Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Västerbottens 3-dagars + För-USM, dag 1, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Västerbottens 3-dagars + För-USM, dag 1, sprint
Arrangörsorganisation: Umeå OK
Datum: fredag 26 maj 2017

D21 Elit

2 340 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara YngvessonUmeå OK13:205:41
2Anna QuayleOK Nolaskogsarna14:43+1:236:17
3Maria ArvidssonKalmar OK14:51+1:316:20
4Karin NordlundOK Linné15:17+1:576:31
5Hanna BarkegrenOK Kåre15:27+2:076:36
6Agnes RosendahlOK Renen15:30+2:106:37
7Elin FältmanLeksands OK16:14+2:546:56
8Frida SandbergStora Tuna OK16:41+3:217:07
9Anna ArvidssonKalmar OK16:52+3:327:12
10Freja VredinUmeå OK19:00+5:408:07
Signe RosendahlOK Renenej start
Elina RönnlundIFK Umeåej start

H21 Elit

2 660 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav NordströmGävle OK12:454:47
2Mattias JohanssonBergnäsets AIK13:38+0:535:07
3Olov VikströmSundsvalls OK13:48+1:035:11
4Fredrik ÅhmanIFK Umeå14:07+1:225:18
5Tobias KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb14:09+1:245:19
6Tom QuayleOK Nolaskogsarna14:15+1:305:21
7Magnus YngvessonRobertsfors IK14:24+1:395:24
8David LundstenVittjärvs IK14:38+1:535:30
9Albert AskengrenBergnäsets AIK14:56+2:115:36
10Brent GodmanGotlands Bro OK15:01+2:165:38
11Arvid StrandbergSkogslöparna15:02+2:175:39
12Niklas FriesUmeå OK15:47+3:025:56
13Martin HolmbergBergnäsets AIK16:39+3:546:15
Jonas SundellUmeå OKdiskvalificerad
Josef NordlundOK Linnédiskvalificerad
Stefan HertilOK Denselnej godkänd
Sixten WalheimOK Rodhenej godkänd
Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Erik BlomgrenStora Tuna OKej start

H20 Elit

2 460 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus WickbomBergnäsets AIK11:294:40
2Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna12:05+0:364:54
3Jesper VikmanOK Nolaskogsarna13:26+1:575:27
4Simon ErikssonUmeå OK13:40+2:115:33
5Nils HenrikssonBergnäsets AIK13:52+2:235:38
6Oskar ÖqvistBergnäsets AIK14:31+3:025:54
7Martin PerssonÅrsunda IF14:32+3:035:54
8Robin SalénBergnäsets AIK14:48+3:196:00
9Emanuel NäslundSkogslöparna14:49+3:206:01
Vojtech BartosBergnäsets AIKej start

D18 Elit

2 150 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinVittjärvs IK11:505:30
2Kristina FridmanVännäs OK14:25+2:356:42
3Emma WibergSkogslöparna15:20+3:307:07
4Rebecca FahlgrenVittjärvs IK15:57+4:077:25
Jonna LundbäckJärfälla OKej godkänd
Evelina SöderlundSkogslöparnaej godkänd

H18 Elit

2 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin BjörnuddIFK Umeå12:285:39
2Harald LarssonBergnäsets AIK12:56+0:285:52
3Truls LindholmSundsvalls OK13:08+0:405:58
4Måns ErikssonÖstersunds OK13:37+1:096:11
5Gabriel LarssonGammelstads IF13:50+1:226:17
6Ingmar HolmerOK Nipan16:56+4:287:41

D16

2 250 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK11:555:17
2Ebba BerglinKarlskrona SOK12:57+1:025:45
3Magdalena NilssonHögåkers OK13:25+1:305:57
4Elin EdströmHärnösands OK14:03+2:086:14
5Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna15:01+3:066:40
6Sofie FröjdSundsvalls OK15:24+3:296:50
7Agnes KarlssonÄlvsby IF OK15:26+3:316:51
8Moa KarlssonStorviks IF15:59+4:047:06
9Hanna JohannessonRonneby OK16:00+4:057:06
10Alice PalmgrenSundsvalls OK16:17+4:227:14
11Agnes KällströmSala OK16:35+4:407:22
11Louise RamebäckUmeå OK16:35+4:407:22
13Clara SpikLeksands OK17:10+5:157:37
14Lovisa JohanssonKarlskrona SOK17:14+5:197:39
15Maja HolmgrenVästerås SOK17:46+5:517:53
15Cecilia LindgrenOK Kåre17:46+5:517:53
17Tilde EngbergHärnösands OK18:09+6:148:04
18Emelie WibergSkogslöparna18:39+6:448:17
19Lisa VogtVästerbergslagens OL18:45+6:508:20
20Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK20:06+8:118:56
21Moa HjorthDomnarvets GOIF23:19+11:2410:21
22Ellen WikstenGävle OK25:28+13:3311:19
Hanna SvanbergOK Renenej start
Ida JohnssonOK Kåreej start
Smilla SandströmSkogslöparnaej start
Elin UnanderSundsvalls OKej start
Ida WickbergOK Nolaskogsarnaej start
Vera RolfssonSkarpnäcks OLej start
Alva RyttherVästerbergslagens OLej start

H16

2 440 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor SvenskStora Tuna OK10:364:20
2Benjamin NäslundSkogslöparna12:11+1:354:59
3Duncan RobertsonSvaide Roma SOK12:23+1:475:04
4Andreas NäslundVästerås SOK12:31+1:555:07
5Albin KårénSundsvalls OK13:51+3:155:40
6Simon GiselssonRonneby OK13:54+3:185:41
7Emil BybergDomnarvets GOIF14:02+3:265:45
8Casper VånsjöArboga OK14:05+3:295:46
9Albin BergerDomnarvets GOIF14:28+3:525:55
10Noa SjöstrandVästerås SOK14:46+4:106:03
11Aron ThorénRonneby OK14:58+4:226:08
12Oskar LundgrenVittjärvs IK15:01+4:256:09
13Pontus LindgrenVästerås SOK15:11+4:356:13
14Markus ÖsterlundVästerås SOK15:15+4:396:15
15Mattias LevinSvaide Roma SOK15:33+4:576:22
16Edvin NilssonGotlands Bro OK16:05+5:296:35
17Albin LindgrenVisborgs OK16:30+5:546:45
18Mattias ÖsterdahlVisborgs OK18:07+7:317:25
Gustav ÅmanOK Vilse 87ej godkänd
Samuel StålnäbbDomnarvets GOIFej godkänd
Jakob SjöbergGävle OKej start

D15

2 130 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen10:415:00
2Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK11:02+0:215:10
3Klara AnderssonDomnarvets GOIF12:55+2:146:03
4Thea WennbergSkellefteå OK13:04+2:236:08
5Tilda GolsäterKorsnäs IF OK13:08+2:276:09
6Sofia PalmFK Boken13:09+2:286:10
7Amelie JosefssonSkogslöparna13:13+2:326:12
8Cornelia IvarssonOK Hammaren13:25+2:446:17
9Ida HallinSurahammars SOK13:44+3:036:26
10Emely WeihartHestra IF13:54+3:136:31
11Lilian PalmHJS-Vansbro OK14:18+3:376:42
12Sofia LundkvistOK Vargen14:40+3:596:53
13Tove RingiOK Kåre14:56+4:157:00
14Ester LaudonVännäs OK15:08+4:277:06
15Julia NordlanderSundsvalls OK15:25+4:447:14
16Linn KarlssonOK Vilse 8715:27+4:467:15
16Hanna RingRonneby OK15:27+4:467:15
18Karin WedmanVästerbergslagens OL15:30+4:497:16
19Tilda WigforssArboga OK15:36+4:557:19
20Linnea PerssonValbo AIF15:42+5:017:22
21Agnes MalmgrenOckelbo OK15:43+5:027:22
22Sofia DjerfVästerbergslagens OL15:54+5:137:27
23Elsa NilssonDomnarvets GOIF16:06+5:257:33
24Ida LarssonVästerås SOK16:47+6:067:52
25Ester OlofssonOK Storsjön16:56+6:157:56 Ladda ner rutt i gpx-format
26Alexandra ÖlundUmedalens IF17:00+6:197:58
27Tove FrænellSundsvalls OK17:19+6:388:07
28Moa EngströmOK Renen18:05+7:248:29
29Emmie LindbäckOK Renen18:13+7:328:33
30Klara AnderssonOK Orion21:24+10:4310:02
31Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL23:15+12:3410:54
Alva LarssonUmeå OKej godkänd
Emma LiljeGävle OKej start

H15

2 320 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias SnellOK Renen12:225:19
2Felix BäckstädeVisborgs OK12:28+0:065:22
3Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK12:35+0:135:25
4Henrik PetrisiVästerbergslagens OL13:02+0:405:37
5Jonas CarlssonStora Tuna OK13:09+0:475:40
6Erik BrandtDomnarvets GOIF13:26+1:045:47
7Henry SvensVästerbergslagens OL13:38+1:165:52
8Arvid KronmarKarlskrona SOK13:50+1:285:57
9Linus TäckOK Hammaren13:59+1:376:01
10Oskar SundblomRånäs OK14:18+1:566:09
11Viktor HolmgrenUmeå OK14:21+1:596:11
12Seth BorglundHärnösands OK14:23+2:016:11
13Alfred LiljeströmGävle OK14:31+2:096:15
14Arvid BlomsterRonneby OK14:33+2:116:16
15Arvid HenningHärnösands OK14:39+2:176:18
16Karl GranathOK Kåre14:40+2:186:19
16Hannes LindahlSundsvalls OK14:40+2:186:19
18Martin SandqvistVästerås SOK14:44+2:226:21
18Jakob NilssonUmeå OK14:44+2:226:21
20Melker NordgrenOK Kåre14:53+2:316:24
21Tamás SzütsVästerås SOK15:37+3:156:43
22Filip BäckArboga OK15:41+3:196:45
23Martin BlombergLycksele IF16:57+4:357:18
24Fredrik JunevikLeksands OK17:12+4:507:24
25Hugo FriskVästerås SOK17:40+5:187:36
26Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK19:37+7:158:27
27Tor RönnestrandFrösö IF20:15+7:538:43
Erik NilssonDalaportens OLej godkänd
Jakob WilhelmssonKarlskrona SOKej godkänd
Axel LundgrenSundsvalls OKej godkänd
Gustaf HägglundOK Nolaskogsarnaej godkänd
Lukas JohanssonSundsvalls OKej godkänd
Emil AhlströmVästerås SOKej start
Jon TrägårdhIFK Umeåej start

D14

1 900 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edit KarlssonÄlvsby IF OK12:446:42
2Nora WesterlundOK Nolaskogsarna12:58+0:146:49
3Alice LarssonUmeå OK13:05+0:216:53
4Maja AhlströmVästerås SOK13:12+0:286:56
5Klara KivijärviOK Renen13:39+0:557:11
6Sofia LindbergSundsvalls OK13:42+0:587:12
7Lea EdvardssonUmeå OK14:24+1:407:34
8Elsa LindahlHärnösands OK14:33+1:497:39
9Emmy PalmFK Boken14:34+1:507:40
10Irmelie EnströmSundsvalls OK14:36+1:527:41
11Evelina NilssonHögåkers OK14:56+2:127:51
12Lisa LarssonÄlvsby IF OK14:58+2:147:52
12Kristina LindgrenVästerås SOK14:58+2:147:52
14Lisa JakobssonSundsvalls OK15:21+2:378:04
15Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna16:26+3:428:38
16Nova AnundborgSidensjö IK16:37+3:538:44
17Hilja BerggrundUmeå OK18:07+5:239:32
18Nora StafjordUmeå OK18:37+5:539:47 Ladda ner rutt i gpx-format
19Ebba LindholmSundsvalls OK19:15+6:3110:07
20Stina LindholmSundsvalls OK19:47+7:0310:24
21Elmina MolinHärnösands OK20:44+8:0010:54
22Ebba AnderssonSundsvalls OK21:19+8:3511:13
23Hanny EdströmHärnösands OK21:29+8:4511:18
24Frida LindmarkRobertsfors IK24:17+11:3312:46
25Linn WennbergSkellefteå OK1:03:34+50:5033:27
Astrid RexSundsvalls OKej start

H14

1 900 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak LundholmUmeå OK9:555:13
2Simon MarkströmOK Renen10:37+0:425:35
3Rasmus ErikssonUmeå OK10:53+0:585:43
3Oskar VikströmSundsvalls OK10:53+0:585:43
5Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK11:03+1:085:48
6Tore PalmgrenSundsvalls OK11:28+1:336:02
7Oskar ÅdahlUmeå OK11:36+1:416:06
8Svante SirviöUmeå OK11:52+1:576:14
9Jesper RamebäckUmeå OK12:30+2:356:34
10Elias LanttoSK Björnen12:43+2:486:41
11Max StigenlövHögåkers OK15:41+5:468:15
12Jonatan HälldalSkogslöparna16:39+6:448:45
13Anton HedströmOK Renen17:16+7:219:05
14Hampus BjörckUmeå OK17:44+7:499:20
15Elias SöderlundSkogslöparna17:50+7:559:23
16Erik ByströmOK Nolaskogsarna18:32+8:379:45
17Marcus NilssonSkogslöparna18:40+8:459:49
18Jakob ErikssonUmedalens IF22:10+12:1511:40
19Filip NordströmSkogslöparna25:22+15:2713:21
Andreas SvenssonSK Björnenej start

D12

1 760 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emmy KärrlanderUmedalens IF13:537:53
2Maja LundholmUmeå OK14:46+0:538:23
3Elina Lingbro DömstedtUmeå OK15:06+1:138:34
4Tyra LarssonIFK Umeå15:57+2:049:03
5Liv PaulerSkogslöparna16:02+2:099:06
6Tuva SirviöUmeå OK16:31+2:389:23
7Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna18:05+4:1210:16
8Klara LugnérSkellefteå OK21:12+7:1912:02
9Emelia CarlströmFK Boken21:13+7:2012:03
10Tua RönnlundIFK Umeå21:37+7:4412:16
11Ella LindmarkRobertsfors IK21:45+7:5212:21
12Ingrid MolinHärnösands OK21:52+7:5912:25
13Hilma VikströmUmeå OK23:32+9:3913:22
14Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna25:04+11:1114:14
15Stina LindmarkRobertsfors IK25:43+11:5014:36
16Saga RydbergUmeå OK27:22+13:2915:32
17Nova StattinHärnösands OK48:00+34:0727:16
18Frida HägglundOK Nolaskogsarna49:43+35:5028:14

H12

1 760 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim LundbergOK Renen10:205:52
2Otto TimbyUmeå OK11:13+0:536:22 Ladda ner rutt i gpx-format
3Nils EngbergHärnösands OK11:40+1:206:37
4Tom WeihartHestra IF12:08+1:486:53
5Wilmer RexSundsvalls OK13:45+3:257:48
6Liam HälldalSkogslöparna14:14+3:548:05
7Adrian WidmarkUmeå OK16:28+6:089:21
8Joel ByströmOK Nolaskogsarna17:02+6:429:40
9Seth NordinLycksele IF17:40+7:2010:02
10Titan AnundborgSidensjö IK19:06+8:4610:51
11Vigon BerggrundUmeå OK20:56+10:3611:53
12Victor VikmanOK Nolaskogsarna30:06+19:4617:06
13Phillip WikHärnösands OK47:15+36:5526:50
Edvard SvenssonSK Björnenej start

D10

1 560 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theia AnundborgSidensjö IK14:409:24
2Tova HolmbergBergnäsets AIK14:53+0:139:32
3Ida PaulerSkogslöparna15:59+1:1910:14
4Ella HedströmOK Renen16:29+1:4910:33
5Hanna WoxlinSkogslöparna16:42+2:0210:42
6Alice StigenlövHögåkers OK18:40+4:0011:57
7Klara PalmFK Boken20:04+5:2412:51
8Moa TimbyUmeå OK42:32+27:5227:15
Ella NordströmSkogslöparnaej godkänd

H10

1 560 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin NilssonSkogslöparna12:348:03
2Eskil EngbergHärnösands OK14:18+1:449:10
3Alex AnderssonSundsvalls OK15:35+3:019:59
4Jakob EngströmHärnösands OK15:49+3:1510:08
5Isak JohanssonUmeå OK20:41+8:0713:15
6Martin LarssonÄlvsby IF OK24:08+11:3415:28
7Lukas ErikssonUmeå OK24:39+12:0515:48
8Manfred NordinLycksele IF25:44+13:1016:29
9Valter VikströmUmeå OK30:29+17:5519:32
10Alexander WikHärnösands OK31:36+19:0220:15
11Hugo DanielssonLycksele IF33:24+20:5021:24
12Edvin HellmanHögåkers OK34:32+21:5822:08
13Hannes LidmanUmeå OK41:40+29:0626:42

D35

2 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa PaulerSkogslöparna12:145:58
2Louise WoxlinSkogslöparna15:38+3:247:37
3Iza AnundborgSidensjö IK17:10+4:568:22

D40

2 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny BergOK Ravinen12:376:09
2Frida PalmFK Boken12:46+0:096:13
3Susanna EdströmHärnösands OK13:04+0:276:22
4Monika WesterlundOK Nolaskogsarna14:35+1:587:06
5Jenny UnanderSundsvalls OK14:46+2:097:12
6Karin KarlssonÄlvsby IF OK16:07+3:307:51
7Malin LindmarkRobertsfors IK16:48+4:118:11
8Petra LundbäckJärfälla OK17:34+4:578:34
9Jessica LindmarkRobertsfors IK17:55+5:188:44
10Marie-Louise EngbergHärnösands OK18:52+6:159:12
11Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK22:31+9:5410:59
Kerstin LarssonIFK Umeåej start

H40

2 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn EngbergHärnösands OK13:055:28
2Mattias LindmarkRobertsfors IK13:12+0:075:31
3Jonas HälldalSkogslöparna13:31+0:265:39
4Per StenbergIFK Umeå14:25+1:206:01
Peter WoxlinSkogslöparnaej start

D45

1 850 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LindgrenVästerås SOK12:566:59
2Malena AhlströmVästerås SOK13:00+0:047:01
3Jenny RönnlundStöcksjö IS14:07+1:117:37
4Lena AnderssonSundsvalls OK14:15+1:197:42
5Christina JosefssonSkogslöparna15:33+2:378:24
6Anna KårénSundsvalls OK17:08+4:129:15
7Catarina LarssonVästerås SOK18:20+5:249:54
8Annika KardellSundsvalls OK20:40+7:4411:10
9Kristina BäckArboga OK21:03+8:0711:22
Clary RexSundsvalls OKej start

H45

2 390 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan PalmFK Boken13:085:29
2Thomas RexSundsvalls OK13:30+0:225:38
3Per-Johan JosefssonSkogslöparna14:01+0:535:51
4Håkan KarlssonÄlvsby IF OK14:14+1:065:57
5Torbjörn AnderssonSundsvalls OK14:45+1:376:10
6Mats LundbäckJärfälla OK15:12+2:046:21
7Marek FilickoOK Lokomotiva Pardubice16:32+3:246:55
8Stefan KärrlanderUmedalens IF16:35+3:276:56
9Peter LundbergOK Renen18:03+4:557:33
10Peter LugnérSkellefteå OK18:13+5:057:37
11Ulf LindahlHärnösands OK18:45+5:377:50
12David LindgrenVästerås SOK20:01+6:538:22
13Johannes StötzelWilhelmina OK24:41+11:3310:19
Stefan NilssonHögåkers OKej godkänd
Per EdströmHärnösands OKej start

D50

1 850 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Madeleine LimparAttunda OK11:306:12
2Ann-Sofie JohanssonUmeå OK12:23+0:536:41
3Pia LindholmSundsvalls OK12:50+1:206:56
4Anna BacklundOK Södertörn13:25+1:557:15
5Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb14:18+2:487:43
6Helena KönigssonRobertsfors IK14:54+3:248:03
7Pia BoudrieVäsby OK15:38+4:088:27
8Gunnel RaskSigtuna OK16:05+4:358:41
9Kerstin BjörnegrenVäsby OK25:06+13:3613:34

H50

2 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WestinVittjärvs IK11:274:58
2Sven ÖrnerlingOK Renen13:55+2:286:03
3Mats AnderssonOK Orion14:06+2:396:07
4Frans WickbomI 19 IF14:13+2:466:10
5Ulf K. RaskSigtuna OK14:21+2:546:14
6Ingvar IsakssonSeskarö IF14:36+3:096:20
7Anders HolmqvistSnättringe SK14:41+3:146:23
8Ola MannbergSkellefteå OK15:44+4:176:50
9Anders LindholmSundsvalls OK15:50+4:236:53
10Torgny NäslundSkogslöparna16:00+4:336:57
11Joakim AhlströmVästerås SOK16:04+4:376:59
12Hjalmar LaudonVännäs OK16:57+5:307:22
13Urban BlombergLycksele IF19:14+7:478:21
Magnus LarssonVästerås SOKej godkänd

H55

2 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ove LernåKalmar OK13:486:00
2Lars GerhardssonAttunda OK15:10+1:226:35
3Sture NorénÄlvsby IF OK15:53+2:056:54
4Lennart StrandbergSkogslöparna18:48+5:008:10
Johan WiknerHögåkers OKej godkänd

D60

1 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina KvickSkogslöparna16:129:00
2Lena SjöströmUmeå OK17:07+0:559:30
3Angela NilssonSkellefteå OK21:28+5:1611:55
4Kii KorhonenOunasvaaran Hiihtoseura21:50+5:3812:07

H60

1 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK14:437:37
2Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK15:00+0:177:46
3Mats SandewallUmeå OK16:02+1:198:18
4Jan-Ivar FlodinLugnviks IF21:48+7:0511:17

D65

1 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena Nyström-NilssonRånäs OK18:1510:08
2Lena StenbergIFK Umeå20:10+1:5511:12
Lena JakobssonVästerås SOKej godkänd
Britt-Marie OlofssonSidensjö IKej godkänd

H65

1 930 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK13:026:45
2Berndt StenbergIFK Umeå14:30+1:287:30
3Robert SvartholmGammelstads IF15:32+2:308:02
4Peter LorentzsonSundsvalls OK17:09+4:078:53
5Björn OlofssonSidensjö IK22:15+9:1311:31
6Henry PilstålOK Renen31:21+18:1916:14
Jan LindelöfSeskarö IFej start

D70

1 680 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger LorentzsonSundsvalls OK19:5311:50
2Monica KrigOK Nipan28:05+8:1216:42
3Barbro LundqvistLångvikens OK29:24+9:3117:30
Gerd BerglundHögåkers OKej godkänd

H70

1 790 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matts EngvallBodens Bandyklubb OS12:347:01
2Conny LagerskogArvidsjaurs OK13:33+0:597:34
3Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS14:55+2:218:20
4Clas-Göran LundBodens Bandyklubb OS15:00+2:268:22
5Stig BlidefalkOK Nipan15:02+2:288:23
6Ove VesterbergLycksele IF16:44+4:109:20
7Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS25:01+12:2713:58
8Hardy PaulssonUmeå OK25:09+12:3514:03

H75

1 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran EnkvistSkellefteå OK17:049:32
2Göran BergSundsvalls OK17:36+0:329:49
3Sten ErikssonOK Branten17:47+0:439:56
4Roland LundqvistLångvikens OK17:53+0:499:59
5Gustav KrighOK Nipan19:10+2:0610:42
6Runar MarktinVidsels IK19:20+2:1610:48
7Åke BerglundHögåkers OK22:35+5:3112:36

Inskolning

1 310 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emma ByströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Anton EdvardssonUmeå OKfullföljt
Siri EdvardssonUmeå OKfullföljt
Frode SjöstedtUmeå OKfullföljt
Tilde SjöstedtUmeå OKfullföljt
Erik ÅdahlUmeå OKfullföljt
Alve GyllenbergLugnviks IFej godkänd

U1

1 310 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar JonssonRobertsfors IK14:2911:03
2Ted LindmarkRobertsfors IK16:06+1:3712:17
3Erik Lingbro DömstedtUmeå OK16:52+2:2312:52
4Jonathan EngströmHärnösands OK17:57+3:2813:42
5Ossian NordinLycksele IF18:13+3:4413:54
6Elsa WoxlinSkogslöparna18:50+4:2114:22
7Axel LarssonIFK Umeå22:15+7:4616:59
8Knut HolmbergBergnäsets AIK22:28+7:5917:09
9Axel SamuelssonUmeå OK23:43+9:1418:06
10EBBA SAMUELSSONUmeå OK24:14+9:4518:29
11Hugo RydbergUmeå OK25:23+10:5419:22
12Liam MolanderHögåkers OK25:39+11:1019:34
12Hampus DanielssonLycksele IF25:39+11:1019:34
14Lovisa NilssonHögåkers OK25:44+11:1519:38
15Melinda ErikssonLycksele IF26:30+12:0120:13
16Melker ErikssonLycksele IF26:41+12:1220:22
17Hannes HägglundOK Nolaskogsarna28:09+13:4021:29

U2

1 560 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid JonssonRobertsfors IK12:027:42
2Emil SehlstedtIFK Umeå13:03+1:018:21
3Torunn OtterbjörkUmeå OK16:19+4:1710:27
4Olle LugnérSkellefteå OK18:11+6:0911:39
5Linnea NeusselWilhelmina OK20:11+8:0912:56
6Pelle NeusselWilhelmina OK23:42+11:4015:11
6Hanna NeusselWilhelmina OK23:42+11:4015:11
8Anton CarlströmFK Boken28:25+16:2318:12
9Tyra StattinHärnösands OK33:29+21:2721:27
10Ture NordgrenHärnösands OK35:03+23:0122:28
11Elmer NordlanderHärnösands OK38:50+26:4824:53

Öppen motion 1

1 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja NybergSäterbygdens OK14:459:27

Öppen motion 3

1 620 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna GeorgssonVännäs OK12:417:49
2Lillemor ErikssonOK Nolaskogsarna13:01+0:208:02
3Ida GeorgssonVännäs OK14:48+2:079:08
4Elin BölskeRotebro IS OK15:17+2:369:26
5Emil LundmarkUmeå OK16:27+3:4610:09
6Alvin HornlidenUmedalens IF17:28+4:4710:46
7Christine HedströmOK Renen17:32+4:5110:49
8Petra SöderlundSkogslöparna18:50+6:0911:37
9Maria DanielssonLycksele IF21:41+9:0013:23
10Hanna ÖlundUmedalens IF22:38+9:5713:58
11Lova HornlidenUmedalens IF22:39+9:5813:58
12Loke SundbergOK Södertörn24:04+11:2314:51
13Rosita BlidefalkOK Nipan25:29+12:4815:43
14Josefine SjögrenSolna OK27:30+14:4916:58
15Alexander KarlssonKlubblös30:15+17:3418:40
Stina TelhammerOK Nolaskogsarnaej godkänd
Annika SvenssonSK Björnenej start
Lars-Åke SvenssonSK Björnenej start

Öppen motion 7

1 890 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna13:247:05
2Sara HornlidenUmedalens IF15:03+1:397:57
3Mats LanttoSK Björnen15:38+2:148:16
4Åsa HägglundOK Nolaskogsarna15:39+2:158:16
5Jennie ErikssonLycksele IF16:32+3:088:44
6Emma RolfssonRobertsfors IK16:50+3:268:54
7Hans NordströmSkogslöparna17:21+3:579:10
8Lina SamuelssonUmeå OK17:48+4:249:25
9Elin LugnérSkellefteå OK19:08+5:4410:07
10Marlene HälldalSkogslöparna19:29+6:0510:18
11Markus HolmgrenHögåkers OK23:13+9:4912:17
12Sofia JohnelsHögåkers OK23:20+9:5612:20
Johan DanielssonLycksele IFej start
Mikael NilssonSkogslöparnaej start

Öppen motion 8

2 230 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1August NilssonOK Storsjön10:084:32
2Joar SvartholmBergnäsets AIK10:17+0:094:36
3Hans PerssonIFK Umeå10:25+0:174:40
4Johanna ÅgranOK Storsjön12:14+2:065:29
5Johan KorsmanUmeå OK12:19+2:115:31
6Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna12:45+2:375:43
7Per MolinHärnösands OK13:21+3:135:59
8Patrik WennbergSkellefteå OK14:00+3:526:16
9Jonas SöderlundSkogslöparna15:22+5:146:53
10Boel SundbergOK Södertörn15:47+5:397:04
11Torbjörn JohanssonOK Södertörn16:15+6:077:17
12Fredrik LundströmOK Renen16:30+6:227:23
13Linda LundbergOK Renen16:35+6:277:26
14Johan EngströmHärnösands OK17:05+6:577:39
15Fredrik SamuelssonUmeå OK17:12+7:047:42
16Magnus NordgrenHärnösands OK17:15+7:077:44
17Mattias NordlanderHärnösands OK18:21+8:138:13
18Martin StattinHärnösands OK19:07+8:598:34
19Sarah DjärvHärnösands OK24:55+14:4711:10
20Mats HedströmOK Renen26:40+16:3211:57
David HunhammarBromma-Vällingby SOKej godkänd
Jonas PetersonIFK Umeåej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser