Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Älgots cup, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Älgots cup, final
Arrangörsorganisation: Hässleholms OK
Datum: lördag 30 september 2017

D16

4 740 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa LagerHalmstad OK37:547:59
2Lovisa WeidenSkåneslättens OL38:58+1:048:13
3Hilda AxelssonFK Göingarna40:33+2:398:33
4Agnes LindblomMalmö OK40:50+2:568:36
5Sofia PalmFK Boken41:26+3:328:44
6Alma LeijonHärlövs IF42:17+4:238:55
7Hilma HolmströmHärlövs IF42:23+4:298:56
8Johanna NilssonFK Göingarna42:24+4:308:56
9Elin HugossonLunds OK43:32+5:389:11
10Nellie RydlundHässleholms OK44:20+6:269:21
11Elin NilssonAndrarums IF44:35+6:419:24
12Clara DahlHärlövs IF46:39+8:459:50
13Thea BökmanHelsingborgs SOK48:25+10:3110:12
14Linnea BengtssonFalkenbergs OK50:05+12:1110:33
15Linnea BriggnerSkåneslättens OL50:34+12:4010:40
16Tina LjungqvistLunds OK50:55+13:0110:44
17Matilda NilssonHalmstad OK53:03+15:0911:11
18Maja TenghagenHärlövs IF56:38+18:4411:56
19Nadja SchulerMalmö OK58:49+20:5512:24
20Nelli OlvegårdFK Göingarna1:00:42+22:4812:48
21Clara EhrnbornAndrarums IF1:01:11+23:1712:54
22Tea MarkholmSkåneslättens OL1:24:12+46:1817:45
23Anna AronssonHässleholms OK1:28:59+51:0518:46
Embla CinthioSkåneslättens OLej start
Agnes KnutssonÖrkelljunga FKej start

H16

5 380 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK38:557:14
2Arvid KronmarKarlskrona SOK40:58+2:037:36
3Viggo JohanssonSkåneslättens OL42:19+3:247:51
4Albin KronkvistÖrkelljunga FK43:37+4:428:06
5Jacob MobergHelsingborgs SOK43:40+4:458:06
6Carl ÅsLunds OK43:43+4:488:07
7Albin PerssonHalmstad OK43:47+4:528:08
8Ludvig ZaarLunds OK45:20+6:258:25
9Pontus ErikssonHjärnarps OL47:18+8:238:47
10Jakob ZällHjärnarps OL47:50+8:558:53
11Axel OrrhedeHelsingborgs SOK47:57+9:028:54
12Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK48:25+9:308:59
13Erik ThoressonAndrarums IF51:11+12:169:30
14Johan VinbladLunds OK53:19+14:249:54
15Arvid LundqvistHalmstad OK53:47+14:529:59
16Adam LindblomMalmö OK54:12+15:1710:04
17Tyr HäggströmAndrarums IF59:28+20:3311:03
18Brian AhlmAndrarums IF1:01:21+22:2611:24
19Tobias CarlstedtHjärnarps OL1:03:11+24:1611:44
20Pontus ThuressonSkåneslättens OL1:07:00+28:0512:27
21Melvin NilssonHärlövs IF1:07:30+28:3512:32
Samuel PerssonMalmö OKej godkänd
Melker AnderssonOK Pan-Kristianstadej start
Allan HedbergLunds OKej start
Simon OlssonHjärnarps OLej start

D16 Kort

4 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia RämmalLunds OK1:01:0215:15
Ebba NilssonÖrkelljunga FKej godkänd
Sabine JonestrandFK Finnej godkänd

H16 Kort

3 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils PerssonKarlskrona SOK45:4811:35
2Robin van StarkenburgFK Göingarna54:59+9:1113:55
3Erik HanssonKarlskrona SOK57:53+12:0514:39
4Ludvig HedströmFalkenbergs OK1:02:16+16:2815:45
5Filip GrimsholmHalmstad OK1:18:41+32:5319:55
6Alfred WessbergHärlövs IF1:22:43+36:5520:56

D14

4 000 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa WallenborgOK Kontinent30:407:40
2Klara PerssonHalmstad OK35:51+5:118:57
3Linnea RydlundHässleholms OK36:19+5:399:04
4Alice OlvegårdFK Göingarna36:41+6:019:10
5Alva NystedtSkåneslättens OL37:16+6:369:19
6Alma SvennerudKarlskrona SOK39:47+9:079:56
7Selma LarssonLunds OK41:26+10:4610:21
8Hanna LarssonYstads OK42:04+11:2410:31
9Alva SvenssonFK Åsen43:20+12:4010:50
10Kajsa HeydenLunds OK43:21+12:4110:50
11Alice PerssonOK Tyringe44:10+13:3011:02
12Sandra WiduchKarlskrona SOK44:29+13:4911:07
13Linnea LeijonHärlövs IF46:47+16:0711:41
14Lovisa WahlbomLunds OK46:50+16:1011:42
15Viola HolmströmHärlövs IF49:02+18:2212:15
16Joanna PerssonOK Tyringe50:25+19:4512:36
17Emmy WallinFalkenbergs OK56:51+26:1114:12
18Cornelia MöllerYstads OK57:37+26:5714:24
19Emma WillborgFalkenbergs OK1:08:50+38:1017:12
20Elsa WibergHelsingborgs SOK1:13:48+43:0818:27
21Linnea AnderssonFK Finn1:17:30+46:5019:22
22Fanny CarlssonFK Finn1:18:12+47:3219:33
23Felicia LindbergFK Finn1:24:50+54:1021:12
Emmy PalmFK Bokenej start

H14

3 950 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Loke HedbergLunds OK27:076:51
2Edvin SelinFK Göingarna27:45+0:387:01
3Hugo LarssonKarlskrona SOK29:16+2:097:24
4Anton TörnqvistKarlskrona SOK29:22+2:157:26
5Ivar HelmerssonHässleholms OK30:25+3:187:42
6Agust KronkvistÖrkelljunga FK30:41+3:347:46
7Albin WeidenSkåneslättens OL30:56+3:497:49
8Felix GustafssonLunds OK31:22+4:157:56
9Emil JägstedtHalmstad OK31:52+4:458:04
10Hugo CedervallÖrkelljunga FK31:58+4:518:05
11Alfred AhltinMalmö OK32:48+5:418:18
12Erik JohanssonFK Boken34:29+7:228:43
13Adam JohanssonSkåneslättens OL37:12+10:059:25
14Erik AlbinssonHjärnarps OL41:23+14:1610:28
15Gordon GustafsonLunds OK42:18+15:1110:42
16Stellan GradinAndrarums IF43:05+15:5810:54
17Klas LjungqvistLunds OK44:30+17:2311:15
18Philip MartinssonFK Finn46:29+19:2211:46
19Victor EricssonHelsingborgs SOK47:36+20:2912:03
20Axel TenghagenHärlövs IF49:09+22:0212:26
21Albin HugossonLunds OK49:15+22:0812:28
22Jakob IngelströmOK Gynge49:26+22:1912:30
23David OlanderLunds OK49:32+22:2512:32
24Gabriel SteffertOK Tyringe51:12+24:0512:57
25Erik OlssonFK Åsen53:46+26:3913:36
26David PerssonHelsingborgs SOK54:14+27:0713:43
27Gustav FribergHelsingborgs SOK57:44+30:3714:36
28Ludwig AnderssonAndrarums IF58:11+31:0414:43
29Melker KarlbergSkåneslättens OL1:00:27+33:2015:18
30Lucas TreldalLunds OK1:01:38+34:3115:36
31Jakob TerménLunds OK1:02:03+34:5615:42
32David MorénHjärnarps OL1:04:00+36:5316:12
33Felix ThomassonFK Göingarna1:08:27+41:2017:19
34Anton ElmerfjordLunds OK1:12:15+45:0818:17
Robin CarlstedtHjärnarps OLej godkänd
Elias NilssonTormestorps IFej start
Albin AnderssonOK Torfinnej start

D14 Kort

2 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Märta HenningssonLunds OK50:3217:00
2Tova BjerleOK Tyringe1:00:44+10:1220:26
Ronja KarlssonHärlövs IFej start
Elsa RaneboFalkenbergs OKej start

H14 Kort

2 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Love PerssonMalmö OK32:4911:26
2Mandel CarnegårdHalmstad OK33:58+1:0911:50
3Anton PerssonHärlövs IF41:33+8:4414:28
4Isac LindbergFK Finn46:06+13:1716:03
5Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOK48:25+15:3616:52
6Jacob RothmanHärlövs IF53:27+20:3818:37
7Magnus LundsgaardOK Kontinent53:42+20:5318:42
8Love JonestrandFK Finn1:34:18+1:01:2932:51
Theo SunessonFK Göingarnaej start

D12

2 870 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina ÅsLunds OK21:417:33
2Emma ZettervallKarlskrona SOK21:44+0:037:34
3Tuva SelinFK Göingarna22:05+0:247:41
4Anna BenattiSkåneslättens OL25:34+3:538:54
5Hanna MorénHjärnarps OL26:18+4:379:09
6Ebba RanbroHelsingborgs SOK27:41+6:009:38
7Alice JohanssonFK Boken28:11+6:309:49
8Aprilia CinthioSkåneslättens OL28:17+6:369:51
9Fanny HanssonFalkenbergs OK29:31+7:5010:17
10Ida BenattiSkåneslättens OL31:28+9:4710:57
11Johanna OttossonÖrkelljunga FK32:10+10:2911:12
12Lova KronmarKarlskrona SOK33:35+11:5411:42
13Saga PalmertzHelsingborgs SOK34:19+12:3811:57
14Klara FribergHelsingborgs SOK35:50+14:0912:29
15Vide HäggströmAndrarums IF38:19+16:3813:21
16Josefine LindbergFK Finn39:03+17:2213:36
17Rebecka LindulfSkåneslättens OL39:32+17:5113:46
18Emelia CarlströmFK Boken39:43+18:0213:50
19Ella NilssonHalmstad OK41:00+19:1914:17
20Clara SvenssonHässleholms OK41:53+20:1214:35
21Johanna LexellFK Finn44:07+22:2615:22
22Wilma JönssonÖrkelljunga FK45:11+23:3015:44
23Klara MöllerOK Kontinent49:30+27:4917:14
24Ellen CarlssonFK Finn50:07+28:2617:27
25Ida HusbySkåneslättens OL50:44+29:0317:40
26Amanda WibergHässleholms OK57:35+35:5420:03
27Villemo RönnblomOK Tyringe58:55+37:1420:31
28Elin EdvinssonFK Åsen59:57+38:1620:53
29Linnéa BjärbyFrosta OK1:12:11+50:3025:09
30Wilda SchmidtOK Kontinent1:16:55+55:1426:48
Ellen UllmanSkåneslättens OLej godkänd
Maja SörensenOK Kontinentej godkänd

H12

2 970 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilmer SelinFK Göingarna19:016:24
2Hjalmar AxelssonFK Göingarna21:21+2:207:11
3Noah KrikströmHjärnarps OL21:53+2:527:22
4Svante SelinFK Göingarna22:46+3:457:39
5Elia KämpeÖrkelljunga FK27:28+8:279:14
6Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK28:27+9:269:34
7Edwin FalkstrandTormestorps IF29:19+10:189:52
8Casper TuressonHärlövs IF29:20+10:199:52
9Olle BorkmarHelsingborgs SOK30:38+11:3710:18
10Alfred KjellénHelsingborgs SOK31:10+12:0910:29
11Love GaudenzHalmstad OK31:44+12:4310:41
12Måns LevinssonMalmö OK33:41+14:4011:20
13Hannes DahlbergSkåneslättens OL33:58+14:5711:26
14Otto NybergÖrkelljunga FK34:16+15:1511:32
15Hugo ThoressonAndrarums IF35:31+16:3011:57
16Hugo MartinssonFK Finn35:57+16:5612:06
17Edvin SanderSkåneslättens OL37:44+18:4312:42
18Viktor AhltinMalmö OK38:18+19:1712:53
19Arvid AlbinssonHjärnarps OL39:12+20:1113:11
20Villyam JohanssonOK Tyringe41:23+22:2213:56
21Hugo HjelmLunds OK41:29+22:2813:58
22Adam AnderssonKarlskrona SOK41:30+22:2913:58
23Gustav LundqvistHalmstad OK43:22+24:2114:36
24Isak LindelövHjärnarps OL43:40+24:3914:42
25Isak EdholmÖrkelljunga FK44:12+25:1114:52
26Axel NilssonÖrkelljunga FK44:17+25:1614:54
27Casper PegardOK Gynge46:28+27:2715:38
28Erik WihlborgOK Gynge50:12+31:1116:54
29Gabriel EkströmHalmstad OK52:08+33:0717:33
30Gustaf GusedFalkenbergs OK52:09+33:0817:33
31Ville EkstrandHässleholms OK53:31+34:3018:01
32Kristoffer AnderssonÖrkelljunga FK1:11:06+52:0523:56
33Elias NilssonAndrarums IF1:50:47+1:31:4637:18
Viggo AhlmAndrarums IFej godkänd
William SteffertOK Tyringeej start
Gunnar WessbergHärlövs IFej start
Oliver CarlidenHalmstad OKej start
Anton KarlssonFK Finnej start

D12 Kort

2 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva ErikssonHjärnarps OL42:2216:44
2Lova ElvingFK Finn51:31+9:0920:21
3Lovisa ErichsenFK Boken53:32+11:1021:09
4Elsa TerménLunds OK1:03:37+21:1525:08

H12 Kort

2 680 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Casper SandströmÖrkelljunga FK27:4210:20
2Emil MårtenssonÖrkelljunga FK30:09+2:2711:15
3Elias PerssonHelsingborgs SOK30:15+2:3311:17
4Jakob ÅkessonSkåneslättens OL44:16+16:3416:31
5Leon RybergFalkenbergs OK46:51+19:0917:28

D10

2 530 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia LönnHalmstad OK20:348:07
2Felicia PerssonHelsingborgs SOK20:39+0:058:09
3Emma PerssonHalmstad OK23:32+2:589:18
4Smilla ThomassonFK Göingarna23:35+3:019:19
5Alma KjellénHelsingborgs SOK27:46+7:1210:58
6Märta SvennerudKarlskrona SOK28:22+7:4811:12
7Sara LönnHalmstad OK30:37+10:0312:06
8My WallenborgOK Kontinent30:57+10:2312:13
9Tova BorggrenLunds OK31:23+10:4912:24
10Linnea StéenHelsingborgs SOK34:22+13:4813:35
11Julia EdvinssonFK Åsen36:55+16:2114:35
12Elin NilssonKarlskrona SOK38:14+17:4015:06
13Mathea YngveOK Kontinent38:30+17:5615:13
14Liv LundsgaardOK Kontinent38:48+18:1415:20
15Linnea LindulfSkåneslättens OL39:30+18:5615:36
16Frida EmilssonFK Åsen42:04+21:3016:37
17Mira WallinFalkenbergs OK42:37+22:0316:50
18Alma GieseÖrkelljunga FK46:07+25:3318:13
19Sara CarlstedtHjärnarps OL46:38+26:0418:25
20Allie NelkingSkåneslättens OL49:16+28:4219:28
21Klara PalmFK Boken54:34+34:0021:34
22Vilma RingHalmstad OK55:01+34:2721:44
23Olivia LindgrenFalkenbergs OK55:52+35:1822:04
24Sonia KurashovaFK Åsen59:27+38:5323:29
25Lisa JohnssonFK Finn1:01:08+40:3424:09
26Agnes PerssonHelsingborgs SOK1:02:27+41:5324:41
27Viktoria ÅkerlundFK Boken1:09:29+48:5527:27
28Saga ChristensenSkåneslättens OL1:15:25+54:5129:48
29Vanja FlisbäckSkåneslättens OL1:40:05+1:19:3139:33
Leah LindqvistFalkenbergs OKej godkänd
Emilia CederquistMalmö OKej godkänd
Olivia SvenssonFK Åsenej godkänd

H10

2 680 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna20:257:37
2Tage SjögärdSkåneslättens OL21:35+1:108:03
3Arvid FalkstrandTormestorps IF21:57+1:328:11
4Kurt SjöbergHelsingborgs SOK22:52+2:278:31
5Albin PerssonKarlskrona SOK27:26+7:0110:14
6Milton GunnarssonÖrkelljunga FK28:24+7:5910:35
7Eric WahlbomLunds OK28:44+8:1910:43
8Albin GranqvistFK Göingarna30:08+9:4311:14
9Atle KulstadSkåneslättens OL30:22+9:5711:19
10Erik ZettervallKarlskrona SOK31:14+10:4911:39
11Isak GustafssonLunds OK33:27+13:0212:28
12Benjamin DavidsonHelsingborgs SOK33:36+13:1112:32
13Oskar ElmerfjordLunds OK33:48+13:2312:36
14Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga FK34:36+14:1112:54
15Gustav GranqvistFK Göingarna36:05+15:4013:27
16Frej GaudenzHalmstad OK37:00+16:3513:48
17Valter SanderSkåneslättens OL37:48+17:2314:06
18Joel LeistraKarlskrona SOK38:55+18:3014:31
19Teodor EdmanHelsingborgs SOK39:31+19:0614:44
20Love EnerothLunds OK39:39+19:1414:47
21Jonathan EdholmÖrkelljunga FK39:42+19:1714:48
22Elias PalmertzHelsingborgs SOK42:02+21:3715:41
23Isak TörnqvistKarlskrona SOK45:46+25:2117:04
24Olle ErikssonHjärnarps OL45:50+25:2517:06
25Nils PerssonOK Tyringe46:33+26:0817:22
26Arvid RongeHelsingborgs SOK49:33+29:0818:29
27Eskil SoelbergAndrarums IF51:42+31:1719:17
28Elis OlssonHelsingborgs SOK58:55+38:3021:59
29Tim MellgrenSkåneslättens OL59:29+39:0422:11
30Johan GusedFalkenbergs OK1:01:10+40:4522:49
31Axel FalkstrandTormestorps IF1:25:24+1:04:5931:51
Alfred OlssonLunds OKej godkänd
Wiggo JönssonÖrkelljunga FKej godkänd
Albert SvenssonFK Finnej start

Inskolning

1 690 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Anna EriksonLunds OKfullföljt
Alma FaxénVäxjö OKfullföljt
Elsa  FlygareOK Tyringefullföljt
Alfred GieseÖrkelljunga FKfullföljt
Herta GrimlundSkåneslättens OLfullföljt
Hedvig HjelmKlubblösfullföljt
Theo KarlssonMalmö OKfullföljt
Elvira NilssonOK Kompassenfullföljt
Tuva NordénHässleholms OKfullföljt
Miriam OrrhedeHelsingborgs SOKfullföljt
Arvid SmithKlubblösfullföljt
Vincent SteffertOK Tyringefullföljt
Erik TiensuuSkåneslättens OLfullföljt
Astrid TörnblomKlubblösfullföljt
Sophie WinduchKarlskrona SOKfullföljt
Emilia WinqvistFK Göingarnafullföljt

U1

2 140 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Markus EllmarkLunds OK16:557:54
2Felicia AxelssonHärlövs IF20:53+3:589:45
3Elias KarlssonMalmö OK21:05+4:109:51
4Filip PerssonMalmö OK21:23+4:289:59
5Tuva ChristensenSkåneslättens OL21:29+4:3410:02
6Siri AbrahamssonMalmö OK22:42+5:4710:36
7Jon WikströmHästveda OK23:36+6:4111:01
8Rasmus WanstadiusFK Åsen24:43+7:4811:32
9Ester WanstadiusFK Åsen26:16+9:2112:16
10Anton SoelbergAndrarums IF26:22+9:2712:19
11Hugo GranqvistFK Göingarna26:35+9:4012:25
12Amanda SvenssonFalkenbergs OK26:39+9:4412:27
13Ellia DonovanÖrkelljunga FK27:13+10:1812:43
14Amanda PetterssonOK Tyringe27:24+10:2912:48
15Hannah TiensuuSkåneslättens OL27:57+11:0213:03
16Isak SmithLunds OK28:16+11:2113:12
17Leonel Alvarez LönnÖrkelljunga FK28:45+11:5013:26
18Ida AlmSkåneslättens OL28:46+11:5113:26
19Svvea SjögärdSkåneslättens OL28:47+11:5213:27
20Gösta NilssonHästveda OK29:10+12:1513:37
21Viktor RongbyHästveda OK29:14+12:1913:39
22Jack SalomonssonSkåneslättens OL30:00+13:0514:01
23Caiden DonovanÖrkelljunga FK30:29+13:3414:14
24My CarnegårdHalmstad OK31:10+14:1514:33
25Ellinor ÅkerlundFK Boken33:46+16:5115:46
26Albin NilssonOK Gynge34:54+17:5916:18
27Anton NilssonOK Gynge35:12+18:1716:26
28Alma SvenssonFalkenbergs OK36:02+19:0716:50
29Emilia AnderssonÖrkelljunga FK36:46+19:5117:10
30Signe DavidsonHelsingborgs SOK46:57+30:0221:56
31Harry ViktorssonHästveda OK47:09+30:1422:01
32Bertil  RongbyHästveda OK47:14+30:1922:04
33Gustaf EhrnbornAndrarums IF48:46+31:5122:47
34Agnes NilssonOK Tyringe51:00+34:0523:49
35Nelly LindbergHässleholms OK1:08:16+51:2131:54

U2 D

2 390 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emmy EllbringFK Finn28:4412:01
2Matilda EllmarkLunds OK29:11+0:2712:12
3Janna HolmströmMalmö OK29:16+0:3212:14
4Edit BrunssonLunds OK32:54+4:1013:45
5Lovisa LexellFK Finn34:09+5:2514:17
6Emilie LudwigHjärnarps OL37:05+8:2115:30
7Alice KristenssonMarkaryds FK37:14+8:3015:34
8Lovisa StröbeckFK Boken37:16+8:3215:35
9Emma LundsgaardOK Kontinent38:44+10:0016:12
10Alva SvenssonFK Finn38:50+10:0616:14
11Ronia Zeidel SvenssonFK Boken39:01+10:1716:19
12Bella BrunssonLunds OK42:13+13:2917:39
13Karla LaitilaFK Boken47:02+18:1819:40
14Elisa SvenssonFalkenbergs OK47:10+18:2619:44
15Bontu JohnsonHelsingborgs SOK48:07+19:2320:07
16Klara KarlssonHjärnarps OL50:26+21:4221:06
17Lovisa LindbergHjärnarps OL50:29+21:4521:07
18Ella LöfvingOK Kontinent51:14+22:3021:26
19Linn ThuressonSkåneslättens OL55:49+27:0523:21
Ellen MobergFK Göingarnaej start
Alma StrömstedtFK Bokenej start

U2 H

2 390 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias LöndahlLunds OK31:3513:12
2Yannik GerbethMarkaryds FK32:16+0:4113:30
3Vidar KarlbergSkåneslättens OL33:24+1:4913:58
4Simon OlssonÖrkelljunga FK36:34+4:5915:17
5Jakob MånssonHässleholms OK38:08+6:3315:57
6Olle BjärängHjärnarps OL39:40+8:0516:35
7David ErikssonLunds OK39:53+8:1816:41
8Wilhelm LindbergHässleholms OK40:05+8:3016:46
9Liam DanielssonSkåneslättens OL41:42+10:0717:26
10Elliot BrandtSkåneslättens OL41:49+10:1417:29
11Valter NelkingSkåneslättens OL44:28+12:5318:36
12Albin StamfjordFalkenbergs OK44:54+13:1918:47
13Isak SvenssonFalkenbergs OK44:57+13:2218:48
14Anton FaxénVäxjö OK45:02+13:2718:50
15Gustav AxelssonHästveda OK46:27+14:5219:26
16Anton CarlströmFK Boken52:46+21:1122:04
17Milton RybergFalkenbergs OK55:48+24:1323:20
18Oskar LindbergHjärnarps OL56:09+24:3423:29
19Simon LöndahlLunds OK1:00:36+29:0125:21

Öppen motion 1

2 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Caroline JönssonÖrkelljunga FK22:0810:47
2Madelene TörnblomKlubblös22:48+0:4011:07
3Arvid PerssonOK Gynge23:15+1:0711:20
4Timofej SibilevKarlskrona SOK24:06+1:5811:45
5Alexandra SutinenMalmö OK25:32+3:2412:27
6Ida De AlmeidaMalmö OK29:38+7:3014:27
7Malin NilssonFK Göingarna33:59+11:5116:34
8Karla BengtssonLaholms IF OK34:45+12:3716:57
9Marlene GranÖrkelljunga FK35:11+13:0317:09
10Jan-Eric NelkingFK Åsen39:28+17:2019:15
11Malte JohanssonKlubblös53:21+31:1326:01
12Thelise JohanssonKlubblös53:49+31:4126:15
13Margareta JohanssonLaholms IF OK54:05+31:5726:22

Öppen motion 3

2 670 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas LindgrenFalkenbergs OK32:3412:11
2Marcus VoongOK Tyringe33:41+1:0712:36
3William Tengstrand,NugentOK Tyringe33:59+1:2512:43
4Cajsa KrikströmHjärnarps OL35:11+2:3713:10
5Julia De AlmeidaMalmö OK36:06+3:3213:31
6Robin WibergHässleholms OK36:35+4:0113:42
7Maria LindbergFK Finn39:53+7:1914:56
8Magnus JönssonÖrkelljunga FK39:54+7:2014:56
9Marianne  ErikssonLunds OK41:05+8:3115:23
10Anette NilssonTormestorps IF48:08+15:3418:01
11Anna NilssonHästveda OK50:06+17:3218:45
12Katrin RongbyHästveda OK52:46+20:1219:45
13Maria NygrenFK Boken52:47+20:1319:46
14Jonatan LagerlundSkåneslättens OL56:31+23:5721:10
15Jonathan HörlinSkåneslättens OL57:04+24:3021:22
16Freja GustafsonLunds OK1:00:54+28:2022:48
17Amalia AnderssonFrosta OK1:07:46+35:1225:22
18Sophia BengtssonLaholms IF OK1:07:56+35:2225:26
19Alexander BjärbyFrosta OK1:08:12+35:3825:32
20Thure AugustssonFK Boken1:14:55+42:2128:03
21Sara MånssonHässleholms OK1:27:53+55:1932:54
22Yvonne PetersenKlubblös1:29:43+57:0933:36

Öppen motion 5

3 120 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas BogsjöHelsingborgs SOK26:038:20
2Hans KulstadSkåneslättens OL30:12+4:099:40
3Niklas GustafsonLunds OK30:45+4:429:51
4Lollo NybergOK Kontinent31:03+5:009:57
5Bea WanstadiusFK Åsen33:19+7:1610:40
6Ola AnderssonTyringe Hockey34:20+8:1711:00
7Ola FlisbäckSkåneslättens OL35:01+8:5811:13
8Marcus HåkanssonHässleholm Freeflow35:14+9:1111:17
9Karolina SvenssonFK Åsen36:14+10:1111:36
10Clas NilssonKarlskrona SOK36:45+10:4211:46
11Julia LundHästveda OK37:07+11:0411:53
12Liane GunnarssonÖrkelljunga FK37:21+11:1811:58
13Sara JohnssonHelsingborgs SOK37:32+11:2912:01
14Anna LindelövHjärnarps OL38:05+12:0212:12
15Christian KarlssonMalmö OK38:50+12:4712:26
16Elin TiensuuSkåneslättens OL39:22+13:1912:37
17Marie-Helén ErikssonHjärnarps OL41:03+15:0013:09
18Edvard De Fine LichtTormestorps IF42:44+16:4113:41
19Mikael WiduchKarlskrona SOK43:00+16:5713:46
20Christian WestlundMalmö OK44:08+18:0514:08
21Håkan NybergOK Kontinent45:03+19:0014:26
22Arne PerssonOK Gynge45:25+19:2214:33
23Karin JohanssonLunds OK45:30+19:2714:35
24Caroline LindulfSkåneslättens OL46:01+19:5814:44
25Annette  HolmströmHärlövs IF47:00+20:5715:03
26Mattias SjögrenKlubblös47:16+21:1315:08
27Ing-Mari PerssonHärlövs IF49:21+23:1815:49
28Stefan AnderssonKlubblös50:23+24:2016:08
29Robert LindblomLunds OK52:33+26:3016:50
30Andreas  JonssonKlubblös53:06+27:0317:01
31Ida FastOK Pan-Kristianstad53:36+27:3317:10
32Ellinor HellrupAvesta OK54:09+28:0617:21
33Rolf PetersenKlubblös54:19+28:1617:24
34Sune JohanssonLaholms IF OK56:05+30:0217:58
35Maria RagnarssonHjärnarps OL56:33+30:3018:07
36Kajsa PerssonOK Tyringe56:59+30:5618:15
37Emma CarlstedtHjärnarps OL57:41+31:3818:29
38Camilla JohanssonLaholms IF OK59:45+33:4219:09
39Charlie FhermHästveda OK1:03:27+37:2420:20
40Lennart MagnussonLaholms IF OK1:17:30+51:2724:50
41Inga-LillRebecka SvenssonHästveda OK1:21:00+54:5725:57
42Madeleine SjögrenKlubblös1:21:11+55:0826:01

Öppen motion 7

2 890 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran MånssonKarlskrona SOK20:287:04
2Marika HusbySkåneslättens OL27:45+7:179:36
3Elin NeckénOK Älme28:12+7:449:45
4Kjell LönnHjärnarps OL28:30+8:029:51
5Mats HolmVäxjö OK29:31+9:0310:12
6Karin LindqvistStigmännen Karlshamns OK30:09+9:4110:25
7Anna WikströmHästveda OK30:21+9:5310:30
8Arne AnderssonOK Torfinn30:29+10:0110:32
9Göran JohnssonSkåneslättens OL31:20+10:5210:50
10Gert NilssonLunds OK31:27+10:5910:52
11Gunnar ErikssonFK Finn31:39+11:1110:57
12Jenny VinbladLunds OK31:55+11:2711:02
13Anders HellrupKlubblös32:05+11:3711:06
14Daniel EdmanHelsingborgs SOK32:44+12:1611:19
15Fredrik WahlbomLunds OK32:46+12:1811:20
16Helen AndertoftMarkaryds FK33:08+12:4011:27
17Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK33:21+12:5311:32
18Kaj NilssonOK Tyringe33:31+13:0311:35
19Marie SvenssonFK Åsen33:32+13:0411:36
20Elida OttmerTormestorps IF33:39+13:1111:38
21Maria TuressonHärlövs IF33:49+13:2111:42
22Daniel GerbethMarkaryds FK34:07+13:3911:48
23Bo SvenssonÖrkelljunga FK35:33+15:0512:18
24Line LundsgaardOK Kontinent36:08+15:4012:30
25Marita FilipssonMarkaryds FK36:26+15:5812:36
26Camilla CarlssonHärlövs IF37:03+16:3512:49
26Gull SvenssonÖrkelljunga FK37:03+16:3512:49
28Veronika PalmertzHelsingborgs SOK37:53+17:2513:06
29Sven Erik JönssonOK Tyringe37:54+17:2613:06
30Emma FaxénVäxjö OK39:37+19:0913:42
31Thomas VinbladLunds OK40:06+19:3813:52
32Sara TerménLunds OK40:14+19:4613:55
33Bengt LarssonYstads OK40:28+20:0014:00
34Margareta OlssonOK Tyringe40:53+20:2514:08
35Olle RingRonneby OK40:59+20:3114:10
36Adrian HardenFK Boken41:34+21:0614:22
37Anna BjärbyFrosta OK43:52+23:2415:10
38Kerstin WessbergHärlövs IF44:15+23:4715:18
39Katarina FastOK Pan-Kristianstad44:56+24:2815:32
40Sara AbrahamssonMalmö OK47:59+27:3116:36
41Lisa ElmerfjordLunds OK48:56+28:2816:55
42Roland ErikssonHästveda OK1:00:38+40:1020:58
43Jan WessbergHärlövs IF1:01:08+40:4021:09
44Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK1:04:02+43:3422:09
45Helén ÅkessonSkåneslättens OL1:04:12+43:4422:12
46Margareta RingRonneby OK1:08:48+48:2023:48
47Erik HolmgrenMarkaryds FK1:10:39+50:1124:26
48Lennart MånssonRingsjö OK1:24:50+1:04:2229:21
Jan KristenssonMarkaryds FKej godkänd
Eva OlssonFK Åsenej godkänd
Per-Erik NilssonFK Göingarnaej start

Öppen motion 8

4 960 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik WinbladhKarlskrona SOK33:536:49
2Erik OlssonHelsingborgs SOK33:57+0:046:50
3Johan SchagerlindOK Bävern34:19+0:266:55
4Fabian LjungqvistLunds OK36:37+2:447:22
5Simon YngveOK Kontinent36:40+2:477:23
6Claes AnderssonFalkenbergs OK37:07+3:147:28
7Frans SvenssonFK Finn37:28+3:357:33
8Mikael ThomassonFK Göingarna37:54+4:017:38
9Moltas ViebkeMalmö OK38:39+4:467:47
10Måns FaxénVäxjö OK39:26+5:337:57
11Urban SchmidtOK Kontinent39:42+5:498:00
12Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK40:47+6:548:13
13Tobias JohanssonKlubblös41:33+7:408:22
14Örjan LarssonLunds OK41:36+7:438:23
15David BengtssonFK Åsen42:37+8:448:35
16Robert TiensuuSkåneslättens OL43:56+10:038:51
17Fredrik UllmanSkåneslättens OL44:25+10:328:57
18Ingrid JohanssonLaholms IF OK45:46+11:539:13
19Fredrik StamfjordFalkenbergs OK45:59+12:069:16
20Lennart MorénHjärnarps OL46:06+12:139:17
21Jon MobergFK Göingarna46:30+12:379:22
22Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK47:51+13:589:38
23Göran SvenssonAlfta-Ösa OK48:07+14:149:42
24Camilla SelinFK Göingarna48:12+14:199:43
25Mattias JägstedtHalmstad OK48:17+14:249:44
26Stellan MartinssonOK Tyringe49:07+15:149:54
27Paul IripFK Göingarna49:20+15:279:56
28Jan  NygrenFK Boken49:41+15:4810:01
29Maria LönnHalmstad OK49:54+16:0110:03
30Henrik WeidenSkåneslättens OL51:05+17:1210:17
31Jan JohanssonSkåneslättens OL52:11+18:1810:31
32Rasmus LindbergHjärnarps OL52:43+18:5010:37
33Peter EllmarkLunds OK52:59+19:0610:40
34Per PegardOK Gynge53:03+19:1010:41
35Lars SørensenOK Øst Birkerød53:34+19:4110:47
36Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF53:37+19:4410:48
37Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK55:06+21:1311:06
38Per WikströmHästveda OK55:28+21:3511:10
39Benny WallinFalkenbergs OK55:34+21:4111:12
40Bengt JohnsonHelsingborgs SOK55:47+21:5411:14
41Roland StrandFK Åsen56:38+22:4511:25
42Tom DahlbergSkåneslättens OL57:07+23:1411:30
43Björn MöllerOK Kontinent57:09+23:1611:31
44Helena ÅhlinHelsingborgs SOK58:02+24:0911:42
45Jens TerménLunds OK1:00:27+26:3412:11
46Maureen Olsson LoLunds OK1:00:54+27:0112:16
47Anna ÅsLunds OK1:01:03+27:1012:18
48Marie AlbinssonHjärnarps OL1:01:10+27:1712:19
49Maria SvenssonLunds OK1:01:11+27:1812:20
50Jeanette HenningssonLunds OK1:01:15+27:2212:20
51Lotta MorénHjärnarps OL1:02:12+28:1912:32
52Åsa EnerothLunds OK1:08:10+34:1713:44
53Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK1:10:22+36:2914:11
54Malin HäggströmAndrarums IF1:15:44+41:5115:16
55Jenny GustafssonLunds OK1:17:55+44:0215:42
56Håkan NilssonMalmö OK1:21:48+47:5516:29

Öppen motion 9

6 960 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LagerHalmstad OK48:006:53
2Joel KristianssonSkåneslättens OL49:07+1:077:03
3Fredrik PerssonHalmstad OK49:38+1:387:07
4Mathias PerssonHelsingborgs SOK50:28+2:287:15
5Torgny LundHästveda OK51:26+3:267:23
6Johan SanderSkåneslättens OL51:47+3:477:26
7Pontus GustavssonLunds OK53:36+5:367:42
8Niklas EdvardssonHästveda OK54:25+6:257:49
9Magnus ThuressonSkåneslättens OL55:35+7:357:59
10Per-Olof AnderssonOK Tyringe55:57+7:578:02
11Ola HäggströmAndrarums IF56:51+8:518:10
12Hanne FoghFSK Orientering58:04+10:048:20
13Heide PerssonAndrarums IF59:28+11:288:32
14Håkan ErikssonHästveda OK59:36+11:368:33
15Marcus HenningssonLunds OK1:01:09+13:098:47
16Patrik IngelströmOK Gynge1:02:56+14:569:02
17André BjärbyFrosta OK1:03:01+15:019:03
18Jonas NorénHelsingborgs SOK1:03:28+15:289:07
19Ola MarkholmSkåneslättens OL1:05:43+17:439:26
20Fredrik HjortHelsingborgs SOK1:09:09+21:099:56
21Benjamin ViebkeMalmö OK1:11:50+23:5010:19
22Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:14:30+26:3010:42
23Kim FolanderFSK Orientering1:15:34+27:3410:51
24Torgny HolmströmHärlövs IF1:16:45+28:4511:01
25Ross NugentOK Tyringe1:27:15+39:1512:32
26Hans PerssonAndrarums IF1:30:10+42:1012:57
27Alf-Erik RagnarssonHjärnarps OL1:56:44+1:08:4416:46
Robert BertilssonLunds OKej godkänd
Magnus SteenHelsingborgs SOKej start

Öppen motion 12

1 690 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebbe FlisbäckSkåneslättens OL21:3912:48
2Erik AnderssonKlubblös29:44+8:0517:35
3Ida BorggrenKlubblös29:45+8:0617:36
4Linnea SvenssonLunds OK31:57+10:1818:54
5Stina  SvenssonLunds OK32:02+10:2318:57

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser