Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för 3+3 Sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: 3+3 Sprint
Arrangörsorganisation: Malungs OK Skogsmårdarna
Datum: fredag 1 juli 2011

D21

2 420 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ClaessonStora Tuna OK12:515:18
2Petra BaljeuLeksands OK13:26+0:355:33
3Yvonne GunellFSO13:35+0:445:36
4Nikoline Ekeberg SchjerveÅs-UMB Orientering14:01+1:105:47
5Maria NilssonDomnarvets GOIF14:39+1:486:03
6Olga SlutaAlfta-Ösa OK14:47+1:566:06
6Linnéa HedlundKöping-Kolsva OK14:47+1:566:06
8Laila B HöglundFK Herkules14:53+2:026:09
9Kristina AlmströmSödertälje-Nykvarn OF15:01+2:106:12
10Heini SaarimäkiAngelniemen Ankkuri15:02+2:116:12
11Lovisa WestbomSödertälje-Nykvarn OF15:08+2:176:15
12Johanna LindbergDomnarvets GOIF15:16+2:256:18
13Jennie PetterssonHagaby GOIF15:38+2:476:27
14Åsa Zetterberg-ErikssonOK Djerf16:06+3:156:39
14Miina RuokolainenOK7716:06+3:156:39
16Maria BrodinOK Tyr16:09+3:186:40
17Julie Finsrud LandeEidskog O-lag16:33+3:426:50
18Desiré RexOK Landehof17:11+4:207:06
19Hanna JohanssonSkattkärrs IF17:12+4:217:06
20Nina SmestadLøten OL17:14+4:237:07
21Michelle JohanssonOK Tyr17:33+4:427:15
22Anna HammarbergSundsvalls OK17:41+4:507:18
23Vivian LindholmOK7717:50+4:597:22
24Marianne DæhliNTNUI18:03+5:127:27
25Daniela RenlundOK7718:17+5:267:33
26Cecilia VälijeesiöVästerås SOK22:44+9:539:23
Elin VedinSundsvalls OKej godkänd
Ida ÅhlinOK Måsenej start
Raisa SellOK77ej start
Janna GrevilliusOK Tyrej start
Susanna MårtenssonStora Tuna OKej start
Sabina BäckFSOej start

H21

3 210 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav NordströmGävle OK15:244:47
2Johan RunessonGöteborg-Majorna OK15:53+0:294:56
3Victor MansnerFSO15:56+0:324:57
4David LingforsOK Linné16:21+0:575:05
5Per CarlborgNyköpings OK16:29+1:055:08
6Johan AronssonOK Tisaren16:34+1:105:09
6Robin FröbergFSO16:34+1:105:09
8Erik BlomgrenStora Tuna OK16:35+1:115:09
9Tomi MattilaMS Parma16:42+1:185:12
10Karl LevinSävedalens AIK16:47+1:235:13
11Erik PetterssonOK Denseln16:58+1:345:17
12Hans PerssonGävle OK17:17+1:535:23
13Magnus PerssonOK Tisaren17:22+1:585:24
14Johan WikströmOK Tyr17:32+2:085:27
15Johan ErikssonGävle OK17:35+2:115:28
16Daniel BlomsterFSO17:46+2:225:32
17Conny ForsbergLånghundra IF18:03+2:395:37
18Marcus HylénOK Kåre18:08+2:445:38
19Mikael AxinHagaby GOIF18:14+2:505:40
20Pontus FunkeLeksands OK18:27+3:035:44
21Jan OlmKils OK18:54+3:305:53
22Lasse JanssonGävle OK18:56+3:325:53
23Jens JernFSO19:00+3:365:55
24Martin LampinenSödertälje-Nykvarn OF19:06+3:425:57
25Erik SisellGävle OK19:16+3:526:00
26Jens ÖströmOK Tyr19:40+4:166:07
27Gjermund OlsenNTNUI19:41+4:176:07
28Johan PerssonHagaby GOIF20:05+4:416:15
29Marcus EekKöping-Kolsva OK20:35+5:116:24
30Johan CarlssonSödertälje-Nykvarn OF20:38+5:146:25
31Stefan IvarssonSundsvalls OK21:47+6:236:47
32Mikko RuokolainenOK7721:58+6:346:50
33Magnus EliassonDomnarvets GOIF22:17+6:536:56
34Steinar LandeBø OL22:22+6:586:58
35Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK22:50+7:267:06
36Björn KarlssonRehns BK23:35+8:117:20
37Ulf BylundIFK Enskede25:23+9:597:54
38Hansi KrausAvesta OK28:24+13:008:50
39Björn BylundIFK Enskede33:23+17:5910:23
40Markus JohanssonIFK Göteborg49:32+34:0815:25
Olle KaleredOK Denselnej godkänd
Lars-Johan AhlqvistFSOej godkänd
Anton TynongGävle OKej start
Patrik NorlinOK Tyrej start
Oskar CarlborgOK Hällenej start
Oskar LjungqvistIK Hakarpspojkarnaej start

D20

2 360 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria NordströmGävle OK14:075:58
2Frida LönnbergFSO14:12+0:056:01
3Ina WesterlundFSO14:51+0:446:17
4Maria BoisLeksands OK15:26+1:196:32
5Charlotta LinnailaFSO15:34+1:276:35
6Ida-Marie SkogvikFSO15:39+1:326:37
7Anna BrodinOK Tyr15:54+1:476:44
8Sofia LevinOK Tyr15:55+1:486:44
9Maria BjörklundBjursås OK16:02+1:556:47
9Ellinor SternerOK Kåre16:02+1:556:47
11Sandra Karlsson-BierfeldtÄrla IF18:56+4:498:01
12Marika LindahlOK Milan19:21+5:148:11
13Elise ElvehøyIL Trysilgutten20:40+6:338:45
14Rafaela IlmoniOK7721:57+7:509:18
Linnéa WikingOK Kåreej godkänd
Marie SpångmyrLeksands OKej start
Lina JohanssonSkattkärrs IFej start

H20

2 440 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob AnderssonBredaryds SOK12:135:00
2Egil EdvardsenGöteborg-Majorna OK12:33+0:205:08
3Otto SundFSO12:49+0:365:15
4Tobias HenrikssonFSO12:50+0:375:15
5Joel SågforsFSO13:34+1:215:33
6Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK13:41+1:285:36
7Martin BlomgrenStora Tuna OK14:08+1:555:47
8Robert SandbergOK Roslagen14:17+2:045:51
9Erik JanssonKFUM Örebro OK15:12+2:596:13
10Viktor LindbergOK Roslagen15:22+3:096:17
11Tobias BeckiusOK Tyr16:02+3:496:34
12Olle TranbergOK Kåre16:36+4:236:48
13Niklas OlssonIFK Moras OK16:40+4:276:49
14Theo OdenrydJärbo OK16:44+4:316:51
15Patrick KronbergFSO20:22+8:098:20
16Ora VisuriOK7725:28+13:1510:26
Mikael LundstedtSundsvalls OKej godkänd
Erik HaajanenFSOej godkänd
Kristoffer MarkfjärdAvesta OKej start
Otto SimosasFSOej start
Erik FernlundSäterbygdens OKej start

D18

2 250 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes LeoBredaryds SOK13:245:57
2Alice HugossonSundsvalls OK14:09+0:456:17
3Tove LagerbergOK Södertörn14:18+0:546:21
4Moa EnmarkGävle OK14:40+1:166:31
5Josefine KlintbergEksjö SOK14:41+1:176:31
6Susanna ForsellFSO14:44+1:206:32
7Anna WallinSjövalla FK15:01+1:376:40
8Victoria HöstmanFSO15:13+1:496:45
9Helena MarkstedtOK Södertörn15:32+2:086:54
10Anna WehlinSkogspojkarnas OK15:35+2:116:55
11Johanna von FrenckellFSO15:36+2:126:56
12Tina SelinHägglunds IoFK15:39+2:156:57
13Johanna NäslundOK Nolaskogsarna15:45+2:217:00
14Frida BrogrenKungälvs OK15:50+2:267:02
15Emilia SågforsFSO16:12+2:487:12
16Amanda JacobssonDegerfors OK17:02+3:387:34
17Emma SimosasFSO17:11+3:477:38
18Lovisa ÖstmanAvesta OK19:57+6:338:52
Frida SandbergSäterbygdens OKej godkänd
Alexandra BjärrenholtVallentuna-Össeby OLej start
Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H18

2 290 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas AldénOK Linné11:094:52
2Jonatan AronssonOK Tisaren12:07+0:585:17
3Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK12:19+1:105:22
4Erik BomanGävle OK12:31+1:225:27
5Albin SjöhedGävle OK12:35+1:265:29
6Niklas GustafssonOK Tisaren12:36+1:275:30
7Fredrik BjernulfSundbybergs IK12:42+1:335:32
8Joar SvartholmGammelstads IF12:44+1:355:33
9Oskar AnderssonOK Gynge12:46+1:375:34
10Robin HöglundFK Herkules12:57+1:485:39
11Ludwig LjungqvistKexholms SK13:06+1:575:43
12Asbjørn OlsenLøten OL13:28+2:195:52
13Victor FlingmarkUddevalla OK13:36+2:275:56
14Jonas LindahlOK Milan13:43+2:345:59
15Anders VedinSundsvalls OK13:44+2:355:59
16Jonathan WintherVästerbergslagens OL14:24+3:156:17
17Tintin KarlbergTullinge SK14:40+3:316:24
18Niclas PortinFSO14:46+3:376:26
19Erik BjörklundBjursås OK14:58+3:496:32
20Matias KankkunenOK7715:09+4:006:36
21Mikko SalervoOK7715:10+4:016:37
22Jonatan HöjlindIFK Moras OK15:13+4:046:38
23Oscar LindholmOK7715:19+4:106:41
24Joakim NordlingSundsvalls OK15:31+4:226:46
25Matias LundFSO15:57+4:486:57
26Martin VidfeltLindebygdens OK16:18+5:097:07
27Christian TunbergOK Roslagen16:32+5:237:13
28Jesper HanssonBromma-Vällingby SOK19:21+8:128:26
29Ville PasanenOK7719:42+8:338:36
30Kerkko VisuriOK7729:31+18:2212:53
31Joakim RamsellLeksands OK34:35+23:2615:06
Björn MarkfjärdAvesta OKej start
Christian KronbergFSOej start

D16

2 170 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elina Von KrusenstiernaOK Kåre15:407:13
2Hanna BarkegrenStora Tuna OK15:53+0:137:19
3Carolin SandelinFSO15:56+0:167:20
4Elin PetersonÄlvdalens IF OK15:57+0:177:21
5Lina FredrikssonKorsnäs IF OK16:16+0:367:29
6Erika MickelsonAvesta OK16:20+0:407:31
7Cajsa MartinssonVästerbergslagens OL16:48+1:087:44
8Cecilia KruskopfKorsnäs IF OK20:45+5:059:33
9Erika BlixtJärbo OK20:54+5:149:37
10Fanny JonassonBoxholm-Mjölby OL52:56+37:1624:23
Tyra KleijnSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Amanda BlennowFalköpings AIK OKej godkänd
Jenny RayOK77ej start
Sarah HaleOK Kåreej start
Sara MagnussonOK Landehofej start

H16

2 130 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan SöderlundLeksands OK11:165:17
2Carl BomanVästerås SOK11:29+0:135:23
3David StigsmarkStora Tuna OK12:03+0:475:39
4Kevin StåhlJärbo OK12:08+0:525:41
5Jonas JernFSO12:17+1:015:46
6Johan WintherVästerbergslagens OL12:34+1:185:53
7Emil ÅbergKorsnäs IF OK12:35+1:195:54
8Albin BergkvistBjursås OK12:37+1:215:55
9August MikaelssonVästerås SOK12:46+1:305:59
10Nils AugustssonIFK Moras OK13:01+1:456:06
11Carl NäslundVästerås SOK13:36+2:206:23
12Jacob AhlströmVästerås SOK14:14+2:586:40
13Fredrik BergstrandVästerbergslagens OL14:22+3:066:44
14Tobias PentonenHestra IF14:34+3:186:50
15Jesper JissbackeGävle OK14:54+3:386:59
16Martin NorrmanEskilstuna OL16:33+5:177:46
17Alexander BlomqvistOK7720:03+8:479:24
18Viktor BerggrenTullinge SK20:36+9:209:40
Gabriel HöjlindIFK Moras OKej godkänd
Andreas LjungJärbo OKej start

D14

2 010 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erica EdmanKorsnäs IF OK12:196:07
2Jonna JungåkerKorsnäs IF OK12:22+0:036:09
3Vilma BlennowFalköpings AIK OK13:08+0:496:32
4Frida PetersonÄlvdalens IF OK14:12+1:537:03
5Emmy FredrikssonKorsnäs IF OK14:30+2:117:12
6Maria GustafssonHagaby GOIF14:48+2:297:21
7Saga SanderOK Milan14:55+2:367:25
8Ronja BjörklundBjursås OK15:28+3:097:41
9Jonna RamsellLeksands OK15:43+3:247:49
10Elin FältmanLeksands OK16:30+4:118:12
11Frida FredrikssonKorsnäs IF OK17:41+5:228:47
12Johanna HenrikssonJärbo OK18:42+6:239:18
13Stine Frogner TømmervoldHamar OK19:08+6:499:31
14Carolina OlssonÄlvdalens IF OK19:19+7:009:36
15Amanda DanielsAvesta OK19:48+7:299:51
16Alma SarenmarkLeksands OK20:24+8:0510:08
17Sanna SjödénÄlvdalens IF OK22:34+10:1511:13
18Frida ÖstmanAvesta OK23:39+11:2011:45
19Isabelle KruskopfKorsnäs IF OK23:53+11:3411:52
20Silje Marie NordvikAsker SK26:07+13:4812:59
21Amanda HalvarssonLeksands OK27:52+15:3313:51
22Wilma JonassonBoxholm-Mjölby OL30:04+17:4514:57
23Sopiha ArrakoskiOK7733:20+21:0116:35
Erika DuhlboIFK Moras OKej godkänd
Sanna FasthBoxholm-Mjölby OLej start
Jessica HallqvistMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Elvira SellgrenGöteborg-Majorna OKej start

H14

1 950 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas ErikssonStora Tuna OK11:285:52
2Isac Von KrusenstiernaOK Kåre12:40+1:126:29
3Fabian Af HällströmOK7713:12+1:446:46
4Jakob FranssonOK Milan13:56+2:287:08
5Joakim Ståhl,Järbo OK14:12+2:447:16
6Isak ÅbergKorsnäs IF OK14:41+3:137:31
7Jonas GustafssonOK Kåre14:45+3:177:33
8Jonathan RayOK7715:45+4:178:04
9Ilari VisuriOK7715:46+4:188:05
10Tobias BjernulfSundbybergs IK17:14+5:468:50
11Erik SvenssonOK Klyftamo17:21+5:538:53
12Elias LandforsLustens OK17:54+6:269:10
13Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK18:04+6:369:15
14Joakim SkärlénHaninge SOK18:09+6:419:18
15Emil EngesLeksands OK18:28+7:009:28
16Wiktor Finn ErikssonDomnarvets GOIF18:49+7:219:38
17Oscar SjöbergVästerbergslagens OL20:03+8:3510:16
18Jonathan MoenIK Vikings OK22:09+10:4111:21
19Oskar DahlströmOK Klyftamo24:15+12:4712:26
20Samuel HöjlindIFK Moras OK27:59+16:3114:21
21Simon GustafssonOK Kåre43:03+31:3522:04
Nils AlexanderssonStora Tuna OKej start
Anders MagnussonOK Landehofej start

D12

1 390 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK7:475:35
2Ella OlssonGrycksbo IF OK8:19+0:325:58
3Anine LomeHamar OK8:56+1:096:25
4Katrin SjödénÄlvdalens IF OK9:16+1:296:40
5Stina LindbergOK Djerf9:18+1:316:41
6Sofia I ErikssonStora Tuna OK9:23+1:366:45
7Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre9:25+1:386:46
8Lova KlasérKorsnäs IF OK9:30+1:436:50
9Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF9:31+1:446:50
10Lisa DammvikStora Tuna OK9:52+2:057:05
11Emma BlixtJärbo OK9:56+2:097:08
12Sara JunevikLeksands OK10:29+2:427:32
13Elsa HolmgårdKils OK10:48+3:017:46
14Jenny PerérsKorsnäs IF OK10:49+3:027:46
15Tindra JernströmAvesta OK10:53+3:067:49
16Julia ElverlindOK Tranan11:02+3:157:56
17Frida JohanssonOK Djerf11:15+3:288:05
18Selma MoqvistLerums SOK11:18+3:318:07
19Trine KarlbergTullinge SK11:29+3:428:15
20Adelina FunkeLeksands OK11:53+4:068:32
21Erica OlssonOK Djerf12:41+4:549:07
22Hanna SundströmVästerås SOK12:45+4:589:10
23Alva SellgrenGöteborg-Majorna OK12:56+5:099:18
24Wilma ArrakoskiOK7716:09+8:2211:37
25Sara DruggeKorsnäs IF OK17:13+9:2612:23
26Elin HållHJS-Vansbro OK19:16+11:2913:51
27Ida SanderOK Milan19:37+11:5014:06
28Ane HermanssonRingsaker OK25:12+17:2518:07

H12

1 390 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor BarkegrenStora Tuna OK8:246:02
2Lukas OlmKils OK8:26+0:026:04
3Rasmus TäckOK Hammaren8:53+0:296:23
4Edvin ErikssonHagaby GOIF9:23+0:596:45
5Jonathan UllerKils OK9:27+1:036:47
6Carl HolmbergIF Hagen9:54+1:307:07
7Gustav NymanVänersborgs SK9:56+1:327:08
8Jesper NordqvistVästerbergslagens OL10:02+1:387:13
9Arvid ErikssonHagaby GOIF10:05+1:417:15
10Axel HalvarssonOK Kroppefjäll10:14+1:507:21
11Gustav StålVästerbergslagens OL10:15+1:517:22
12Simon SjöbergVästerbergslagens OL10:43+2:197:42
13Albin WallinJärbo OK10:50+2:267:47
14Måns HolmgrenOK Hammaren11:24+3:008:12
15Karl FredrikssonKorsnäs IF OK13:22+4:589:36
16Wilmer BrodénLeksands OK15:40+7:1611:16
17Martin SkärlénHaninge SOK17:17+8:5312:26
18Elias KorhonenAvesta OK18:14+9:5013:07
Viktor WallinKorsnäs IF OKej godkänd

D10

1 180 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda JanssonOK Djerf7:466:34
2Ellen BlennowFalköpings AIK OK8:11+0:256:56
3Hanna JohannessonRonneby OK8:18+0:327:02
4Tilda ÖstbergStora Tuna OK8:52+1:067:30
5Elin LindbladOK Djerf9:30+1:448:03
6Elsa WallinJärbo OK10:04+2:188:31
7Lovisa MoqvistLerums SOK11:03+3:179:21
8Ylva JohanssonOK Djerf11:08+3:229:26
9Julia FunkeLeksands OK11:30+3:449:44
10Nora HolmgårdKils OK11:37+3:519:50
11Klara WallinderGöteborg-Majorna OK11:57+4:1110:07
12Sofie FröjdSundsvalls OK12:19+4:3310:26
13Julia WannerAvesta OK14:34+6:4812:20
Elin RambergOK Orionej godkänd
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H10

1 180 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan HolmbergIF Hagen10:268:50
2Fredrik JunevikLeksands OK10:55+0:299:15
3Daniel StåhlJärbo OK11:55+1:2910:05
4Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK12:03+1:3710:12
5Anton MäkinenOK Hammaren13:01+2:3511:01
6Alexander JanssonOK Djerf13:21+2:5511:18
7Mattias ÖstbergStora Tuna OK14:24+3:5812:12
8Linus TäckOK Hammaren17:39+7:1314:57

D35

2 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria NordqvistVästerbergslagens OL17:237:21
2Eva Singman PalmVästerås SOK17:24+0:017:22
3Martina D StigssonVänersborgs SK18:14+0:517:43
4Anna JanssonOK Djerf19:39+2:168:19
5Karin WallinJärbo OK21:27+4:049:05
6Kristin RamsellLeksands OK21:34+4:119:08

H35

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JäderbergLeksands OK14:015:47
2Tor Kristian BuraasVang OL14:46+0:456:06
3Hasse ErikssonSälens IF16:11+2:106:41
Tor Kristian BuraasVang OLej start

D40

2 250 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pia JohanssonOK Landehof15:366:56
2Annika SundströmVästerås SOK16:22+0:467:16
3Inger GunnarssonVästerås SOK16:53+1:177:30
4Therese ForsKvarnsvedens GOIF OK17:27+1:517:45
5Izabell BirklinOK Kåre17:28+1:527:45
6Carola JayOK7717:39+2:037:50
7Tina HelgmanOK Tyr18:16+2:408:07
7Ann-Christin BlennowFalköpings AIK OK18:16+2:408:07
9Erica HållHJS-Vansbro OK18:29+2:538:12
10Weronica MorellOK Kåre18:38+3:028:16
11Linda LövhammerSträngnäs-Malmby OL19:00+3:248:26
12Susanne LindhAvesta OK19:21+3:458:36
13Åsa JellvertGöteborg-Majorna OK20:19+4:439:01
14Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK20:21+4:459:02
15Johanna WallinderGöteborg-Majorna OK20:43+5:079:12
16Jenny NymanVänersborgs SK22:52+7:1610:09
17Helena ÅhlinHelsingborgs SOK24:06+8:3010:42
18Anna-Karin RybergOK Klyftamo25:09+9:3311:10
19Maria JunevikLeksands OK31:13+15:3713:52
Anna NordanbroStora Tuna OKej start
Annika HaleOK Kåreej start

H40

2 290 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eivind LandeEidskog O-lag13:245:51
2Robert PalmVästerås SOK13:34+0:105:55
3Per JanssonOK Djerf13:35+0:115:55
4Mats d.y ErikssonHagaby GOIF13:45+0:216:00
5Jan NordqvistVästerbergslagens OL13:48+0:246:01
6Mattias EdströmKovlands IF13:58+0:346:05
7Torbjörn NilssonStora Tuna OK14:55+1:316:30
7Peter JunevikLeksands OK14:55+1:316:30
9Erik ÅbergKorsnäs IF OK14:58+1:346:32
10Henrik LindbladOK Djerf14:59+1:356:32
11Pär MoqvistLerums SOK15:18+1:546:40
12Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK15:24+2:006:43
13Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK16:43+3:197:17
14Tony StåhlJärbo OK17:23+3:597:35
15Marcus JohnssonAvesta OK17:46+4:227:45
16Magnus LundinAvesta OK17:49+4:257:46
17Stefan PetterssonArboga OK17:53+4:297:48
18Johan KruskopfKorsnäs IF OK19:20+5:568:26
19Niklas JonassonBoxholm-Mjölby OL26:08+12:4411:24
Jouni JunkkaalaOK77ej start
Johan WannerAvesta OKej start

D45

2 040 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne MagnussonOK Landehof12:506:17
2Carina SandbergSäterbygdens OK13:44+0:546:43
3Anna Von KrusenstiernaOK Kåre14:08+1:186:55
4Ingela ErikssonGävle OK15:35+2:457:38
5Heli MarjomaaStigsökarna15:39+2:497:40
6Annika Westberg-ArrakoskiOK7715:57+3:077:49
7Annika BrodinLindebygdens OK16:59+4:098:19
8Lotta JungåkerKorsnäs IF OK17:04+4:148:21
9Monica BomanGävle OK17:13+4:238:26
10Helena SellgrenGöteborg-Majorna OK17:25+4:358:32
11Åsa RydellLeksands OK17:50+5:008:44
12Mia LindbergBoxholm-Mjölby OL17:52+5:028:45
13Mia GustafssonOK Kåre18:10+5:208:54
14Helena HolmbergKöping-Kolsva OK18:11+5:218:54
15Catarina CarlqvistOK Djerf18:24+5:349:01
16Helena ThunströmKorsnäs IF OK20:23+7:339:59
17Ewa HolmbergIF Hagen20:51+8:0110:13
18Gunilla BomanVästerås SOK21:17+8:2710:25
19Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF21:54+9:0410:44
20Lottie LindhOK Älgen21:58+9:0810:46
21Christina HalvarssonOK Kroppefjäll22:24+9:3410:58
22Marie BjörklundEskilstuna OL22:34+9:4411:03
23Karin PerérsKorsnäs IF OK23:55+11:0511:43
Mia BierfeldtÄrla IFej godkänd
Anki GustafssonSäterbygdens OKej godkänd
Eva PetersonÄlvdalens IF OKej start
Ing-Marie LindahlOK Milanej start
Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKej start

H45

2 130 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JernströmDalaportens OL12:015:38
2Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK12:21+0:205:47
2Per StålVästerbergslagens OL12:21+0:205:47
4Johan ÖstbergStora Tuna OK12:26+0:255:50
5Mats ErikssonDomnarvets GOIF12:41+0:405:57
6Thomas SparrIFK Moras OK12:43+0:425:58
7Christer MorellOK Kåre12:47+0:466:00
8Tomas RayOK7712:49+0:486:01
9Lars MagnussonOK Landehof13:10+1:096:10
10Per WintherVästerbergslagens OL13:11+1:106:11
11Per SundströmVästerås SOK13:18+1:176:14
12Ola WallinderGöteborg-Majorna OK13:20+1:196:15
13Mikael PalgrimVänersborgs SK13:23+1:226:16
14Jari LindholmOK7713:26+1:256:18
15Per SandbergSäterbygdens OK13:39+1:386:24
16Stefan OlofssonOK Gisle13:54+1:536:31
17Sören VillamoOrnäs IK13:57+1:566:32
18Lars HolmgårdKils OK14:06+2:056:37
19Tomas VidfeltLindebygdens OK14:07+2:066:37
20Nils AronssonOK Tisaren14:51+2:506:58
21Magnus BlennowFalköpings AIK OK15:05+3:047:04
22Ari KauhanenOK7715:18+3:177:10
23Tommy FröjdSundsvalls OK15:21+3:207:12
24Thomas StigssonTrollhättans SOK15:34+3:337:18
25Mikael PerérsKorsnäs IF OK15:48+3:477:25
26Robert ÖstlundSäterbygdens OK16:01+4:007:31
27Lars JacobssonDegerfors OK16:04+4:037:32
28Claes-Håkan SvenssonOK Klyftamo16:10+4:097:35
29Mikael DavidssonVästerås SOK16:38+4:377:48
30Niklas SanderOK Milan16:57+4:567:57
31Björn SvenssonOK Djerf17:11+5:108:04
32Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK17:18+5:178:07
33Bjørn NordvikKolbotn & Skimt OL17:51+5:508:22
34Jonas HolmgrenOK Hammaren18:48+6:478:49
35Erik LöfgrenGotlands Bro Orienteringsklubb20:05+8:049:25
36Gunnar SkärlénHaninge SOK20:47+8:469:45
37Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL25:05+13:0411:46
38Christer SvenssonRonneby OK25:56+13:5512:10
Niclas AhlströmVästerås SOKej godkänd
Lennart NymanVänersborgs SKej godkänd
Peter JellvertFellingsbro GOIFej godkänd
Anders JonssonSkattkärrs IFej start
Mats KarlssonTullinge SKej start
Jan ViklundEskilstuna OLej start

D50

2 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mari HernandezToten-Troll14:006:51
2Christina SöderblomÄtrans IF17:03+3:038:21
3Elisabeth StrandhagenGöteborg-Majorna OK17:42+3:428:40
4Annika DavidssonVästerås SOK18:26+4:269:02
5Carin GustafssonJönköpings OK18:35+4:359:06
6Lena JanssonGarphyttans IF20:50+6:5010:12
7Madelene BjernulfSundbybergs IK23:31+9:3111:31
8Eva WareniusDalaportens OL31:41+17:4115:31

H50

2 170 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif HelgmanOK Tyr12:075:35
2Mats JönssonKorsnäs IF OK13:00+0:535:59
3Lars HolmbergIF Hagen13:20+1:136:08
4Leif GustafssonSäterbygdens OK14:09+2:026:31
5Trond OlsenLøten OL14:17+2:106:34
6Lars GustafssonOK Kåre14:20+2:136:36
7Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK14:37+2:306:44
8Erik WadmanIFK Moras OK14:41+2:346:45
9Mikael JohanssonOK Gisle15:06+2:596:57
10Torbjörn AronssonGöteborg-Majorna OK15:07+3:006:57
11Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK15:09+3:026:58
12Svante LindgrenKorsnäs IF OK15:29+3:227:08
13Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik15:30+3:237:08
14Stein Arne NegårdVang OL15:37+3:307:11
15Jan LundgrenLinköpings OK15:43+3:367:14
16Terje GudbrandsenHamar OK15:55+3:487:20
16Leif MarkfjärdAvesta OK15:55+3:487:20
18Klas ThybeckLindebygdens OK16:11+4:047:27
19Sven BörjesonGöteborg-Majorna OK16:26+4:197:34
20Maffe FrostIFK Moras OK16:40+4:337:40
21Lennart WahlgrenRehns BK16:43+4:367:42
22Trond Ivar TømmervoldHamar OK16:46+4:397:43
23Ola WiksellStora Tuna OK17:20+5:137:59
24Kennet ÖstmanAvesta OK35:18+23:1116:16
Torbjörn SöderlundLeksands OKej godkänd
Tore HermanssonRingsaker OKej godkänd
Thomas SellgrenGöteborg-Majorna OKej godkänd
Mats ErikssonGöteborg-Majorna OKej start

D55

1 630 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lis DæhliLøten OL12:407:46
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK12:55+0:157:55
3Marianne EricsonAlfta-Ösa OK12:58+0:187:57
4Gunnel AxinHagaby GOIF13:52+1:128:30
5Elisabet WiksellStora Tuna OK15:54+3:149:45
6Maud Göthe-LundgrenLinköpings OK16:11+3:319:55
7Marie SvernestamLinköpings OK16:21+3:4110:01

H55

2 170 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas EricsonAlfta-Ösa OK12:595:58
2Per Ove WallénTäby OK13:19+0:206:08
3Hans AnderssonVästerbergslagens OL14:42+1:436:46
4Lars JanlövIF Åland14:55+1:566:52
5Roland WareniusDalaportens OL16:00+3:017:22
5Jan-Olof ErikssonAnnebergs GIF16:00+3:017:22
7Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK16:27+3:287:34
8Jan GottfridssonNorbergs OK16:56+3:577:48
9Jan GustafssonHagaby GOIF16:57+3:587:48
10Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK17:14+4:157:56
11Tomas KarlssonOK Skogshjortarna18:53+5:548:42
12Lennart SvernestamLinköpings OK19:18+6:198:53
13Sören KarlssonMullsjö SOK19:52+6:539:09
Sigurd DæhliLøten OLej godkänd
Rudolf BrogrenKungälvs OKej start
Sven-Erik BrodinOK Tyrej start

D60

1 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF16:119:55
2Marion HallstenUddevalla OK18:55+2:4411:36
3Eva JohanssonKungälvs OK22:27+6:1613:46
4Lena LindgrenOK Järnbärarna23:41+7:3014:31

H60

2 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo HerderssonMarkbygdens OK14:076:55
2Toivo PentonenHestra IF15:07+1:007:24
3Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK16:48+2:418:14
4Bo Christer JanssonHagaby GOIF16:52+2:458:16
5Lennart LindgrenOK Järnbärarna18:46+4:399:11
6Anders ThomassonUlricehamns OK19:15+5:089:26
7Bo HävertDegerfors OK21:42+7:3510:38
Stig JohanssonBredaryds SOKej godkänd

D65

2 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid Rex WallströmIK Uven19:179:35
2Gunnel PalgrimVänersborgs SK20:50+1:3310:21
3Anna-Stina NyströmLänna IF21:18+2:0110:35
4Karin CreutzerOK Tyr22:33+3:1611:13
5Gunvor JonssonVänersborgs SK24:13+4:5612:02
6Astrid JohannessonHelsingborgs SOK24:55+5:3812:23
7Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK25:28+6:1112:40
8Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo27:00+7:4313:25
9Linnéa HallOK Amne32:55+13:3816:22
10Lissi VilhelmssonUlriksbergs IK38:27+19:1019:07
Liv HorntvedtLia ILej start

H65

1 950 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elis ÅbergStorviks IF14:007:10
2Rune SandbergUddevalla OK14:56+0:567:39
3Tore MartinssonDegerfors OK15:31+1:317:57
4Roland NilssonFalköpings AIK OK15:59+1:598:11
5Anders NilssonGotlands Bro Orienteringsklubb16:10+2:108:17
6Hans KruskopfKorsnäs IF OK16:33+2:338:29
7Totte SmedslundFSO16:36+2:368:30
8Bror PalgrimVänersborgs SK20:01+6:0110:15
9Lars Ivar BergmanOK Fjällstigen20:35+6:3510:33
10Rudi OlvenmyrOK Tyr21:01+7:0110:46
11Erling TällbergStigsökarna21:17+7:1710:54
12Kenneth JonssonVänersborgs SK21:28+7:2811:00
13Sven Gustav DahlbergStorviks IF22:17+8:1711:25
14Arne LandeBø OL22:52+8:5211:43
15Bo DanmoDomnarvets GOIF23:05+9:0511:50
16Bo SundenKarlsbyhedens IK24:17+10:1712:27
17Kurt SandströmSkutskärs OK27:29+13:2914:05
18Lars-Olov PetterssonArboga OK30:51+16:5115:49
19Reits HallOK Amne32:38+18:3816:44
Anders BjörnbergFrölunda OLej godkänd
Nils JohannessonHelsingborgs SOKej start

D70

2 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Barbro VallinKungälvs OK27:3513:43
2Margareta HolmbergIF Hagen35:13+7:3817:31
3Lilian BengtssonOK Amne39:53+12:1819:50
Karin RenbergOK Kolmårdenej godkänd
Siv HasselgrundBjursås OKej godkänd
Gudrun LissmyrOK Fjällstigenej start

H70

1 950 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar AlfredssonIK Uven19:279:58
2Ove JohanssonOK Järnbärarna20:07+0:4010:18
3Kurt ZanderVästerås SK OK20:46+1:1910:38
4Sven-Erik WidinDomnarvets GOIF21:02+1:3510:47
5Bo WesterbergVänersborgs SK21:23+1:5610:57
6Lars JellvertFellingsbro GOIF22:28+3:0111:31
7Gunnar Tore OlsenLia IL23:31+4:0412:03
8Stig BengtssonOK Amne24:01+4:3412:18
9Bjarne ErlandssonHammarby IF OF25:04+5:3712:51
10Ingemar HolmbergIF Hagen27:00+7:3313:50
11Erik-Åke TranbergOK Kåre30:39+11:1215:43
12Stig JanssonDomnarvets GOIF31:59+12:3216:24
Per SlungaardIdefjordens SKej start

D75

2 010 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Gudrun SmedsSK Trim/Virsboej godkänd
Gunilla WickenbergIBM-Klubbenej godkänd

H75

1 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John VallinOK Hedströmmen18:579:43
2Nils JanssonSkattkärrs IF24:17+5:2012:27
3Sven AnderssonOK Stigen40:52+21:5520:57
4Arne DavidssonUlricehamns OK57:54+38:5729:41
Valter AlamaaIK Vikings OKej start

Inskolning

810 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Matti ChongLänna IFfullföljt
Tobias ChongLänna IFfullföljt
Emma EliassonDomnarvets GOIFfullföljt
Maja EliassonDomnarvets GOIFfullföljt
Sofia ElverlindOK Trananfullföljt
Melvin FredrikssonKorsnäs IF OKfullföljt
Wilmer GustafssonÖrnäs IKfullföljt
Filip HatlenTullinge SKfullföljt
Hampus HatlenTullinge SKfullföljt
Arvid JohanssonOK Djerffullföljt
Ida KlaserKorsnäs IF OKfullföljt
Malte LandforsLustens OKfullföljt
Jonna LindbladOK Djerffullföljt
Felix LindhOK Älgenfullföljt
Alfred MoenIK Vikings OKfullföljt
Axel MäkinenOK Hammarenfullföljt
Edwin MäkinenOK Hammarenfullföljt
Agnes NilssonDomnarvets GOIFfullföljt
Anja NilssonDomnarvets GOIFfullföljt
Elsa NilssonDomnarvets GOIFfullföljt
Sanna SanderOK Milanfullföljt
Jennifer StigssonTrollhättans SOKfullföljt
Agnes WallinKorsnäs IF OKfullföljt
Sara WallinKorsnäs IF OKfullföljt
Lucas WannerAvesta OKfullföljt
Amy VejgårdenOrnäs IKfullföljt
Hugo VillamoOrnäs IKfullföljt
Ingvild HermanssonRingsaker OKej start
Tilda HylénOK Kåreej start
Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OKej start

Öppen 1

1 180 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ErikssonAnnebergs GIF8:397:19
2Maria HjorthDomnarvets GOIF8:41+0:027:21
3Martin ErikssonAnnebergs GIF9:28+0:498:01
4Sidonie WintherVästerbergslagens OL9:50+1:118:20
5Clara JacobssonTidaholm SOK Sisu10:43+2:049:04
6Emilia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna10:48+2:099:09
7Joakim VejgårdenOrnäs IK10:49+2:109:10
8Ellen FunkeLeksands OK12:04+3:2510:13
9Arvid AronssonOK Kroppefjäll12:36+3:5710:40
10Ida Kristine NordvikAsker SK12:40+4:0110:44
11Casper NormanLeksands OK14:03+5:2411:54
12Linus JernströmAvesta OK14:06+5:2711:56
13Linus SvanströmOK Österåker14:49+6:1012:33
14Moa HjorthDomnarvets GOIF14:59+6:2012:41
15Charlotte VejgårdenOrnäs IK15:27+6:4813:05
16Linus SjödénÄlvdalens IF OK17:11+8:3214:33
17Malin HjorthDomnarvets GOIF19:25+10:4616:27
18Hanna BjörkLeksands OK20:12+11:3317:07
19Sandra SärnholmSK Trim/Virsbo21:57+13:1818:36
20Hanna LundgrenLinköpings OK23:23+14:4419:48
21Johannes JacobssonTidaholm SOK Sisu25:26+16:4721:33

Öppen 4

1 630 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus StrömbergAvesta OK10:216:20
2Helena KruskopfKorsnäs IF OK13:34+3:138:19
3Johan DruggeKorsnäs IF OK13:48+3:278:27
4Anna BjörndahlAlmby IK14:07+3:468:39
5Catarina LarssonVästerås SOK14:18+3:578:46
6Jonathan FredrikssonKorsnäs IF OK14:37+4:168:58
7Kerstin ÅbergKorsnäs IF OK14:41+4:209:00
8Alicia LjungJärbo OK14:56+4:359:09
9Ulrika SanderOK Milan15:07+4:469:16
10Håkan LindbergOK Djerf15:09+4:489:17
11Peter OlssonOK Djerf15:27+5:069:28
12Lotta StålVästerbergslagens OL15:42+5:219:37
13Viktoria LindbergOK Djerf17:09+6:4810:31
14Anna FredrikssonKorsnäs IF OK17:12+6:5110:33
15Eva FredrikssonKorsnäs IF OK17:33+7:1210:46
16Oskar StrömbergAvesta OK18:21+8:0011:15
17Tove WettergrenGävle OK18:30+8:0911:20
18Marika ElverlindOK Tranan18:35+8:1411:24
19Ewa EdmanKorsnäs IF OK18:45+8:2411:30
20Cecilia EricssonOrnäs IK19:34+9:1312:00
21Jonathan BjörkLeksands OK21:12+10:5113:00
22Filip BrodénLeksands OK21:17+10:5613:03
23Rolf KarlssonOK Fjällstigen24:25+14:0414:58
24Ingrid LauvdalRingsaker OK30:39+20:1818:48
25Ulla LansnerSmedjebackens OK36:34+26:1322:26
Jörn AntonischkiOK Orionej godkänd
Sidsel Merete BuraasVang OLej start
Sidsel Merete BuraasVang OLej start
Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OKej start

Öppen 6

2 360 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel DruggeKorsnäs IF OK16:447:05
2Peter EdmanKorsnäs IF OK17:06+0:227:14
3Tommy BomanVästerås SOK20:12+3:288:33
4Lars ÅhlundAlmby IK21:12+4:288:58
5Thomas KlaserKorsnäs IF OK22:44+6:009:37
6Mikael ÅhlundAlmby IK22:49+6:059:40
7Kjell GustafssonOK Järnbärarna23:15+6:319:51
8Kristina LandforsLustens OK23:26+6:429:55
9Eleonor NilssonOrnäs IK23:27+6:439:56
10Jenny DruggeKorsnäs IF OK24:33+7:4910:24
11Elin ÅhlundAlmby IK25:31+8:4710:48
12Hans BlomqvistDegerfors OK25:59+9:1511:00
13Palle Möller NielsenOdense Orienteringsklub27:14+10:3011:32
14Bo EricssonKöping-Kolsva OK29:31+12:4712:30
15Annelie BlomqvistDegerfors OK38:17+21:3316:13
16Catarina BlombergGöteborg-Majorna OK39:39+22:5516:48
17Calle BlombergGöteborg-Majorna OK41:32+24:4817:35
Barbro CarlssonAlfta-Ösa OKej godkänd
Oscar PerérsKorsnäs IF OKej start

Öppen 8

2 440 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas SerranderSödertälje-Nykvarn OF13:185:27
2Jan SjöhedGävle OK15:53+2:356:30
3Magnus HjorthDomnarvets GOIF16:16+2:586:40
4Jan Ola PedersenVang OL16:35+3:176:47
5Peter WestinVittjärvs IK17:16+3:587:04
6Mark BaljeuLeksands OK17:22+4:047:07
7Jonas BrånaltFrölunda OL17:59+4:417:22
7Mats OrbertAttunda OK17:59+4:417:22
9Björn LövhammerIFK Göteborg18:42+5:247:39
10Mats KällTumba-Mälarhöjden OK18:44+5:267:40
11Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK19:13+5:557:52
12Magnus LarssonVästerås SOK19:50+6:328:07
13Elisabet EnemarkGävle OK20:29+7:118:23
14Andreas GustafssonOrnäs IK20:33+7:158:25
15Arvid JohnsonDegerfors OK20:50+7:328:32
16Carolina LövhammerIFK Göteborg21:03+7:458:37
17Robert JakobssonTidaholm SOK Sisu25:47+12:2910:34
18Magnus ElverlindOK Tranan26:09+12:5110:43
19Sören HolmbergLeksands OK27:53+14:3511:25
20Joel VidfeltLindebygdens OK29:01+15:4311:53

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser