Officiell resultatlista för DM, sprint, Ångermanland + Medelpad

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Ångermanland + Medelpad
Arrangörsorganisationer: Härnösands OK / Medelpads OF
Datum: söndag 3 september 2017

D21

2 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor FranssonSundsvalls OK20:128:00
2Kadri KalvoSundsvalls OK20:41+0:298:12
3Ana MatkovicSundsvalls OK23:55+3:439:29
4Louise HaneUmeå OK25:04+4:529:56
Anette NyströmOK Nolaskogsarnadiskvalificerad

H21

2 780 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders AxlingSundsvalls OK18:066:30
2Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna18:12+0:066:32
3Anders VedinSundsvalls OK19:05+0:596:51
4Gustav FrænellSundsvalls OK19:48+1:427:07
5Arvid StrandbergSkogslöparna21:27+3:217:42
6Erik ToomingasSundsvalls OK21:39+3:337:47
7Emanuel NäslundSkogslöparna22:44+4:388:10
8Nils LundgrenSundsvalls OK25:30+7:249:10
Dag StridhOK Nolaskogsarnadiskvalificerad
Pessi LiukkonenSundsvalls OKej godkänd

H20

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK17:457:02
Ingmar HolmerOK Nipanej godkänd

D18

2 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa HenningHärnösands OK21:4210:05
2Emma WibergSkogslöparna22:10+0:2810:18
3Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OK26:13+4:3112:11
4Evelina SöderlundSkogslöparna26:41+4:5912:24

D16

2 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amelie JosefssonSkogslöparna17:518:50
2Alice PalmgrenSundsvalls OK17:57+0:068:53
3Sofie FröjdSundsvalls OK18:48+0:579:18
4Vega KjellssonSidensjö IK19:16+1:259:32
5Smilla SandströmSkogslöparna20:30+2:3910:08
6Tove FrænellSundsvalls OK20:34+2:4310:10
7Emelie WibergSkogslöparna21:23+3:3210:35

H16

2 150 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid HenningHärnösands OK15:357:14
2Hannes LindahlSundsvalls OK16:30+0:557:40
3Seth BorglundHärnösands OK16:37+1:027:43
4Isac ErikssonOK Nolaskogsarna16:41+1:067:45
5Axel LundgrenSundsvalls OK16:56+1:217:52
6Albin KårénSundsvalls OK19:22+3:479:00
7Robin EdlundSundsvalls OK23:10+7:3510:46
8Elis SjödinOK Nipan25:26+9:5111:49
9Anton BrännströmÖrnsköldsviks OK27:31+11:5612:47
Jonne LiukkonenSundsvalls OKej godkänd
Benjamin NäslundSkogslöparnaej godkänd

D14

2 020 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irmelie EnströmSundsvalls OK16:458:17
2Nora WesterlundOK Nolaskogsarna18:02+1:178:55
3Nora EngströmOK Nolaskogsarna18:08+1:238:58
4Astrid RexSundsvalls OK19:01+2:169:24
5Elsa LindahlHärnösands OK19:10+2:259:29
6Elin NäslundOK Nolaskogsarna19:18+2:339:33
7Ebba AnderssonSundsvalls OK20:35+3:5010:11
8Hanny EdströmHärnösands OK21:34+4:4910:40
9Nova AnundborgSidensjö IK21:47+5:0210:47
10Elmina MolinHärnösands OK28:27+11:4214:05
11Jonna FribäckHärnösands OK36:55+20:1018:16
Elsa GranholmSundsvalls OKdiskvalificerad
Ylva SandströmSundsvalls OKdiskvalificerad
Lisa JakobssonSundsvalls OKej godkänd

H14

2 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tore PalmgrenSundsvalls OK15:587:54
2Linus DahlbergOK Nolaskogsarna16:01+0:037:55
3Erik ByströmOK Nolaskogsarna16:22+0:248:06
4Petter ErlandssonSundsvalls OK19:19+3:219:33
5Jonatan HälldalSkogslöparna20:25+4:2710:06
6Johan LindénSelånger SOK21:29+5:3110:38
7Johan SjölundHärnösands OK25:58+10:0012:51
8Filip NordströmSkogslöparna28:40+12:4214:11
Oskar VikströmSundsvalls OKdiskvalificerad
Edvin LakeSundsvalls OKej start
Marcus NilssonSkogslöparnaej start

D12

1 570 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa DufvaSundsvalls OK10:536:55
2Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna12:11+1:187:45
3Ida BergforsVK Uvarna12:47+1:548:08
4Alice RytterstedtSkogslöparna13:17+2:248:27
5Alva PerboSkogslöparna17:37+6:4411:13
6Olivia KarlssonKovlands IF18:04+7:1111:30
7Ingrid MolinHärnösands OK18:34+7:4111:49
8Wilma LarssonSundsvalls OK21:27+10:3413:39
9Clara NordströmSkogslöparna22:38+11:4514:24
10Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK22:45+11:5214:29
11Maja JakobssonSundsvalls OK31:34+20:4120:06
12Elina NilssonOK Nolaskogsarna35:24+24:3122:32
Alva EliassonSundsvalls OKej godkänd
Saga BergvinSkogslöparnaej start
Ella YtterströmSundsvalls OKåterbud

H12

1 570 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils EngbergHärnösands OK10:266:38
2Liam HälldalSkogslöparna10:39+0:136:47
3Oskar ErlandssonSundsvalls OK10:40+0:146:47
4Elis LiukkonenSundsvalls OK11:03+0:377:02
5Olov NorinSundsvalls OK11:34+1:087:22
6Mattias LarssonSundsvalls OK11:56+1:307:36
7Andrei KuzminSundsvalls OK12:03+1:377:40
8Wilmer RexSundsvalls OK12:16+1:507:48
9Viktor ÖhmanSkogslöparna13:17+2:518:27
10Hugo NordlanderSundsvalls OK15:08+4:429:38
11Emil LundgrenSundsvalls OK15:56+5:3010:08
12Alex ZetterbergHärnösands OK16:36+6:1010:34
13Joel ByströmOK Nolaskogsarna18:26+8:0011:44
14Titan AnundborgSidensjö IK18:28+8:0211:45
15William HäggkvistOK Nolaskogsarna18:35+8:0911:50
16Linus AnderssonSundsvalls OK18:58+8:3212:04
17Victor VikmanOK Nolaskogsarna22:25+11:5914:16
18Simon NordlanderSundsvalls OK24:37+14:1115:40
19Albert StrandlundOK Nipan26:22+15:5616:47
20Teo DolkOK Nipan1:00:50+50:2438:44
Hugo PeterssonOK Nolaskogsarnadiskvalificerad

D10

1 230 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara EdströmSundsvalls OK8:116:39
2Hanna WoxlinSkogslöparna9:35+1:247:47
3Signe ForsbergSkogslöparna9:38+1:277:49
4Emma JakobssonSundsvalls OK9:56+1:458:04
5Tindra RytterstedtSkogslöparna10:39+2:288:39
6Elin KarlssonKovlands IF14:53+6:4212:06
7Jodie FribäckHärnösands OK15:45+7:3412:48
8Theia AnundborgSidensjö IK25:56+17:4521:05
9Emma PerboSkogslöparna36:16+28:0529:29
Ella NordströmSkogslöparnaej start

H10

1 230 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin NilssonSkogslöparna6:535:35
2Felix ÖhmanSkogslöparna7:28+0:356:04
3Ivar GranholmSundsvalls OK8:28+1:356:53
4Jakob EngströmHärnösands OK8:47+1:547:08
5Albin TuvessonSundsvalls OK8:50+1:577:10
6Alex AnderssonSundsvalls OK8:51+1:587:11
7Eskil EngbergHärnösands OK8:57+2:047:16
8Elmer NordlanderHärnösands OK11:24+4:319:16
9Elias ZetterbergHärnösands OK13:19+6:2610:49
10Herman EliassonSundsvalls OK15:18+8:2512:26
11Ture ForsbergSkogslöparna16:17+9:2413:14
12August NeumanHärnösands OK19:52+12:5916:09
13Ture NordgrenHärnösands OK27:39+20:4622:28
Mille DolkOK Nipanej godkänd
Gustav BergvinSkogslöparnaej start

D35

2 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny ErlandssonSundsvalls OK19:288:10
2Lina KjellqvistSidensjö IK23:15+3:479:46
3Louise WoxlinSkogslöparna24:35+5:0710:19
4Sofia LindénSelånger SOK24:42+5:1410:22
5Irené LarssonSundsvalls OK26:16+6:4811:02
6Monika WesterlundOK Nolaskogsarna31:28+12:0013:13
7Marlene HälldalSkogslöparna31:46+12:1813:20
8Iza AnundborgSidensjö IK42:34+23:0617:53
Elin SvenssonSundsvalls OKdiskvalificerad

H35

2 520 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias EliassonSundsvalls OK16:526:41
2Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna17:07+0:156:47
3Jonas ByströmSkogslöparna17:34+0:426:58
4Jonas HälldalSkogslöparna17:35+0:436:58
5Anders ErlandssonSundsvalls OK19:00+2:087:32
6Magnus JonssonSundsvalls OK19:43+2:517:49
7David KjellqvistSidensjö IK22:47+5:559:02
Oskar ForsbergSkogslöparnadiskvalificerad
Fredrik NordlanderSundsvalls OKdiskvalificerad
Anders MannelqvistOK Nolaskogsarnadiskvalificerad
Peter WoxlinSkogslöparnaej godkänd

D45

2 150 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna KårénSundsvalls OK22:0910:18
2Anna-Karin ViklundOK Nipan22:22+0:1310:24
3Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen22:43+0:3410:33
4Johanna StrandlundOK Nipan23:19+1:1010:50
5AnnaKarin HaglundSundsvalls OK23:32+1:2310:56
6Christina JosefssonSkogslöparna27:23+5:1412:44
7Susanne RantakokkoOK Nipan27:38+5:2912:51
8Monica HolmerOK Nipan32:56+10:4715:19
Lena AnderssonSundsvalls OKdiskvalificerad
Clary RexSundsvalls OKej godkänd
Lena DahlbergOK Nolaskogsarnaej start
Eva HenningHärnösands OKej start

H45

2 380 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristofer ÖhmanSkogslöparna17:467:27
2Per-Johan JosefssonSkogslöparna18:42+0:567:51
3Patrik BlidefalkOK Södertörn18:44+0:587:52
4Sören PeterssonOK Nolaskogsarna19:46+2:008:18
5Torgny NäslundSkogslöparna19:52+2:068:20
6Erik JakobssonSundsvalls OK20:14+2:288:30
7Clas EngströmOK Nolaskogsarna20:17+2:318:31
8Tommy FröjdSundsvalls OK20:40+2:548:41
9Thomas RexSundsvalls OK20:50+3:048:45
10Henrik LundgrenSundsvalls OK22:41+4:559:31
11Jonas WibergVK Uvarna23:05+5:199:41
12Magnus EdlundSundsvalls OK24:50+7:0410:26
13Ulf KinertSkogslöparna32:51+15:0513:48
Björn ByströmOK Nolaskogsarnadiskvalificerad
Mattias LindahlSundsvalls OKdiskvalificerad
Daniel KnutssonSkogslöparnadiskvalificerad
Erik NorinSundsvalls OKdiskvalificerad
Torbjörn AnderssonSundsvalls OKej godkänd
Hans NordströmSkogslöparnaej start

H55

2 380 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof FrænellSundsvalls OK19:228:08
2Per MagnussonOK Nolaskogsarna19:47+0:258:18
3Peter HanssonSundsvalls OK20:05+0:438:26
4Håkan Berglund LakeKovlands IF21:12+1:508:54
5Thomas LarssonLugnviks IF23:02+3:409:40
6Jan-Ivar FlodinLugnviks IF24:47+5:2510:24
7Alf VibergLugnviks IF26:15+6:5311:01
8Lennart StrandbergSkogslöparna27:34+8:1211:34
9Leif StrandbergSkogslöparna28:01+8:3911:46
Hans-Erik JanssonVK Uvarnadiskvalificerad

D65

2 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rosita BlidefalkOK Nipan38:4219:09

H65

2 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan OlofssonVK Uvarna20:209:27
Göran HällströmOK Nipanej godkänd
Sten Åke VedinSelånger SOKej godkänd
Lennart VedinOK Brantenej start

D70

1 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla HellmanSundsvalls OK18:2911:46
2Heléne CardellTimrå SOK21:54+3:2513:56
3Elvy PeterssonSundsvalls OK36:39+18:1023:20

H70

2 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig BlidefalkOK Nipan22:5611:21
2Owe EdströmKovlands IF23:18+0:2211:32
3Winn BjörklundSundsvalls OK23:37+0:4111:41
4Gustav KrighOK Nipan30:47+7:5115:14
5Ove PeterssonSundsvalls OK34:02+11:0616:50
Lennart KorénOK Brantenej godkänd

D75

1 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK19:5712:42
2Monica KrigOK Nipan22:01+2:0414:01

H80

1 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birger ByströmSidensjö IK36:4323:23
Sten ErikssonOK Brantenej godkänd

Inskolning

980 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Linnea DufvaSundsvalls OKfullföljt
Stina EngbergHärnösands OKfullföljt
Dominik GalinHärnösands OKfullföljt
Wiktor GalinHärnösands OKfullföljt
Ronja HolmbergSundsvalls OKfullföljt
Alva NordlundHärnösands OKfullföljt
Klara SelinHärnösands OKfullföljt
Ida-Marie TuvessonSundsvalls OKfullföljt
Ludvig HenningHärnösands OKej godkänd
Noomi HolmbergSundsvalls OKej godkänd
Igor GalinHärnösands OKej start

U1

980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan EngströmHärnösands OK12:1612:31
2Amanda MattssonÖrnsköldsviks OK20:35+8:1921:00
3Tilde LarssonÖrnsköldsviks OK20:37+8:2121:02

U2

1 230 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl ErngrundSelånger SOK8:126:40
2Ylvalie EnströmSundsvalls OK12:40+4:2810:17
3Alexander DufvaSundsvalls OK14:04+5:5211:26
4Björn StrandlundOK Nipan14:54+6:4212:06
5Elsa WoxlinSkogslöparna15:05+6:5312:15
6Sara JacobsonSundsvalls OK15:46+7:3412:49
7Ditte MolinHärnösands OK18:00+9:4814:38
8Ture MannelqvistOK Nolaskogsarna21:39+13:2717:36
Sara JakobssonSundsvalls OKåterbud
Selma YtterströmSundsvalls OKåterbud

Öppen motion 1

1 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabella WikHärnösands OK18:5215:20

Öppen motion 3

1 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena ModerathoHärnösands OK10:506:54
2Mats KjellssonSidensjö IK14:51+4:019:27
3Phillip WikHärnösands OK19:21+8:3112:19
Peter WikHärnösands OKej godkänd

Öppen motion 5

2 020 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik ZetterbergHärnösands OK18:429:15
2Peter ErngrundSelånger SOK21:06+2:2410:26
3Sverker RytterstedtSkogslöparna22:48+4:0611:17
4Sara HanssonSundsvalls OK24:36+5:5412:10
5Petronella EnströmSundsvalls OK27:41+8:5913:42
6Kristina PerboSkogslöparna28:03+9:2113:53
7Susanne BylundSkogslöparna30:05+11:2314:53
8Jennie JohanssonVK Uvarna30:26+11:4415:03
Katharina SandströmSundsvalls OKdiskvalificerad
Erik BergforsVK Uvarnaej godkänd

Öppen motion 8

2 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ivan KuzminSundsvalls OK18:447:26
2Emil LundstedtFöreningslös20:49+2:058:15
3Kajsa LakeSundsvalls OK22:44+4:009:01
4Fredrik GranholmSundsvalls OK23:31+4:479:19
5Malin TuvessonSundsvalls OK23:49+5:059:27
6Jenny ÖhmanSkogslöparna25:48+7:0410:14
7Viktoria KarlssonKovlands IF26:45+8:0110:36
8Elisabeth Isaksson NormanVK Uvarna26:59+8:1510:42
9Kerstin FrænellSundsvalls OK27:23+8:3910:51

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser