens OK52:34+17:3213:08

D50

3 090 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger GunnarssonVästerås SOK34:4411:14
2Monica BomanGävle OK35:02+0:1811:20
3Lotta JungåkerKorsnäs IF OK36:15+1:3111:43
4Ulrika BacklundDalaportens OL37:30+2:4612:08
5Åsa SpikLeksands OK38:44+4:0012:32
6Anki GustafssonSäterbygdens OK43:10+8:2613:58
7Anette SjöbergGävle OK43:41+8:5714:08
8Elisabet ElmertoftNorbergs OK44:51+10:0714:30
9Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL51:15+16:3116:35
10Maria KjellmanLinköpings OK1:12:40+37:5623:31
Lotta StålVästerbergslagens OLej start

H50

3 850 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL28:027:16 Ladda ner rutt i gpx-format
2Lars KarlssonValbo AIF29:48+1:467:44
3Kennet AnderssonGrycksbo IF OK33:04+5:028:35
4Kennet OlanderTullinge SK34:57+6:559:04
5Jan LindbergKorsnäs IF OK38:41+10:3910:02
6Niclas AhlströmVästerås SOK48:12+20:1012:31
7Jörgen DalénSala OK50:38+22:3613:09
8Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF52:02+24:0013:30
9Robert ÖstlundSäterbygdens OK52:48+24:4613:42
10Jonas NäslundOK Hammaren53:50+25:4813:58
11Tomas SundqvistOK Kåre59:46+31:4415:31
Magnus BacklundSäterbygdens OKej godkänd
Johan ÖstbergStora Tuna OKutgått
Thomas ArvidssonSäterbygdens OKej start
Jonas LångStora Tuna OKej start
Anders MasesStora Tuna OKej start

D55

3 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva GrapeDalaportens OL32:0910:34
2Mona ÅkermanValbo AIF33:11+1:0210:54
3Mia GustafssonOK Kåre41:36+9:2713:41
4Karin MoodhOK Tyr43:07+10:5814:10
5Gunilla RylanderStora Tuna OK47:41+15:3215:41
6Sofie NylanderOK Kåre49:01+16:5216:07

H55

3 640 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars MattssonOK Kåre31:018:31 Ladda ner rutt i gpx-format
2Anders LundJärfälla OK31:47+0:468:43
3Bo BörjessonStorviks IF32:21+1:208:53
4Mikael BacklundDalaportens OL33:58+2:579:19
5Roger ÅsbergOK Hedströmmen34:08+3:079:22
6Erik WadmanIFK Mora OK35:47+4:469:49
7Anders JönssonOK Triangeln36:26+5:2510:00
8Björn JakobssonTäby OK37:52+6:5110:24
9Leif GustafssonSäterbygdens OK40:25+9:2411:06
10Sten-Olof MatssonLeksands OK42:21+11:2011:38
11Anders S NybergSäterbygdens OK42:57+11:5611:47
12Bosse WiggeDomnarvets GOIF43:24+12:2311:55
13Torbjörn SöderlundLeksands OK45:30+14:2912:30
14Lennarth KarlssonValbo AIF46:44+15:4312:50
15Klas LindgrenVästerås SOK47:06+16:0512:56
16Peter KraftSala OK51:04+20:0314:01
Erik BengtssonSala OKej start
Jörgen HelmerssonOckelbo OKej start

D60

2 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK32:3211:39
2My RönnolsTäby OK37:27+4:5513:25
3Tanja-Birgit SöderströmSala OK55:12+22:4019:47

H60

3 610 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Olof BjörklundBjursås OK32:158:56
2Andreas HjertsonOK Linné36:22+4:0710:04
3Lars RönnolsTäby OK38:07+5:5210:33
4Kjell BomanSöderhamns OK39:09+6:5410:50
5Rolf KullaValbo AIF42:48+10:3311:51
6Svante LindgrenKorsnäs IF OK43:22+11:0712:00 Ladda ner rutt i gpx-format
7Göran HedmanValbo AIF46:38+14:2312:55
8Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF52:04+19:4914:25
9Bengt HanssonSäterbygdens OK54:02+21:4714:58
Lars HagrotTäby OKej start
Hans-Erik LangVästerbergslagens OLej start
Torbjörn OttossonStora Tuna OKej start

D65

2 600 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina HjertsonOK Linné32:5812:40
2IngMarie ÅsenlundGävle OK33:09+0:1112:45
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF35:56+2:5813:49
4Britt Linnéa ErikssonSala OK37:39+4:4114:28
5Annika GillgrenGävle OK37:48+4:5014:32
6Helena HemströmGävle OK38:41+5:4314:52
7Gun JanssonSala OK39:20+6:2215:07
8Karin DelinAlfta-Ösa OK43:06+10:0816:34
9Lena JakobssonVästerås SOK49:38+16:4019:05
10Solvej CarlsonIFK Hedemora OK56:51+23:5321:51
Annica Lindell LangVästerbergslagens OLej start

H65

3 070 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK26:108:31
2Hasse ÅbergValbo AIF27:57+1:479:06
3Hans AurellGävle OK29:19+3:099:32
4Mats HemströmGävle OK30:04+3:549:47 Ladda ner rutt i gpx-format
5Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK30:43+4:3310:00
6Göran LarssonSala OK31:56+5:4610:24
7Olov SöderqvistDalaportens OL32:04+5:5410:26
8Dan WesterbergOK Kåre32:43+6:3310:39
9Gunde HjalmarssonStora Tuna OK33:52+7:4211:01
10Roland BergSäterbygdens OK37:15+11:0512:08
11Ola KarlssonStorviks IF37:36+11:2612:14
12Harry EnbergVästerbergslagens OL37:58+11:4812:22
13Johan KällmanNorbergs OK38:12+12:0212:26
14Mats MårtenssonStora Tuna OK41:13+15:0313:25
15Ove ÅbergStorviks IF41:32+15:2213:31
16Rolf MührerSvaide Roma SOK42:10+16:0013:44
17Lars DahlströmVästerbergslagens OL42:23+16:1313:48 Ladda ner rutt i gpx-format
18Bernt LöfkvistBjursås OK43:12+17:0214:04
19Christer HellströmStora Tuna OK43:28+17:1814:09
20Tord AndersenVästerbergslagens OL53:21+27:1117:22
Bo SundbergIFK Hedemora OKdiskvalificerad
Ulf PerssonVästerbergslagens OLej godkänd
Roger EngstedtDalaportens OLej start

D70

2 470 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina WestmanHudiksvalls OK36:0014:34
2Inger LöfgrenStora Tuna OK38:27+2:2715:34
3Solveig SvahnOckelbo OK38:30+2:3015:35
4Ingrid JanssonSäterbygdens OK45:59+9:5918:37
5Monica BäckmanFagersta OK49:28+13:2820:01
6Eva KjellmanVandrarringen1:04:47+28:4726:13
Maud NilssonHJS-Vansbro OKdiskvalificerad

H70

2 950 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif ErikssonHeby AIF34:2211:38
2Benny RendalenKorsnäs IF OK36:27+2:0512:21
3Håkan RystedtStora Tuna OK37:54+3:3212:50
4Stig OvelandValbo AIF37:57+3:3512:51
5Kenneth JanssonSala OK38:00+3:3812:52
6Sven-Olof AspLeksands OK38:53+4:3113:10
7Vilho RokkaLångshyttans AIK OK40:42+6:2013:47
8Bengt ErlandssonSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb40:57+6:3513:52
9Sören JohanssonSala OK41:15+6:5313:58
10Sven-Erik KempeOK Hammaren41:26+7:0414:02
11John SivarsDalaportens OL42:52+8:3014:31
12Sten BlomkvistVästerbergslagens OL44:59+10:3715:14
13Per SundbergGävle OK45:29+11:0715:25
14Royne LenngrenIK Jarl Rättvik47:49+13:2716:12
15Roland ForsblomKungsgårdens SK51:11+16:4917:21
16Lasse HolmStorviks IF53:40+19:1818:11
17Bo DanmoDomnarvets GOIF1:10:09+35:4723:46
Hans GruddStora Tuna OKej godkänd
Ulf LöfgrenStora Tuna OKej start

D75

2 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK31:5814:12
2Maud BengtssonSala OK52:51+20:5323:29
3Irma BjärudVästerbergslagens OL57:39+25:4125:37
4Barbro BlomFrölunda OL1:11:46+39:4831:53

H75

3 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK35:0611:42
2Jan JohanssonIFK Hedemora OK39:58+4:5213:19
3Kurt AnderssonStorviks IF40:12+5:0613:24
4Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK40:32+5:2613:30
5Stig ÖstKorsnäs IF OK42:32+7:2614:10
6Olle AnderssonIFK Mora OK44:45+9:3914:55
7P-G JanssonSäterbygdens OK44:46+9:4014:55
8Rolf BjärudVästerbergslagens OL46:31+11:2515:30
9Tryggve OttossonKorsnäs IF OK52:12+17:0617:24
10Kjell WennergrundJärbo OK58:23+23:1719:27
11Hjalmar NordquistOK Järnbärarna1:03:31+28:2521:10
12Bore NybergSäterbygdens OK1:10:48+35:4223:36
13Lars KjellmanVandrarringen1:14:28+39:2224:49

D80

1 920 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OKej start

H80

2 590 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK31:1512:03
2Folke NyströmVästerbergslagens OL31:17+0:0212:04
3John VallinOK Hedströmmen31:35+0:2012:11
4John BerglundAlfta-Ösa OK34:11+2:5613:11
5Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL38:27+7:1214:50
6Erik LindbergKorsnäs IF OK43:33+12:1816:48
7Olle OlofssonStorviks IF52:29+21:1420:15
8Lennart ErikssonOK Enen1:05:03+33:4825:06
Stig BerggrenÅrsunda IFej godkänd
Åke SundbergFagersta OKej godkänd

H85

1 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans Eric RobertssonOK Kåre34:2617:56
2Lennart ÖbergVästerås SOK44:51+10:2523:21
3Rolf BlomFrölunda OL50:31+16:0526:18

Inskolning

1 790 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ellen BorgOK Kårefullföljt
Malte BorgströmAvesta OKfullföljt
Ylva EngströmDalaportens OLfullföljt
Oliver GoudeIFK Hedemora OKfullföljt
Oskar Hagelberg-NordahlOK Kårefullföljt
Christian Jönsson UlateOK Triangelnfullföljt
Ida KjellmanLinköpings OKfullföljt
Vega koivistoNorbergs OKfullföljt
Fanny NilssonOK Triangelnfullföljt
Rie OffrellGävle OKfullföljt

U1

1 790 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik EricsonFagersta OK15:228:35
2Erik NordahlDomnarvets GOIF17:40+2:189:52
3Kajsa WilénLeksands OK19:50+4:2811:04
4Vilgot EngströmDalaportens OL21:02+5:4011:45
5Lukas NääsOK Kåre21:18+5:5611:53
6Maja OwénValbo AIF21:24+6:0211:57
7Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK21:43+6:2112:07
8Folke JernbergAvesta OK22:47+7:2512:43
9Olle StinessenDalaportens OL29:32+14:1016:29
10Vera WennbergStorviks IF32:34+17:1218:11
11My OffrellGävle OK34:01+18:3919:00
12Alexander FolkegårdSala OK34:46+19:2419:25
13Teo KihlströmDalaportens OL35:04+19:4219:35
14William WestbomSäterbygdens OK49:36+34:1427:42

U2

2 190 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amelia Li EklundStora Tuna OK33:0615:06
2Fanny HemmingssonStora Tuna OK35:29+2:2316:12
3Filippa HemmingssonStora Tuna OK35:39+2:3316:16
4Erik LundbackStora Tuna OK39:46+6:4018:09
5Signe JernbergAvesta OK40:43+7:3718:35
6Signe AnderssonDalaportens OL43:08+10:0219:41
7Svea BorgströmAvesta OK43:17+10:1119:45
8Elin NordanbroStora Tuna OK46:33+13:2721:15
9Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre48:30+15:2422:08
10Larsson Dennis- -52:49+19:4324:07
11Jerry LarssonVästerfärnebo52:51+19:4524:07
12Ebba MaxénStora Tuna OK53:37+20:3124:28
13Emil Li EklundStora Tuna OK56:06+23:0025:36
14Tua OffrellGävle OK1:00:25+27:1927:35
15Wilma LarssonSala OK1:02:11+29:0528:23
16Olle BladlundKarlsbyhedens OK1:13:53+40:4733:44
Oskar EngströmDalaportens OLutgått

Öppen motion 1

2 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf GrapeKlubblös47:5119:56
2Catrine LundquistNorbergs OK57:18+9:2723:52
3Isac WadmanIFK Mora OK1:01:56+14:0525:48
4Anna WadmanIFK Mora OK1:02:00+14:0925:50
5Maria LesivDalaportens OL1:05:32+17:4127:18
6Filip NorrbomSala OK1:12:47+24:5630:19

Öppen motion 3

2 750 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ragnar MellbinAvesta OK35:4012:58
2Malin OwénValbo AIF36:58+1:1813:26
3Abdolah HoseiniLetrosport39:44+4:0414:26
4Lennart TrollvadSurahammars SOK40:30+4:5014:43
5Hernell AnnaKlubblös43:26+7:4615:47
6Candice StåhlJärbo OK45:41+10:0116:36
7Molly BeadnellAvesta OK46:15+10:3516:49
8Jimmy LövgrenAvesta OK46:16+10:3616:49
9Alma JöhnemarkStora Tuna OK46:51+11:1117:02
10Tage EklundNorbergs OK53:36+17:5619:29
11Anna WennbergStorviks IF56:07+20:2720:24
12Lars ÅbomGävle OK57:56+22:1621:04
13Gunilla MårtenssonGävle OK58:17+22:3721:11
14Anna HällstenStora Tuna OK1:03:58+28:1823:15
15Andrea MagnussonNorbergs OK1:05:10+29:3023:41
16Inger AndersenSmedjebackens OK1:17:08+41:2828:02
17Annelie JohanssonKlubblös1:22:04+46:2429:50
Elsa BybergKvarnsvedens GOIF OKutgått

Öppen motion 5

2 980 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina NordahlDomnarvets GOIF32:2910:54
2Thomas MagnussonNorbergs OK33:35+1:0611:16
3Stig-Göran MårtenssonGävle OK38:36+6:0712:57
4Robin NyqvistKungälvs OK39:18+6:4913:11
5Pia JohanssonNorbergs OK41:19+8:5013:51
6Mathias BladlundKarlsbyhedens OK42:34+10:0514:17
7John PerssonKarlsbyhedens OK44:08+11:3914:48
8Karolina HolmströmVästerbergslagens OL44:39+12:1014:58
9Josefin EklundIK Jarl Rättvik46:02+13:3315:26
10Anna JöhnemarkStora Tuna OK46:10+13:4115:29
11Mikael WilénLeksands OK46:34+14:0515:37
12Helena LiljeströmGävle OK46:56+14:2715:44
13Jan AnderssonNorbergs OK52:01+19:3217:27
14Johanna GustavssonKorsnäs IF OK53:20+20:5117:53
15Eva FredrikssonKorsnäs IF OK53:50+21:2118:03
16Ellinor HellrupAvesta OK54:28+21:5918:16
17Helena BybergKvarnsvedens GOIF OK55:41+23:1218:41
18Lars DjerfVästerbergslagens OL57:14+24:4519:12
19Marianne AlmLeksands OK57:29+25:0019:17
20Leif BjörkmanDalaportens OL57:57+25:2819:26
21Åsa PetterssonSäterbygdens OK59:40+27:1120:01
22Mats SporreStora Tuna OK1:01:22+28:5320:35
23Anna-Karin ErikssonNorbergs OK1:01:54+29:2520:46
24Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL1:03:22+30:5321:15
25Cecilia ErikssonNorbergs OK1:11:34+39:0524:00
26Bertil NormanIFK Hedemora OK1:13:57+41:2824:48
27Anette EngströmValbo AIF1:14:35+42:0625:01
28Inger ThörnqvistAvesta OK1:22:38+50:0927:43
29Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:25:19+52:5028:37
30Josefin BengtssonSala OK1:25:33+53:0428:42
31Ingela BengtssonSala OK1:30:59+58:3030:31
32Sture BergströmOK Hammaren1:34:29+1:02:0031:42

Öppen motion 7

3 360 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan IsraelssonStora Tuna OK29:078:39
2Pia BirkebækStora Tuna OK30:28+1:219:04
3Joel Börjesson ErikssonStorviks IF32:45+3:389:44
4Maria HellströmVäsby OK36:11+7:0410:46
5Linda NääsOK Kåre36:49+7:4210:57
6Lena PetrisiVästerbergslagens OL37:03+7:5611:01
7Tindra JernströmAvesta OK37:55+8:4811:17
8Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL38:27+9:2011:26
9Linnea PetrisiVästerbergslagens OL38:52+9:4511:34
10Johan EricsonFagersta OK39:55+10:4811:52
11Anders JanssonGrycksbo IF OK40:08+11:0111:56
12Lina FredrikssonKorsnäs IF OK40:41+11:3412:06
13Petronella IvarssonOK Hammaren45:39+16:3213:35
14Magnus LindbergAvesta OK45:55+16:4813:39
15Annika HolmströmVästerbergslagens OL48:22+19:1514:23
16Karin ErikssonVästerbergslagens OL49:43+20:3614:47
17Anna BörjesIK Jarl Rättvik50:03+20:5614:53
18Maria WikströmSANDVIKEN50:14+21:0714:57
19Petra Hurtig HalvarssonLeksands OK51:26+22:1915:18
20Lars GustafssonOK Kåre52:38+23:3115:39
21Filip NilssonOK Triangeln59:59+30:5217:51
22Marie LindströmOK Triangeln1:00:14+31:0717:55
23Evelin MagnussonOK Kåre1:00:54+31:4718:07
24Inger JärvikenNorbergs OK1:01:06+31:5918:11
25William HedbergSala OK1:07:05+37:5819:57
26Susanne JakobssonVästerbergslagens OL1:10:40+41:3321:01
27Anders KihlströmDalaportens OL1:14:19+45:1222:07 Ladda ner rutt i gpx-format
Lars HalvarssonLeksands OKej godkänd

Öppen motion 8

4 620 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas IvarssonOK Hammaren40:228:44
2Jon EklundIK Jarl Rättvik40:50+0:288:50
3Steven PalmerMalungs OK Skogsmårdarna42:26+2:049:11
4Jan MobergGävle43:45+3:239:28
5Einar ErikssonAttunda OK44:21+3:599:35
6Per ErikssonVästerbergslagens OL48:04+7:4210:24
7Hanna BrusSnättringe SK49:06+8:4410:37
8Mark BaljeuLeksands OK49:43+9:2110:45
9Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK53:51+13:2911:39
10Mats BergmanNorbergs OK56:21+15:5912:11
11Karl-Erik EngblomValbo AIF57:14+16:5212:23
12Elisabeth WestmanVästerås SOK59:09+18:4712:48
13David SöderströmSala OK59:15+18:5312:49
14Hans WestmanVästerås SOK1:03:23+23:0113:43
15Mikko RankinenVästerbergslagens OL1:08:46+28:2414:53
16Patrik GustafssonSmedjebackens OK1:20:13+39:5117:21
17Mikael LiljeGävle OK1:21:13+40:5117:34

Öppen motion 17

3 360 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jiri ProchazkaDomnarvets GOIF29:318:47
2Magnus RunsvikKarlsbyhedens OK33:25+3:549:56
3Jan AnderssonGävle OK35:02+5:3110:25
4Andersson GöranDalaportens OL42:16+12:4512:34
5Mattias RobertsonCentrum OK42:32+13:0112:39
6Zuzana MacúchováDomnarvets GOIF42:45+13:1412:43
7Hans AnderssonVästerbergslagens OL45:19+15:4813:29
7Lars AnderssonVästerbergslagens OL45:19+15:4813:29
9Björn AlmLeksands OK45:33+16:0213:33
10Leif ÅkerblomStora Tuna OK48:21+18:5014:23
11Larsson ChristerSala OK48:48+19:1714:31
12Olof NilssonOK Triangeln49:44+20:1314:48
13Jan DelbomDomnarvets GOIF50:24+20:5315:00
14Hans BergströmNorbergs OK51:40+22:0915:22
15Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL53:39+24:0815:58
16Nils-Erik HjelmerVandrarringen53:44+24:1315:59
17Lennart MagnussonIFK Hedemora OK58:10+28:3917:18
18Göran SöderströmDomnarvets GOIF58:14+28:4317:19
19Jan ÅhsNorbergs OK59:45+30:1417:46
20Lars Johansson- -59:50+30:1917:48
21Britt BjörklundBjursås OK1:04:40+35:0919:14
22Anna-Lena LundellGävle OK1:08:04+38:3320:15
23Inger OlssonSala OK1:20:08+50:3723:50
24Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OK1:25:51+56:2025:33
25Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:28:57+59:2626:28
26Elof BackFagersta OK1:39:41+1:10:1029:40
Einar BerglundRembo IKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser