Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för IF Rune - OK Tor - Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: IF Rune - OK Tor - Veteran-OL
Arrangörsorganisation: OK Tor
Datum: torsdag 22 september 2016

Bana A

4 770 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas DanielssonKöping-Kolsva OK40:138:25
2Sven-Olov WiklundArboga OK45:00+4:479:26
3Rolf MathisenEskilstuna OL45:24+5:119:31
4Henrik OlssonHallstahammars OK47:44+7:3110:00
5Bengt JönssonÅkers IF49:04+8:5110:17
6Per Erik FogelVästerås SOK51:18+11:0510:45
7Anna-Karin JohanssonVandrarringen58:18+18:0512:13
8Göran SvärdOK Klemmingen59:21+19:0812:26
9Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:00:20+20:0712:38
10Peder WickströmArboga OK1:00:30+20:1712:41
11Erik RundströmOK Tjärnen1:00:40+20:2712:43
12Rolf LindIK Standard1:01:42+21:2912:56
13Ulf SvedestamEskilstuna OL1:04:39+24:2613:33
14Stig LandstorpOK Tor1:05:48+25:3513:47
15Kurt ErikssonVandrarringen1:12:08+31:5515:07
16Kjell FröbergEskilstuna OL1:28:18+48:0518:30
17Nils OlssonVandrarringen1:40:43+1:00:3021:06
Nils-Erik HjelmerVandrarringenej godkänd
Åke SvahnOK Torutgått

Bana B

3 700 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JanssonSala OK38:5510:31
1Lena JansonArboga OK38:5510:31
3Bo SegerEskilstuna OL39:42+0:4710:43
4Per-Arne EkbomArboga OK39:50+0:5510:45
5Arne HolmbergOK Tor39:55+1:0010:47
6Håkan SöderkvistArboga OK40:12+1:1710:51
7Per-Erik CarleniusKatrineholms OK41:07+2:1211:06
8Bo LindkvistKöping-Kolsva OK41:31+2:3611:13
9Christer SundströmSala OK41:59+3:0411:20
10Anders MobergKatrineholms OK42:04+3:0911:22
11Rolf HedlundEskilstuna OL42:08+3:1311:23
12Anders RymanSträngnäs-Malmby OL42:14+3:1911:24
13Lennart JohanssonOK Tor42:55+4:0011:35
14Leif ZettervallVästerås SOK43:00+4:0511:37
15Per HaepplingVästerås SOK43:05+4:1011:38
16Bo OrtmanVandrarringen43:10+4:1511:40 Ladda ner rutt i gpx-format
17Åke HuleforsSträngnäs-Malmby OL43:41+4:4611:48
18Bernt ÅströmVästerås SOK43:44+4:4911:49
19Torsten LundVästerås SOK44:00+5:0511:53
20Göran JanzonArboga OK44:22+5:2711:59
21Peter LjungströmVästerås SOK44:35+5:4012:02
22Jan-Olof GustKatrineholms OK45:12+6:1712:12
23Kjell MjöbergHallstahammars OK45:19+6:2412:14
24Göran AnderssonVästerås SOK46:30+7:3512:34
25Östen ErikssonAvesta OK47:46+8:5112:54
26Kennet LöfqvistVästerås SOK48:08+9:1313:00
27Lars-Erik RaskVästerås SOK48:13+9:1813:01
28Lars JohanssonOK Tor48:24+9:2913:04
29Ingemar JonssonHallstahammars OK49:01+10:0613:14
30Ingemar GustafssonOK Tjärnen50:15+11:2013:34
31Kerstin PalmKjula IF51:04+12:0913:48
32Rune VikmanVästerås SOK52:02+13:0714:03
33Lars AlmqvistArboga OK53:16+14:2114:23
34Jarl Erik PalmKjula IF53:44+14:4914:31
35Kurt ZanderVästerås SOK55:35+16:4015:01
36Kerstin SundbergVästerås SOK55:56+17:0115:07
37Gun MillingerVästerås SOK57:43+18:4815:35
38Rolf JohanssonOK Tor58:01+19:0615:40
39Björn EkholmVästerås SOK58:12+19:1715:43
40Per NybonsVästerås SOK58:14+19:1915:44
41Tord ÅhlgrenArboga OK1:00:15+21:2016:17
42Anders MillingerVästerås SOK1:01:38+22:4316:39
43Bo LenanderVästerås SOK1:03:04+24:0917:02
44Rolf SvenssonVästerås SOK1:05:11+26:1617:37
Roland SturkVästerås SOKej godkänd

Bana C

3 000 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK24:448:14
2Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF31:29+6:4510:29
3Per-Ivar MöllbergArboga OK32:42+7:5810:54
4Leif JanssonEskilstuna OL34:01+9:1711:20
5Monica SvärdOK Klemmingen35:30+10:4611:50
6Rune SandbergHallstahammars OK36:34+11:5012:11
7Kurt ElvénVästerås SOK36:51+12:0712:17
8Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OK37:01+12:1712:20
9Margareta LöfqvistVästerås SOK37:14+12:3012:24
10Hans Erik ÅkerlundEskilstuna OL37:39+12:5512:33
11Göran WiigHallstahammars OK37:59+13:1512:39
12Karl-Robert MoqvistOK Tor38:23+13:3912:47
13Dolwai HellbergSurahammars SOK38:44+14:0012:54
14Nils-Göran LindénFellingsbro GOIF39:08+14:2413:02
15Anita JohanssonOK Tor40:01+15:1713:20
16Lars JellvertFellingsbro GOIF40:35+15:5113:31
17Alf LundkvistOK Tor40:54+16:1013:38
18Jouko TaskinenVästerås SOK41:09+16:2513:43
19Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL41:10+16:2613:43
20Leif MalmquistOK Tor41:13+16:2913:44
21Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF41:22+16:3813:47
22Alf KårefältOK Tor41:40+16:5613:53
23Rolf LindblomKjula IF41:45+17:0113:55
24Lennart KarlssonOK Grip41:46+17:0213:55
25Bo ErikssonKöping-Kolsva OK42:08+17:2414:02
26Gittan JonssonKjula IF42:36+17:5214:12
27Åke SchylanderSträngnäs-Malmby OL43:04+18:2014:21
28Gun JanssonSala OK43:05+18:2114:21
29Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo45:08+20:2415:02
30Annika NorströmHallstahammars OK45:29+20:4515:09
31Sune AhlinKöping-Kolsva OK45:30+20:4615:10
32Kristina JanzonArboga OK45:57+21:1315:19
33Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL46:09+21:2515:23
34Östen BelinOK Tor46:11+21:2715:23
35Lars KjellmanVandrarringen46:24+21:4015:28
36Bo KarlssonKöping-Kolsva OK47:02+22:1815:40
37Nils-Erik LovangHagaby GoIF Örebro47:11+22:2715:43
38Björn BelfrageKöping-Kolsva OK48:02+23:1816:00
39Bror NordSträngnäs-Malmby OL49:09+24:2516:23
40Christer LiwellÄrla IF49:32+24:4816:30
41Rebecka SegerEskilstuna OL49:40+24:5616:33
42Kjell KarlssonOK Tjärnen49:57+25:1316:39
43Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OF56:57+32:1318:59
44Elof BackFagersta OK1:13:06+48:2224:22
45Berit LundgrenEskilstuna OL1:35:17+1:10:3331:45
Barbro MöllbergArboga OKej godkänd

Bana D

2 360 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils JohanssonOK Tjärnen29:3812:33
2Tage PerssonFellingsbro GOIF30:55+1:1713:06
3Ulf BjörkmanArboga OK31:00+1:2213:08
4Siv FrodinKöping-Kolsva OK31:05+1:2713:10
5Anders JohanssonKjula IF32:14+2:3613:39
6Bengt LindkvistÅkers IF32:17+2:3913:40
7Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo32:27+2:4913:45
8Hans NordgrenArboga OK33:03+3:2514:00
9Jan FlodinOK Nalle33:17+3:3914:06
10Marianne ArnholmEskilstuna OL34:20+4:4214:32
11Stig LundinEskilstuna OL34:22+4:4414:33
12Sten MöllerSödertälje-Nykvarn OF34:34+4:5614:38
13Ulf LindgrenVästerås SOK34:39+5:0114:40
14Kjell HanningIK Standard34:54+5:1614:47
15Altti JärvinenVästerås SOK35:01+5:2314:50
16Lennart LundhÄrla IF35:05+5:2714:51
17Harriet KarlssonOK Grip35:06+5:2814:52
18Henry KarlssonÄrla IF35:31+5:5315:02
19Rolf WestbergSK Trim/Virsbo36:17+6:3915:22
20Monica AndreassonOK Tor36:19+6:4115:23
21Johnny ErixonFellingsbro GOIF36:32+6:5415:28
22Thorolf OlssonOK Tor36:54+7:1615:38
23Lars AhlströmVästerås SOK37:03+7:2515:41
24Lars AndreassonOK Tor37:24+7:4615:50
25Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK37:25+7:4715:51
26Roland RohdeFellingsbro GOIF37:43+8:0515:58
27Boy NymanVandrarringen37:46+8:0816:00
28Jan Erik SindmarkHallstahammars OK38:10+8:3216:10
29Lennart KarlénVästerås SOK38:22+8:4416:15
30Christina GohdeVästerås SOK38:56+9:1816:29
31Görel SvedestamEskilstuna OL38:58+9:2016:30
32Margareta JönssonÅkers IF39:49+10:1116:52
33Jan BurellOK Enen40:44+11:0617:15
34Stig WesterbergOK Tor41:04+11:2617:24
35Nils-Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK41:08+11:3017:25
36Stig GuråsVästerås SOK41:41+12:0317:39
37Signar PalmHallstahammars OK42:34+12:5618:02
38Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo43:12+13:3418:18
39Göran KarlssonOK Grip43:54+14:1618:36
40Lars SöderlundHallstahammars OK44:25+14:4718:49
41Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 6544:41+15:0318:56
42Ingvar JanssonSundbybergs IK44:51+15:1319:00
43Lars-Olof LjunggrenArboga OK44:58+15:2019:03
44Inga-Britt MalmGarphyttans IF45:04+15:2619:05
45Göta KåbergKöping-Kolsva OK45:56+16:1819:27
46Britt LarssonVästerås SOK46:12+16:3419:34
47Leif NilssonVästerås SOK48:09+18:3120:24
48Gurli BackFagersta OK48:11+18:3320:25
49Sten NordgrenArboga OK48:33+18:5520:34
50Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL48:51+19:1320:41
51Göte PelanderKöping-Kolsva OK48:56+19:1820:44
52Nils HellbergVästerås SOK52:40+23:0222:18
53Maj-Britt LovangHagaby GoIF Örebro55:19+25:4123:26
54Kjell ÖhrströmArboga OK56:40+27:0224:00
55Ove EkKöping-Kolsva OK57:10+27:3224:13
55Margareta EEkKöping-Kolsva OK57:10+27:3224:13
57Gunilla BrattIK Standard57:39+28:0124:25
58Eva LundkvistOK Tor1:10:30+40:5229:52

Bana E

1 610 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart ÖbergVästerås SOK24:1915:06
2Liz PorteousVästerås SOK28:34+4:1517:44
2Bo LöwegrenVästerås SOK28:34+4:1517:44
4Lars PetterssonOK Nalle28:51+4:3217:55
5Bertil HallSträngnäs-Malmby OL30:00+5:4118:38
6Gunnar LordArboga OK30:47+6:2819:07 Ladda ner rutt i gpx-format
7Margareta JohanssonOK Tor32:21+8:0220:05
8Erik PetterssonKatrineholms OK33:05+8:4620:32
9Harry AxelssonKatrineholms OK34:38+10:1921:30
10Gun SundbergEskilstuna OL41:01+16:4225:28
11Karl Yngve LindströmOK Tjärnen41:17+16:5825:38
12Dagny AnderssonOK Tjärnen41:46+17:2725:56
13Ingrid LundinEskilstuna OL42:26+18:0726:21
14Eivor MjöbergHallstahammars OK44:34+20:1527:40
15Nils Gunnar SvenssonKöping-Kolsva OK45:21+21:0228:10
16Sören ElbrandKatrineholms OK45:55+21:3628:31
17Gun AnderssonEskilstuna OL47:12+22:5329:19
18Inger JäderVandrarringen53:50+29:3133:26
19Sonja HanssonKöping-Kolsva OK53:52+29:3333:27
20Gun HolmqvistArboga OK54:51+30:3234:04
21Arie FrodinKöping-Kolsva OK55:15+30:5634:19
Åke MjöbergHallstahammars OKej godkänd
Birgitta AnderssonVästerås SOKej godkänd
Birger HanssonKöping-Kolsva OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser