Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Värmland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Värmland
Arrangörsorganisation: OK Jösse
Datum: fredag 1 september 2017

D21

7 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina GranefeltOK Tyr1:15:1910:13
2Sofia HolmgårdKils OK1:19:11+3:5210:45
3Maria ErikssonVästvärmlands OK1:22:30+7:1111:12

H21

8 840 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan SöderlundOK Tyr1:04:307:17
2Johannes SvenssonOK Tyr1:15:31+11:018:32
3Anders Holtet-LindbergOK Tyr1:17:09+12:398:43
4Marcus BeckiusOK Tyr1:36:16+31:4610:53
5Mikael NybergSkattkärrs SOK1:43:59+39:2911:45
Jan OlmKils OKej start

D18

5 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa HolmgårdKils OK49:189:43
2Frida JohanssonOK Djerf56:01+6:4311:02

H18

6 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas OlmKils OK52:077:41
2Oskar NymanOK Tyr53:24+1:177:53
3Jonathan UllerKils OK56:33+4:268:21
4Olof SkoglundKils OK57:01+4:548:25
5Erik ErikssonOK Älgen1:04:35+12:289:32
6Samuel AxelsonOK Tyr1:07:51+15:4410:01

D16

4 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda JanssonOK Djerf50:3310:52
2Elin LindbladOK Djerf51:33+1:0011:05
3Nicolina MobergOK Tyr53:13+2:4011:26
4Klara JohanssonVästvärmlands OK55:49+5:1612:00
Ylva JohanssonOK Djerfej godkänd

H16

5 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus PetterssonOK Djerf50:289:20
2Mattias HaneOK Tyr1:08:02+17:3412:35

D14

3 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cornelia KindlundOK Tyr37:039:22
2Ellen PelanderOK Djerf42:40+5:3710:48
3Linn AnderssonOK Tyr45:56+8:5311:37
4Amanda AlfredssonOK Tyr46:17+9:1411:43

H14

3 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton UllerKils OK32:318:13
2Alexander JanssonOK Djerf35:27+2:568:58
3Fredrik HaneOK Tyr38:02+5:319:37
4William RebaneKils OK46:19+13:4811:43
Tobias HällmanOK Tyrej godkänd
Tobias GustafssonKils OKej start

D12

2 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia ForsgrenOK Tyr27:1710:57
2Emma AlfredssonOK Tyr36:57+9:4014:50

H12

2 490 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid ErikssonOK Tyr21:598:49
2Danilo MobergOK Tyr23:02+1:039:15
3Linus NilssonOK Tyr24:20+2:219:46
4Alfred NybergSkattkärrs SOK28:59+7:0011:38
5Arvid JohanssonOK Djerf29:08+7:0911:42
6Fredrik WestlundKils OK32:33+10:3413:04
7Albert BrohedeOK Tyr34:17+12:1813:46
8Isak HolmgårdKils OK35:49+13:5014:23
9Nils JohanssonVästvärmlands OK39:50+17:5115:59
Anton JonssonOK Tyrej start

D10

2 220 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Izabella LjungbergOK Tyr25:1311:21
2Ella NybergSkattkärrs SOK47:41+22:2821:28

H10

2 220 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvard PelanderOK Djerf16:537:36
2Joel HolmgårdKils OK22:09+5:169:58
3Henry NordströmKils OK26:12+9:1911:48

D40

5 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna KindlundOK Tyr57:4211:22
2Ann HyvönenSkattkärrs SOK59:16+1:3411:41
Helene HällmanOK Tyrej godkänd
Julie Finsrud LandeEidskog OLej start

H40

6 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel BrohedeOK Tyr1:00:228:55
2Magnus JonssonVästvärmlands OK1:03:50+3:289:25
3Martin LjungbergOK Tyr1:06:08+5:469:46
4Peter AnderssonVästvärmlands OK1:07:33+7:119:58
5Mattias PerssonOK Tyr1:08:31+8:0910:07
6Martin FogelbergVästvärmlands OK1:10:40+10:1810:26

D45

4 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna NordströmKils OK58:1412:10
2Anna UllerKils OK1:07:15+9:0114:04
3Anna HaneOK Tyr1:16:06+17:5215:55
4Marita FilipssonMarkaryds FK1:34:36+36:2219:47
Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOKej start
Ylva OlmKils OKej start

H45

6 770 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus NordströmKils OK55:508:14
2Eivind LandeEidskog OL59:48+3:588:49
3Mats LiljaOK Älgen59:56+4:068:51
4Svein NygårdLillomarka OL1:00:00+4:108:51
5Örjan BeckiusOK Tyr1:20:40+24:5011:54

H50

5 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ForsgrenOK Tyr49:138:54
2Pär NymanOK Tyr50:31+1:189:09
3Sixten WestlundOK Tyr52:16+3:039:28
4Lars HolmgårdKils OK52:18+3:059:28
5Anders JonssonIK Vikings OK1:00:14+11:0110:54
6Håkan LindbergOK Djerf1:02:05+12:5211:14
7Björn SvenssonOK Djerf1:16:42+27:2913:53
Pelle LandforsLustens OKej start

D55

4 370 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tone HollowellOK Tyr58:5613:29
2Anna Weckner WestlundOK Tyr1:08:40+9:4415:42
Ingrid KensbyOK Tyrutgått
Anne-Marie ErikssonKristinehamns OKej start
Carina JohanssonSkattkärrs SOKej start

H55

5 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas GabrielssonVästvärmlands OK1:04:3211:41
2Ulf SkoglundKils OK1:08:44+4:1212:27
3Leif SandahlOK Tyr1:19:18+14:4614:21
Mats KensbyOK Tyrutgått

D60

3 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mary OlssonVästvärmlands OK1:09:5519:15
2Lisa AnnersandOK Tyr1:19:10+9:1521:48

H60

5 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt NilssonOK Hierne57:4511:23
2Stefan GunnarssonKristinehamns OK1:00:27+2:4211:55
3Tor SolbergseterAustmarka IL1:05:40+7:5512:57
4Sven-Erik BrodinKristinehamns OK1:41:05+43:2019:56

H65

4 780 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars OlssonVästvärmlands OK53:2211:09
2Ingemar ZiljatOK Djerf1:08:17+14:5514:17
3Christer NälemarkOK Djerf1:12:11+18:4915:06
Bengt CarlssonSkattkärrs SOKej start

H70

4 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan FogelbergVästvärmlands OK47:2010:49
2Åke GustavssonOK Älgen1:02:17+14:5714:15
3Kjell ErikssonOK Djerf1:04:31+17:1114:45
4Christer HoltOK Hierne1:09:30+22:1015:54
5Hans PerssonOK Älgen1:13:29+26:0916:48
Karl-Erik PerssonIK Vikings OKutgått

H80

2 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils JanssonSkattkärrs SOK1:12:3024:34
2Gunnar JohanssonFilipstads OK1:15:42+3:1225:39
3Arvo HyvönenSkattkärrs SOK1:54:28+41:5838:48

Öppen motion 1

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marianne GerbornVästvärmlands OK43:1819:30
2Lena WesterlundOK Djerf1:25:31+42:1338:31
Tim ÖstlundVästvärmlands OKutgått
Leo ÖstlundVästvärmlands OKutgått
Joel DåverhögVästvärmlands OKutgått
Oskar DåverhögVästvärmlands OKutgått

Öppen motion 4

4 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jenny NybergSkattkärrs SOKej godkänd

Öppen motion 7

3 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per JanssonOK Djerf36:3410:04
2Peter CarlmanVästvärmlands OK48:09+11:3513:15
3Thomas HollowellOK Tyr55:29+18:5515:17
4Daniel RåådOK Tyr56:43+20:0915:37
5Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK1:02:35+26:0117:14
6Olof ÅslundKlubblös1:07:06+30:3218:29
7Mikael AlfredssonOK Tyr1:17:32+40:5821:21
8Johanna AlfredssonOK Tyr1:20:19+43:4522:07
9Tord NordinKils OK1:43:06+1:06:3228:24

Öppen motion 9

6 770 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas UllerKlubblös1:17:2711:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser