Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Västerbottens 3-dagars + För-USM, dag 2, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Västerbottens 3-dagars + För-USM, dag 2, lång
Arrangörsorganisation: Umeå OK
Datum: lördag 27 maj 2017

D21 Elit

9 240 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isabel SalénIFK Mora OK1:15:368:10
2Anna QuayleOK Nolaskogsarna1:21:25+5:498:48
3Klara YngvessonUmeå OK1:29:23+13:479:40
4Maria ArvidssonKalmar OK1:41:41+26:0511:00
5Hanna BarkegrenOK Kåre1:41:50+26:1411:01
6Agnes RosendahlOK Renen1:42:42+27:0611:06
Susanne RutqvistIFK Umeåej godkänd
Elina MikaelssonOK Nolaskogsarnaej godkänd
Frida SandbergStora Tuna OKej godkänd
Annie ForsbergOK Ravinenej godkänd
Elina RönnlundIFK Umeåej start

H21 Elit

11 400 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HectorSnättringe SK1:07:075:53
2Sixten WalheimOK Rodhen1:13:22+6:156:26
3Daniel RoosAttunda OK1:13:28+6:216:26
4Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarna1:15:06+7:596:35
5Börje PaulerSkogslöparna1:15:40+8:336:38
6Hans PerssonIFK Umeå1:16:54+9:476:44
7Stefan SjölundSkogslöparna1:18:25+11:186:52
8Ulrik NordbergBergnäsets AIK1:18:56+11:496:55
9Gustav NordströmGävle OK1:19:29+12:226:58
10Erik BerzellJärla Orientering1:20:55+13:487:05
11Jakob OdebladIFK Umeå1:23:19+16:127:18
12Olov VikströmSundsvalls OK1:24:16+17:097:23
13Brent GodmanGotlands Bro OK1:27:37+20:307:41
14Magnus YngvessonRobertsfors IK1:28:33+21:267:46
15David LundstenVittjärvs IK1:31:17+24:108:00
16Tobias KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb1:33:30+26:238:12
17Mattias JohanssonBergnäsets AIK1:35:59+28:528:25
18Fredrik ÅhmanIFK Umeå1:36:13+29:068:26
19Isak ForsbergHögåkers OK1:39:50+32:438:45
20Albert AskengrenBergnäsets AIK1:42:10+35:038:57
21Arvid StrandbergSkogslöparna1:47:45+40:389:27
22Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:48:16+41:099:29
23Niklas FriesUmeå OK1:53:42+46:359:58
24Per SundholmOK Nolaskogsarna1:55:45+48:3810:09
25Stefan HertilOK Denseln2:04:47+57:4010:56
Thomas JohanssonOK Renenej godkänd
Erik BlomgrenStora Tuna OKej start

D20 Elit

7 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering1:13:0110:10
2Elin FältmanLeksands OK1:29:54+16:5312:31
Signe RosendahlOK Renenej start

H20 Elit

8 740 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus WickbomBergnäsets AIK1:01:407:03
2Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna1:02:43+1:037:10
3Robin SalénBergnäsets AIK1:06:39+4:597:37
4Nils HenrikssonBergnäsets AIK1:15:32+13:528:38
5Jesper VikmanOK Nolaskogsarna1:16:14+14:348:43
6Martin PerssonÅrsunda IF1:20:31+18:519:12
7Simon ErikssonUmeå OK1:22:29+20:499:26
8Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:26:40+25:009:54
9Emanuel NäslundSkogslöparna1:35:27+33:4710:55
10Marcus KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb1:39:24+37:4411:22
Vojtech BartosBergnäsets AIKej start

D18 Elit

5 710 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinVittjärvs IK1:03:0911:03
2Emma WibergSkogslöparna1:05:53+2:4411:32
3Kristina FridmanVännäs OK1:18:27+15:1813:44
4Evelina SöderlundSkogslöparna1:33:26+30:1716:21
Rebecca FahlgrenVittjärvs IKej godkänd

H18 Elit

7 180 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin BjörnuddIFK Umeå54:337:35
2Emil HornlidenUmedalens IF1:03:33+9:008:51
3Måns ErikssonÖstersunds OK1:05:12+10:399:04
4Andreas KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb1:05:27+10:549:06
5Truls LindholmSundsvalls OK1:06:48+12:159:18
6Albin NorénPiteå IF Orienteringsklubb1:18:49+24:1610:58
7Gabriel LarssonGammelstads IF1:31:22+36:4912:43
8Harald LarssonBergnäsets AIK1:31:55+37:2212:48
9Ingmar HolmerOK Nipan1:42:33+48:0014:16

D21 Kort

4 710 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa PaulerSkogslöparna40:088:31
2Karin ArvidssonSkogslöparna43:12+3:049:10
3Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna51:02+10:5410:50
4Anna ArvidssonKalmar OK53:09+13:0111:17
5Hanna KivijärviOK Renen59:48+19:4012:41
6Iza AnundborgSidensjö IK1:36:28+56:2020:28

H21 Kort

6 690 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas SundellUmeå OK1:07:4610:07

D16

5 260 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK42:108:00
2Ebba BerglinKarlskrona SOK43:17+1:078:13
3Ylva SandénOK Södertörn50:19+8:099:33
4Linda RennerOK Södertörn51:44+9:349:50
5Petrina CostermansJärla Orientering51:59+9:499:52
6Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK52:24+10:149:57
7Agnes KällströmSala OK52:50+10:4010:02
8Hanna JohannessonRonneby OK52:56+10:4610:03
9Clara SpikLeksands OK53:08+10:5810:06
10Tilde EngbergHärnösands OK53:35+11:2510:11
11Cecilia LindgrenOK Kåre54:25+12:1510:20
12Magdalena NilssonHögåkers OK55:26+13:1610:32
13Moa HjorthDomnarvets GOIF57:07+14:5710:51
14Sofie FröjdSundsvalls OK58:06+15:5611:02
15Katarina NorrbyOK Södertörn58:17+16:0711:04
16Moa KarlssonStorviks IF58:34+16:2411:08
17Vera RolfssonSkarpnäcks OL58:42+16:3211:09
18Elin EdströmHärnösands OK58:48+16:3811:10
19Tilda AnderssonTullinge SK59:05+16:5511:13
20Lovisa JohanssonKarlskrona SOK59:43+17:3311:21
21Lisa VogtVästerbergslagens OL1:01:05+18:5511:36
22Agnes KarlssonÄlvsby IF OK1:01:32+19:2211:41
23Elin BjessmoBromma-Vällingby SOK1:01:48+19:3811:44
24Louise RamebäckUmeå OK1:01:56+19:4611:46
25Smilla SandströmSkogslöparna1:02:09+19:5911:48
26Sara SundinWaxholms OK1:02:56+20:4611:57
27Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna1:06:12+24:0212:35
28Alice PalmgrenSundsvalls OK1:08:45+26:3513:04
29Emelie WibergSkogslöparna1:12:51+30:4113:50
30Frida ArnessonSkarpnäcks OL1:17:45+35:3514:46
31Klara BolinTullinge SK1:18:10+36:0014:51
32Maja HolmgrenVästerås SOK1:20:29+38:1915:18
33Nickolina HedenlundTäby OK1:23:21+41:1115:50
34Ellinor BjörklundJärfälla OK1:24:50+42:4016:07
Andrea LamprechtKöping-Kolsva OKej godkänd
Elin UnanderSundsvalls OKej godkänd
Hanna SvanbergOK Renenej start
Alva RyttherVästerbergslagens OLej start
Elin BergOK Ravinenej start
Ida JohnssonOK Kåreej start

H16

5 360 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor SvenskStora Tuna OK29:375:31
2Simon FriskGustavsbergs OK33:38+4:016:16
3Johan LangerakJärfälla OK34:55+5:186:30
4Elias TidevallSkogsluffarnas OK35:20+5:436:35
5Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö37:05+7:286:55
6Lucas FredmanOK Älvsjö-Örby37:44+8:077:02
7Elias RöstinSöders-Tyresö39:00+9:237:16
8Benjamin NäslundSkogslöparna39:29+9:527:21
9Andreas NäslundVästerås SOK40:22+10:457:31
10Jesper LidmarSnättringe SK40:59+11:227:38
11Jonatan StåhlSundbybergs IK41:32+11:557:44
12Emil BybergDomnarvets GOIF42:14+12:377:52
13Casper VånsjöArboga OK43:43+14:068:09
14Markus ÖsterlundVästerås SOK43:46+14:098:09
15Anton SilierJärfälla OK45:23+15:468:28
16Anton HänströmTäby OK45:42+16:058:31
17Simon GiselssonRonneby OK45:47+16:108:32
18Gustav ÅmanOK Vilse 8745:56+16:198:34
19Noa SjöstrandVästerås SOK46:26+16:498:39
20Duncan RobertsonSvaide Roma SOK47:39+18:028:53
21Oskar LundgrenVittjärvs IK49:11+19:349:10
22Niklas SvenssonJärfälla OK49:46+20:099:17
23Edvin NilssonGotlands Bro OK50:08+20:319:21
24Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF50:29+20:529:25
25Victor SadaranganiJärla Orientering52:00+22:239:42
26Fredrik HanssonTäby OK52:32+22:559:48
27Mattias LevinSvaide Roma SOK55:26+25:4910:20
28Albin LindgrenVisborgs OK55:39+26:0210:22
29Albin KårénSundsvalls OK56:10+26:3310:28
30Aron ThorénRonneby OK56:45+27:0810:35
31Albin BergerDomnarvets GOIF56:59+27:2210:37
32Pontus LindgrenVästerås SOK1:08:32+38:5512:47
33Mattias ÖsterdahlVisborgs OK1:10:33+40:5613:09
Johan CallebergSnättringe SKej godkänd
Jakob SjöbergGävle OKej start
Max HoppeWaxholms OKej start

D15

4 790 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK36:137:33
2Hanna LundbergOK Renen36:22+0:097:35
3Kajsa BogrenSundbybergs IK39:41+3:288:17
4Matilda LindhSundbybergs IK40:09+3:568:22
5Klara AnderssonOK Orion42:23+6:108:50
6Nina PerssonHaninge SOK44:38+8:259:19
7Sara MöllerOK Södertörn45:46+9:339:33
8Klara AnderssonDomnarvets GOIF46:50+10:379:46
9Therese NilssonOK Österåker47:18+11:059:52
10Ida HofstedtTäby OK48:35+12:2210:08
11Cornelia IvarssonOK Hammaren48:57+12:4410:13
12Tilda GolsäterKorsnäs IF OK49:25+13:1210:18
13Karin WedmanVästerbergslagens OL50:25+14:1210:31
14Emely WeihartHestra IF50:41+14:2810:34
15Sofia DjerfVästerbergslagens OL51:02+14:4910:39
16Thea WennbergSkellefteå OK51:10+14:5710:40
17Vilde Jonsson WoldSundbybergs IK51:53+15:4010:49
18Tove RingiOK Kåre52:13+16:0010:54
19Lilian PalmHJS-Vansbro OK52:47+16:3411:01
20Amelie RajanIFK Lidingö SOK53:01+16:4811:04
21Amelie JosefssonSkogslöparna53:20+17:0711:08
22Ester LaudonVännäs OK57:00+20:4711:53
23Sofia PalmFK Boken57:17+21:0411:57
24Elsa NilssonDomnarvets GOIF57:34+21:2112:01
25Sanna HedbergOK Södertörn57:43+21:3012:02
26Tuva FalkSundbybergs IK59:02+22:4912:19
27Linn KarlssonOK Vilse 8759:16+23:0312:22
28Alva LarssonUmeå OK59:18+23:0512:22
29Julia NordlanderSundsvalls OK1:02:19+26:0613:00
30Katja LeicktTullinge SK1:02:38+26:2513:04
31Sofia LundkvistOK Vargen1:03:13+27:0013:11
32Tilda WigforssArboga OK1:05:49+29:3613:44
33Sara HertegrenJärfälla OK1:05:54+29:4113:45
34Sofia EdvardssonJärfälla OK1:05:58+29:4513:46
35Petronella HedenlundTäby OK1:06:02+29:4913:47
36Malin HanssonTäby OK1:06:15+30:0213:49
37Moa EngströmOK Renen1:06:55+30:4213:58
38Kristina LindgrenVästerås SOK1:07:35+31:2214:06
38Ester OlofssonOK Storsjön1:07:35+31:2214:06
40Emmie LindbäckOK Renen1:08:35+32:2214:19
41Ida HallinSurahammars SOK1:09:43+33:3014:33
42Maja SandvikAttunda OK1:11:43+35:3014:58
43Ida LarssonVästerås SOK1:13:53+37:4015:25
44Tove FrænellSundsvalls OK1:14:20+38:0715:31
45Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:16:48+40:3516:02
46Ellinor HambergJärfälla OK1:19:50+43:3716:40
47Hanna RingRonneby OK1:20:57+44:4416:53
48Linnea PerssonValbo AIF1:24:10+47:5717:34
Agnes MalmgrenOckelbo OKej godkänd
Alice HallménJärfälla OKej godkänd
Emma LiljeGävle OKej start

H15

5 100 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik BrandtDomnarvets GOIF35:376:59
2Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK37:19+1:427:19
3Jonas CarlssonStora Tuna OK38:00+2:237:27
4Henry SvensVästerbergslagens OL38:53+3:167:37
5Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK40:03+4:267:51
6Felix BäckstädeVisborgs OK40:59+5:228:02
7Arvid KronmarKarlskrona SOK41:24+5:478:07
8Ludvig SigrandOK Södertörn41:55+6:188:13
9Tobias SnellOK Renen44:07+8:308:39
10Manne HammarbergJärfälla OK44:20+8:438:41
11Fredrik JunevikLeksands OK44:46+9:098:46
12Axel LundgrenSundsvalls OK45:15+9:388:52
13Karl GranathOK Kåre45:58+10:219:00
14Arvid BlomsterRonneby OK46:20+10:439:05
15Henrik PetrisiVästerbergslagens OL46:49+11:129:10
16Hannes LindahlSundsvalls OK47:27+11:509:18
17Erik Lidström LauriSnättringe SK47:43+12:069:21
18Jakob NilssonUmeå OK47:46+12:099:21
19Filip BäckArboga OK49:53+14:169:46
20Oskar SundblomRånäs OK50:38+15:019:55
21Albin LindskogOK Ravinen51:40+16:0310:07
22Melker NordgrenOK Kåre54:37+19:0010:42
23Viktor HolmgrenUmeå OK55:35+19:5810:53
24Martin RinnbäckOK Ravinen55:43+20:0610:55
25Martin SandqvistVästerås SOK56:54+21:1711:09
26Linus TäckOK Hammaren58:22+22:4511:26
27Seth BorglundHärnösands OK1:00:31+24:5411:51
28Hugo FriskVästerås SOK1:01:23+25:4612:02
29Tor RönnestrandFrösö IF1:03:46+28:0912:30
30Arvid HenningHärnösands OK1:04:23+28:4612:37
31Alfred LiljeströmGävle OK1:06:45+31:0813:05
32Albin HainkeSnättringe SK1:07:29+31:5213:13
33Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna1:09:22+33:4513:36
34Lukas JohanssonSundsvalls OK1:10:29+34:5213:49
35Tamás SzütsVästerås SOK1:12:01+36:2414:07
36Erik NilssonDalaportens OL1:14:32+38:5514:36
37Martin BlombergLycksele IF1:17:56+42:1915:16
38John WolgastSnättringe SK1:35:38+1:00:0118:45
39Vincent WippJärla Orientering1:45:39+1:10:0220:42
Jon TrägårdhIFK Umeåej godkänd
Jakob WilhelmssonKarlskrona SOKej godkänd
Ludvig JarlemarkIFK Lidingö SOKej start
Emil AhlströmVästerås SOKej start
Axel MålargårdTäby OKej start
Lukas WernerIFK Lidingö SOKej start

D14

3 220 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lea EdvardssonUmeå OK31:499:52
2Irmelie EnströmSundsvalls OK34:59+3:1010:51
3Maja AhlströmVästerås SOK35:02+3:1310:52
4Edit KarlssonÄlvsby IF OK37:01+5:1211:29
5Nora WesterlundOK Nolaskogsarna37:14+5:2511:33
6Elsa LindahlHärnösands OK40:04+8:1512:26
7Lisa JakobssonSundsvalls OK40:22+8:3312:32
8Alice LarssonUmeå OK40:49+9:0012:40
9Nova AnundborgSidensjö IK41:13+9:2412:48
10Klara KivijärviOK Renen41:18+9:2912:49
11Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna41:47+9:5812:58
12Nora StafjordUmeå OK45:35+13:4614:09
13Stina LindholmSundsvalls OK47:28+15:3914:44
14Ebba AnderssonSundsvalls OK48:25+16:3615:02
15Emmy PalmFK Boken48:38+16:4915:06
16Lisa LarssonÄlvsby IF OK54:27+22:3816:54
17Ebba LindholmSundsvalls OK55:30+23:4117:14
18Hilja BerggrundUmeå OK1:06:49+35:0020:45
19Hanny EdströmHärnösands OK1:13:24+41:3522:47
20Evelina NilssonHögåkers OK1:18:13+46:2424:17
21Linn WennbergSkellefteå OK1:21:48+49:5925:24
Nora EngströmOK Nolaskogsarnaej start
Astrid RexSundsvalls OKej start

D14 Kort

2 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida LindmarkRobertsfors IK36:1612:57

H14

3 410 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar VikströmSundsvalls OK25:467:33
2Tore PalmgrenSundsvalls OK26:49+1:037:51
3Isak LundholmUmeå OK29:05+3:198:31
4Oskar ÅdahlUmeå OK29:46+4:008:43
5Jesper RamebäckUmeå OK31:40+5:549:17
6Marcus NilssonSkogslöparna32:58+7:129:40
7Erik ByströmOK Nolaskogsarna35:46+10:0010:29
8Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK39:06+13:2011:27
9Svante SirviöUmeå OK40:46+15:0011:57
10Max StigenlövHögåkers OK41:49+16:0312:15
11Simon MarkströmOK Renen43:37+17:5112:47
12Jonatan HälldalSkogslöparna47:11+21:2513:50
13Filip NordströmSkogslöparna1:00:49+35:0317:50
14Elias SöderlundSkogslöparna1:01:21+35:3517:59
15Anton HedströmOK Renen1:02:29+36:4318:19
16Jakob ErikssonUmedalens IF1:19:52+54:0623:25
17Hampus BjörckUmeå OK1:20:37+54:5123:38
Rasmus ErikssonUmeå OKej godkänd
Andreas SvenssonSK Björnenej start

D12

2 800 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liv PaulerSkogslöparna31:0711:06
2Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna31:12+0:0511:08
3Elina Lingbro DömstedtUmeå OK32:21+1:1411:33
4Emmy KärrlanderUmedalens IF35:07+4:0012:32
5Tuva SirviöUmeå OK36:20+5:1312:58
6Maja LundholmUmeå OK36:57+5:5013:11
7Frida HägglundOK Nolaskogsarna37:02+5:5513:13
8Tyra LarssonIFK Umeå38:03+6:5613:35
9Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna39:55+8:4814:15
10Stina LindmarkRobertsfors IK40:57+9:5014:37
11Saga RydbergUmeå OK43:30+12:2315:32
12Ella LindmarkRobertsfors IK44:45+13:3815:58
13Nova StattinHärnösands OK45:01+13:5416:04
14Tua RönnlundIFK Umeå50:10+19:0317:55
15Moa LundgrenVittjärvs IK57:20+26:1320:28
16Hilma VikströmUmeå OK1:08:18+37:1124:23

H12

2 800 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto TimbyUmeå OK20:117:12
2Tim LundbergOK Renen20:34+0:237:20
3Tom WeihartHestra IF20:52+0:417:27
4Wilmer RexSundsvalls OK21:38+1:277:43
5Liam HälldalSkogslöparna23:35+3:248:25
6Nils EngbergHärnösands OK24:13+4:028:38
7Joel ByströmOK Nolaskogsarna30:00+9:4910:42
8Seth NordinLycksele IF43:01+22:5015:21
9Vigon BerggrundUmeå OK45:41+25:3016:18
10Titan AnundborgSidensjö IK47:44+27:3317:02
Phillip WikHärnösands OKej godkänd
Adrian WidmarkUmeå OKej godkänd
Edvard SvenssonSK Björnenej start

D10

2 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PaulerSkogslöparna15:237:32
2Theia AnundborgSidensjö IK17:28+2:058:33
3Hanna WoxlinSkogslöparna17:50+2:278:44
4Ella HedströmOK Renen18:56+3:339:16
5Tova HolmbergBergnäsets AIK19:28+4:059:32
6Ella NordströmSkogslöparna20:53+5:3010:14
7Alice StigenlövHögåkers OK22:03+6:4010:48
8Klara PalmFK Boken25:15+9:5212:22
9Moa TimbyUmeå OK28:08+12:4513:47

H10

2 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eskil EngbergHärnösands OK14:437:12
2Martin NilssonSkogslöparna16:14+1:317:57
3Alex AnderssonSundsvalls OK17:20+2:378:29
4Jakob EngströmHärnösands OK17:30+2:478:34
5Isak JohanssonUmeå OK18:00+3:178:49
6Alexander WikHärnösands OK18:06+3:238:52
7Martin LarssonÄlvsby IF OK18:16+3:338:57
8Hugo DanielssonLycksele IF20:58+6:1510:16
9Manfred NordinLycksele IF21:00+6:1710:17
10Lukas ErikssonUmeå OK21:14+6:3110:24
11Valter VikströmUmeå OK30:47+16:0415:05
12Edvin HellmanHögåkers OK35:42+20:5917:30

D40

5 180 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina AbramssonWilhelmina OK45:438:49
2Frida PalmFK Boken47:06+1:239:05
3Jenny BergOK Ravinen48:05+2:229:16
4Susanna EdströmHärnösands OK48:23+2:409:20
5Camilla SjöbergIFK Umeå52:16+6:3310:05
6Marie-Louise EngbergHärnösands OK57:50+12:0711:09
7Monika WesterlundOK Nolaskogsarna1:03:36+17:5312:16
8Malin LindmarkRobertsfors IK1:04:35+18:5212:28
9Jenny UnanderSundsvalls OK1:10:28+24:4513:36
10Karin KarlssonÄlvsby IF OK1:14:04+28:2114:17
11Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:46:34+1:00:5120:34
Kerstin LarssonIFK Umeåej start

H40

6 690 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tom QuayleOK Nolaskogsarna51:437:43
2Peter WoxlinSkogslöparna51:58+0:157:46
3Jan JohanssonIFK Umeå53:20+1:377:58
4Jonas HälldalSkogslöparna54:34+2:518:09
5Torbjörn EngbergHärnösands OK56:59+5:168:31
6Andreas LundholmUmeå OK57:31+5:488:35
7Mattias LindmarkRobertsfors IK59:41+7:588:55
8Stefan GyllenbergLugnviks IF1:01:21+9:389:10
9Henrik SundblomRånäs OK1:01:36+9:539:12
10Per StenbergIFK Umeå1:04:36+12:539:39
Rikard LarssonÄlvsby IF OKej godkänd

D45

4 710 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LindgrenVästerås SOK48:0810:13
2Anna KårénSundsvalls OK52:23+4:1511:07
3Jenny RönnlundStöcksjö IS56:03+7:5511:54
4Malena AhlströmVästerås SOK57:51+9:4312:16
5Catarina LarssonVästerås SOK1:06:15+18:0714:03
6Lena AnderssonSundsvalls OK1:15:03+26:5515:56
Clary RexSundsvalls OKej start
Annika ManniUmedalens IFej start

H45

6 690 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas IvarssonOK Hammaren59:328:53
2Håkan PalmFK Boken1:02:10+2:389:17
3Per MolinHärnösands OK1:03:03+3:319:25
4Torbjörn AnderssonSundsvalls OK1:08:30+8:5810:14
5Stefan NilssonHögåkers OK1:10:16+10:4410:30
6Stefan KärrlanderUmedalens IF1:13:19+13:4710:57
7Håkan KarlssonÄlvsby IF OK1:17:02+17:3011:30
8Thomas BjörnuddVännäs OK1:20:26+20:5412:01
9Marek FilickoOK Lokomotiva Pardubice1:23:25+23:5312:28
10Per-Johan JosefssonSkogslöparna1:26:14+26:4212:53
11Ulf LindahlHärnösands OK1:32:02+32:3013:45
12Mattias LundgrenVittjärvs IK1:34:48+35:1614:10
13Peter LundbergOK Renen1:42:21+42:4915:17
14David LindgrenVästerås SOK1:59:15+59:4317:49
Thomas RexSundsvalls OKej godkänd
Johannes StötzelWilhelmina OKej godkänd
Mats LundbäckJärfälla OKej godkänd
Per EdströmHärnösands OKej start
Mikael LindmarkSkellefteå OKej start

D50

4 340 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Madeleine LimparAttunda OK42:199:45
2Pia LindholmSundsvalls OK43:25+1:0610:00
3Anna BacklundOK Södertörn46:46+4:2710:46
4Gunnel RaskSigtuna OK52:33+10:1412:06
5Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb54:57+12:3812:39
6Helena KönigssonRobertsfors IK55:05+12:4612:41
7Susanne MikaelssonHusums IF OK1:03:13+20:5414:33
8Anna-Lena LindströmOK Nolaskogsarna1:04:15+21:5614:48

H50

5 240 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohannessonRonneby OK37:027:04
2Peter WestinVittjärvs IK37:51+0:497:13
3Frans WickbomI 19 IF41:55+4:537:59
4Ulf HägglundSkellefteå OK42:04+5:028:01
5Clas EngströmOK Nolaskogsarna48:04+11:029:10
6Ingvar IsakssonSeskarö IF49:00+11:589:21
7Sven ÖrnerlingOK Renen49:59+12:579:32
8Mats AnderssonOK Orion50:16+13:149:35
9Christer MikaelssonHusums IF OK52:56+15:5410:06
10Magnus LarssonVästerås SOK53:27+16:2510:12
11Ulf K. RaskSigtuna OK54:05+17:0310:19
12Anders HolmqvistSnättringe SK54:30+17:2810:24
13Joakim AhlströmVästerås SOK57:40+20:3811:00
14Hjalmar LaudonVännäs OK1:01:33+24:3111:44
15Urban BlombergLycksele IF1:05:18+28:1612:27
16Torgny NäslundSkogslöparna1:12:15+35:1313:47
17Roland LarssonGammelstads IF1:14:56+37:5414:18
18Göran KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb1:20:24+43:2215:20
Anders LindholmSundsvalls OKej godkänd

D55

4 340 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa SundbergOK Södertörn51:3411:52
2Cecilia HenfridssonUmeå OK52:56+1:2212:11
3Eva WalheimRobertsfors IK53:35+2:0112:20
4Pia BoudrieVäsby OK57:49+6:1513:19
5Inger EdinSidensjö IK1:03:32+11:5814:38
6Brita NilssonOK Linné1:05:44+14:1015:08
7Annica NylundUmeå OK1:13:07+21:3316:50
8Kerstin BjörnegrenVäsby OK1:48:23+56:4924:58

H55

5 180 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna39:527:41
2Ove LernåKalmar OK42:13+2:218:08
3Mats WalheimRobertsfors IK43:30+3:388:23
4Lars GerhardssonAttunda OK46:49+6:579:02
5Fredrik SalénOK Renen47:50+7:589:14
6Mikael YngvessonRobertsfors IK47:51+7:599:14 Ladda ner rutt i gpx-format
7Per-Olov SjöströmVästerås SOK51:09+11:179:52
8Sture NorénÄlvsby IF OK58:00+18:0811:11
9Björn LundstenVittjärvs IK1:03:39+23:4712:17
10Lennart StrandbergSkogslöparna1:14:20+34:2814:21

D60

3 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kii KorhonenOunasvaaran Hiihtoseura44:5513:54
2Katarina KvickSkogslöparna48:44+3:4915:05
3Angela NilssonSkellefteå OK52:43+7:4816:19
3Lena SjöströmUmeå OK52:43+7:4816:19

H60

4 890 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen EdinSidensjö IK41:578:34
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK57:30+15:3311:45
3Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK1:02:02+20:0512:41
4Hans-Erik GrenholmWilhelmina OK1:33:13+51:1619:03

D65

3 230 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva FeilSkellefteå OK55:1517:06
2Lena JakobssonVästerås SOK56:32+1:1717:30
3Carin NordinSkogslöparna1:03:35+8:2019:41
4Britt-Marie OlofssonSidensjö IK1:05:27+10:1220:15
5Ulla Britt SundinSkogslöparna1:17:14+21:5923:54
6Lisbeth ArvidssonHögåkers OK1:32:47+37:3228:43
Lena StenbergIFK Umeåej godkänd

H65

4 890 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK44:499:09 Ladda ner rutt i gpx-format
2Signar ErikssonStöcksjö IS48:35+3:469:56
3Arne JohanssonOK Ravinen49:02+4:1310:01
4Berndt StenbergIFK Umeå51:56+7:0710:37
5Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna1:07:13+22:2413:44
6Robert SvartholmGammelstads IF1:08:44+23:5514:03
7Per SundinSkogslöparna1:09:42+24:5314:15
8Björn OlofssonSidensjö IK1:14:08+29:1915:09
9Peter LorentzsonSundsvalls OK1:22:22+37:3316:50
Henry PilstålOK Renenej godkänd
Jan LindelöfSeskarö IFej start

D70

2 760 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann PerssonPiteå IF Orienteringsklubb39:5114:26
2Gunilla RosénStöcksjö IS42:46+2:5515:29
3Britt-marie JohanssonStöcksjö IS45:07+5:1616:20
4Inger LorentzsonSundsvalls OK46:19+6:2816:46
5Anne-Marie ByströmSidensjö IK56:12+16:2120:21
6Barbro LundqvistLångvikens OK1:08:08+28:1724:41
Gun EdströmOK Nipanej godkänd

H70

4 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matts EngvallBodens Bandyklubb OS46:4711:27
2Kjell HemmyrStöcksjö IS55:27+8:4013:35
3Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS55:43+8:5613:39
4Ove VesterbergLycksele IF56:49+10:0213:55
5Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS58:40+11:5314:22
6Bertil NordinSkogslöparna1:01:28+14:4115:03
7Conny LagerskogArvidsjaurs OK1:01:39+14:5215:06
8Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK1:04:17+17:3015:45
9Stig BlidefalkOK Nipan1:15:22+28:3518:28
10Olle RosénStöcksjö IS1:45:17+58:3025:48
Hardy PaulssonUmeå OKej start

H75

3 230 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LundqvistLångvikens OK38:4111:58
2Sten ErikssonOK Branten43:15+4:3413:23
3Bo JonssonBolidens SK50:37+11:5615:40
4Lars LindKramfors-Alliansen55:13+16:3217:05
5Göran EnkvistSkellefteå OK58:52+20:1118:13
6Runar MarktinVidsels IK1:02:36+23:5519:22
Torsten VestmanOK Nolaskogsarnaej godkänd
Göran BergSundsvalls OKej start

Inskolning

1 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Gillis AbramssonWilhelmina OKfullföljt
Sverker AbramssonWilhelmina OKfullföljt
Emma ByströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Alexander EmdinUmeå OKfullföljt
Linus QuayleOK Nolaskogsarnafullföljt

U1

1 930 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel SamuelssonUmeå OK15:478:10
2Ted LindmarkRobertsfors IK16:15+0:288:25
3Axel LarssonIFK Umeå16:40+0:538:38
4Märta ÖstbergUmeå OK18:33+2:469:36
5Torunn OtterbjörkUmeå OK18:36+2:499:38
6EBBA SAMUELSSONUmeå OK20:09+4:2210:26
7Hjalmar RutqvistIFK Umeå21:15+5:2811:00
8Hampus DanielssonLycksele IF21:18+5:3111:02
9Jonathan EngströmHärnösands OK21:29+5:4211:07
10Ossian NordinLycksele IF21:45+5:5811:16
11Erik Lingbro DömstedtUmeå OK22:22+6:3511:35
12Hugo RydbergUmeå OK25:31+9:4413:13
13Hannes HägglundOK Nolaskogsarna25:44+9:5713:20
14Knut HolmbergBergnäsets AIK29:05+13:1815:04
15Edvin WesterSkogslöparna31:57+16:1016:33
16Liam MolanderHögåkers OK33:10+17:2317:11
17Lovisa NilssonHögåkers OK33:40+17:5317:26
18Sally ArvidssonSkogslöparna35:29+19:4218:23
19Tage EnglenVännäs OK41:40+25:5321:35
Iris ÅgrenIFK Umeåej godkänd
Melker ErikssonLycksele IFej godkänd
Melinda ErikssonLycksele IFej godkänd
Elsa WoxlinSkogslöparnaej start
Elsa VikströmUmeå OKej start

U2

2 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil SehlstedtIFK Umeå14:457:13
2Elmer NordlanderHärnösands OK19:51+5:069:43
3Emelia CarlströmFK Boken23:02+8:1711:17
4Elsa TrägårdhIFK Umeå24:33+9:4812:02
5Linnea NeusselWilhelmina OK24:36+9:5112:03
6Hanna NeusselWilhelmina OK24:38+9:5312:04
7Klara LundinUmedalens IF27:45+13:0013:36
8Pelle NeusselWilhelmina OK28:20+13:3513:53 Ladda ner rutt i gpx-format
9Ture NordgrenHärnösands OK29:10+14:2514:17
10Tyra StattinHärnösands OK32:07+17:2215:44
11Anton CarlströmFK Boken40:54+26:0920:02
Karin BrännströmRobertsfors IKej godkänd

Öppen motion 1

2 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina SamuelssonUmeå OK17:448:41
2Kristina PerssonSkogslöparna25:41+7:5712:35
3Isabella EmdinUmeå OK27:30+9:4613:28
4Loke SundbergOK Södertörn43:39+25:5521:23

Öppen motion 2

2 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael AnundborgSidensjö IK29:5510:14

Öppen motion 3

2 800 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marlene KarlssonUmeå OK29:0010:21
2Elina NilssonVännäs OK30:08+1:0810:45
3Oskar WallbergVännäs OK35:19+6:1912:36
4Klara LugnérSkellefteå OK36:06+7:0612:53
5Elin LugnérSkellefteå OK36:10+7:1012:55
6Roger ErikssonOK Nolaskogsarna36:59+7:5913:12
7Emmi ErikssonUmeå OK39:27+10:2714:05
8Kristina ErikssonUmeå OK39:50+10:5014:13
9Elmina MolinHärnösands OK40:03+11:0314:18
10Ingrid MolinHärnösands OK40:08+11:0814:20
11Marlene HälldalSkogslöparna41:43+12:4314:53
12Maria DanielssonLycksele IF43:00+14:0015:21
13Monica JohanssonÄlvsby IF OK43:20+14:2015:28
14Matilda KarlssonUmeå OK44:06+15:0615:45
15Edvin LundinUmedalens IF1:09:12+40:1224:42
16Camilla AnderssonOK Nolaskogsarna1:09:25+40:2524:47
17Enis cherifUmedalens IF1:10:13+41:1325:04
Kerstin ErikssonUmedalens IFej godkänd

Öppen motion 4

3 550 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lillemor ErikssonOK Nolaskogsarna39:4911:12
2Christine HedströmOK Renen41:20+1:3111:38
3Susanne JohannessonRonneby OK44:35+4:4612:33
4Maja BjörkhagenVittjärvs IK44:53+5:0412:38
5Ellen WikstenGävle OK46:55+7:0613:12
6Petra SöderlundSkogslöparna54:36+14:4715:22
7Sara KimUmedalens IF56:06+16:1715:48
8Lars ÅbergUmeå OK1:04:37+24:4818:12

Öppen motion 5

3 410 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger KarlssonUmeå OK40:0011:43
2Martin LindmarkRobertsfors IK42:23+2:2312:25
3Kenneth JuliussonArvidsjaurs OK42:41+2:4112:31
4Linda SandbladUmeå OK46:25+6:2513:36
5Johan DanielssonLycksele IF46:28+6:2813:37
6Johan EngströmHärnösands OK46:38+6:3813:40
7Mikael LarssonIFK Umeå47:01+7:0113:47
8Jessica LindmarkRobertsfors IK48:13+8:1314:08
9Tomas NordinLycksele IF48:20+8:2014:10
10Hans NordströmSkogslöparna53:03+13:0315:33
11Ove PerssonUmeå OK55:29+15:2916:16
12Lena LundstenVittjärvs IK59:22+19:2217:24
13Tony ElingstamSkellefteå OK1:00:01+20:0117:36
14Jennie ErikssonLycksele IF1:00:20+20:2017:41
15Sarah DjärvHärnösands OK1:03:17+23:1718:33
16Emma RolfssonRobertsfors IK1:03:55+23:5518:44
17Anders ForsgrenKlubblös1:07:33+27:3319:48
18Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK1:08:53+28:5320:12
19Eva SkyttnerLjusdals OK1:09:20+29:2020:19
20Karin SvartholmGammelstads IF1:11:49+31:4921:03
21Kristin GunnarssonKlubblös1:14:43+34:4321:54
22Elin DjurbergBergnäsets AIK1:20:05+40:0523:29
23Stina TelhammerOK Nolaskogsarna1:24:13+44:1324:41
24Kristina BäckArboga OK1:27:45+47:4525:43
25Mattias NordlanderHärnösands OK1:37:39+57:3928:38
26Jonas LundinUmedalens IF2:03:15+1:23:1536:08
Annika SvenssonSK Björnenej start
Lars-Åke SvenssonSK Björnenej start
Maria KarlssonPiteå IF Orienteringsklubbej start

Öppen motion 6

5 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik LundströmOK Renen1:01:2212:07
2Magnus NordgrenHärnösands OK1:02:08+0:4612:16
3Krister RosendahlOK Renen1:03:22+2:0012:31
4Anders LöfgrenUmedalens IF1:10:23+9:0113:54
5Mats HedströmOK Renen1:15:53+14:3114:59
6Fredrik SamuelssonUmeå OK1:19:19+17:5715:40
7Linda LundbergOK Renen1:37:51+36:2919:20
8Eva LefflerOK Renen1:53:11+51:4922:22

Öppen motion 7

3 230 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SvedeliusIFK Umeå26:348:13
2Anna HolmgrenIFK Umeå33:54+7:2010:29
3Matts StrandbergStöcksjö IS40:31+13:5712:32
4Karin LarssonUmeå OK41:23+14:4912:48
5Louise WoxlinSkogslöparna41:24+14:5012:49
6Boel SundbergOK Södertörn41:45+15:1112:55
7Agneta HolmgrenBergnäsets AIK42:40+16:0613:12
8Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK43:35+17:0113:29
9Matilda DammvikStora Tuna OK44:30+17:5613:46
10Åsa HägglundOK Nolaskogsarna44:53+18:1913:53
11Erika FältmanLeksands OK46:39+20:0514:26
12Ulrika BergströmSK Björnen47:17+20:4314:38
13Tilde BacklundOK Södertörn49:46+23:1215:24
14Per RogneIK Hakarpspojkarna50:11+23:3715:32
15Karin ÅkermanVästerås SOK52:53+26:1916:22
16Torbjörn HornlidenUmedalens IF53:04+26:3016:25
17Emma LundholmUmeå OK53:48+27:1416:39
18Stefan ErikssonUmedalens IF56:47+30:1317:34
19Anna AhlströmLugnviks IF58:16+31:4218:02
20Maria HolmbergBergnäsets AIK1:00:06+33:3218:36
21Sven StigenlövHögåkers OK1:07:14+40:4020:48
22Peter LugnérSkellefteå OK1:07:18+40:4420:50
23Lars EdströmOK Nipan1:08:39+42:0521:15
24Erik SvedeliusHögåkers OK1:12:43+46:0922:30
25Yvonne NäslundSkogslöparna1:13:59+47:2522:54
26Thea HolmgrenUmeå OK1:14:07+47:3322:56
27Kristina KivijärviOK Renen1:30:43+1:04:0928:05
28Petra LundbäckJärfälla OK1:36:55+1:10:2130:00
28Karolina Kollenmark-AnderssonKlubblös1:36:55+1:10:2130:00
Staffan JacobsonOK Kroppefjällej godkänd
Björn ByströmOK Nolaskogsarnaej start

Öppen motion 8

4 890 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan ForsbergHögåkers OK40:148:13
2Peter JunevikLeksands OK45:11+4:579:14
3Jens WestinSkogslöparna47:57+7:439:48
4Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna50:53+10:3910:24
5Patrik WennbergSkellefteå OK51:09+10:5510:27
6Lars-Ola ForsgrenOK Nolaskogsarna52:08+11:5410:39
7Peter WilhelmssonKarlskrona SOK53:17+13:0310:53
8Ann-Sofi KarlssonGävle OK53:34+13:2010:57
9Bert ForsbergHögåkers OK55:08+14:5411:16
10Julia AnderssonIFK Umeå55:43+15:2911:23
11Roger KrohnFältjägarnas IF58:54+18:4012:02
12Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna1:03:41+23:2713:01
13Louise HaneUmeå OK1:07:34+27:2013:49
14Mattias KarlssonUmeå OK1:19:29+39:1516:15
15Kjell HenrikssonSeskarö IF1:44:06+1:03:5221:17
Mikael NilssonSkogslöparnaej start

Öppen motion 9

7 950 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil NilssonUmeå OK1:01:197:42
2Christian SpoerryUmeå OK1:06:20+5:018:20
3Erik MagnussonOK Nolaskogsarna1:08:31+7:128:37
4Olof MalmbergIFK Umeå1:09:32+8:138:44
5Philip PålssonSkåneslättens OL1:10:27+9:088:51
6Stefan BerglinKarlskrona SOK1:12:51+11:329:09
7Tomas JohanssonIFK Umeå1:13:22+12:039:13
8Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna1:14:11+12:529:19
9Per RönnlundIFK Umeå1:14:28+13:099:22
10Dag StridhOK Nolaskogsarna1:14:51+13:329:24
11Martin HolmbergBergnäsets AIK1:26:39+25:2010:53
12Magnus SellstedtSelånger SOK1:31:03+29:4411:27
13Jonas SöderlundSkogslöparna1:34:17+32:5811:51
14Stina PerssonUmeå OK1:39:25+38:0612:30
15Jonas PetersonIFK Umeå1:48:29+47:1013:38

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser