Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Västerbottens 3-dagars + För-USM, dag 3, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Västerbottens 3-dagars + För-USM, dag 3, medel
Arrangörsorganisation: Umeå OK
Datum: söndag 28 maj 2017

D21 Elit

4 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF33:427:39
2Åsa OtterbjörkUmeå OK37:41+3:598:33
3Klara YngvessonUmeå OK38:47+5:058:48
4Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering38:49+5:078:49
5Hanna BarkegrenOK Kåre40:06+6:249:06
6Susanne RutqvistIFK Umeå42:32+8:509:40
7Maria ArvidssonKalmar OK43:08+9:269:48
8Hanne ManderbackaTurun Suunnistajat44:46+11:0410:10
9Camilla SjöbergIFK Umeå46:48+13:0610:38
10Anna ArvidssonKalmar OK47:51+14:0910:52
11Karin NordlundOK Linné48:12+14:3010:57
12Elin FältmanLeksands OK48:51+15:0911:06
13Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna49:18+15:3611:12
14Agnes RosendahlOK Renen50:44+17:0211:31
15Elina MikaelssonOK Nolaskogsarna52:52+19:1012:00
Freja VredinUmeå OKej start
Elina RönnlundIFK Umeåej start
Signe RosendahlOK Renenej start
Annie ForsbergOK Ravinenej start

H21 Elit

5 450 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik NordbergBergnäsets AIK33:106:05
2Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna34:36+1:266:20
3Erik BerzellJärla Orientering34:48+1:386:23
4Börje PaulerSkogslöparna34:50+1:406:23
5Josef NordlundOK Linné34:56+1:466:24
6Erik PetterssonOK Denseln34:59+1:496:25
7Hans PerssonIFK Umeå35:03+1:536:25
8Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarna35:12+2:026:27
9Sixten WalheimOK Rodhen35:46+2:366:33
10Mikael AnderssonOK Kolmården36:33+3:236:42
11Jakob OdebladIFK Umeå36:35+3:256:42
12Daniel RoosAttunda OK36:51+3:416:45
13Gustav NordströmGävle OK37:18+4:086:50
14Stefan SjölundSkogslöparna37:24+4:146:51
15Erik LindgrenKFUM Örebro OK38:00+4:506:58
16Olov VikströmSundsvalls OK38:13+5:037:00
17Jan JohanssonIFK Umeå39:51+6:417:18
18Tobias KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb40:36+7:267:26
19Albert AskengrenBergnäsets AIK41:35+8:257:37
20Brent GodmanGotlands Bro OK41:43+8:337:39
21Fredrik ÅhmanIFK Umeå42:17+9:077:45
22Mattias JohanssonBergnäsets AIK44:18+11:088:07
23Isak ForsbergHögåkers OK47:30+14:208:42
24Aleksandr ManoilovJärfälla OK48:18+15:088:51
25Per SundholmOK Nolaskogsarna53:06+19:569:44
26Martin HolmbergBergnäsets AIK55:45+22:3510:13
27Anton StrandbergSkogslöparna56:15+23:0510:19
28Stefan HertilOK Denseln57:54+24:4410:37
Arvid StrandbergSkogslöparnaej godkänd
David LundstenVittjärvs IKej godkänd
Erik BlomgrenStora Tuna OKej start
Mikael LindmarkSkellefteå OKej start
Niklas FriesUmeå OKej start

H20 Elit

4 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus WickbomBergnäsets AIK30:366:30
2Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna30:49+0:136:33
3Robin SalénBergnäsets AIK31:36+1:006:43
4Oskar ÖqvistBergnäsets AIK36:11+5:357:41
5Simon ErikssonUmeå OK37:06+6:307:53
6Jesper VikmanOK Nolaskogsarna37:26+6:507:57
7Martin PerssonÅrsunda IF38:47+8:118:15
8Emanuel NäslundSkogslöparna41:56+11:208:55
Vojtech BartosBergnäsets AIKej start
Nils HenrikssonBergnäsets AIKej start

D18 Elit

3 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinVittjärvs IK27:547:27
2Kristina FridmanVännäs OK42:02+14:0811:14
3Emma WibergSkogslöparna43:23+15:2911:35
4Evelina SöderlundSkogslöparna59:43+31:4915:58
Rebecca FahlgrenVittjärvs IKej start

H18 Elit

4 120 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin BjörnuddIFK Umeå28:567:01
2Andreas KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb31:19+2:237:36
3Måns ErikssonÖstersunds OK33:27+4:318:07
4Emil HornlidenUmedalens IF33:55+4:598:13
5Gabriel LarssonGammelstads IF36:34+7:388:52
6Truls LindholmSundsvalls OK38:23+9:279:18
7Albin NorénPiteå IF Orienteringsklubb39:06+10:109:29
8Adrian JohanssonOK Nolaskogsarna39:08+10:129:29
9Christian LindhSundbybergs IK42:49+13:5310:23
10Ingmar HolmerOK Nipan50:11+21:1512:10
Harald LarssonBergnäsets AIKej godkänd

D21 Kort

3 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ArvidssonSkogslöparna30:328:09
2Hanna KivijärviOK Renen41:02+10:3010:58
3Iza AnundborgSidensjö IK1:03:34+33:0216:59
Åsa PaulerSkogslöparnaej godkänd

D16

3 340 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin EdströmHärnösands OK26:197:52
2Ebba BerglinKarlskrona SOK27:37+1:188:16
3Elin BergOK Ravinen28:47+2:288:37
4Tove PetterssonOK Roxen30:00+3:418:58
5Petrina CostermansJärla Orientering30:10+3:519:01
5Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK30:10+3:519:01
7Anna JohnssonSkogspojkarnas OK30:40+4:219:10
8Alice PalmgrenSundsvalls OK31:02+4:439:17
9Ylva SandénOK Södertörn31:13+4:549:20
9Tilde EngbergHärnösands OK31:13+4:549:20
11Linda RennerOK Södertörn32:00+5:419:34
12Hanna JohannessonRonneby OK33:02+6:439:53
13Moa KarlssonStorviks IF33:25+7:0610:00
14Moa HjorthDomnarvets GOIF33:32+7:1310:02
15Magdalena NilssonHögåkers OK34:13+7:5410:14
16Alva RyttherVästerbergslagens OL35:14+8:5510:32
17Agnes KällströmSala OK35:36+9:1710:39
18Sofie FröjdSundsvalls OK35:44+9:2510:41
19Cecilia LindgrenOK Kåre35:48+9:2910:43
20Katarina NorrbyOK Södertörn36:06+9:4710:48
21Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK38:04+11:4511:23
22Tilda AnderssonTullinge SK38:28+12:0911:31
23Louise RamebäckUmeå OK39:53+13:3411:56
24Vera RolfssonSkarpnäcks OL40:14+13:5512:02
25Elin BjessmoBromma-Vällingby SOK41:01+14:4212:16
26Maja HolmgrenVästerås SOK41:13+14:5412:20
27Klara BolinTullinge SK41:48+15:2912:30
28Clara SpikLeksands OK41:56+15:3712:33
29Agnes KarlssonÄlvsby IF OK43:14+16:5512:56
30Smilla SandströmSkogslöparna44:21+18:0213:16
31Ellinor BjörklundJärfälla OK45:00+18:4113:28
32Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK47:53+21:3414:20
33Frida ArnessonSkarpnäcks OL48:33+22:1414:32
34Nickolina HedenlundTäby OK51:32+25:1315:25
35Lisa VogtVästerbergslagens OL53:41+27:2216:04
36Emelie WibergSkogslöparna1:00:17+33:5818:02
Lovisa JohanssonKarlskrona SOKej godkänd
Sara SundinWaxholms OKej godkänd
Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Tilda ÖstbergStora Tuna OKej godkänd
Hanna SvanbergOK Renenej start
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Elin UnanderSundsvalls OKej start
Ida JohnssonOK Kåreej start

H16

3 680 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper LidmarSnättringe SK23:476:27
2Benjamin NäslundSkogslöparna24:16+0:296:35
3Simon FriskGustavsbergs OK24:30+0:436:39
4Arvid WesterbergOK Kolmården25:08+1:216:49
5Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb25:13+1:266:51
6Viktor SvenskStora Tuna OK25:16+1:296:51
7Anton HänströmTäby OK27:16+3:297:24
8Johan LangerakJärfälla OK27:17+3:307:24
8Leo JohanssonOK Kolmården27:17+3:307:24
10Lucas FredmanOK Älvsjö-Örby27:20+3:337:25
11Anton SilierJärfälla OK27:39+3:527:30
12Jonatan StåhlSundbybergs IK27:55+4:087:35
13Johan CallebergSnättringe SK28:09+4:227:38
14Andreas NäslundVästerås SOK29:09+5:227:55
15Elias RöstinSöders-Tyresö29:30+5:438:00
16Gustav TräffNAIS Orienteringsklubb29:44+5:578:04
17Noa SjöstrandVästerås SOK29:52+6:058:06
18Gustav ÅmanOK Vilse 8730:48+7:018:22
19Casper VånsjöArboga OK31:00+7:138:25
20Victor SadaranganiJärla Orientering32:07+8:208:43
21Niklas SvenssonJärfälla OK32:12+8:258:45
22Oskar LundgrenVittjärvs IK34:20+10:339:19
23Edvin NilssonGotlands Bro OK34:31+10:449:22
24Albin LindgrenVisborgs OK34:49+11:029:27
25Pontus LindgrenVästerås SOK35:50+12:039:44
26Mattias LevinSvaide Roma SOK36:14+12:279:50
27Duncan RobertsonSvaide Roma SOK36:42+12:559:58
28Fredrik HanssonTäby OK37:29+13:4210:11
29Simon GiselssonRonneby OK38:12+14:2510:22
30Aron ThorénRonneby OK38:48+15:0110:32
31Mattias ÖsterdahlVisborgs OK42:44+18:5711:36
32Albin KårénSundsvalls OK44:52+21:0512:11
33Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö46:41+22:5412:41
34Jakob SjöbergGävle OK49:54+26:0713:33
35Mårten ErikssonUmedalens IF1:06:38+42:5118:06
Olof LjunggrenLinköpings OKej godkänd
Elias TidevallSkogsluffarnas OKej godkänd
Samuel StålnäbbDomnarvets GOIFej godkänd
Markus ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Emil BybergDomnarvets GOIFej godkänd
Albin BergerDomnarvets GOIFej godkänd
Max HoppeWaxholms OKej start

D15

3 290 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen26:027:54
2Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK28:56+2:548:47
3Klara AnderssonOK Orion29:57+3:559:06
4Tilda GolsäterKorsnäs IF OK30:12+4:109:10
5Matilda LindhSundbybergs IK30:23+4:219:14
6Klara AnderssonDomnarvets GOIF30:54+4:529:23
7Elsa NilssonDomnarvets GOIF31:27+5:259:33
8Nina PerssonHaninge SOK32:57+6:5510:00
9Ida HofstedtTäby OK33:01+6:5910:02
10Kajsa BogrenSundbybergs IK33:28+7:2610:10
11Agnes MalmgrenOckelbo OK33:41+7:3910:14
12Vilde Jonsson WoldSundbybergs IK34:35+8:3310:30
13Tove RingiOK Kåre34:49+8:4710:34
14Sara MöllerOK Södertörn34:55+8:5310:36
14Alice MarmelidOK Roxen34:55+8:5310:36
16Amelie JosefssonSkogslöparna35:12+9:1010:41
17Petronella HedenlundTäby OK35:30+9:2810:47
18Therese NilssonOK Österåker36:09+10:0710:59
19Lilian PalmHJS-Vansbro OK36:35+10:3311:07
20Sofia EdvardssonJärfälla OK36:37+10:3511:07
21Sofia PalmFK Boken36:59+10:5711:14
22Ester LaudonVännäs OK37:13+11:1111:18
23Tuva FalkSundbybergs IK38:17+12:1511:38
24Ellinor HambergJärfälla OK38:21+12:1911:39
25Kristina LindgrenVästerås SOK38:33+12:3111:43
26Cornelia IvarssonOK Hammaren39:03+13:0111:52
27Sanna HedbergOK Södertörn39:14+13:1211:55
28Ida LarssonVästerås SOK39:29+13:2712:00
28Julia NordlanderSundsvalls OK39:29+13:2712:00
30Alva LarssonUmeå OK39:57+13:5512:08
31Thea WennbergSkellefteå OK40:03+14:0112:10
32Ester OlofssonOK Storsjön40:28+14:2612:17 Ladda ner rutt i gpx-format
33Maja SandvikAttunda OK41:01+14:5912:28
34Amelie RajanIFK Lidingö SOK41:20+15:1812:33
35Emely WeihartHestra IF41:24+15:2212:35
36Hanna RothLinköpings OK41:40+15:3812:39
37Elin NetzOK Kolmården42:25+16:2312:53
38Ida HallinSurahammars SOK42:31+16:2912:55
39Linn KarlssonOK Vilse 8743:07+17:0513:06
40Tilda WigforssArboga OK44:13+18:1113:26
41Sara HertegrenJärfälla OK45:19+19:1713:46
42Karin WedmanVästerbergslagens OL45:42+19:4013:53
43Sofia DjerfVästerbergslagens OL46:01+19:5913:59
44Tove FrænellSundsvalls OK46:17+20:1514:04
45Siri BerglundLinköpings OK48:38+22:3614:46
46Katja LeicktTullinge SK49:03+23:0114:54
47Sofia LundkvistOK Vargen50:27+24:2515:20
48Alva KapplingOK Kolmården52:44+26:4216:01
49Malin HanssonTäby OK53:14+27:1216:10
50Moa EngströmOK Renen56:07+30:0517:03
51Emmie LindbäckOK Renen57:45+31:4317:33
52Linnea PerssonValbo AIF1:02:18+36:1618:56
52Jonna AlfredssonOK Roxen1:02:18+36:1618:56
Hanna RingRonneby OKej godkänd
Hanna LundgrenLinköpings OKej godkänd
Elsa ForsgrenVästerbergslagens OLej godkänd
Alice HallménJärfälla OKej start
Emma LiljeGävle OKej start

H15

3 370 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK23:036:50
2Simon JohanssonOK Kolmården23:19+0:166:55
3Melker NordgrenOK Kåre24:19+1:167:12
4Arvid KronmarKarlskrona SOK25:08+2:057:27
5Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK25:11+2:087:28
6Felix BäckstädeVisborgs OK25:36+2:337:35
7Henrik PetrisiVästerbergslagens OL25:39+2:367:36
8Henry SvensVästerbergslagens OL26:31+3:287:52
9Jonas CarlssonStora Tuna OK27:02+3:598:01
10Axel LundgrenSundsvalls OK27:11+4:088:03
11Arvid BlomsterRonneby OK27:19+4:168:06
12Albin LindskogOK Ravinen27:51+4:488:15
13Jakob NilssonUmeå OK28:18+5:158:23
14Erik Lidström LauriSnättringe SK28:22+5:198:25
15Ludvig SigrandOK Södertörn28:40+5:378:30
16Linus TäckOK Hammaren29:53+6:508:52
17Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb30:12+7:098:57
18Alfred LiljeströmGävle OK30:14+7:118:58
19Seth BorglundHärnösands OK30:24+7:219:01
19Tobias SnellOK Renen30:24+7:219:01
21Fredrik JunevikLeksands OK30:36+7:339:04
22Oskar SundblomRånäs OK31:00+7:579:11
23Karl GranathOK Kåre31:21+8:189:18
24Filip BäckArboga OK31:24+8:219:19
25Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK31:35+8:329:22
26Viktor HolmgrenUmeå OK32:01+8:589:30
27Hannes LindahlSundsvalls OK32:25+9:229:37
28Tamás SzütsVästerås SOK33:10+10:079:50
29Martin RinnbäckOK Ravinen33:59+10:5610:05
30Martin SandqvistVästerås SOK34:12+11:0910:08
31Albin HainkeSnättringe SK34:26+11:2310:13
32Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna35:37+12:3410:34
32Tor RönnestrandFrösö IF35:37+12:3410:34
34John WolgastSnättringe SK35:49+12:4610:37
35Malte EvebornOK Roxen36:03+13:0010:41
36Hugo FriskVästerås SOK36:48+13:4510:55
37Manne HammarbergJärfälla OK36:58+13:5510:58
38Arvid HenningHärnösands OK37:19+14:1611:04
39Lukas WernerIFK Lidingö SOK41:26+18:2312:17
40Vincent WippJärla Orientering42:04+19:0112:28
41Jon TrägårdhIFK Umeå42:45+19:4212:41
42Lukas JohanssonSundsvalls OK42:58+19:5512:44
43Erik JohnssonOK Kolmården44:56+21:5313:20
44Erik NilssonDalaportens OL56:03+33:0016:37
45Samuel JohanssonOK Nolaskogsarna1:02:03+39:0018:24
Albin EronnLinköpings OKej godkänd
Erik BrandtDomnarvets GOIFej godkänd
Axel MålargårdTäby OKej start
Emil AhlströmVästerås SOKej start
Ludvig JarlemarkIFK Lidingö SOKej start

D14

2 890 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin LjungemyrOK Kolmården20:357:07
2Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb22:04+1:297:38
3Linnea LundOK Kolmården22:05+1:307:38
4Irmelie EnströmSundsvalls OK24:12+3:378:22
5Elin KjellmanLinköpings OK24:23+3:488:26
6Elsa LindahlHärnösands OK25:08+4:338:41
7Maja AhlströmVästerås SOK25:44+5:098:54
8Edit KarlssonÄlvsby IF OK26:56+6:219:19
9Nora WesterlundOK Nolaskogsarna27:19+6:449:27
10Nora StafjordUmeå OK27:56+7:219:39
11Lisa JakobssonSundsvalls OK28:26+7:519:50
12Emmy PalmFK Boken29:07+8:3210:04
13Ebba AnderssonSundsvalls OK29:29+8:5410:12
14Nova AnundborgSidensjö IK30:03+9:2810:23
15Lisa LarssonÄlvsby IF OK31:00+10:2510:43
16Linn WennbergSkellefteå OK32:40+12:0511:18
17Evelina NilssonHögåkers OK32:52+12:1711:22
18Sara WänströmFinspångs SOK35:27+14:5212:15
19Alice LarssonUmeå OK36:48+16:1312:44
20Ebba LindholmSundsvalls OK39:07+18:3213:32
21Hilja BerggrundUmeå OK41:41+21:0614:25
22Hanny EdströmHärnösands OK42:55+22:2014:51
23Klara KivijärviOK Renen44:31+23:5615:24
Kristin HerberthsonLinköpings OKej godkänd
Stina LindholmSundsvalls OKej godkänd
Fanny ÖstlundOK Kolmårdenej godkänd
Nora EngströmOK Nolaskogsarnaej start
Astrid RexSundsvalls OKej start

H14

2 890 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak LundholmUmeå OK18:196:20
2Oskar VikströmSundsvalls OK19:05+0:466:36
3Tore PalmgrenSundsvalls OK19:21+1:026:41
4Rasmus ErikssonUmeå OK20:06+1:476:57
5Sverre RöjgårdOK Kolmården20:13+1:546:59
6Simon MarkströmOK Renen20:19+2:007:01
7Jesper RamebäckUmeå OK21:01+2:427:16
8Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK21:16+2:577:21
9Erik ByströmOK Nolaskogsarna23:11+4:528:01
10Marcus NilssonSkogslöparna23:48+5:298:14
11Oskar ÅdahlUmeå OK24:24+6:058:26
12Elias LanttoSK Björnen24:50+6:318:35
13Jonatan HälldalSkogslöparna26:09+7:509:02
14Svante SirviöUmeå OK26:34+8:159:11
15Carl HedegårdOK Kolmården27:50+9:319:37
16Max StigenlövHögåkers OK28:30+10:119:51
17Anton HedströmOK Renen40:04+21:4513:51
18Elias SöderlundSkogslöparna46:21+28:0216:02
Jakob ErikssonUmedalens IFej godkänd
Hampus BjörckUmeå OKej start
Måns BjörnskiöldOK Roxenej start
Andreas SvenssonSK Björnenej start
Isak LidmanUmeå OKej start

D12

2 290 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyra LarssonIFK Umeå18:218:00
2Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna18:45+0:248:11
3Emmy KärrlanderUmedalens IF19:01+0:408:18
4Liv PaulerSkogslöparna21:33+3:129:24
5Tuva SirviöUmeå OK21:39+3:189:27
6Frida HägglundOK Nolaskogsarna21:56+3:359:34
7Saga RydbergUmeå OK24:11+5:5010:33
8Ella LindmarkRobertsfors IK24:42+6:2110:47
9Tua RönnlundIFK Umeå24:51+6:3010:51
10Elina Lingbro DömstedtUmeå OK24:57+6:3610:53
11Ida ÅströmUmeå OK27:01+8:4011:47
12Nova StattinHärnösands OK30:24+12:0313:16
13Hilma VikströmUmeå OK31:44+13:2313:51
14Moa LundgrenVittjärvs IK32:28+14:0714:10
Maja LundholmUmeå OKej start

H12

2 290 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto TimbyUmeå OK13:365:56
2Tim LundbergOK Renen14:18+0:426:14
3Tom WeihartHestra IF14:21+0:456:15
4Liam HälldalSkogslöparna14:33+0:576:21
5Nils EngbergHärnösands OK15:52+2:166:55
6Seth NordinLycksele IF18:28+4:528:03
7Joel ByströmOK Nolaskogsarna22:20+8:449:45
8Adrian WidmarkUmeå OK23:15+9:3910:09
9Titan AnundborgSidensjö IK27:19+13:4311:55
10Victor VikmanOK Nolaskogsarna51:36+38:0022:31
Edvard SvenssonSK Björnenej start
Vigon BerggrundUmeå OKej start
Wilmer RexSundsvalls OKej start

D10

2 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna WoxlinSkogslöparna15:186:57
2Ida PaulerSkogslöparna16:47+1:297:37
3Ella HedströmOK Renen18:18+3:008:19
4Moa TimbyUmeå OK18:21+3:038:20
5Tova HolmbergBergnäsets AIK18:27+3:098:23
6Theia AnundborgSidensjö IK18:48+3:308:32
7Alice StigenlövHögåkers OK19:38+4:208:55
8Klara PalmFK Boken24:32+9:1411:09

H10

2 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eskil EngbergHärnösands OK12:555:52
2Martin NilssonSkogslöparna13:41+0:466:13
3Lukas ErikssonUmeå OK17:16+4:217:50
4Hugo DanielssonLycksele IF17:21+4:267:53
5Alex AnderssonSundsvalls OK18:14+5:198:17
6Manfred NordinLycksele IF19:27+6:328:50
7Isak JohanssonUmeå OK19:53+6:589:02
8Alexander WikHärnösands OK22:55+10:0010:24
9Valter VikströmUmeå OK25:49+12:5411:44
10Edvin HellmanHögåkers OK29:08+16:1313:14
11Martin LarssonÄlvsby IF OK30:43+17:4813:57

D40

3 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanna EdströmHärnösands OK35:079:14
2Frida PalmFK Boken35:24+0:179:18
3Monika WesterlundOK Nolaskogsarna41:38+6:3110:57
4Jenny UnanderSundsvalls OK44:56+9:4911:49
5Marie-Louise EngbergHärnösands OK45:43+10:3612:01
6Karin KarlssonÄlvsby IF OK52:03+16:5613:41
Kerstin LarssonIFK Umeåej start

H40

4 130 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas HälldalSkogslöparna30:227:21
2Torbjörn EngbergHärnösands OK30:46+0:247:26
3Stefan GyllenbergLugnviks IF33:54+3:328:12
4Mattias LindmarkRobertsfors IK34:16+3:548:17
5Peter WoxlinSkogslöparna34:28+4:068:20
6Andreas LundholmUmeå OK36:00+5:388:43
7Jens WestinSkogslöparna36:24+6:028:48
8Rikard LarssonÄlvsby IF OK55:32+25:1013:26

D45

3 210 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LindgrenVästerås SOK27:428:37
2Anna KårénSundsvalls OK30:14+2:329:25
3Malena AhlströmVästerås SOK34:26+6:4410:43
4Annika ManniUmedalens IF35:20+7:3811:00
5Jenny RönnlundStöcksjö IS35:42+8:0011:07
6Lena AnderssonSundsvalls OK36:25+8:4311:20
7Catarina LarssonVästerås SOK39:36+11:5412:20
8Erika FältmanLeksands OK44:27+16:4513:50
9Christina JosefssonSkogslöparna52:28+24:4616:20
Clary RexSundsvalls OKej start

H45

4 120 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna29:537:15
2Thomas IvarssonOK Hammaren33:09+3:168:02
3Håkan PalmFK Boken33:33+3:408:08
4Torbjörn AnderssonSundsvalls OK38:47+8:549:24
5Stefan KärrlanderUmedalens IF41:22+11:2910:02
6Stefan NilssonHögåkers OK42:26+12:3310:17
7Marek FilickoOK Lokomotiva Pardubice45:53+16:0011:08
8Thomas BjörnuddVännäs OK55:45+25:5213:31
9Peter LundbergOK Renen56:48+26:5513:47
10Mattias LundgrenVittjärvs IK57:42+27:4914:00
11Ulf LindahlHärnösands OK59:09+29:1614:21
12David LindgrenVästerås SOK1:09:26+39:3316:51
Per-Johan JosefssonSkogslöparnaej godkänd
Håkan KarlssonÄlvsby IF OKej godkänd
Per EdströmHärnösands OKej start
Thomas RexSundsvalls OKej start

D50

3 210 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia LindholmSundsvalls OK31:249:46
2Anna BacklundOK Södertörn32:05+0:419:59
3Madeleine LimparAttunda OK33:40+2:1610:29
4Helena KönigssonRobertsfors IK34:43+3:1910:48
5Gunnel RaskSigtuna OK35:20+3:5611:00
6Anna-Lena LindströmOK Nolaskogsarna36:12+4:4811:16
7Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb39:06+7:4212:10
8Susanne MikaelssonHusums IF OK43:04+11:4013:24
Susanne JohannessonRonneby OKej godkänd

H50

3 740 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WestinVittjärvs IK25:016:41
2Thomas JohannessonRonneby OK27:17+2:167:17
3Ulf HägglundSkellefteå OK27:32+2:317:21
4Frans WickbomI 19 IF28:46+3:457:41
5Per ÖgrenBergnäsets AIK29:01+4:007:45
6Ingvar IsakssonSeskarö IF30:06+5:058:02
7Magnus LarssonVästerås SOK31:31+6:308:25
8Clas EngströmOK Nolaskogsarna32:46+7:458:45
9Anders LindholmSundsvalls OK34:03+9:029:06
10Ulf K. RaskSigtuna OK34:17+9:169:10
11Torgny NäslundSkogslöparna34:38+9:379:15
12Christer MikaelssonHusums IF OK34:41+9:409:16
13Anders HolmqvistSnättringe SK34:57+9:569:20
14Mats AnderssonOK Orion36:17+11:169:42
15Sven ÖrnerlingOK Renen37:15+12:149:57
16Hjalmar LaudonVännäs OK39:05+14:0410:27
17Joakim AhlströmVästerås SOK39:58+14:5710:41
18Roger KrohnFältjägarnas IF40:39+15:3810:52
19Roland LarssonGammelstads IF45:47+20:4612:14
20Göran KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb51:27+26:2613:45

D55

2 880 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia HenfridssonUmeå OK32:1211:10
2Åsa SundbergOK Södertörn32:59+0:4711:27
3Eva WalheimRobertsfors IK37:01+4:4912:51
4Annica NylundUmeå OK42:21+10:0914:42
5Pia BoudrieVäsby OK45:31+13:1915:48
6Kerstin BjörnegrenVäsby OK1:11:30+39:1824:49

H55

3 740 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats WalheimRobertsfors IK28:057:30
2Ove LernåKalmar OK28:18+0:137:34
3Johan WiknerHögåkers OK31:23+3:188:23
4Per-Olov SjöströmVästerås SOK33:17+5:128:53
5Mikael YngvessonRobertsfors IK33:48+5:439:02
6Lars GerhardssonAttunda OK34:54+6:499:19
7Sture NorénÄlvsby IF OK35:21+7:169:27
8Torbjörn JohanssonOK Södertörn35:28+7:239:28
9Hans-Erik CarlborgIFK Umeå35:35+7:309:30
10Lennart StrandbergSkogslöparna43:31+15:2611:38
11Jan LindhSundbybergs IK46:32+18:2712:26
Björn LundstenVittjärvs IKej godkänd

D60

2 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kii KorhonenOunasvaaran Hiihtoseura33:1911:34
2Lena SjöströmUmeå OK41:06+7:4714:16
3Angela NilssonSkellefteå OK45:56+12:3715:56
4Marita WiknerHögåkers OK1:03:10+29:5121:55
Katarina KvickSkogslöparnaej start

H60

3 720 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif StrandbergSkogslöparna40:0110:45
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK42:38+2:3711:27
Jan-Erik SkyttnerLjusdals OKej start

D65

2 880 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva FeilSkellefteå OK47:3016:29
2Lena JakobssonVästerås SOK47:33+0:0316:30
3Ulla Britt SundinSkogslöparna1:00:08+12:3820:52
4Lena StenbergIFK Umeå1:04:34+17:0422:25
Lena Nyström-NilssonRånäs OKej godkänd
Britt-Marie OlofssonSidensjö IKej godkänd

H65

3 210 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK26:538:22
2Arne JohanssonOK Ravinen29:36+2:439:13
3Berndt StenbergIFK Umeå33:49+6:5610:32
4Björn OlofssonSidensjö IK38:45+11:5212:04
5Per SundinSkogslöparna40:06+13:1312:29
6Robert SvartholmGammelstads IF40:41+13:4812:40
7Tommy NilbrinkUmeå OK41:16+14:2312:51
8Peter LorentzsonSundsvalls OK45:52+18:5914:17
9Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna47:27+20:3414:46
Signar ErikssonStöcksjö ISej start
Jan LindelöfSeskarö IFej start

D70

2 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla RosénStöcksjö IS34:3714:25
2Britt-marie JohanssonStöcksjö IS40:05+5:2816:42
3Inger LorentzsonSundsvalls OK47:02+12:2519:35
4Barbro LundqvistLångvikens OK55:13+20:3623:00

H70

3 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matts EngvallBodens Bandyklubb OS28:429:30
2Kjell HemmyrStöcksjö IS31:52+3:1010:33
3Ove VesterbergLycksele IF35:50+7:0811:51
4Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS36:18+7:3612:01
5Conny LagerskogArvidsjaurs OK40:16+11:3413:20
6Olle RosénStöcksjö IS42:43+14:0114:08
7Stig BlidefalkOK Nipan43:31+14:4914:24
Eje AnderssonBodens Bandyklubb OSej start

D75

2 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK35:1414:40
2Ann PerssonPiteå IF Orienteringsklubb46:06+10:5219:12
3Gun EdströmOK Nipan49:25+14:1120:35
4Monica KrigOK Nipan51:30+16:1621:27
5Gerd BerglundHögåkers OK1:15:43+40:2931:32

H75

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LundqvistLångvikens OK32:1110:39
2Runar MarktinVidsels IK35:45+3:3411:50
3Göran EnkvistSkellefteå OK37:00+4:4912:15
4Gustav KrighOK Nipan39:00+6:4912:54
5Göran BergSundsvalls OK41:34+9:2313:45
6Åke BerglundHögåkers OK46:00+13:4915:13
7Torsten VestmanOK Nolaskogsarna46:04+13:5315:15
8Lars LindKramfors-Alliansen48:30+16:1916:03
9Sten ErikssonOK Branten53:12+21:0117:36

Inskolning

2 180 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emma ByströmOK Nolaskogsarnafullföljt

U1

2 180 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle LugnérSkellefteå OK17:227:57
2Ted LindmarkRobertsfors IK18:39+1:178:33
3Hampus DanielssonLycksele IF21:05+3:439:40
4Melker ErikssonLycksele IF23:33+6:1110:48
5Ossian NordinLycksele IF25:24+8:0211:39
6Ingrid ÖstbergUmeå OK26:29+9:0712:08
7Hugo RydbergUmeå OK27:23+10:0112:33
8Hannes HägglundOK Nolaskogsarna27:47+10:2512:44
9Knut HolmbergBergnäsets AIK31:57+14:3514:39
10Siri EdvardssonUmeå OK36:31+19:0916:45
11Linda SandbladUmeå OK36:39+19:1716:48
12Lovisa NilssonHögåkers OK40:10+22:4818:25
13Elsa VikströmUmeå OK42:47+25:2519:37
Hjalmar RosénVännäs OKej godkänd
Sally ArvidssonSkogslöparnaej start
Elsa WoxlinSkogslöparnaej start

U2

2 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Märta ÖstbergUmeå OK17:187:51
2Torunn OtterbjörkUmeå OK17:25+0:077:55
3Ture NordgrenHärnösands OK18:44+1:268:30
4Tyra StattinHärnösands OK18:55+1:378:35
5Elmer NordlanderHärnösands OK21:12+3:549:38
6Max NordénUmeå OK22:53+5:3510:24
7Elsa TrägårdhIFK Umeå27:18+10:0012:24
Hannes LidmanUmeå OKej start

Öppen motion 1

2 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander KarlssonKlubblös23:3910:44
2Gunbritt NilssonBrunflo IF26:27+2:4812:01

Öppen motion 3

2 290 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin LugnérSkellefteå OK20:469:04
2Michael AnundborgSidensjö IK25:54+5:0811:18
3Elmina MolinHärnösands OK26:31+5:4511:34
4Ingrid MolinHärnösands OK26:42+5:5611:39
5Maria DanielssonLycksele IF26:44+5:5811:40
6Josefine SjögrenSolna OK27:04+6:1811:49
7Roger ErikssonOK Nolaskogsarna27:28+6:4211:59
8Klara LugnérSkellefteå OK28:34+7:4812:28
9Monika JohanssonÄlvdalens IF OK31:08+10:2213:35
10Kristina PerssonSkogslöparna34:09+13:2314:54
11Elin DjurbergBergnäsets AIK36:03+15:1715:44
12Phillip WikHärnösands OK39:10+18:2417:06
13Emmi ErikssonUmeå OK40:44+19:5817:47
14Kristina ErikssonUmeå OK41:26+20:4018:05
Nelly SjöbergStöcksjö ISej godkänd

Öppen motion 5

3 060 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan BerglinKarlskrona SOK22:397:24
2Maja BjörkhagenVittjärvs IK30:32+7:539:58
3Tomas NordinLycksele IF31:07+8:2810:10
4Lillemor ErikssonOK Nolaskogsarna34:06+11:2711:08
5Hanna GeorgssonVännäs OK34:30+11:5111:16
6Sara HornlidenUmedalens IF37:47+15:0812:20
7Lovisa ManniUmedalens IF38:17+15:3812:30
8Ida GeorgssonVännäs OK39:08+16:2912:47
9Petra BerggrundUmeå OK39:17+16:3812:50
10Jessica LindmarkRobertsfors IK44:05+21:2614:24
11Sigrid FröbergOK Roxen44:11+21:3214:26
11Tomas StafjordUmeå OK44:11+21:3214:26
13Linda LundbergOK Renen44:24+21:4514:30
14Sarah DjärvHärnösands OK45:42+23:0314:56
15Marlene HälldalSkogslöparna45:53+23:1414:59
16Joan KinnunenHögåkers OK47:48+25:0915:37
17Ove PerssonUmeå OK48:47+26:0815:56
18Jennie ErikssonLycksele IF48:48+26:0915:56
19Christine HedströmOK Renen48:50+26:1115:57
20Fredrik LundströmOK Renen49:05+26:2616:02
21Mats HedströmOK Renen52:05+29:2617:01
22Elina NilssonVännäs OK52:35+29:5617:11
23Thea HolmgrenUmeå OK59:21+36:4219:23
24Jörgen WibergSkogslöparna1:00:48+38:0919:52
25Petra SöderlundSkogslöparna1:01:48+39:0920:11
26Mona BlombergSkogslöparna1:02:49+40:1020:31
27Mattias NordlanderHärnösands OK1:10:21+47:4222:59
28Jyrki ManniUmedalens IF1:12:35+49:5623:43
29Kerstin ErikssonUmedalens IF1:14:14+51:3524:15
30Henry PilstålOK Renen1:20:27+57:4826:17
31Annika VikströmUmeå OK1:22:36+59:5726:59
32Åsa GustafssonIFK Umeå1:26:51+1:04:1228:22
33Kristina BäckArboga OK1:29:40+1:07:0129:18
34Karin SvartholmGammelstads IF1:46:25+1:23:4634:46
Joel VännbergUmeå OKej godkänd
Mats LanttoSK Björnenej godkänd
Lars ÅbergUmeå OKej godkänd
Jeoff LewisUmeå OKej godkänd
Annika SvenssonSK Björnenej start
Lars-Åke SvenssonSK Björnenej start
Maria KarlssonPiteå IF Orienteringsklubbej start

Öppen motion 7

3 090 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SvedeliusIFK Umeå20:536:45
2Markus ÅdahlUmeå OK27:03+6:108:45
3Markus JanssonIFK Umeå27:12+6:198:48
4Anna HolmgrenIFK Umeå28:26+7:339:12
5Matthias GrimmKlubblös28:33+7:409:14
6Roger KarlssonUmeå OK30:04+9:119:43
7Ann-Sofi KarlssonGävle OK30:52+9:599:59
8Boel SundbergOK Södertörn31:44+10:5110:16
9Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna32:12+11:1910:25
10Karin LarssonUmeå OK32:57+12:0410:39
11Sara ForsbergOK Kolmården34:50+13:5711:16
12Louise WoxlinSkogslöparna35:05+14:1211:21
13Matts StrandbergStöcksjö IS35:09+14:1611:22
14Elisabet CarlborgVännäs OK37:44+16:5112:12
15Börje  LjungbergUmeå OK41:18+20:2513:21
16Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK42:55+22:0213:53
17Tilde BacklundOK Södertörn46:31+25:3815:03
18Magnus NordgrenHärnösands OK49:01+28:0815:51
19Sven StigenlövHögåkers OK51:08+30:1516:32
20Anna AhlströmLugnviks IF51:09+30:1616:33
21Håkan ErikssonUmeå OK51:11+30:1816:33
22Stefan ErikssonUmedalens IF51:28+30:3516:39
23Ellen WikstenGävle OK55:07+34:1417:50
24Lars EdströmOK Nipan55:57+35:0418:06
25Johan DanielssonLycksele IF56:27+35:3418:16
26Kjell HenrikssonSeskarö IF1:00:06+39:1319:26
27Yvonne NäslundSkogslöparna1:06:36+45:4321:33
Mikael NilssonSkogslöparnaej start
Peter LugnérSkellefteå OKej start

Öppen motion 8

3 910 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas SundqvistTullinge SK26:106:41
2Erik MagnussonOK Nolaskogsarna27:09+0:596:56
3Emil NilssonUmeå OK27:12+1:026:57
4Simon HectorSnättringe SK27:33+1:237:02
5Emanuel HerberthsonLinköpings OK29:44+3:347:36
6Jonas SundellUmeå OK31:55+5:458:09
7Per RönnlundIFK Umeå33:10+7:008:28
8Stina PerssonUmeå OK35:19+9:099:01
9Per MolinHärnösands OK38:09+11:599:45
10Peter JunevikLeksands OK38:14+12:049:46
11Cecilia RydbergUmeå OK39:03+12:539:59
12Jonas SöderlundSkogslöparna39:11+13:0110:01
13Matilda DammvikStora Tuna OK39:23+13:1310:04
14Johan KorsmanUmeå OK39:30+13:2010:06
15Erik WickbergOK Nolaskogsarna39:48+13:3810:10
16Ann-Sofie JohanssonUmeå OK40:19+14:0910:18
16Magnus PerssonBottnaryds IF40:19+14:0910:18
18Anna HåkanssonOK Kolmården42:33+16:2310:52
19Mats SandewallUmeå OK42:39+16:2910:54
20Elisabeth FriesUmeå OK42:58+16:4810:59
21Robert WidmarkUmeå OK43:50+17:4011:12
22Patrik WennbergSkellefteå OK45:14+19:0411:34
23Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna45:51+19:4111:43
24Johanna ÅgranOK Storsjön50:19+24:0912:52
25Jonas PetersonIFK Umeå50:47+24:3712:59
26Jerry LarssonUmeå OK53:03+26:5313:34
27Markus KarlssonPiteå IF54:32+28:2213:56
28Åsa BäckstrandUmeå OK55:50+29:4014:16
29Martin RosénVännäs OK56:07+29:5714:21
30Mikael LidmanUmeå OK56:43+30:3314:30
31August NilssonOK Storsjön57:35+31:2514:43
32Per RogneIK Hakarpspojkarna1:02:06+35:5615:52
33Mattias KarlssonUmeå OK1:07:09+40:5917:10
34Karin ÅkermanVästerås SOK1:12:33+46:2318:33
35Kristina PetersonIFK Umeå1:17:51+51:4119:54

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser