Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OK Tor - Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OK Tor - Veteran-OL
Arrangörsorganisation: OK Tor
Datum: torsdag 21 april 2016

Bana A

4 440 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JakobssonVästerås SOK31:257:04
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK33:26+2:017:31
3Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL33:50+2:257:37
4Sven-Olov WiklundArboga OK35:09+3:447:55
5Per Erik FogelVästerås SOK35:18+3:537:57
6Henrik OlssonHallstahammars OK35:31+4:067:59
7Ola LindholmKöping-Kolsva OK36:13+4:488:09
8Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK36:18+4:538:10
9Kuno ÖsterlundVästerås SOK38:55+7:308:45
10Ulf KjellinOK Hedströmmen39:07+7:428:48
11Jerry HolmEskilstuna OL39:15+7:508:50
12Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF40:02+8:379:00
13Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF40:57+9:329:13
14Olle GranathSurahammars SOK41:32+10:079:21
15Erik RundströmOK Tjärnen41:41+10:169:23
16Mats HastadArboga OK43:41+12:169:50
17Ulf SvedestamEskilstuna OL44:24+12:599:59
18Bengt JönssonÅkers IF46:56+15:3110:34
19Krister KarlssonIK Standard47:31+16:0610:42
20Rolf LindIK Standard49:10+17:4511:04
21Ingemar GustafssonOK Tjärnen51:24+19:5911:34
22Anders HasselboOK Måsen56:37+25:1212:45
23Åke HuleforsSträngnäs-Malmby OL1:00:50+29:2513:42
24Ronny AnderssonIF Rune1:03:24+31:5914:16

Bana B

3 680 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per HaepplingVästerås SOK34:239:20
2Per-Arne EkbomArboga OK34:58+0:359:30
3Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL35:50+1:279:44
4Emma KlemetsKöping-Kolsva OK36:33+2:109:55
5Sören JohanssonSala OK37:49+3:2610:16
6Håkan SöderkvistArboga OK38:19+3:5610:24
7Kjell MjöbergHallstahammars OK38:36+4:1310:29
8Anders RymanSträngnäs-Malmby OL39:25+5:0210:42
9Folke LindblomHeby AIF39:52+5:2910:50
10Leif ZettervallVästerås SOK40:33+6:1011:01
11Kenneth JanssonSala OK40:44+6:2111:04
12Bo LindkvistKöping-Kolsva OK41:07+6:4411:10
13Bengt MattiassonOxvretens SK41:11+6:4811:11
14Kerstin LissEskilstuna OL41:12+6:4911:11
15Göran AnderssonVästerås SOK41:15+6:5211:12
16Lars-Erik RaskVästerås SOK41:26+7:0311:15
17Peter LjungströmVästerås SOK41:32+7:0911:17
18Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK42:00+7:3711:24
19Anders WelénKöping-Kolsva OK42:09+7:4611:27
20Hans MalmkvistVästerås SOK42:31+8:0811:33
21Bernt ÅströmVästerås SOK43:08+8:4511:43
22Jarl Erik PalmKjula IF44:31+10:0812:05
23Lennart JohanssonOK Tor45:19+10:5612:18
24Margareta LöfqvistVästerås SOK45:22+10:5912:19
25Kerstin PalmKjula IF46:14+11:5112:33
26Kerstin SundbergVästerås SOK46:27+12:0412:37
27Tord ÅhlgrenArboga OK46:34+12:1112:39
28Jörgen BergströmÄrla IF46:55+12:3212:44
29Göran JanzonArboga OK47:30+13:0712:54
30Bengt RisbergSträngnäs-Malmby OL47:34+13:1112:55
31Christer SundströmSala OK48:51+14:2813:16
32Rune VikmanVästerås SOK49:15+14:5213:22
33Kurt ZanderVästerås SOK50:48+16:2513:48
34Bo LenanderVästerås SOK51:23+17:0013:57
35Anita JohanssonOK Tor51:50+17:2714:05
36Jouko TaskinenVästerås SOK52:19+17:5614:12
37Bertil GranbergOK Klemmingen54:10+19:4714:43
38Ronny LindqvistVästerås SOK57:23+23:0015:35
39Gun MillingerVästerås SOK57:39+23:1615:39
40Anders MillingerVästerås SOK58:17+23:5415:50
41Bo HanssonArboga OK59:17+24:5416:06
42Lennart ErikssonOK Enen1:00:28+26:0516:25
43Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:00:32+26:0916:26
44Åse KristofferssonVästerås SOK1:04:05+29:4217:24
Göran WiigHallstahammars OKej godkänd
Mats ErikssonSala OKej godkänd
Lena HedmanHallstahammars OKej godkänd
Henry WestmanSala OKej godkänd
Torsten LundVästerås SOKutgått

Bana C

3 100 m, 63 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf JerningSödertälje IF28:439:15
2Barbro MöllbergArboga OK31:58+3:1510:18
3Nils-Göran LindénFellingsbro GOIF32:05+3:2210:20
4Leif JanssonEskilstuna OL32:36+3:5310:30
5Kurt ElvénVästerås SOK33:08+4:2510:41
6Kjell AnderssonEskilstuna OL34:11+5:2811:01
7Lennart GustafssonOK Tisaren34:36+5:5311:09
8Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL35:25+6:4211:25
9Ernst Ove EkKöping-Kolsva OK36:12+7:2911:40
10Ulf BolinderVästerås SOK36:32+7:4911:47
11Bo LöwegrenVästerås SOK36:37+7:5411:48
12Lennart KarlénVästerås SOK36:46+8:0311:51
13Gun JanssonSala OK36:52+8:0911:53
14Lena JakobssonVästerås SOK37:23+8:4012:03
15Inger LundSala OK37:57+9:1412:14
16Rolf LindblomKjula IF38:21+9:3812:22
17Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF39:27+10:4412:43
18Nils JohanssonOK Tjärnen39:40+10:5712:47
19Bo ErikssonKöping-Kolsva OK40:25+11:4213:02
20Bo EklundIF Thor40:43+12:0013:08
21Jan RehdinKöping-Kolsva OK41:01+12:1813:13
21Sven Vincent LiljekvistIF Rune41:01+12:1813:13
23Jan Erik SindmarkHallstahammars OK41:41+12:5813:26
24Leif ThorssonOK Grip41:49+13:0613:29
25Björn BelfrageKöping-Kolsva OK42:03+13:2013:33
26Sune AhlinKöping-Kolsva OK42:07+13:2413:35
27Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo42:16+13:3313:38
28Stig GustavssonSödertälje IF42:27+13:4413:41
28Kennet LöfqvistVästerås SOK42:27+13:4413:41
30Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo42:39+13:5613:45
31Dolwai HellbergSurahammars SOK42:45+14:0213:47
32Nils-Gunnar LindbergOK Nalle43:10+14:2713:55
33Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OK43:19+14:3613:58
34Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF43:24+14:4114:00
35Lennart KarlssonOK Grip43:37+14:5414:04
36Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL44:25+15:4214:19
37Rolf JanssonIF Rune44:40+15:5714:24
38Gittan JonssonKjula IF44:54+16:1114:29
39Ia GranatSurahammars SOK45:02+16:1914:31
40Ulf BjörkmanArboga OK45:22+16:3914:38
41Sten MöllerSödertälje-Nykvarn OF45:30+16:4714:40
42Åke ErikssonOK Grip45:40+16:5714:43
43Hans SundgrenVästerås RK45:46+17:0314:45
44Solveig TjernbergSödertälje IF45:50+17:0714:47
45Mauno MyllyvainioIF Rune45:53+17:1014:48
46Kjell KarlssonOK Tjärnen46:03+17:2014:51
47Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OF46:07+17:2414:52
48Siv FrodinKöping-Kolsva OK46:23+17:4014:57
49Göran KarlssonOK Grip48:25+19:4215:37
50Gertrud AsplundVästerås SOK48:26+19:4315:37
51Margareta JönssonÅkers IF50:02+21:1916:08
52Leif NilssonVästerås SOK51:39+22:5616:39
53Berit GustavssonSödertälje IF52:01+23:1816:46
54Görel SvedestamEskilstuna OL52:28+23:4516:55
55Rolf SvenssonVästerås SOK53:33+24:5017:16
56Ove PetterssonArboga OK54:36+25:5317:36
57Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo55:50+27:0718:00
58Bror NordSträngnäs-Malmby OL1:10:25+41:4222:42
59Gun SkankeEskilstuna OL1:10:26+41:4322:43
60Bengt OdeVästerås SOK1:10:32+41:4922:45
61Barbro MelvingerOK Enen1:28:58+1:00:1528:41
Lars JellvertFellingsbro GOIFej godkänd
Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd

Bana D

2 080 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans NordgrenArboga OK25:1012:05
2Lars-Gösta NilssonSträngnäs-Malmby OL26:39+1:2912:48
3Per JakobssonArboga OK27:21+2:1113:08
4Lennart LundhÄrla IF27:31+2:2113:13
5Rune SandbergHallstahammars OK28:26+3:1613:40
6Boy NymanVandrarringen29:04+3:5413:58
7Nils HellbergVästerås SOK29:25+4:1514:08
8Hans StenströmEskilstuna OL29:55+4:4514:22
9Lars AhlströmVästerås SOK29:59+4:4914:24
10Anders JohanssonKjula IF30:00+4:5014:25
11Marianne ArnholmEskilstuna OL30:13+5:0314:31
12Johnny ErixonFellingsbro GOIF30:14+5:0414:32
13Lars SöderlundHallstahammars OK30:17+5:0714:33
14Monica TörnkvistKöping-Kolsva OK30:22+5:1214:35
15Henry KarlssonÄrla IF30:31+5:2114:40
16Per-Ivar MöllbergArboga OK31:03+5:5314:55
17Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL31:14+6:0415:00
18Lars-Olof StenströmEskilstuna OL31:23+6:1315:05
19Sten NordgrenArboga OK31:27+6:1715:07
20Christer LiwellÄrla IF31:31+6:2115:09
21Bengt DagermarkÄrla IF31:35+6:2515:11
22Dagny AnderssonOK Tjärnen31:44+6:3415:15
23Bengt LindkvistÅkers IF32:26+7:1615:35
24Göta KåbergKöping-Kolsva OK33:39+8:2916:10
25Ulf LindgrenVästerås SOK33:43+8:3316:12
26Stig LundinEskilstuna OL33:50+8:4016:15
27Nils Gunnar SvenssonKöping-Kolsva OK34:18+9:0816:29
28Nils-Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK34:49+9:3916:44
29Birger HanssonKöping-Kolsva OK35:03+9:5316:51
30Jan BurellOK Enen35:25+10:1517:01
31Kjell ÖhrströmArboga OK36:33+11:2317:34
32Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo37:26+12:1617:59
33Ingrid LundinEskilstuna OL37:49+12:3918:10
34Roland RohdeFellingsbro GOIF38:23+13:1318:27
35Margareta JohanssonOK Tor38:36+13:2618:33
36Rolf WestbergSK Trim/Virsbo39:07+13:5718:48
37Karl Yngve LindströmOK Tjärnen39:15+14:0518:52
38Hans JanssonArboga OK39:48+14:3819:08
39Anne Margareth BjörkmanArboga OK40:44+15:3419:35
40Bertil HallSträngnäs-Malmby OL41:19+16:0919:51
41Göte PelanderKöping-Kolsva OK41:29+16:1919:56
42Britt LarssonVästerås SOK46:05+20:5522:09
43Jan-Erik KraftHallstahammars OK48:34+23:2423:20
44Signar PalmHallstahammars OK50:21+25:1124:12
Lars-Olof LjunggrenArboga OKej godkänd

Bana E

1 440 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva JerningSödertälje IF24:2816:59
2Lennart ÖbergVästerås SOK24:39+0:1117:07
3Gunnar LordArboga OK26:17+1:4918:15
4Sten GustafssonÄrla IF26:34+2:0618:26
5Kjell Enar FrodinKöping-Kolsva OK26:42+2:1418:32
6Sven SvenssonIK Standard29:01+4:3320:09
7Rejo KivistöVästerås SOK30:53+6:2521:26
8Martin BergstrandVandrarringen30:56+6:2821:28
9Arvid ImarkArboga OK31:48+7:2022:05
10Birgitta AnderssonVästerås SOK32:37+8:0922:39
11Harry AxelssonKatrineholms OK35:41+11:1324:46
12Tommy GustafssonKöping-Kolsva OK35:55+11:2724:56
13Benkt LarssonHimmeta IF37:13+12:4525:50
14Gun HolmqvistArboga OK40:57+16:2928:26
15Inger JäderVandrarringen50:38+26:1035:09
16Lars-Åke SerranderSträngnäs-Malmby OL50:55+26:2735:21

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser